Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

μανούλες Νοεμβρίου 2016 !!!


annoula_

Recommended Posts

Izambella, υπέροχα τα νέα σας! Αφού τρώει, θα μείνει πολύ λίγο ακόμη! Άντε, κοριτσάκι μου, τελειώνει η αγωνία σου! Σου το εγγυώμαι : η μέρα που θα πάτε σπίτι θα είναι η πιο ευτυχισμένη της ζωής σου!! Εγώ πάντως εκτός απ' τα γενέθλιά του "γιορτάζω" και τη μέρα που τον πήραμε απ' τη μονάδα. Αλήθεια!

Στα δικά μας κι εγώ φοβήθηκα γιατί ξεκίνησα να κάνω 3-4 συσπάσεις την ημέρα -ενώ είμαι ξάπλα- αλλά μου είπε ο γιατρός ότι αν δεν έχουν περιοδικότητα και συχνότητα 4/ώρα, είναι προπαρασκευαστικές για τη μήτρα και να μην ανησυχώ. Την ξάπλα ούτως ή άλλως την κάνω. Αν μου επιτρέπετε, βάλτε και λίγο πόστα στους συζύγους, ρε κορίτσια. Τί να κάνουμε; Και δικά τους είναι τα παιδιά, δεν τα κάναμε μόνες μας. Δε θα τους πέσει ο κ@λος να κάνουν και καμιά δουλειά. Αλλά κι εσείς, χαλαρώστε. Ας πιάσει και για λίγο καιρό αράχνες το σπίτι. Και το λέω εγώ που όλες μου οι φίλες με λένε υποχόνδρια και υστερική με την καθαριότητα. Εμένα ο άντρας μου έχει σταματήσει τη δουλειά για να είναι με το μικρό και δεν μας περισσεύουν τα χρήματα. Και πλένει και μαγειρεύει και τα πάντα για το γιο μας κάνει. Όχι στην εντέλεια αλλά του δίνω οδηγίες και προσπαθεί. Αλλά κι εγώ αδιαφορώ για το ότι τα ρούχα είναι ασιδέρωτα επί παραδείγματι. Εύχομαι καμία άλλη να μη ζήσει την τραγωδία της εντατικής, γι' αυτό εξοργίζομαι να ακούω δικαιολογίες τύπου αν δεν τα κάνω εγώ ποιος θα τα κάνει; Και όσο για τα παλιά χρόνια κάνανε 10 παιδιά και τους πέθαιναν τα 4. Η ευχή που λέμε "να σου ζήσει" βγήκε λόγω βρεφικής και περιγεννητικής θνησιμότητας.


2016.pnghHGHp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρε εγω εχθες ειχα συσπασεις ανα 10 λεπτα επι δυο ωρες! Καποια στιγμη πανικοβληθηκα. Τον ειχε πιασει η μουρλα και η γκρινια τον γιο μου και δενπορουσα ουτε στα γονατα να τον βαλω ! Πονακια περιοδου εχω ουτως η αλλιως σε ολη την εγκυμοσυνη. Θεωρω οτι ειναι φυσιολογικα αφου μεγαλωνει η μητρα! Και ειλικρινα δεν ξερετε τι παει να πει να ειναι σκουπιδι κατω και να περναει ο αντρας απο πανω και να κανει πως δεν το βλεπει!!! Μανουλες σαν κι εμας τους φτιαχνουμε! Προσοχη στους γιους!


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε εγω εχθες ειχα συσπασεις ανα 10 λεπτα επι δυο ωρες! Καποια στιγμη πανικοβληθηκα. Τον ειχε πιασει η μουρλα και η γκρινια τον γιο μου και δενπορουσα ουτε στα γονατα να τον βαλω ! Πονακια περιοδου εχω ουτως η αλλιως σε ολη την εγκυμοσυνη. Θεωρω οτι ειναι φυσιολογικα αφου μεγαλωνει η μητρα! Και ειλικρινα δεν ξερετε τι παει να πει να ειναι σκουπιδι κατω και να περναει ο αντρας απο πανω και να κανει πως δεν το βλεπει!!! Μανουλες σαν κι εμας τους φτιαχνουμε! Προσοχη στους γιους!

