Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Εγώ ρε γμτ δε θυμάμαι τι εξετάσεις έκανα στην ωοληψια..για κάποιο λόγο δε θυμάμαι σχεδόν τπτ από αυτή τη διαδικασία,πέρασαν 2,5 χρόνια ..Πάντως ακόμα και αν πάω με φυσικό τρόπο,πάλι θα κάνω μέθη,δεν παίζει να αντέξω χωρίς αναισθησία 

      Τώρα στην εμβρυομεταφορά έκανα  ορμονολογικες(tsh,lh,Ε2 κτλ)αλλά FSH δεν εκανα. Φοβάμαι να την κάνω,θα δω κάνα νούμερο τρελό και θα βάλω τα κλάματα.Εχεις δίκιο πάντως,από την ώρα που απέτυχε η εμβρυομεταφορά,έχω τρελαθεί απ' τη στεναχώρια και το άγχος..

      Στην ετ δεν σε νοιάζει η fsh, αλλά σου μιλώ από προσωπική εμπειρία όλες αυτές οι εξετασεις μόνο άγχος μας φέρνουν. Τις κάνεις μόνο αν τις ζητήσει ο γιατρός, για να καταλάβεις εγώ του είχα πει δεν θέλω να τις κάνω ξανά και μου είπε κανένα πρόβλημα. Άλλωστε αν πας σε φυσικό κύκλο δεν σε νοιάζουν!

Cafe Μαϊος 2008


CoffeeFilter

Recommended Posts

Όσες το έχουμε πάθει, έχουμε δαγκωθεί κάπως έτσι, έχουμε κλάψει, έχουμε ξεφυσήσει και δυσανασχετήσει στην ιδέα του επόμενου θηλασμού!

Πολλές γυναίκες υποφέρουν από πληγωμένες ή και ματωμένες θηλές, ακόμη και από τις πρώτες μέρες στο μαιευτήριο. Είναι ένα συχνό πρόβλημα που παρουσιάζεται κυρίως κατά τους πρώτους θηλασμούς.

Εάν αντιμετωπίσετε πρόβλημα, μη διστάσετε να ζητήσετε τη συμβουλή κάποιου ειδικού. Οι πονεμένες θηλές συχνά φοβίζουν τις νέες μητέρες, δυσχεραίνουν τον θηλασμό κι αν δεν αντιμετωπιστούν άμεσα μπορεί να οδηγήσουν μέχρι και σε αποθηλασμό.

Είναι εξαιρετικά επώδυνο και ιδιαίτερα δυσάρεστο να προσπαθεί μια μητέρα να θηλάσει με πληγωμένες θηλές. Από τη μια να θέλει να θρέψει με τον πιο φυσικό κι ευχάριστο τρόπο το μωρό της κι από την άλλη να τρέμει την ώρα και τη στιγμή που θα ξαναπιάσει τη θηλή... Ο θηλασμός από μια μοναδική εμπειρία τείνει να γίνει φόβος και τρόμος, το ξένο γάλα η εύκολη λύση και τελικά ο αποθηλασμός να καραδοκεί!

Καλό είναι λοιπόν να είμαστε ενήμερες από πριν έτσι ώστε να αποφύγουμε να πληγωθούν οι θηλές μας ή αν πληγωθούν να ξέρουμε άμεσα πώς να τις αντιμετωπίσουμε.

Η πιο συχνή αιτία είναι η λάθος τοποθέτηση του μωρού στο στήθος! Δεν φταίνε ούτε οι συχνοί θηλασμοί ούτε τα παρατεταμένα γεύματα. Αν το μωρό θηλάζει σωστά μπορεί να κάνει ακόμη και μαραθώνιους θηλασμούς (μέχρι και 23 ώρες το 24ωρο) χωρίς να πονέσουν ή να πληγωθούν καθόλου οι θηλές.

Αν πονάει η θηλή σας την ώρα του θηλασμού, σημαίνει ότι το μωρό δεν την έχει πιάσει σωστά! την έχει αρκετά πιο έξω στο στόμα του απ' ότι πρέπει... Η θηλή πρέπει να βρίσκεται βαθειά μέσα στο στόμα του, τόσο ώστε να πιάνει και μεγάλο μέρος από τη θηλαία άλω (το σκουρόχρωμο δέρμα γύρω από τη θηλή).

