Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κορίτσια τελικά με κράτησαν και για 4ο όρο! μου το χαμήλωσαν δοκιμαστικά στις 40 μονάδες δλδ να πέφτει πιο αργά με την προϋπόθεση να δουν πως παω και να κάνω nst ώστε να φύγω αύριο , αλλά μου το ανέβασε πάλι στο 60 όπως ήταν αρχικά! 😔 

      • Ευχή 4
      • Δύναμη! 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2015


kaity

Recommended Posts

Zωη, απο μονη μου την σταματησα.. αν κατσεις κ ψαξεις κ διαβασεις εδω μεσα τι λενε για προγεστερονη... (μανουλες του εξωτερικου) θα φριξεις!! Ειμαστε η μονη χωρα που την χορηγουνε με το παραμικρο... κ δεν ειναι οτι καλυτερο...

Μια μανουλα απο Σουηδια.. ειπε-εγραψε οτι εκει εχει απαγορευτει...!!!:shock:


cMVup2.png?t=1&Lz53LAzd

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εσυ Linaki2012 μικρή είσαι! ! Μπράβο και σε σένα! ! Ειδες ένα παιδάκι μας ενώνει πιο πολύ με τον σύντροφο της ζωής μας!!!!!

Katerina_77 διάβασα πολλαααα... αλήθεια δεν ξέρω τι να πιστέψω. ..Οι μισές λένε ότι δεν είναι κακό οι άλλες μισές αυτό που είπες για την απαγόρευση σε ξένες χώρες. .. θες να ρωτήσω τον γιατρό μου που ναι και καλός φίλος οικογενειακός φιλος;; θα μου πει ειλικρινά αυτός. ..!! Αν θες πες μου και ρωτάω αμέσως! !! :) :)


[sIGPIC][/sIGPIC]

My life is a real dream!!

Link to comment
Share on other sites

Ζωη... ρωτα αν δεν σου κανει κοπος.. κ ρωτα τον γιατι εχει απαγορευτει σε καποιες χωρες.. κ για τις παρενεργειες της προγεστερονης στο εμβρυο...!

Λοιπόν κατερίνακι τον ρώτησα. ..!! Του πα πως είσαι πολύ καλή φίλη για να μου πει κι ειλικρινά. ..κι όντως μου πε...Λοιπόν. ..στην δεκαετία του 60 κι 70 που δίνανε πολύ προγεστερονη στις θυλη εγκύους τα έμβρυα παρουσίασαν στην ενήλικη ζωή τους μια μορφη καρκίνου της μήτρας. . Γενικά μου είπε τέτοια φάρμακα καλό είναι ν αποφεύγονται εκτός αν υπάρχει πολύ υυυυ σημαντικός λόγος. .. και εμένα μόνο φιλί σιν μου δίνε κατερίνακι. ..Λοιπόν μου είπε ότι θες να τον ρωτήσεις κι η ίδια αν θες να σου δώσω το τηλέφωνο του ..Έτσι μου είπε ..ότι θέλεις! ! Είναι πολύ καλός κι έχει σπουδάσει Ιταλία! !Κι αυτός στο μητέρα είναι κυρίως! Έχει καλή νοοτροπία φαντάσου είναι υπέρ των φυσιολογικών τοκετών !! Τεσπα ότι θες μου λες!!!! Και τελικά καλά έκανες και σταμάτησες. ..αν θες πραγματικά παρτον τηλέφωνο θα στα πει όπως είναι! Και μην ανησυχείς αφού το σταμάτησες όλα είναι καλά! !!!!! :)


[sIGPIC][/sIGPIC]

My life is a real dream!!

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα προγεστερονη στις 4-6 εβδομαδες γιατι ειδα λιγο αιμα στο σκουπισμα (μαλλον απο εμφυτευση στη μητρα) και ο γιατρος ηθελε να στηριξουμε λιγο την εγκυμοσυνη στην αρχη.. μετα τη σταματησα ομως.... φανταζομαι εχει αρνητικα αποτελεσματα οταν την παιρνεις σε ολη την εγκυμοσυνη.. μερικες γυναικες εχουν συσπασεις απο τον 3ο μεχρι και το τελος και ειναι απαραιτητη η προγεστερονη...


