Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Eflenew είπε:

      Άρα θα αφήσεις ένα μήνα κενό? Είχα απορία σε αυτό αν είναι καλό που προτείνουν κάποιοι γιατροί αμέσως επόμενη μεταφορά ή πρέπει να ξεκουράζεται ο οργανισμός. Αν κόψεις τα φάρμακα θα πέσει προγεστερονη και θα σου ερθει περίοδος. Είναι πολύ ενθαρρυντικό που έχεις ένα εμβρυακι έτοιμο να σε περιμένει. ❤️

      Σου εύχομαι μια υψηλή χοριακη την Παρασκευή!!!! 🙏

      Πωωωω έπεσες τελείως μέσα σε όσα είπες!!!!😁 Εσυ πως εισαι?

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts

9 minutes ago, Titin said:

Και δω κολλαει η ατακα που μας ελεγαν: Δεν θα γινεις μανα; θα δεις! χαχαχα εγω απο τωρα λεω πως θα τους στειλω φανταρους; χαχαχα

 

Ειναι σαν το κλασικο παρκο απλα ειχαμε παρει διπατο, παιρνει και κανονικο στρωμα μεσα. Μας βολεψε τρομερα οταν δεν χωραγε στο λικνο και λεγαμε δωσαμε τοσα λεφτα, αντι να παρουμε εξ αρχης ενα παρκοκρεβατο και τελος. 

Μμμμ... Αν θες πες μου ποιο ειχες πάρει και σε βόλεψε ...

θα αρχίσω να σημειώνω ..

Εγώ θα χρειαστώ μια κούνια , ένα λίκνο για το πρώτο εξάμηνο για το δωμάτιό μας κι ενα παρκοκρέβατο(τωρα που το έμαθα) για το σπίτι των γονιών μου γιατί όταν αρχίσω δουλειά θα το κρατάει η μαμά μου

Λέτε να μη μάθω ούτε σήμερα φύλο?????

  • Μου αρέσει 1

Lilypie
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.letoshop.gr/default.aspx?id=22&cId=60&pId=49759   πηρα αυτο απλα αγορασα και ενα στρωμα ομως. Καταπληκτικο! Το εχουμε παρει και σκ που πηγαιναμε με το μικρο σε εξοχικο νονων και σε διακοπες 2 εβδομαδες (σιχαινομουν να βαλω το μικρο στο παρκο του ξενοδοχειου). Μετανιωσα που δεν το πηρα εξ αρχης. Στο λικνο δεν χωραγε μεχρι 6 μηνων, νομιζω στους 4 αλλαξαμε!

Ναι καλε πλεον θα φαινεται!


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Titin said:

http://www.letoshop.gr/default.aspx?id=22&cId=60&pId=49759   πηρα αυτο απλα αγορασα και ενα στρωμα ομως. Καταπληκτικο! Το εχουμε παρει και σκ που πηγαιναμε με το μικρο σε εξοχικο νονων και σε διακοπες 2 εβδομαδες (σιχαινομουν να βαλω το μικρο στο παρκο του ξενοδοχειου). Μετανιωσα που δεν το πηρα εξ αρχης. Στο λικνο δεν χωραγε μεχρι 6 μηνων, νομιζω στους 4 αλλαξαμε!

Ναι καλε πλεον θα φαινεται!

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.. Ωραιότατο και πολυ καλή τιμη.. Αν θες πες μου κι απο που πηρες το στρώμα.

Μακάρι να μάθω γιατί έχω τρελήηηηηηηηη αγωνία!!!!!!!!!!!! Οχι μόνο για το φύλο βέβαια αλλά και γι αυτό..

 

  • Μου αρέσει 1

Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Γεια!! Πωπω πόσα είπατε! Από όσα θυμάμαι εγώ γέννησα με καισαρική πρόωρα κ ο πόνος που είχα τις επόμενες μέρες δ ν περιγράφεται. Βέβαια συνήθως στη δεύτερη  λένε είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Θα ήθελα όμως να είχα γεννήσει φυσιολογικά. Είχα όμως τόσο επιπλοκές που δεν με ένοιαζε. Είχα καταφέρει όμως να θηλάσω αποκλειστικά 11 μήνες αν κ δεν είχα κάνει καμία προετοιμασία αλλά όλα βγήκαν εύκολα. Θέλει καλή ενημέρωση κ όχι άγχος βέβαια. Κ κάποιον να σε υποστηρίζει. Η κούνια εμάς που είναι πολυμορφική μας βόλεψε, ήταν λίκνο στην αρχή ,μετά σταθερή και μετά γίνεται κρεβάτι σε δύο διαστάσεις! 

