Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Eflenew είπε:

      Εγώ νόμιζα το εξωμητριο δίνει πολύ υψηλές τιμές στη χοριακη. Αλλά ο γιατρός ξερει καλύτερα. Μακάρι να μηδενιστεί άμεσα...

      Εγώ πάλι δεν έχω ιδέα από εξωμητρια κύηση και λόγω του ότι έχω κλειστές σάλπιγγες, πιστευα πως είναι αδύνατον να μου συμβεί.Ο γιατρός είπε πως το έμβρυο κινείται και προσπαθεί να κολλήσει κάπου,οπότε υπάρχει πιθανότητα να πάει στη σάλπιγγα..Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο,μιλάμε για την υπέρτατη γκαντεμια

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts

Just now, Titin said:

Φλεβωδης πορος PI. αυτη ηταν παραπανω στη γραμμη των οριων. Ειπε δεν ειναι τπτ απλα προληπτικα να κανω υπερηχο καρδιας. 

Που θα τον κάνεις εσύ TItin? Β επιπέδου που??


Lilypie
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Β επιπεδου παλι Ρεα στον ιδιο. Τωρα για τον υπερηχο θα ρωτησω την γιατρο αλλα ισως κλεισω και εκει που ειπε η Καλλιοπη απο τωρα να παω εκει. Στο ρεα νομιζω εχει 120 η παιδοκαρδιολογος


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Titin said:

Β επιπεδου παλι Ρεα στον ιδιο. Τωρα για τον υπερηχο θα ρωτησω την γιατρο αλλα ισως κλεισω και εκει που ειπε η Καλλιοπη απο τωρα να παω εκει. Στο ρεα νομιζω εχει 120 η παιδοκαρδιολογος

Α ναι στο Ρεα είσαι κι εσύ.. Με ποιον είχες κάνει γιατί δε θυμάμαι? Εγώ με  χατζηθωμά αλλά είναι πιστοποιημένος μόνο για αυχενική οπότε αν είσαι ευχαριστημένη απ το δικό σου μπορεί να πω στο γιατρό μου να μου κλείσει μ αυτον ..

Titin φαντάζεσαι να γεννησουμε ίδιες μέρες..χιχιιχιχ

Σε τρίκλινο σκέφτομαι.. Γίνεται χαμός στα τρίκλινα όταν έρχονται οι συγγενείς? Ισως καλύτερα να έχω παρέα! η δίκλινο.. μόνη μου δε θέλω με τίποτα


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Και κορίτσια ποσα γραψατε?????εγώ μόλις εβαλα τον μικρό για ύπνο έφαγα την φασολάδα μου κόλλησα μία κομπρεσα στο κούτελο (έχω τρομερό πονοκέφαλο)και ξαπλωσα στο κρεβάτι να διαβάσω τα νέα σας.τώρα αν πω ότι δε θυμάμαι τι διάβασα θα γεκασετε πολύ???ότι θυμάμαι λοιπόν..

Οποία πάρει το inglesina κάνω δωρεάν μαθήματα πως βγαίνουν όλα τα υφάσματα έχω γίνει εξπερ.

Και γω το έχω ήδη απορία τι θα φορέσουν στα μωρά μας όταν με το κσλο γεννήσουμε.θα ρωτησω την παιδίατρο μου και θα σας πω.

Εγώ από φάρμακα παίρνω το filicine και βιταμίνη d να δω τι θα μου πει βάση εξετάσεων στο επόμενο ραντεβού αρχές του μαρτη.

Β επιπέδου έκλεισα αμέσως μετά την αυχενική για 25 ή 26/4.

Και γω αυτό για τον παιδίατρο πρώτη φορά το ακούω και με παραξένεψε.

Πάω να δω τι ξέχασα και επανερχομαι


r687p2.png

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Rosali said:

Πάντως εγώ που γέννησα στο Έλενα, το μωρό εξετάστηκε απευθείας από παιδίατρο. Στα ιδιωτικά δεν ξέρω τι γίνεται.

