Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανούλες Μαρτίου 2017


Recommended Posts

καλησπέρα τέλεια τα νέα σας!!!εμείς μια χαρά κοιμάται κανονικά εδώ και 2  βδομάδες περίπου 8ωρο με 7ωρο..τρώει δλδ..εγώ τον σηκώνω κ τρώει κοιμισμενος όπου αφού φάει τον ξανά βάζω κούνια..τώρα κούνια κοιμάται πολύ παραπάνω μπορεί και 3 βδομάδες..κατά τα άλλα έχει ίωση τώρα..δλδ πολύ μπούκωμα..εγώ με την αποχή τα ίδια,τώρα θα βγάλω κ αυγό ,ξηρούς καρπούς,μοσχάρι και ψάρι..κ βλέπουμε  ...αυτά..γιατί αίμα μου κάνει ακόμα στα κακά..κ θα κάνουμε κ καλλιέργεια κοπράνων κ μαγιερ.

  • Μου αρέσει 1

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια κορίτσια..

Χαίρομαι που είστε καλά...

Εμείς καλά.. Μια χαρά η μικρή, υπναρού όπως ήταν . Πολύ ήσυχη και μεγαλώνει.

Κανονίσαμε βάφτιση 29 Ιουλίου. Θέμα θα έχω πεταλούδα vintage. Δε θα κάνω στολισμό κτλ. Θα είναι σε πολύ κλειστό κύκλο.. Θα γίνει το μυστήριο και μετά θα πάμε κάπου για φαγητό.

Αυτά απο μένα, εσείς???

 

  • Μου αρέσει 2

9 & 7.5  my boys & 3 my butterfly

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Καλά τι ύπνους ρίχνουν τα μωρά σας? 4ωρα-6ωρα-8ωρα???? Μία φορά κοιμήθηκε 4 ώρες σερυ κ τον παρατηρούσα να δω αν αναπνέει! Babezu αν πεινάει θα πάρει μπουκάλι..τι θα κάνει?

Ζουζούνα καλά αποτελέσματα να χεις. Εγώ δε ξέρω αν θ άντεχα την αποχή. Τον πόνο τον άντεξα,  αλλά να μην μπορώ να φάω κ τίποτα..δεν!!! κουράγιο!!!

Any με το καλό τα βαφτίσια...πώς θα την πείτε αλήθεια?

Και μεις λίγο κόσμο θα χουμε κ οικογενειακά το τραπέζι. Τον Απρίλιο λέμε ναμαστε καλά..κ θέμα ''η βέσπα'' σε σιελ κ κόκκινους χρωματισμούς!

 

  • Μου αρέσει 1

e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 19/6/2017 at 5:22 ΜΜ, sweet mommy είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Καλά τι ύπνους ρίχνουν τα μωρά σας? 4ωρα-6ωρα-8ωρα???? Μία φορά κοιμήθηκε 4 ώρες σερυ κ τον παρατηρούσα να δω αν αναπνέει! Babezu αν πεινάει θα πάρει μπουκάλι..τι θα κάνει?

Ζουζούνα καλά αποτελέσματα να χεις. Εγώ δε ξέρω αν θ άντεχα την αποχή. Τον πόνο τον άντεξα,  αλλά να μην μπορώ να φάω κ τίποτα..δεν!!! κουράγιο!!!

Any με το καλό τα βαφτίσια...πώς θα την πείτε αλήθεια?

Και μεις λίγο κόσμο θα χουμε κ οικογενειακά το τραπέζι. Τον Απρίλιο λέμε ναμαστε καλά..κ θέμα ''η βέσπα'' σε σιελ κ κόκκινους χρωματισμούς!

 

Καλημέρα κορίτσια!!!ευχαριστούμε πολύ..μακάρι να πάνε όλα καλα...Όσο για την αποχή συνήθεια είναι...εμείς βάπτιση 8/10 ,κ έχουμε κλίση κ μπομπονιέρες,προσκλητήρια..θέμα έχω ,αρκουδάκι...μπομπονιέρες έχω μπρελόκ αρκουδάκι ανοξείδωτο..σε πουγκί πάνω.