Το λάθος πιάσιμο δεν επιτρέπει στο μωρό να πίνει αρκετό γάλα, τότε πεινάει κι εκνευρίζεται γρήγορα, δεν ικανοποιείται και χρειάζεται συμπλήρωμα για να χορτάσει, το στήθος αναγνωρίζει μειωμένη ζήτηση και σταδιακά ελαττώνεται η παραγωγή του, μοιραία λοιπόν θα οδηγηθούμε σε αποθηλασμό (έτσι, πολλές μανούλες λένε «δεν είχα αρκετό γάλα....» ενώ στην πραγματικότητα το πρόβλημα ήταν το λάθος πιάσιμο...).

Επίσης, επειδή τις πρώτες μέρες παράγεται το πρωτόγαλα που είναι μεν μειωμένο σε ποσότητα αλλά το πλέον θρεπτικό για το νεογέννητο μωρό μας, πολλές μητέρες σε συνδυασμό με τον πόνο στις θηλές νομίζουν πως επειδή δεν έχουν αρκετό γάλα πονάει το στήθος τους και καταφεύγουν στο ξένο γάλα...

Ακόμη, η λάθος απομάκρυνση του μωρού από το στήθος μπορεί να ερεθίσει και να τραυματίσει τις θηλές. Εάν το μωρό δεν έχει αφήσει από μόνο του τη θηλή, τότε βάζουμε το μικρό μας δαχτυλάκι στο στόμα του, ώστε να περάσει μέσα αέρας, να χαλαρώσει το πιάσιμο της θηλής και να το απομακρύνουμε χωρίς τράβηγμα.

Φροντίζουμε να κάνουμε εναλλαγές στις στάσεις/θέσεις θηλασμού! Έτσι αποφεύγουμε την πίεση σε συγκεκριμένα μόνο σημεία της θηλής που μπορεί να προκαλέσουν ερεθισμό. Και φυσικά θηλάζουμε και από τα δύο στήθη! Αν για κάποιο λόγο θηλάζουμε μόνο από το ένα ή θηλάζουμε περισσότερο από το ένα, τότε μπορεί να προκληθεί ερεθισμός ή και πληγή!

Το συχνό πλύσιμο βλάπτει! γενικά αποφεύγουμε την υγρασία, είναι λάθος αυτό που λένε για πλύσιμο μετά από κάθε θηλασμό (έτσι επιδεινώνεται η κατάσταση). Μπορούμε να πλυθούμε μια φορά μέσα στη μέρα με νερό και σαπούνι αλλά όχι παραπάνω! εκτός από την υγρασία του νερού, το σαπούνι προκαλεί ξηρότητα, προϋποθέσεις για ερεθισμό της θηλής.

Ο καλός αερισμός της περιοχής είναι απαραίτητος. Αφήνουμε όσο μπορούμε το στήθος εκτεθειμένο στον αέρα χωρίς επιθέματα, σουτιέν ή ρούχα απομακρύνοντας την ανεπιθύμητη υγρασία.

Το μητρικό γάλα βοηθάει στην επούλωση των πληγών! Απλώνουμε μερικές σταγόνες πάνω στη θηλή και το αφήνουμε να στεγνώσει! Θα σχηματιστεί έτσι ένα προστατευτικό φιλμ. Μπορούμε να το χρησιμοποιούμε και σαν μέτρο πρόληψης μετά από κάθε θηλασμό!

Υπάρχουν πολλά προϊόντα ειδικά σχεδιασμένα για αυτές τις περιπτώσεις, προτιμότερα είναι όμως αυτά που δεν θέλουν ξέβγαλμα για να αποφύγουμε περεταίρω ερεθισμό, τέτοιες είναι οι αλοιφές καθαρής λανολίνης. Εγώ σώθηκα με την purelan που είχε γίνει η καλύτερή μου φίλη!! αλλά μπορείτε να δοκιμάστε και την lansinoh, και οι δύο δεν βλάπτουν το μωρό και μπορούν να εφαρμοστούν ακόμη και πριν από τον θηλασμό.

