Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Δεκεμβρίου 2016!


Recommended Posts

Τι κανουν οι κοιλιτσες??

Εμεις κανουμε λιγες διακοπουλες:-)

Εκανα και ενα μπανακι:wink:

Demi δεν υπαρχουν λογια γι'αυτο που σου συμβαινει....κουραγιο γλυκια μου...ευχομαι ο θεος να σου δωσει δύναμη να ηρεμησεις και να σου στείλει ενα γερο παιδακι..το πιστευω πως ο πονος ειναι αβάσταχτος....

Καλη δυναμη.ειμαστε εδω για να μαθουμε τα ομορφα νεα σου!!!εχε πιστη...

Ziliher ωραια που ειναι καλα το ζαχαρο!:-)

Να σε ρωτησω ξερεις ποσο πρεπει να ειναι η Tsh στον 5 μηνα?εκανα την προηγουμενη βδομαδα και εδειξε 2.45(αυξημενη απο οτι ειχα...0,90...)

Το θεμα ειναι οτι η Ενδοκρινολογος εφυγε διακοπες και δε την βρισκω...:-(

Αναστελα!!Γιωτα!!πως ειστε??

Δε σας ειπα!!!ο μπουμπουκος μας κανει καθε μερα βουτιες και πλέον τον νιωθει και ο μπαμπας του!!!:-) :-) :-)

Ερωτηση!τη Β επιπεδου την κανουν κολπικα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι κανουν οι κοιλιτσες??

Εμεις κανουμε λιγες διακοπουλες:-)

Εκανα και ενα μπανακι:wink:

Demi δεν υπαρχουν λογια γι'αυτο που σου συμβαινει....κουραγιο γλυκια μου...ευχομαι ο θεος να σου δωσει δύναμη να ηρεμησεις και να σου στείλει ενα γερο παιδακι..το πιστευω πως ο πονος ειναι αβάσταχτος....

Καλη δυναμη.ειμαστε εδω για να μαθουμε τα ομορφα νεα σου!!!εχε πιστη...

Ziliher ωραια που ειναι καλα το ζαχαρο!:-)

Να σε ρωτησω ξερεις ποσο πρεπει να ειναι η Tsh στον 5 μηνα?εκανα την προηγουμενη βδομαδα και εδειξε 2.45(αυξημενη απο οτι ειχα...0,90...)

Το θεμα ειναι οτι η Ενδοκρινολογος εφυγε διακοπες και δε την βρισκω...:-(

Αναστελα!!Γιωτα!!πως ειστε??

Δε σας ειπα!!!ο μπουμπουκος μας κανει καθε μερα βουτιες και πλέον τον νιωθει και ο μπαμπας του!!!:-) :-) :-)

Ερωτηση!τη Β επιπεδου την κανουν κολπικα??

Απ΄ ό,τι διάβασα εδώ http://www.endocrine.gr/index.php/component/k2/item/67-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CF%85%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CF%85%CF%81%CE%B5%CE%BF%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B7%CF%83

είσαι οκ με το 2,45. Πρέπει όμως αφού ανέβηκε τόσο να ρωτήσεις την ενδοκρινολόγο μήπως χρειάζεται να σου αυξήσει τη δόση, εννοώντας τα mg. πχ εγώ παίρνω tirosint 88 mg γιατί ήμουν 80+ κιλά όταν ξεκίνησα την εγκυμοσύνη και το αμέσως προηγούμενο των 70mg (νομίζω) δε θα με κάλυπτε.

Β' επιπέδου έκανα εγώ σήμερα. Όλα καλά! Δεν την κάναμε κολπικά. Όμως για να μετρήσει τον τράχηλο (αν σου τον μετρήσει) , θα χρησιμοποιήσει το "εξάρτημα" για τον κολπικό υπέρηχο.


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Απ΄ ό,τι διάβασα εδώ http://www.endocrine.gr/index.php/component/k2/item/67-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CF%85%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CF%85%CF%81%CE%B5%CE%BF%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B7%CF%83

είσαι οκ με το 2,45. Πρέπει όμως αφού ανέβηκε τόσο να ρωτήσεις την ενδοκρινολόγο μήπως χρειάζεται να σου αυξήσει τη δόση, εννοώντας τα mg. πχ εγώ παίρνω tirosint 88 mg γιατί ήμουν 80+ κιλά όταν ξεκίνησα την εγκυμοσύνη και το αμέσως προηγούμενο των 70mg (νομίζω) δε θα με κάλυπτε.