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω πηρα προγεστερονη στις 4-6 εβδομαδες γιατι ειδα λιγο αιμα στο σκουπισμα (μαλλον απο εμφυτευση στη μητρα) και ο γιατρος ηθελε να στηριξουμε λιγο την εγκυμοσυνη στην αρχη.. μετα τη σταματησα ομως.... φανταζομαι εχει αρνητικα αποτελεσματα οταν την παιρνεις σε ολη την εγκυμοσυνη.. μερικες γυναικες εχουν συσπασεις απο τον 3ο μεχρι και το τελος και ειναι απαραιτητη η προγεστερονη...

Linaki2012 εσένα υπήρχε όντως λόγος για να την πάρεις! ! Όταν υπάρχει λόγος δεν συντρέχει κίνδυνος απλά τοτε όντως προγεστερονη υποστηρίζει την εγκυμοσύνη ..αλλά καλό είναι να την αποφεύγει κάποια που μπορεί! ;)


[sIGPIC][/sIGPIC]

My life is a real dream!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ Ζωη.. Ακριβως οπως τα λες ειναι..

Οντως, σε δυσκολες περιπτωσεις.. βοηθαει η προγεστερονη...ΑΛΛΑ εχει και καποιες παρενεργεις.. Ζυγιζεις τα υπερ κ τα κατα... κ αποφασιζεις αν θα την λαβεις τελικα!

Τα υπολοιπα κοριτσια που ειναι???

Ολα καλα υποψηφιες μανουλες Νοεμβριου???:D


cMVup2.png?t=1&Lz53LAzd

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!! Από συμπτώματα πως τα πάμε? Εγώ έχω ένα στομάχι λες και είναι πληντύριο. Ότι και να φάω δεν μπορώ να το χωνέψω. Ειδικά αν έχει σάλτσα. Από μέρες σκεφτόμουν να πιώ κάτι σε τύπου αναψυκτικού για να με ανακουφίσει. Βέβαια έχω διαβάσει διάφορα για απαγορεύσεις και μέσα σε αυτα και για τα αναψυκτικά, αλλά η κατάστασή μου είναι ανυπόφορη. Εμετούς δεν κάνω ευτυχώς. Εσείς κορίτσια πίνεται αναψυκτικά? Σας έχει συμβουλέψει ο γιατρός σας κάτι πάνω σε αυτό. Ξέχασα να ρωτήσω τον δικό μου. Φυσικά, εννοείται πως αν καταφύγω σ΄αυτή τη λύση θέλει μέτρο, γιατί έχουν πολύ ζάχαρη. Τί λέτε?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!! Από συμπτώματα πως τα πάμε? Εγώ έχω ένα στομάχι λες και είναι πληντύριο. Ότι και να φάω δεν μπορώ να το χωνέψω. Ειδικά αν έχει σάλτσα. Από μέρες σκεφτόμουν να πιώ κάτι σε τύπου αναψυκτικού για να με ανακουφίσει. Βέβαια έχω διαβάσει διάφορα για απαγορεύσεις και μέσα σε αυτα και για τα αναψυκτικά, αλλά η κατάστασή μου είναι ανυπόφορη. Εμετούς δεν κάνω ευτυχώς. Εσείς κορίτσια πίνεται αναψυκτικά? Σας έχει συμβουλέψει ο γιατρός σας κάτι πάνω σε αυτό. Ξέχασα να ρωτήσω τον δικό μου. Φυσικά, εννοείται πως αν καταφύγω σ΄αυτή τη λύση θέλει μέτρο, γιατί έχουν πολύ ζάχαρη. Τί λέτε?