Καλημερα!πως ειστε σημερα;

Ρεννιε πως ειναι η μικρουλα σου;καλα τα λες!

Ρανια εγω εχω πονακια οταν ταρζανευει η μικρη κ ειναι ετοιμη να φαει τα μουτρα της.

Κ μενα ετσι ηταν ο αντρας μου(καλομαθημενος απο τη μαμα)αλλα εφοσον ηθελε να μεινουμε μαζι επρεπε να συμμετεχει.στα παιδια συμμετεχει ετσι κ αλλιως.ειναι πολυ καλος μπαμπας

Μαθαινω κ τη μικρη να μαζευει τα παιχνιδια της(ευτυχως απο χαρακτηρα θα το κανε κ απο μονη)κ τα πεθερικα μου λενε δ πειραζει παιδι ειναι.αν δ μαθει τωρα,ποτε θα μαθει;στην εφηβια που μονο δ θα μας βριζει;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!πως ειστε σημερα;

Ρεννιε πως ειναι η μικρουλα σου;καλα τα λες!

Ρανια εγω εχω πονακια οταν ταρζανευει η μικρη κ ειναι ετοιμη να φαει τα μουτρα της.

Κ μενα ετσι ηταν ο αντρας μου(καλομαθημενος απο τη μαμα)αλλα εφοσον ηθελε να μεινουμε μαζι επρεπε να συμμετεχει.στα παιδια συμμετεχει ετσι κ αλλιως.ειναι πολυ καλος μπαμπας

Μαθαινω κ τη μικρη να μαζευει τα παιχνιδια της(ευτυχως απο χαρακτηρα θα το κανε κ απο μονη)κ τα πεθερικα μου λενε δ πειραζει παιδι ειναι.αν δ μαθει τωρα,ποτε θα μαθει;στην εφηβια που μονο δ θα μας βριζει;

Πιστευω οτι εισαι υπερβολικη! Θα μας βριζουν!!!


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας κοριτσια και μωρακια!!

Ιzambella πολύ χαίρομαι για σας! Ολα πανε κατ ευχην ευτυχως!

Ειρηνη μην πανικοβαλλεσαι! εχεις κλεισει την 33 εβδομαδα και μπαινεις 34!! η μπεμπα ειναι μια χαρα απλα της λειπει βαρος ακομη γι αυτο σου ειπε να αντεξεις αλλες 3 εβδομαδες. Ηδη κοντευει 2κιλα!!Δεν εχεις να αντιμετωπισεις καμια σοβαρη προωροτητα σε περιπτωση που γεννηθει.

Δε λεω οτι ειναι ιδανικα να βγει τωρα, αλλα ψυχραιμια και μη φοβασαι!

Καλου κακου βεβαια ετοιμασε τη βαλιτσουλα σου θα προτεινα κ εγω. Και μην αφηνεις να σε επηρεαζουν ψυχολογικα αρνητικες σκεψεις/ πραξεις των αλλων...

36w+6d τα εμβρυα ειναι τελειομηνα, δεν χρειαζονται κατι εκτος ειδικων περιπτωσεων, δεν ειμαστε κ τοσο μακρια...!

Aλλα ποσα μωρα γεννιουνται λιγακι νωριτερα και ειναι υγιεστατα απλα θελουν μια μικρη υποστηριξη κυριως για την αναπνοη κ να παρουν βαρος.

Βικη εμενα ο Οκτωβρης μου φαινεται πιο πιθανος απο το Νοεμβρη, ναι μεν ΠΗΤ εχω 10/11 και κλεινω σημερα τις 33 εβδομάδες αλλα 36w θα μπω 7/10 και κλεινω την 37w 20/10.

Και καισαρικη να μου πει στις 38w παλι στον Οκτωβρη πεφτω.

