Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

      Καλημέρα!! Το γάλα μου κατέβηκε αφού γέννησα και μετά από λίγες μέρες. 

      Σε ό, τι αφορά τα κιλά.. το τελευταίο δίμηνο πήρα σχεδόν δέκα κιλά,είχα μια απίστευτη όρεξη..τι ενάμισι κιλό ακούω??!!!!! μια χαρά είναι!!!

      βασικα ο άντρας μ μου είπε προχθές να κόψω τις σαβούρες γιατί ψιλό πήρα και λέω ρε λες να είναι πολύ;  (εγώ του εχω πει, όταν με δει και πάρω να μ το πει)  εγώ εχω όρεξη για fast food δε θέλω φαγητό 

Cafe Μαϊος 2008


CoffeeFilter

Recommended Posts

σου γραφω λιγο περιλιπτικα τα περιεχομενα του β τομου

ειδικες περιπτωσεις θηλασμου

ποσα μωρα χωρουν σε δυο χερια

το μωρο που κλαιει συνεχως

ο θηλασμος του προωρου μωρου

ο θηλασμος του μωρου με ικτερο

ο θηλασμος του αλλεργικου μωρου

προβληματα των πρωτων ημερων

μεγαλωνοντας

αδεια αγκαλια

η αρρωστη μητερα

θηλασμος και μεταδοτικες ασθενειες της μητερας

το στηθος που εχει χειρουργηθει

καταθλιψη και θηλασμος

θηλασμος και φαρμακα

θηλασμος και τοξικες ουσιες

η εφηβη μητερα

τραπεζες μητρικου γαλακτος

επαναφορα γαλουχιας

θηλασμος και διαζυγιο

προβληματα θηλασμου

το μωρο που δεν θηλαζει καλα

εαν εχετε πολυ μεγαλο στηθος

μητρικος θηλασμος και συμπληρωμα

το μωρο που δεν βαζει αρκετο βαρος

εαν δεν εχετε αρκετο γαλα

μασττιδα

φραγμενοι ποροι

ψευτοθηλες

πονος στις θηλες

εππεδες εισεχουσες θηλες

Ενδιαφέρον είναι. Για το κάπνισμα που καπνίζω εγώ 5 την ημέρα τί λέει; Bέβαια έχω ρωτήσει και συμβούλους και τον γιατρό αλλά και την Αγλαΐα, χιχι!

EwHmpyO.jpgEwHmp2.png

czmdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 46,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ριτα79

    6629

  • Stone

    4617

  • vatraxaki

    3614

  • joa

    3229

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ριτα79

    ριτα79 6.629 δημοσιεύσεις

  • Stone

    Stone 4.617 δημοσιεύσεις

  • vatraxaki

    vatraxaki 3.614 δημοσιεύσεις

  • joa

    joa 3.229 δημοσιεύσεις

Posted Images

Κορίτσια μου δε βλέπω κίνηση...

Σήμερα στεναχωρήθηκα λίγο, άλλαξε τμήμα και δασκάλα η κόρη μου... και χάσαμε τη βολή μας... η ανησυχία μου για τις αλλεργίες της χτυπάει κόκκινο. Θα καταννοήσει η νέα μας δασκάλα το πρόβλημα της κόρης μου;... Θα μου την προσέχει...; Προσεύχομαι κάθε βράδυ στο φύλακα-άγγελο της να είναι δίπλα της πιο πολύ από ποτέ. Σήμερα κάποια στιγμή έκανε πως τρώει και της λέω, Ναταλία, τί τρως; τί μαγείρεψες; σαλάτα μου λέει, τί σαλάτα της λέω εγώ, χωριάτικη; ναι, μου λέει, αλλά εσύ μαμά μη φας γιατί έχει μέσα τυρί. Εγώ θα φάω μπόλικο τυρί. Εγώ θα φάω το αγγούρι μου όοοολο και το τυρί μου όοοοοολο. Αυτά... Θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη της αλλεργιολόγου για όλα αυτά που αρχίζει και λέει, όχι τόσο απο τη μεριά της αλλεργιολόγου όσο από την πλευρά της ψυχολόγου από την εμπειρία της με τα παιδάκια σε τέτοια θέματα. Επίσης μου λέει πολύ ότι θα φάει σοκολάτα.

Αυτά κοριτσάρες μου, πάω να κοιμηθώ πλάι της. Ενημερώστε με για τη βόλτα μας.


EwHmpyO.jpgEwHmp2.png

czmdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρααα.....

Επισήμως, η τελευταία ημέρα του καλοκαιριού σήμερα...

