Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Angot είπε:

      @Blue Velvet τελικά είναι σάκχαρο αυτό που μ πιάνει! το νιώθω πάλι τώρα και μέτρησα πίεση και εχω 10,1 με 6,3 ! φυσιολογική για τα δεδομένα μ

      Και τι σου είπε ο γιατρός? Πρέπει να αλλάξεις κάτι στη διατροφή σου? Φάε κάτι αλμυρό τώρα πάντως για να σου ανέβει λίγο η πίεση

Cafe Μαϊος 2008


CoffeeFilter

Recommended Posts

Μπουάααα τραβάω τις κοτσίδες που δεν έχω! Τη μάτιασα την τσούπρα και με έπρηξε χτες και σήμερα για να φάει! Άρχισε τα κόλπα φοβάμαι και δεν έχω χειρότερο από το να ταίζω παιδί που δεν τρώει! Ατμομάγειρα πήρα της beaba μετά απο αρκετό ψάξιμο στο Γιώργο είχα πάρει της bebe-delice καμία σχέση από ποιότητα νομίζω αν και με τα δύο έκανα δουλειά μια χαρά! Προς το παρόν κάνω εκεί κοτόπουλο, πατάτα, καρότο, κολοκύθι και τα αλέθω και έχω ζεστάνει και φαγητό. Έχω πάρει όμως και το εξάρτημα που κάνει για να βράζεις ρύζι-ζυμαρικά δεν το έχω δοκιμάσει όμως ακόμα. Όσο για τη μικρή τώρα πρέπει να πάμε παιδίατρο, τελευταία φορά είχε πάρει 500γρ. μέσα στο μήνα και ήταν 6.500 μεγάλη επιτυχία για μας αφού τους δύο προηγούμενους παλεύαμε με 200 γρ.!

Βατραχάκι έλα εδώ τώρα και εξήγησέ μου! Πώς το κάνεις αυτό το κόλπο και σκουπίζεις-σφουγγαρίζεις με 3 παιδιά μέσα στα πόδια σου??? Εμένα γιατί στο 5' κάποιο θα βάλει τις φωνές και τελευταία και η μπουμπού δεν κάθεται πάνω από 10-15' και μετά απαιτεί αγκαλίτσες και προσοχή! Pls πες μου το κόλπο! Δεν παίζει να κάνω τα μισά να παίρνω μπουμπού να ηρεμήσει και μετά να ξαναγυρίσω στη δουλειά, γιατί 1. συνήθως για να ηρεμήσει μπορεί να πάρει πάααρα πολύ ώρα ώστε να μπορέσω να την ξαναφήσω και 2. στο ενδιάμεσο θα έχει πάει ο Γιώργος και θα τα έχει κάνει όλα λούτσα πλούτσα! Παρεπιμπτόντως μόνο το δικό μου -παιδί εξακολουθεί και κάνει συνέχεια του κεφαλιού του και μονίμως ο νους του είναι στο πώς θα ανακατέψει και θα λερώσει?

Deleni μου με τέτοιο ιστορικό από τη μαμά σου, καλά θα κάνεις να πάρεις για τα καλά τα μέτρα σου!!!


mGKop3.png60Jvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 46,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ριτα79

    6629

  • Stone

    4617

  • vatraxaki

    3614

  • joa

    3229

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ριτα79

    ριτα79 6.629 δημοσιεύσεις

  • Stone

    Stone 4.617 δημοσιεύσεις

  • vatraxaki

    vatraxaki 3.614 δημοσιεύσεις

  • joa

    joa 3.229 δημοσιεύσεις

Posted Images

Ηλιάνα μου είχα ένα σωρό να σου δώσω αλλά δυστυχώς είναι κοριτσίστικα για τις ηλικίες που θέλεις τα χειμωνιάτικα και για από το Γιώργο μου έχω αλλά είναι της ίδιας εποχής που έχεις κι εσύ από το Λευτέρη σου! Πρέπει να πάω όμως προς το πεθερικό να τσεκάρω ντουλάπες γιατί κάτι μπορεί να βρω!


mGKop3.png60Jvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλεναδες!

