Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • καλημερα κορίτσια σήμερα μπήκα 30η εβδομάδα! 🙏

      το θέμα είναι ότι μάλλον είμαι θεότρελη … εχω προσπαθήσει τόσο γι αυτό το μωρο και τώρα που κοντεύω να τα καταφέρω , νιώθω ότι δε μπορώ να το χαρώ και ειμαι καθηλωμένη στο κρεβάτι και ένα σωρό αλλά! πχ μου εστειλε πριν ένα βιντεάκι ο άντρας μου με αναμνήσεις από τις διακοπές μας κλπ τα τελευταία χρόνια και αντί να χαρώ και να πω κοιτα τα καταφέραμε , εγώ έκλαιγα με μαύρο δάκρυ ότι κοιτα τι καλα περνούσαμε και τώρα δεν περναμε και δεν κάνουμε τπτ, και πως είναι κλπ ! ε αφού ηρέμησα τώρα πάλι κλαίω γιατί εχω τύψεις που το σκέφτηκα, αμαρτία !  😔 και δεν ξέρω  πφφφ 

Γοργόνες σε δίαιτα!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 28k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • maestria77

    2255

  • JENIA

    2242

  • mpap

    1708

  • tsipoura

    1624

καλη σας μερα κοριτσια......

να εχετε μια δημιουργικη μερα ..και ακρως διαιτιτικη σας ευχομαι .......παω να μαγειρεψω χοιρινο με πατατουλες......χιχιχιχιχι!!!!.....στη γαστρα....


24/5/1999

16/8/2001

23/11/2006

28/1/2014

561874hhz1c12ps5.gif

1298739qm9p56dlj4.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερούδια σας!:)

Εχθές δεν ήμουν μια καλή καλή γοργονίτσα, αλλά πάντως ήμουν καλύτερη από τον υπόλοιπο τελευταίο καιρό :roll:....

ε, δεν είναι και η καλύτερη μέρα σήμερα....πάω κι εγώ για καμμιά δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοπελιές!

Ευτυχώς ανοίξανε τα φαρμακεία και προμηθεύτηκα φάρμακα και εχινάκεια, γιατί έλεος πια βαρέθηκα. Σήμερα είμαι χειρότερα. Τουλάχιστον κάνει τον κύκλο της η ίωση, ΝΥΣΑΦΙ καλέ!!!


VM8jp2.png?BQVzmAeT

KIjjp3.png?Uc4YgY5u

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

χθες ήμουν κιουρία, έφαγα τον αρακούλι μου, με ελάχιστο ψωμάκι, με ελάχιστη παρμεζανούλα, ξύπνησα έστυψα τα πορτοκαλάκια μου, πήγα για καφέ, αφού σιδέρωσα, έπλυνα πιάτα, πήγα για σούπερ μαρκετ.

εκεί απογοητεύτηκα.

αυτές τις πίτες που έλεγες αρχηγέ μου... εγώ βρήκα στον βασιλόπουλο κάτι τύπου μεξικάνικες. πήγα να τις πάρω και διαβάζω τουλάχιστον 4-5 Ε. ξου ξου!

πάω να πάρω παστέλι. βρίσκω βιολογικό. ωραία λέω. τα διαβάζω όλα τα είδη, όλα είχαν ζάχαρη. αίσχος και κρίμα.

βλέπω όμως ότι είχε μελεκούνι, παραδοσιακό γλυκό της Ρόδου, με σουσάμι και μέλι, χρίς ζάχαρη, 98 λεπτά, 60 γρ. τέλειο.

απογοητεύτηκα από την ανυπαρξία φράουλας, αλλά μιλώντας με τον άντρα μου μου είπε ότι θα μου βρει από μανάβη που φέρνει εκτός εποχής-ακούς Λίτσα;-εκτός εποχής.

δεν μου άρεσαν τα σπανάκια του βασιλόπουλου, θα μου πεις βραδιάτικα που πήγες τί θα έβρισκες.

ο καπνιστός σολωμός 10 ευρώ τα ελάχιστα γραμμάρια; εντάξει δεν θα χορτάσω με σολωμό, για σαλάτα τον ήθελα, αλλά με 10 ευρώ θα αγόραζα υλικά για μαγείρεμα για 2 μέρες. κατεψυγμένο δεν βρήκα επίσης.

γενικά έφαγα φρίκη με την ακρίβεια και τη σύσταση πολλών τροφίμων που πωλούνται-αγοράζονται με κλειστά τα μάτια.

