Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 32 minutes ago, Eflenew said:

      Ακούσαμε καρδια!!!!!!! 143 παλμοί! Μου έγραψε εξετάσεις και ξανά εξεταση σε 15 μέρες!  Πιθανή ημερομηνία τοκετού Γενάρης 2025!

      Πόσο θυμώνω με το κράτος που δε βοηθάει πιο ουσιαστικά με τα φάρμακα. Εύχομαι να βρεις άμεσα. 🙏

      Η βλαστοκυστη  5ης ημέρας αξιολογείται απο το 1 εως το 6 και πίσω από το νούμερο παίρνει 2 γράμματα από Α-C. Σε βλαστοκυστη 5ης ημέρας το 6 μπροστά δείχνει ότι έχει εκκολαφθει πληρως, έχει εξέλθει από τη διαφανη ζώνη. Είναι καλό ότι προχωρησε.  Εκτός αν εννοούν βλαστοκυστη 6ης ημέρας  που δε γνωριζω για αυτό. 

      Συγκινήθηκα πολύ ! Συγχαρητήρια ! Μια τελειομηνη εγκυμοσύνη ! Όλα να πάνε δεξιά ! 

Γοργόνες σε δίαιτα!


Recommended Posts

Οι 3 γοργόνες της Ελληνικής Μυθολογίας ήταν η Σθενώ, η Ευρυάλη και η Μέδουσα. Κόρες του Φόρκυ και της Κητούς, γυναίκες με φίδια για μαλλιά και βλέμμα που απολίθωνε τους ανθρώπους.

Κι όμως, αιώνες μετά, η λέξη 'γοργόνα' έφτασε να σημαίνει το γνωστό είδος νεράιδας με την ουρά ψαριού.

Είναι φανερή η σχέση των αρχαίων γοργόνων με τη θάλασσα από την θαλάσσια υπόσταση των γονιών τους αλλά και από τα ονόματα τους.

Η Μεδουσα ειναι η βασιλισσα της Θαλασσας.

Επισης, το ονομα της Ευρυαλης σημαινει και Μεγαλο Αλμα, της Μεδουσας Αγριο Βλεμμα και της Σθενως Δυναμη. Συχνα αναφερονται με το ονομα Σειρηνες (Sirens) ή Γοργονες (Gorgons).

Απο την αλλη οι Γοργονες (Mermaids) ειναι μαγικα, αθανατα πλασματα. Μπορουν να περασουν ολη την αθανασια τους στη θαλασσα. Εχουν κρυα καρδια και το αιμα τους ειναι παγωμενο, πιο πολυ απο τον παγο. Επειδη το πηγαινε-ελα καποια στιγμη τις κουραζει και τις κανει να θελουν να αποβαλλουν την μοναξια που νιωθουν, ξεκινουν ενα ταξιδι για να βρουν αυτο το "κατι" που θα ζεστανει την καρδια τους. Και αυτο ειναι η αγαπη και ο ερωτας. Αλλα το θεμα ειναι, μολις την βρουν θελουν παραπανω. Ενας απο τους πολλους μυθους λεει οτι αν ενας θνητος καταφερει και ομολογησει την αιωνια υποταγη του και αγαπη στη Γοργονα, αυτη θα χασει τις μαγικες δυναμεις της καθως και την αθανασια της. Οι Γοργονες λατρευουν να τραγουδουν τραγουδια του βυθου, καθως και να παιζουν με τις φυσαλιδες που κανει το νερο. Λεγεται επισης οτι τα παιδια που κανουν οι Γοργονες με τους Θνητους ειναι πενταμορφα.

Αυτα προς το παρον...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 28k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • maestria77

    2255

  • JENIA

    2242

  • mpap

    1708

  • tsipoura

    1624

tsipoura μου σιγα καλε δε θα κολλησουμε τωρα τι λες

εδω παμε φορτσα τα πανια..................

ακου τωρα ατασθαλια

παω να φαω τα φασολακια μου λιγα οκ και κει που παω να παρω τη φετα λεει ο χασμπαντ τι τη θες τη φετα δεν τρωμε αυτα απο χτες μαζι με τα φασολακι

και τρω ενα μπαρμπουνι μια γαριδα και τα φασολακι σκετα με ενα παξιμαδι το αφρατο φουρνου ολικης

τωρα τι πλατσουρισμα ηταν τουτο

αστα

καλα εφαγα χθες και παγωτο

0+0

εχει λεει 77 θερμιδες τα 100 γρ

αχ ξεπονεσα Χριστε μου

τι αδικη που ειναι η ζωη οτι ειναι νοστιμο απογορευεται αμαν

και ετσι εγω απο νοστιμη εγινα ζουμπουρλη

το ειδες το μοντελο

εχει χαλασει κοσμο και που να την πρωτοπαρουν ειναι και πολυ μικρη

επρεπε να υπαρχει νομος να ειναι οι γυναικες ελευθερες να απλωσουν ή να μαζεψουν αναλογα με την φυση τους χε χε

αχ ας μην ειχα τη μεση να την ξεφορτωσω που εχω κοιλη και σιγα μην ασχολιομουν με τετοια

Link to comment
Share on other sites

Οι 3 γοργόνες της Ελληνικής Μυθολογίας ήταν η Σθενώ, η Ευρυάλη και η Μέδουσα. Κόρες του Φόρκυ και της Κητούς.

