Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Τι κάμετε κορίτσια μου !!! Μου έκλεισαν το πρώτο υπέρηχο να δπυμε πως προχωράμε κ εάν είναι όλα καλα στις 7 εβδομάδες … αλλά νιώθω τρομερή αδυναμία … λαχάνιασμα θέλω να είμαι μόνο στο κρεβάτι να κοιμάμαι … μήπως μου λείπει Σίδηρος ; Τους πήρα τηλέφωνο σήμερα αλλά δεν με έχουν καλέσει ακόμα πίσω .. 

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2017!


Hope!

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 368
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@jane.austen @Mairouli2807 O γιατρός μου είπε ότι δεν έχει να κάνει με την πίεση μου (η οποία γενικά είναι χαμηλή όσες φορές την έχω μετρήσει) αλλά με την πηκτικότητα του αίματος και την αντίσταση που βρίσκει το αίμα στις αρτηρίες, ότι οι πιθανότητες αυτές αφορούν στο μέλλον και θα ξανακάνουμε εξετάσεις, οπότε μπορεί είτε να αυξηθούν, είτε να μειωθούν, να συνεχίσω να παίρνω το salospir και στο τέλος με παρέπεμψε σε αιματολόγο.:cry: ουφ!

Μη σας ανησυχώ πάντως, ένα θέμα με την πήξη ήξερα ότι το είχα, απλά είδα χθες προεκλαμψία-καινούρια λέξη και φρίκαρα!

Σας εύχομαι και σε όλες τις κοπέλες που δεν έχουν κάνει ακόμη, να έχετε τα πιο καλά αποτελέσματα! Mairouli, αν θυμάμαι καλά είσαι την άλλη εβδομάδα, πριν τη Jane, σωστά?

  • Μου αρέσει 1

lqUsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Με προβληματισες. Αύριο θα ψαξω να βρω αν εχω σπιτι τα αποτελεσματα της αυχενικης στο γιο μου να δω τι έγραφε. Εύχομαι @mantelena μου να είναι όλα τυπικά και ελεγχομενα. 

Εγω εχω αυχενική σε μια βδομαδα. Την άλλη Πέμπτη. Γενικά εβδομαδα άγχους  και γιατρών θα είναι ας ελπίσουμε με καλά αποτελέσματα.

Και σημερα χάλια ήμουν παρα τα χάπια. Ο μικρός γκρίνια πολύ. Πονοκεφαλιασα από τις τσιριδες του που δεν του κάνω ολα τα χατίρια ( δεν τον αφήνω πχ να δει 3ο επεισοδιο μικυ μαους ή να φάει δεύτερη φετα ψωμί με νουτελα ή να βάλει το χερι του στη πρίζα ή μεσα στο φούρνο). Νιώθω ωρες ωρες τετοια κουραση που απλά θέλω να τον βαλω στην κουνια να ειναι ασφαλής να βάλω ωτοασπιδες να μην τον ακούω που ουρλιάζει και να κοιμηθώ. 


HgXsp11.pngvQxtp11.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, daip είπε:

Με προβληματισες. Αύριο θα ψαξω να βρω αν εχω σπιτι τα αποτελεσματα της αυχενικης στο γιο μου να δω τι έγραφε. Εύχομαι @mantelena μου να είναι όλα τυπικά και ελεγχομενα. 

Εγω εχω αυχενική σε μια βδομαδα. Την άλλη Πέμπτη. Γενικά εβδομαδα άγχους  και γιατρών θα είναι ας ελπίσουμε με καλά αποτελέσματα.

Και σημερα χάλια ήμουν παρα τα χάπια. Ο μικρός γκρίνια πολύ. Πονοκεφαλιασα από τις τσιριδες του που δεν του κάνω ολα τα χατίρια ( δεν τον αφήνω πχ να δει 3ο επεισοδιο μικυ μαους ή να φάει δεύτερη φετα ψωμί με νουτελα ή να βάλει το χερι του στη πρίζα ή μεσα στο φούρνο). Νιώθω ωρες ωρες τετοια κουραση που απλά θέλω να τον βαλω στην κουνια να ειναι ασφαλής να βάλω ωτοασπιδες να μην τον ακούω που ουρλιάζει και να κοιμηθώ. 

Μα καλα κι εσυ δεν τον αφήνεις να βάλει το χέρι στο φούρνο;;; τς τς τς!! Εδω εγω πρεπει να ασχοληθώ με την κόρη μου 8 ετών και μερικές φορές κοιμάμαι όρθια. Οχι με τοσο μικρό παιδάκι.. 