Αυτά θυμάμαι!!


url%5Dcbf47431c9.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μουστοκουλουρο που εισαι εχεις νεα;

Εγω ειχα λικνο στο οποίο χώρεσε μεχρι 4 μηνων αλλα ηταν μεγαλόσωμος ο μικρος κ η κουνια που γινεται κρεβάτι αλλα κ αυτη λιγο την χρησιμοποίησε...απο mothercare τα πηρα γτ είχαν την ευκολία να τα κλείσω κ να δινω σε δόσεις τα χρήματα κ μολις τα εξόφλησα τα πηρα σχεδον 1 μηνα πριν γεννήσω.

Καροτσι ειχα το stoke αλλα τα πούλησα γτ ηταν το παλιό μοντέλο κ τωρα δεν ξερω τι θα παρω.

Τιτιν ακριβως ισως να ειχε κ θεμα με την ομιλία αργοτερα...

  • Μου αρέσει 1

 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες κι εύχομαι όλα καλά με τα μωράκια μας! 14 εβδομάδων σήμερα και σίγουρα αγχωμένη και χαρούμενη...! Είχα μια παλινδρομη το καλοκαίρι. Έχω ηδη πάρει 5 κιλα!! Από 59 είμαι 64 με ύψος 1.70. Ο γιατρος λέει δεν υπάρχει πρόβλημα εγώ ανησυχω βέβαια.. Καλώς σας βρήκα!


WGhap2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες, Sogno!!! Σε προσθέτω στη λίστα! Να μας πεις ΠΗΤ!

Μουστοκούλουρο, έμαθες φύλο;;;

Αυγουστιάτικα (και φθινοπωρινά) μπεμπάκια 2017!!! Με το καλό!!!

Ritsalondon: ΠΗΤ 1/8 Αγοράκι

**Elena**: ΠΗΤ 1/8

Rosali: ΠΗΤ 2/8 Αγοράκι

Moustokoulouro: ΠΗΤ 2/8

Spoina90: ΠΗΤ 3/8

Miss marple: ΠΗΤ 5/8 Διδυμάκια 

Karmaki: ΠΗΤ 9/8 Διδυμάκια - Αγοράκι & Κοριτσάκι

Titin: ΠΗΤ 9/8 Αγοράκι

Αλεξάνδρα 828: ΠΗΤ 11/8

Madlena: ΠΗΤ 13/8

Lika14: ΠΗΤ 14/8

Ariadne29: ΠΗΤ 15/8

Fuego7: ΠΗΤ 19/8

Quinsey: ΠΗΤ 22/8

Nini8492: ΠΗΤ 25/8

Calliope*: ΠΗΤ 27/8

Στελλινα 1987: ΠΗΤ 28/8

Maria050714: ΠΗΤ 28/8

Sirena: ΠΗΤ 30/8

Kat21: ΠΗΤ 30/8

Βαλεντίνα30: ΠΗΤ ???

Pepe: ΠΗΤ ???

Leda Leda: ΠΗΤ ???

Sogno223: ΠΗΤ ???


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Χτες συνειδητοποίησα ότι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μπήκα στο 2ο τρίμηνο και .,..χαλάρωσα :)

Οκ, ξέρω ότι μέχρι τις 24-25 εβδομάδες που που θεωρείται βιώσιμο το έμβρυο έχουμε μέλλον αλλά το πρώτο μεγάλο βήμα έγινε, έφυγε ο φόβος του 1ου τριμήνου! :)

 

 


Tsufp2.png0RVqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 minutes ago, Calliope* said:

Καλημερα 

Σε λίγες ωρες εχω αυχενικηηη τρέμω απο το αγχος...

Στην 13η εβδομαδα μπαίνεις 2ο τρίμηνο ή στην 14η εβδομαδα;

Νομίζω στη 14η. 

9-13 (δλδ ως και 12w+6d ή 13w+0d δεν είμαι σίγουρη)  είναι 3ος μήνας.