  • Μου αρέσει 1

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια  σας κορίτσια!

Πού χαθήκατε όλες? Βολτάρετε με τα μπεμπάκια σας? Κάνετε μπανάκια μήπως? Εμάς μας είπε η παιδίατρος μετά τον 4ο μήνα ν 'αρχίσουμε..να χει ζεστάνει κ η θάλασσα! Λοιπόν.. ο Αλεξάκης μου είναι 8,565 κ 68 εκ!!! Επιτέλους εδώ και καμιά βδομάδα κοιμάται μονοκοπανιά 5-6 ώρες τη νύχτα στην κούνια του στο δωματιάκι του!!! και μετά αφού πιει το γαλατάκι του..ξανακοιμάται ένα 3ωρο ως τις 8.30-9 το πρωί! Κάνω το σταυρό μου κάθε μέρα..δε το πιστεύω ότι μας αφήνει να κλείσουμε τα μάτια μας να ξεκουραστούμε κ μεις! Σήμερα μάλιστα..9 παρά είχε ξυπνήσει κανα 5λεπτο κ ψιλογκρίνιαξε,αλλά μετά ησύχασε και κοίταζε τριγύρω την κούνια του! Σηκώθηκα και τον βρήκα ξύπνιο και ήσυχο!!! Α!  και πάντα μου ρίχνει ένα χαμόγελο το πρωί που με βλέπει  και  λιώνω η μάνα!

Εσείς νεάκια? 

 

  • Μου αρέσει 1

e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια..

Βολτάρουμε, ζεστενόμαστε , κουραζόμαστε, ξεκουραζόμαστε...

Καλά είμαστε και μείς... Μεγαλώνουμε και ξετρελένουμε κόσμο. Χαρίζουμε απλόχερα χαμόγελα..

Θα επανέλθω απο βδομάδα που θα πάμε γιατρό...

Εσύ sweet με το δίκιο σου να λιώνεις, εδώ λιώνουμε εμείς που τα έχουμε ξαναζήσει όλα αυτά.....

  • Μου αρέσει 2

9 & 7.5  my boys & 3 my butterfly

Link to comment
Share on other sites

On 30/6/2017 at 3:30 ΜΜ, sweet mommy είπε:

Γεια  σας κορίτσια!

Πού χαθήκατε όλες? Βολτάρετε με τα μπεμπάκια σας? Κάνετε μπανάκια μήπως? Εμάς μας είπε η παιδίατρος μετά τον 4ο μήνα ν 'αρχίσουμε..να χει ζεστάνει κ η θάλασσα! Λοιπόν.. ο Αλεξάκης μου είναι 8,565 κ 68 εκ!!! Επιτέλους εδώ και καμιά βδομάδα κοιμάται μονοκοπανιά 5-6 ώρες τη νύχτα στην κούνια του στο δωματιάκι του!!! και μετά αφού πιει το γαλατάκι του..ξανακοιμάται ένα 3ωρο ως τις 8.30-9 το πρωί! Κάνω το σταυρό μου κάθε μέρα..δε το πιστεύω ότι μας αφήνει να κλείσουμε τα μάτια μας να ξεκουραστούμε κ μεις! Σήμερα μάλιστα..9 παρά είχε ξυπνήσει κανα 5λεπτο κ ψιλογκρίνιαξε,αλλά μετά ησύχασε και κοίταζε τριγύρω την κούνια του! Σηκώθηκα και τον βρήκα ξύπνιο και ήσυχο!!! Α!  και πάντα μου ρίχνει ένα χαμόγελο το πρωί που με βλέπει  και  λιώνω η μάνα!

Εσείς νεάκια? 

