Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

Γοργόνες σε δίαιτα!


Recommended Posts

Οι ξηροι καρποι επιτρεπονται???

Απαντηση διαιτολογου:

Σε γευμα σνακ μπορεις να φας 8-10 αναλατα αμυγδαλα ή φουντουκια ή καρυδια. Αλλα μονο 8-10 το πολυ. Και αυτα ειναι απο τους ξηρους καρπους που επιτρεπονται γιατι εχουν καλα στοιχεια. Εννοειται ΟΧΙ σε συνδυασμο με ποτακι γιατι δε θα μεινεις στα 8-10 αλλα θα φας 1 σακουλι!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 28k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • maestria77

    2255

  • JENIA

    2242

  • mpap

    1708

  • tsipoura

    1624

Καλλιοπακι, να σου απαντησω απο εδω μιας και τωρα το θυμηθηκα?????

Εκεινες τις ομορφιες της φυσης ΝΑΙ τις βλεπω καθως περπατω στην περιοχη μου. Ζω σε εναν υπεροχο τοπο με πλουσια χρωματα.

Και ΝΑΙ, με τα κοριτσια βρεθηκαμε το Δεκεμβριο του 2010, που ειχα παει εγω Αθηνα, και οι υπολοιπες συναντιουνται για καφεδακι. Στο μεταξυ, ειχαμε γαμους, γεννες, βαφτησια, διαζυγια, μετακομισεις ......ουυυυυ, εχουμε πικιλια!!!! Ειμαστε υπεροχη ομαδα αλλα για το μονο που ΔΕ μιλαμε πια ειναι τα κιλα μας!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

προσθεστε με και εμενα στην λιστα γιατι εγω δεν ξερω να το κανω.....χριστινα 1982 υψος 1.70 ηλικια 30 αρχικο βαρος 152,7 τωρινο βαρος 148,8 στοχος 85 κιλα και βλεπουμε...μανινι μπραβο σου!!!lost kai anna1979 καλωςηρθατε!!georgiamami μην φυγεις!!εγω κοριτσια χθες δεν μπορεσα να κοιμηθω απο την πεινα(η βουλιμια οπως θελετε πειτε το..)κρατηθηκα αλλα..βλεπετε ποσα κιλα ειμαι.ειναι πολυ πολυ δυσκολο...και αναρωτιεμαι αν θα μπορεσω να τα καταφερω τελικα.οχι να γινω αδυνατη εννοειται αλλα να ειμαι απλα τσουπωτη...με επιασε χθες ενα παραπονο,μια θλιψη..βεβαια ισως παιζει ρολο οτι οταν ζεσταινει ο καιρος ο αδερφος μου που ειναι αυτιστικος ειναι πολυ δυσκολος και οσο ναναι αυτο με στενοχωριε..ουφ σας ψιλοπλακωσα?δεν τοθελα..φιλια σε ολες σας και καλη δυναμη να εχουμε ολες...


στη ζωη δεν μετραει ποσες ανασες παιρνεις αλλα ποσες ειναι οι στιγμες που σου κοβουν την ανασα...

Link to comment
Share on other sites

georgiamami ειδα οτι κανατε και συναντηση με τα παλια κοριτσια ε?τι ομορφα που ειναι ολα αυτα.ελπιζω να δεσουμε και εμεις εδω με ολα τα κοριτσια και να βρεθουμε καποτε....!


στη ζωη δεν μετραει ποσες ανασες παιρνεις αλλα ποσες ειναι οι στιγμες που σου κοβουν την ανασα...

Link to comment
Share on other sites

Οι ξηροι καρποι επιτρεπονται???

Απαντηση διαιτολογου:

Σε γευμα σνακ μπορεις να φας 8-10 αναλατα αμυγδαλα ή φουντουκια ή καρυδια. Αλλα μονο 8-10 το πολυ. Και αυτα ειναι απο τους ξηρους καρπους που επιτρεπονται γιατι εχουν καλα στοιχεια. Εννοειται ΟΧΙ σε συνδυασμο με ποτακι γιατι δε θα μεινεις στα 8-10 αλλα θα φας 1 σακουλι!!!

Α, ναι? Εγώ έτρωγα 28 γρ. (το ποτό το βλέπω με το κυάλι πλέον, σπάνια κανένα σαββατόβραδο...). Τα 28 γρ. ξηρών καρπών βγαίνουν περίπου 15 κομμάτια, αν θυμάμαι καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεωργία είσαι πολύ τυχερή!!! Εγώ βλέπω δέντρο έξω από το παράθυρο και λέω πάλι καλά που δε βλέπω μόνο τσιμέντο.......

Να μου φιλήσεις όλα τα κορίτσια με την πρώτη ευκαιρία!

Χριστινάκι συνήθως η κακή διάθεση μας προδιαθέτει για φαγητό. Οπότε να μας λες εδώ ότι σε προβληματίζει, να ξαλαφρώνεις. Είναι κατά το : καλύτερα να μιλάς, παρά να μασάς! (χούμορ, μην με παρεξηγήσεις!)

Παιδιά με τα φρούτα μπερδεύτηκα. Στη διατροφή λέει 150 γρ φρούτο που κόβεται όπως το πεπόνι, ενώ στη λίστα το πιπόνι με το δίνεις 180 γρ. Τι να προτιμήσω???? θα πάρω από τη λίστα, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με τα φρούτα μπερδεύτηκα. Στη διατροφή λέει 150 γρ φρούτο που κόβεται όπως το πεπόνι, ενώ στη λίστα το πιπόνι με το δίνεις 180 γρ. Τι να προτιμήσω???? θα πάρω από τη λίστα, ευχαριστώ!

Aaaaaaaa! Όχι, πάρε της διατροφής! Τη λίστα την έβαλα για τα φρούτα που δεν κόβονται και για όσες δεν κάνουν τη δική μας διατροφή! Ε, καλά τώρα, με 30 γρ. παραπάνω πεπόνι δεν χάθηκε ο κόσμος αυτή τη φορά... :D

Sorry Καλλιοπάκι μου!:cry:

Link to comment
Share on other sites

Γειας κορίτσια

georgiamami μην φευγεις. Μεινε μαζι μας. Σημασια πάντα έχει η καλη παρεα, οι συμβουλες για λίγο καλύτερη διατροφή, για άσκηση, για να αντιμετωπίζουμε τα ψυχολογικά μας και όχι τόσο τα κιλά.

Απλά εσβησα τη λίστα για πρακτικούς λόγους, οχι για να διώξω καποιους. Και εγω ειχα μπει παλια καποια στιγμη μετα την πρωτη γεννα.

Αν εχεις κρατηση σελιδες με καλες συμβουλες τις θελουμε για να υπαρχουν παντα στην αρχη.

Κοριτσια γραψτε τα στοιχεια σας. Θα τα συγκεντρωσω και ελπίζω Σαββατοκυριακο να εχω τη νεα λίστα. Ελπίζω να την καταφερω

Link to comment
Share on other sites

προσθεστε με και εμενα στην λιστα γιατι εγω δεν ξερω να το κανω.....χριστινα 1982 υψος 1.70 ηλικια 30 αρχικο βαρος 152,7 τωρινο βαρος 148,8 στοχος 85 κιλα και βλεπουμε...μανινι μπραβο σου!!!lost kai anna1979 καλωςηρθατε!!georgiamami μην φυγεις!!εγω κοριτσια χθες δεν μπορεσα να κοιμηθω απο την πεινα(η βουλιμια οπως θελετε πειτε το..)κρατηθηκα αλλα..βλεπετε ποσα κιλα ειμαι.ειναι πολυ πολυ δυσκολο...και αναρωτιεμαι αν θα μπορεσω να τα καταφερω τελικα.οχι να γινω αδυνατη εννοειται αλλα να ειμαι απλα τσουπωτη...με επιασε χθες ενα παραπονο,μια θλιψη..βεβαια ισως παιζει ρολο οτι οταν ζεσταινει ο καιρος ο αδερφος μου που ειναι αυτιστικος ειναι πολυ δυσκολος και οσο ναναι αυτο με στενοχωριε..ουφ σας ψιλοπλακωσα?δεν τοθελα..φιλια σε ολες σας και καλη δυναμη να εχουμε ολες...

χριστινα όλοι εχουμε πραγματα που κουβαλαμε και μας στεναχωρουν. Εγω πχ είμαι λίγο κουτση, πολυ στραβη (με μια παθηση ασυνηθιστη) + και τελευταια λίγο κουλή. Η αδελφη μου ειναι επισης με χρόνιο νόσημα από τα 16 της. Αστα μην το ψάχνεις.

Το φαγητό μας παρηγορεί και μας κάνει να ξεχναμε τα αρνητικά συναισθηματα ΜΟΝΟ προσωρινά.

Link to comment
Share on other sites

manini πράγματι και εγω εχω κάνει συνεδρίες και αγάπησα εμένα πάντα σε οτι γινόταν ένιωθα πως εγώ φταιω δενε ιχα την διναμη τισ αποψησ μου και έτρεπα σε φυγή χωρίς εξηγήσεις έχανα το δίκιο μου γιατί δεν ήθελα να πληγώσω τούς αλόης προτιμούσα ν πληγώνομαι εγω :cry::cry: και πάντα ζήτουσα συγνώμη και απολογουμουν για οτι γινόταν

πλεων έμαθα ν ξεχωριζω

τους ανθρώπους απο τα γαϊδούρια

και να επιλέγω εγω με ποιοσ θα ειμαι κοντά ... !!!

αχ βαλατε κ λιστα με τα κιλα εγω τι να γραψω τωρα ? η τοφαλα σημερα δεν κρατηθηκα εφαγα κορν φλεικσ με γαλα για βραδυ κ τσακισ ακ ενα μικρο κοματι σπανακοπιτα γρρρρρρρρρρρ

Έχεις πείρα λοιπόν από συνεδρίες! Πάνω κάτω κι εγώ έτσι ένιωθα, τώρα είμαι πιο απελευθερωμένη από πολλά πράγματα... μόλις απελευθερωθώ και από τα κιλά, θα φύγει ένα ακόμα βάρος.

Και κάτι άλλο... παρατηρώ πως οι περισσότερες εδώ πέρα είναι πράγματι γοργόνες... κορίτσια, κλαίνε οι χήρες κλαίνε και οι παντρεμένες??? Σας πειράζω φυσικά... ο καθένας έχει το δικό του στόχο και όλοι μαζί θα τον πετύχουμε!!! matri, βάλε αν θες σε παρακαλώ κι εμένα στη λίστα... manini, 35 ετών, ύψος 1,60 με στόχο το 1,70 (χαχα) και κιλά 78,4 (18/5/12)... Στόχος μου είναι να γίνω όπως πριν τις δύο μου εγκυμοσύνες, περίπου 60 κιλά αλλά για αρχή θέλω μικρούς και εφικτούς στόχους... θέλω να είμαι 74 κιλά στις 24/6 (που βαφτίζεται η ανηψιά μου)... και μετά βλέπουμε! Λέτε να τα καταφέρω???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μία από τις δίαιτες που προτείνει καλούς υδατάνθρακες και συγκεκριμένους συνδυασμούς είναι η Harcombe.

Γενικώς καλοί υδατάνθρακες θεωρούνται αυτοί που περιέχονται στα φρούτα, στα λαχανικά, στο καστανό ρύζι, στο μαύρο ψωμί (σίκαλης και πολύσπορα από αλεύρι ολικής άλεσης) και στα ζυμαρικά ολικής. Κακοί υδατάνθρακες είναι όσοι προέρχονται από λευκό αλεύρι και από πολύ επεξεργασμένα τρόφιμα (κουλούρια-μπισκότα, λευκό ψωμί πολυτελείας, λευκό ρύζι, κοινά ζυμαρικά και άσπρη ζάχαρη).

http://www.greekmasa.gr/index.php?option=com_bridge&brid=106&Itemid=0&topic=4791.0

Ισορροπημένη διατροφή γαι σταθερή απώλεια πολλών κιλών.