 

Άρα στο 13w+0d Η' 13w+1d (από την προηγούμενη φορά με μπέρδευε αυτό!) είμαστε πλέον 4ος μήνας- Β' τρίμηνο...

 

 

Πολύ καλή επιτυχία στην αυχενική!!!

Όλα να είναι τέλεια!!!

  • Μου αρέσει 1

Tsufp2.png0RVqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία, Καλλιόπη! Να μας πεις τα νέα σου!

Βρε κορίτσια, να σας ρωτήσω κάτι, μιας και έχουμε όλες παιδιά συνομήλικα. Έχουμε τις τελευταίες μέρες πρόβλημα με τον ύπνο του μικρού. Ο μικρός κοιμάται από την αρχή στην κούνια του στο δωμάτιό μας (δεν υπάρχει στο σπίτι δεύτερο δωμάτιο). Όταν περάσαμε την πολύ μπεμπέ φάση (θηλασμούς κλπ), άρχισε να τον κοιμίζει ο άντρας μου κατά τις 8 το βράδυ, γιατί φαινόταν ότι ήθελε να κοιμάται μαζί του (εγώ τον είχα εξάλλου όλη μέρα γιατί ήμουν στο σπίτι, δεν δούλευα). Του έδινε το γάλα του στην αγκαλιά και με λίγα λεπτά νανούρισμα, χάδια κλπ, τον έβαζε στην κούνια του και κοιμόταν. Όλα καλά.

Τώρα εδώ και μερικές μέρες (5-6) άρχισε άλλο σκηνικό: Του δίνει το γάλα όπως έκανε πάντα, αλλά μετά δεν θέλει να κοιμηθεί. Είτε είναι νευρικός στην αγκαλιά του την ώρα που τον νανουρίζει, είτε, ακόμα και να χαλαρώσει και να κλείσει τα μάτια, με το που πάει να τον κατεβάσει στην κούνια (ούτε καν να τον ακουμπήσει στο στρώμα), αρχίζει να κλαίει σπαρακτικά. Τον ξαναπαίρνει, ξαναχαλαρώνει κλπ, πάει να τον βάλει στην κούνια, πάλι τα ίδια. Αυτό μπορεί να γίνεται μέχρι τις 10 το βράδυ. Ο άντρας μου υποστηρίζει από την πρώτη μέρα που το άρχισε αυτό να τον αφήσουμε στην κούνια να κλαίει μέχρι να κοιμηθεί μόνος του. Εγώ δεν είμαι καθόλου υπέρ αυτής της άποψης και θεωρώ ότι πρέπει να έχεις λίγη υπομονή να το ψάξεις να δεις μήπως το παιδί έχει κάποια ανάγκη, είτε σωματική είτε συναισθηματική. Μπορεί και απλά να άλλαξε ο τρόπος που θέλει να κοιμάται. Ο άντρας μου γενικά δεν έχει καθόλου υπομονή. Εγώ αντιθέτως είμαι τέρας υπομονής.

Με τα πολλά, παρατήρησα δυο μέρες τώρα ότι κοιμάται μόνο μαζί μου και μόνο αν τον βάλω στο κρεβάτι μας και του πω "τώρα θα κάνουμε νάνι μαζί", τον παίρνω αγκαλίτσα τρυφερά, αποκοιμιέται μέσα σε λίγα λεπτά και μετά απομακρύνομαι σιγά σιγά, τον αφήνω κανένα 10λεπτάκι ακόμα να αποκοιμηθεί τελείως και μετά τον μεταφέρω στην κούνια του και όλα καλά. Εσείς, κορίτσια, τι πιστεύετε; Δεν είναι καλύτερη μια τέτοια λύση από το να αφήσουμε το μωρό να κλαίει και να πλαντάζει στο κλάμα;;; Σας έχει συμβεί; Θεωρώ ότι ίσως άλλαξε επειδή πλέον άρχισα τη δουλειά και με βλέπει λιγότερο. Βέβαια αρχές Δεκέμβρη επέστρεψα στο γραφείο, όχι τώρα. Αλλά τι να πω, ίσως τώρα να του βγήκε η συναισθηματική ανάγκη. Εσείς τι λέτε;


