Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια πήρα τα αποτελέσματα από τον προεμφυτευτικο... 8 βλαστοκυστες δεν έχουμε καμία καλή, κοντεύω να τρελαθώ πραγματικά.. Ο γιατρός μου είπε μπορεί να είναι τυχαίο, σπάνιο μεν με τόσα έμβρυα... Μετράω κ 5 αποτυχημένες εμβρυομεταφορες... Ζήτησε να κάνουμε κ μια εξέταση fish στο σπέρμα κ να δούμε πως προχωράμε, πόσο κοστίζει ξέρετε? .. Έτυχε σε καμία με τόσες βλαστοκυστες κ αποτυχίες να είναι τυχαίο κ να βρήκε υγιές έμβρυο μετά? 

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts

Γεια και από εμενα!Πολυ χρήσιμα όλα αυτα που γράφετε εσείς η ήδη μανούλες για να εχουμε κ εμεις μια εικόνα για το άγνωστο που έρχεται.Εμεις δεν εχουμε κανει σχεδια ακομα οσον αφορα τι θα βαλουμε στο δωματιο και τι οχι.Δεν εχουμε ιδεα, αισθανομαστε οτι ειναι πολυ νωρις ακομα.Θέλω να ψαξω πολύ τι βολευει και τι συμφερει,δεν σκοπευω να παρω κατι που θα χρησημοποιηθει πχ.μονο για 4-5 μηνες.Το δωματιο μας ειναι παλυ μεγαλο ευτυχως οποτε δεν θα δυσκολευτουμε,εχουμε king size bed κ παρολα αυτα περισευει πολυς χωρος και για 2 κουνιες. Το παιδικο και αυτο τοσο μεγάλο αλλα το εχουμε κανει γυμναστηριο..και πρωτα με αυτο πρεπει να δουμε τι θα γινει..που θα μπουν ολα αυτα τα οργανα. Σημερα θα έρθουν οι κουμπάροι μας και προς απογοήτευσή τους,τους ξακαθάρισα πως δεν θελω ψησίματα, κανει κρυο έξω κ δεν θελω να ταλαιπωρηθει ο αντρας μου με το να τακτοποιει τον κηπο και μετα να πλαινει σχαρες. Οπότε θα φτιαξω σπιτικα σουβλακια με γυρο κοτοπουλο και χοιρινα καλαμακια που τοσο εχω πεθυμίσει. Δεν τρωω απεξω γυρο,ουτε τζατζικι γιατι δεν εχω εμπιστοσυνη..οποτε σημερα επειδη θα ναι σπιτικα θα φαω μεχρι να κάνω μπάμ!

Ρίτσα να ξερες πόσο σε καταλαβαίνω!Κανένα καλό steak house σε αυτες τις περιπτώσεις αλλα να μου πεις χωρίς τσίκνα τι να το κάνεις. 

  • Μου αρέσει 1

FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασει οδηγιων το παιδι πρεπει να ειναι 2 μηνες στο δωματιο των γονιων και μετα στο δωματιο του. Δεν το τηρησαμε τον ειχαμε κανα 5μηνο μετα τον βαλαμε ενα μηνα στο δωματιο του,ηρθαν οι ζεστες και ηρθε παλι σε μας για να μην καιω 2 a/c το βραδυ.

Τον Σεπτεμβριο περιπου πηγε παλι στο δωματιο του και εκει πλεον συνηθισε.

Απ εξω τρωω αλλα μονο συγκεκριμενα. Σημερα δεν ξερω τι θα κανω, θελω κατι να φαμε εστω να πουμε οτι τσικνισαμε. 

 

  • Μου αρέσει 1

 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις θα παμε καπου εξω για φαγητο μαζι με τον μικρο δεν ξερω πως θα το καταφέρουμε 

..θα δειξει..

Σημερα μετα απο καιρο το πρωι εβγαλα τα αντερα μου τοσο που δεν μπορουσα να παρω ανασα κ δεν ξερω γτ....σορρυ για την έκφραση.