Τα δικά μου νεα έχουν να κάνουν με τη μικρή μου που δεν βάζει βάρος και την έχω όλη μερα κ όλη νυχτα στο στηθος.

Οι θηλές μου είναι και πάλι πληγωμενες, ενω βάζω συνέχεια μιά φορα την μερα purelan και επάληψη με γάλα. Τελικά δεν πιάνει καλα τη θηλή με τίποτα. Εχω δοκιμάσεις και άλλες στασεις θηλασμου και πάλι δεν γινετε τίποτα. Της βάζω όλη τη θηλη μεσα και τη στρωχνει έξωicon_sad.gif, με αποτελεσμα να παιζει και να πιπιλάει μονο.

Απο χθες που βγάζω με το θηλαστρο και της δίνω τρωει σαν τρελη και μετά κοιμάται ήρεμη. Ουτε κλαματα, ουτε στο στήθος ανα 10 λεπτά. Αρα γκρίνιαζε επειδή δεν έτρωγε.

Εχω κοψει τον σίδηρο που έπινα κάθε πρωί μηπως την ενοχλεί, γιατί εμενα μου προκαλεί δυσκοιλιότητα.

Η παιδίατρος για το βαρος, μου είπε οτι είναι παρα πολύ λιγο και μου είπε να προσπαθησω να δίνω μητρικο έστω και με το μπουκάλι. Αν δουμε οτι και τοτε δεν βαζει βάρος, τότε θα κάνουμε κάποιες εξετασεις και θα δώσουμε συμπληρωμα.

Οπότε..... προσπαθώ με το θηλαστρο μεχρι να στρωσουν οι θηλές μου και μετά θα προσπαθησω πάλι... Τί άλλο μπορώ να κάνω?

μαμαλευτερακι έχω διαβασει τα πμ σου, σ'ευχαριστω. Εχω διαβασει και το βιβλιο της Πατσουρου, έχω ζητησει βοηθεια και απο το αλλο parents. Όλοι μου λένε τα ίδια αλλά η μικρή δεν πιάνει σωστά.

Οσο για τα ρουχαλακια τα μπεμπε εγω χρησιμοποιω του Κωνσταντίνου (και ας είναι μπλε) αλλά μου έχει δωσει και μια φίλη μου κάποια ρουχαλακια που είχε κοριτσάκι.

vatraxaki μου κ εγω θα το φραξω το οικοπέδο...γιατι δέ μας βλέπω καλα!:mrgreen:

Μαρίνα μου πώς είναι ο Γιωργάκης? Ο βήχας συνεχίζεται?

Σούλα μου τελικά η Ανδρεάνα μεγάλο ταλέντο ε? Μπράβο της!:D

Link to comment
Share on other sites

marina28 πάλι διακοπές με το καλό ακόμη δεν γύρισες βρε θηρίο

ο μικρός έχει πυρετούλη ακόμη?

GiovannaXA τι καλά με την ομοιοπαθητική και εγω το σκέπτομαι σοβαρά

vatraxaki έλαβες?????????/ απάντησε μου σε παρακαλώ σου στέλνω πμ

joa και εμείς σχεδόν όλες της φωτογραφίες σε ντιβιντι και αφήνουμε χωρίς μεροκάματο το vatraxaki χαχαχχαχχ

SOULA33 να την βοηθήσεις την μικρή μας ζωγράφο και φυσικά καλή ανάρρωση να έχετε

Λυπών με το θέμα μετακόμιση το αφήσαμε για την άνοιξη του παράθεσα χοντρα επιχειρήματα

1.Που θα πάμε ενώ εγώ σε 2 μήνες γεννώ ?

