Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 34 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Μην αγχώνεσαι. Εγω μέχρι και την 8η βδομάδα είχα σχεδον κάθε μέρα καφέ αλλά είναι όλα καλά μέχρι τώρα, δόξα τω Θεω. Είναι λογικό μου έλεγε ο γιατρός λόγω της πίεσης που ασκείται στη μήτρα. 

Cafe Μαϊος 2008


CoffeeFilter

Recommended Posts

φιλακι σου γραφω οτι ακριβως γραφει!

καπνισμα

Ας αρχισουμε με καποιες τεκμηριωμενες αληθειες για το καπνισμα και το θηλασμο:

το καπνισμα μπορει να προκαλεσει μειωμενη παραγωγη γαλακτος στη μητερα

η νικοτινη δεν περνα στο γαλα οταν η μητερα καπνιζει λιγοτερα απο 5 τσιγαρα την ημερα.Η νικοτινη ομως δεν ειναι η μονη τοξικη ουσια στον καπνο του τσιγαρου.

οταν η μητερα κανπιζει πανω απο 20 τσιγαρα την ημερα το μωρο μπορει να εχει κολικους

το κανισμα μολις πριν τον θηλασμο πρεπει να αποφευγεται

απαγορευεται το καπνισμα την ωρα που θηλαζετε η οταν το παιδι βρισκεται στον ιδιο χωρο

το ιδανικο ειναι να αποφευγετε το καπνισμα εσεις η ιδια αλλα και να μην επιτρεπετε στους αλους να καπνιζουν στο σπιτι σας ακομη κι το μωρο βρισκετε σε αλλο δωματιο γιατι το παθητικο καπνισμα εχει απροβλεπτες συνεπειες στην υγεια του παιδιου.

Ως πεντε τσιγαρα επιτεπεται;

απο ερευνες που εχουν γινει φαινετε οτι η κοτινινη ο τοξικος μεταβολιτης της νικοτινης δεν ανιχνευεται στο μητρικο γαλα μητερων που κανιζουν λιγοτερα απο 5 τσιγαρα το 24ωρο,ομως ο καπνος του τσιγαρου περιεχει 4000 ουσιες εκ των οποιων μεχρι σημερα εχουν χαρακτηριστειπεριπου οι 200.Δεν μπορουμε να εχουμε πληρη εικονα του κυνδινου που διατρεχει ενα μωρο το οποιο εκτιθεται στο καπνο.

οδηγιες

καπνιστε αμεσως μετα το θηλασμο ωστε να απομακρυνθουν οσο περισσοτερο γινεται οι τοξικες ουσιες απο το γαλα σας ωσπου ξαναθηλασετε

καπνιστε στο μπαλκονι με μαζεμενα τα μαλλια αμεσως μετα πλυνετε τα χερια σας και καταπροτιμηση και τα δοντια σας

πινετε αθφονο νερο 4 λιτρα για να αποβαλετε τις τοξικες ουσιες μετα ουρα σας.


33fdd32819.png459830qyqjkq81to.gif6dc7cf086f.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 46,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ριτα79

    6629

  • Stone

    4617

  • vatraxaki

    3614

  • joa

    3229

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ριτα79

    ριτα79 6.629 δημοσιεύσεις

  • Stone

    Stone 4.617 δημοσιεύσεις

  • vatraxaki

    vatraxaki 3.614 δημοσιεύσεις

  • joa

    joa 3.229 δημοσιεύσεις

Posted Images

kiko μου κι εμενα δεν το ηθελε και ξαφνικα μια μερα εκατσε απο τοτε τα κανει μονο εκει πουθενα αλλου προχθες δεν εκανε εως το βραδυ γιατι λυπαμαι απο το σπιτι τον εβαλα βεβαια πολλες φορες εκει που ημασταν αλλα δεν του ερχοταν χαχα

αρμακι μου δεν νομιζω ναιναι παδικη ασθενεια ιωσουλα ηταν και περασε!


33fdd32819.png459830qyqjkq81to.gif6dc7cf086f.png
Link to comment
Share on other sites

Αρμακι ουτε ο Χρηστακης ειχε φαγουρα και εφυγαν σε 3 μερες χωρις να του δωσουμε τιποτα ..

Για γιατρο παντως στο εχω ξαναπει , ειναι βεβαια στο Αλεξανδρα αλλα και στο μητερα, η δικη μου ειναι υπεροχη !!!δηλωνω κατενθουσιασμενη...


cca53e644d.png

eTRlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μολις εμαθα τα ευχαριστα για την arma . Συγχαρητηρια κοπελα μου με το καλο!!!!. Ολα ευκολα σου ευχομαι!!!!