Αφού είναι δωρεάν, γιατί να μην πας να το κάνεις ούτως ή άλλως; Καλό είναι, κακό όχι.

Στο Ηράκλειο που έκανα πρακτική δεν υπήρχε γιατρός μέσα. Στην Αθήνα σε κάποια δημόσια πάλι δεν υπήρχε. Αλλά μιλάμε για μια δεκαετία πριν. Από τότε ελπίζω να έχουν αλλάξει τα πράγματα και να υπάρχει παιδίατρος πάντα!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όαου ποσά γραψατε;

Τιτιν χθες ήμουν χαλια κ τλκ δεν πήγα πουθενά πηγε ο άντρας μου με φίλους και σημερα ξυπνησα στις 12....μονο ετσι νοιωθω καλα τι να πω...

Δεν θυμαμαι πολλα απο αυτα που γραψατε...

Λοιπον μια φίλη μου που γέννησε Ιούλιο θυμαμαι στη κλινική φορούσε στο μωρο λεπτό φορμάκι κ ζιπουνακι στο σπίτι ομως το ειχε γυμνό μονο πανα.

Παιδιατρο σου παρέχουν οι κλινικές κ παντα υπαρχει στην γεννα για τις πρώτες εξεταςεις...πχ ομως στα Χανια φωνάζεις δίκη σου νεογνολογο κ πληρώνεις 200€.

Ωραια τα πάρκοκρεβατα αν εχεις χώρο καλυτερα ν α πάρεις ενα τετοιο Μουστοκουλουρο.

Ρωτησα τον γυναικολόγο κ μου ειπε 1300€ παιρνει για καισαρικη.

Σημερα εγινε ενα συμβάν που με στεναχώρησε δεν ξερω αν θα έπρεπε να σας το πω...Μια φίλη μου εγκυος η οποία την επομενη εβδομαδα θα εκανε καισαρικη έχασε το μωρακι της 37+ εβδ. Απλα χθες βραδυ δεν το αισθανόταν κ σημερα το εξακρίβωσαν.

Α εγω τα έκοψα τα χάπια με πειράζουν...ακομα κ το φιλισιν..

Σημερα εγω μπαινω στον 4ο;


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Calliope* said:

Όαου ποσά γραψατε;

Τιτιν χθες ήμουν χαλια κ τλκ δεν πήγα πουθενά πηγε ο άντρας μου με φίλους και σημερα ξυπνησα στις 12....μονο ετσι νοιωθω καλα τι να πω...

Δεν θυμαμαι πολλα απο αυτα που γραψατε...

Λοιπον μια φίλη μου που γέννησε Ιούλιο θυμαμαι στη κλινική φορούσε στο μωρο λεπτό φορμάκι κ ζιπουνακι στο σπίτι ομως το ειχε γυμνό μονο πανα.

Παιδιατρο σου παρέχουν οι κλινικές κ παντα υπαρχει στην γεννα για τις πρώτες εξεταςεις...πχ ομως στα Χανια φωνάζεις δίκη σου νεογνολογο κ πληρώνεις 200€.

Ωραια τα πάρκοκρεβατα αν εχεις χώρο καλυτερα ν α πάρεις ενα τετοιο Μουστοκουλουρο.

Ρωτησα τον γυναικολόγο κ μου ειπε 1300€ παιρνει για καισαρικη.

Σημερα εγινε ενα συμβάν που με στεναχώρησε δεν ξερω αν θα έπρεπε να σας το πω...Μια φίλη μου εγκυος η οποία την επομενη εβδομαδα θα εκανε καισαρικη έχασε το μωρακι της 37+ εβδ. Απλα χθες βραδυ δεν το αισθανόταν κ σημερα το εξακρίβωσαν.

Α εγω τα έκοψα τα χάπια με πειράζουν...ακομα κ το φιλισιν..

Σημερα εγω μπαινω στον 4ο;

Ναι μπήκες 4ο καλλιοπη!

Λυπάμαι για τη φίλη σου.. Τελικά μέχρι να γεννήσεις έχεις άγχος γαμώτο..