Πώς είναι τα αρρωστούλικά μας?

Φιλάκι? Ξύπνησες με καλύτερη διάθεση από χθες βράδυ?

Ηλιάνα? Εσύ πώς είσαι?

Ελπίζω η συνάντησή μας για σήμερα να ισχύει κανονικά.

Επειδή θα είμαι λίγο στο τρέξιμο μέχρι το μεσημέρι, γειτόνισσα, αν κάτι αλλάξει πάρε με τηλέφωνο να μου το πεις, αλλιώς θα τα πούμε το απόγευμα σπίτι σου!

Πολλά φιλιά σε όλες!


mrdIp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρμάκι μου πολλά συγχαρητήρια για τα ευχάριστα νέα του καφέ μας, πολύ χαίρομαι που σιγά σιγά αναβαθμίζεται το καφέ και αυξάνονται και πληθύνονται οι μανούλες. Να έχεις μια υγιή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη εύχομαι και ένα γερό μωράκι.

Σ'ευχαριστώ πολύ Κικίτσα μου! Να είσαι καλά και να έχεις κι εσύ καλή συνέχεια και μία τέλεια γέννα! Για τις καούρες που έλεγες είχα διαβάσει ότι η τσίχλα ανακουφίζει. Σ'εμένα έπιανε σε άλλες όχι.

Νατασούλα σ'ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου! Και μη νομίζεις ούτε κι εγώ με είχα για τόσο σύντομα! :lol:

Armaki κι εγώ από τις αναγούλες κατάλαβα ότι είμαι έγκυος και από το γεγονός ότι δεν άντεχα το άρωμα του καφέ. Τότε το πρώτο τεστ ήταν αρνητικό ακόμα, οπότε φυσιολογικό μου φαίνεται που έχεις αναγούλες, (μπορεί να είναι αγόρι αυτή τη φορά χιχιχι)

Μάλιστα...μου είναι κάτι τελείως άγνωστο και νόμιζα ότι ήταν από κάτι άλλο...εγώ δεν αντέχω το άρωμα της θκατουλας της Εύας..:lol: :lol: :lol:

Αρμακι εμενα οι ναυτιες μου ξεκινησαν στη μια εβδομαδα καθυστερησης. Και κρατησαν μεχρι που μπηκα και στον 4ο. Αστα... Στο Ευακι ειχες τα ιδια? Παντως νωρις δεν ειναι για ναυτιες...

Καλέ στην Εύα δεν ειχα τίποτα! Ούτε μου μύριζαν πράγματα, τίποτα. 2-3 εμετούς είχα κάνει και αυτό ήταν.

arma τα νέα σου φανταστικά τελικά είσαι η επόμενη του καφέ μας . η μικρούλα είδα ότι πάει καλύτερα άντε μωρέ νωρίς ξεκινήσατε συγχαρητήρια κ για την αποκόλληση από την πιπίλαομπιμπερό κατάσταση κκαι καλό ξεκίνημα μ στην πάνα δεν είναι τίποτα αποφασιστικότητα από την μάνα θέλει κ τίποτα άλλο

Γεια σου βρε Ηλιάννα μου! Λοιπόν το ότι η Εύα έκοψε το μπιμπερό δεν ήταν θέμα δικής μου αποφασιστικότητας αλλά καθαρά δική της επιλογή. Και για την πάνα μέχρι εκεί που μπόρεσα να ''πιέσω'' πίεσα'' τώρα το έχω αφήσει και πάλι στο χέρι της γιατί είναι ένα θέμα λεπτό. Δεν είναι θέμα αποφασιστικότητας όταν το παδί σπαράζει στο κλάμα και σου λέει ''δεν θέλω βρακί, δεν θέλω γιο γιο''. Αν την πίεζα παραπάνω ίσως να είχα σοβαρότερο πρόβλημα.Αν ερθει η ώρα που δεν θα έχω άλλα περιθωρεια και δεν θα την έχει κόψει ακόμα τότε ΙΣΩΣ και να την πιέσω λιγακι...

Τι έγινε εχτές στον γιατρό?

Εκτος απο τον Σωτηρακη μου... :(

Και η Εύα είχε κάνει στην 1η δόση του πρεβεναρ και τώρα έκανε πάλι με το καινούριο

Αρμάκι αρχίσαν κιόλας οι αναγούλες? Βιάζεται το μπεμπέ να στείλει μήνυμα ότι είναι καλά επειδή είχες αγχωθεί! Εγώ πρόβλεψη για το φύλο δεν κάνω γιατί ότι πω βγαίνει το αντίθετο έτσι κι αλλιώς! :) !