Επίσης πολλές μητέρες έχουν βρει βολικές τις θηλές σιλικόνης κοινώς τις ψευδοθηλές. Μέχρι να βελτιωθούν τα πράγματα τις χρησιμοποιούν γιατί έτσι θηλάζει μεν το μωρό αλλά δεν πονάνε οι θηλές τους. Χρειάζεται όμως προσοχή στη χρήση τους! μπορεί να τις συνηθίσει το μωρό και αργότερα να μην δέχεται τη θηλή του στήθους.

Τέλος, πληγή στη θηλή μπορεί να γίνει εξαιτίας κοντού χαλινού της γλώσσας του μωρού! Αν βεβαιωθείτε πως το μωρό πιάνει σωστά τη θηλή αλλά εξακολουθεί να σας πονάει κι έχετε πληγή μπροστά στη θηλή κι όχι επάνω, ζητήστε τη γνώμη του παιδιάτρου σας.

Συχνά, χρειάζεται καιρός για να επουλωθούν οι πληγές, όμως δεν σταματάμε να θηλάζουμε ούτε καταφεύγουμε στο συμπλήρωμα αν φυσικά θέλουμε να εδραιώσουμε την γαλουχία!

Σε εξαιρετικά επώδυνες καταστάσεις (όπως πληγές που ματώνουν) μπορούμε να πάρουμε κάποιο παυσίπονο πριν από τον θηλασμό πχ depon, panadol κ.τ.λ. (η παρακεταμόλη είναι συμβατή με τον θηλασμό) παραλείπουμε κάποια γεύματα από το πολύ πονεμένο στήθος και θηλάζουμε ξανά από το άλλο στον επόμενο θηλασμό μέχρι να βελτιωθεί η κατάσταση.

Εάν η θηλή σας ματώνει και το μωρό σας μαζί με το γάλα πίνει και αίμα αυτό δεν είναι αιτία αποθηλασμού! το αίμα δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στο μωρό.

Γενικά, ξεκινάμε τον θηλασμό από το λιγότερο πονεμένο στήθος και φροντίζουμε να τοποθετούμε το μωρό σωστά! Εάν αισθανθείτε πόνο, απομακρύνετε το μωρό από το στήθος και επαναλάβετε όσες φορές χρειαστεί μέχρι να σας «πιάσει» καλά!

Κάτι ακόμη που πρέπει να γνωρίζετε...

Αν έχετε εφαρμόσει σωστά όλα τα παραπάνω αλλά εξακολουθείτε να πονάτε τόσο κατά τον θηλασμό όσο και σε άσχετες στιγμές ανάμεσα στους θηλασμούς, όχι μόνο πάνω στη θηλή αλλά συχνά και μέσα στο στήθος, αν παρατηρήσετε ξηροδερμία και ξεφλούδισμα στη θηλή, ακόμη και άσπρες σημαδάκια στο εσωτερικό του στόματος του μωρού, υπάρχει πιθανότητα καντιντίασης (μυκητίαση).

Τις περισσότερες φορές, όταν πρόκειται για καντιντίαση, δεν υπάρχουν εμφανή συμπτώματα παρά έντονος πόνος και δυστυχώς είναι κάτι που δεν το αναγνωρίζουν άμεσα οι γιατροί...

Η προτεινόμενη αντιμετώπιση είναι ο περιορισμός της ζάχαρης στο ελάχιστο, μεγάλη κατανάλωση πρόβειου γιαουρτιού κι επάλειψη της θηλής -πριν από τον θηλασμό- με γέλη daktarin που καλό είναι να γλείφει και το μωρό (η χρήση της βέβαια γίνεται εφόσον έχει διαπιστωθεί καντιντίαση! μην ξεχνάτε, η γέλη αυτή, είναι φάρμακο και καλό είναι να είναι το τελευταίο μέτρο αντιμετώπισης!).

Πέρα απ' αυτά υπάρχουν πολλοί παράγοντες που μπορεί να πονά το στήθος (όχι μόνο η θηλή) μιας θηλάζουσας γυναίκας, όπως είναι κάποιος μπλοκαρισμένος αδένας, ένας φραγμένος πόρος ή ακόμη και μαστίτιδα.

ΣΟΣ ΣΟΣ

Ανάλογα με τα συμπτώματα ψάχνουμε για την κατάλληλη αντιμετώπιση.