Γιατί της συνέβη αυτό? Εμαθες?


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, moustokoulouro είπε:

Α ναι στο Ρεα είσαι κι εσύ.. Με ποιον είχες κάνει γιατί δε θυμάμαι? Εγώ με  χατζηθωμά αλλά είναι πιστοποιημένος μόνο για αυχενική οπότε αν είσαι ευχαριστημένη απ το δικό σου μπορεί να πω στο γιατρό μου να μου κλείσει μ αυτον ..

Titin φαντάζεσαι να γεννησουμε ίδιες μέρες..χιχιιχιχ

Σε τρίκλινο σκέφτομαι.. Γίνεται χαμός στα τρίκλινα όταν έρχονται οι συγγενείς? Ισως καλύτερα να έχω παρέα! η δίκλινο.. μόνη μου δε θέλω με τίποτα

Ειναι ο Παπαστεφανου, ειναι πιστοποιημενος σε ολα να ξερεις και πολυ καλος. Στον γιο ολα τα ειχα κανει σε εκεινον. 

 


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ritsalondon είπε:

Στην Κύπρο ακολουθούν το αγγλικό πρότυπο. Και είναι το πιο ασφαλές τουλάχιστον. Στην Ελλάδα είναι μόνο η μαία και αν συμβεί κάτι πρέπει να καλέσει παιδίατρο. Άρα τρέχα γύρευε. Σε κάθε γέννα είναι μέσα παιδίατρος. Είτε καισαρική είτε φυσιολογικό. Και όχι μόνο στον ιδιωτικό τομέα αλλά και στο δημόσιο στο Μακάριο.

Ο παιδίατρος βρίσκεται μέσα και κάνει κατευθείαν και τον έλεγχο του μωρού και αν χρειαστεί οτιδήποτε είναι εκεί να βοηθήσει. Αν θέλεις μπορώ να σου προτείνω κάποιους καλούς. Αν θες να θηλάσεις και τα δύο σου μωράκια αποκλειστικά εννοείται ότι θα πας στην Ει. Π. 

Οντως, πριν λιγο μιλησα με μια κοπελα που γεννησε πέρσυ σε άλλη κλινική και αυτο μου ειπε. Παντου εχουν τον παιδιατρο , απλα σου δινουν την επιλογη αν θες να φερεις τον δικό σου. Ναι, σε ευχαριστώ!θα ήθελα να μου στείλεις ένα πμ για τους παιδιάτρους που γνωριζεις. Όσον αφορα το θηλασμό , ναι θελω να θηλάσω αποκλειστικά αν και εφοσον ολα ειναι καλά, έχω γαλατάκι κλπ.

Β επιπεδου εχω στις 30 Μαρτιου και θα ειμαι 22 εβδ. 

Στην κλινικη μου ολα ειναι μονοκλινα , και εχει και σουιτες. 

Καλλιόπη λυπάμαι πολύ. Δυστυχως η πικρη αλήθεια είναι πως η εξελιξη μιας εγκυμοσυνης δεν ειναι ποτε δεδομένη μέχρι να γεννηθεί και να ελεγχθει το μωρο..


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

Γειά! Το πρωί είμαι δουλειά κ συνήθως δεν προλαβαίνω να σας διαβάσω! Λοιπόν εγώ το πρώτο γεννήθηκε Ιουλίο κ τον έβγαλα με παντελονάκι πουκαμισακι! Gentleman! Γενικά τον είχα με ζιπουνακια αμανικα ή κοντόμανικα κ υφασμάτιν κουβέρτα κι ( όχι Πικέ πιο λεπτό,) η σεντονακι. Εγώ θυμάμαι παιδίατρο είχαμε κ στη γέννα που τον εξέτασε κατευθείαν.κ στο μαιευτήριο. Μάλιστα είχε κ παιδορθοπεδικό που με είχε καλέσειι για ένα πρόβλημα που είχε  ίσως είναι άλλο σύστημα στη Κύπρο. Αχ πια β επιπέδου. Εγώ ακόμα δεν έχω κάνει αυχενική!!!!