εγώ έχω πάρει από τη μάνα ... την ΚΗΤΟΥΣ φαίνεται!

αχαχαχαχαχαχαχαχαααα

http://www.megatv.com/milamouvromika/default.asp?catid=16793&subid=2&pubid=6486729

έχουμε καιρό να το δούμε!

+ size models ... μην τσακίσω καμιά τούρτα μου φαίνεται!

απαπαπαπαπαπαααααα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καμια δεν ειναι εδω τετοια ωρα εεεεεεεε????

λοιπον για την ωρα τα παω πολυ καλα...ουτε μια ατασταλια...ουτε μια βλακεια...

ελπιζω να κλεισει η σημερινη μερα με επιτυχια και να μη με πιασει καμια κριση γιατι αρχιζω να φορτωνω εδω μεσα με κατι ψυχες (στο σπιτι εννοω)...

παμε δυνατα...

να γινουμε γκομενογοργονες σαν αυτη που μας ανεβασε το χαμομηλακι...


...αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα ονειρο και ας ειναι η φωτια του να σε καψει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια!!!Συγνωμη για την απουσια μου αλλα η μικρη ειναι ολο γκρινιαααααα την καλομαθαμε τις μερες που ηταν αρρωστη κ τωρα τα εχω δει ολα!!!

Τεσπα!!!Μην βαρατε ρε κοριτσια που δεν εφαγα πρωινο........

Η αληθεια ειναι οτι δεν μου πολυαρεσει το πρωινο.....αλλα το βραδυνο!!!!μμμμμμμμμ!!!!

Αχ χαμομηλακι μου κ εγω θελω ενα μπανακι.....να βρεξω την ουριτσα μου κ εγω λιγο!!!

Να σας πω την αληθεια μου ντρεπομαι βρε κοριτσια να βγω φετος παραλια....φοβαμαι μην με δουν στην αμμουδια κ νομιζουν οτι ειμαι καμια φαλαινα που ξεβρασε το κυμα!!!

elizaa μου στα ιδια κυβικα ειμαι κ εγω,μην απελπιζεσαι θα τα καταφερουμε κ εμεις!!!Οσο για τα γλυκα?Εμενα να δεις πως μου αρεσουν!!!Θα μπορουσα να τρεφομαι μονο με γλυκα!!!!

tsipouritsa μου καλη επιτυχια με την διατροφη σου!!!!

Εχω μιση ωρα γραφω αυτο το μνμ κ τωρα κλαιει παλι.......αμαννννννννννν

Φιλακια

Link to comment
Share on other sites

maestria μου ευχαριστω πολυ:tongue:

κοριτσια κανετε και γυμναστικη ή μπαααα:rolleyes:

εγω δε κανω η τεμπελα καθολου αν και εχω υποσχεθει στον ευατο μου μολις τελειωσει το καλοκαιρακι να αρχισω γυμναστηριο για να ξεφευγω και λιγο απο τους αντρες του σπιτιου.;)


as1cCyI0g410000MDAwNjExMmR8NTYzMjYzb2R8dGlnZXIgbm8xIGVpbmFp.gif

as1cOEg0g410000Nzc3MTE1enw1NjFkfHRpZ2VyIG5vMiBlaW5haQ.gif

Link to comment
Share on other sites

γοργονιτσες μου μπηκα να σας χαιρετισω για λιγες μερουλες...φευγουμε σε λιγες ωρες ΔΙΑΚΟΠΕΣΣΣΣΣ Ο γεαααααα :mrgreen::mrgreen:..ευχομαι να με βρειτε και να σας βρω αδυνατισμενες οταν επιστρεψουμε!!!

καλα να περνατε και υπομονη-επιμονη για το στοχο μας!!!!

μακια σε ολες τις γοργονες!!!!!!:P


z4b6e807daca0c.gif

l2Kgp3.png 5PKYp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερααααααααααα γοργονακια μου...

ρουλιτσα καλες διακοπες κοριτσακι...κοιτα να ξεκουραστεις και να ανανεωθεις...

τα δικα μου τωρα...η χθεσινη μερα σουπερρρρρρρρρρρ...αφου καταφερα μια ολοκληρη μερα να την κανω σωστα φανταζομαι οτι εχω ελπιδες χιχιχιχιχι...

σημερα το μενου το μεσημερι εχει κοτοπουλακι με σαλατα (μιαμ μιαμ)...δεν αναφερω πρωινα και ενδιαμεσα...εννοειτε οτι δεν τα ξεχναω...

αντε καλε μονο εγω ξυπναω πουρνο πουρνο?????

