Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts

6 minutes ago, Rosali said:

Πολύ ωραία. Το δεύτερο μου αρέσει λίγο περισσότερο.

Κι εμένα κι έχω και φυστικί τοίχο στο παιδικό και στο δικό μας..χαχα..Ταμαμ!!!!!!!

3 minutes ago, Rosali said:

Απ' ό,τι κατάλαβα από το λινκ που έστειλε το μουστοκούλουρο, πρέπει να έχουμε μαζί μας καλοκαιρινά φορμάκια (κυρίως) και κανένα μακρυμάνικο ελαφρύ επίσης, καθώς και κουβερτούλα λεπτή, σεντονάκι και ένα ζακετάκι ελαφρύ βαμβακερό. Και βλέποντας και κάνοντας.

Εγώ στο μωρό μου δεν φόρεσα ποτέ σκουφί, ούτε όταν γεννήθηκε. Είχα μεν δυο, αλλά είχε μεγάλο κεφάλι (είμαστε πολύ πέρα από τις καμπύλες!) και του ήταν στενά και τα δύο. Προτίμησα να μην του βάλω τίποτα από το να του πιέζω το κεφαλάκι.

Κι εμένα έχει κεφάλα!!!!!!  Είμαστε λίγο πάνω απ τη καμπύλη.. 33χιλ ήταν το όριο αυτό έχει 34..

Γιατί συμβαίνει αυτό?? Εγώ κι ο άντρας μου έχουμε μικρό κεφάλι!! Να σαι καλά ρε Rosali γιατί το χα άγχος (κι αυτό) ...χαχα

Τι παίρνετε από φαρμακάκια?

Εγώ ξεκίνησα χθες 1) σίδηρο, μου δωσε και 2)ασβέστιο αλλά δεν το χω ξεκινήσει ακόμα και παίρνω απ την αρχή 3)φυλικό οξύ, 4)Ω3 και 5)2 μαγνήσια .. Α και 6)σαλοσπιρ προληπτικα μήπως έχω θρομβοφυλία..δεν άφησα και τίποτα.. 


Lilypie
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eίναι υπέροχα τα iglesina και τα peg perego μου αρεσουν. Αλλά οντως η τιμή είναι λίγο άουτς και εμάς εκτινάσσεται (x2). Προσφέρθηκε μια κοπέλα δίπλα μας που χρόνισε και το δευτερο παιδάκι της-κοριτσάκι να μου δώσει πραγματα αλλά η πεθερά μου ειπε να μη δεχθω, στα πρώτα σας μωρά θα πάρουμε πράγματα του κουτιού ειπε. Ξέρω πως θα μας βοηθήσουν οι γονείς αλλά δεν έχουμε ακομα προσδιορισει συγκεκριμένα πραγματα. Απλά αρκούμαστε στην πλάκα που μας κάνουν οτι ετοιμάζονται για τα μεγάλα έξοδα. Είναι και η γέννα που θα μας στοιχισει γύρω στα 4.500- 5.000 ευρω.


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Karmaki said:

Eίναι υπέροχα τα iglesina και τα peg perego μου αρεσουν. Αλλά οντως η τιμή είναι λίγο άουτς και εμάς εκτινάσσεται (x2). Προσφέρθηκε μια κοπέλα δίπλα μας που χρόνισε και το δευτερο παιδάκι της-κοριτσάκι να μου δώσει πραγματα αλλά η πεθερά μου ειπε να μη δεχθω, στα πρώτα σας μωρά θα πάρουμε πράγματα του κουτιού ειπε. Ξέρω πως θα μας βοηθήσουν οι γονείς αλλά δεν έχουμε ακομα προσδιορισει συγκεκριμένα πραγματα. Απλά αρκούμαστε στην πλάκα που μας κάνουν οτι ετοιμάζονται για τα μεγάλα έξοδα. Είναι και η γέννα που θα μας στοιχισει γύρω στα 4.500- 5.000 ευρω.

Είναι η γέννα μεγάλο έξοδο.. Εμείς ευτυχώς έχουμε ασφάλεια στην εταιρία κι αν κάνω καισαρική βάζουμε μόνο ενα χιλιάρικο απ τη τσέπη μας.. Για το φυσιολογικό νομίζω βάζουμε πολύ περισσότερα χρήματα.. Βέβαια   ο πλακούντας μου  είναι επιχείλιος.. αν δεν ανέβει η καισαρική είναι δεδομένη.. Δεν μου το πε ο γιατρός αλλά το χω διαβάσει..