Β' επιπέδου έκανα εγώ σήμερα. Όλα καλά! Δεν την κάναμε κολπικά. Όμως για να μετρήσει τον τράχηλο (αν σου τον μετρήσει) , θα χρησιμοποιήσει το "εξάρτημα" για τον κολπικό υπέρηχο.

Ααα τελεια που εκανες τη Β επιπεδου!!εμεις την αλλη βδομαδα!!!

Εφυγε η ενδοκρινολογος και δεν εχει αφησει ενα κινητο...δε το πηρα και εγω....αστα να πανε..Αθηνα μενεις??θες να μου στειλεις σε πμ που ειναι η ενδοκρινολογος σου??εγω περνω Eyturox 100mg..στην αρχη επερνα 75mg και μετα μου τα αυξησε..

Με εχει πιασει λιγο πανικος......

Link to comment
Share on other sites

Ζαμιακο, επειδη κ εγω ειχα tsh περιπου στο 1,43 αν θυμαμαι καλα, κ τωρα στην τελευταία μετρηση ανεβηκε στο 2, 45 κ μενα. Επαιρνα euthyrox μικρη δοση των 0,25 mg k τωρα μετα την τελευταία τιμη μου ανεβασε τη δοση στα 50mg καθημερινες κ τα σουκου δυο χαπια μαζι. Δηλ σκ 100mg.

Παντως μην ανησυχεις ειναι ολα μεσα στο προγραμμα.

Τι τέλεια που νιώθετε το μωρακι σας τωρα!!!!

Ziliher μπράβο για τι σακχαρο και για την β επιπεδου. Ολα καλα!!!! :)

Εγω σημερα δεν εχω νιωσει καθολου τη μικρη μου. Δηλ μια μερα την νιώθω κ μετα μπορει να περασουν μερες παλι. Να ανησυχώ;;; :(


BiJ9p2.pnguWCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σααας!! δοξα τω Θεω για τις εξετασεις.. οσον αφορά τις εξετάσεις θυρωειδους είμαι λίγο άσχετη.. αν και δεν έχω κανει καν από την αρχή κανέναν έλεγχο, παρ'όλο που είχα υψηλά αντισώματα.. το αμέλησα βασικά.. όλο λέω να κλείσω ραντεβου να πάω και όλο το ξεχνάω..και ετσι έφτασα την 21βδομαδα χωρίς να ελέγξω θυρωειδη.. σημερα όλη μερα πονουσα πάνω από το δεξι γοφο..σουβλιες δυνατες καμια φορα..φοβηθηκα λίγο..οποτε πηρα τη γιατρο και με έστειλε για γενικη ούρων..ευτυχώς όλα καλά..μάλλον με είπε κολικός από το έντερο θα ηταν.. η αλήθεια ειναι μετα που πήγα τουαλέτα..είμαι καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζαμιακο, επειδη κ εγω ειχα tsh περιπου στο 1,43 αν θυμαμαι καλα, κ τωρα στην τελευταία μετρηση ανεβηκε στο 2, 45 κ μενα. Επαιρνα euthyrox μικρη δοση των 0,25 mg k τωρα μετα την τελευταία τιμη μου ανεβασε τη δοση στα 50mg καθημερινες κ τα σουκου δυο χαπια μαζι. Δηλ σκ 100mg.

Παντως μην ανησυχεις ειναι ολα μεσα στο προγραμμα.

Τι τέλεια που νιώθετε το μωρακι σας τωρα!!!!

Ziliher μπράβο για τι σακχαρο και για την β επιπεδου. Ολα καλα!!!! :)

Εγω σημερα δεν εχω νιωσει καθολου τη μικρη μου. Δηλ μια μερα την νιώθω κ μετα μπορει να περασουν μερες παλι. Να ανησυχώ;;; :(

Αναστελα σε ευχαριστω που απαντησες!τα ιδια χαπακια περνουμε.εγω επερνα 0.75 4 μερες και 100 3ημερες.μετα την 8εβδ.(αν θυμαμαι καλα)πηρα παραπανω..100mg όλες τις μερες.και τωρα που εκανα εξετασεις ανεβηκε στο 2.45...σιγουρα πρεπει να μου αυξησει την δόση..

Εν το μεταξυ εφυγε για διακοπες και δεν αφησε ενα τηλ.ανάγκης..:-(

Εγω οταν δε τον ακουω τρωω σοκολατα..χαλαρωνω και τσουπ!αρχιζει τις βολτες του!!:-)

Να μην ανησυχεις!ακομη ειναι μικρουλη το νινακι μας και δε θα το νιωθουμε συνέχεια..