Αγαπητή balou81 εμένα μου είπε να πίνω σόδα. ..βοηθάει πολύ. ..Έχω κάνει κάποιες μικρές βέβαια παρανομίες. .κι ήπια κόκα κόλα η πορτοκαλάδα με ανθρακικο. ..απ ότι μου πε ο γιατρός τ αναψυκτικά απαγορεύεται για τον λόγο που είπες για την ζάχαρη την παραπανίσια που έχουνε. ..αν όμως δεις πως δεν νιώθεις καλά αν πιεις ένα μικρό ποτηράκι δεν νομίζω ότι θα σου κάνει και κακό. ..Ηυπερβολική ποσότητα πρέπει ν αποφεύγεται. . Είχα κι εγώ το Πάσχα ανακατωσουρες και δεν μπορούσα την Κυριακή του Πάσχα να χωνέψω με τίποτα το κρέας. .με αποτέλεσμα να μην κοιμηθώ τα ξημερώματα. .Τελικά κατέληξα στην κουζίνα σαν το ποντικάκι πέντε ή ώρα το πρωί να πίνω μισό ποτήρι κόκα κόλα. ..σε πληροφορώ με βοηθήσε και κοιμήθηκα! ! Και δεν έπαθα (χτυπά ξυλο) τίποτα! ! Τώρα είναι κι ανάλογα την γυναίκα ...αν κι ο γιατρός μου είπε. ..πολύ νερά! !! Γάλα. ..και χυμούς. .. Όταν όμως τον ρώτησα αν μπορώ να πιω βύσσιναδα με ανθρακικο μου είπε ναι..Οπότε δεν είναι το ανθρακικο είναι η ποσότητα ζάχαρης που έχουν τα ανθρακούχα. . Αν πίνεις καμιά φορά στο τόσο δεν πειράζει πιστεύω! ! Απόφυγε όμως την πολύ κόκα κόλα. .πιες λεμονάδα νε ανθρακικο..Η sprite πχ!! Αυτά από μένα! ! Επίσης κι εμένα το στομάχι μου είναι χάλια. ..από ανακατωσουρες παίζει έχω ακόμα λίγες. ...ας ελπίσουμε από αύριο που μπαίνω δεύτερο τρίμηνο να φύγουν. .. τελείως ςςς! !!!! ;)


[sIGPIC][/sIGPIC]

My life is a real dream!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

Είμαστε και εμείς σε αναζήτηση σπιτιού, οπότε χάθηκα λίγο :)

Katerina εμένα ο γιατρός μου είχε δώσει προγεστερόνη για λίγες μέρες στην πρώτη εγκυμοσύνη όταν είχα λίγο αίμα. Κατά τα άλλα και στις δυο εγκυμοσύνες τα μοναδικά "φάρμακα" που μου έδωσε είναι Filicine, σίδηρο και ασβέστιο.

Αναφορικά με ανακατωσούρες κλπ, κορίτσια δεν έχω απολύτως τίποτα και φοβάμαι οτι αυτή τη φορά θα πάρω ΠΟΛΛΑ κιλά.... Στην πρώτη εγκυμοσύνη πήρα 12 με ανακατωσούρες για 10 μέρες μόνο.

Αναψυκτικά εγω δεν πίνω (ποτέ δεν έπινα) αλλά νομίζω δεν απαγορεύονται τελείως. Απλά θέλει μέτρο.

Tinami καλως ήλθες!!! Με το καλό το μωράκι σου.


age.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!

Λοιπόν εγώ πιστεύω ότι το παν είναι να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου.

Εάν σου πει πάρε προγεστερόνη, θα την πάρεις.

Εαν σου πει δε χρειάζεται, θα το ακούσεις.

Εμένα μου είχε βρει οριακή προγεστερόνη στην αρχή 9,5 με κάτω όριο το 9,2 και μου είπε πάρε προληπτικά μέχρι να ενεργοποιηθεί ο πλακούντας στο τέλος του πρώτου τριμήνου. Φυσικά και το παίρνω και δεν έχω καμία παρενέργεια γιατί το βάζω κολπικά.

Επίσης δε μου έχει πει σε τίποτα όχι, όσον αφορά διατροφή και αναψυκτικά και επαφές. Αλλά προσεκτικά και με μέτρο. Φυσικά δε μιλώ για περιπτώσεις ειδικές που χρήζουν μιας ιδιαίτερης προσοχής, αλλά και εγκυμοσύνες που εξελίσσονται ομαλότερα.

Είμαι απόλυτη στο γεγονός ότι δεν πρέπει να γινόμαστε παρανοϊκές στο θέμα της εγκυμοσύνης. Εάν νιώθω ότι χρειάζομαι λίγη κοκα κόλα γιατί το στομάχι μου με πεθαίνει θα πιω 2 γουλιές. Αλλά μέχρι εκεί. Επίσης και βάψιμο ανταύγειες μου επιτρέπει και νύχια με κανονικό μανό για το πρώτο τρίμηνο και μετά ό,τι θέλω. Επιστημονικά δεν έχει αποδειχθεί ούτε ότι βλάπτουν αλλά ούτε ότι δεν βλάπτουν. Προσέχεις για να έχεις αλλά μέσα σε νορμάλ πλαίσια.