Η δίαιτα αυτή είναι από διτροφολόγο - ενδοκρινολόγο μεγάλου νοσοκομείου.

Μπορείτε να την ακολουθήσετε όσο διάστημα θέλετε, χάνετε κατά μέσο όρο 1 κιλό τη βδομάδα σταθερά και δεν τα ξαναπαίρνετε.

Το βασικότερο είναι ότι μας μαθαίνει να τρώμε σωστά, δε στερούμαστε τίποτα, δεν πεινάμε, δε χρειάζεται να μαγειρεύουμε ιδιαίτερα πράγματα και δε χάνουμε καθόλου την ενέργειά μας.

Έχει ως εξής:

Πρωινό

- 1 κούπα γάλα + 30 γρ. κορν φλέικς + 1 πορτοκάλι χυμό

- 2 φρυγανιές και 60 γρ. άπαχη μυζήθρα ή ανθότυρο

- 1 χυμό πορτοκάλι + 2 φρυγανιές με 1 κουταλάκι μαργαρίνη

- 1 πορτοκάλι χυμό + 2 φρυγανιές και 60 γρ. άπαχη μυζήθρα ή ανθότυρο

Ενδιάμεσα

1 μερίδα φρούτου ή 1 ζελέ ή 1 κομπόστα

Μεσημέρι

Οποιοδήποτε φαγητό υπάρχει σε ποσότητα ως 250 γραμμάρια + άφθονη σαλάτα

Aπόγευμα

Φρούτο 1, ή ζελέ, ή κομπόστα ή 150 γραμ. φρουτοσαλάτα ή 150 γραμ. φρούτο που κόβεται (π.χ. πεπόνι)

Βράδυ

Επιλέγουμε 1 από τα παρακάτω:

- 1/2 ποσότητα του μεσημεριανού

- γάλα και 2 φρυγανιές

- γιαούρτι + 1 μερίδα φρούτου

- σαλάτα + 2 φρυγανιές + 30 γραμ. τυρί + 1 φρούτο

- Μία φορά τη βδομάδα 1 γιαούρτι 2% + 1 κουταλιά μέλι + 5 -6 ανάλατους ξηρούς καρπούς

Τα tips της δίαιτας

Η κούπα που χρησιμοποιούμε είναι χωρητικότητας 250 ml

Eπιλέγουμε για ένα γεύμα την εβδομάδα συκώτι

- Ένα αυγό αντί μίας μερίδας γαλακτοκομικού ή τυριού, δυο φορές την εβδομάδα

- Mερίδες άμυλου: 2 φρυγανιές, 1 φέτα ψωμί 30 γρ., 30 γρ. δημητριακά

Τσάι, καφές, αφεψήματα όσα θέλουμε χωρίς ζάχαρη (επιτρέπεται υποκατάστατο)

Αναψυκτικά light και μόνομέχρι ένα ποτήρι την ημέρα

Γάλα 1,5%, Γιαούρτι 2%

Τυριά (όλα τα είδη 30 γραμ, μυζήθρα/ανθότυρο 60 γραμ.)

Χορταρικά, τα ωμά πράσινα και τα χόρτα (2 κούπες) τα μαγειρεμένα (1 κούπα) τομάτα (1 μέτρια)

Λάδι 2 κουταλιές την ημέρα (λάδι, μαργαρίνη ή μαγιονέζα)

Ψωμί 30 γραμ. οποιουδήποτε τύπου, ή 2 φρυγανιές, ή 30 γραμ. δημητριακά, ή 1/2 κούπα βρασμένα δημητριακά (τύπου κουάκερ)

Στο μαγειρεμένο φαγητό υπολογίστε 1 κουταλιά για κάθε μερίδα (μετρήστε το καλύτερα γιατί το μάτι ξεγελιέται).

Aν το φαγητό έχει λάδι, δεν βάζουμε και στη σαλάτα

Επιτρέπεται 1 γλυκό τη βδομάδα, ότι θέλετε

Πίνετε αρκετό νερό ( ως 8 ποτήρια)

Αν σας πιάσει μανία για έξτρα γλυκό, φάτε 1 κουταλάκι γλυκό κουταλιού, θα πάρετε μόνο τις θερμίδες της ζάχαρης αλλά καθόλου λιπαρά.

Αν πεινάσετε κάποια στιγμή πολύ και θέλετε να φάτε οπωσδήποτε κάτι επιλέξτε 1 σαλάτα ή 1 φρούτο ή πιείτε 1 τσάι (κόβει την πείνα)


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

[/color][/b]

ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ Mpap

(parentscafe.gr)

YMNOS !!!!!!!!!

1446438g7qz0jyig8.gif

Μηνυματα από τις «ΓΟΡΓΟΝΕΣ» της ομαδας:

--- Μην τρελενεστε με τα κιλα.....σιγααααααααααα..ειναι θεμα σωστης διατροφης και μόνο....εεε...και λιγο - γρηγορο -περπατημα (2-3 φορες την εβδομαδα- 30λεπτα)....

----Δε θελει κοπο!! Θελει τροπο!!!

----Πιο υγιες είναι να χανονται τα κιλα αργα αλλα σταθερα.

---Τα περιτα κιλα δεν δημιουργουν μονο προβλημα αισθητικης αλλα επιβαρυνουν βαναυσα την υγεια μας.

----Δεν υπαρχουν δικαιολογιες για την αναβολη της εναρξης προσπαθειων απωλειας κιλων. Παρτε το αποφαση και ξεκινηστε ΤΩΡΑ!!!!!!!

**************************************************************

Τι να επιλέξετε, τι να αποφύγετε!

Θα φάω μόνο μια σαλάτα! Πόσες φορές δεν έχετε χρησιμοποιήσει αυτή την έκφραση προκειμένου να πείσετε εκτός από τους γύρω και τον εαυτό σας για το ότι κάνετε δίαιτα ή έχετε σκοπό να προσέξετε την διατροφή σας. Όμως μια δήλωση αρκεί; Δυστυχώς… όχι και σε αυτή την περίπτωση!

Τώρα το καλοκαίρι η «πλοήγηση» στα salad bars έχει την τιμητική της. Για να έχει όμως αποδοτικό χαρακτήρα τόσο στην σιλουέτα όσο και στην ενέργεια που χρειάζεστε θα πρέπει να ξέρετε τι να αποφεύγετε και τι να προτιμάτε: 1. Επιλέξτε: φυλλώδη πράσινα λαχανικά: Σπανάκι, ρόκα, λάχανο ή μαρούλι. Να θυμάστε πως τα πιο σκούρα είναι και καλύτερες επιλογές. Αυτά θα εξασφαλίσουν μια υγιή δόση των βιταμινών Α, C και φυλλικού οξέος και μέταλλα όπως μαγνήσιο, κάλιο και σίδηρο.

Αποφύγετε: τσιγαρισμένα λαχανικά άνευ θρεπτικών συστατικών.

2. Επιλέξτε: άπαχη πρωτεΐνη: ψητό σολομό ή κοτόπουλο ή βραστά αυγά ή φασόλια και κρατήσετε το σάκχαρό σας ισορροπημένο ενώ ταυτόχρονα ικανοποιείται και την αίσθηση της πείνας. Στόχος για τις μερίδες το μέγεθος της παλάμης σας ή 1/2- 3 / 4 του φλιτζανιού.

Αποφύγετε: την μαγιονέζα πάνω στο κοτόπουλο, τις καβουροσαλάτες και οτιδήποτε με άγνωστα πρόσθετα.

3. Επιλέξτε: πολύχρωμα λαχανικά: περιέχουν αντιοξειδωτικές ουσίες ενώ «ντύνουν» το πιάτο σας με χρώμα και ζωντάνια. Συμπεριλάβετε τεμαχισμένα καρότα, ντομάτες και πιπεριές κομμένες σε φέτες.

Αποφύγετε: όσα από αυτά έχουν συνοδευτεί από σάλτσες και δεν μπορείτε να τις «απομακρύνετε».

4. Επιλέξτε: Υγιή λιπαρά. Θυμηθείτε ότι μπορείτε να φάτε λίπος για να χάσετε λίπος αλλά και να ενισχύσετε το μυαλό σας. Μια χούφτα καρύδια ή αμύγδαλα ή κολοκύθα είναι η ιδανική πηγή.

Αποφύγετε: Τα ανθυγιεινά λίπη συμπεριλαμβανομένου του τσένταρ σε κύβους, κομμάτια μπέικον και αλμυρά κρουτόν.

5. Επιλέξτε: το ενισχυτικό γεύσης σας: dressing! Αυτό είναι το τελικό βήμα που θα κάνει την σαλάτα σας είτε «αθώα» είτε απολύτως «ένοχη». Μια κουταλιά ελαιόλαδο, μπαλσάμικο ξύδι, καρυκεύματα της επιλογής σας και αρωματικά ανήκουν στην…. Αθώα κατηγορία.

Αποφύγετε: τα dressings «μυστήριο» που μπορεί να περιέχουν περισσότερη ζάχαρη από μια ράβδο καραμελών και περισσότερο αλάτι από… τη θάλασσα!

Δίαιτα: Oι 4 μεγάλοι μύθοι σχετικά με τις δίαιτες αδυνατίσματος

ΜΥΘΟΣ 1ος: Ορισμένοι συνδυασμοί τροφών και η αποφυγή κάποιων άλλων συνδυασμών θα με βοηθήσουν να αδυνατίσω γρηγορότερα.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: Παρότι τα τελευταία χρόνια έχει γίνει πολύς λόγος για τον συνδυασμό αμύλου και πρωτεΐνης και το γεγονός ότι οδηγεί σε αύξηση βάρους και καλό θα ήταν να αποφεύγεται, οι νεώτερες μελέτες στη διαιτολογία αποδεικνύουν ότι κάτι τέτοιο δεν ευσταθεί. Στην πραγματικότητα, για να είναι ένα γεύμα πλήρες, χρειάζεται να συνδυαστούν τροφές από όλες τις κατηγορίες θρεπτικών συστατικών (υδατάνθρακες, πρωτεΐνη και λιπαρά) προκειμένου ο οργανισμός να μπορέσει να ανταπεξέλθει σωστά στις ενεργειακές του ανάγκες. Το κλειδί βρίσκεται στην σωστή αναλογία των θρεπτικών συστατικών. Αν για παράδειγμα ένα γεύμα είναι πολύ πλούσιο σε λιπαρά και υδατάνθρακες και πολύ φτωχό σε πρωτεΐνη τότε θα έχει υψηλή ενεργειακή αξία και δεν θα είναι κατάλληλο για όσους επιθυμούν να χάσουν βάρος. Αν όμως οι αναλογίες των θρεπτικών συστατικών είναι κατάλληλες τότε το γεύμα μπορεί να έχει τη διατροφική του πληρότητα και παράλληλα να είναι κατάλληλο για απώλεια βάρους. Φυσικά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι όχι μόνο σε ένα μεμονωμένο γεύμα αλλά και στο σύνολο των γευμάτων της ημέρας θα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη τη διατροφική τους πληρότητα.