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 46,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ριτα79

    6629

  • Stone

    4617

  • vatraxaki

    3614

  • joa

    3229

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ριτα79

    ριτα79 6.629 δημοσιεύσεις

  • Stone

    Stone 4.617 δημοσιεύσεις

  • vatraxaki

    vatraxaki 3.614 δημοσιεύσεις

  • joa

    joa 3.229 δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλέ μονή μου μιλώ ????????????

που πήγατε ????????

πείτε και ένα γεια πως φεύγετε εστί καλεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε? :(:(:(:(

:confused::confused::confused::confused:

άντε πάω να κάνω καμία δουλεία τα λέμε:-D:-D:-D


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites

Τσα! Τι κάνετε κοριτσάρες μου? Εμείς ήρθαμε για μία μέρα Αθήνα γιατί ο καλός μου εδώ και μία βδομάδα είχε πονόδοντο που δεν πέρασε. Έτσι ήρθαμε και αύριο πρωί πρωί ξαναφεύγουμε για χωριό.

Να σας πω ότι περνάμε τέλεια, αν και είχαμε και πολλές δουλειές στο σπίτι, ασβεστώσαμε μαντρα, βάψαμε γκαραζόπορτα και κάγκελα, αλλά εκεί είναι ευχαρίστηση. Η Εύα τι να πω? Παιδί πια, τρελλό ξεσάλωμα, κολυμπάει με τα μπρατσάκια της τέλεια, κάνει βουτιές, εχτές γύριζε και μπρούμυτα και ανάσκελα και κολυμπούσε. Επίσης κάνει ποδήλατο. Δεν μπορώ να το πιστέψω ότι μια σταλιά άνθρωπος τα έχει καταφέρει τόσο καλά. Αυτά με τα κυβικά που έχει τα περίμενα πολύ αργότερα..Με την πάνα τίποτα πλέον δεν δέχεται ούτε καν το βρακί και επειδή η διάθεση της στο χωριό ήταν τέλεια προσπάθησα καμιά βδομάδα και μετά τα παράτησα γιατί την στενοχωρούσα και δεν ήθελα. Α, επίσης μιλάει πλέον κανονικά με προτάσεις μωρουδίστικα βέβαια αλλά λέει τα πάντα και πετάει κάτι ατάκες που μας αφήνει κόκαλο!

Να σας πω επίσης ότι η joa μας είναι ένας γλυκύτατος άνθρωπος, ο καλός της πολύ συμπαθής και ο Χρηστάκος ένα φοβερό αντράκι, πολύ καλός, ήρεμος, έδινε στην Εύα τα κουβαδάκια και αν ήθελε να της πάρει κάτι πάντα της έφερνε κάτι άλλο να της δώσει. Πέθανα με το χαμόγελό του κορίτσια. Ενώ φαίνεται πολύ αντρόφατσα μόλις χαμογελούσε είχε ένα νάζι απίστευτο!!!! Φτου φτου! Ιωαννάκι μου πέρασαμε πολύ ωραία εκείνη την ημέρα όλοι μας! Του χρόνου φρόντισε να έρθεις οργανωμένη!!!

Προς το παρόν σας αφήνω, τρέχουμε γενικά λίγο, να δω και λίγο τα ανηψια μου από Κρήτη και θα τα πούμε από βδομάδα, μάλλον θα επιστρέψουμε τελικά.

Αν προλλαβω θα ξαναμπω το βράδυ μπας και διαβάσω και κάτι.

Φιλιά σε όλες!


an1cCua0g410010MTA5bGR8NDc3ODg4ZGF8aSBleWEgbWFzIGVpbmFp.gif

an1cJNb0g410010MjJkfDUwMjMyNjQ3dmF8dG8gYW50cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλεναδούλες μου.