Τι κανετε κοριτσια? Εμεις καλα. Μολις ξεπερασαμε μια αφθωδη ουλοστοματιτιδα με ψηλο πυρετο και ειμαστε μια χαρα. Ο Νικολας εχει γινει αραπακι. Πολλα μπανια καναμε αυτο το καλοκαιρι και μαυρισε . Φανταστειτε οτι φορουσε 50αρι αντιηλιακο.

Κατα τα αλλα ετοιμαζομαστε δυναμικα για την εναρξη της σχολικης χρονιας με νεες τσαντες ,τετραδια,ρουχα κτλ.

Τα νεα σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πλακα πλακα παλια ημουν αν οχι η μονη που ειχα 2 παιδια παντως σιγουρα η μειονοτητα. Πλεον εχει αλλαξει αυτο.....οι περισσοτερες κανατε η θα κανετε 2 παιδακι..Αχχχ τι καλα

Link to comment
Share on other sites

Φαστ μου τι κάνετε? Σ'ευχαριστώ κοριτσάρα μου! Περαστικά και στον αραπάκο σου τον Νικόλα και καλή σχολική χρονιά στην Άνια! Πως πάει η δουλειά? Συνεχίζεται το τρέξιμο?

joa μου ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Καλέ που είστε όλες σήμερα?


an1cCua0g410010MTA5bGR8NDc3ODg4ZGF8aSBleWEgbWFzIGVpbmFp.gif

an1cJNb0g410010MjJkfDUwMjMyNjQ3dmF8dG8gYW50cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιοβάννα μου! Εχεις γενέθλια σήμερα?

Χρόνια σου πολλά και καλά! Να είσαι πάντα ευτυχισμένη και να χαίρεσαι την κορούλα σου!

Χτες το βράδυ γυρίσανε και οι δικοί μας οι Κερκυραίοι από το νησί σας (ο αδερφός μου, η γυναίκα του και ο ξαδερφούλης μας...)

Και του χρόνου να είσαι καλά και, άμα το θέλεις, γρήγορα κι ένα δεύτερο παιδάκι...


mrdIp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι-όχι και πάλι όχι. Μην τα μπερδεύεται βρε... η μαμαλευτερακι δε φέρεται εγωιστικά... το παιδί της της ζητάει, εκείνη δεν μπορεί να δώσει και στεναχωριέται... είναι φυσικό. Για τον Λευτεράκι, πέρα από το δεσμό με τη μαμά του, είναι μια μεγάλη συνήθεια, μια μεγάλη απόλαυση, που καλείται ξαφνικά να κόψει μαχαίρι. Όπως κάθε τι τέτοιο προκαλεί πόνο. Λιγότερο δυσκολεύονται γενικά οι μανούλες με το κόψιμο της πιπίλας ή του μπιμπερό ή του σεντονιού που σέρνουν τα μωρά;... και την πιπίλα ή το μπιμπερό ή το σεντόνι τους δίνεις μια και τα πετάς. Η μαμά όμως είναι πάντα εκεί και σου θυμίζει με την παρουσία της τί ωραία που πέρναγες στο στήθος της... ε, άντε τώρα να τα πείσεις... θέλει πολύ μπλά-μπλά... νομίζω ότι περνάνε και φάση στέρησης... Κανονικά μια μανούλα πρέπει να σταματά το θηλασμό όταν θεωρεί ώριμο το έδαφος και για τους 2, αλλά ΚΥΡΙΩΣ , γνώμη μου για το παιδί. Βέβαια η μαμαλευτερακι μας εδώ δεν έχει άλλη επιλογή, έτσι όλα ήρθαν ξαφνιά, γιατί σαν μάνα ήδη αγαπά και προστατεύει και το μικρό της. Τί ένστικο Θε μου το μητρικό..

Είναι ακριβός όπως τα λες σ ευχαριστώ με έκανες να κλαίω ωωωωωωωω

Γεια σου βρε Ηλιάννα μου! Λοιπόν το ότι η Εύα έκοψε το μπιμπερό δεν ήταν θέμα δικής μου αποφασιστικότητας αλλά καθαρά δική της επιλογή. Και για την πάνα μέχρι εκεί που μπόρεσα να ''πιέσω'' πίεσα'' τώρα το έχω αφήσει και πάλι στο χέρι της γιατί είναι ένα θέμα λεπτό. Δεν είναι θέμα αποφασιστικότητας όταν το παδί σπαράζει στο κλάμα και σου λέει ''δεν θέλω βρακί, δεν θέλω γιο γιο''. Αν την πίεζα παραπάνω ίσως να είχα σοβαρότερο πρόβλημα.Αν ερθει η ώρα που δεν θα έχω άλλα περιθωρεια και δεν θα την έχει κόψει ακόμα τότε ΙΣΩΣ και να την πιέσω λιγακι...

!