Παρότι τα τελευταία χρόνια έχει γίνει πολύς λόγος για τον συνδυασμό αμύλου και πρωτεΐνης και το γεγονός ότι οδηγεί σε αύξηση βάρους και καλό θα ήταν να αποφεύγεται, οι νεώτερες μελέτες στη διαιτολογία αποδεικνύουν ότι κάτι τέτοιο δεν ευσταθεί. Στην πραγματικότητα, για να είναι ένα γεύμα πλήρες, χρειάζεται να συνδυαστούν τροφές από όλες τις κατηγορίες θρεπτικών συστατικών (υδατάνθρακες, πρωτεΐνη και λιπαρά) προκειμένου ο οργανισμός να μπορέσει να ανταπεξέλθει σωστά στις ενεργειακές του ανάγκες. Το κλειδί βρίσκεται στην σωστή αναλογία των θρεπτικών συστατικών. Αν για παράδειγμα ένα γεύμα είναι πολύ πλούσιο σε λιπαρά και υδατάνθρακες και πολύ φτωχό σε πρωτεΐνη τότε θα έχει υψηλή ενεργειακή αξία και δεν θα είναι κατάλληλο για όσους επιθυμούν να χάσουν βάρος. Αν όμως οι αναλογίες των θρεπτικών συστατικών είναι κατάλληλες τότε το γεύμα μπορεί να έχει τη διατροφική του πληρότητα και παράλληλα να είναι κατάλληλο για απώλεια βάρους. Φυσικά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι όχι μόνο σε ένα μεμονωμένο γεύμα αλλά και στο σύνολο των γευμάτων της ημέρας θα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψιν τη διατροφική τους πληρότητα.

Παράδειγμα «διατροφικά δυσανάλογου γεύματος»: Τρία φλιτζάνια μακαρόνια με 2 κουταλιές της σούπας βούτυρο και μια κουταλιά του γλυκού κιμά.

Παράδειγμα «διατροφικά αρμονικού γεύματος»: Ένα και ½ φλιτζάνι μακαρόνια με μια κουταλιά του γλυκού βούτυρο και μια κουταλιά της σούπας κιμά.

ΜΥΘΟΣ 2ος: Οι γρήγορες δίαιτες είναι οι καταλληλότερες για απώλεια βάρους γιατί το άτομο πετυχαίνει γρήγορα το στόχο του χωρίς να κουράζεται για μεγάλο χρονικό διάστημα.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: Οι γρήγορες δίαιτες που σχετίζονται με μονοφαγικά σχήματα (π.χ. μια μέρα μόνο κοτόπουλο και την επόμενη μόνο αυγά) ή περιορισμένη πρόσληψη υδατανθράκων και αυξημένη πρόσληψη πρωτεΐνης (όπως η δίαιτα Άτκινς) μπορεί να υπόσχονται θεαματικά και γρήγορα αποτελέσματα όμως έχουν καταστροφική επίδραση στο μεταβολισμό καθώς οδηγούν σε μείωση του μυϊκού ιστού και απώλεια υγρών κατά συνέπεια το άτομο οδηγείται σε επαναπρόσληψη του βάρους αν ξεκινήσει να τρώει κανονικά. Επιπροσθέτως οι γρήγορες δίαιτες στερούν από τον οργανισμό βιταμίνες και ιχνοστοιχεία και επιδρούν αρνητικά στη φυσιολογική λειτουργία του ατόμου προκαλώντας νεύρα, κακή διάθεση, έλλειψη συγκέντρωσης, υπνηλία και αδυναμία.

Οι γρήγορες δίαιτες που σχετίζονται με μονοφαγικά σχήματα (π.χ. μια μέρα μόνο κοτόπουλο και την επόμενη μόνο αυγά) ή περιορισμένη πρόσληψη υδατανθράκων και αυξημένη πρόσληψη πρωτεΐνης (όπως η δίαιτα Άτκινς) μπορεί να υπόσχονται θεαματικά και γρήγορα αποτελέσματα όμως έχουν καταστροφική επίδραση στο μεταβολισμό καθώς οδηγούν σε μείωση του μυϊκού ιστού και απώλεια υγρών κατά συνέπεια το άτομο οδηγείται σε επαναπρόσληψη του βάρους αν ξεκινήσει να τρώει κανονικά. Επιπροσθέτως οι γρήγορες δίαιτες στερούν από τον οργανισμό βιταμίνες και ιχνοστοιχεία και επιδρούν αρνητικά στη φυσιολογική λειτουργία του ατόμου προκαλώντας νεύρα, κακή διάθεση, έλλειψη συγκέντρωσης, υπνηλία και αδυναμία.

ΜΥΘΟΣ 3ος: Μπορώ να σταματάω και να συνεχίζω μια δίαιτα όποτε θέλω εγώ χωρίς να υπάρχουν ιδιαίτερες επιπτώσεις στην υγεία μου.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: Σκοπός είναι να μην δείτε τη δίαιτα σαν μια προσωρινή κατάσταση αλλά να μάθετε τις βασικές αρχές του προγράμματος που ακολουθείτε και να μπορέσετε να τις εφαρμόζετε για μια ζωή. Και λέγοντας αυτό δεν εννοούμε ότι οι ποσότητες που θα καταναλώνετε θα είναι οι ίδιες και κατά τη διάρκεια της συντήρησης. Φυσικά, όταν θα έχετε φτάσει στο επιθυμητό βάρος θα μπορείτε να τρώτε περισσότερες τροφές και σε λίγο μεγαλύτερη ποσότητα. Όμως είναι ιδιαίτερα σημαντικό να διατηρήσετε το παρόν διατροφικό σχήμα ως προς την τήρηση των πέντε γευμάτων την ημέρα, την κατανάλωση νερού και την περιορισμένη κατανάλωση λιπαρών και πολυθερμιδικών σνάκ. Ο οργανισμός σας δεν είναι μπαλόνι, για να είναι σε μια διαρκή κατάσταση φουσκώματος και ξεφουσκώματος. Θα νιώσει πολύ καλύτερα αν τον βοηθήσετε να ισορροπήσει σε ένα υγιές και επιθυμητό βάρος.

ΜΥΘΟΣ 4ος: Απορώ πως παχαίνω αφού δεν τρώω πολύ, τρώω μόνο ένα γεύμα την ημέρα το βράδυ και τσιμπολογάω μικρά σνακ καθημερινά.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: Πολλές φορές όταν καταναλώνουμε ασυναίσθητα μικρές ποσότητες πολύ συχνά μέσα στη μέρα και δεν έχουμε ισορροπημένα γεύματα δεν είμαστε σε θέση να αξιολογήσουμε την ποσότητα της τροφής που προσλαμβάνουμε. Επιπροσθέτως όταν δεν υπάρχει το σωστό διατροφικό σχήμα με το πρωινό – το δεκατιανό- το μεσημεριανό – το απογευματινό και το βραδινό, τότε ο μεταβολισμός μας δεν λειτουργεί σωστά και δεν κάνουμε καλές καύσεις.

Αν αφήνουμε τον οργανισμό μας χωρίς γεύματα μέχρι το βράδυ, τότε συσσωρεύουμε την πείνα μας και καταλήγουμε στο τέλος της ημέρας να τρώμε ένα μεγάλο γεύμα, πλούσιο σε θερμίδες και λιπαρά το οποίο δεν μπορούμε να μεταβολίσουμε καλά, καθώς το βράδυ ο μεταβολισμός μας είναι πιο αργός και δεν έχουμε το χρόνο να κάνουμε τις απαιτούμενες καύσεις γιατί πέφτουμε για ύπνο.

Άρα λοιπόν τα μικρά τσιμπολογήματα και το ένα γεύμα το βράδυ, παρότι μας δίνουν την εντύπωση ότι δεν τρώμε πολύ, αποτελούν αιτία για κακή λειτουργία του μεταβολισμού μας και μειωμένη ικανότητα καύσης του λίπους. Είναι ιδιαίτερα σημαντικό να μοιράζουμε την ενέργεια που προσλαμβάνουμε κατά τη διάρκεια της ημέρας και το μεγαλύτερο μέρος αυτής να το προσλαμβάνουμε μέχρι το απόγευμα και όχι το βράδυ.

Κλινική Διαιτολόγος – Διατροφολόγος, MSc, MBA, S

Πηγη: Iatronet


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

ΓΟΡΓΟΝΟΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ Mpap

(parentscafe.gr)

YMNOS !!!!!!!!!

Μηνυματα από τις «ΓΟΡΓΟΝΕΣ» της ομαδας:

--- Μην τρελενεστε με τα κιλα.....σιγααααααααααα..ειναι θεμα σωστης διατροφης και μόνο....εεε...και λιγο - γρηγορο -περπατημα (2-3 φορες την εβδομαδα- 30λεπτα)....

----Δε θελει κοπο!! Θελει τροπο!!!

----Πιο υγιες είναι να χανονται τα κιλα αργα αλλα σταθερα.

---Τα περιτα κιλα δεν δημιουργουν μονο προβλημα αισθητικης αλλα επιβαρυνουν βαναυσα την υγεια μας.

----Δεν υπαρχουν δικαιολογιες για την αναβολη της εναρξης προσπαθειων απωλειας κιλων. Παρτε το αποφαση και ξεκινηστε ΤΩΡΑ!!!!!!!

************************************************** ************

Τι να επιλέξετε, τι να αποφύγετε!

Θα φάω μόνο μια σαλάτα! Πόσες φορές δεν έχετε χρησιμοποιήσει αυτή την έκφραση προκειμένου να πείσετε εκτός από τους γύρω και τον εαυτό σας για το ότι κάνετε δίαιτα ή έχετε σκοπό να προσέξετε την διατροφή σας. Όμως μια δήλωση αρκεί; Δυστυχώς… όχι και σε αυτή την περίπτωση!

Τώρα το καλοκαίρι η «πλοήγηση» στα salad bars έχει την τιμητική της. Για να έχει όμως αποδοτικό χαρακτήρα τόσο στην σιλουέτα όσο και στην ενέργεια που χρειάζεστε θα πρέπει να ξέρετε τι να αποφεύγετε και τι να προτιμάτε: 1. Επιλέξτε: φυλλώδη πράσινα λαχανικά: Σπανάκι, ρόκα, λάχανο ή μαρούλι. Να θυμάστε πως τα πιο σκούρα είναι και καλύτερες επιλογές. Αυτά θα εξασφαλίσουν μια υγιή δόση των βιταμινών Α, C και φυλλικού οξέος και μέταλλα όπως μαγνήσιο, κάλιο και σίδηρο.

Αποφύγετε: τσιγαρισμένα λαχανικά άνευ θρεπτικών συστατικών.

2. Επιλέξτε: άπαχη πρωτεΐνη: ψητό σολομό ή κοτόπουλο ή βραστά αυγά ή φασόλια και κρατήσετε το σάκχαρό σας ισορροπημένο ενώ ταυτόχρονα ικανοποιείται και την αίσθηση της πείνας. Στόχος για τις μερίδες το μέγεθος της παλάμης σας ή 1/2- 3 / 4 του φλιτζανιού.

Αποφύγετε: την μαγιονέζα πάνω στο κοτόπουλο, τις καβουροσαλάτες και οτιδήποτε με άγνωστα πρόσθετα.

3. Επιλέξτε: πολύχρωμα λαχανικά: περιέχουν αντιοξειδωτικές ουσίες ενώ «ντύνουν» το πιάτο σας με χρώμα και ζωντάνια. Συμπεριλάβετε τεμαχισμένα καρότα, ντομάτες και πιπεριές κομμένες σε φέτες.

Αποφύγετε: όσα από αυτά έχουν συνοδευτεί από σάλτσες και δεν μπορείτε να τις «απομακρύνετε».

4. Επιλέξτε: Υγιή λιπαρά. Θυμηθείτε ότι μπορείτε να φάτε λίπος για να χάσετε λίπος αλλά και να ενισχύσετε το μυαλό σας. Μια χούφτα καρύδια ή αμύγδαλα ή κολοκύθα είναι η ιδανική πηγή.

Αποφύγετε: Τα ανθυγιεινά λίπη συμπεριλαμβανομένου του τσένταρ σε κύβους, κομμάτια μπέικον και αλμυρά κρουτόν.