Ναι ρε φιλενάδα άρχισαν..! Λες να με ''κράζει'' το μπεμπέ από τώρα για το άγχος μου? :lol:

Αρμα! Συγχαρητήρια! Σου εύχομαι να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη και ένα γερό μωρό!

Σ'ευχαριστώ κοριτσάρα μου! Να σαι καλά!

Βατραχάκι μου γλυκό και εχτές αναρωτιόμουν που ήσουν! Σ'ευχαριστώ για τις ευχές!

Πολλα πολλά ΣΥΓΧΑΡΙΤΗΡΙΑ για το γιο γιο!!! Μπραβο στον Τιμούλη μας!


an1cCua0g410010MTA5bGR8NDc3ODg4ZGF8aSBleWEgbWFzIGVpbmFp.gif

an1cJNb0g410010MjJkfDUwMjMyNjQ3dmF8dG8gYW50cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

γιοβαννουλα μου γλυκια χρονια σου πολλα και ευτυχισμενα κουκλα μου.να σε χαιρεται η ομορφη οικογενεια σου.

καλημερα κοριτσια.

σημερα θα ηταν η τελευταια μερα στη δουλεια αλλα μας εδωσαν 2μηνη παραταση.καθαρη εκμετελευση,τι να πω


ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

line_flow3_beg_minie_time_1212811200_text_c720eaeff5eaebdff4f3e120eceff520e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

giovanna χρόνια σου πολλά! Εύχομαι τα καλύτερα!

1546944f8b3ulyr2y.gif

To Ευάκι εχτές ήταν απύρετο αλλά μάλλον η ίωση αυτή ήταν το αιφνίδιο εξάνθημα. Ξεκίνησε από χτες το πρωί να πετάει κάτι εξανθηματάκια και όσο πάνε χειροτερεύουν..Μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε ότι μάλλον είναι αυτό..επίσης έκανε και 2 φορές ψιλοδιάρροια, ελπίζω να είναι από τα φάρμακα και να μην έχουμε κι άλλα...εγώ εχτές είχα πολύ έντονο πόνο χαμηλά στην κοιλιά και ψιλοτρόμαξα αλλά μετά μου πέρασε.

Φιλάκι μου μην ανησυχείς για την νέα δασκάλα, θα το προσέχει το Ναταλάκι σου όπως και η προηγούμενη. Το θέμα της αλλεργίας το γνωρίζουν και δεν πρόκειτε να την αφήσουν χωρίς έλεγχο. Ελπίζω η διάθεσή σου να είναι καλύτερη..

Βικάκι πραγματικά καθαρότατη εκμετάλευση:mad:

Έχω να σας πω ότι έχω σκάσει που δεν θα είμαι σήμερα στην συνάντηση...:-( :-( :-(


an1cCua0g410010MTA5bGR8NDc3ODg4ZGF8aSBleWEgbWFzIGVpbmFp.gif

an1cJNb0g410010MjJkfDUwMjMyNjQ3dmF8dG8gYW50cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!

Γιοβάνα ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΥΧΡΟΝΗΗΗΗΗ!!!!

Καλά Βίκυ τι κουλό ήταν αυτό;;; Εγώ στη θέση σου θα τα είχα παρει πολύ άσχημα...

Κορίτσια μου δε βλέπω κίνηση...

Σήμερα στεναχωρήθηκα λίγο, άλλαξε τμήμα και δασκάλα η κόρη μου... και χάσαμε τη βολή μας... η ανησυχία μου για τις αλλεργίες της χτυπάει κόκκινο. Θα καταννοήσει η νέα μας δασκάλα το πρόβλημα της κόρης μου;... Θα μου την προσέχει...; Προσεύχομαι κάθε βράδυ στο φύλακα-άγγελο της να είναι δίπλα της πιο πολύ από ποτέ. Σήμερα κάποια στιγμή έκανε πως τρώει και της λέω, Ναταλία, τί τρως; τί μαγείρεψες; σαλάτα μου λέει, τί σαλάτα της λέω εγώ, χωριάτικη; ναι, μου λέει, αλλά εσύ μαμά μη φας γιατί έχει μέσα τυρί. Εγώ θα φάω μπόλικο τυρί. Εγώ θα φάω το αγγούρι μου όοοολο και το τυρί μου όοοοοολο. Αυτά... Θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη της αλλεργιολόγου για όλα αυτά που αρχίζει και λέει, όχι τόσο απο τη μεριά της αλλεργιολόγου όσο από την πλευρά της ψυχολόγου από την εμπειρία της με τα παιδάκια σε τέτοια θέματα. Επίσης μου λέει πολύ ότι θα φάει σοκολάτα.