Βρε κορίτσια κι εγω δεν θυμάμαι τέτοια απο την αυχενική.. Αλλο παλι και τούτο! Ούτε ξερω που να τα ψάξω πλέον χα χα.. 

Ειμαι πολυ χαρούμενη! Έμαθα για ενα φιλικό μας ζευγάρι εδω ότι η κοπέλα ειναι έγκυος επιτελους!!! Μετά απο 9 χρόνια γάμου, άπειρες προσπάθειες να μείνει έγκυος και μια άσχημη αποβολή.. Το καλύτερο;; έχει ΠΗΤ 3 μέρες πριν απο μένα!! Παίζει να γεννήσουμε και στο ίδιο νοσοκομείο! Πολυ χάρηκα, είμαστε ομως συγκρατημένοι μεχρι την παρακέντηση λόγω του άσχημου ιστορικού της..


widxp1.png

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, mantelena είπε:

@jane.austen @Mairouli2807 O γιατρός μου είπε ότι δεν έχει να κάνει με την πίεση μου (η οποία γενικά είναι χαμηλή όσες φορές την έχω μετρήσει) αλλά με την πηκτικότητα του αίματος και την αντίσταση που βρίσκει το αίμα στις αρτηρίες, ότι οι πιθανότητες αυτές αφορούν στο μέλλον και θα ξανακάνουμε εξετάσεις, οπότε μπορεί είτε να αυξηθούν, είτε να μειωθούν, να συνεχίσω να παίρνω το salospir και στο τέλος με παρέπεμψε σε αιματολόγο.:cry: ουφ!

Μη σας ανησυχώ πάντως, ένα θέμα με την πήξη ήξερα ότι το είχα, απλά είδα χθες προεκλαμψία-καινούρια λέξη και φρίκαρα!

Σας εύχομαι και σε όλες τις κοπέλες που δεν έχουν κάνει ακόμη, να έχετε τα πιο καλά αποτελέσματα! Mairouli, αν θυμάμαι καλά είσαι την άλλη εβδομάδα, πριν τη Jane, σωστά?

Ναι ειμαι την άλλη Τετάρτη (8/3)!

σημερα μίλησα και με την μαία και μου είπε οτι μέχρι την παρασκευη θα εχει βγει κ το papp-a!

Επισης την ρώτησα αν μπορω να ξεκινήσω να βάζω κρέμα σε στήθος κ κοιλιά κ μου είπε ναι! Μου σύστησε μια της frezyderm.. θα παω πρώτα να κανω μια έρευνα αγοράς! Η συνυφαδα μου πρότεινε αμυγδαλέλαιο.. εσεις κοριτσια το έχετε ψάξει το θεμα;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 hours ago, Mairouli2807 said:

εσεις κοριτσια το έχετε ψάξει το θεμα;

Χαχα... Μη σε τρομάξω, αλλά ειναι στο δέρμα και οχι στην κρέμα. Εγώ έβαζα στο πρώτο οτι μπορειςνα φανταστείς. Λάδια κρέμες και τον τελευταίο μηνα έγινα σα ζεβρα παρόλο που ήμουν παστωμενη. Ήταν μαλιστα τόσο απότομο που ενιωθα τις τελευταιες μερες το δερμα να "σκίζεται". Και φαγούρα και ελαφρύ πόνο. Χαλάλι. Τιμή και καμάρι μου. Αυτη τη φορά θα βάζω τον μικρο να μου βάζει μονο και μόνο για να κοιμάμαι και να με χαϊδεύουν. Χαχαχαχα.

@Mary_M ωραία τα νέα σου. Να πάνε ολα καλά με την κοπέλα εύχομαι. Άντε να ακουσω τετοια νέα και απο τους κουμπάρους μου και την κολλητή μου επιτέλους. 

Και τωρα που το ξαναειπαμε... Παω να βρώ την αυχενική.


HgXsp11.pngvQxtp11.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, ελπίζω να είστε όλες καλά και με καλά αποτελέσματα. Εγώ περιμένω την Δευτέρα για να πάω γιατρό να μετρήσουμε το μωρό και αν είναι πάνω από 4,5 να κάνουμε αυχενική. Προβληματίζομαι τι θα πω στην δουλειά και πως θα το πάρουν. Όσες κάνατε αυχενική το είπατε ή ακόμα? 