5. Επιλέξτε: το ενισχυτικό γεύσης σας: dressing! Αυτό είναι το τελικό βήμα που θα κάνει την σαλάτα σας είτε «αθώα» είτε απολύτως «ένοχη». Μια κουταλιά ελαιόλαδο, μπαλσάμικο ξύδι, καρυκεύματα της επιλογής σας και αρωματικά ανήκουν στην…. Αθώα κατηγορία.

Αποφύγετε: τα dressings «μυστήριο» που μπορεί να περιέχουν περισσότερη ζάχαρη από μια ράβδο καραμελών και περισσότερο αλάτι από… τη θάλασσα!

Δίαιτα: Oι 4 μεγάλοι μύθοι σχετικά με τις δίαιτες αδυνατίσματος

ΜΥΘΟΣ 1ος: Ορισμένοι συνδυασμοί τροφών και η αποφυγή κάποιων άλλων συνδυασμών θα με βοηθήσουν να αδυνατίσω γρηγορότερα.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: Παρότι τα τελευταία χρόνια έχει γίνει πολύς λόγος για τον συνδυασμό αμύλου και πρωτεΐνης και το γεγονός ότι οδηγεί σε αύξηση βάρους και καλό θα ήταν να αποφεύγεται, οι νεώτερες μελέτες στη διαιτολογία αποδεικνύουν ότι κάτι τέτοιο δεν ευσταθεί. Στην πραγματικότητα, για να είναι ένα γεύμα πλήρες, χρειάζεται να συνδυαστούν τροφές από όλες τις κατηγορίες θρεπτικών συστατικών (υδατάνθρακες, πρωτεΐνη και λιπαρά) προκειμένου ο οργανισμός να μπορέσει να ανταπεξέλθει σωστά στις ενεργειακές του ανάγκες. Το κλειδί βρίσκεται στην σωστή αναλογία των θρεπτικών συστατικών. Αν για παράδειγμα ένα γεύμα είναι πολύ πλούσιο σε λιπαρά και υδατάνθρακες και πολύ φτωχό σε πρωτεΐνη τότε θα έχει υψηλή ενεργειακή αξία και δεν θα είναι κατάλληλο για όσους επιθυμούν να χάσουν βάρος. Αν όμως οι αναλογίες των θρεπτικών συστατικών είναι κατάλληλες τότε το γεύμα μπορεί να έχει τη διατροφική του πληρότητα και παράλληλα να είναι κατάλληλο για απώλεια βάρους. Φυσικά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι όχι μόνο σε ένα μεμονωμένο γεύμα αλλά και στο σύνολο των γευμάτων της ημέρας θα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη τη διατροφική τους πληρότητα.

Παρότι τα τελευταία χρόνια έχει γίνει πολύς λόγος για τον συνδυασμό αμύλου και πρωτεΐνης και το γεγονός ότι οδηγεί σε αύξηση βάρους και καλό θα ήταν να αποφεύγεται, οι νεώτερες μελέτες στη διαιτολογία αποδεικνύουν ότι κάτι τέτοιο δεν ευσταθεί. Στην πραγματικότητα, για να είναι ένα γεύμα πλήρες, χρειάζεται να συνδυαστούν τροφές από όλες τις κατηγορίες θρεπτικών συστατικών (υδατάνθρακες, πρωτεΐνη και λιπαρά) προκειμένου ο οργανισμός να μπορέσει να ανταπεξέλθει σωστά στις ενεργειακές του ανάγκες. Το κλειδί βρίσκεται στην σωστή αναλογία των θρεπτικών συστατικών. Αν για παράδειγμα ένα γεύμα είναι πολύ πλούσιο σε λιπαρά και υδατάνθρακες και πολύ φτωχό σε πρωτεΐνη τότε θα έχει υψηλή ενεργειακή αξία και δεν θα είναι κατάλληλο για όσους επιθυμούν να χάσουν βάρος. Αν όμως οι αναλογίες των θρεπτικών συστατικών είναι κατάλληλες τότε το γεύμα μπορεί να έχει τη διατροφική του πληρότητα και παράλληλα να είναι κατάλληλο για απώλεια βάρους. Φυσικά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι όχι μόνο σε ένα μεμονωμένο γεύμα αλλά και στο σύνολο των γευμάτων της ημέρας θα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψιν τη διατροφική τους πληρότητα.

Παράδειγμα «διατροφικά δυσανάλογου γεύματος»: Τρία φλιτζάνια μακαρόνια με 2 κουταλιές της σούπας βούτυρο και μια κουταλιά του γλυκού κιμά.

Παράδειγμα «διατροφικά αρμονικού γεύματος»: Ένα και ½ φλιτζάνι μακαρόνια με μια κουταλιά του γλυκού βούτυρο και μια κουταλιά της σούπας κιμά.

ΜΥΘΟΣ 2ος: Οι γρήγορες δίαιτες είναι οι καταλληλότερες για απώλεια βάρους γιατί το άτομο πετυχαίνει γρήγορα το στόχο του χωρίς να κουράζεται για μεγάλο χρονικό διάστημα.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: Οι γρήγορες δίαιτες που σχετίζονται με μονοφαγικά σχήματα (π.χ. μια μέρα μόνο κοτόπουλο και την επόμενη μόνο αυγά) ή περιορισμένη πρόσληψη υδατανθράκων και αυξημένη πρόσληψη πρωτεΐνης (όπως η δίαιτα Άτκινς) μπορεί να υπόσχονται θεαματικά και γρήγορα αποτελέσματα όμως έχουν καταστροφική επίδραση στο μεταβολισμό καθώς οδηγούν σε μείωση του μυϊκού ιστού και απώλεια υγρών κατά συνέπεια το άτομο οδηγείται σε επαναπρόσληψη του βάρους αν ξεκινήσει να τρώει κανονικά. Επιπροσθέτως οι γρήγορες δίαιτες στερούν από τον οργανισμό βιταμίνες και ιχνοστοιχεία και επιδρούν αρνητικά στη φυσιολογική λειτουργία του ατόμου προκαλώντας νεύρα, κακή διάθεση, έλλειψη συγκέντρωσης, υπνηλία και αδυναμία.

Οι γρήγορες δίαιτες που σχετίζονται με μονοφαγικά σχήματα (π.χ. μια μέρα μόνο κοτόπουλο και την επόμενη μόνο αυγά) ή περιορισμένη πρόσληψη υδατανθράκων και αυξημένη πρόσληψη πρωτεΐνης (όπως η δίαιτα Άτκινς) μπορεί να υπόσχονται θεαματικά και γρήγορα αποτελέσματα όμως έχουν καταστροφική επίδραση στο μεταβολισμό καθώς οδηγούν σε μείωση του μυϊκού ιστού και απώλεια υγρών κατά συνέπεια το άτομο οδηγείται σε επαναπρόσληψη του βάρους αν ξεκινήσει να τρώει κανονικά. Επιπροσθέτως οι γρήγορες δίαιτες στερούν από τον οργανισμό βιταμίνες και ιχνοστοιχεία και επιδρούν αρνητικά στη φυσιολογική λειτουργία του ατόμου προκαλώντας νεύρα, κακή διάθεση, έλλειψη συγκέντρωσης, υπνηλία και αδυναμία.

ΜΥΘΟΣ 3ος: Μπορώ να σταματάω και να συνεχίζω μια δίαιτα όποτε θέλω εγώ χωρίς να υπάρχουν ιδιαίτερες επιπτώσεις στην υγεία μου.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: Σκοπός είναι να μην δείτε τη δίαιτα σαν μια προσωρινή κατάσταση αλλά να μάθετε τις βασικές αρχές του προγράμματος που ακολουθείτε και να μπορέσετε να τις εφαρμόζετε για μια ζωή. Και λέγοντας αυτό δεν εννοούμε ότι οι ποσότητες που θα καταναλώνετε θα είναι οι ίδιες και κατά τη διάρκεια της συντήρησης. Φυσικά, όταν θα έχετε φτάσει στο επιθυμητό βάρος θα μπορείτε να τρώτε περισσότερες τροφές και σε λίγο μεγαλύτερη ποσότητα. Όμως είναι ιδιαίτερα σημαντικό να διατηρήσετε το παρόν διατροφικό σχήμα ως προς την τήρηση των πέντε γευμάτων την ημέρα, την κατανάλωση νερού και την περιορισμένη κατανάλωση λιπαρών και πολυθερμιδικών σνάκ. Ο οργανισμός σας δεν είναι μπαλόνι, για να είναι σε μια διαρκή κατάσταση φουσκώματος και ξεφουσκώματος. Θα νιώσει πολύ καλύτερα αν τον βοηθήσετε να ισορροπήσει σε ένα υγιές και επιθυμητό βάρος.

ΜΥΘΟΣ 4ος: Απορώ πως παχαίνω αφού δεν τρώω πολύ, τρώω μόνο ένα γεύμα την ημέρα το βράδυ και τσιμπολογάω μικρά σνακ καθημερινά.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: Πολλές φορές όταν καταναλώνουμε ασυναίσθητα μικρές ποσότητες πολύ συχνά μέσα στη μέρα και δεν έχουμε ισορροπημένα γεύματα δεν είμαστε σε θέση να αξιολογήσουμε την ποσότητα της τροφής που προσλαμβάνουμε. Επιπροσθέτως όταν δεν υπάρχει το σωστό διατροφικό σχήμα με το πρωινό – το δεκατιανό- το μεσημεριανό – το απογευματινό και το βραδινό, τότε ο μεταβολισμός μας δεν λειτουργεί σωστά και δεν κάνουμε καλές καύσεις.

Αν αφήνουμε τον οργανισμό μας χωρίς γεύματα μέχρι το βράδυ, τότε συσσωρεύουμε την πείνα μας και καταλήγουμε στο τέλος της ημέρας να τρώμε ένα μεγάλο γεύμα, πλούσιο σε θερμίδες και λιπαρά το οποίο δεν μπορούμε να μεταβολίσουμε καλά, καθώς το βράδυ ο μεταβολισμός μας είναι πιο αργός και δεν έχουμε το χρόνο να κάνουμε τις απαιτούμενες καύσεις γιατί πέφτουμε για ύπνο.

Άρα λοιπόν τα μικρά τσιμπολογήματα και το ένα γεύμα το βράδυ, παρότι μας δίνουν την εντύπωση ότι δεν τρώμε πολύ, αποτελούν αιτία για κακή λειτουργία του μεταβολισμού μας και μειωμένη ικανότητα καύσης του λίπους. Είναι ιδιαίτερα σημαντικό να μοιράζουμε την ενέργεια που προσλαμβάνουμε κατά τη διάρκεια της ημέρας και το μεγαλύτερο μέρος αυτής να το προσλαμβάνουμε μέχρι το απόγευμα και όχι το βράδυ.

Κάλλια Θ. Γιαννιτσοπούλου

Κλινική Διαιτολόγος – Διατροφολόγος, MSc, MBA, S


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Τσιμπολογαω, ειναι ανησυχητικο; (ΤΕΣΤ)

Πόσο συχνά έχετε επεισόδια υπερφαγίας (γρήγορη κατανάλωση μεγάλων ποσοτήτων φαγητού σε διάστημα μικρότερο των 2 ωρών);

α. Σπάνια.

β. 1-2 φορές το μήνα.

γ. Mία φορά την εβδομάδα.

δ. Σχεδόν κάθε μέρα.

Συνήθως πόσο διαρκεί ένα επεισόδιο υπερφαγίας;

α. Λιγότερο από 15΄.

β. 15΄-60΄.

γ. 1-4 ώρες.

δ. Περισσότερο από 4 ώρες.

Ποια από τις ακόλουθες προτάσεις χαρακτηρίζει την περίπτωσή σας;

α. Tρώω μέχρι να νιώσω ότι έχω φάει

αρκετά, ώστε να είμαι ικανοποιημένος.