γεια σααας!! δοξα τω Θεω για τις εξετασεις.. οσον αφορά τις εξετάσεις θυρωειδους είμαι λίγο άσχετη.. αν και δεν έχω κανει καν από την αρχή κανέναν έλεγχο, παρ'όλο που είχα υψηλά αντισώματα.. το αμέλησα βασικά.. όλο λέω να κλείσω ραντεβου να πάω και όλο το ξεχνάω..και ετσι έφτασα την 21βδομαδα χωρίς να ελέγξω θυρωειδη.. σημερα όλη μερα πονουσα πάνω από το δεξι γοφο..σουβλιες δυνατες καμια φορα..φοβηθηκα λίγο..οποτε πηρα τη γιατρο και με έστειλε για γενικη ούρων..ευτυχώς όλα καλά..μάλλον με είπε κολικός από το έντερο θα ηταν.. η αλήθεια ειναι μετα που πήγα τουαλέτα..είμαι καλύτερα..

Δε σε καλωσόρισα!!:-) με το καλο το μωρακι σου!!

Αχ..αυτο το εντερο ειναι δυσκολο κομμάτι...εγω τρελη δυσκοιλιοτητα...ωρες ωρες με πιανουν κατι πονακια στο εντερο..

Ο γιατρος σου δε σου ειπε να κανεις ΤSH??μπορει να σου την γραψει να την κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια !!!

Demi μου δεν εχω λόγια !!! Λυπάμαι πολυ ....

Anastella μου γλυκιά και εγω σε σκέφτομουν πολυ .. Χαίρομαι που εισαι καλα και η ώρα η καλη σου ευχομαι ζουζουνα μου ..και με το καλο να έρθουν τα κορίτσια μας

Εγω γενικά καλα ειμαι , επιτέλους ειμαι αθηνα και με την οικογένεια μου .. Δυστηχως έβγαλα αιμορροΐδες ( ευχομαι να μην το πάθει καμία σας) ..

Απο βδομάδα φεύγουμε διακοπές και και περιμένω πως πως ..

Αυριο θα παω να πάρω τις εξετάσεις μου και Πέμπτη β- επιπέδου ..

Ευχομαι σε όλες καλο δροσερό βραδάκι

Link to comment
Share on other sites

Μανουλιτσες τι κανετε; :)

Hope μου, χαιρομαι που εισαι καλα. Αντε να παμε διακοπες και εγω τις περιμενω πως και πως!!! Πακετο οι αιμορροΐδες το ξερω γιατι παλιοτερα ειχα και εγώ... Ευχομαι να περασει σύντομα!!!!! Κ με το καλο κ η β επιπέδου!!!

Εμεις τελικα 7 Σεπτεμβρίου παντρευομαστε!

Τα αλλα κοριτσια πως ειστε;


BiJ9p2.pnguWCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δε σε καλωσόρισα!!:-) με το καλο το μωρακι σου!!

Αχ..αυτο το εντερο ειναι δυσκολο κομμάτι...εγω τρελη δυσκοιλιοτητα...ωρες ωρες με πιανουν κατι πονακια στο εντερο..

Ο γιατρος σου δε σου ειπε να κανεις ΤSH??μπορει να σου την γραψει να την κανεις.

ναι δυσκοιλια από πάντα..και ήρθε και έδεσε.. μου είχε δωσει τουφαλακ αλλα με πειραζε οπότε τωρα μ εδωσε κατι φακελακια με τα οποια παω σχεδον καθε μερα από λιγο.. στην αρχη έκανα tsh ηταν καλες..αλλα επειδη απο παλαιοτερα με παρακολουθουσε ενδοκρινολογος λογω αντισωματων μου ειπε ν παω να με δει..αλλα το αμελησα..:|

Link to comment
Share on other sites

ναι δυσκοιλια από πάντα..και ήρθε και έδεσε.. μου είχε δωσει τουφαλακ αλλα με πειραζε οπότε τωρα μ εδωσε κατι φακελακια με τα οποια παω σχεδον καθε μερα από λιγο.. στην αρχη έκανα tsh ηταν καλες..αλλα επειδη απο παλαιοτερα με παρακολουθουσε ενδοκρινολογος λογω αντισωματων μου ειπε ν παω να με δει..αλλα το αμελησα..:|

Μήπως να δοκίμαζες τη μαρμελάδα που τρώω εγώ (tamarine) για τη δυσκοιλιότητα; 2κουτ. γλ. σε 2 φρυγανιές και πάω κάθε μέρα πολύ καλά. Το γάλα μαγνησίας το δοκίμασα αλλά δεν μ έπιασε.


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια !!!

Demi μου δεν εχω λόγια !!! Λυπάμαι πολυ ....