Για το καρότσι Μουστοκουλουρο που ρωτάς το εχουν πολλες φιλες μου κ ηταν πολυ ευχαριστημένες .... νομιζω το 2015 που γέννησα ολες αυτο είχαν...

  • Μου αρέσει 1

 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, moustokoulouro said:

Καλησπέρα κοριτσάκια μου!!

Πολύ όμορφη μέρα..

Τελικά φορμάκια όλες απο orchestra παίρνετε?

..... :) 

Τον babybay ειναι για παιδι μέχρι 75 πόντους (να χωράει άνετα) δλδ αναλογα κ με το ποσο Γρηγορά μεγαλώνει ως 1,5 χρόνων βαρια (στο σαιτ λεει μέχρι 9 μηνων βεβαια )

 

εγω τα orchestra δεν τα πολυ συμπαθώ :)

 φορμακια εχω κατα βολευτεί μέχρι κ σημερα τα h&m που ειναι 100% organic cotton και ειναι 3 for 2 (τα απο μεσα λεω). 

Τα απεξω επισης απο h&m η ποιότητα ώς πρός την τιμή τους με εχει ικανοποιήσει πληρώς

  • Μου αρέσει 1

Tsufp2.png0RVqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ζιπουνακια εχω παρει απο παντου...αυτα ομως που άντεξαν στον χρονο ηταν τα h&m δεν πάθαιναν τπτ...τωρα λογο ύψους κ βάρους εχω παρει marks &spencer κ μου αρεσουν πολυ...

Απο τα orchestra το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν ειναι 100% βαμβακερά εχουν κ λιγο ελαστινη καποια μεσα κ για αυτο το λογο έπιναν στο πλύσιμο.

φορμακια αντίθετα βολεύτηκα απο τα orchestra κ Benetton.


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μουστοκουλουρο μου βάζεις δύσκολα γιατί δεν έχω ιδέα από αυτοκίνητα και χωρητικότητα.εμεις έχουμε ένα vw polo και το χωράει άνετα.

Καρμακι καλα θα κάνεις να το ψάξεις γιατί όταν γινόμαστε πρώτη φορά μανουλες έχουμε την τάση να νομίζουμε ότι χρειαζόμαστε πολλά που στην συνέχεια καταλήγουμε να κλαίμε τα λεφτα μας.

Για το πάρκοκρεβάτο που πήρε το μάτι μου ότι λεγατε τις προαλλες αξίζει με 1000.μου έχει λύσει τα χέρια.

  • Μου αρέσει 1

r687p2.png

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, ariadni29 said:

Μουστοκουλουρο μου βάζεις δύσκολα γιατί δεν έχω ιδέα από αυτοκίνητα και χωρητικότητα.εμεις έχουμε ένα vw polo και το χωράει άνετα.

Καρμακι καλα θα κάνεις να το ψάξεις γιατί όταν γινόμαστε πρώτη φορά μανουλες έχουμε την τάση να νομίζουμε ότι χρειαζόμαστε πολλά που στην συνέχεια καταλήγουμε να κλαίμε τα λεφτα μας.

Για το πάρκοκρεβάτο που πήρε το μάτι μου ότι λεγατε τις προαλλες αξίζει με 1000.μου έχει λύσει τα χέρια.

Νομίζω ότι το polo είναι περίπου σαν το fiesta που είναι πιο μικρο απ το 208 οποτε θα μαστε οκ..!!! Σ ευχαριστώ..!!!!

Στο παρκοκρέβατο κοιμούνται και τη νύχτα? Η απλά παίζουν και κάθονται οταν κάνουμε δουλειες και το πολύ πολύ ρίχνουν καναν υπνάκο? ΄Δηλαδη χρησιμοποιείται αντί για κούνια ή για λίκνο ή εντελώς άλλη χρήση? ( άχρηστη τελείως χαχα)


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ariadni29 είπε:

Μουστοκουλουρο μου βάζεις δύσκολα γιατί δεν έχω ιδέα από αυτοκίνητα και χωρητικότητα.εμεις έχουμε ένα vw polo και το χωράει άνετα.