β. Tρώω μέχρι να αισθανθώ ότι το στομάχι μου έχει γεμίσει.

γ. Tρώω μέχρι το στομάχι μου να πονέσει.

δ. Tρώω μέχρι να σκάσω και να μην μπορώ να φάω άλλο.

Kάνετε ποτέ εμετό μετά από ένα επεισόδιο υπερφαγίας;

α. Ποτέ.

β. Mερικές φορές.

γ. Συνήθως.

δ. Πάντα.

Ποια είναι η συμπεριφορά σας την ώρα που τρώτε;

α. Tρώω πιο αργά απʼ ό,τι συνήθως.

β. Tρώω ως συνήθως.

γ. Tρώω πολύ γρήγορα.

Πόσο σας ανησυχεί αυτή η συμπεριφορά σας;

α. Καθόλου.

β. Λίγο.

γ. Σε μέτριο βαθμό.

δ. Πάρα πολύ.

Tι αισθάνεστε όταν τρώτε κατά τη διάρκεια ενός επεισοδίου υπερφαγίας;

α. Nιώθω ότι μπορώ να ελέγξω

τον εαυτό μου αν το θελήσω.

β. Nιώθω ότι έχω κάποιο μικρό έλεγχο.

γ. Nιώθω ότι έχω χάσει τον έλεγχο.

Πώς νιώθετε μετά από ένα επεισόδιο ανεξέλεγκτου τσιμπολογήματος;

α. Tα αισθήματά μου είναι ουδέτερα,

δεν με απασχολεί και τόσο πολύ το θέμα.

β. Eίμαι λίγο ταραγμένος.

γ. Mισώ τον εαυτό μου.

Αν και η σωστή αξιολόγηση της διατροφικής συμπεριφοράς σας είναι έργο του ψυχολόγου, υπάρχει το ενδεχόμενο να έχετε μια διατροφική διαταραχή εάν απαντήσατε τις προηγούμενες ερωτήσεις με κάποιον από τους ακόλουθους τρόπους:

Ερ. 1: γ ή δ

Eρ. 2: β, γ ή δ

Eρ. 3: γ ή δ

Eρ. 4: β, γ ή δ (οι απαντήσεις αυτές συνδέονται με την ύπαρξη βουλιμίας)

Eρ. 5: γ

Eρ. 6: γ ή δ

Eρ. 7: β ή γ

Eρ. 8: β ή γ.

Πηγή: «Losing Weight for good», The Johns Hopkins University Press, Baltimore and London.

Μερικες συμβουλες που θα βοηθησουν :

1)κοψε τα γλυκα κρατα 1 την εβδομαδα και διαλεξε απο

μαυρη σοκολατα 60γρ ,παστελι, ζελε

2)κοψε τα εξω φαγητα

3)κοψε τα τηγανιτα

4)να τρως μαζι με το κυριως πιατο σου και ενα πιατο σαλατα

5)κοψε αναψυκτικα και κρατα 1-2 την εβδομαδα λαιτ

6)μην τρως αν δεν πεινας κανε κατι αλλο

7)οταν πεινας στην διαιτα και δεν το αντεχεις κατι δεν παει καλα

κοιτα το γιατι θα σε κουρασει και θα κουρασει και τον οργανισμο σου

κριμα ειναι......


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Υγιεινές διατροφικές συνήθειες για μόνιμα αποτελέσματα

Το να κάνετε μια δίαιτα δεν είναι αρκετό, πρέπει και να γυμνάζεστε.

Η αυξημένη σωματική δραστηριότητα είναι απαραίτητη για ένα επιτυχημένο πρόγραμμα χάσιμο βάρους.

· Να έχετε ποικιλία στη διατροφή σας. Με το να τρώτε από όλες τις κατηγορίες τροφίμων αισθάνεστε περισσότερο ικανοποιημένοι. Μη χάνετε γεύματα. Το να παραλείπετε να τρώτε κανονικά τα γεύματά σας, οδηγεί σε άσχημες διατροφικές συνήθειες. Πρέπει να έχετε πρόγραμμα στο πότε θα φάτε έτσι ώστε να μην τσιμπολογάτε όλη την ώρα. Προσπαθήστε να καθιερώσετε 3 γεύματα την ημέρα με υγιεινά σνακ ανάμεσα. Η δίαιτα είναι αποτελεσματική όταν δεν πεινάτε. Πολλοί που έχουν κατορθώσει να χάσουν κιλά συνιστούν 5 γεύματα την ημέρα.

· Τρώτε ότι απαιτεί ο οργανισμός σας. Βεβαιωθείτε ότι καταναλώνετε ότι απαιτεί το βάρος σας και το επίπεδο των σωματικών σας δραστηριοτήτων. Για παράδειγμα, αν διαπιστώσετε ότι μπορείτε να χάσετε βάρος με 1.800 θερμίδες την ημέρα, γιατί να καταναλώνετε μόνο 1.200; Ναι, θα χάσετε περισσότερα κιλά με τις 1.200 θερμίδες αλλά περισσότερες πιθανότητες υπάρχουν στο να κρατήσετε μια δίαιτα περισσότερο καιρό με τις 1.800. Και με τον καιρό ίσως να καταλήξετε να χάνετε περισσότερα κιλά με τις περισσότερες θερμίδες.

· Κρατήστε ημερολόγιο διατροφής. Το να ελέγχετε τον εαυτό σας σχετίζεται πολύ με την επιτυχία σας. Έρευνες έχουν δείξει ότι όσοι άνθρωποι καταγράφουν το τι τρώνε και το πόσο ασκούνται καταφέρνουν καλύτερα να κοντρολάρουν το βάρος τους. Με το ημερολόγιο διατροφής έχετε μια πιο ρεαλιστική άποψη του πόσο και γιατί τρώτε.

· Μη ζυγίζεστε. Μην ανεβαίνετε στη ζυγαριά. Αντίθετα, δείτε πώς αισθάνεστε και πώς σας εφαρμόζουν τα ρούχα σας. Έτσι θα αποφύγετε υπερβολικές και περιττές απογοητεύσεις.

· Καταγράψτε και την παραμικρή σας μπουκιά. Το να σημειώνετε πόσο ακριβώς έχετε φάει θα σας οδηγήσει να θέλετε να γράφετε κάθε φορά και λιγότερα, δηλαδή να τρώτε και λιγότερο.

· Τρώτε μόνο ότι σας αρέσει. Τίποτα δεν κάνει μια δίαιτα πιο ανυπόφορη από το να αναγκάζεστε να τρώτε πράγματα που δεν σας αρέσουν.

· Δεν πειράζει να υποκύπτετε καμιά φορά. Αν σας έρθει η επιθυμία για φαγητό πλούσιο σε θερμίδες, φάτε μια μικρή ποσότητα και απολαύστε την. Αν αντιστέκεστε συνέχεια το αποτέλεσμα θα είναι όταν το βρείτε μπροστά σας να το καταβροχθίσετε. Αν όμως δεν εμπιστεύεστε τον εαυτό σας ότι θα αρκεστείτε σε αυτή τη μικρή ποσότητα, τότε καλύτερο είναι να μην το φάτε καθόλου.

· Κάντε συγκεκριμένες αλλαγές. Αν είχατε συνηθίσει να συνοδεύετε το πρόχειρό σας μεσημεριανό γεύμα με ένα αναψυκτικό, αντικαταστήστε το με ένα ποτήρι νερό ή όταν τρώτε κοτόπουλο αρχίστε να το τρώτε χωρίς την πέτσα.

· Επιλέξτε ένα χώρο στο σπίτι σας και συνδέστε τον με το φαγητό.

· Ποτέ μην τρώτε όρθιοι, πάντα να είστε καθισμένοι.

· Μην κάνετε τίποτα άλλο ενώ τρώτε. Αυτό συμπεριλαμβάνει το να παρακολουθείτε τηλεόραση. Κατά τη διάρκεια του γεύματός σας η μοναδική σας απόλαυση πρέπει να είναι το φαγητό και τίποτα άλλο.

· Πίνετε πολύ νερό. Ο στόχος σας είναι 8 ποτήρια νερό ημερησίως. Αν δεν είχατε συνηθίσει να πίνετε τόσο νερό ξεκινήστε σταδιακά με το να προσθέτετε μισό με ένα ποτήρι νερό κάθε μέρα στη διατροφή σας. Γεμίστε ένα μπουκάλι νερό 2 λίτρων και φροντίστε να το πιείτε όλο κατά τη διάρκεια της ημέρας.

· Τρώτε πρωινό. Οι άνθρωποι που τρώνε ένα πλούσιο πρωινό αισθάνονται λιγότερο πεινασμένοι κατά τη διάρκεια της υπόλοιπης μέρας. Κάντε το πρωινό σας πλούσιο με το να προσθέτετε κάτι κάθε μέρα. Ξεκινήστε με ένα φρούτο ή χυμό, συνεχίστε με το να προσθέσετε ένα γιαούρτι ή μια φέτα ψωμί για τοστ.

· Πρώτα νερό. Ξεκινήστε τα γεύματά σας με ένα ποτήρι νερό ή φυσικό χυμό φρούτου ή τσάι ώστε να κατευνάσετε την πείνα σας.

· Τρώτε με σειρά. Αυτό σημαίνει να τρώτε πρώτα τα φαγητά με τις λιγότερες θερμίδες, όπως σαλάτες και λαχανικά, έτσι ώστε να μην πεινάτε τόσο όταν θα φτάσετε στα πιάτα με τις πολλές θερμίδες και έτσι να τις περιορίσετε κιόλας.

· Τα γεύματά σας να διαρκούν πάνω από 15 λεπτά. Με το να τρώτε αργά χορταίνετε περισσότερο με λιγότερο φαγητό. Με το να τρώτε αργά απολαμβάνετε κάθε σας μπουκιά καθώς τη μασάτε και την καταπίνετε και επίσης δίνετε χρόνο στο σώμα σας να απελευθερώσει τα ένζυμα που λένε στον εγκέφαλο ότι έχετε χορτάσει - για να ολοκληρωθεί αυτή η διαδικασία χρειάζονται 20 λεπτά.

· Ακουμπήστε κάτω τα μαχαιροπίρουνα. Κατά τη διάρκεια του γεύματός σας μην κρατάτε συνέχεια το μαχαιροπίρουνο. Ή αν τρώτε σάντουιτς αφήνετε στο πιάτο σας. Ετσι θα επιμηκύνετε την ώρα του γεύματός σας.

· Μη βιάζεστε. Πρώτα μασάτε την τροφή που έχετε στο στόμα σας και έπειτα το ξαναγεμίζετε.

· Σταματάτε να τρώτε για ένα λεπτό 1-2 φορές κατά τη διάρκεια του γεύματος. Αυτό θα ελαττώσει το ρυθμό σας και θα συνηθίσετε να τρώτε όλο και πιο αργά.

· Αν θέλετε και 2η μερίδα περιμένετε 5 λεπτά. Η επιθυμία σας μπορεί να φύγει. Προτιμήστε σαν δεύτερο πιάτο ρύζι ή πατάτες στη μισή ποσότητα.

· Μην αδειάζετε το πιάτο σας.

· Σταματήστε να τρώτε μόλις σηκωθείτε από το τραπέζι. Αποφύγετε να τσιμπολογάτε την ώρα που συμμαζεύετε.

· Οργανωθείτε πριν πάτε σε ένα πάρτι. Για να μην παραφάτε φαγητό έξω, γεμίστε λίγο το στομάχι σας όταν είστε ακόμα σπίτι, όπως ένα φρούτο ή μισό τοστ. Μη νομίζετε όμως ότι αν δεν φάτε τίποτα όλη μέρα, περιμένοντας τη βραδινή σας έξοδο, θα σας κάνει καλό. Αν φάτε αρκετά καλά πριν πάτε σε κάποιο πάρτι, δεν θα μπείτε στον πειρασμό όταν θα είστε γύρω από τα αγαπημένα σας και μάλλον παχυντικά φαγητά.