ααααααααααααααααχχχχχχχχ εμένα μου λες που εγώ το αποφάσισα για να κόψουμε τον θηλασμό δεν έχω άλλη επιλογή και εκείνος με παρακαλάει για μια σταγόνα γάλα

μπείτε στην θέση μου δεν μπορείτε να φανταστείτε την περνώ κάθε βραδύ που τον βάζω για ύπνο με τι παράπονο με κοιτάζει γαγα μαμα γαγα .?

αύριο του λέω

αυιοοοοοοοοο αυιοοοοοοοο ρωτάει ?

ναι και μου φεύγουν τα δάκρυα ποτάμι

γιατί ξέρω ότι δεν θα υπάρχει αύριο κ αυτος κουρνιάζει και φιλάει το στήθος και με αγκαλιάζει σφιχτά αναστενάζοντας και περιμένοντας το αύριο

τι να γίνετε άραγε στην ψυχούλα του?

μακάρι να είχα και εγώ την επιλογή αρμα μου

σαν εσένα κα να το έκανα αργότερα αλά δεν γίνετε

giovanna μας χρονιαααααααα πολλα καμία δεν άνοιξε θέμα για τα γενέθλια σου πάω να ανοίξ ωωωωωω κ επανερχομαι

Φιλάκι μου μην ανησυχείς θα το προσέχουν το Ναταλάκι σου

vickypap όταν λες παράταση δεν κατάλαβα ?

joa καλή αρχή αύριο στο παιδάκι σου αλήθεια πόσες ώρες την άφησες ?

vatraxaki ρουτίνα κατάντησε πλέων το νοσοκομείο για μένα αύριο πάλι θα μου πάρουν αίμα ουφφφφφφφφφ ουφφφφφφφφφφ άλλο καλά απλά είμαστε στα κατώτερα φυσιολογικά στο αμνιακό σχεδόν 8 πολύ κάτω αν πέσει κάτω από 8 πρέπει να μπω για ορό μετά

arma

ελπίζω να σε καλύψει κ ψυχολογικά και ιατρικά κ οικονομικά ο καινούργιος γιατρός άντε εγκύουλα μας το Πάσχα θα γεννήσεις εσύ τελεία εποχή

vatraxaki να συμπληρώσω πως ποιο επικίνδυνο είναι το κάπνισμα για τα παΐδια που δεν θηλάζουν\

για ριξτε μια ματιααααα ;);););)Σύμφωνα με την Αμερικανική Παιδιατρική Ακαδημία,;););)

Θηλασμός και κάπνισμα

του Στέλιου Παπαβέντση – Παιδίατρου - MRCPCH DCH IBCLC 2010

Όλοι μας γνωρίζουμε πλέον τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος σε παιδιά και ενήλικες. Παρόλα αυτά, πρόσφατη ανασκόπηση μελετών για την συχνότητα του καπνίσματος στην Ελλάδα έδειξε ότι κατέχουμε μία από τις πρώτες θέσεις στην Ευρώπη, με ποσοστά ανδρών καπνιστών σε μεγάλα αστικά κέντρα στο 51% και γυναικών στο 39% (1). Τι συμβαίνει λοιπόν με ένα σημαντικό ποσοστό καπνιστριών γυναικών που φέρνουν ένα μωρό στον κόσμο; Μπορούν να θηλάσουν ή κάτι τέτοιο απαγορεύεται;

Η επιστήμη μας λέει ότι το κάπνισμα της λεχώνας δεν είναι αντένδειξη για το θηλασμό του παιδιού της. Σύμφωνα με την Αμερικανική Παιδιατρική Ακαδημία, «το κάπνισμα της μητέρας δεν αποτελεί αντένδειξη για την έναρξη ή την συνέχιση του θηλασμού, αλλά οι επαγγελματίες υγείας θα πρέπει να συμβουλεύουν τις καπνίστριες μητέρες να αποφεύγουν το κάπνισμα στο σπίτι και να κάνουν κάθε προσπάθεια για να το κόψουν όσο πιο γρήγορα γίνεται» (2).

Στην πραγματικότητα το δίλημμα «κάπνισμα ή θηλασμός» δεν υπάρχει. Το τσιγάρο έχει βλαβερή επίδραση στο μωρό, είτε αυτό θηλάζει είτε όχι.

Το παθητικό κάπνισμα από τη μητέρα ή τον πατέρα είναι παράγοντας κινδύνου για την υγεία του παιδιού. Από την άλλη μεριά ο θηλασμός είναι ένας δυνατός προστατευτικός παράγοντας για την υγεία του παιδιού. Και αντίστροφα, ο μη θηλασμός του, η διατροφή του με ξένο γάλα με μπιμπερό, αποτελεί πρόσθετο παράγοντα κινδύνου που αυξάνει την πιθανότητα εκδήλωσης πολλών σωματικών και ψυχικών προβλημάτων.