 

Καλά ποτέ πήγε 8.500?παναγιά μαζί του...φτου φτου..εμένα έχει φτάσει 7360 μετά από πολύ στασιμότητα κ ιωσης που είχε περάσει..τώρα αρχίζει να παίρνει πάλι τα πάνω του...αλλά σε ύψος ήταν 65 ,3 μηνών μια χαρά..κατά τα άλλα τα ίδια...ο ύπνος ευτυχώς παρόλο που έχει πολύ φαγούρα με τα ούλα του κοιμάται το βράδυ κανονικά 8ωρο...όπου τον ταιζω κοιμισμένο κ μετά ξυπνάει 9 με 10.00 το πρωί.κόψαμε κ τον χαλινο γλώσσας ειχε 2ου βαθμού κ τώρα είναι πολύ καλύτερα..κ η αποχή μου συνεχίζεται...

Όσο για μπάνιο στην θάλασσα όχι μετά τον 6ο μήνα..το ίδιο είχε πει κ αυτή που είχα στον μεγάλο..αν κ εχω άλλη τώρα σε αυτό συμφωνούν.

  • Μου αρέσει 1

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες!

Ζουζούνα κ μας μας είπε μετά τον 6ο λέει στους άλλους γονείς για μπάνιο..το δικο μας όμως είναι αναπτυγμένο(πήρε 1.300 σε 1 μήνα) ..φοράει ρούχα για 9-12μ τώρα!!! Οπότε μπορεί να κάνει μετά τον 4ο! Ευτυχώς γιατί δεν θέλαμε να μην γνωρίσει τη θάλασσα το 1ο καλοκαίρι της ζωής του! Είμαστε κ σε νησί κ την έχουμε μες στα πόδια μας!

Κατά  τ άλλα είναι πολύ δυνατό μπεμπάκι. Τον βάζω μπρούμυτα και σπρώχνει με τα πόδια να συρθεί. Επειδή είναι βαρύς δεν έχει στρίψει ακόμα..και τον αφήνω στον καναπέ καμιά φορά για να πάω μέχρι το μπάνιο(λάθος μου). Αλλά είναι θέμα χρόνου να τουμπάρει! Βασικά είναι θέμα χρόνου να στηριχτεί στα πόδια του. Στον 6ο μήνα θα το κάνει κ αυτό!

Αφού έστρωσε ο βραδινός ύπνος..τώρα κοιτάω να στρώσει κ ο μεσημεριανός. Να έχει στάνταρ ώρα δηλαδή. Χτες κοιμήθηκε 4-6 κ μου καλάρεσε η ιδέα! Θα δούμε σήμερα. Ήδη αποκοιμήθηκε στο ριλάξ..ελπίζω να μου κάνει τη χάρη κ όταν τον μεταφέρω στην κούνια του να συνεχίσει τον ύπνακο του για κανα 2ωρο!

φιλάκια πολλά!!!

  • Μου αρέσει 1

e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου...

Πήγαμε γιατρό σήμερα.. Είναι 61 πόντους και 6100γρμ....Έχει λίγο κόκκινο λαιμό και δεν της έκανε εμβόλιο..

Α γυρνάει μπρούμυτα.. Σήμερα τη βρήκα να κοιμάται μπρούμυτα... Πώς μεγάλωσε το κορίτσι μου!!!!...

Για τα αγόρια δεν το συζητώ θηρία λέμε.. Και τα δυο με αποκλειστικό θηλασμό? Φτου φτού τα καταφέρατε.. Να τα χαιρόσαστε κορίτσια.

  • Μου αρέσει 2

9 & 7.5  my boys & 3 my butterfly

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, anys είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου...

Πήγαμε γιατρό σήμερα.. Είναι 61 πόντους και 6100γρμ....Έχει λίγο κόκκινο λαιμό και δεν της έκανε εμβόλιο..

Α γυρνάει μπρούμυτα.. Σήμερα τη βρήκα να κοιμάται μπρούμυτα... Πώς μεγάλωσε το κορίτσι μου!!!!...

