Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts

Τώρα που το έθιξες, Τιτιν, εμείς τι θα τους φορέσουμε Αύγουστο μήνα που θα γεννηθούν; Θα έχει πολλή ζέστη, οκ, αλλά μήπως επειδή είναι νεογέννητα δεν πρέπει να φοράνε απλώς ένα κοντομάνικο ή αμάνικο φανελάκι, αλλά πχ ένα μακρυμάνικο βαμβακερό (λεπτό, όχι βελουτέ) φορμάκι χωρίς φανελάκι από μέσα; Λέω, δεν έχω ιδέα. Ο γιος μου γεννήθηκε τέλη Οκτωβρίου με βροχές και αρκετό κρύο, οπότε το φανελάκι και το φορμάκι ήταν μονόδρομος.

  • Μου αρέσει 1

My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Αν και όντως είναι πολύ μακρυά ακόμα αναρωτιέμαι κι εγώ τι φοράνε στα νεογέννητα Αύγουστο μήνα.

Εγώ γέννησα Φλεβάρη με χιόνια (κυριολεκτικά), οπότε ήταν με .. πλήρη στολή για να βγει από το μαιευτήριο.

Τώρα?

 

 

  • Μου αρέσει 1

Tsufp2.png0RVqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι γι αυτο το ρωταω και εγω. Rosali θυμασαι σκατοκαιρος; ειπαμε εχουμε 1-2 μερες διαφορα ετσι δεν ειναι;

5 minutes ago, Rosali είπε:

Τώρα που το έθιξες, Τιτιν, εμείς τι θα τους φορέσουμε Αύγουστο μήνα που θα γεννηθούν; Θα έχει πολλή ζέστη, οκ, αλλά μήπως επειδή είναι νεογέννητα δεν πρέπει να φοράνε απλώς ένα κοντομάνικο ή αμάνικο φανελάκι, αλλά πχ ένα μακρυμάνικο βαμβακερό (λεπτό, όχι βελουτέ) φορμάκι χωρίς φανελάκι από μέσα; Λέω, δεν έχω ιδέα. Ο γιος μου γεννήθηκε τέλη Οκτωβρίου με βροχές και αρκετό κρύο, οπότε το φανελάκι και το φορμάκι ήταν μονόδρομος.

 


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Βογκούσα τελικά όλο το βράδυ από το πολύ φαί, από τις 4 η ώρα το μάτι γαρίδα,το ευχαριστήθηκα όμως. Από την εμπειρία σας διακρίνω τελικά πως όλα εξαρτώνται από το παιδάκι, άλλα βολευονται έτσι, άλλα αλλιώς και αυτά δεν μπορούμε να τα γνωριζουμε από τώρα. Τιτιν Καθε Αύγουστο που ερχομαστε Ελλάδα στο εξωχικο μας για εμάς είναι δροσια και παραδεισος. Στην Κύπρο, δεν μπορείς να αναπνεύσεις από την υγρασια και από τη ζέστη, με την ανατολή του ηλίου ξεκινάμε στην καλυτερη με 38 , οποτε αντιλαμβανεστε που φτανει το μεσημερι ή το απόγευμα, φανταστείτε εμεις δεν πηγαινουμε καν εδω παραλια γιατι δεν την ευχαριστιόμαστε. Άτομα της οικογενειας μας που ερχονταν απο Ελλαδα καλοκαιρινους μηνες το αποφευγουν πια γιατι είχαν άσχημες περιπέτειες υγείας απο τον καύσωνα. 

Πέρσυ τον Αυγουστο , ειχα παει στην κλινικη μου και ετυχε να βρεθω σε φαση που μολις γεννηθηκε μωρακι, και η μαία βγηκε και ρώτησε τη γιαγια του μωρού αν έχουν φέρει βαμβακερο σκουφάκι ( Μου έκανε εντυπωση λογω ζεστης) και θυμάμαι οτι φορουσαν τα μωρα φορμακια κοντομάνικα,σκουφάκια, και είχαν και μέσα καλοκαιρινά κουβερτακια..όχι λεπτα σαν σεντόνια, αλλά δεν ήταν και κουβέρτες.Δεν ξερω πως να τα περιγραψω. 

  • Μου αρέσει 1

FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Titin said:

Ναι γι αυτο το ρωταω και εγω. Rosali θυμασαι σκατοκαιρος; ειπαμε εχουμε 1-2 μερες διαφορα ετσι δεν ειναι;

 

Ναι! Βροχή και κακό! Πώς δεν το θυμάμαι! Πραγματικά εμείς οι δύο πάμε ακριβώς μαζί!

Κατάλαβα για ποιες κουβερτούλες μιλάς, Καρμάκι! Έχουμε μια τέτοια, βαμβακερή και αφράτη, σαν πολύ λεπτο πάπλωμα, ας πούμε. Δεν την χρησιμοποιήσαμε σχεδόν καθόλου. Να δούμε αν θα τη χρησιμοποιήσουμε στο δεύτερο.

  • Μου αρέσει 1

My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια..