Για να το πούμε διαφορετικά, ένα μωρό που θηλάζει μητέρα μη καπνίστρια προστατεύεται μέσα από δύο πράγματα, το θηλασμό και την εισπνοή καθαρού αέρα.

Ένα δεύτερο μωρό που πίνει μπιμπερό ξένου γάλακτος από μητέρα καπνίστρια κινδυνεύει από δύο πράγματα, από το μη θηλασμό του και από το παθητικό κάπνισμα.

Τέλος ένα τρίτο μωρό που θηλάζει μητέρα καπνίστρια κινδυνεύει από ένα πράγμα, το κάπνισμα, ενώ ταυτόχρονα προστατεύεται από ένα άλλο, το θηλασμό, έτσι που τελικά κινδυνεύει λιγότερο σε σύγκριση με το δεύτερο μωρό.

Το κάπνισμα πειράζει ακόμα περισσότερο το μωρό που δεν απολαμβάνει την σημαντική προστασία στην υγεία του μέσα από το μητρικό θηλασμό. Τα οφέλη του θηλασμού είναι τόσα πολλά και ανεκτίμητα που δε μπορούν να ξεπεραστούν από την επιβάρυνση του μητρικού γάλακτος με ουσίες του τσιγάρου. Ο μη θηλασμός για ένα μωρό καπνίστριας είναι ένας επιπλέον επιβαρυντικός παράγοντας για την υγεία του. Στερείται των ζωντανών ανοσοποιητικών κυττάρων, των ενζύμων, των ορμονών και των αυξητικών παραγόντων που περιέχονται σε αφθονία στο μητρικό γάλα και που το θωρακίζουν ενάντια σε επιβλαβείς περιβαλλοντικούς παράγοντες όπως ο καπνός.

Το παθητικό κάπνισμα σε μωρό που είτε θηλάζει είτε όχι, είτε εκτίθεται στον καπνό της μητέρας είτε του πατέρα, αυξάνει την πιθανότητα το παιδί να πάθει συχνότερες ωτίτιδες και αναπνευστικές λοιμώξεις. Μεγαλώνει τον κίνδυνο για αλλεργική ευαισθητοποίηση του παιδιού, με συνέπεια επεισόδια βρογχόσπασμου και απώτερα άσθμα. Εισπνοή καπνού σε μεγάλες δόσεις προκαλεί στο παιδί νευρικότητα, ενοχοποιείται στο Σύνδρομο ελλειματικής προσοχής και υπερκινητικότητας, ενώ αυξάνει τον κίνδυνο για Σύνδρομο αιφνίδιου βρεφικού θανάτου. Συνδέεται σε βάθος χρόνου με εμφάνιση καρκίνου.

Όλα τα παραπάνω τα αντιμάχεται ο θηλασμός, τόσο περισσότερο όσο πιο αποκλειστικός και μακροχρόνιος είναι. Ο μητρικός θηλασμός είναι προστατευτικός παράγοντας ενάντια σε ωτίτιδες, λοιμώξεις, αλλεργίες, άσθμα, σύνδρομο βρεφικού θανάτου και καρκίνους της παιδικής ηλικίας. Προστατεύει επιπλέον μια καπνίστρια μητέρα από τον κίνδυνο εμφάνισης καρκίνου του μαστού και ωοθηκών. Επομένως η μητέρα που δε μπορεί να κόψει το κάπνισμα καλό θα ήταν να θηλάζει, ώστε να αυξήσει την προστασία τη δική της και του παιδιού της από ορισμένες βλαβερές συνέπειες από την έκθεση στον καπνό.

Θα πει κανείς: «Μα καλά, δεν περνάει η νικοτίνη στο μητρικό γάλα;» Η νικοτίνη ανιχνεύεται στο μητρικό γάλα φτάνοντας στην υψηλότερή της συγκέντρωση μισή ώρα μετά το κάπνισμα. Έρευνες δείχνουν ότι σε λήψη έως πέντε τσιγάρων την ημέρα, η νικοτίνη που ανευρίσκεται στο μητρικό γάλα παραμένει σε αμελητέες ποσότητες. Με παραπάνω από πέντε τσιγάρα την ημέρα, όσο περισσότερα κάνει η μητέρα, τόσο μεγαλύτερη η παρουσία της ουσίας στο μητρικό γάλα. Ακόμα όμως και σε βαριά καπνίστρια, τα οφέλη από τη συνέχιση του θηλασμού υπερτερούν των όποιων κινδύνων από την παρουσία νικοτίνης στο μητρικό γάλα.