Για τα αγόρια δεν το συζητώ θηρία λέμε.. Και τα δυο με αποκλειστικό θηλασμό? Φτου φτού τα καταφέρατε.. Να τα χαιρόσαστε κορίτσια.

Μπράβο στη μπουμπούκα σου! Ώστε κάνει σβουρίτσες η γυριστρούλα!!! Εμείς ναι.. 8565 μόνο με το γαλατάκι της μαμάς!!! Και 68 πόντους μπόι παρακαλώ! Πάμε για μπασκετάκι!!!χαχαχα


e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 4/7/2017 at 4:06 ΜΜ, sweet mommy είπε:

Καλησπέρα μανούλες!

Ζουζούνα κ μας μας είπε μετά τον 6ο λέει στους άλλους γονείς για μπάνιο..το δικο μας όμως είναι αναπτυγμένο(πήρε 1.300 σε 1 μήνα) ..φοράει ρούχα για 9-12μ τώρα!!! Οπότε μπορεί να κάνει μετά τον 4ο! Ευτυχώς γιατί δεν θέλαμε να μην γνωρίσει τη θάλασσα το 1ο καλοκαίρι της ζωής του! Είμαστε κ σε νησί κ την έχουμε μες στα πόδια μας!

Κατά  τ άλλα είναι πολύ δυνατό μπεμπάκι. Τον βάζω μπρούμυτα και σπρώχνει με τα πόδια να συρθεί. Επειδή είναι βαρύς δεν έχει στρίψει ακόμα..και τον αφήνω στον καναπέ καμιά φορά για να πάω μέχρι το μπάνιο(λάθος μου). Αλλά είναι θέμα χρόνου να τουμπάρει! Βασικά είναι θέμα χρόνου να στηριχτεί στα πόδια του. Στον 6ο μήνα θα το κάνει κ αυτό!

Αφού έστρωσε ο βραδινός ύπνος..τώρα κοιτάω να στρώσει κ ο μεσημεριανός. Να έχει στάνταρ ώρα δηλαδή. Χτες κοιμήθηκε 4-6 κ μου καλάρεσε η ιδέα! Θα δούμε σήμερα. Ήδη αποκοιμήθηκε στο ριλάξ..ελπίζω να μου κάνει τη χάρη κ όταν τον μεταφέρω στην κούνια του να συνεχίσει τον ύπνακο του για κανα 2ωρο!

φιλάκια πολλά!!!

Μια χαρά κ ο ύπνος σας ,τέλειος είναι..εμένα γενικά κοιμόταν οπότε σ'αυτό δεν έχω θέμα..καλά ρούχα κ εμείς είναι ανάλογα την φόρμα...πάντως από 6-12 μηνών φοράει δεν του κάνουν κάποια στο ύψος ή κάποια στο πάχος...χαχαχαχαχαχα...από κατορθώματα εμένα έχει γυρίσει κάποιες φορές από ανάσκελα μπρούμυτα κ γυρνάει κ στο πλαι μόνος από ανάσκελα στο πλάι,τώρα τα δοντάκια περιμένω...να δω..γιατί πολύ φαγούρα κ πόνο έχει ώρες ώρες...

anys Μια χαρά το κοριτσουδι σου!!!τέλεια τα πάτε...Ναι με αποκλειστικό θηλασμό κ εγώ με πολύ κόπο λόγο αποχής από γαλακτοκομικά,αυγό,ψάρι,ξηρούς καρπούς...βέβαια σε λίγο που θα κλείσει τον 4ο ίσως κάνουμε κάποια εισαγωγή πάλι σε κάποιο σε μένα...απλά τα 3 τελευταία τα κάναμε για να δούμε πιο γρήγορη βελτίωση..επίσης δεν τρώω μοσχάρι που πάει πακέτο με τα γαλακτοκομικά κ τρώω κρέατα μόνο ελευθέρας βοσκής.