Παιδευτήκαμε αρκετά για να το τσακώσουμε το σποράκι μας, και σίγουρα είμαι η τελευταία που θα ήθελε το κακό του, αλλά ας μην φτάσουμε στα άκρα, να είμαστε κοοουυυυλλλλ για να βγάλουμε και ήρεμα μωρά...(λέμε τώρα!!!:mrgreen::mrgreen:)

Κατά τα άλλα πλησιάζει η αυχενική πολλών κοριτσιών μαζί με τη δική μου, την Τετάρτη και ένα άγχος παραπάνω το νιώθω για να είμαι ειλικρινής!!!


pregnant-1422856800z6z1426136400z0.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια και ενα γλυκο καλωσορισμα στα νεα μελη. Λοιπον ερχομαι απο την αυχενικη και με οσο ενθουσιασμο και αν πηγα εφυγα με αλλη τοση στεναχωρια. Μπορει αδικα αλλα δε μου αρεσε η αντιμετωπιση του νοσοκομειου. Λοιποον λογω ηλικιας (36)με βγαζει 1 στα 181 για συνδρομο νταουν, και στις μετρησεις με αναλογια και την αναλυση 1 στα 3747. Μου ειπε οτι ειναι πολυ καλο σε συγκριση με την ηλικια αλλα για να ειμαστε σιγουροι και ταχα μοιυ επειδη εχω και αλλα παιδια οτι ειναι αδικο.. αυτο ειλικρτινα το βρηκα λιγο ανηθικο , μου δωσε δυο επιλογες. Η περιμενω μεχρι την β επιπεδου και πραττω αναλογα η κανω αμνιοπαρακεντηση που επεμενε πολυ. Για να μην τα πολυλογω πηρα το γιατρο μου τηλεφωνο και μου απαντησε κατηγορηματικα οχι στην αμνιο τη στιγμη που δε βρεθηκε κατι ανησυχητικο, αλλα μου δωσε και την επιλογη του harmony test που ειναι αναλυση αιματος αλλα στοιχιζει καπου στα 700 ευρω. Εκεινος ομως μου ειπε να περιμενουμε και οτι δεν υπαρχει λογος να αγχωνομια και α τα πουμε καλυτερα την Παρασκευη. Εχετε καποια εμπερια η δικη σας η κοντινου σας ανθρωπου?

Και εκεινος στην αυχενικη με βρηκε 13 εβδομαδων και 3 ημερων αντι 12 και 4 με πητ 30 Οκτωβρη. Ουτως η αλλως θα πηγαινα πιο νωρις αλλα τωρα παει πολυ.

Ετσι για να σας απαντησω και στο θεμα που μιλουσατε εγω την πρωτη φορα που εμεινα εγκυος ειχα αποβαλει κιαι μετα στις επομενες εγκυμοσυνες που αλλαξα γιατρο μου εδινε προγεστερονη για να στηριξει την εγκυμοσυνη μερι το πρωτο τριμηνο. Αυτη τη φορα του ειπα και τη σταματησα στις 10 εβδομαδες γιατι παραφουσκωσε και οποτε εβλεπα το χαπακι μου ρχοταν αναγουλα κια τη σταματησα παντα με τη συμφωνη γνωμη του γιατρου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια και ενα γλυκο καλωσορισμα στα νεα μελη. Λοιπον ερχομαι απο την αυχενικη και με οσο ενθουσιασμο και αν πηγα εφυγα με αλλη τοση στεναχωρια. Μπορει αδικα αλλα δε μου αρεσε η αντιμετωπιση του νοσοκομειου. Λοιποον λογω ηλικιας (36)με βγαζει 1 στα 181 για συνδρομο νταουν, και στις μετρησεις με αναλογια και την αναλυση 1 στα 3747. Μου ειπε οτι ειναι πολυ καλο σε συγκριση με την ηλικια αλλα για να ειμαστε σιγουροι και ταχα μοιυ επειδη εχω και αλλα παιδια οτι ειναι αδικο.. αυτο ειλικρτινα το βρηκα λιγο ανηθικο , μου δωσε δυο επιλογες. Η περιμενω μεχρι την β επιπεδου και πραττω αναλογα η κανω αμνιοπαρακεντηση που επεμενε πολυ. Για να μην τα πολυλογω πηρα το γιατρο μου τηλεφωνο και μου απαντησε κατηγορηματικα οχι στην αμνιο τη στιγμη που δε βρεθηκε κατι ανησυχητικο, αλλα μου δωσε και την επιλογη του harmony test που ειναι αναλυση αιματος αλλα στοιχιζει καπου στα 700 ευρω. Εκεινος ομως μου ειπε να περιμενουμε και οτι δεν υπαρχει λογος να αγχωνομια και α τα πουμε καλυτερα την Παρασκευη. Εχετε καποια εμπερια η δικη σας η κοντινου σας ανθρωπου?