Οι περισσότερες από τις υπόλοιπες ουσίες που περιέχονται στον καπνό αποδομούνται σε μεγάλο βαθμό στο έντερο του παιδιού και δεν φτάνουν στο αίμα του. Αντίθετα, οι βλαπτικές ουσίες του καπνού – που είναι πολλές, όχι μόνο η νικοτίνη – εισπνέονται από το μωρό της καπνίστριας – ανεξάρτητα δηλαδή θηλασμού του ή όχι – και φτάνουν στο αίμα του μέσα από το παθητικό κάπνισμα.

Μήπως το κάπνισμα επηρεάζει την παραγωγή της μαμάς σε γάλα; Οι απαντήσεις που δίνει η επιστήμη έως τώρα στο ερώτημα δεν είναι οριστικές, αλλά με τον συνήθη, μικρό έως μέτριο αριθμό τσιγάρων την ημέρα, η γαλουχία δεν επηρεάζεται σημαντικά από την νικοτίνη. Σε βαριές καπνίστριες υπάρχει πάντως πιθανότητα να επηρεαστεί αρνητικά η παραγωγή τους σε γάλα.

Τι συμβαίνει λοιπόν με τις καπνίστριες μητέρες στη χώρα μας; Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της Εθνικής μελέτης συχνότητας και προσδιοριστικών παραγόντων μητρικού θηλασμού που δημοσιεύθηκε το 2009, η επιλογή του καπνίσματος έχει σαν συνέπεια είτε μη έναρξη θηλασμού, είτε την πρόωρη διακοπή του (6). Η ύπαρξη της αρνητικής αυτής συσχέτισης σε συνδυασμό με το μεγάλο ποσοστό των γυναικών που κάπνιζαν στο δείγμα της μελέτης καθιστά το κάπνισμα μείζονα καθοριστικό παράγοντα του θηλασμού. Παρόλο που στο δείγμα της έρευνας η επίδραση του καπνίσματος ήταν καταφανής στον αποκλειστικό θηλασμό τον 1ο μήνα (14% των καπνιστριών θηλάζουν, έναντι 24% των μη καπνιστριών), έγινε πιο έντονη στο θηλασμό τον 3ο και 6ο μήνα (τον 3ο μήνα θηλάζουν 20% των καπνιστριών, έναντι 48% των μη καπνιστριών και τον 6ο μήνα 7% έναντι 29%). Γιατί λοιπόν οι καπνίστριες μητέρες δε θηλάζουν; Μήπως γιατί τους «κόβεται» το γάλα; Μήπως γιατί έχουν χαμηλότερο κοινωνικο-οικονομικό επίπεδο ή επίπεδο εκπαίδευσης, σε σύγκριση με τις μη καπνίστριες; Ή μήπως γιατί επαγγελματίες υγείας παραπληροφορούν τις μητέρες αυτές απαγορεύοντάς να θηλάσουν, με αποτέλεσμα στο δίλημμα που τους επιβάλλεται να επιλέγουν την επανέναρξη του καπνίσματος;

Δυστυχώς στις μέρες μας η παραπληροφόρηση των γυναικών για το θηλασμό είναι πολύ μεγάλη. Επαγγελματίες, ειδικοί και μη, όχι μόνο δεν ενθαρρύνουν σοβαρά και συστηματικά μια μητέρα να σταματήσει το κάπνισμα, όχι μόνο δεν ενθαρρύνουν με γνώσεις τη μητέρα που δε μπορεί να το κόψει να ξεκινήσει ή να συνεχίσει το θηλασμό του παιδιού της, αλλά τις περισσότερες φορές ορθώνουν αναίτια εμπόδια στο θηλασμό, πολλές φορές απαγορεύοντάς τον!

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο ελληνικό. Το επιστημονικό πεδίο της γαλουχίας υποβαθμίζεται σε όλον τον κόσμο και είναι επιτακτική η ανάγκη να αυξηθεί η σωστή ενημέρωση προς τους επαγγελματίες υγείας. Σε μια έρευνα του 2009 από την Πενσυλβάνια των ΗΠΑ εξετάστηκαν οι νοοτροπίες και οι γνώσεις των παιδιάτρων σε σχέση με το θηλασμό και το κάπνισμα (11). Οι ερευνητές ανακάλυψαν ότι, παρά την σαφή οδηγία της Αμερικανικής Παιδιατρικής Ακαδημίας που υποστηρίζει το θηλασμό για τις μητέρες που καπνίζουν (12), μόνο 20% των παιδιάτρων είχαν επαρκές επίπεδο γνώσεων για το θέμα. Πολλοί ήταν αυτοί που συνέστησαν ξένο γάλα για βρέφη σε μητέρες που κάπνιζαν. Οι περισσότεροι παιδίατροι δεν ήταν σίγουροι για την ασφάλεια του καπνίσματος κατά τη γαλουχία. Χρειάζονται λοιπόν μεγαλύτερες προσπάθειες, τόσο στις ΗΠΑ όσο βέβαια και στην Ελλάδα, για να εκπαιδευτούν σωστά οι επαγγελματίες υγείας και να συμβουλεύουν τις έγκυες και τις νέες μητέρες επαρκώς και ορθά πάνω σε θέματα γαλουχίας και καπνίσματος.