  • Μου αρέσει 1

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες!

Ακολουθεί σεντονάρα.. γιατί έχω θέμα σχετικά με τ όνομα του μωρού!!!

Με τον άντρα μου είχαμε συμφωνήσει εξαρχής να δώσουμε τ όνομα του Αγίου..που ανήμερα της γιορτής του γεννήθηκε ο  γιόκας μας!

Στην πορεία..έκανε το μέγα λάθος ο άντρας μου..για να προετοιμάσει τον πατέρα του του είπε ότι το παιδί θα βαπτιστεί 'έτσι'' γιατί είναι ταγμένο..κ επειδή είδε τα μούτρα του..του λέει κ 2ο σκεφτόμαστε να του δώσουμε το δικό σου, αλλά θα τον φωνάζουμε τον Άγιο:! εντάξει?εντάξει!

Επειδή εγώ δεν ήμουν στην κουβέντα..κ επειδή δεν είχαμε συζητήσει ποτέ να  έχει το παιδί 2 ονόματα..με το που τ άκουσα έφριξα! Καλά είναι δυνατόν του λέω να νομίζεις ότι επειδή το πες στον πατέρα σου να το φωνάζει με το 1ο του όνομα αυτός θα κάνει? Και όλο το σόι και του άντρα μου και το δικό μου..εννοείται δε θα τολμούν να πουν του Αγίου τ όνομα από σεβασμό προς τον παππού. Και γω η ίδια θα ντρέπομαι να τον λέω Αλέξη μπροστά του! Το σκέφτηκε ο άντρας μου..και μου λέει έχεις δίκιο. Στο κάτω κάτω το τάξαμε στον Άγιο (αντιμετωπίσαμε κ πρόβλημα σχετικό με την υγεία του μωρού)..θα τον κοροιδεύουμε..και όλος ο κόσμος θα τον φωνάζει όπως ο πατέρας σου?? Δεν ζητάω να τον πούμε όπως λέμε τον δικό μου!!! Ας δώσουμε τ όνομά του στο  2ο παιδί αν είναι αγόρι..ή της πεθεράς μου αν είναι κορίτσι. Κανένα πρόβλημα! Ή μήπως θα θέλουν κ το 1ο κ το 2ο να τα λέμε όπως τα πεθερικά μου? Αυτά σκέφτομαι εγώ....

Τώρα πάμε στο δια ταυτα! Ο πεθερός εννοείται και έχει φωνάξει το παιδί μπροστά μου κ μπροστά στον πατέρα μου (που σημειωτέον συμφωνεί να τον πούμε τον πεθερό)..ένα τρισάθλιο υποκοριστικό του ονόματος του!!!! Μάλιστα με χει ρωτήσει τι κάνει ο ******ς στο τηλ..και γω έκανα πως δεν τ άκουσα κ του πα καλά είναι ο μπέμπης!!!

Προχτές πάμε στο χωριό και τον αποκαλεί έτσι μπροστά στον άντρα μου κ τρώει την ψυχρολουσία!!!! χαχαχα  Τού λέει ο άντρας μου το παιδί το λένε ''Αλέξη''..γιατί το φωνάζεις έτσι??? Και του απαντάει ο παππούς.. ''Λέγετε το εσείς όπως θέλετε..δε μου πες ότι 2ο θα πάρει το δικό μου???'' Ορε γλέντια... Κανείς από τους υπόλοιπους (εγώ,ο κουνιάδος,η πεθερά) δεν μίλαγε! Ο άντρας μου του λέει ''αλλά σου πα κ κάτι άλλο''(υπονοώντας ότι δε θα το φωνάζουμε τ ονομα σου, απλά για να μείνει στα χαρτιά θα του το δώσουμε,αλλά εσύ δεν ακούς! Μέχρι κ ότι άμα βαπτιστεί το μωρό θα γράψει στ όνομα του το σπίτι που μένουμε είπε!!! Δεν πάει καλά ο άνθρωπος! Λες κ δε θα κάνω άλλο παιδί...ή λες κ θα πουλήσουμε τ όνομα του παιδιού μας!

