Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

πεθαμένοι γονείς στα όνειρά μας


Recommended Posts

καλημέρα κορίτσια. θέλω να πω και εγώ το παράπονό μου εδώ.

ο μπαμπάς μου πέθανε πριν από τρία χρόνια από πενυμονική ίνωση.

μέσα σε έξι μήνες έσβησε στο νοσοκομείο.

τον είδα κανά δύο φορές στον ύπνο μου στη αρχή που είχε πεθάνει αλλά εδώ και 2,5 χρόνια δεν έχει ξανάρθει στον ύπνο μου.

τον παρακαλάω, κλαίω, τον σκέφτομαι καθημερινά, του μιλάω στην φωτογραφία του, του λέω να έρθει να μου πει κάτι, οτιδήποτε, αλλά τίποτα.

ακούω από άλλες φίλες μου ότι οι πεθαμένοι γονείς τους είναι φύλακες στα όνειρά τους. όταν πρόκειται να συμβεί κάτι έρχονται και τους μιλάνε.

εσείς έχετε εμπειρίες σχετικά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα. αυτο που λες συμβαινει κ σε μενα 4 χρονια πριν εφυγε η μαμα μου κ μονο μια φορα ηρθε στον υπνο μου, 2-3 φορες την ξαναειδα επειδη την σκεφτομουν πολυ αλλα στην ουσια μονο η πρωτη ηταν ζωντανη 'επισκεψη'. Κι εγω ακουω αλλους που λενε οτι ονειρευονται συνεχως αγαπημενα προσωπα κ μου φαινεται περιεργο. Αν κ πιστευω οτι λογω της δικης μου αναξιοτητας δεν την βλεπω συχνα. Πλεον το εχω παρει αποφαση, δεν την παρακαλω πια. Το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να προσευχομαστε για την ψυχη τους με τρισαγια, 4Ολειτουργα κ τα ονοματα με τα προσφορα στην λειτουργια..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημερα. αυτο που λες συμβαινει κ σε μενα 4 χρονια πριν εφυγε η μαμα μου κ μονο μια φορα ηρθε στον υπνο μου, 2-3 φορες την ξαναειδα επειδη την σκεφτομουν πολυ αλλα στην ουσια μονο η πρωτη ηταν ζωντανη 'επισκεψη'. Κι εγω ακουω αλλους που λενε οτι ονειρευονται συνεχως αγαπημενα προσωπα κ μου φαινεται περιεργο. Αν κ πιστευω οτι λογω της δικης μου αναξιοτητας δεν την βλεπω συχνα. Πλεον το εχω παρει αποφαση, δεν την παρακαλω πια. Το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να προσευχομαστε για την ψυχη τους με τρισαγια, 4Ολειτουργα κ τα ονοματα με τα προσφορα στην λειτουργια..

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου zakoula ότι το μόνο που μπορούμε να κανουμε εμείς για τους κεκοιμημενους είναι η προσευχή,τα τρισαγια,να δίνουμε τα ονόματα τους για να τα μνημονεύει ο ιερέας στην προσκομιδη,τα 40λειτουργα και θα προσθέσω και η ελεημοσύνη. Δεν χρειάζεται να έρχονται στα όνειρα μας για να μας δείξουν κάτι. Ούτως ή αλλως δεν πρέπει να πιστεύουμε στα όνειρα. Ούτε είμαστε ανάξιοι αν δεν βλέπουμε τα Αγαπημένα μας πρόσωπα στα όνειρα μας. Εγώ όταν πέθανε ο παππους μου τον έβλεπα τρία συνεχομενα βραδιά στον ύπνο μου.Η γιαγιά μου όμως δεν τον είχε δει.Πρέπει να σημαίνει κάτι αυτό?Εγώ νομίζω πως με είχε επηρεάσει γιατί ήταν η πρώτη φορά που πήγαινα σε κηδεία στη ζωή μου! Απλως δεν πρέπει ποτέ να τους ξεχνάμε.Γιατί έχουν περισσότερο ανάγκη οι κεκοιμημενοι από την προσευχή μας παρά οι ζωντανοί,γιατί δυστυχώς δεν υπάρχει μετάνοια μετά θάνατον.

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...