  • Μου αρέσει 1

Lilypie
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, moustokoulouro said:

Είναι η γέννα μεγάλο έξοδο.. Εμείς ευτυχώς έχουμε ασφάλεια στην εταιρία κι αν κάνω καισαρική βάζουμε μόνο ενα χιλιάρικο απ τη τσέπη μας.. Για το φυσιολογικό νομίζω βάζουμε πολύ περισσότερα χρήματα.. Βέβαια   ο πλακούντας μου  είναι επιχείλιος.. αν δεν ανέβει η καισαρική είναι δεδομένη.. Δεν μου το πε ο γιατρός αλλά το χω διαβάσει..

Ένα χιλιάρικο μόνο και θα γεννήσεις και σε ιδιωτικό, φαντάζομαι, ε; Όχι σε δημόσιο. Όποιο θες μπορείς να επιλέξεις ή υπάρχει σύμβαση με κάποιο συγκεκριμένο;


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Rosali said:

Ένα χιλιάρικο μόνο και θα γεννήσεις και σε ιδιωτικό, φαντάζομαι, ε; Όχι σε δημόσιο. Όποιο θες μπορείς να επιλέξεις ή υπάρχει σύμβαση με κάποιο συγκεκριμένο;

Σε όποιο θέλω απλά ο γιατρός μου είναι στο Ρεα.


Lilypie
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 minutes ago, moustokoulouro είπε:

Είναι η γέννα μεγάλο έξοδο.. Εμείς ευτυχώς έχουμε ασφάλεια στην εταιρία κι αν κάνω καισαρική βάζουμε μόνο ενα χιλιάρικο απ τη τσέπη μας.. Για το φυσιολογικό νομίζω βάζουμε πολύ περισσότερα χρήματα

Πραγματικά είναι μεγαλα εξοδα αλλά τι να κάνεις.. Εγω εχω ιδιωτική ασφάλεια αλλα την εκανα πριν λιγους μήνες η οποία δεν με καλύπτει σε γέννα. Με καλύπτει μετά από τα δύο χρόνια έναρξης της.

Μουστοκούλουρο εχω διαγνωσθει με θρομβοφιλία, παίρνω ασπίρινη των 75 (παιδικη, εφορου ζωης ασχετα με εγκυμοσυνη) απλα τωρα προστεθηκαν και αντιπηκτικές ενέσεις της οποιες θα της συνεχισω και 40 μερες μετα τη γέννα. Η ασπιρινούλα βοηθάει πολυ στην κυκλοφορία του αίματος, οπότε μόνο καλό κάνει,και βοηθα. Είναι και σε αμελητέα ποσότητα.Αν σου εδινε προληπτικα αντιπηκτικές ενέσεις (ναι,τα εχω ακουσει και αυτα),χωρίς να έχεις εξετασθει για θρομβοφιλία θα σου ελεγα να προσεχεις γιατι αν δεν πάσχουμε απο διαταραχες αιματος δεν κάνει να αραιώνουμε πολύ  το αιμα.

  • Μου αρέσει 1

FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Karmaki said:

Eίναι υπέροχα τα iglesina και τα peg perego μου αρεσουν. Αλλά οντως η τιμή είναι λίγο άουτς και εμάς εκτινάσσεται (x2). Προσφέρθηκε μια κοπέλα δίπλα μας που χρόνισε και το δευτερο παιδάκι της-κοριτσάκι να μου δώσει πραγματα αλλά η πεθερά μου ειπε να μη δεχθω, στα πρώτα σας μωρά θα πάρουμε πράγματα του κουτιού ειπε. Ξέρω πως θα μας βοηθήσουν οι γονείς αλλά δεν έχουμε ακομα προσδιορισει συγκεκριμένα πραγματα. Απλά αρκούμαστε στην πλάκα που μας κάνουν οτι ετοιμάζονται για τα μεγάλα έξοδα. Είναι και η γέννα που θα μας στοιχισει γύρω στα 4.500- 5.000 ευρω.

Κοίτα τι ωραίο!!!!

Αν και έχεις πει οτι δε θες διπλο..


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Karmaki said:

Μου έχεις παραθέσει κάποια λίνκ? Δεν μου το εμφανίζει! :(

Ναι σορρυ δεν έκανα paste απ τον ενθουσιασμό μου..χαχα

http://en.pegperego.com/baby/duette-piroet

 

Αυτό ίσως να μπορείς να το χρησιμοποιείς και σαν μονό,, Ετσι δείχνει..

http://www.oneira.gr/index.php?route=product/product&product_id=9267 

Στο παραπάνω λινκ λέει οτι ξεκινάει απο 620.. καλή τιμή για διπλό γιατί είναι τριπλο κι αυτο νομιζω..