Για να βάλω έναν επίλογο..φεύγοντας εγώ με την πεθερά μου και το μωρό(πήγαμε σε συγγενείς παραδίπλα) ο άντρας μου τους είπε τι περάσαμε πιστεύοντας ότι το μωρό έχει πρόβλημα με το κεφαλάκι του κ τους εξήγησε γιατί είναι ταγμένο! Έδειξε να το κατάλαβε κ είπε ας είναι καλά κ βγάλτε το όπως θέλετε! Δεν το πολυπιστεύω γιατί είναι ο πιο εγωιστής άνθρωπος που χω γνωρίσει! Θα μας λέει ''Ας ακουστεί τ όνομα μου κ πείτε τον εσείς όπως θέλετε''..αλλά δε θα του περάσει! Μία φορά θα κάνω κ γω την επανάσταση μου κ θα ναι αυτή!

Πείτε μου τη γνώμη σας!

  • Μου αρέσει 1

e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα...

Πολύ γέλασα με όλα όσα γράφεις sweet..Κατά τη γνώμη μου κακώς κάνατε και ενημερώσατε... Καλό θα ήταν να ακουστεί στη βάφτιση για να μην μπορούν να κάνουν τπτ.

Εγώ , έδωσα στα αγόρια μου τα ονόματα των παπούδων. Στη μπέμπα μιας και είναι ταμμένη δε θα δώσω της  πεθεράς αν και όλοι νομίζανε πως αυτό το όνομα θα πάρει. Φυσικά δεν έχω να απολογηθώ σε κανέναν ούτε να δώσω αναφορά..

Το κουφό είχε γίνει στην κλινική όταν γέννησα, ήρθε η μαμά της πεθεράς μου και καλοσώρισε τη μπέμπα λεγοντάς την με το όνομα της πεθερας.. Φυσικά ο άντρας μου δεν έλαβε θέση , μόνο κάποια άλλη στιγμή είπε στον αδερφό του ότι το μωρό είναι ταμμένο.

Α δεν μπορώ να καταλάβω γτ εχει τόσο μεγάλη σημασία το όνομα. Όταν είπα στη νονά μου ότι η μ πέμπα δε θα πάρει το όνομα της πεθεράς μου στεναχωρήθηκε τόσο πολύ, που πραγματικά δεν καταλαβαίνω το λόγο. Αντί να λένε να είναι γερά τα παιδάκια ασχολούνται με μικρότητες..

((((Και η γιαγιά μου παλιά, είπε στον πατέρα μου να δώσει στην αδερφη μου το όνομα της άκληρης αδερφής της(της θειας του πατέρα μου δλδ) και ότι θα της έγραφε το σπίτι.. Φυσικά έδωσε το όνομα (που δεν είναι και πολύ ωραίο) αλλά σπίτι δεν πήρε.. Αλλά αυτό έγινε πριν 30 χρόνια, όχι εν έτη 2017..

Πωπω τι μου θυμησες τώρα...))))

Απλά θέλω να πώ το θέμα είναι λεπτό και εφόσον συμφωνείτε εσεις οι δυο (γονεις) στους άλλους περισσευει...

Α  χτες κάναμε το εμβόλιο του πνευμονιόκοκκου και η μικρή το βράδυ είχε πολλή γκρίνια.. Μάλλον απο αυτό θα ήταν... Σήμερα κοιμάται του καλού καιρού...

  • Μου αρέσει 2

9 & 7.5  my boys & 3 my butterfly

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, sweet mommy είπε:

Καλησπέρα μανούλες!

Ακολουθεί σεντονάρα.. γιατί έχω θέμα σχετικά με τ όνομα του μωρού!!!