Θα δειξει φυσικα, ολα αυτα τα αποφασιζει ο Θεος και η μπεμπα!

Kοριτσια ξαναλεω οτι εισαστε πολυ τυχερες οσες τουλαχιστον σας βοηθανε οι αντρες σας.

Εγω πλεον το εχω παρει αποφαση κ δε θα κατσω να σκασω. Οτι καταφερω και αν...

Μετα τη γεννα με το καλο, παλι βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια με το σπίτι μην τρελαίνεστε..όσο και να το καθαρίζεις πάλι σε λίγες μέρες χάλια γίνεται. Τώρα άλλα έχουν προτεραιότητα. Άλλωστε όταν γεννήσουμε θα έχουμε αντοχές και χρόνο να καθαρίζουμε συνέχεια; Όσο για τον άντρα σίγουρα παίζει ρόλο πόσο καλομαθημένος είναι από την μάνα του αλλά έχει να κάνει και με τον χαρακτήρα του καθένα. Εμένα δόξα το Θεό βοηθάει αρκετά όταν χρειαστεί αφού μέχρι τώρα τα κατάφερνα αλλά γενικά είναι βολικός. Και με το μωρό θέλει να μάθει να τα κάνει όλα..Άλλωστε αυτός θα είναι η μόνη βοήθεια μου..

Link to comment
Share on other sites

Ηλιανα δικιο εχεις για το σπιτι.κ γενικα οι πρωτομανουλες παρτε το αποφαση πως ποτε πια δ θα ναι στην εντελεια.απλα ενα σπιτι με δυο ενηλικες μια φορα την εβδομαδα συντηρειται.εκτος μαγειρεμα-πιατα.ενα σπιτι με νηπιο ουτε 24ωρες δ φαινεται καθαρο.εσυ μαζευεις,αυτο σκορπαει..σκουπιζεις-σφουγγαριζεις κ τρωει το διχρονο μονο του ρυζι,φρουτα κ να τρεχουν τα ζουμια..γτ μεγαλωσε κ δ καθεται να το ταισεις!ασε που η δικια μου ανα 1-2ωρες θελει να της ετοιμαζω κτ να μασουλαει..

Link to comment
Share on other sites

Μαμα μια πραγματι αφου μπουμε στο μηνα μας ειναι ασφαλες οποτε κ να ρθει το μωρο.εχεις κ αρχες του μηνα πητ.εγω 26/11.αν περασεις τις 20/10 θα ναι μια χαρα!παντως το 80%των πρωτοτοκων γενανε +-5μερες απο την πητ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια και μπεμπακια!!

Ελιωσα στον υπνο χτες με τη βροχη και ηταν τελεια!!

Επιτελους δροσια! Επιτελους Φθινοπωρο!! Επιτελους υπνος!!!

Ειρηνη τι κανεις, πως εισαι? Ελπιζω να ξεκουραζεσαι...

Οι υπολοιπες τι κανετε??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κι απο μενα. Σημερα εχουμε doppler. Εκανα ακριβως μια ωρα να συμμαζεψω τον αμαζονιο αλλα μαλλον δεν βλεπετε παλι! Δεν βαριεσαι! Ειρηνη μου πως εισαι;


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια!

Μην βιάζεστε να γεννήσετε.. όσο περισσότερο μένουν μέσα τα ζουζούνια τόσο καλύτερα αναπτύσσονται! Ακούτε μπεμπάκια;;; Μείνετε εκεί που είστε!

Αν σας αγχώνει και σας στενοχωρεί το θέμα του σπιτιού ελάτε μια βόλτα απο το δικό μου να δείτε τι επικρατεί!!! Κ έχω και σύζυγο που βοηθάει πολύ (είμαι από τις τυχερές).