Στην περίπτωση του καπνίσματος, όπως και σε πολλές άλλες περιπτώσεις, όπως τα πρόωρα μωρά, τα μωρά με χρόνια πάθηση ή τα μωρά από χαμηλά κοινωνικο-οικονομικά στρώματα, εκείνα τα μωρά που έχουν μεγάλη ανάγκη το θηλασμό και που θα ωφελούνταν πολλαπλάσια από τα πλεονεκτήματά του είναι δυστυχώς ταυτόχρονα εκείνα που τον απολαμβάνουν λιγότερο. Χρειάζεται το σύστημα υγείας να κατανοήσει ότι κάποια από τα βρέφη που γεννιούνται σε αυτήν τη χώρα ξεκινούν από μειονεκτικότερη θέση, και για αυτά τα μωρά χρειάζεται το ίδιο σύστημα να επενδύσει πολλαπλάσια στην έναρξη και την συνέχιση του θηλασμού τους. Σύμφωνα με επιστήμονες από τη Βραζιλία (13), οι μητέρες που καπνίζουν είναι πιο πιθανό να είναι νεαρής ηλικίας, χαμηλού επιπέδου μόρφωσης και χωρίς υποστήριξη. Αυτές οι μητέρες αποτελούν ομάδα κινδύνου για να εγκαταλείψουν το θηλασμό του παιδιού τους. Ταυτόχρονα, ο θηλασμός θα μπορούσε να ισορροπήσει στα ίδια, υψηλού κινδύνου παιδιά τα μειονεκτήματα στην υγεία τους εξαιτίας του μειονεκτικότερου υπόβαθρού τους. Μωρά που γεννιούνται σε οικογένειες καπνιστών είναι καλύτερα προστατευμένα μέσα από το θηλασμό παρά από την σίτιση με ξένο γάλα. Υπάρχει ανάγκη για πολιτικές υγείας που θα ενθαρρύνουν αυτές ακριβώς τις κοινωνικά μειονεκτικές ομάδες να επιλέξουν το θηλασμό ως καλύτερο και ασφαλέστερο.

Αν μια γυναίκα αδυνατεί να κόψει το κάπνισμα κατά τη διάρκεια της λοχείας, πως μπορούμε να περιορίσουμε τη ζημιά; Ενθαρρύνουμε τον αποκλειστικό θηλασμό και την προτρέπουμε να κάνει τσιγάρο αμέσως μετά το φαγητό του παιδιού. Μετά από λήψη ενός τσιγάρου, η νικοτίνη φτάνει στα μέγιστα επίπεδα στο μητρικό γάλα μέσα σε μισή με μία ώρα, ενώ δύο ώρες αργότερα έχει σχεδόν εξαφανιστεί. Επομένως, συμβουλεύουμε τη μητέρα να καπνίσει τότε που είναι πιο πιθανό το μωρό να μην ξαναθηλάσει για τις επόμενες δύο ώρες, συνήθως το βράδυ, αμέσως μετά το τελευταίο γεύμα του μωρού και στην αρχή του μακρύτερου ύπνου του.

Είναι πολύ βασικό να τονίσουμε στη μητέρα ότι θα πρέπει να καπνίζει μακριά από το παιδί, έξω από το σπίτι, να μαζεύει τα μαλλιά της, να πλένει τα δόντια και τα χέρια της μετά το τσιγάρο. Θα πρέπει να φροντίζει ιδιαίτερα για το συχνό πλύσιμο των ρούχων της. Εάν φοράει ρούχα που έχουν εκτεθεί στον καπνό, να αποφεύγει την αγκαλιά. Να μην κοιμάται στο ίδιο κρεβάτι με το μωρό. Να επιβάλλει τις ίδιες προφυλάξεις και στον καπνιστή πατέρα ή στους επισκέπτες.

Όλη η παραπάνω συζήτηση βέβαια δεν αποτελεί λόγο για μια μαμά να εφησυχάζεται και να καπνίζει περισσότερο μετά τον τοκετό. Είναι καλό να ενθαρρύνουμε τη θηλάζουσα να σταματήσει να καπνίζει, τουλάχιστον να καπνίζει λιγότερο. Η περίοδος της εγκυμοσύνης, της λοχείας, της μητρότητας αλλά και της πατρότητας είναι συχνά ευκαιρία για πολλούς ενήλικες να αλλάξουν τρόπο ζωής και να υιοθετήσουν πιο υγειινές συνήθειες. Έρευνες μάλιστα δείχνουν ότι οι περισσότερες καπνίστριες που αποφασίζουν να μη θηλάζουν το μικρό τους καπνίζουν τελικά περισσότερο, οπότε και προκαλούν μεγαλύτερη βλάβη στο παιδί. Ο θηλασμός επομένως συχνά προστατεύει και μόνο με τον περιορισμό που φέρνει στο κάπνισμα της μητέρας.