Με τον άντρα μου είχαμε συμφωνήσει εξαρχής να δώσουμε τ όνομα του Αγίου..που ανήμερα της γιορτής του γεννήθηκε ο  γιόκας μας!

Στην πορεία..έκανε το μέγα λάθος ο άντρας μου..για να προετοιμάσει τον πατέρα του του είπε ότι το παιδί θα βαπτιστεί 'έτσι'' γιατί είναι ταγμένο..κ επειδή είδε τα μούτρα του..του λέει κ 2ο σκεφτόμαστε να του δώσουμε το δικό σου, αλλά θα τον φωνάζουμε τον Άγιο:! εντάξει?εντάξει!

Επειδή εγώ δεν ήμουν στην κουβέντα..κ επειδή δεν είχαμε συζητήσει ποτέ να  έχει το παιδί 2 ονόματα..με το που τ άκουσα έφριξα! Καλά είναι δυνατόν του λέω να νομίζεις ότι επειδή το πες στον πατέρα σου να το φωνάζει με το 1ο του όνομα αυτός θα κάνει? Και όλο το σόι και του άντρα μου και το δικό μου..εννοείται δε θα τολμούν να πουν του Αγίου τ όνομα από σεβασμό προς τον παππού. Και γω η ίδια θα ντρέπομαι να τον λέω Αλέξη μπροστά του! Το σκέφτηκε ο άντρας μου..και μου λέει έχεις δίκιο. Στο κάτω κάτω το τάξαμε στον Άγιο (αντιμετωπίσαμε κ πρόβλημα σχετικό με την υγεία του μωρού)..θα τον κοροιδεύουμε..και όλος ο κόσμος θα τον φωνάζει όπως ο πατέρας σου?? Δεν ζητάω να τον πούμε όπως λέμε τον δικό μου!!! Ας δώσουμε τ όνομά του στο  2ο παιδί αν είναι αγόρι..ή της πεθεράς μου αν είναι κορίτσι. Κανένα πρόβλημα! Ή μήπως θα θέλουν κ το 1ο κ το 2ο να τα λέμε όπως τα πεθερικά μου? Αυτά σκέφτομαι εγώ....

Τώρα πάμε στο δια ταυτα! Ο πεθερός εννοείται και έχει φωνάξει το παιδί μπροστά μου κ μπροστά στον πατέρα μου (που σημειωτέον συμφωνεί να τον πούμε τον πεθερό)..ένα τρισάθλιο υποκοριστικό του ονόματος του!!!! Μάλιστα με χει ρωτήσει τι κάνει ο ******ς στο τηλ..και γω έκανα πως δεν τ άκουσα κ του πα καλά είναι ο μπέμπης!!!

Προχτές πάμε στο χωριό και τον αποκαλεί έτσι μπροστά στον άντρα μου κ τρώει την ψυχρολουσία!!!! χαχαχα  Τού λέει ο άντρας μου το παιδί το λένε ''Αλέξη''..γιατί το φωνάζεις έτσι??? Και του απαντάει ο παππούς.. ''Λέγετε το εσείς όπως θέλετε..δε μου πες ότι 2ο θα πάρει το δικό μου???'' Ορε γλέντια... Κανείς από τους υπόλοιπους (εγώ,ο κουνιάδος,η πεθερά) δεν μίλαγε! Ο άντρας μου του λέει ''αλλά σου πα κ κάτι άλλο''(υπονοώντας ότι δε θα το φωνάζουμε τ ονομα σου, απλά για να μείνει στα χαρτιά θα του το δώσουμε,αλλά εσύ δεν ακούς! Μέχρι κ ότι άμα βαπτιστεί το μωρό θα γράψει στ όνομα του το σπίτι που μένουμε είπε!!! Δεν πάει καλά ο άνθρωπος! Λες κ δε θα κάνω άλλο παιδί...ή λες κ θα πουλήσουμε τ όνομα του παιδιού μας!