Ηλιάνα μου εσύ γιατί να κάνεις ομοιοπαθητική στο Λευτέρη σου; Με το θηλασμό έχει αντισώματα από εσένα και από ότι έχεις πει δεν σου έχει αρρωστήσει πέρα από 2-3 φορές. Φορμάκια και εγώ δυστυχώς δεν έχω τίποτα για την περίοδο που θέλεις. Έχω πολλά σε ουδέτερα χρώματα αλλά είναι όλα καλοκαιρινά. Εμένα δεν μου έχουν δώσει από 2ο χέρι, εγώ έχω δώσει, αλλά πραγματικά δεν θα είχα πρόβλημα. Έτσι και αλλιώς είναι σχεδόν καινούρια......ούτε που προλαβαίνουν να τα βάλουν τα μωράκια.

Πετρούλα και εγώ στα άλμπουμ κάνω και τα σχετικά σχόλια. Θα τα βλέπει όταν μεγαλώσει και θα γελάει.

Βατραχάκι πές μου και εμένα πώς τα καταφέρνεις με το σφουγγάρισμα. Εγώ με την Αλεξάνδρα μόνο και δεν το παλεύω. Ένα σκούπισμα ή ξεσκόνισμα θα γίνει, αλλά το σφουγγάρισμα; Φροντίζω πάντα να είναι αυτή εκτός σπιτιού με κάποιν να παίζει μαζί της. Όσο για τις φωτογραφίες, εγώ εκτυπώνω όχι μόνο για εμένα αλλά και για τους γονείς μου, τα πεθερικά μου, τη νονά μου και τη νονά της Αλεξάνδρας....... χιχιχιχιχι.......η χαρά του φωτογράφου είμαι :-D:grin::-D

Μαρινάκι αφού είναι τόσες ώρες απύρετος ο Γιώργος σου θα συνέλθει. Ο πυρετός δεν έχει δύναμη να ανέβει.

Σουλίτσα εύχομαι να ξεμπερδέψετε γρήγορα με την βρωμοίωση. Μπράβο και στην Ανδριάννα. Τα Καρκινάκια έχουν καλλιτεχνική φύση και για την κορούλα σου μπορεί να είναι η ζωγραφική.......για τη δικιά μου μάλλον το Θέατρο :tongue::tongue::tongue::tongue:

Κωνκων μου εσύ κάνε ότι μπορείς αλλά ξέρεις και εσύ καλά ότι σημασία έχει να είναι ήρεμη η μητέρα.


27 ΙΟΥΝΙΟΥ 2008 ΑΛΛΑΞΕ Η ΖΩΗ ΜΟΥ! ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΗΛΙΟΣ ΜΟΥ!

19 IOYNIOY 2013... Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟ ΑΣΤΕΡΙ ΜΟΥ

 

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω επίσης ότι η joa μας είναι ένας γλυκύτατος άνθρωπος, ο καλός της πολύ συμπαθής και ο Χρηστάκος ένα φοβερό αντράκι, πολύ καλός, ήρεμος, έδινε στην Εύα τα κουβαδάκια και αν ήθελε να της πάρει κάτι πάντα της έφερνε κάτι άλλο να της δώσει. Πέθανα με το χαμόγελό του κορίτσια.

Joa !!!!!!! γιατί μας λες ψέμματα ότι τρέχεις με το παιδί σου;;;; :tongue::tongue::tongue::tongue:

Καλώς ήρθες Άρμα Περαστικά και στον καλό σου. Άσχημο πράγμα ο πονόδοντος. Πήγε στο γιατρό τελικά ή του πέρασε έτσι;


27 ΙΟΥΝΙΟΥ 2008 ΑΛΛΑΞΕ Η ΖΩΗ ΜΟΥ! ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΗΛΙΟΣ ΜΟΥ!

19 IOYNIOY 2013... Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟ ΑΣΤΕΡΙ ΜΟΥ

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλήθεια εσείς πήρατε ρουxακιά από άλλoυς ?
Eννοείται. Κι είναι μεγάλη βοήθεια. Της κουμπάρας μου την κόρη, τα ρούχα της κοιτώ κάθε φορά που τη βλέπω και λέω "μού 'ρχονται!!!"