επιστρέφω σπίτι. τρώω μαρούλι με τόνο σε νερό. αργότερα μου ήρθε η ανάγκη για γλυκό κ τρώω το μελεκούνι μου. τέλειο, το προτείνω ως θρεπτικό σνακ για τα παιδιά σας. ελληνικό, παραδοσιακό, όχι αμερικανιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερααααα !!!

culte αν θελεις γλυκο καθε μερα...μπορεις να τρως ενα κομματακι μαυρη σοκολατα , μπορεις να φτιαξεις ζελε με 0% και να τα εχεις στο ψυγειο σου....εγω τα λατρευω....δεν υπαρχει μερα χειμωνα-καλοκαιρι να μην υπαρχουν ζελε στο ψυγειο...και εγω το θελω το γλυκακι μου καθημερινα ;)

σεβουλα μου τι να πω τωρα???

μαρη???????????? αρακα με παρμεζανα????:roll::roll::roll::tongue::tongue::tongue:

καλα οι αραβικες πιτες δεν ειναι ακριβες...προσεχε ομως να παρεις το μεσαιο μεγεθος...οχι το μεγαλο! το μεσαιο εχει 1,59 ευρακια

επισης υπαρχει και η συσκευασια σολωμου με 5 φετες που το κοστος της ειναι 4 ευρακια

κατεψυγμενο σολωμο εχουν ολα τα μεγαλα σουπερ μαρκετ...και ο καλυτερος ειναι του ΙΚΕΑ βεβαια....αν εχεις κοντα σου τσεκαρε το ;)

για παστελι μπορεις να κοιταξεις σε κανα μαγαζι με τοπικα προιοντα Κρητης!

τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ παστελια!!!

αυτο το γλυκο που λες δεν το ξερω....:confused:


''Αξίζει ό,τι χαρίζει η στιγμή ,Που πίσω δεν Ξαναγυρίζει

αναγνωρίζει μόνο κάποιες ΑΝΑΜνήσεις...δυνατές ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΙΣ !'' ;)

Link to comment
Share on other sites

Το είχε αναφέρει κάπου εδώ η Στυλιανάκη για το μελεκούνι. Αν το βρω θα το παραθέσω... Τόσο καλό είναι; Από θερμίδες; Ο Μαρινόπουλος το έχει;Εμένα πάντως ο Βασίλης μου είπε χθες ότι θα με στηρίξει στη διατροφή, δεν θα γουρουνίζει μπροστά μου δηλαδή, αφού είδε πόσο χάλια ήμουν ψυχολογικά... Άντε να δούμε...


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Το Mελεκούνι!

όποιος δε ξερει τι ειναι πρεπει να δοκιμασει!

http://www.mel.gr/greek/melekouni.html

είναι πιο μαλακό απο παστέλι , πιο αρωματικό καθως εχει και μυρωδικά δεν εχει συντηρητικά και είναι πεντανόστιμο.

(το παστέλι το απλό το βαριέμαι σαν γεύση)

Ιδανικό για να γρήγορη ενεργεια οταν δεν εχεις παρει πρωινό κ εισαι στο δρομο.

παω να το βαλω και στα σνακ.

εγώ παραγγέλνω κάθε 3μηνο απο 1-2 κούτες με συσκευασιες των 30γρ. - πολύ βολικές και σίγουρα βολικές για τα παιδιά κ για σχολείο εαν θελουν κατι γλυκό.

τις στέλνουν κατευθείαν σπιτι - δεν θυμαμαι τιμη το ένα ακριβώς - είναι κατω του 1 ευρώ

συνταγή http://www.mel.gr/greek/sintages_melekounia.html

περιγραφή απο το site (πολυ ωραια οποτε την βαζω και εδω)

συν του ότι κάνουν και για βαφτισεις! στανταρ θα παιρνα απο εκεί.

Ποιοτικά δηλαδή όσο καιρό παίρνω, (εδω και 8 μήνες) ήταν πάντα πολύ καλά.

Το μελεκούνι είναι ένα υγιεινό γλύκισμα και ξεχωρίζει για την υπέροχη γεύση και την υψηλή διατροφική του αξία. Χρησιμοποιείται μυρωδάτο θυμαρίσιο μέλι που παράγεται από τα νησιά της Δωδεκανήσου ,φυσικό σουσάμι, προστίθενται ολόκληρα αμύγδαλα, ξυσμένο πορτοκάλι – περγαμόντο και διάφορα μπαχαρικά ανάλογα με την περιοχή. Το μελεκούνι κόβεται σε σχήμα ρόμβου, είναι μαλακό και ελευθερώνει όλα τα αρώματα του τη στιγμή που το γεύεσαι. Το μυστικό της συνταγής είναι η αγάπη και η χαρά των στιγμών που συνοδεύει το μελεκούνι και ο παραδοσιακός τρόπος παραγωγής του. Είναι διαφορετικό από τα κοινά παστέλια και αυτό οφείλεται στα συστατικά του και στο τρόπο κατασκευής του Τρώγοντας ένα μελεκούνι, κανείς, νιώθει ωραία, ευχάριστα, κάνει ένα δώρο στον εαυτό του προσφέροντας του, τα πλούσια θρεπτικά συστατικά του μελιού και του σησαμιού και χωρίς να τον επιβαρύνει με περιττές θερμίδες.