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου. Αυτό με τον ύπνο τον μικρών Οδύσσεια είναι.  Η δικιά μου είχε αρρωστήσει πολύ πριν Κανένα δίμηνο και κοιμόμουν μαζί της και από τότε δεν θέλει να πάει στην κούνια θέλει απλά να κοιμάται η με τον μπαμπά η με την μαμά.  Τουλάχιστον βγήκε από την κούνια μόνη της μην στραβώσει που θα κάνει νάνι εκεί το μωρό..  Πιστεύω φάση είναι όλα... Εγώ με άλλο αγχώνομαι..  Δεν μιλάει πολύ καθαρά...  27 μηνών πλέον καμιά φορά κάνει προτάσεις 2 λέξεων αλλά όταν προσπαθεί για πιο μεγάλες λέει κάτι δικά της..  Εμένα έχει χαλινο άνω χειλους μια χαρά αρθρωνει απλά θα έχει ένα κενό στα δόντια σαν τον Φιλιππίδη.  Με τον θηλασμό είχαμε μεγάλο θέμα επίπεδες θηλες εγώ χαλινο αυτή απέκτησα μια τρύπα τεράστια δίπλα στη θηλή.  Ευτυχώς κατάφερα με θήλαστρο μέχρι τον έκτο και της έδωσα πολύ λίγο ξένο.  Αυτά σας κούρασα!!''

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλημερα κοριτσια! 

ΚΑλε που ειστε;;;;  περιμενουμε νεα απο  τους γιατρους και την αυχενικη !!!

 

Rosali εχω παρατηρησει οτι δεν μου το κανει παντα αυτο που λες. Τον κοιμιζω καθισμενη στο κρεβατι μας αλλα μολις κοιμηθει παει στο δωματιο του.  Καποιες μερες μεσα στο μηνα, ειναι που θα κανει πολυ ανησυχο υπνο. Ισως ειναι αγχος αποχωρισμου ή περνατε καποιο αλμα. Παντως την ιδια διαδικασια ακολουθω και εγω. 8 ωρα μπανιο γαλα αγκαλιτσα νανι. Αλλες φορες δεν θελει με τπτ να κοιμηθει ή αρνειται το γαλα τελειως . Μπορει να τον εχω και 40 λεπτα μεχρι να κοιμηθει. Αλλες φορες τον βαζω στο κρεβατι του, καθεται λιγο, μολις αρχισει το κλαμμα τον παιρνω ηρεμει και κοιμαται. Δεν τον αφηνω να σπαραζει γιατι και να τον αφησεις δεν ηρεμει, πεισμωνει χειροτερα. Θελει υπομονη. 


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Sirena said:

Καλημέρα κορίτσια μου. Αυτό με τον ύπνο τον μικρών Οδύσσεια είναι.  Η δικιά μου είχε αρρωστήσει πολύ πριν Κανένα δίμηνο και κοιμόμουν μαζί της και από τότε δεν θέλει να πάει στην κούνια θέλει απλά να κοιμάται η με τον μπαμπά η με την μαμά.  Τουλάχιστον βγήκε από την κούνια μόνη της μην στραβώσει που θα κάνει νάνι εκεί το μωρό..  Πιστεύω φάση είναι όλα... Εγώ με άλλο αγχώνομαι..  Δεν μιλάει πολύ καθαρά...  27 μηνών πλέον καμιά φορά κάνει προτάσεις 2 λέξεων αλλά όταν προσπαθεί για πιο μεγάλες λέει κάτι δικά της..  Εμένα έχει χαλινο άνω χειλους μια χαρά αρθρωνει απλά θα έχει ένα κενό στα δόντια σαν τον Φιλιππίδη.  Με τον θηλασμό είχαμε μεγάλο θέμα επίπεδες θηλες εγώ χαλινο αυτή απέκτησα μια τρύπα τεράστια δίπλα στη θηλή.  Ευτυχώς κατάφερα με θήλαστρο μέχρι τον έκτο και της έδωσα πολύ λίγο ξένο.  Αυτά σας κούρασα!!''

Κι εμένα έχει μεγάλο κενό ανάμεσα στα μπροστινά δοντάκια (πλάκα έχει!). Δε νομίζω ότι παίζει ρόλο. Μην αγχώνεσαι για την ομιλία. Η αδερφή μου η μικρή μίλησε για πρώτη φορά 3 ετών, μέχρι τότε κουβέντα. Μια χαρά εξυπνότατη είναι, στην ιατρική πέρασε και σπούδασε, όλα τέλεια. Είναι μικρούλα ακόμα.


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...