EwHmpyO.jpgEwHmp2.png

czmdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τί άλλο μπορώ να κάνω?
Θα στα έχουν πει 1000 φορές αλλά να σου πω κι εγώ πιστεύω το θέμα δεν είναι η στάση αλλά να πιάσει σωστά το στήθος. Το πιάνεις με τα δάχτυλα σου και της το σπρώχνεις μέσα σε φάση που ανοίγει το στόμα της, αν σε πονάει πρέπει να τη διακόψεις και να προσπαθήσεις ξανά ώσπου να μην σε πονάει. Στο στήθος κρεμούλα και ντους με σκέτο νεράκι, κι όσο μπορείς να είσαι γυμνούλα για να αερίζονται. Από εκεί και πέρα θα πρέπει να απευθυνθείς σε ειδικό, εγώ ότι μπορώ σου λέω από την εμπειρία μου για να σε βοηθήσω. Μην αγχώνεσαι, ηρέμησε και κάνε όπου σε πάει το ένστικτο σου για το παιδί σου.

EwHmpyO.jpgEwHmp2.png

czmdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τσουπ , να ʽμαι και εγώ ο κομήτης. Έχω χάσει πολλά επεισόδια το ξέρω αλλά χθες δεν ήταν καλά το αντράκι μου. Ξύπνησε το πρωί ζεστός και όλη μέρα ήταν με πυρετό, έφτασε μέχρι 38,7 του έδωσα μόνο 2 φορές ντεπόν γιατί μου τελείωσε η κακούργα αλλά ευτυχώς σήμερα το πρωί σηκώθηκε με δέκατα και μέχρι στιγμής δεν έχει ξαναανεβάσει καθόλου. Τι ήταν πάλι και αυτό δεν ξέρω από πού μπορεί να οφείλεται. Βρε κορίτσια για πείτε μου λίγο το συνδυασμό , δηλαδή ανα πόσες ώρες δίνετε ντεπόν και μετά πονστάν όταν ο πυρετός δεν κατεβαίνει ;

Εγώ αποφεύγω να ανάψω το αιρκοντίσιον λόγω του κρυώματος του μικρού και όλη μέρα είμαι λες και φοράω την ολόσωμη φόρμα αδυνατισμάτος που στάζει ο ιδρώτας από την κορυφή ως τα νύχια. Αλλά είπαμε η μάνα κάνει θυσίες για τα παιδιά της.χιχιχι

Φιλάκι καλώς ήρθατε βρε και του χρόνου να είσαστε καλά και να ξαναπάτε.

Armaki καλά να περνάτε και εσείς και όσο μπορείτε να ξεσαλώνετε γιατί σε λίγο που θα έρθει ο χειμώνας θα μπούμε όλοι μέσα στα καβούκια μας.

Ηλιάνα το ίδιο και για εσάς και του χρόνου τετραπλές πλέον διακοπούλες. Όσο για το σπίτι καλά έκανες και το τρέναρες αφού δεν υπάρχει τώρα εναλλακτική λύση. Σχετικά με ρουχαλάκια ακόμα δεν έχω κάνει τίποτα ξεκαθάρισμα να δω τι έχω για το νέο μπεμπέ , αλλά τα περισσότερα ήταν από την κολλητή μου φίλη που με εξυπηρέτησε. Μη ντρέπεσαι και αν μπορείς ρώτα τις κολλητές σου αν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν.

Σουλίτσα μπράβο για τη κορούλα σου και το κρυφό της ταλέντο.

Γιοβαννούλα να ʽσαι καλά που μας ενημερώνεις και γενικά ότι νεότερο έχεις από τη νέα σας ομοιοπαθητική γιατρό να μας το λες και εμάς.

Ιωαννούλα συγχαρητήρια και εσάς για την εξέλιξη της πάνας, μια χαρά πάτε σε αντίθεση με εμάς που είπαμε ότι δεν κατέει πράμα ο δικός μου.

Νατάσα πως πάει η προσαρμογή στο γραφείο;

Ριτάκι καλή συνέχεια στις διακοπές.

Βατραχάκι μου μπράβο που η εξέταση βγήκε αρνητική.

Μαρινάκι τι να σου πω εσένα βρε κοπέλα μου , που τρελαθήκατε φέτος με τις ιώσεις. Αλλά όπως σου είπαν και τα άλλα κορίτσια είναι πολύ εξασθενημένο το ανοσοποιητικό του παιδιού και τις αρπάζει αμέσως τις ιώσεις. Περαστικά βρε κοπέλα μου πια…

Ντελενάκι μου με το καλο να κάνετε την εξέταση και εύχομαι να έχει σημειώσει μεγάλη βελτίωση το παιδί.

