Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Βρέθηκε και έλλειψη ψευδαργύρου στο σπερμα. τι γνωρίζετε; πως επηρεάζει; φτιάχνει;;;

      Από όσο έχω διαβάσει επηρεάζει την ποσότητα την κινητικότητα και την μορφολογία του σπέρματος και υπάρχουν βιταμίνες ψευδαργύρου που λογικά θα ανεβάσει τα επίπεδα !!

χαμηλή προγεστερόνη


oly75

Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα.Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν είχε καμία πρόβλημα με την προγεστερόνη και αν έκανε κάποια θεραπεία.Εκτός από τη φάση της εξωσωματικής που δίνουν utrogestan πριν την εμβρυομεταφορά.Έκανα εξέταση προγεστερόνης την 22η μέρα του κύκλου μετά από παρακολούθηση ωορρηξίας με υπέρηχο και βγήκε 4.92.Μετά έκανα άλλη μία την 24η μέρα και ήταν 4.40.Γνωρίζει καμιά σας αν με το συμπλήρωμα προγεστερόνης υπάρξει βελτίωση της ωορρηξίας και αν έχει η λήψη προγεστερόνης παρενέργειες?Προσπαθούμε και φυσιολογικά και τώρα ανακάλυψα πως έχω χαμηλή προγεστερόνη.Μήπως γίνει κανά θαύμα και γλιτώσω την τρίτη εξωσωματική.:?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα.Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν είχε καμία πρόβλημα με την προγεστερόνη και αν έκανε κάποια θεραπεία.Εκτός από τη φάση της εξωσωματικής που δίνουν utrogestan πριν την εμβρυομεταφορά.Έκανα εξέταση προγεστερόνης την 22η μέρα του κύκλου μετά από παρακολούθηση ωορρηξίας με υπέρηχο και βγήκε 4.92.Μετά έκανα άλλη μία την 24η μέρα και ήταν 4.40.Γνωρίζει καμιά σας αν με το συμπλήρωμα προγεστερόνης υπάρξει βελτίωση της ωορρηξίας και αν έχει η λήψη προγεστερόνης παρενέργειες?Προσπαθούμε και φυσιολογικά και τώρα ανακάλυψα πως έχω χαμηλή προγεστερόνη.Μήπως γίνει κανά θαύμα και γλιτώσω την τρίτη εξωσωματική.:?:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά και καλά!!!!!

Νομίζω πως πριν βγει το "πόρισμα" ότι έχεις χαμηλή προγεστερονη θα πρέπει να την μετρήσεις και σε αλλους κύκλους γιατι μπορει απλα να μην ήταν καλός ο συγκεκριμένος κυκλος, η συγκεκριμένη Ωορηξια!!!!!

Τωρα αν όντως διαπιστωθεί το προβλημα σε 2-3 κύκλους θα πρεπει να συμβουλευτεις εναν γυναικολόγο υπογονιμότητας και οπωσδηποτε εναν ενδοκρινολογο οπου ειναι ο καταλληλότερος για τετοια θέματα κατα την άποψη μου!!!!

Επισης νομιζω οτι ουτροτζεσταν μπορει να παιρνει καποια και άσχετα με την εξωσωματικη αν εχει θεμα με την προγεστερονη!!!

Επισης αν όντως υπαρχει θεμα με τις ωορρηξιες σου, συνεπώς και με την προγεστερονη ο ενδοκρινολογος αναλογα με τις εξετασεις σου ισως σου προτείνει κατι για την βελτίωση της ωορηξιας οπως πχ γκλουκοφαζ, ινοφερτ κλπ.....

Πρεπει να μιλησεις με ενδοκρινολογο νομιζω......


RsLcp3.png
Link to comment
Share on other sites

[quote=μαγισσα; Μαγισσα καλησπέρα και χρόνια πολλά πάντα με υγεία. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Να φανταστείς ήμουν πριν μια εβδομάδα στον ενδοκρινολογο γι το θυροειδη και δεν είχα αποτελέσματα της προγεστερονης. Μπορεί και λόγω ηλικίας, 40,να μη κάνω καλή ωορρηξια, ποιος ξέρει. Πάντως από αύριο ξεκινάω τα inofert για βελτίωση ωαρίων, δεν έχω πολυκυστικες, το είχα συζητήσει με το γιατρό μου. Μου είπε να παρακολουθησουμε και αυτό το κύκλο και να μου δώσει συμπλήρωμα. Όταν είχα μείνε έγκυος είχα 12 προγεστερονη, πολύ χαμηλή και έπαιρνα κολπικη αλοιφή. Έχουμε όλα τα άλλα έχουμε και τη προγεστερονη.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά σκευάσματα προγεστερονης που μπορούν να χρησιμοποιηθούν !!!! Αν δηλαδη δεν ανεβαινει επαρκώς με ουτροτζεσταν, απο στομα, απο τον κόλπο (απο τα αφτια, πλακα κανω) κλπ υπαρχουν και ενεσεις προγεστερονης , πατς (αυτοκόλλητα) κλπ.... Παρακολούθησε και τον επομενο κυκλο και βλεπεις....


RsLcp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

εχε υποψιν σου οτι υπαρχουν κι απλα ανορεκτικοι κυκλοι στη γυναικα και μπορει να επεσες σε τετοιο...για την προγεστερονη εμενε μου εδινε ενεσιμο σκευασμα γιατι απαορροφαται πιο ευκολα στην εξωσωματικη μου ...οπως και να χει θα συμφωνησω με τη μαγισσα λυνεται το θεμα σου οποτε μην αγχωνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...