Anastella μου γλυκιά και εγω σε σκέφτομουν πολυ .. Χαίρομαι που εισαι καλα και η ώρα η καλη σου ευχομαι ζουζουνα μου ..και με το καλο να έρθουν τα κορίτσια μας

Εγω γενικά καλα ειμαι , επιτέλους ειμαι αθηνα και με την οικογένεια μου .. Δυστηχως έβγαλα αιμορροΐδες ( ευχομαι να μην το πάθει καμία σας) ..

Απο βδομάδα φεύγουμε διακοπές και και περιμένω πως πως ..

Αυριο θα παω να πάρω τις εξετάσεις μου και Πέμπτη β- επιπέδου ..

Ευχομαι σε όλες καλο δροσερό βραδάκι

Hope!!!περιμενουμε ομορφα νεα απο την Β επιπεδου!!

Καλα να περασετε στις διακοπες!!!

Εγω δεν εχβ βγαλει ποτε..αλλα απο αλλους που βγάζουν καθε τοσο..μου λενε πως ειναι δραμα..υπομονη..

Μανουλιτσες τι κανετε; :)

Hope μου, χαιρομαι που εισαι καλα. Αντε να παμε διακοπες και εγω τις περιμενω πως και πως!!! Πακετο οι αιμορροΐδες το ξερω γιατι παλιοτερα ειχα και εγώ... Ευχομαι να περασει σύντομα!!!!! Κ με το καλο κ η β επιπέδου!!!

Εμεις τελικα 7 Σεπτεμβρίου παντρευομαστε!

Τα αλλα κοριτσια πως ειστε;

Με το καλο κοπελα μου ο γαμος σας!!!εχεις κανει τις ετοιμασιες σου?

Καλες δισκοπες να εχεις και εσυ!!!

ναι δυσκοιλια από πάντα..και ήρθε και έδεσε.. μου είχε δωσει τουφαλακ αλλα με πειραζε οπότε τωρα μ εδωσε κατι φακελακια με τα οποια παω σχεδον καθε μερα από λιγο.. στην αρχη έκανα tsh ηταν καλες..αλλα επειδη απο παλαιοτερα με παρακολουθουσε ενδοκρινολογος λογω αντισωματων μου ειπε ν παω να με δει..αλλα το αμελησα..:|

Μελιτουλα..εγω επερνα το γαλα μαγνησιας..(με επιανε..αλλα η γευση σου με εκανε να μην μπορω να το πιω..)ετσι πηρα το ντουφαλακ και ειμαι καλυτερα..(απο οτι ειδα σε πειραζει...)

Link to comment
Share on other sites

Ζαμια πως το παιρνεις το ντουφαλακ;

Με βλέπω και εγω να ξεκιναω με κατι γτ δεν με βλεπω καλα..

Αναστελλα πρωι βραδυ 1 κουταλια!(ρωτα και το φαρμακοποιο.

Στην αρχη..μεχρι να παρει μπροστα το εντερο,επερνα 2 κουταλιές πρωι-βραδυ..)

Μετα απο το κυριο γευμα δε παιζει να μη παω τουαλέτα..υπαρχουν φορες που πηγαινω 2 φορες:wink:

Μπηκες στο κλαμπ της δυσκοιλιοτητας?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια, σημερα θα παω να δω το μωρο επιτελους! Ανυπομονω.

Δυσκοιλιότητα ευτυχως ακομα (19 εβδομαδα) δεν εχω. Με ανησυχει οτι εχω παρει αρκετα κιλάκια 6,5 ! Ξεκινησα 59 και τωρα ειμαι 65,5 με ύψος 1,63 :(

Που θα φτασω μεχρι την γεννα αντε να τα χασω μετα μου εχει ανοιξει η ορεξη κυριολεκτικά και ολη μερα καθομαι.

Α, επισης εχουμε κλωτσιτσες συχνές μεσα στην ημερα πλεον ειναι υπεροχο δεν μπορω ακομα να πιστεψω οτι περιμενουμε μωρακι εχω χαζέψει.


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μανουλιτσες τι κανετε; :)

Hope μου, χαιρομαι που εισαι καλα. Αντε να παμε διακοπες και εγω τις περιμενω πως και πως!!! Πακετο οι αιμορροΐδες το ξερω γιατι παλιοτερα ειχα και εγώ... Ευχομαι να περασει σύντομα!!!!! Κ με το καλο κ η β επιπέδου!!!

Εμεις τελικα 7 Σεπτεμβρίου παντρευομαστε!

Τα αλλα κοριτσια πως ειστε;

Η ώρα η καλή Αναστέλλα μου!


sHgrp3.png

grpvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...