Κωνκων μου δεν ξέρω και εγώ τι να σου πω για το θηλασμό , εφόσον όμως έχεις και βγάζεις γιατί δεν της δίνεις με το μπιμπερό να είσαι σίγουρη πόσο τρώει το παιδί και εναλλάξ μόλις ηρεμούν λίγο οι θηλές να την βάζεις και στο στήθος.

Αυτά , ξέχασα καμία ;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια για πείτε μου λίγο το συνδυασμό , δηλαδή ανα πόσες ώρες δίνετε ντεπόν και μετά πονστάν όταν ο πυρετός δεν κατεβαίνει ;
Ανά 4 ώρες αλλά και στην ανάγκη και 3 ώρες να έχουν περάσει της δίνω (ο γιατρός μου έχει πει φυσικά).

EwHmpyO.jpgEwHmp2.png

czmdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κίκο μου και εσείς πυρετό? Μακάρι να μην ξανανεβάσει! Εμάς τελικά από χτες τα ξημερώματα δεν ξανάκανε, αλλά ο βήχας έχει ενταθεί και αρχίσαμε εισπνοές αερολίν. Μετά από τη λοιμώδη κορίτσια αυτές οι ιωσούλες μου φαίνονται παιχνιδάκι, πιστέψτε με τα είχαμε κάνει πάνω μας με την παλιοαρρώστια!

Ηλιάνα μου καθόλου να μη ντρέπεσαι! Μα γιατί να πάνε χαμένα τα φορμάκια αν μπορούμε να τα χαρίσουμε σε κάποιον και να τα χαρεί? Εγώ τρελαίνομαι με τα βρεφικά ρουχαλάκια και είχα πάρει πολλά, μου φέρανε και άλλα και πραγματικά είναι κάποια που αμφιβάλλω αν τα βάλαμε έστω 1 φορά! Κανά 2 μου ήρθε αναλαμπή και έχω σίγουρα ουδέτερα, μόλις ξεμπερδέψω με τη βάφτιση θα συνενοηθούμε να σου τα στείλω, ο.κ.?

Αρμάκι καλώς ήρθατε! Το Ευάκι ποδηλατεί και κολυμπάει διαβάζω? Μπράβο σας! Εμείς με το ποδήλατο δεν τα πάμε καλά, γιατί τώρα το καλοκαίρι που είπαμε να το χρησιμοποιήσουμε φάγαμε απαγορευτικό και ο κακομοίρης προχτές που ήρθαμε και το είδε δοκίμασε λίγο αλλά με τα χίλια ζόρια έκανε 2 πεταλιές, στο καπάκι βέβαια συνειδητοποιήσαμε ότι έχει πυρετό!

Βρε κορίτσια τον έχει πιάσει όμως μια μανία και συνέχεια φωνάζει μόνο, μόνο θέλει όλα να τα κάνει μόνος του! Μέχρι και μπάνιο τρομάρα του! Ειδικά ο άντρας μου δεν καταφέρνει να του λούσει τα μαλλιά, μόνος του ότι καταφέρει! Και στη λεκάνη έχει κολλήσει και θέλει να ανεβαίνει μόνος του με το σκαλοπατάκι τρομάρα του! Τα γιογιό τα σβούρηξα, μια χαρά βολευόμαστε με το στεφανάκι βαρέθηκα 1,5 χρόνο σχεδόν να πλένω γιογιό! Επίσης σκέφτομαι ότι όταν ήταν σαν τη μπουμπού (άντε 15 μέρες μεγαλύτερος) είχαμε ξεκινήσει να κάνει τα κακά εκεί, με τη μικρούλα ούτε καν το σκέφτομαι ακόμα αφού δεν καλοκάθεται!

Κωνκωνάκι μου υπομονή δεν έχω τι άλλο να σου πω για τον πόνο στις θηλές! Μακάρι να μας γράψεις αύριο ότι είσαι πολύ καλύτερα.

Η Σαρδελίνα αλήθεια πού χάθηκε να μας πει πώς πάει η φιλενάδα της? Αυτή την εβδομάδα δε θα άνοιγε και το μαγαζί?