Μπορεί να μας βοηθήσει το παρακάτω

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=42272

Τι κάνετε? Εγώ παρέλαβα χθες δυο παντελονάκια h&m και χαίρομαι γιατι πέτυχα το νούμερο και είναι σουπερ!!! Θα βάλω επιτέλους παντελόνι μετά από 3 βδομάδες..χαχα

Αύριο θα πάω να ψωνίσω φορμάκια unisex κοντομανικα με τον άντρα μου .. Θα είναι το μυστικό μας για να μην μας κοροιδεψουν..χιχι

Εγώ μπερδεύτηκα για το που πρέπει να κοιμίζω το μωρό το πρώτο 6μηνο.. πφφφφφφφφφφφ


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Rosali είπε:

Ναι! Βροχή και κακό! Πώς δεν το θυμάμαι! Πραγματικά εμείς οι δύο πάμε ακριβώς μαζί!

Κατάλαβα για ποιες κουβερτούλες μιλάς, Καρμάκι! Έχουμε μια τέτοια, βαμβακερή και αφράτη, σαν πολύ λεπτο πάπλωμα, ας πούμε. Δεν την χρησιμοποιήσαμε σχεδόν καθόλου. Να δούμε αν θα τη χρησιμοποιήσουμε στο δεύτερο.

Nαι ακριβως καπως ετσι, δεν μπορουσα να διακρινω υφανση απο το τζάμι. Είμαι και λίγο εώς εντελώς άσχετη απο αυτά. Ίσως οταν ερθει εκείνη ώρα αν ρωτήσουμε και κάποια μαία να μας διαφωτίσει. Δεν έχω και ούτε μία γνωστη που γεννησε καλοκαίρι!!

 


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

Σκουφακι λενε να φορανε τα μωρα μολις γεννηθουν δεν ξερω γιατι. Πολλοι ζητανε να το φορεσεις αμεσως. Θα ρωτησω την μαια γιατι.

Μουστοκουλουρο οτι βολευει και μπορει ο καθενας. Δλδ, αν θες σε καλαθουνα αλλα ειναι για λιγους μηνες, αν θες σε λικνο αλλα δεν ειναι για πολυ καιρο ουτε αυτο, αν θες σε παρκοκρεβατο που εχει δυο πατους και θα εχεις το παιδι περιπου ως 6 μηνων (εμας τελικα αυτο μας βολεψε πιο πολυ και μετανιωσαμε που δεντ ο πηραμε εξ αρχης) και τελος φυσικα σε κουνια κανονικη. Απλα στην αρχη φαινεται πολυ μεγαλη για τοσο δα σταλιτσα μωρακι. 

Λογικα λετε για τις πικε κουβερτουλες, ειναι λιγο πιο χοντρες απο σεντονακι και πιο λεπτες απο τις κλασικες κουβερτες. 

 

  • Μου αρέσει 2

 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κούνια ή κούνια κρεβάτι? Πολλά τα ερωτήματα..χαχα

Σίγουρα έχω καταλήξει σε καρότσι γιατί έχω ακούσει τα καλύτερα για τα inglesina!!!!! Είναι και πολύ όμορφα.. Ειδικά το αυγο για το αμάξι σκέτη γλύκα!!!!!  Βεβαια χωράει για ελάχιστο καιρό εκει..


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, moustokoulouro είπε:

Κούνια ή κούνια κρεβάτι? Πολλά τα ερωτήματα..χαχα

Σίγουρα έχω καταλήξει σε καρότσι γιατί έχω ακούσει τα καλύτερα για τα inglesina!!!!! Είναι και πολύ όμορφα.. Ειδικά το αυγο για το αμάξι σκέτη γλύκα!!!!!  Βεβαια χωράει για ελάχιστο καιρό εκει..

Γενικα καθισμα που κουμπωνει σε καροτσι ειναι οτι πιο βολικο υπαρχει.

Οντως ωραιο και εχω ακουσει τα καλυτερα αλλα πανακριβα. 

 

  • Μου αρέσει 1

 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Titin said:

Γενικα καθισμα που κουμπωνει σε καροτσι ειναι οτι πιο βολικο υπαρχει.

Οντως ωραιο και εχω ακουσει τα καλυτερα αλλα πανακριβα. 

 

Είναι όντως πανάκριβο αλλά θα μας το πάρουν οι παππούδες.. Τους λέω όσο και να κάνει? Και μου απάντησαν μέχρι 1000.. Αρα τα 800 μια χαρά!


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι κατάλαβα από το λινκ που έστειλε το μουστοκούλουρο, πρέπει να έχουμε μαζί μας καλοκαιρινά φορμάκια (κυρίως) και κανένα μακρυμάνικο ελαφρύ επίσης, καθώς και κουβερτούλα λεπτή, σεντονάκι και ένα ζακετάκι ελαφρύ βαμβακερό. Και βλέποντας και κάνοντας.

Εγώ στο μωρό μου δεν φόρεσα ποτέ σκουφί, ούτε όταν γεννήθηκε. Είχα μεν δυο, αλλά είχε μεγάλο κεφάλι (είμαστε πολύ πέρα από τις καμπύλες!) και του ήταν στενά και τα δύο. Προτίμησα να μην του βάλω τίποτα από το να του πιέζω το κεφαλάκι.

  • Μου αρέσει 3

My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...