Καρμακι καλα θα κάνεις να το ψάξεις γιατί όταν γινόμαστε πρώτη φορά μανουλες έχουμε την τάση να νομίζουμε ότι χρειαζόμαστε πολλά που στην συνέχεια καταλήγουμε να κλαίμε τα λεφτα μας.

Για το πάρκοκρεβάτο που πήρε το μάτι μου ότι λεγατε τις προαλλες αξίζει με 1000.μου έχει λύσει τα χέρια.

Το παρκοκρέβατο μετα απο ολα οσα ειπατε, και απο μια ερευνα που εκανα θα αγοραστει οπως και δήποτε!Μόνο θετικά σχόλια εχω διαβάσει ειδικα για το δυο επιπέδων,με καλο σκληρο στρωματακι για να εχει και τη χρηση κουνιας για ύπνο. Σιγουρα θα το αγορασω γιατι μπορεις να το παιρνεις και μαζι σου πχ στο εξωχικο.Προσπαθω να μαθω κάποια πρακτικα -λειτουργικα θέματα των πραγματων που θα χρειαστουν ωστε όταν ερθει η ώρα να πάω στα μαγαζιά να μην αφησω τους πωλητές να κανουν μονόλογο προσπαθόντας να με πείσουν ωστε να πουλήσουν. Θέλω να έχω κάποιες γνωσεις ακόμα και για τα υλικά που είναι φτιαγμένα.Φυσικα ακομα ολα μου φαινονται κινέζικα  ομως που θα παει..όλα με το χρονο τους.Η εμπειρια σας βοηθα πραγματικα πάρα μα πάρα  πολύ εμας τις πρωτάρες.


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

Μουστοκουλουρο εγώ από 4 μηνών μέχρι 9 το είχα στο δωμάτιο μας και κοιμόταν εκεί.με στρώμα εννοείται.μετα τον πήγα στο δωμάτιό του στην κούνια του και επειδή μετά τον χρόνο άρχισε να σκαρφαλώνει έβαλα το πάρκοκρεβάτο στο δωμάτιο του που κοιμάται εκεί μέχρι και σήμερα γιατί κάνει αγαρμπο ύπνο και δεν είναι ακομα για κρεβάτι κανονικό με προστατευτικό.εννοειται πως το χρησιμοποιεις και για να βάλεις τι παιδί μέσα να παίξει αν θέλεις να κάνεις καμιά δουλειά αρκεί να μάθει από μικρό. 

Καρμακι μπορείς να μας λες αν βρίσκεις κάτι να σου λεμε την γνώμη μας για τι ποσό χρήσιμα  μας ήταν τελικά.

  • Μου αρέσει 1

r687p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο δικος μου παλι στο πάρκοκρεβατο να κάτσει ουτε για πλάκα... παλαβωνε στο κλαμα κ προσπαθουσε να το ανατρέψει :)

πιο ήσυχα καθοταν στο πάτωμα... δεν ξερω αν ειναι θεμα συνήθειας ή παιδιου (εγω το ειχα απο πριν γεννηθεί ) αλλα με το που σηκώθηκες ορθιος "πάλευε" να το "ανατρέψει" (!)

1 hour ago, Calliope* said:

Ζιπουνακια εχω παρει απο παντου...αυτα ομως που άντεξαν στον χρονο ηταν τα h&m δεν πάθαιναν τπτ...τωρα λογο ύψους κ βάρους εχω παρει marks &spencer κ μου αρεσουν πολυ...

Απο τα orchestra το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν ειναι 100% βαμβακερά εχουν κ λιγο ελαστινη καποια μεσα κ για αυτο το λογο έπιναν στο πλύσιμο.

φορμακια αντίθετα βολεύτηκα απο τα orchestra κ Benetton.