Παράδοση : Στο νησί της Ρόδου, σύμφωνα με την παράδοση, στους γάμους και τα βαφτίσια κερνάνε τους καλεσμένους μελεκούνι. Οι γυναίκες του χωριού από το οποίο κατάγεται το ζευγάρι, μαζεύονται όλες μαζί και σε γιορτινή ατμόσφαιρα με τραγούδι και χαρές φτιάχνουν τα μελεκούνια τα οποία τα προσφέρουν στα καλέσματα και στην εκκλησία.

Ιστορικά προέρχεται από την Αρχαία Ελλάδα . Το μέλι και το σησάμι είχαν πολύ σημαντική θέση στη διαιτολόγιο των αρχαίων Ελλήνων. Γνώριζαν από τότε την υψηλή τους διατροφική αξία και ήρθε μετά από χιλιάδες χρόνια η επιστήμη να το αποδείξει.

Η ονομασία Μελεκούνι έχει ρίζες στην Αρχαία Ελλάδα.

Αποτελείται από 2 συνθετικά μελε και κούνι από το μέλι κα το κουνί (κούνα-ες) όπως λέμε τους σπόρους στη Ρόδο. Προέρχεται από το κόκκων (του κόκκωνος) που στην Αρχαία Ελληνική γλώσσα σημαίνει σπόρος .

Μελεκούνι το καλύτερο «energy snack»

Το μελεκούνι σε σύγκριση με τρόφιμα τύπου ¨snack¨(με ίσες θερμίδες) όπως σοκολάτες, ντόνατς, μπισκότα, κρουασάν κ.α. έχει μακράν την υψηλότερη διατροφική αξία και προσφέρει εξαιρετικά θρεπτικά στοιχεία τα οποία είναι απαραίτητα στον άνθρωπο.

Ο θησαυρός της Ρόδου μας δίνει ενέργεια και υγεία

  1. Μελέτες έχουν δείξει ότι το μελεκούνι έχει ευεργετικές ιδιότητες για την υγεία και συμβάλλει στη μακροζωία.
  2. Αυτό οφείλεται στα δύο κυριότερα συστατικά του το αναποφλοίωτο σησάμι και το μέλι

ΣΗΣΑΜΙ

Οι σπόροι του φυσικού σουσαμιού περιέχουν χαρακτηριστικά

  1. πενταπλάσια ποσότητα ασβεστίου από το πλήρες πρόβειο γάλα
  2. διπλάσια ποσότητα σιδήρου από το σπανάκι
  3. μεγαλύτερη περιεκτικότητα φωσφόρου από τα ψάρια.
  4. Υψηλό ποσοστό πρωτεϊνών και διαιτητικών ινών
  5. Τα ακόρεστα λιπαρά οξέα (ω-6) ,η σεσαμίνη και η βιταμίνη Ε που περιέχονται στο σησάμι μειώνουν σημαντικά τη κακή χοληστερόλη
  6. σημαντικές ποσότητες βιταμινών όπως β1, β2, νιασίνη
  7. φυτοστερόλες και λιγνάνες που δρουν αντιοξειδωτικά, αποτοξινωτικά και φαρμακευτικά στον οργανισμό.

ΜΕΛΙ

  1. Το μέλι αποτελείται από 180 πολύτιμα στοιχεία κι έχει μεγάλη θρεπτική αξία.
  2. Είναι η πιο γρήγορη πηγή ενέργειας που μας προσφέρει αυτούσια η φύση, πολύτιμη για τους αθλητές, τα παιδιά, τις εγκύους, τους αρρώστους και για κάθε ταλαιπωρημένο οργανισμό.
  3. Βοηθάει στη μνήμη και στη διαύγεια του μυαλού
  4. Προστατεύει τα δόντια και καταστέλλει την αναιμία
  5. Χαρακτηρίζεται από αντισηπτική, βακτηριοστατική και καρδιοτροφική δράση,
  6. συμβάλλει στην μείωση της αρτηριακής πίεσης
  7. βοηθά στην αντιμετώπιση της δυσπεψίας και έλκους.

ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΕΛΕΚΟΥΝΙΟΥ

ποσότητα

ανά 100γρ

μελεκούνι 60γρ

ΕΝΕΡΓΕΙΑ

519 kcal

311 kcal

ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ

16,6 g

10 g

ΛΙΠΑΡΑ Εκ των οποίων

31,6 g

18,9g

Κορεσμένα

4,3 g

2,58g

Μονοακόρεστα

15,5 g

9,3g

Πολυακόρεστα

11,8 g

7,1g

ΧΟΛΗΣΤΕΡΟΛΗ

0

0

ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ

38,8 g

23,28g

ΣΑΚΧΑΡΑ Εκ των οποίων

28,9 g

17,3g

Φρουκτόζη

13,8

8,3

Γλυκόζη

13,6

8,1

ΔΙΑΙΤΗΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ

6,51 g

4 g

ΑΣΒΕΣΤΙΟ

611 mg

367 mg (46% ΣΗΔ*)

ΣΙΔΗΡΟΣ

3,4 mg

2,1 mg (15% ΣΗΔ)

ΦΩΣΦΟΡΟΣ

344 mg

207 mg (30% ΣΗΔ)

ΝΑΤΡΙΟ

0,012g

0,007g

*ΣΗΔ: ΣΥΝΙΣΤΩΜΕΝΗ ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΟΣΗ σύμφωνα με την οδηγία 2008/100/ΕΟΚ

ΓΑΜΟΙ- ΒΑΠΤΙΣΕΙΣ – ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Η Μελισσοκομική Δωδεκανήσου παράγει και προμηθεύει με Μελεκούνια Γάμους – Βαφτίσεις και άλλες εκδηλώσεις όπως γιορτές , συνέδρια, συνεστιάσεις, πολιτιστικά δρώμενα κ.α. Σήμερα καλύπτει το μεγαλύτερο μέρος της ζήτησης στο νησί της Ρόδου και προσθέτει συνεχώς στη γκάμα της διαφορετικές προτάσεις συσκευασίας για να ικανοποιήσει απόλυτα τους πελάτες της. Επίσης έχει δημιουργήσει και άλλα συναφή προϊόντα όπως σετ δώρων :με μελεκούνια , υπέροχα βαζάκια μελιού με καρύδι , λουκούμια με μέλι , μάντολες, ζελεδάκια μελιού κ.α.

Μπορείτε να διαλέξετε μελεκούνια για τον γάμο σας ή την βάφτιση σας έχοντας τις παρακάτω επιλογές:

1) Μεγάλο μελεκούνι 60γρ (συνηθίζεται σε γάμους) ή το μεσαίο μελεκούνι των 30γρ (συνηθίζεται σε βαφτίσεις , στα κρεβάτια και στα καλέσματα) ή το mini μελεκούνι των 14γρ

2) παραδοσιακό σχήμα ρομβοειδές(μπακλαβαδωτό) ή σε σχήμα καρδιάς ή το σχήμα καραμέλας.

2) τύλιγμα με το χέρι ή την αεροστεγή συσκευασία (διατηρείται μεγαλύτερο χρονικό διάστημα)

3) πάνω από 20 εντυπωσιακές ετικέτες για όλα τα γούστα μπορούν να τυπωθούν με τα ονόματα των νεόνυμφων ή των βαπτιζόμενων ή τα λογότυπα σας και να δώσουν στα μελεκούνια σας το προσωπικό σας στυλ.

Μπορείτε να ζητήσετε πληροφορίες στο τηλέφωνο 2241048200 ή στο eʼmail μας info(at)mel.gr

ΠΟΙΟΤΗΤΑ

Η Μελισσοκομική Δωδεκανήσου έχει το πλεονέκτημα να διαθέτει και να χρησιμοποιεί στη παραγωγή του μελεκουνιού , ένα από τα καλύτερα μέλια στο κόσμο . Φροντίζει να το συνδυάζει με τα καλύτερα υλικά όπως το φυσικό σησάμι , το φρέσκο πορτοκάλι και λεμόνι και τα φρεσκοκομμένα μπαχαρικά. Επίσης τα υλικά συσκευασίας είναι εγκεκριμένα για τρόφιμα και έχουν περάσει τους αυστηρότερους ελέγχους.

Η Μελισσοκομική Δωδεκανήσου έχοντας ιδιαίτερη ευαισθησία και θέλοντας να εξασφαλίσει την άριστη ποιότητα στην παραγωγή του μελεκουνιού , εφαρμόζει πιστοποιημένα συστήματα ποιότητας HACCP 22000 καθώς και σύστημα διαχείρισης ποιότητας ISO 9001.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μαρια Στυλιανακη : 01-03-10 στις 16:58

Τις έχει τις θερμιδούλες του....


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...