Για να βάλω έναν επίλογο..φεύγοντας εγώ με την πεθερά μου και το μωρό(πήγαμε σε συγγενείς παραδίπλα) ο άντρας μου τους είπε τι περάσαμε πιστεύοντας ότι το μωρό έχει πρόβλημα με το κεφαλάκι του κ τους εξήγησε γιατί είναι ταγμένο! Έδειξε να το κατάλαβε κ είπε ας είναι καλά κ βγάλτε το όπως θέλετε! Δεν το πολυπιστεύω γιατί είναι ο πιο εγωιστής άνθρωπος που χω γνωρίσει! Θα μας λέει ''Ας ακουστεί τ όνομα μου κ πείτε τον εσείς όπως θέλετε''..αλλά δε θα του περάσει! Μία φορά θα κάνω κ γω την επανάσταση μου κ θα ναι αυτή!

Πείτε μου τη γνώμη σας!

Καλημέρα!!!λοιπόν εφόσον είναι ταμμένο τοπταίει βγάζεις το όνομα του Αγίου!!2ον δεν χρειαζόταν να πείτε τπτ ή αφού θέλατε να πείτε να λέγατε το μωρό θα έχει το όνομα μόνο τάδε.κανονικά 1 Όνομα πρέπει να έχει το παιδί κ σε καμία περίπτωση το όνομα του Αγίου δεν πάει 2ο.οπότε βγάλτε μόνο το όνομα του Αγίου Κ τπτ άλλο για μένα!έτσι είναι το σωστό.3ον μην δώσετε λογαριασμό σε κανέναν.

εγώ είχα πει με τον άντρα μου το πρώτο δικό σου το 2ο δικό μου,για καλή μας τύχη βγήκαν οι παππούδες οπότε όλοι ευχαριστημένοι.,γιατί έκανα 2 αγόρια...κ αν θα κάνω 3ο Επειδή είχα τάξει από τον 2ο πώς αν ήταν κορίτσι θα το έβγαζα Άννα ,έτσι θα βγει αν κάνω 3ο κ βγει κορίτσι...αυτά.

  • Μου αρέσει 1

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , *ζουζουνα*!!! είπε:

Καλημέρα!!!λοιπόν εφόσον είναι ταμμένο τοπταίει βγάζεις το όνομα του Αγίου!!2ον δεν χρειαζόταν να πείτε τπτ ή αφού θέλατε να πείτε να λέγατε το μωρό θα έχει το όνομα μόνο τάδε.κανονικά 1 Όνομα πρέπει να έχει το παιδί κ σε καμία περίπτωση το όνομα του Αγίου δεν πάει 2ο.οπότε βγάλτε μόνο το όνομα του Αγίου Κ τπτ άλλο για μένα!έτσι είναι το σωστό.3ον μην δώσετε λογαριασμό σε κανέναν.

εγώ είχα πει με τον άντρα μου το πρώτο δικό σου το 2ο δικό μου,για καλή μας τύχη βγήκαν οι παππούδες οπότε όλοι ευχαριστημένοι.,γιατί έκανα 2 αγόρια...κ αν θα κάνω 3ο Επειδή είχα τάξει από τον 2ο πώς αν ήταν κορίτσι θα το έβγαζα Άννα ,έτσι θα βγει αν κάνω 3ο κ βγει κορίτσι...αυτά.

Σωστή! Ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο ν απαντήσεις. Ήμουν πολύ σκασμένη όταν έγραψα τη σεντονάρα...τώρα που ηρέμησα..λέω με το καλό κ χωρίς να στενοχωρούμε κανέναν ,θα κάνουμε αυτό που θέλουμε! θα βγάλυμε το παιδί μας τον Άγιο κ τέρμα! Που θα πάει..θα το συνηθσουν!  Α! έχω τοκαλύτερο μωρό! 11 ως 8 κοιμόταν χτες!!!! φτου φτου!!!

φιλιά σε ολες

  • Μου αρέσει 1

e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...