Αυτά κοριτσάρες μου, πάω να κοιμηθώ πλάι της. Ενημερώστε με για τη βόλτα μας.

Αχ Μαρίζα ξέρεις πόσο τα σκέφτομαι αυτά όσο μεγαλώνει ο μικρούλης;;;:(:( όταν η Αναστασία πίνει το γάλα της και μετά τον πλησιάζει τρέχω σαν υστερική να την σκουπίσω, το ίδιο και όταν τρώει κατι που ο μικρός δεν κάνει να πλησιάσει....:?:?:? Αργότερα που θα ζητάει όμως και αυτός τι θα κάνω....:(:(


UZaZp3.pngHoQqp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερααααααα

giovanna μου χρονια πολλα και καλα !!!οτι επιθυμεις..με το καλο και ενα δευτερο μωρο!!!

Σημερα θα παρω τηλ. και την Πετρουλα να της πω τι εχουμε κανονισει και μαλλον Μαρια θα της δωσω και το τηλ. σου γιατι εγω απο Παγκρατι δεν.....

Βικακι τι ψυχοφθορο ειναι αυτο που σας κανουν ...

Αρμακι αληθεια τι θα κανεις με το θεμα γιατρου ??θα κρατησεις αυτον που εχεις?

εμεις πηγαμε στον παιδικο χθες αλλα δεν ηθελε να κατσει ειπε στην Βανα bye bye τατα παω ....ε μετα το ξεπερασε και καθησε να παιξει με τα παιχνιδια του ..Αυριο η πρωτη μας μερα...παλι απο την αρχη..


cca53e644d.png

eTRlp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα!!!!

γιοβαννα μου τα χιλιασεις γλυκια μου γερη κι ευτυχισμενη να εισαι να χαιρεσαι την οικογενεια σου και συντομα να ερθει και καινουριο μελος :tongue:

φιλακι μου μην στεναχωριεσαι η δασκαλα δεν ξερει το ιστορικο της μικρης;

σε δουλευει η σκατουλα ε;ξερει οτι φοβασαι και τα λεει επιτιδες;

για το καπνισμα θα σου πω σε λιγο τι λεει η πατσουρου!

Ηλιανα μου τι λενε οι εξετασεις;

αρμακι μου αν επεσε ο πυρετος τοτε παει εφυγε η ιωση η διαροια μπορει να ειναι κι απο κανενα δοντακι!

εσυ προσεχε ομως ναι;μην κουραζεσαι!με γιατρο τελικα τι εκανες;


33fdd32819.png459830qyqjkq81to.gif6dc7cf086f.png
Link to comment
Share on other sites

Αρμακι για το αιφνιδιο εξανθημα θα γινει το παιδι ολο πουα....εμεις δεν βαλαμε τιποτα επανω και σε 2-3 υποχωρησαν ολα μονα τους ...ειναι η αντιδραση του οργανισμου στον πυρετο..


cca53e644d.png

eTRlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο'μένα κοριτσάρες.

Πολύχρονη Γιοβαννούλα, να τους χαίρεσαι όλους και να σε χαίρονται. Εύχομαι να είναι καλύτερα και η Αλεξανδρούλα.

Φιλάκι μη το σκέφτεσαι το θέμα της δασκάλας, λογικό βέβαια είναι να αγχώνεσαι γιατί δεν είναι και ότι εύκολο το θέμα της αλλεργίας αλλά επειδή το έχω ζήσει απο κοντά με την κόρη της κολλητής μου, με έχει καθησυχάσει ότι το παιδί μαθαίνει να ζει με αυτό όπως πλέον και οι δάσκαλοι το αποδέχονται και βοηθάνε γιατί πλέον τα περισσότερα παιδιά πλέον αντιμετωπίζουν τέτοιες δυσκολίες αλλεργίας. να είσαι σίγουρη όμως ότι μεγαλόνωντας το παιδί έχει πολλές πιθανότητες να εξαλειφθεί η αλλεργία. Ντελενάκι το ίδιο ακριβώς ισχύει και σε εσάς, με το καιρό όλα θα βελτιωθούν. Εμάς μέχρι 6 χρονών δεν έτρωγε γάλα, αυγό , ψάρι και οτιδήποτε περιέχει αυτές τις ουσίες και φέτος περιορίστηκε μόνο στο αυγό και συν του ότι απο μόνη της είχε μάθει να μη δέχεται καμία τροφή αν δεν ρωτήσει πρώτα για να τη φάει.