Κορίτσια μου εγώ έκανα ότι μπορούσα πριν γεννήσω γιατί είχα καλή εγκυμοσύνη και με είχε πιάσει και το "σύνδρομο της φωλιάς", οπότε έιχα γυαλίσει όλο το σπίτι... Από τη μέρα που γέννησα όμως δν έχω χρόνο ούτε και κουράγιο για πολλά πολλά, έχω και δύο τεραράκια να τριγυρνάνε... Τα βασικά κάνουμε λοιπόν, ίσα για να μη βρωμίσουμε... Δουλεύω κιόλας, ο μικρούλης θέλει ακόμα πολλές αγκαλίτσες... Χαίρομαι πολύ όλες αυτές τις στιγμές με τα αγοράκια μου... αυτό να κάνετε κι εσείς και να μην πανικοβάλεστε αν όλα δεν είναι στην εντέλεια... Και όποιος έχει να πει....έξω από το σπίτι!!!

Βίκυ μια κ ανέφερες για τα σνακ... μπορείς να μου δώσεις καμιά ιδέα; Ο μεγάλος μου είναι 4 κ το μεσημέρι που έρχεται από τον παιδικό όλο κτ θέλει να μασουλάει... και συνήθως προτιμάει ψωμί του τοστ, δημητριακά, άντε και κανένα φρουτάκι. Καμια φορά (όοοοοταν έχω χρόνο) φτιάχνουμε κανένα μπισκοτάκι ή κεικ. Εσείς τι μασουλάτε;;


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Κ δω δροσισε..

Ρανια περιμενουμε νεοτερα..!

Πραγματι η ειρηνη που χαθηκε;

Αναθ τρωει λαχανικα(καροτα-αγγουρακια),φρουτα σχεδον τα παντα,μπισκοτα,κεικ,σφολιατοειδη(τυροπιτακια,κοτοπιτακια),κουλουρακια,κριτσινια(καμια φορα κασερακι),τοστ,ρυζογκοφρετες-καλαμποκογκοφρετες,το καλοκαιρι γαλα με φρουτα σαν μιλκσεικ η με γιαουρτι σε ροφημα(δ τρωει γιαουρτι),χυμο,τηγανιτες(μπανανοτηγανιτες),αυγοφετες,τρωμε κ γλυκα τοστ με τυρι κρεμα κ μαρμελαδα κ μελι-ταχινι με μηλα,δημητριακα σκετα.το καλο ειναι οτι μια φορα το μηνα κανει η μαμα μου καποια πραγματα(κουλουρακια,κριτσινια,πιτακια)κ ετσι εχω.καμια φορα βαζω κ καταψυξη.επισης κανει σπιτικες μπαρες.ενω στο χωριο εχει φαει κ λουκουμαδες.επισης της αρεσουν τα αποξηραμενα φρουτα.κυριως οι σταφιδες:confused:

Link to comment
Share on other sites

ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ ΑΝ Κ ΑΠΟ ΤΙ ΝΟΙΩΘΩ ΟΧΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΑΚΟΜΑ. ΕΧΩ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΚΑΘΕ 5 ΜΕ 6 ΛΕΠΤΑ ΕΔΩ Κ 2 3 ΩΡΕΣ ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΚΑΘΕ 4 ΜΕ 5. ΕΙΠΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΕ ΣΠΑΣΟΥΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΑΜΑ ΕΙΜΑΙ ΟΡΘΙΑ ΝΟΙΩΘΩ ΠΙΕΣΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ. ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΑΛΛΗ 1 ΜΕ 2 ΩΡΕΣ Κ ΑΝ ΔΕΝ ΔΩ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΘΑ ΤΗΛ ΣΤΗ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΠΑΩ. ΠΙΝΩ ΧΑΠΙΑ ΓΙΑ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΚΑΘΕ 8 ΩΡΕΣ 2 ΑΛΛΑ ΙΣΑ Π ΧΑΛΑΡΩΝΩ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΩΡΟ ΚΟΙΜΑΜΑΙ Κ ΜΕΤΑ ΠΤΟΥ Κ ΑΠΤΗΝ ΑΡΧΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...