που ειστε???

φιλακιααααααααα κοριτσαρες


...αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα ονειρο και ας ειναι η φωτια του να σε καψει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


maestria μου τωρα ειδα οτι εγω επρεπε να ειχα διορθωσει το δικο μου μπες με edit να μη φορτωνουμε συνεχεια και γραψε τωρινο 91,5

Αποστολή εξετελέσθη! :rolleyes:

maestria μου ευχαριστω πολυ:tongue:

κοριτσια κανετε και γυμναστικη ή μπαααα:rolleyes:

εγω δε κανω η τεμπελα καθολου αν και εχω υποσχεθει στον ευατο μου μολις τελειωσει το καλοκαιρακι να αρχισω γυμναστηριο για να ξεφευγω και λιγο απο τους αντρες του σπιτιου.;)

Εγώ κοριτσάκι περπατάω με κάθε ευκαιρία. Κάθε πρωί 30 λεπτά κι όταν μπορώ κάνω βολτίτσες μεγάλες στη γειτονιά, στην παραλία, κλπ.

Έκανα και κοιλιακούς στο σπίτι, τώρα με τη ζέστη τα παραμέλησα, αλλά θα ξαναρχίσω.

Δεν έχω προς το παρόν κουράγιο για γυμναστήριο.

καλημερααααααααααα γοργονακια μου...

ρουλιτσα καλες διακοπες κοριτσακι...κοιτα να ξεκουραστεις και να ανανεωθεις...

τα δικα μου τωρα...η χθεσινη μερα σουπερρρρρρρρρρρ...αφου καταφερα μια ολοκληρη μερα να την κανω σωστα φανταζομαι οτι εχω ελπιδες χιχιχιχιχι...

σημερα το μενου το μεσημερι εχει κοτοπουλακι με σαλατα (μιαμ μιαμ)...δεν αναφερω πρωινα και ενδιαμεσα...εννοειτε οτι δεν τα ξεχναω...

αντε καλε μονο εγω ξυπναω πουρνο πουρνο?????

που ειστε???

φιλακιααααααααα κοριτσαρες

Εδώ είμαι καλέ!!!

Έχουμε και δουλειές! :tongue:

Καλημέρες!

824393zfkxpziwcw.gif


VM8jp2.png?BQVzmAeT

KIjjp3.png?Uc4YgY5u

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα γοργονάρες μου!

Χαμομηλάκι έχασες ; μπράβο χρυσό μου άντε και στα δικά μου!

Ελιζάκι η αρχή έγινε!!!! Τωρα ποιος σε πιάνει!!!!!!! Κοτοπουλάκι με σαλάτα, μιαμ όντως! Να τρως αρκετά να μην πεινάσεις

Μαεστρία bonjourakia

Τιγράκι κι εγώ δεν γυμνάζομαι, αλλά θα αλλάξει αυτό άμεσα

(περπάτημα τουλάχιστον και μετά zumba!)

χθες έφαγα ένα από τα πιο χορταστικά μου γεύματα :

μια γαβάθα βραστά λαχανικά + 1 πατάτα βραστή

από τα καλύτερα μου, το προτείνω

(μπρόκολο, καρότο, κολοκυθάκι, πατάτα + 1 κουταλιά της σούπας λάδι με ελάχιστη μουστάρδα )

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαι βρε κορίτσι!

Μόνη μου θα μιλάω; Δεν απάντησε κανείς όταν είπα καλημέρα.

ενα δικιο το χεις ... εκανα και εγω τον διαιτητη και ξεχαστηκα...

000203F8.gif

καλημέρα γοργονάρες μου!

Τιγράκι κι εγώ δεν γυμνάζομαι, αλλά θα αλλάξει αυτό άμεσα

(περπάτημα τουλάχιστον και μετά zumba!)

αντε να δουμε ποτε θα ξεκινησουμε zumbaaaaaaaa...με την πρωτη ευκαιρεια θελω να παρω ενα dvd να ξεκινησω στο σπιτι...

χθες έφαγα ένα από τα πιο χορταστικά μου γεύματα :

μια γαβάθα βραστά λαχανικά + 1 πατάτα βραστή

από τα καλύτερα μου, το προτείνω

(μπρόκολο, καρότο, κολοκυθάκι, πατάτα + 1 κουταλιά της σούπας λάδι με ελάχιστη μουστάρδα )

εμενα τσιπουριτσα αυτο ειναι απο τα χειροτερα μου...μπλιαχ ολα μαζι αυτα τα βραστα...να φαω κανενα κολοκυθακι με το κοτοπουλακι ναι αλλα ολα αυτα μαζι χωρις κατι αλλο να ξεχνιεμαι απαπαπαπαπαπαπαπαπαπαπαπα

μπραβο σου που τα τρως...

παρε και εσυ ενα 000203F8.gif

sig.asp?img=ad1


...αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα ονειρο και ας ειναι η φωτια του να σε καψει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...