Βατραχάκι μου ξέχασα να σου πω πολλά συγχαρητήρια για τον Τιμάκο, ήθελα να 'ξερα αυτό γιατί δεν μεταδίδεται όπως και οι ιώσεις να ξεμπερδεύω και εγώ με τον δικό μου και να μάθει το γιογιό επιτέλους;

Ηλιάνα να μπεις να μας πεις τα νέα για τις εξετάσεις.

Αρμάκι χαίρομαι που έπεσε ο πυρετός , μακάρι να ήταν κάτι περαστικό για να ηρεμήσετε τελείως. Όσο για τις αναγούλες ειλικρινά δεν ξέρω τι να σου πω γιατί εγώ ευτυχώς και στις 2 εγκυμοσύνες δεν το είχα ζήσει καθόλου αυτό το σκηνικό αλλά να ξέρεις ότι κάθε εγκυμοσύνη είναι τελείως διαφορετική. Με μια φρυγανίτσα συνέχεια να είσαι για να ομαλοποιηθεί η κατάσταση λίγο.

Joa μου λογικό είναι να αργήσει λίγο ο Χρηστάκης να μπει πάλι στο κλίμα του παιδικού , εδώ εμείς και δεν μπορούμε ακόμα να προσαρμοστούμε στη δουλειά πόσο μάλλον τα παιδάκια μας.

Εμάς σήμερα ο ζουζούνος που κοιμηθήκαμε όλοι στης μαμάς μου , με είδε το πρωί που σηκώθηκα να φύγω για δουλειά και έκλαιγε και με ζήταγε συνέχεια. Ομολογώ πως δεν το είχε ξανακάνει και με πήρε πολύ απο κάτω που πλάνταξε πρωί πρωί το μαναράκι μου.

Για τη συνάντηση θα επανέλθω μέσα στην ημέρα για να επιβεβαιώσω και εγώ αν καταφέρω με τη σειρά μου.

Καλημέρα σε όλουςςςςς

Link to comment
Share on other sites

Βατραχάκι μου το δόντι το είχα ξεχάσει να σου πω την αλήθεια γιατί μας έχουν ξεχάσει κι αυτά τον τελευταίο καιρό..:lol: Μακάρι να είναι από εκεί..όσο για μένα το ξέρεις πολύ καλά κι εσύ και όλες σας πόσο προσεχτική είμαι γι'αυτό και φωνάζω σε όλες τις εγκυες να προσέχουν, απλά τώρα είμαι μόνη μου γιατί η μαμά μου κρατάει τα ανήψια μου και ούτε εκεί μπορώ να πάω μην κολλήσουν και τα παιδάκια..οπότε κάποια πράγματα πρέπει να γίνουν, τα βασικά. Μόνο αυτά κάνω. Ευτυχως η Εύα δεν θέλει αγκαλιές κτλ. οπότε κάτι είναι κι αυτό, για το μόνο που στενοχωριέμαι είναι που δεν μπορώ να κάνω τις τρέλλες μας, να παίξουμε κυνηγητό, να χοροπηδάμε και γενικά αυτά που την Εύα την κάνουν να λάμπει από ευτυχία..τεσπα θα το ξεπεράσω.

joa ο Χρηστάκος είχε φαγούρα στα εξανθήματα? Η Εύα δεν φαίνεται να έχει. Είναι χειρότερα από χτες. Ρε γμτ ελπίζω να είναι αυτό και να μην είναι καμια παιδική αρρωστεια...

Κίκο έγραψες! Έχω πεθάνει στα γέλια με το ότι δεν υπάρχει ''γιογιοίωση'':lol:

Όσο για τον γιατρό ξεκίνησα τελικά με τον καινούριο γενικά ήταν καλός, τώρα θα πάω για την πρώτη επίσκεψη, να δω πως θα είναι κι από κοντά τώρα που υπάρχει εγυμοσύνη, να συζητήσω και για το οικονομικό γιατί άκουσα για κάτι τρελλά ποσά ακόμα και στο Αττικό και αν μου κάνει θα συνεχίσω μ'αυτόν. Αν κάτι στραβώσει έχω κι έναν άλλο πολύ καλό (το ξέρω από γνωστή) αλλά είναι μόνο σε ιδιωτικό. Θα δούμε..ραντεβού μου έκλεισε στις 9 του μήνα.


an1cCua0g410010MTA5bGR8NDc3ODg4ZGF8aSBleWEgbWFzIGVpbmFp.gif

an1cJNb0g410010MjJkfDUwMjMyNjQ3dmF8dG8gYW50cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...