Εντομεταξύ έχω κάνει τεράστια μελανιά στα πλευρά και στο μηρό που χώθηκε το σίδερο της καρέκλας χτες! Με τσούζει κιόλας, τι να πω, μερικές φορές είναι αυτό που λένε αν έχει τύχει διάβαινε! Μα να κάθομαι στην καρέκλα και να διαλυθεί στα καλά καθούμενα?


mGKop3.png60Jvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το αντιπυρετικό κι εγώ ανά 4ωρο ξέρω, αλλά επειδή εμάς τα διαστήματα όσες φορές αρρώστησε ήταν συνήθως μεγαλύτερα για να αποφύγω το πονστάν που ήταν πιο δυνατό έδινα στο 6ωρο πάλι ντεπόν!


mGKop3.png60Jvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αντιπυρετικά, στο 6ωρο ντεπόν αλλά αν σηκώσει παραπάνω από

38 στο μεσοδιάστημα, στο 4ωρο πονστάν. Τα πυρετικά διαστήματα της Αλεξάνδρα είναι δυστυχώς μικρά :(:(:( και κάνει πάντα υψηλούς πυρετούς.......και δεν έχω τίποτα χειρότερο.

Κίκο έχεις σχέση με Κρήτη; Περαστικά στον Τάτση σου. Ελπίζω να απυρετήσει γρήγορα. Έχει και άλλα συμπτώματα; Βήχα, καταρροή κλπ;

Φιλάκι και Ηλιάννα πείτε και σε εμένα την άσχετη τι είναι το τάντεμ;

Σήμερα συνειδητοποίησα πόσο μπροστά είναι το κοριτσάκι μου στο θέμα ομιλία. Κατέβηκα για καφέ με μια φίλη μου που έχει μια μικρή ακριβώς 6 μήνες πιο μικρή από την Αλεξάνδρα (δηλαδή είναι περίπου 20 μηνών τώρα) και δεν λέει τίποτα πέρα από μαμά, μπαμπά, μαμ και λο (νερό). Η Αλεξάνδρα μου εκείνη την περίοδο μου έλεγε 'μαμά βάλε τη λυγαριά και το ντάρι-ντάρι'.........κουκουβάαααα!!!! :tongue::tongue::tongue: Ένιωσα πολύ περήφανη για το παιδί μου. Περιττό να σας πω ότι καφέ δεν ήπιαμε γιατί τις κυνηγούσαμε αλλά χαλάλι τους. :tongue::tongue::tongue: Τα βρήκανε οι δυο τους. Με την συγκεκριμένη κοπέλα είμαστε φίλες από την Γ' Δημοτικού. Αυτή τώρα μένει μόνιμα Αθήνα αλλά βρισκόμαστε όταν έρχονται. Κάποια στιγμή αναρωτηθήκαμε και οι δύο 'Μα πότε γίναμε μάνες;'


27 ΙΟΥΝΙΟΥ 2008 ΑΛΛΑΞΕ Η ΖΩΗ ΜΟΥ! ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΗΛΙΟΣ ΜΟΥ!

19 IOYNIOY 2013... Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟ ΑΣΤΕΡΙ ΜΟΥ

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλάκι και Ηλιάννα πείτε και σε εμένα την άσχετη τι είναι το τάντεμ;
Eίναι να θηλάζεις το παιδί σου κι ύστερα να γεννηθεί το αδερφάκι και να τα θηλάζεις πια και τα 2....................... άστε να πάνε... χαρά στο κουράγιο όσων το κάνουν, ηρωίδες.
Η Αλεξάνδρα μου εκείνη την περίοδο μου έλεγε 'μαμά βάλε τη λυγαριά και το ντάρι-ντάρι'.........κουκουβάαααα!!!! :tongue::tongue::tongue:
Κουκουβάαααααααα, πες τα σε μας, σε καταλαβαίνουμε!!!

Κορίτσια, πάααααααλι, για 50ή φορά (λέμε τώρα) φτιάχνω βαλίτσες, ουφ, αλλά είναι ωραία να φεύγεις. Φεύγουν αύριο για Ναύπακτο και θα πάω κι εγώ Παρασκευή.


EwHmpyO.jpgEwHmp2.png

czmdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...