url%5Dcbf47431c9.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


13 minutes ago, Karmaki είπε:

Οντως, πριν λιγο μιλησα με μια κοπελα που γεννησε πέρσυ σε άλλη κλινική και αυτο μου ειπε. Παντου εχουν τον παιδιατρο , απλα σου δινουν την επιλογη αν θες να φερεις τον δικό σου. Ναι, σε ευχαριστώ!θα ήθελα να μου στείλεις ένα πμ για τους παιδιάτρους που γνωριζεις. Όσον αφορα το θηλασμό , ναι θελω να θηλάσω αποκλειστικά αν και εφοσον ολα ειναι καλά, έχω γαλατάκι κλπ.

Θα σου πω το κλισε οτι ολες εχουν γαλα. Απλα θα σας συμβουλευα να ενημερωθειτε πολυ πολυ καλα για το θηλασμο, να ειστε ετοιμες να αντιμετωπισετε και τον κοσμο και τις δυσκολιες που εχει ο θηλασμος. Υπαρχουν πολλες ομαδες και στο FB που πραγματικα βοηθανε σου λυνουν οτι απορια και αν εχεις. Εγω δεν ηξερα και δεν τα πηγαμε καλα. ΜΑκαρι καποιος να μου ειχε πει να μπω να ενημερωθω. Ελπιζω στο δευτερο να ειναι αλλιως. 

Καλλιοπη λυπαμαι πολυ για το μωρακι και σκεφτομαι τι τραβανε οι γονεις και σε τι κατασταση ειναι τωρα. Παναγια μου μακρια απο μας. Αν δεν κρατησεις το παιδι αγκαλια δεν ηρεμεις! 

1 hour ago, moustokoulouro είπε:

Α ναι στο Ρεα είσαι κι εσύ.. Με ποιον είχες κάνει γιατί δε θυμάμαι? Εγώ με  χατζηθωμά αλλά είναι πιστοποιημένος μόνο για αυχενική οπότε αν είσαι ευχαριστημένη απ το δικό σου μπορεί να πω στο γιατρό μου να μου κλείσει μ αυτον ..

Titin φαντάζεσαι να γεννησουμε ίδιες μέρες..χιχιιχιχ

Σε τρίκλινο σκέφτομαι.. Γίνεται χαμός στα τρίκλινα όταν έρχονται οι συγγενείς? Ισως καλύτερα να έχω παρέα! η δίκλινο.. μόνη μου δε θέλω με τίποτα

Θα ειχε πλακα να ζητησουμε και ιδιο δωματιο χαχα

Και εγω τρικλινο ειχα μια χαρα ηταν. Ειχα και ρουμινγκ ιν. Στο επισκεπτηριο τον επαιρναν. Προσφατα που πηγα στην κουμπαρα που γεννησε δεν αφηναν στα δωματια καθολου. ΜΟΝΟ εξω στο σαλονακι. ηταν πολυ αυστηρα. Καλυτερα δλδ. 

  • Μου αρέσει 2

 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Titin said:

Θα σου πω το κλισε οτι ολες εχουν γαλα. Απλα θα σας συμβουλευα να ενημερωθειτε πολυ πολυ καλα για το θηλασμο, να ειστε ετοιμες να αντιμετωπισετε και τον κοσμο και τις δυσκολιες που εχει ο θηλασμος. Υπαρχουν πολλες ομαδες και στο FB που πραγματικα βοηθανε σου λυνουν οτι απορια και αν εχεις. Εγω δεν ηξερα και δεν τα πηγαμε καλα. ΜΑκαρι καποιος να μου ειχε πει να μπω να ενημερωθω. Ελπιζω στο δευτερο να ειναι αλλιως. 

Καλλιοπη λυπαμαι πολυ για το μωρακι και σκεφτομαι τι τραβανε οι γονεις και σε τι κατασταση ειναι τωρα. Παναγια μου μακρια απο μας. Αν δεν κρατησεις το παιδι αγκαλια δεν ηρεμεις! 