εννοω έχει και αυ΄γό και πορτ μπεμπε

  • Μου αρέσει 1

Lilypie
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, moustokoulouro είπε:

Ναι σορρυ δεν έκανα paste απ τον ενθουσιασμό μου..χαχα

http://en.pegperego.com/baby/duette-piroet

Βλέπω το βίντεο και κάνω εικόνα τον άντρα μου με καρότσι και με πιάνει νευρικό γέλιο. Δεν πάω καλα!αχαχχαχαχαχαχχαχχα Ομορφο πολύ είναι αυτο, πφφφ να σου πω, νομιζω οταν παμε σε καταστημα και δουμε απο κοντα διαφορα θα λολαθούμε. Εως τότε θα έχω αλλάξει 100 γνώμες.

  • Μου αρέσει 1

FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Karmaki said:

Βλέπω το βίντεο και κάνω εικόνα τον άντρα μου με καρότσι και με πιάνει νευρικό γέλιο. Δεν πάω καλα!αχαχχαχαχαχαχχαχχα Ομορφο πολύ είναι αυτο, πφφφ να σου πω, νομιζω οταν παμε σε καταστημα και δουμε απο κοντα διαφορα θα λολαθούμε. Εως τότε θα έχω αλλάξει 100 γνώμες.

Απλά μου φαίνεται πολύυυυ πρακτικό..  :) 

Πολύ μ αρεσουν τα δίδυμα..

Φαντάσου τις μπουμπούδες με τα κοτσίδια και τις κορδέλες και τον άντρα σου να τις βολτάρει γεμάτος υπερηφάνεια..χαχαχαχαχα

  • Μου αρέσει 2

Lilypie
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, moustokoulouro είπε:

Απλά μου φαίνεται πολύυυυ πρακτικό..  :) 

Πολύ μ αρεσουν τα δίδυμα..

Φαντάσου τις μπουμπούδες με τα κοτσίδια και τις κορδέλες και τον άντρα σου να τις βολτάρει γεμάτος υπερηφάνεια..χαχαχαχαχα

Ειλικρινα με πιανει νευρικο γελιο αχαχαχαχχαχχαχαχαχαχαχαχχαχα.Γενικα γελάω (καλοπροαιρετα παντα) με τους πρωτο μπαμπαδες που φουσκωνουν σαν παγωνια με τους γιους και τις κόρες!

  • Μου αρέσει 1

FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Karmaki said:

Ειλικρινα με πιανει νευρικο γελιο αχαχαχαχχαχχαχαχαχαχαχαχχαχα.Γενικα γελάω (καλοπροαιρετα παντα) με τους πρωτο μπαμπαδες που φουσκωνουν σαν παγωνια με τους γιους και τις κόρες!

Ναι ... Χαζούληδες είναι..χαχαχα

  • Μου αρέσει 1

Lilypie
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, moustokoulouro είπε:

Ναι σορρυ δεν έκανα paste απ τον ενθουσιασμό μου..χαχα

http://en.pegperego.com/baby/duette-piroet

Καταπληκτικο οντως! Πολυ πρακτικο φαινεται! 

Εγω ειχα δεχτει πραγματα απο τον αδερφο μου απο μια φιλη μας και απο την νονα του μικρου. Αγορασαμε και εμεις αλλα πχ ρουχα δεν χρειαστηκα σχεδον τπτ το πρωτο καιρο. Ειδικα στην αρχη που οπως και να χει μεγαλωνουν τοσο μα τοσο γρηγορα που δεν τα προλαβαινεις. Εμας η πεθερα μου πηρε το λικνο και κανα δυο φορμακια, οταν γεννησα εφερε ενα ματακι στο μικρο και ενα σε μενα σε κολιε. Οι γονεις μου πληρωσαν το μαιευτηριο και μου πηραν και το κρεβατι του. Τωρα προσφερθηκε η πεθερα να μας παρει ενα καρεκλακι φαγητου γιατι το δικο μας θα το επιστρεψουμε στον αδερφο μου. 

Για την γεννα, η ασφαλεια εοπυ καλυπτει ενα ποσο. Δλδ 1550 θα πληρωσω, 250 οι εξετασεις του μωρου, 200 η μαια και 1000 η γιατρος. 3000 δλδ. Απο αυτα επιστρεφει η ασφαλεια του αντρα μου η ιδιωτικη 700 για φτ και 1000 για καισαρικη. 

  • Μου αρέσει 1

 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Αστα.. Πολλά τα έξοδα.. Δε θέλω να κάνω λίστα γιατί σίγουρα θα ΄δω ότι θα μείνουμε χωρίς χρήματα μετά το μωρό..χαχαχα..

Απο κιλάκια πως πάτε?? Εγώ στα +3  .. Ελπίζω να μείνω εκεί για 2 βδομάδες ... χαχα..


Lilypie
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...