· Κρατάτε μαζί σας κάποιο υγιεινό σπιτικό σνακ αν τυχόν πεινάσετε την ώρα που είστε έξω.

· Μην τρώτε το φαγητό από τη συσκευασία του. Έτσι δεν μπορείτε να υπολογίσετε πόσο έχετε καταναλώσει. Πιθανότατα να φάτε περισσότερο από αυτό που πρέπει.

· Μην ψωνίζετε όταν πεινάτε και πάντα να κάνετε λίστα για τα ψώνια σας. Αν δεν αγοράσετε φαγητά πλούσια σε θερμίδες τότε δεν θα τα καταναλώσετε κιόλας.

· Μη μετράτε τις θερμίδες. Καλό είναι να μετράτε το λίπος που τρώτε. Πρώτα μειώστε τα λιπαρά φαγητά και μην ανησυχείτε για τη ζάχαρη σε πρώτη φάση. Όταν νιώσετε άνετα και συνηθίσετε τη δίαιτα με χαμηλά λιπαρά (προϊόντα με 1%-2%) προχωρήστε στο δεύτερο στάδιο, το οποίο είναι να μειώσετε και την ποσότητα ζάχαρης που καταναλώνετε.

· Αντιδράστε διαφορετικά στο στρες. Αντί να τσιμπολογάτε κάθε φορά που αγχώνεστε, κάντε μια βόλτα ή ξεκινήστε κάποιο χόμπι.

· Ζητήστε στήριξη και βοήθεια από τους φίλους σας ή και από ομάδες κοινωνικής θεραπείας.

Μερικες συμβουλες που ισως βοηθησουν :

1)κοψε τα γλυκα κρατα 1 την εβδομαδα και διαλεξε από μαυρη σοκολατα60γρ ,παστελι, ζελε

2)κοψε τα εξω φαγητα

3)κοψε τα τηγανιτα

4)να τρως μαζι με το κυριως πιατο σου και ενα πιατο σαλατα

5)κοψε αναψυκτικα και κρατα 1-2 την εβδομαδα λαιτ

6)μην τρως αν δεν πεινας κανε κατι αλλο

7)οταν πεινας στην διαιτα και δεν το αντεχεις κατι δεν παει καλα

κοιτα το γιατι θα σε κουρασει και θα κουρασει και τον οργανισμο σου

κριμα ειναι......

7 Τρόποι Για Να Αυξήσετε Το Μεταβολισμό Σας

Θέλετε να χάσετε βάρος και να το διατηρήσετε; Θα εκπλαγείτε με το πόσο εύκολα μπορεί να γίνει αυτό χωρίς να αλλάξετε τον τρόπο ζωής σας. Πολλοί πιστεύουν ότι για να χάσει κάποιος βάρος και να βελτιωθεί η φυσική του κατάσταση και η εμφάνισή του, χρειάζονται δραματικές αλλαγές στον τρόπο ζωής. Το μυστικό όμως βρίσκεται στη μόνιμη ενσωμάτωση μικρών αλλαγών στην καθημερινότητά μας. Η μείωση της ημερήσιας πρόσληψης θερμίδων κάτω από 1000 θερμίδες την ημέρα σε μια συνεχή βάση, θέτει τον οργανισμό σε διαδικασία νηστείας και κατά συνέπεια μειώνεται ο μεταβολισμός. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την αποθήκευση του καταναλισκόμενου φαγητού ως λίπος και συνεπώς την αύξηση του σωματικού βάρους. Οι θερμίδες παίζουν σημαντικό ρόλο αλλά αυτό που έχει σημασία είναι το πόσο επαρκώς το σώμα σας καταναλώνει αυτές τις θερμίδες. Ο μεταβολισμός σας παίζει σημαντικό ρόλο στη ρύθμιση του βάρους σας. Μεταβολισμός είναι ο τρόπος με τον οποίο το σώμα σας χρησιμοποιεί τις θερμίδες από το καταναλισκόμενο φαγητό και τις μετατρέπει σε ενέργεια. Μεταβολικός ρυθμός είναι η ταχύτητα με την οποία ο οργανισμός σας χρησιμοποιεί αυτές τις θερμίδες. Ο στόχος είναι η μεγιστοποίηση του μεταβολισμού ώστε να επιτευχθεί η κατανάλωση των περισσοτέρων δυνατών θερμίδων μέσα στην ημέρα, ακόμα και κατά την διάρκεια του ύπνου.

7 Χρήσιμες Συμβουλές Για Την Αύξηση Του Μεταβολισμού

· Συμβουλή 1 Καθορίστε τις ημερήσιες θερμιδικές σας ανάγκες Για να αυξήσετε το ρυθμό καύσης λίπους μην υπερφορτώνετε τον οργανισμό σας με μεγάλη κατανάλωση φαγητού. Καθορίστε πόσες θερμίδες χρειάζεστε να καταναλώνετε κάθε μέρα για να χάσετε βάρος και διατηρήστε το μεταβολισμό σας σταθερό. Το θερμιδικό επίπεδο καθορίζεται από την ηλικία, το φύλο, το ύψος, το βάρος, την άλιπη σωματική μάζα και το επίπεδο φυσικής δραστηριότητας. Για παράδειγμα μια γυναίκα που ζυγίζει 68 κιλά και έχει ύψος 1,60 μέτρα πρέπει να καταναλώνει 1300-1400 θερμίδες την ημέρα προκειμένου να χάσει βάρος. Αντίστοιχα, ένας άντρας που ζυγίζει 95 κιλά και έχει ύψος 1,80 μέτρα πρέπει να καταναλώνει 1850- 1950 θερμίδες την ημέρα προκειμένου να χάσει βάρος.

· Συμβουλή 2 Μοιράστε τα γεύματά σας Ενεργοποιήστε το μεταβολισμό σας και χαλιναγωγήστε την όρεξή σας με το να μοιράσετε τα γεύματά σας σε 5-6 μικρά, θρεπτικά γεύματα ανά ημέρα σε αντίθεση με 3 μεγάλα γεύματα. Καταναλώνετε μικρά γεύματα των 200-400 θερμίδων κάθε 3-5 ώρες. Έτσι, το σώμα σας θα καταναλώσει περισσότερη ενέργεια για να χωνέψει το φαγητό και ο μεταβολικός σας ρυθμός θα αυξηθεί.

·Συμβουλή 3 Καταναλώνετε νερό Ερευνητές στη Γερμανία κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι η κατανάλωση νερού μπορεί να αυξήσει το ρυθμό με τον οποίο οι άνθρωποι «καίνε» θερμίδες. Ο μεταβολικός ρυθμός μεταξύ των ατόμων που συμμετείχαν στην έρευνα αυξήθηκε κατά 30% μετά από κατανάλωση ½ λίτρου νερού. Η διαδικασία κατανάλωσης ενέργειας του μεταβολισμού χρειάζεται νερό για να λειτουργήσει αποτελεσματικά. Επίσης το νερό δημιουργεί αίσθηση κορεσμού, χαλιναγωγεί την όρεξή σας και αποτοξινώνει τον ανθρώπινο οργανισμό. Καταναλώνετε περίπου 8-10 ποτήρια νερό την ημέρα. Εάν έχετε αυξημένη σωματική δραστηριότητα απαιτείται επιπρόσθετη κατανάλωση νερού.

· Συμβουλή 4 Απλά κινηθείτε Η σωματική δραστηριότητα αντιπροσωπεύει το 20-40% των ημερήσιων καταναλισκόμενων θερμίδων. Η American Academy of Family Physicians προτείνει σωματική άσκηση 4-6 φορές την εβδομάδα από 30-60 λεπτά την κάθε φορά. Εάν δεν μπορείτε να ακολουθήσετε αυτό τον ρυθμό, κινηθείτε όσο μπορείτε. Για παράδειγμα, χρησιμοποιείτε τις σκάλες αντί του ανελκυστήρα, κατεβείτε από το μετρό ή το λεωφορείο μια στάση πρίν τον προορισμό σας, βγάλτε το σκύλο σας μια βόλτα...απλά κάντε κάτι!

Συμβουλή· 5 Τονώστε το μυικό σας σύστημα Ο μεταβολικός ρυθμός ηρεμίας σας (Resting Metabolic Rate - RMR), είναι ο ρυθμός με τον οποίο το σώμα σας καταναλώνει θερμίδες σε ηρεμία. Αντιπροσωπεύει το 60-70% της ημερήσιας καταναλισκόμενης ενέργειας του οργανισμού σας και συνδέεται στενά με το ποσοστό μυϊκής μάζας στο σώμα σας. Οι μύες καταναλώνουν περισσότερες θερμίδες από το λίπος του σώματος, έτσι λοιπόν όσο μεγαλύτερή είναι η μυϊκή σας μάζα, τόσο περισσότερες θερμίδες θα καταναλώσει ο οργανισμός σας, ακόμη και κατά τη διάρκεια του ύπνου.

Συμβουλή 6 Καταναλώνετε «άλιπη» πρωτεΐνη και «καλούς» -ή σύνθετους- υδατάνθρακες Ο οργανισμός σας «καίει» θερμίδες κατά τη διάρκεια της πέψης της κάθε τροφής. Αυτό ονομάζεται θερμογεννετική επίδραση των τροφών (thermic effect of foods) και εκεί οφείλεται η ιδιότητα των πρωτεϊνούχων τροφών (έχουν τη μεγαλύτερη θερμογεννετική επίδραση από οποιαδήποτε άλλη τροφή π.χ. κοτόπουλο χωρίς πέτσα, γαλοπούλα χωρίς πέτσα κτλ) και των σύνθετων υδατανθράκων (π.χ. προϊόντα ολικής αλέσεως, όσπρια, λαχανικά, φρούτα κτλ) να μεταβολίζονται καλύτερα.

Συμβουλή 7 Να κοιμάστε σωστά Η αϋπνία μπορεί να δημιουργήσει εντονότερη αίσθηση πείνας και να επηρεάσει το μεταβολισμό σας, γεγονός το οποίο καθιστά την απώλεια βάρους αρκετά δύσκολή υπόθεση, σύμφωνα με μελέτες δημοσιευμένες στο Journal of American Medical Association. Άτομα τα οποία έχουν αϋπνίες μπορεί να έχουν παρατεταμένη την αίσθηση της πείνας, ακόμη κι αν η διατροφή τους είναι σωστή ποσοτικά, εξαιτίας της επίδρασης της έλλειψης ύπνου στην έκκριση κορτιζόλης, μιας ορμόνης η οποία ρυθμίζει την όρεξη. Προσπαθήστε λοιπόν να εξασφαλίζετε τουλάχιστον οκτώ ώρες ύπνου ημερησίως.

Μεταφρασμένο από το κείμενο της Sheri Strykowski (ediets.com) Τελευταία Ενημέρωση στις Σάββατο, 18 Οκτώβριος 2008 11:50

Γιατί καταναλώνω γλυκά και τι μπορώ να κάνω

Για ποιο λόγο θα πρέπει κάποιος να αποφεύγει τα γλυκά

Τα γλυκά περιέχουν αρκετές θερμίδες. Καθώς τα περισσότερα περιέχουν πολύ λίπος, όπως κρέμα γάλακτος ή σαντιγί ή βούτυρο αλλά και πολλή ζάχαρη ή σιρόπι ζάχαρης, είναι πηγή πολλών θερμίδων που δεν επιτρέπουν στον οργανισμό να χρησιμοποιήσει το περιττό λίπος που έχει αποθηκευμένο και να χάσει βάρος. Έτσι, καθυστερεί η απώλεια του βάρους.