Το θέμα μου είναι ότι το αφεντικό είναι και μισογύνης και τσιγκούνης! Την δουλειά που κάνω εγώ εδώ και 8 χρόνια δεν την ξέρεις άλλος όυτε και ο ίδιος. Παρόλα αυτά επιμένει μετά από τόσα χρόνια να μου δίνει τον βασικό χωρίς ούτε ένα ευρώ αύξηση παρόλο που θέλει τα προσόντα των σπουδών μου. Τελοσπάντων τόσο καιρό έκανα υπομονή γιατί και τον σύζυγο δεν τον πλήρωναν στην ώρα του. 

Από ότι έχω διαβάσει δικαιούμαι 56 μέρες πριν τον τοκετό και 63 μετά. Από τις πρώτες 56 μου ασφαλίζει και μου πληρώνει τις πρώτες 25. 

ΕΡΩΤΗΣΗ : Πότε τις πληρώνει? Με το που ξεκινάει η άδεια μητροτητας? Βγαίνει κάποιο χαρτι από λογιστή? Εαν αρνηθεί τι κάνω?

Πριν βγω σε άδεια μητρότητας δικαιούμε το επίδομα αδείας? θα είναι καλοκαίρι....

Μετά την γέννηση και τις 63  μέρες τι γίνεται με την κανονική μου άδεια? Εάν όλο το 2017 δεν πάρω άδεια  ανάπαυσης δικαιούμε αυτες τις μέρες μετά τις 63? Εάν ναι θα τις πληρωθώ αυτές?

Κορίτσια σας παρακαλώ όποια γνωρίζει ας μου πει γιατί θέλω να είμαι 100% ενήμερη για να απαντήσω αναλόγως σε αντιρρήσεις. Ο λογιστής της εταιρείας είναι δικός του και δεν μπορώ να κάνω ερωτήσεις. 

Έχω ανχωθεί πολύ με αυτό το θέμα κυρίως γιατί πριν κανα εξάμηνο που λέγαμε για έγκυες ο τύπος τι γύρισε και είπε ρε γμτ.Άμα λέει θέλει η εργαζόμενη μπορεί να πάει για δουλειά και πριν τις 40 μέρες σιγά αφού μια χαρά είναι αν θέλει κάνει χρήση της άδειας!!!! ΕΛΕΟΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, daip είπε:

Χαχα... Μη σε τρομάξω, αλλά ειναι στο δέρμα και οχι στην κρέμα. Εγώ έβαζα στο πρώτο οτι μπορειςνα φανταστείς. Λάδια κρέμες και τον τελευταίο μηνα έγινα σα ζεβρα παρόλο που ήμουν παστωμενη. Ήταν μαλιστα τόσο απότομο που ενιωθα τις τελευταιες μερες το δερμα να "σκίζεται". Και φαγούρα και ελαφρύ πόνο. Χαλάλι. Τιμή και καμάρι μου. Αυτη τη φορά θα βάζω τον μικρο να μου βάζει μονο και μόνο για να κοιμάμαι και να με χαϊδεύουν. Χαχαχαχα.

@Mary_M ωραία τα νέα σου. Να πάνε ολα καλά με την κοπέλα εύχομαι. Άντε να ακουσω τετοια νέα και απο τους κουμπάρους μου και την κολλητή μου επιτέλους. 

Και τωρα που το ξαναειπαμε... Παω να βρώ την αυχενική.

Στέλλα μου η εμπειρία μου όσα εχω δει ειναι οτι όλα ειναι θεμα εργοδότη; γιατι δικαιούσαι μονο 63 μερες; εμένα η συνυφαδα μου έκατσε 10 μήνες! Πωλήτρια ηταν..

Επισης δεν γίνεται να αρνηθεί ουτε να σε απολύσει!!!!

Εγω θα σε συμβούλευα να μιλήσεις με καποιον λογιστή που να ειδικεύεται στα εργατικά!!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Mairouli2807 είπε:

Στέλλα μου η εμπειρία μου όσα εχω δει ειναι οτι όλα ειναι θεμα εργοδότη; γιατι δικαιούσαι μονο 63 μερες; εμένα η συνυφαδα μου έκατσε 10 μήνες! Πωλήτρια ηταν..

Επισης δεν γίνεται να αρνηθεί ουτε να σε απολύσει!!!!

Εγω θα σε συμβούλευα να μιλήσεις με καποιον λογιστή που να ειδικεύεται στα εργατικά!!