Ααα πράγματι τα Benetton εχουν εξαιρετικα πραγματάκια κ σε καλές τιμές. Οτι εχω παρει το εχω καταβολευτει!

προσωπικα όσο ήταν μικρος ο γιος (ως 6-7 μηνων) δεν διαπραγματεύομουν οτιδηποτε μη 100% βαμβακερό.. σιγα σιγα περασαμε κ σε αλλα υφασματα αλλα για αρχη σε τοσο μωράκι κ ειδικα για ζιπουνακια κ τετοια δεν ήθελαν με τπτ να ρισκαρω αλλεργικές αντιδράσεις..


Tsufp2.png0RVqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάρκοκρεβατο δεν χρειάστηκα αλλα πηρα πάρκο κ το χρησιμοποίησα ελάχιστα γτ σηκωθηκε νωρις κ δεν ηθελε να κάθεται εκει μεσα.

Στα χανια εχει ανοίξει μαγαζι outlet Benetton κ εχει άπειρα πραγματα σε μισή τιμη σχεδον....αν μπορέσω να παω μεχρι να γεννήσω να ψωνίσω σιγουρα ειδικα τώρα για κοριτσι που εχει απίστευτα ρουχαλάκια...


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια! Αχ σήμερα έφαγα μέχρι σκασμου. Το μεσημέρι σε ταβέρνα με συναδέλφους , ο βράδυ σε ταβέρνα οικογένειακα. Έχω σκάσει. 

Αχ κ εμάς κοιμάται μαζί μας . Περίπου στον χρόνο ξυπνούσε ανά μία ώρα ,το παλεύαμε αρκετούς μήνες , τα παίξαμε τον φέραμε στο κρεβάτι μας κ από τότε ηρεμήσαμε σε αυτό τουλάχιστον το θέμα. Απλά μέχρι να μείνω έγκυος τον μετέφερα στο δικό του μετά ενώ με τον άντρα μου ξυπνάει.οποτε έχει γίνει μόνιμος!

Εμείς το παρκοκρεβατο το χρησιμοποιούμε μόνο στο εξοχικό κ στους γονείς μου. Σπίτι χωραγε η κούνια στο δωμάτιο μας οπότε μετά τον πρώτο μηνα πήγε εκεί. Όταν ήταν πιο μωρό του ψώνιζα πολύ κ mothercare κ maraasil αλλά από στοκ. Αργότερα κ h nm k benetton. Απλά τα benetton έχουν μικρή γραμμή. 


url%5Dcbf47431c9.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια!

Μουστοκούλουρο, εγώ μέχρι τους 3 μήνες (ή και λίγο παραπάνω ίσως) τον είχα και κοιμόταν σε πορτ μπεμπέ που μας είχαν δώσει. Δεν το είχα αγοράσει. Μου άρεσε γιατί ήταν μαζεμένο σαν φωλίτσα και μπορούσα να μεταφέρω το μωρό παντού και να το παρακολουθώ. Στην κουζίνα, στη μαμά μου που μένει στο κάτω διαμέρισμα κλπ. Μετά τον έβαλα στην κούνια του στο δωμάτιό μας. Δεν τον κοίμισα ποτέ μαζί μας, όχι για να μην κακομάθει, αλλά επειδή φοβόμουν μην τον πλακώσουμε, μην τον χτυπήσουμε κλπ, με τρόμαζε αυτή η ιδέα. Οπότε δεν είμαι υπέρ της συγκοίμησης. Αλλά και το παρκοκρέβατο που λέει το Καρμάκι είναι μια πολύ καλή λύση αν δεν χωράει η κούνια. Έχει 2 πάτους, βάζεις και ένα καλό στρώμα και είναι πολύ ευέλικτο.

Εμείς για καρότσι έχουμε ένα της Britax. Το διάλεξε ο άντρας μου (εγώ ήθελα άλλο). Δε λέω, πολύ άνετο καρότσι για το μωρό, κινείται πανεύκολα, έχει μεγάλες πίσω ρόδες κλπ, αλλά έχει 2 αρνητικά:

α) Δεν βγαίνουν τα υφάσματα να πλυθούν στο πλυντήριο. Το πλένω στο μπαλκόνι με το λάστιχο. Πλένεται ωραία και εύκολα, αλλά όσο νά'ναι ευκολότερο θα ήταν το πλυντήριο.