Ο θηλασμός δεν είναι ιδανική κατάσταση αλλά φυσιολογική για όλα τα μωρά και όλες τις μητέρες. Το ιδανικό θα ήταν η λεχώνα να μην κάπνιζε. Επίσης, το ιδανικό θα ήταν το μωρό μας να ανέπνεε πεντακάθαρο, βουνίσιο αέρα και όχι αυτόν της πόλης, τον γεμάτο καυσαέρια, σκόνη και καπνό. Ζούμε όμως στην πόλη και δεν απαγορεύουμε στο παιδί μας να αναπνεύσει. Έτσι και με το θηλασμό, δεν τον απαγορεύουμε επειδή δεν είναι «ιδανικός», γιατί είναι τόσο ζωτικός για το παιδί όσο και ο αέρας που αναπνέει.

Επιστημονική βιβλιογραφία

  1. Vardavas CI et al. Smoking Policy and Prevalence in Greece : an overview. European Journal of Public Health. 2006;17(2):211-213.
  2. Gartner LM et al. Breastfeeding and the use of human milk. Pediatrics. 2005;115(2):496-506.
  3. Yilmaz G et al. Effect of passive smoking on growth and infection rates of breast-fed and non-breast-fed infants. Pediatr Int. 2009;51(3):352-8.
  4. Yilmaz G et al. The effect of passive smoking and breast feeding on serum antioxidant vitamin (A, C, E) levels in infants. Acta Paediatr. 2009;98(3):531-6.
  5. Karmaus W et al. Long-term effects of breastfeeding, maternal smoking during pregnancy, and recurrent lower respiratory tract infections on asthma in children. J Asthma. 2008;45(:688-95.
  6. Γάκη Ε κα. Εθνική μελέτη συχνότητας και προσδιοριστικών παραγόντων μητρικού θηλασμού. Ινστιτούτο Υγείας Παιδιού, Αθήνα, 2009.
  7. Weiser TM et al. Association of maternal smoking status with breastfeeding practices: Missouri, 2005. Pediatrics. 2009;124(6):1603-10.
  8. Xu F et al. Paternal Smoking and Breastfeeding in Xinjiang, PR China. J Hum Lact. 2010 Jun 23. [Epub ahead of print]
  9. Goldade K et al. Breastfeeding and smoking among low-income women: results of a longitudinal qualitative study. Birth. 2008;35(3):230-40.
  10. Higgins TM et al. Effects of cigarette smoking cessation on breastfeeding duration. Nicotine Tob Res. 2010;12(5):483-8.
  11. Lucero CA et al. An examination of attitudes, knowledge, and clinical practices among Pennsylvania pediatricians regarding breastfeeding and smoking. Breastfeed Med. 2009;4(2):83-9.
  12. American Academy of Pediatrics. The transfer of drugs and other chemicals into human milk. Policy statement. Pediatrics Vol. 108, pp. 776-789.
  13. Dorea JG et al. Maternal smoking and infant feeding: breastfeeding is better and safer. Matern Child Health J. 2007;11(3):287-91.

Όποτε Μαρίζα μου μου δικαίωμα στο θηλασμό εχουν ολλες οι μανούλες ακόμη και οι καπνίστριες ......................;);););)

fast καλός ήρθατε από διακοπές κούκλα μου και καλή αρχή στη σχολική χρόνια κ για εσάς


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα και απο μενα...

Καλε κανονισατε συνάντηση???:shock: Τα λεμε αυτά και με πμ μη τα κραταμε κρυφά. Καλα να περασετε!

Βρηκα λιγο χρόνο να σας ψιλοδιαβασω, ελπιζω να μη μου ξυπνησουν ακομα τα ζουζουνια μου.

Αντε επιτελους τελειωνει το καλοκαιρι και απο αυριο Φθινοπωρο:D. Ελπίζω να στρωσει και ο καιρός.

Αυριο ξεκιναμε σχολειο, η τσάντα μας είναι ετοιμη και σημερα θα παω με τον Κωνσταντινο για παπουτσακια αθλητικά.

armaki μου συγχαρητηρια. Σου ευχομαι να εχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη! Περαστικά στην Ευουλα.

giovanna μου χρονια πολλα με υγεία και για τις δυό σας!

sardelaki μου χρονια πολλα με υγεία και καλες δουλειες.