Η ζάχαρη και τα περισσότερα γλυκά ανήκουν στη κατηγορία των ʽκενών θερμίδωνʼ, είναι δηλαδή τρόφιμα που έχουν κυρίως θερμίδες και μόνο μικρή περιεκτικότητα σε βιταμίνες, μέταλλα, ιχνοστοιχεία, άρα δεν προσφέρουν πολλά παραπάνω στον οργανισμό. Είναι οπότε προτιμότερο να φάμε κάτι άλλο που και θα μας χορτάσει καλύτερα, αλλά και θα μας προσφέρει περισσότερα θρεπτικά συστατικά.

Τα γλυκά αυξάνουν τους δείκτες φλεγμονής και μαζί με το υπερβάλλον βάρος αυξάνουν τον κίνδυνο εμφάνισης Σακχαρώδη Διαβήτη και καρδιαγγειακών νοσημάτων σε άτομα με προδιάθεση.

Για ποιο λόγο μπορεί να ζητάω περισσότερα γλυκά

Κακή ποιότητα ύπνου-η έλλειψη ύπνου αυξάνει τις ορμόνες του στρες στον οργανισμό και δημιουργεί συχνότερα την ανάγκη για κάτι που θα μας δώσει γρήγορα ενέργεια (καθώς ο οργανισμός δεν παίρνει επαρκή ενέργεια από τον ύπνο), άρα τρώμε γλυκά.

Κακή σύσταση γευμάτων-οι απλοί υδατάνθρακες (λευκό ψωμί, ζάχαρη, χυμοί, αναψυκτικά κτλ) ανεβάζουν το σάκχαρο στο αίμα γρήγορα, και το ίδιο γρήγορα φεύγουν από το αίμα προκαλώντας την αίσθηση ʽυπογλυκαιμίαςʼ ή πείνας. Με αυτό τον τρόπο το να τρώμε γλυκά μας προκαλεί το να καταναλώνουμε ακόμα περισσότερα και να παίρνουμε επιπλέον θερμίδες.

Ψυχολογικοί παράγοντες-πολύ συχνά η γλυκιά γεύση συνδέεται στη σκέψη μας με μια γρήγορη ευχαρίστηση (θα φάω ένα γλυκό τώρα που είμαι στεναχωρημένος και θα μου περάσει). Τα συναισθήματα που μπορεί να μας οδηγούν στην αναζήτηση μιας γρήγορης ευχαρίστησης είναι η λύπη, το άγχος, η στενοχώρια, ακόμα και η ανία. Αφού καταναλώσουμε το γλυκό όμως συχνά βλέπουμε ότι δεν μας βοήθησε καθόλου, γιατί η ευχαρίστηση που πήραμε ήταν στιγμιαία αλλά το πρόβλημα παραμένει και μπορεί να το κάναμε χειρότερο τρώγοντας και κάτι που μας γέμισε θερμίδες. Θα πρέπει λοιπόν να αναγνωρίσουμε τα συναισθήματαά μας και να μάθουμε να βρίσκουμε άλλες διεξόδους εκτός των γλυκών για να τα λύνουμε ή να τα επεξεργαζόμαστε

Προ-εμμηνορυσιακο σύνδρομο ή άλλες παθήσεις. Πολλές γυναίκες νιώθουν εντονότερη την επιθυμία για να καταναλώσουν γλυκά τις ημέρες πριν τον κύκλο τους. Αυτό μπορεί να διορθωθεί με καλύτερη διατροφή και με τη χρήση κάποιων εξειδικευμένων συμπληρωμάτων.

Τι πρέπει να κάνω για να τρώω λιγότερα γλυκά

· Προσπαθώ τα γεύματά μου να συνοδεύονται πάντα από φρούτα ή λαχανικά. Επίσης, αλλάζω το ψωμί, τα δημητριακά και τις φρυγανιές μου σε πολύσπορες ή ολικής άλεσης. Τα παραπάνω καθυστερούν την απορρόφηση του σακχάρου στο αίμα και κρατούν το σάκχαρο στο αίμα σε υψηλά επίπεδα για περισσότερο, άρα το σάκχαρο στο αίμα είναι πιο καλά ρυθμισμένο

· Τρώω συχνά φρούτα μέσα στην ημέρα, ειδικά όταν νιώθω την ανάγκη για γλυκό. Προτιμώ τα φρέσκα ή τα αποξηραμένα και αποφεύγω τους χυμούς και τα αναψυκτικά με ζάχαρη.

· Κρατώ ένα ημερολόγιο διατροφής για μια εβδομάδα όπου καταγράφω πώς αισθάνομαι πριν φάω γλυκά. Αν παρατηρήσω ότι παράγοντες άλλοι όπως είναι το άγχος, η στενοχώρια, η ανία ή ο εκνευρισμός με οδηγούν στο να φάω κάτι γλυκό, τότε συζητώ το θέμα με ένα ψυχολόγο και προσπαθώ να βρω άλλο τρόπο να αποφορτίζομαι από τα αρνητικά αυτά συναισθήματα

· Σε περιόδους όπου τρώω πολλά γλυκά όπως πριν τον μηνιαίο κύκλο, φροντίζω να πίνω λιγότερη καφεΐνη, να τρώω πολλά φρούτα-λαχανικά και ολικής άλεσης προϊόντα και αν χρειαστεί να πάρω ένα εξειδικευμένο συμπλήρωμα βιταμινών που θα μου συστήσει η διαιτολόγος μου.

Μικρό τεστ .

Το ξέρατε ότι τα παρακάτω έχουν περίπου τις ίδιες θερμίδες ;

1 κομμάτι πάστα σοκολατίνα= μερίδα κοκκινιστό με ρύζι και σαλάτα πράσινη

1 μπάλα παγωτό βανίλια= 2.5 μπάλες παγωτό σορμπέ

1 κουταλάκι γλυκό κουταλιού= 2 φέτες ψωμί του τοστ

1 μπάλα παγωτό σοκολάτα= μικρή άπαχη μπριζόλα

1 φέτα κέικ απλό= τοστ με 1 φ. κασέρι

Σκεφτείτε λοιπόν πόσο σας χορταίνουν τα γλυκά και πόσο σας χορταίνουν τα υπόλοιπα την ώρα που τα τρώτε. Σκεφτείτε επίσης εάν και κατά πόσο σας κρατούν χορτάτους με τις συγκεκριμένες θερμίδες.

Τι γίνεται όταν θέλω να φάω γλυκό ; τι άλλες εναλλακτικές έχω ;

· πιες πρώτα ένα ποτήρι νερό. Συχνά, όταν είμαστε αφυδατωμένοι, ο οργανισμός τείνει να μπερδεύει τη δίψα με την πείνα οπότε καταφεύγουμε στο φαγητό.

· φάε ένα φρούτο.

· αν θέλεις να φας για να ηρεμήσεις, προσπάθησε να κάνεις κάτι άλλο που να σε ευχαριστεί όπως μια βόλτα, να διαβάσεις ένα βιβλίο ή να πάρεις ένα τηλέφωνο.

Επιλογές γλυκών με χαμηλές θερμίδες :

· Γλυκά που περιέχουν τεχνητά γλυκαντικά: ζελέ χωρίς ζάχαρη, Παγωτό 0&0%, αναψυκτικά τύπου light

· Γλυκά που περιέχουν μόνο ζάχαρη χωρίς λίπος: ζελέ φρούτων, λουκούμι, γρανίτα παγωτό, σορμπέ παγωτό, μέλι, μαρμελάδα ή μαρμελάδα από 100% φρούτο, χυμός φρούτων (100% φρούτο), ζελεδάκια, γλυκό κουταλιού, κομπόστα, φρουί γλασέ, βανίλια υποβρύχιο

· Γλυκά με λιγότερα λιπαρά: μπισκότα τύπου πτι-μπερ ή Μιράντα, μπάρες δημητριακών, παιδικά γιαούρτια ή παιδικά γλυκά σε μικρή συσκευασία

******Οι τελευταίες δυο κατηγορίες να καταναλώνονται με φειδώ.

Λίγα λόγια για το διατροφικό εθισμό

Παρόλο που δεν είναι ακόμα αποδεκτός όρος από όλη την επιστημονική κοινότητα, υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία που υποστηρίζει πως υπάρχουν κάποιες τροφές που σε μερικούς προκαλούν συμπτώματα παρόμοια με αυτά του εθισμού (πρέπει να τρωνε το τρόφιμο καθημερινά, ενώ ικανοποιούνταν με μικρές ποσότητες τώρα χρειάζονται όλο και περισσότερες κτλ). Αν πιστεύετε ότι υπάρχουν κάποια τρόφιμα στα οποία δεν μπορείτε να αντισταθείτε με τίποτα και τρώτε μεγάλες ποσότητες, θα πρέπει να τα αποφύγετε εντελώς για τουλάχιστον 3 εβδομάδες και να συζήσετε το ζήτημα με τη διαιτολόγο σας.

Έξυπνα κόλπα για να μειώσετε τις θερμίδες

Με το τοπικό πάχος και τα περιττά κιλά παλεύουν οι Έλληνες, καθώς το καλοκαίρι έχει φτάσει. Οι διαιτολόγοι, ωστόσο, επιμένουν πως δεν χρειάζεται άγχος και εξαντλητικές δίαιτες: αρκεί κανείς να βγάλει τις έξτρα θερμίδες από το καθημερινό τραπέζι, για να ξεφορτωθεί έως και μισό κιλό την εβδομάδα! Ακόμη και η έξυπνη επιλογή του καθημερινού καφέ, παραδείγματος χάριν, μπορεί να γλιτώσει τους καταναλωτές από εκατοντάδες θερμίδες που παίρνουν σε καθημερινή βάση, χωρίς συνήθως να τις υπολογίζουν. Δύο φλιτζάνια τσάι ή καφέ με πλήρες γάλα και δύο κουταλάκια ζάχαρη στο καθένα παρέχουν συνολικά 134 θερμίδες, ενώ με ημιαποβουτυρωμένο γάλα και γλυκαντικές ουσίες οι θερμίδες πέφτουν στις 27! Το αποτέλεσμα είναι ακόμη πιο εντυπωσιακό για όσους συνηθίζουν να πίνουν υπερενισχυμένα ροφήματα με σιρόπι και σαντιγί: ένα ποτήρι δροσερός μοκατσίνο (εσπρέσο με σοκολάτα, σαντιγί και θρυμματισμένο πάγο) αντιστοιχεί σε 400 θερμίδες! Έτσι, με μία απλή διατροφική αλλαγή, γλιτώνει κανείς ένα ολόκληρο γεύμα, αφού 373 θερμίδες- όσες δηλαδή κερδίζει όποιος αντικαταστήσει το μοκατσίνο με μια κούπα γαλλικό - έχει ένα πιάτο με αχνιστούς λαχανοντολμάδες αυγολέμενο ή μια μερίδα μπριάμ. «Εάν καταφέρει κανείς να κόψει 300 με 500θερμίδες από το καθημερινό διαιτολόγιό του, τότε μπορεί σε λιγότερο από έναν μήνα να χάσει από ένα έως και δύο κιλά. Και όλα αυτά χωρίς να κάνει γυμναστική, χωρίς να ελαττώσει τις μερίδες και κυρίως χωρίς να νιώσει στέρηση. Το μυστικό, πάντως, σε κάθε δίαιτα είναι να μην παραλείπεται το πρωινό γεύμα, γιατί έτσι μπορεί να αντεπεξέλθει ο οργανισμός στις ανάγκες του 24ώρου, ενώ παράλληλα “κρατάει” την πείνα μέχρι να έρθει η ώρα για το επόμενο γεύμα», τονίζει στα «ΝΕΑ» ο διαιτολόγος-διατροφολόγος και επιστημονικός συνεργάτης του Χαροκόπειου Πανεπιστημίου κ. Γρηγόρης Ρίσβας.