2.το παιδί θα πάει παιδικό εδώ (κανονιστικέ από το μέσον )

3. θα ήταν μεγάλη αλλαγή για τον Λευτέρη να ξεσπιτωθούμε παράλληλα με τον ερχομό του μωρού θα του πέσουν άλλα μαζί

4. θέλω την ησυχία μου και την βολέψει που μου παρέχει το συγκεκριμένο σπίτι να ανταπεξέλθω στον θηλασμό 2 παιδιών

Εστί του

πρωτινά να ψάξει να βρει πρώτα μια δουλεία

όσο ακόμη εργάζεται εδώ

να τακτοποίηση να πηγενοερχετε ένα διάστημα

να δει αν του αρέσει σαν αντικείμενο

και παράλληλα ψάχνουμε να νοικιάσουμε σπίτι

όπως το θέλουμε ελάσσονα

Όλα αυτά ίσως πάρουν και 3-6μηνες δεν τον περιμένουν εκεί με δουλεία στρωμένη αφού ανέβουμε πάνω ξεκινάμε χτίσιμο σπιτιού

και σιγά σιγα από άνοιξη μπαίνει και στα χωράφια να βοηθά

έξαλλου ο πεθερός Ιούλιο του 2011 βγαίνει στην σύνταξη

Και ακόμη μπορεί να τα κουμαντάρει τα χωράφια μόνος του

Deleni αχ ξεκίνησε να μπουσούλα το ζουζούνι σου μεγάλωσε και αυτό


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηλιάνα μου είχα ένα σωρό να σου δώσω αλλά δυστυχώς είναι κοριτσίστικα για τις ηλικίες που θέλεις τα χειμωνιάτικα και για από το Γιώργο μου έχω αλλά είναι της ίδιας εποχής που έχεις κι εσύ από το Λευτέρη σου! Πρέπει να πάω όμως προς το πεθερικό να τσεκάρω ντουλάπες γιατί κάτι μπορεί να βρω!

Αχ μαρινακη μου να είσαι καλά κάθε φαρμάκι δεκτό είναι για τοσο μικρό διάστημα και είναι κρίμα να δώσω τόσα χρήματα αν υπάρχει κάτι θα το ήθελα

Αχ ξεκινήσατε αλεσμένα διαβάζω πως τα πάει ? δεν τα πολύ θέλει αχχχχχχχχχχ σε νιώθω


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μανουλες!!!

Κωνκωνακι αφου ετσι συνεργαζεται καλύτερα, κανε τις προσπαθειες σου με το θηλαστρο και συντομα θα πάρει βαρος η μικρη και εσυ θα ηρεμησεις απο τους πόνους των θηλών..

Ηλιανα και εγω εκανα ξεκαθαρισμα προχτες, δεν εχω τπτ σε χειμωνιατικο για τους πρωτους 3 μηνες, ακομη και τα φορμακια ειναι με τιραντακι και εμεις θα χρειαστουμε μανικακι οποτε θα τα αγορασω..Οχι πολλά γιατι τα 0-3 θα τα βαλουμε το πολύ μεχρι τα Χριστουγεννα..

Σουλα 4 χρονια στην Κρητη γνωρισα πολλούς ντοπιους και πραγματι, ειδικα οι ανθρωποι μεγαλύτερης ηλικιας ειναι ωραιοι και πολύ φιλοξενοι, με αγκαλιασαν απο την αρχη και εχω τις καλύτερες αναμνησεις απο αυτη την περιοδο..Ωστοσο εχω να θυμαμαι και καποιες ζηλοφθονες κρητικες συμφοιτητριες..Ας ειναι καλά εκει που ειναι, με την αχαριστια να τους συντροφευει!!!


BagRp2.png Spetp2.png eoYFp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κων κων μου δεν ξέρω αν σε ανακούφιση αυτό που θα σου πω αλλά τους πρώτους 2 ½ μήνες ένιωθα πως θα μου φύγει το σκαλπ από τον πόνο νόμιζα πως με ξενύχιαζαν και με ξεμάλλιαζαν παράλληλα έσταζαν αίμα οι θηλές μου χίλια κομμάτια είχαν γίνει την ώρα που θήλαζα

νοσηλευτικέ ο λευτερακης μου στην μεν γιατί έβγαζε αίμα στα κόπρανα

χρειάστηκε να τραβώ για 3 μέρες θήλαστρο να πετώ για αν δουν από πού είναι το αίμα στα κόπρανα του παιδιού

και όταν είδαμε το ροζ-κόκκινο γάλα στο θήλαστρο τότε καταλάβαμε ότι μαζί με το γάλα ρουφούσε και αίμα

έστρωσαν όμως με πολύ υπομονή και πισμα δικό μου

θέλει πολύ δυνάμει να τα καταφέρετε δεν είναι όμως ακατόρθωτο κουράγιο σε νιώθω απόλυτα και ένας από τους φόβους μου τώρα που θα γεννήσω είναι αυτός αν θα έχω την υπομονή να αντέξω άλλο αυτό


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μανουλες!!!