κικο μου για τις καουρες μισό ζαντακ πριν το μεσημεριανο. Ο γιατρος μου το ειχε προτεινει ρωτα και τον δικό σου. Και τα βραδια πριν κοιμηθω χαμομηλι σκετο χλιαρο προς κρύο. Δοκιμασα παααααρα πολλά και μόνο αυτα με βοηθησαν. Κουραγιο!

vatraxaki μου κοψατε τη πάνα? Μπραβο στον Τιμουλη συγχαρητηρια!

Εγω λέω να ξεκινησω πάλι προσπάθεια γιατι προχθες βρηκα τσισα στο γιογιο του:shock:. Βγάζει τη πάνα του κατα τη διαρκεια της μερας μονος του και μάλλον πηγε και τα έκανε μόνος του εκεί χωρίς να μου το πει.

Ηλιάννα μου κουραγιο! Αφου πρεπει να γινει έτσι δεν μπορεις να κάνεις αλλιως. Ελπίζω να συνηθησετε σύντομα και οι δύο.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα τυχαίο?

Σου εχω απαντησει σε πμ.

Τα μεγάλα πνεύματα σηναντιουντε:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

σου απάντησα ξανά κ θα σου ξανά στείλω αργότερα πμ οκ ʽ/

μπράβο στο παλικαράκι σου αντε καλή αρχή στο σχολειό κ στην πάνα


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites

Γιοβαννάκι να τα εκατοστήσεις και σύντομα να κρατήσεις και ένα 2ο μπεμπάκι στην αγκαλίτσα σου!

Αρμάκι μου μη σε ανησυχεί που το εξάνθημα επεκτάθηκε έτσι είχε γίνει και σε εμάς πέρυσι το καλοκαίρι που το κόλλησε! Επίσης έχω ακούσει και από άλλες κοπέλες να το περνάνε τα παιδάκια τους τώρα! Ο πονος που ένιωσες είναι μάλλον γιατί μεγαλώνει η μήτρα και στην αρχή υπάρχουν τέτοια πονάκια!

Κωνκωνάκι καλή αρχή αυριο στον Κωνσταντίνο σου κι αν συναντήσει καμιά γλωσσού Μαριλένα να της δώσει χαιρετίσματα από το Γώγο μου!:rolleyes:

Κίκο σε ζητούσε κι εσένα σήμερα το παληκαράκι σου? Λίγο υπομονή και μετά θα σε χαίρεται περισσότερο αφού θα σταματήσεις με την άδεια εγκυμοσύνης!

Ηλιάνα μου ελπίζω να μην πέσει άλλο το αμνιακό υγρό και χρειαστείς ορό! Όλα καλά να πάνε!

Μαριζάκι λογικό ειδικά στην περίπτωσή σου να αγχώνεσαι που αλλάζετε δασκάλα αλλά μήπως θα μπορούσε και εκείνη να μιλήσει στην καινούρια για να καταλάβει τη διάσταση του προβλήματος? Κι εμείς όταν αποφασίσουμε να ξεκινήσουμε καινούρια δασκάλα θα έχουμε αλλά μάλλον χαίρομαι γι αυτό!;)

Κατά τα άλλα δεν το βλέπω να σας προλαβαίνω για τη συνάντηση εξάλλου τι έγινε συνενοηθήκατε με την Πετρούλα? Έχουμε παιδίατρο στις 8 για εμβολιάκι αν μας βρει καλά! Από το πρωί τρέχω με διάφορες δουλίτσες μιας και έγινε κάτι και ο άντρας μου σχόλασε νωρίς! Τώρα πάω για ανταύγειες και ένα σωρό δουλίτσες μαζεμένες περιμένουν να γίνουν δεν ξέρω από ποιόν! Τα παιδιά μου ειδικά η μικρή με κάνουν ποδήλατο μέρα νύχτα! Χτες ήρθε η νονά της και από την πολύ γκρίνια έφυγε τρέχοντας, αμφιβάλλω αν θα έρθει στη βάφτιση! Κάτι τελευταίο! Πηγα να πάρω κάτι δωράκια για μικράκια και πήγα στο stock του frattina-lapin, έχει τέλια πράγματα! Πηρα ένα παλτουδάκι μούρλια για μια μικρούλα και από 150 το πήρα 40 ευράκια, αφήστε που ερωτεύτηκα ένα κίτρινο πολύ σούπεεερ μπουφανάκι για το Γωγάκο αλλά αν και με πολύ καλή έκπτωση είχε από 180, 70 αλλά με τόσα έξοδα να τρέχουν δεν το πήρα, μάλλον το μετάνιωσα γιατί δεν ήθελε κι αυτός να το βγάλει από πάνω του!


mGKop3.png60Jvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...