Και εκεινος στην αυχενικη με βρηκε 13 εβδομαδων και 3 ημερων αντι 12 και 4 με πητ 30 Οκτωβρη. Ουτως η αλλως θα πηγαινα πιο νωρις αλλα τωρα παει πολυ.

Ετσι για να σας απαντησω και στο θεμα που μιλουσατε εγω την πρωτη φορα που εμεινα εγκυος ειχα αποβαλει κιαι μετα στις επομενες εγκυμοσυνες που αλλαξα γιατρο μου εδινε προγεστερονη για να στηριξει την εγκυμοσυνη μερι το πρωτο τριμηνο. Αυτη τη φορα του ειπα και τη σταματησα στις 10 εβδομαδες γιατι παραφουσκωσε και οποτε εβλεπα το χαπακι μου ρχοταν αναγουλα κια τη σταματησα παντα με τη συμφωνη γνωμη του γιατρου.

Ladyinred μη στεναχωριέσαι. Ειδικά αφού ο γιατρός σου είναι ήρεμος.

Το Harmony test είναι το αντίστοιχο του verinata που έκανα εγω. Εμένα ο γιατρός μου πρότεινε το verinata αντι της αμνιοπαρακέντησης (είμαι 35 και 1 μήνα) και με την προϋπόθεση βέβαια οτι έδειχνε κάτι η αυχενική. Εγω παρόλο που η αυχενική ήταν οκ προτίμησα να κάνω και την εξέταση αίματος για να είμαι πιο σίγουρη.


age.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

Είμαστε και εμείς σε αναζήτηση σπιτιού, οπότε χάθηκα λίγο :)

Katerina εμένα ο γιατρός μου είχε δώσει προγεστερόνη για λίγες μέρες στην πρώτη εγκυμοσύνη όταν είχα λίγο αίμα. Κατά τα άλλα και στις δυο εγκυμοσύνες τα μοναδικά "φάρμακα" που μου έδωσε είναι Filicine, σίδηρο και ασβέστιο.

Αναφορικά με ανακατωσούρες κλπ, κορίτσια δεν έχω απολύτως τίποτα και φοβάμαι οτι αυτή τη φορά θα πάρω ΠΟΛΛΑ κιλά.... Στην πρώτη εγκυμοσύνη πήρα 12 με ανακατωσούρες για 10 μέρες μόνο.

Αναψυκτικά εγω δεν πίνω (ποτέ δεν έπινα) αλλά νομίζω δεν απαγορεύονται τελείως. Απλά θέλει μέτρο.

Tinami καλως ήλθες!!! Με το καλό το μωράκι σου.

Athkos αγαπητή τι κάνεις; ! Αν επιτρέπεται σε ποια περιοχή ψάχνετε σπιτακι; !!


[sIGPIC][/sIGPIC]

My life is a real dream!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ συγγνωμη κοριτσια δεν ειχα δει ολα τα μηνυματα απ ολες τις κοπελες κατι επαθε το lap top μου και παρακολλαει...

Αγαπητη μου ladyinred μην αγχωνεσαι...να δεις που οοοολαααα θα πανε καλα!!!!!! Εχε πιστη στον γιατρο σου αυτη τη στιγμη στον εαυτο σου και στο μωρακι...και σκεψου που θα το κρατας αγκαλιτσα σε κατι μηνες!!!!!! :) :)


[sIGPIC][/sIGPIC]

My life is a real dream!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...