Ηλιανα και εγω εκανα ξεκαθαρισμα προχτες, δεν εχω τπτ σε χειμωνιατικο για τους πρωτους 3 μηνες, ακομη και τα φορμακια ειναι με τιραντακι και εμεις θα χρειαστουμε μανικακι οποτε θα τα αγορασω..Οχι πολλά γιατι τα 0-3 θα τα βαλουμε το πολύ μεχρι τα Χριστουγεννα..

Σ!!

καλησπερα εγκυουλα :D:D:D:D

Εγω θα κοιτάξω να βολευτώ αν μπορέσω με δανικά φορμάικα έχω πολλά έξοδα και δεν μου περισσεύουν

θα χρειαστούμε τουλάχιστον 6-7 φορμάικα 0εως 3

και 6-7 3εως 6 συνολικά από 10 το ποιο οικονομικό θέλω 150 ευρώ

και που να βρεις φορμάικα με 10 ευρώ μονό στα τζάμπο και αν έχει και εκεί κάτι καλό


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites

Κωνκωνάκι έχεις ζυγαριά στο σπίτι?Πού τη ζυγίζεις? Πρέπει να είναι πάντα την ίδια ώρα το ζύγισμα και όχι τη μετά το φαγητό! Τώρα που γράφω βγάζω κι εγώ με το θήλαστρο μετά από πολύυυυ καιρό και θα αφήσω τον καλό μου με τα παιδιά να πάω για κάτι δουλίτσες και μανικιούρ (οου γιες!!!) και νομίζω ότι προσωρινά μπορεί να σε βολέψει το θήλαστρο αλλά μακροπρόθεσμα είναι μπελάς!Πόσο έχει πάρει η κορούλα σου ως τώρα? Αν θες γράψε βάρος γέννησης πόσο βγήκατε από το νοσοκομείο και πόσο είναι τώρα.

Ηλιάνα όλο και κάτι θα βρω και θα σου πω! Όσο για τις διακοπές, είπαμε να το ρίξουμε λίγο έξω φέτος μιας και ζοριστήκαμε πολύ το Χειμώνα και ο επόμενος μια από τα ίδια από ό,τι βλέπω! Άσε που στις προηγούμενες διακοπές η διαμονή τουλάχιστον μας ήρθε τσάμπα οπότε μπορούμε να ξαναπάμε! Όσο για τα αλεσμένα εκεί που πηγαίναμε μια χαρά στοπ φρένο! Πασαλειβόμαστε και οι δύο παντού όπως και ο γύρω χώρος έχω και το Γιώργο να κοροιδεύει! Άμα δεν τρώει κι αυτή την έβαψα!

Ο μικρός τώρα κοιμάται αλλά βήχει ακόμα (εμάς ο βήχας άμα μας πιάσει κρατάει καιρό) αλλά δεν του δίνω τίποτα παρά μόνο αν δω τα πολύ δύσκολα και μόνο αφού συνενοηθώ με την παιδίατρο. ΑΠό πυρετό από τις 3.30 το πρωί είναι απύρετος αλλά συνήθως το βράδυ ανεβάζει! Θα δούμε!


mGKop3.png60Jvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βρε Ηλιανα ζητα και απο αυτους που εχεις το θαρρος να σου φερουν απο αυτα..Εμενα η κουμπαρα μου οταν γεννησε ( το τριτο της) και τη ρωτησα τι δωρο να πάρω στο παιδι που θα βαφτιζα μου ειπε φορμακια και εμεινα καγκελο..Καλα της λέω φορμακια θα πάρω νονα πραμα?? Ολα τα ειχε αλλα τα φορμακια μετα απο δυο παιδια ειχαν φθαρει , ετσι της πήρα την προικα του παιδιου σε αλλαξιες (6 αν θυμαμαι καλά) και 4 φορμακια-ρουχαλακια..