Η παγίδα. Για του λόγου το αληθές, οι ειδικοί δεν απαγορεύουν καν την κατανάλωση γλυκισμάτων. Η παγίδα, όμως, για τους λάτρεις των γλυκών είναι πως πρέπει να φορέσουν ποδιά και να καταπιαστούν με τη ζαχαροπλαστική, δημιουργώντας λάιτ απολαύσεις. Ωστόσο, οι προτεινόμενες συνταγές είναι κάθε άλλο παρά πολύπλοκες: το τσίζκεϊκ με κατίκι ή cottage αντί για κρεμώδες τυρί που «κολυμπάει» στα λιπαρά είναι μια καλή λύση για να μειωθούν οι θερμίδες. Το ίδιο ισχύει και για εκείνους που δεν επιθυμούν να στερηθούν τις φρυγανιές με μαρμελάδα για πρωινό. «Οι έτοιμες μαρμελάδες που κυκλοφορούν στο εμπόριο έχουν υψηλή περιεκτικότητα σε ζάχαρη. Η σπιτική όμως μπορεί να γίνει με μισή ποσότητα ζάχαρης. Για να δέσουμε το γλυκό δεν χρειάζεται τίποτα άλλο παρά πηκτίνη. Πρόκειται για το κυριότερο συνδετικό συστατικό στα κυτταρικά τοιχώματα των φυτών και των λαχανικών, το οποίο μπορεί να προμηθευτεί κανείς βράζοντας απλώς δύο μήλα. Το ζελέ που θα δημιουργηθεί είναι φυσική πηκτίνη», προσθέτει ο κ. Ρίσβας. Και μπορεί να έχει αποδειχτεί πως η πεποίθηση ότι το νερό αδυνατίζει είναι μύθος, παρ΄ όλα αυτά ακόμη και στην κατανάλωση νερού κρύβονται διαιτητικά μυστικά. Ακόμη και οι μπουκιές μπορεί να μειωθούν, εάν οι καταναλωτές κόψουν «μαχαίρι» το νερό όσοι ώρα κρατούν τα μαχαιροπήρουνα: το νερό αραιώνει το περιεχόμενο του στομάχου με αποτέλεσμα να επιτείνεται η πείνα. Ένα επιπλέον τρικ για να... φουσκώνει το στομάχι είναι η κατανάλωση πολλών λαχανικών κατά τη διάρκεια του γεύματος. Μπορεί να έχουν λιγότερη ενέργεια από τα λοιπά συνοδευτικά- όπως είναι οι πατάτες και το ρύζι- έχουν όμως την ιδιότητα να μπερδεύουν τον εγκέφαλο, στέλνοντάς του το μήνυμα του κορεσμού!

Πηγή: www.nutrimed.gr Ρίσβας Γρηγόρης PhD

Διαιτολόγος-Διατροφολόγος Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 07 Ιούνιος 2010 10:59

Μια λιστα για τα φρουτα , τι θερμιδες μας δινουν, τι υδατανθρακες και τι φυτικες ινες :

1. ΚΑΡΠΟΥΖΙ: Το χαρακτηριστικότερο φρούτο του καλοκαιριού. Δίνει 21 θερμίδες / 100 γρ, 5.3 υδατάνθρακες και 94 γρ νερό, αλλά ελάχιστες φυτικές ίνες. Δροσερό και πλούσιο σε νερό είναι ένα ευχάριστο φρούτο που δροσίζει και αποτελεί ένα ευχάριστο ενδιάμεσο σνακ αλλά και ένα ελαφρύ βραδινό, συνοδευόμενο με ένα τυρί χαμηλό σε λιπαρά. Δεν έχει ιδιαίτερη διατροφική αξία αλλά αποτελεί μια καλή επιλογή για το καλοκαίρι. Δε θα πρέπει να ξεγελάει η ελαφριά του γεύση αφού έχει αρκετή φυσική ζάχαρη και έτσι η υπερκατανάλωση του μπορεί να είναι επιβαρυντική για το βάρος μας.

2. ΠΕΠΟΝΙ: 21 θερμίδες / 100 γρ, 5 γρ υδατάνθρακες και 94.2 γρ νερό, 0.9 γρ φυτικές ίνες, Φρούτο γλυκό και σαρκώδες που επίσης χαρακτηρίζει το καλοκαίρι με τη γεύση του. Συνδυάζεται με αλλαντικό τύπου προσούτο ή με τυρί και δίνει μέτρια ποσότητα φυτικών ινών. Για πολλά άτομα είναι ιδιαίτερα δύσπεπτο και για αυτό θα πρέπει να αποφεύγεται η κατανάλωση του.

3. ΡΟΔΑΚΙΝΑ: Φρούτο σαρκώδες με μέτρια περιεκτικότητα σε φυτικές ίνες που δίνει 37 θερμίδες / 100 γρ, 9.1 γρ υδατάνθρακες και 86.2 γρ νερό, 1.4 γρ φυτικές ίνες. Πλούσιο σε βιταμίνες (κυρίως C) αλλά και ιχνοστοιχεία. Δίνει ωραία μαρμελάδα αλλά και κομπόστα, ενώ είναι γευστικός και ο χυμός του.

4. ΒΕΡΙΚΟΚΑ: Δίνει 28 θερμίδες / 100 γρ, 6.7 γρ υδατάνθρακες και 86.6 γρ νερό, 2.1 γρ φυτικές ίνες. Είναι πλούσιο σε κάλιο, ασβέστιο και ρετινόλη-βιταμίνη Α. Το χνούδι του στη φλούδα του είναι για πολλούς αιτία δυσανεξίας και για αυτό το αποφεύγουν. Δίνει ωραία μαρμελάδα αλλά και κομπόστα. Πολύ καλό σε ωμή αλλά και ξερή μορφή για την αντιμετώπιση της δυσκοιλιότητας.

5. ΚΕΡΑΣΙΑ: Δίνουν 47 θερμίδες / 100 γρ, 11.9 γρ υδατάνθρακες και 81,5 γρ νερό, 1,7 γρ φυτικές ίνες. Ισοδύναμο ενός φρούτου είναι τα 10 κεράσια και για αυτό θέλει προσοχή η συνολική ποσότητα κατανάλωσης τους αφού εύκολα ξεπερνούμε το όριο, οπότε και παίρνουμε πολλές θερμίδες. Είναι μέτρια σε ασβέστιο και κάλιο. Δίνουν πολύ ωραίο γλυκό του κουταλιού και συνδυάζεται ωραία σε γλυκά τύπου τούρτας και τάρτας.

6. ΣΥΚΑ: Δίνουν 41 θερμίδες / 100 γρ, 9.5 γρ υδατάνθρακες και 84.6 γρ νερό, 2.5 γρ φυτικές ίνες. Είναι φρούτο πολύ πλούσιο σε φυτικές ίνες και για αυτό και συστήνονται σε άτομα με κακή λειτουργία εντέρου. Καταναλώνονται ωμά αλλά και αποξηραμένα και έχουν ιδιαίτερα γλυκιά γεύση. Τα μικρά σποράκια που έχουν προκαλούν πρόβλημα σε άτομα με κολίτιδες ή άλλες γαστρεντερικές παθήσεις και έτσι πρέπει να αποφεύγονται, όπως και σε άτομα με διαβήτη.

7. ΝΕΚΤΑΡΙΝΙΑ: δίνει 50 θερμίδες / 100 γρ, 12.4 γρ υδατάνθρακες και 80.2 γρ νερό, 2.5 γρ φυτικές ίνες. Το κύριο διατροφικό στοιχείο που δίνει είναι οι φυτικές ίνες οπότε είναι ένα φρούτο ιδιαίτερα καλό για την αντιμετώπιση της δυσκοιλιότητας.

8. ΦΡΑΟΥΛΕΣ: Δίνουν 26 θερμίδες / 100 γρ, 6.2 γρ υδατάνθρακες και 88.9 γρ νερό, 2.5 γρ φυτικές ίνες. Τα μικρά σποράκια που έχουν προκαλούν όπως συμβαίνει και με τα σύκα, πρόβλημα σε άτομα με κολίτιδες ή άλλες γαστρεντερικές παθήσεις και για αυτό δεν πρέπει να συμπεριλαμβάνονται στα διαιτολόγια τους. Δίνουν ωραία μαρμελάδα ή γλυκό του κουταλιού, ενώ χρησιμοποιείται συχνά και σε γλυκά και παγωτά.

9. ΣΤΑΦΥΛΙΑ: Δίνουν 63 θερμίδες / 100 γρ, 16.1 γρ υδατάνθρακες και 79.3 γρ νερό, 0.9 γρ φυτικές ίνες. Φρούτο που έχει ωραία γεύση και φανατικούς οπαδούς. Θέλει προσοχή η ποσότητα αφού ισοδύναμο φρούτου είναι 10-12 ρόγες! Δίνει γευστικότατο γλυκό του κουταλιού αλλά χρησιμοποιείται πολύ και στην μαγειρική π.χ. με χοιρινό δίνονται ωραία γλυκόξινη γεύση.

10. ΜΟΥΣΜΟΥΛΑ: Δίνουν 42 θερμίδες / 100 γρ, 10.6 γρ υδατάνθρακες και 74.5 γρ νερό, 10.2 γρ φυτικές ίνες. Είναι πολύ πλούσια σε ίνες και άρα από τις καλύτερες επιλογές για τα άτομα με δυσκοιλιότητα. Είναι πλούσια σε ασβέστιο, συγκριτικά με άλλα φρούτα. Ιδιαίτερη γεύση που δεν το κάνει και το πιο δημοφιλές φρούτο .

Σωστοί συνδυασμοί

*Πρωτεΐνες με λαχανικά. Καλές πηγές πρωτεϊνών αποτελούν το κρέας, το ψάρι, τα πουλερικά, τα αβγά, το συκώτι, τα γαλακτοκομικά και τα αμύγδαλα. Αυτά είναι καλό να συνδυάζονται με ποικιλία λαχανικών, ωμών ή βρασμένων, όπως ντομάτες, μαρούλι, λάχανο, κολοκυθάκια, αγγούρι, χόρτα, καρότα, σπαράγγια, πιπεριές.

* Άμυλα με λαχανικά: πατάτες, ρύζι, μακαρόνια, μπιζέλια, δημητριακά, ξερά φασόλια, αγκινάρες.

Κακοί συνδυασμοί

*Πρωτεΐνες με πρωτεΐνες: όχι κρέας με αβγά, ψάρι με τυρί, κοτόπουλο με τυρί.*

Πρωτεΐνες με άμυλο: όχι κρέας με πατάτες, κοτόπουλο με μακαρόνια. *Πρωτεΐνες με σάκχαρα και γλυκά φρούτα: όχι πρωτεΐνες με σύκα, σταφύλια, ώριμα αχλάδια, μπανάνες, ώριμα ροδάκινα, σταφίδες, χουρμάδες.

*Πρωτεΐνες με λίπη: όχι πρωτεΐνες με βούτυρο, κρέμα γάλακτος, μαργαρίνη, ελαιόλαδο, σπορέλαια.

*Πρωτεΐνες με οξέα: κυρίως όχι, με χυμό ανανά ή γκρέιπ-φρουτ. Άμυλα

* Άμυλα με πρωτεΐνες.

* Άμυλα με οξέα: κυρίως με ξινά φρούτα, όπως πορτοκάλι, λεμόνι, γκρέιπ-φρουτ, νεκταρίνια.

* Άμυλα με άμυλα.

* Άμυλα με ζαχαρούχα και γλυκά φρούτα. Φρούτα και λαχανικά


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...