Θα ειχε πλακα να ζητησουμε και ιδιο δωματιο χαχα

Και εγω τρικλινο ειχα μια χαρα ηταν. Ειχα και ρουμινγκ ιν. Στο επισκεπτηριο τον επαιρναν. Προσφατα που πηγα στην κουμπαρα που γεννησε δεν αφηναν στα δωματια καθολου. ΜΟΝΟ εξω στο σαλονακι. ηταν πολυ αυστηρα. Καλυτερα δλδ. 

Δεν ξέρω αν θα θέλω rooming in..Ναι να ζητήσουμε ίδιο δωμάτιο..χαχαχαχα

Τα αισθάνεστε τα σπόρια σας ή όχι ακόμα?


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Εγω πρεπει να τον αισθανομαι νομιζω. Πολυ λιγο ομως και οχι παντα. 

Εγω ηθελανα τον εχω μαζι μου ολη την ωρα, απ το να ειναι σε ενα θαλαμο με αλλα 20 μωρακια μονο του. Αλλωστε αν κουραστεις οτιδιποτε τους λες ανα πασα στιγμη και τα παιρνουν τα παιδια. 


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Karmaki said:

Οντως, πριν λιγο μιλησα με μια κοπελα που γεννησε πέρσυ σε άλλη κλινική και αυτο μου ειπε. Παντου εχουν τον παιδιατρο , απλα σου δινουν την επιλογη αν θες να φερεις τον δικό σου. Ναι, σε ευχαριστώ!θα ήθελα να μου στείλεις ένα πμ για τους παιδιάτρους που γνωριζεις. Όσον αφορα το θηλασμό , ναι θελω να θηλάσω αποκλειστικά αν και εφοσον ολα ειναι καλά, έχω γαλατάκι κλπ.

Β επιπεδου εχω στις 30 Μαρτιου και θα ειμαι 22 εβδ. 

Στην κλινικη μου ολα ειναι μονοκλινα , και εχει και σουιτες. 

Καλλιόπη λυπάμαι πολύ. Δυστυχως η πικρη αλήθεια είναι πως η εξελιξη μιας εγκυμοσυνης δεν ειναι ποτε δεδομένη μέχρι να γεννηθεί και να ελεγχθει το μωρο..

Έχει δίκλινα η κλινική αλλά είναι για τα day care. Τα υπόλοιπα είναι μονόκλινα και  3 σουίτες. Να πας να σου δείξουν τα δωμάτια. Αν θα κανείς rooming in είναι καλύτερη η σουίτα για να έχεις τα μωρά στο δωμάτιο σου και τους επισκέπτες στο άλλο δωμάτιο. Αν είναι ακριβά (δεν θυμάμαι τις τιμές πλέον) και πάρεις το μονόκλινο απλά να περιορίσεις τους επισκέπτες. Η να κατεβάζεις τα μωρά στο nursery. Από παιδιάτρους για αποκλειστικό θηλασμό σου συνιστώ Παφίτη και Emily Joseph. 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ουτε η ιδια ξερει ολες οι εξεταςεις ηταν τέλειες τώρα θα εκανε καισαρικη κ μου ειπε οτι ηταν κ αλλη που το έχασε 39η εβδ...Τα ακούω κ διαβάζω συνέχεια κ πρώτη φορα εγινε σε άτομο που γνωριζω τι να πω με στεναχώρησε κ άγχωσε ταυτόχρονα.τεσπα

Εγω αν κ δεν ειχα rooming το ειχα συνέχεια δωματιο κ οταν ειχα επισκέπτες ερχόντουσαν κ το έπαιρναν ετς κ αλλιως...το βραδυ κοιμόμουν λογο καισαρικης δεν μου ηταν ευκολο ... το τελευταίο βραδυ είχαν πει θα το εχω εγω για να συνηθίσω αλλα τλκ με άκουσμα οτι κοιμούνται σαν βόδι κ δεν τον έφεραν ποτε Αχαχαχχα.


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...