10 μήνες? μήπως εννοεις και το 6μηνο του ΟΑΕΔ μεσα. Τότε ναι αλλά άμα κάνω να πάω 9 μηνες γραφείο μην δεν βρω ουτε εταιρεια οταν επιστρεψω! Δυστυχως δεν παιζει να παρω το 6 μηνο του ΟΑΕΔ. Εδώ και για τις 63 αλλα και τις 56 σίγουρα θα χρειαστεί να πάω αρκετές φορές για να μην τα κάνουν σκατά. Για να καταλάβεις το καλοκαίρι που λείπω 2 εβδομάδες συνεχόμενα από το χαρτομάνι που υπάρχει στο γραφείο όταν επιστρέφω πολλές φορές δεν φαίνεται ουτε η οθόνη  του υπολογιστη. Τελοσπάντων να δουμε τι θα γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Μαρούλι εγώ αμυγδαλελαιο βάζω ήδη γιατί όντως είναι ότι πιο φυσικό και μυρίζει και πολύ ωραία... Αλλά όντως είναι θέμα δέρματος κι όχι κρέμας.. 

Στελκιριτσα μου δε γίνεται να σε απολύσει, ούτε να μη δεχτεί.. Είναι συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμά. Αν ήταν στο χέρι κάθε εργοδότη αλίμονο μας στους καιρούς που ζούμε... 

Γενικά καλό θα είναι να το πείς ώστε να προετοιμαστει κι αυτός ανάλογα. Κατά τ άλλα δικαιούσαι κανονικά άδεια κλπ. Η άδεια τοκετού και λοχειας είναι ξεχωριστή. 

Εγώ κορίτσια έκλεισα 16/3 αυχενική!! 

  • Μου αρέσει 1

c6xsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 hours ago, jane.austen είπε:

Μαρούλι εγώ αμυγδαλελαιο βάζω ήδη γιατί όντως είναι ότι πιο φυσικό και μυρίζει και πολύ ωραία... Αλλά όντως είναι θέμα δέρματος κι όχι κρέμας.. 

Στελκιριτσα μου δε γίνεται να σε απολύσει, ούτε να μη δεχτεί.. Είναι συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμά. Αν ήταν στο χέρι κάθε εργοδότη αλίμονο μας στους καιρούς που ζούμε... 

Γενικά καλό θα είναι να το πείς ώστε να προετοιμαστει κι αυτός ανάλογα. Κατά τ άλλα δικαιούσαι κανονικά άδεια κλπ. Η άδεια τοκετού και λοχειας είναι ξεχωριστή. 

Εγώ κορίτσια έκλεισα 16/3 αυχενική!! 

Με το καλό κοριτσάκι μου!!

Αχ εγω περνάω δύσκολα. Απο την μια εχω τρελλή όρεξη για τα πάντα, όλο φαγητά σκέφτομαι, απο την άλλη νιώθω οτι ότι και να φάω θα το βγάλω. Δεν κάνω εμετό αλλά εχω αυτή την ανακατωσούρα μόνιμα.. Και πεινάωωωωωωω..

Αμυγδαλέλαιο έβαζα κι εγω, βάζω και τώρα συν την φοβερή κρέμα που έχει και αυτή αμυγδαλέλαιο σαν βάση. Αλλά είναι καθαρά ψυχολογικό! Είναι θέμα δέρματος, στην πρώτη έκανα και ξέρω ότι και τωρα θα κάνω. Στην αρχη οταν τις είχα πρωτοδει, είχα απελπιστεί, τώρα μάλλον συνήθισα..

Επίσης σέρνομαι απο την κούραση.. Πολύ νύστα..Αντε να περάσει ο καιρός..