β) Δεν δίνουν τίποτα πέρα από το καρότσι (ούτε τσάντα, ποδόσακο κλπ). Όλα τα επιπλέον αξεσουάρ που υπάρχουν τα αγοράζεις ξεχωριστά και είναι πανάκριβα. Πχ ο ποδόσακος κοστίζει 90 ευρώ. Εννοείται ότι δεν αγοράσαμε τίποτα επιπλέον.


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! 

Εμας στην κουνια μπηκε πολυ λιγο, αρχισε να σηκωνεται και να πεφτει και χτυπαγε. Η παντα φυσικα δεν ηταν λυση, πηγε στο παρκοκρεβατο οπου ακομα εκει κοιμαται. Επειδη αυτο που πηρμε ανοιγει κατω με φερμουαρ το εχουμε ανοιξει και τρελενεται να μπαινει να βγαινει. Εμας γενικα καθεται, απ οταν περπατησε φυσικα δεν τον κραταει τπτ, θελει να πηγαινει παντου. 

Για το κουνημα και την αγκαλια που ειπατε, με εχει τσακισει. Εως 9 μηνων το παιδι δνε ηθελε κουνημα και δεν τον ειχαμε μαθει ετσι. Τον αλλαζες ταιζες τον εβαζες στο κρεβατι και τελος κοιμοταν. ΟΤΑΝ ανελαβαν ομως οι γιαγιαδες να τον κρατανε.... Μας τον αλλαξαν.... Αγκαλια κτλ ειχαν απωθημενο που δεν αφηναμε πολλες αγκαλιες και κουνηματα. Και οχι τπτ αλλο, τωρα που εχει βαρύνει κιολας, μου λεει η πεθερά μου Πρεπει να του το κοψετε την αγκαλια να κοιμαται μονος του... ΣΩΠΑ ! Της λεω ειναι μικρος.

Calliope πως εισαι; εχεις ακομα εμετους; Εγω εχω ηρεμησει αρκετα. Λιγες καουρες μονο αλλα οχι τπτ τρομερο. 

Για τα ζηπουνακια φορμακια που λετε: Μου εφεραν δωρο μια 5αδα φορμακια απο M&S και ειναι καταπληκτικα. Ειναι για 9 μηνων αλλα τα φοραγε απο 6 εως και 14 μηνων ανετα. Τελεια ποιοτητα ουτε ανοιξαν ουτε καναν σαν μπιλακια ουτε τπτ. 

H&M εχω απο την νυφη μου φορμακια και ειναι σαν να μην τα εχουν φορεσει. 

Orchestra δεν ηξερα στην αρχη οτι εχουν στενη γραμμη και δεν τα επαιρνα μεγαλυτερο νουμερο και εχω πραγματικα καινουργια πραγματα ακομα δεν τα εχει προλαβει να τα φορεσει. 

Του jumbo ειναι λιγο μαπα ξεχειλωνουν και ανοιγουν ευκολα, ειχα καποια ενταξει δεν μπορω να πω οτι αξιζει. 

Δεν ξερω βγαινοντας απο το μαιευτηριο τι θα φορεσω στο παιδι. Θα σκαει και ο τζιτζικας τοτε. (ναι τα σκεφτομαι απο τωρα)

Για το πορτ μπεμπε που αναφερατε, ειχα και εγω δανεικο και το ειχα στο σαλονι, οπως ειπατε ειναι μικρο και το παιδι φωλιαζει και κοιμαται ανετα. Τωρα το ζητησα παλι απο την νυφη μου, δενξερω αν θα μου το δωσει γτ εινα εγκυος και η αδερφη της και εχουμε 2 βδομαδες διαφορα. 


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...