Μακαρι να βρεις αλλα κι αν δε βρεις δανεικα δεν βλέπω κτ μεμπτο στο να τους το πεις εσυ (εκει που εχεις θαρρος ειπαμε..)


BagRp2.png Spetp2.png eoYFp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε Ηλιάνα χαρά στο πείσμα σου που καταφέρατε να συνεχίσετε το θηλασμό με αυτό που συνέβη! Μπράβο σας! Στο 2ο ειδικά εσύ δε νομίζω να καταλάβεις τίποτα στις θηλές, εδώ εγώ είχα 9 μηνες που είχα σταματήσει το θηλασμό και ελάχιστη ενόχληση είχα αυτή τη φορά εσύ θα του δώσεις του μπέμπη έτοιμη θηλή καλύτερη και από μπιμπερό!


mGKop3.png60Jvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε Ηλιανα ζητα και απο αυτους που εχεις το θαρρος να σου φερουν απο αυτα..Εμενα η κουμπαρα μου οταν γεννησε ( το τριτο της) και τη ρωτησα τι δωρο να πάρω στο παιδι που θα βαφτιζα μου ειπε φορμακια και εμεινα καγκελο..Κλα της λέω φορμακια θα πάρω??Κτ αλλο δεν χρειαζεσαι??Ολα τα ειχε αλλα τα φορμακια μετα απο δυο παιδια ειχα φθαρει , ετσι της πήρα την προικα του παιδιου σε αλλαξιες και 4 ρουχαλακια..

Μακαρι να βρεις αλλα κι αν δε βρεις δανεικα δεν βλέπω κτ το μεμπτο στο να τους το πεις εσυ (εκει που εχει θαρρος ειπαμε..)

Το θέμα είναι ότι τα φέρνουν αφού σαραντίσουν εδώ τι θα βάζω εγώ στο παιδί μέχρι να σαραντίσει είδη έκλεισα κάποια πράγματα στην ξαδέρφη μου και στην κουμπάρα μου σε ελλείψεις που έχω να μου φέρουν

Τώρα για φαρμάκια θα δούμε ελπίζω να μην πε παρεξηγείτε


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites

Ρε Ηλιάνα χαρά στο πείσμα σου που καταφέρατε να συνεχίσετε το θηλασμό με αυτό που συνέβη! Μπράβο σας! Στο 2ο ειδικά εσύ δε νομίζω να καταλάβεις τίποτα στις θηλές, εδώ εγώ είχα 9 μηνες που είχα σταματήσει το θηλασμό και ελάχιστη ενόχληση είχα αυτή τη φορά εσύ θα του δώσεις του μπέμπη έτοιμη θηλή καλύτερη και από μπιμπερό!

Δεν ξέρω που την βρήκα την δύναμη αλήθεια σου λέω

τώρα κάθε φορά που θηλάζω πονώ αρκετά

κάνω υπομονή αλά υπάρχουν φόρες που μου ερχετε

να σηκωθώ φύγω αλήθεια σου λέω

και όσο πλησιάζει ο καιρός τόσο φοβάμαι

και τόσο ερεθισμένες είναι αυτές

θέλω όμως να κάνω τεντεμ και θα τα καταφέρω

έτσι θέλω να πιστεύω δηλ :D:D:D


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός τώρα κοιμάται αλλά βήχει ακόμα (εμάς ο βήχας άμα μας πιάσει κρατάει καιρό) αλλά δεν του δίνω τίποτα παρά μόνο αν δω τα πολύ δύσκολα και μόνο αφού συνενοηθώ με την παιδίατρο. ΑΠό πυρετό από τις 3.30 το πρωί είναι απύρετος αλλά συνήθως το βράδυ ανεβάζει! Θα δούμε!

και εμένα χτες έκανε βήχα το μεσημέρι και το βραδύ πολύ γκρίνια έχει και δεν ήθελε να φάει τίποτα σήμερα μου ζήτησε σούπα και ευτυχώς καθάρισε ένα πιάτο δόξα το θεο το αγγελουδάκι μου τώρα κοιμάται σαν αρνί

:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...