Αυτός ο εργασιακός μεσαίωνας που επικρατεί στην Ελλάδα με βγάζει απο τα ρούχα μου.. Είναι εξοργιστικό! Εγω πριν γεννήσω δούλευα σε δημόσιο σχολείο και σε φροντιστήριο. Στο σχολείο σταμάτησα κανονικά εννοείται, στο φροντιστήριο με είχε βάλει να δουλεύω τριπλά για να καλύψω τις 40 μέρες που θα έλειπα μετα την γέννα. Δούλευα μέχρι και 10 μέρες πριν γεννήσω κι αυτό γιατί ηταν διακοπές Χριστουγέννων (γέννησα αρχές Γενάρη). Κάτι τέτοια μας έκαναν να φύγουμε απο την Ελλάδα. Και να σκεφτείτε η ιδιοκτήτρια ήταν και μητέρα φίλης μου. Αφηνα 40 ημερων το μωρό μου και με επιανε απελπισια.. Τωρα μετανιώνω που τα δέχτηκα. Αλλά έτσι είναι κανείς δεν δουλεύει απο χομπι. Και μετά έχεις και τις υπαλλήλους στο δημόσιο που κάθονται 2 χρονάκια για πλάκα. Φυσικά και να κάτσουν με τα παιδάκια τους αλλά οι υπόλοιπες δεν είναι μανούλες; Τα δικά τους παιδιά δεν τις έχουν ανάγκη;; Εδω ο νόμος είναι για όλες τις μαμάδες ίδιος. Είτε είσαι μερικώς απασχολούμενη με 450 ευρω το μήνα είτε είσαι η Μέρκελ. Ξέρω οτι πλεόν μιλάμε για τελείως διαφορετικές εποχές ΑΛΛΑ αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει να γινεις θύμα..

Εγω είπα στην διευθύντριά μου για την εγκυμοσύνη, με την οποία έχουμε άριστες σχέσεις, και με πολύ μεγάλο δισταγμό με ρώτησε τι σκοπεύω να κάνω μόλις γεννήσω, αν θα κάτσω δηλαδή έναν χρόνο ή ΤΡΙΑ! Γιατί κανονικά δεν είχε το δικαίωμα να με ρωτήσει καν! Εγω πρέπει να της το ανακοινώσω με την λήξη της άδειας λοχείας..

 

 

  • Μου αρέσει 2

widxp1.png

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα της δουλειάς ειναι τραγικό! Εγω ειμαι ελεύθερη επαγγελματίας κ εχω ΟΑΕΕ το είπα κοριτσια το μονο που μου προσφέρει ειναι 600€! Σε αντίθεση με το ΙΚΑ το οποίο δίνει πολύ περισσότερα! Δεν ξερω ποτε θα γυρίσω στην δουλειά! Δεν μπορω να το σκεφτώ απο τωρα.. αλλα ειναι πολύ άδικο να μην μπορεις να χαρείς το παιδάκι σου.. ειδικά τους πρώτους μήνες που εχει ανάγκη μονο την Μαμά του!

@Mary_M σε ποια κρέμα αναφέρεσαι;

Αρα η επόμενη που Πάει για αυχενική ειμαι εγω κοριτσια; την Τετάρτη!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια !!! Είμαστε 10w2d είναι το πρώτο μας παιδάκι και οπως καταλαβαίνετε ξεκίνησα να ψάχνω διάφορα στα site τόσο για το εμβρυάκι οσο και για την εγκυμοσύνη γενικά και έπεσα πάνω σας! Ηθελα να ρωτήσω αν καμία έχει κάνει αυχενική και πως ήταν αλλα και σε ποια εβδομαδά την κανατε..; εμεις θα κάνουμε σε 2 βδομαδες περίπου απο τώρα! 

  • Μου αρέσει 1

3r9yp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλό Σάββατοκυριάκο σε όλες μας.!και γω αυχενική την Τετάρτη...πρώτα ο Θεός. Δύσκολες ώρες και για μένα. πολύ ανακατωσουρα συν αραιους εμετούς. τίποτα δεν με πιάνει πια. ενα κινούμενο καράβι είμαι....αναμένω αυτή την μέρα που θα σηκωθώ και θα έχουν περάσει όλα. πεινάω και τρώω τα ίδια και τα ίδια αλλά και πάλι βγάζω τα μισά.  Κρέμες ξεκινάω και γω. Πήρα αμυγδαλελαιο και Bio Oil και μια κρέμα που φτιάχνει η φαρμακοποιός μας για ραγάδες. δεν έχω ζυγίστει αλλα δείχνει μια χαρά η κοιλια και η περιφερεια σε σχέση με το πως ήμουν πριν..επίσης καμιά όρεξη για δουλειες σπιτιού...αναζητείται διάθεση άμεσα.... Καλά να περνάτε όλες! 

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτο με τις δουλειές πόσο δίκιο έχεις... Εγω σέρνομαι.. Με το ζόρι ένα φαγητό.. Τον έχω ξςπατωσει τον άντρα μου. Μπαλκονια, σκούπισμα, σφουγγαρισα.. Δεν ξέρω τι θα έκανα αλλιώς!! 

Εγώ εργάζομαι σε δημόσιο  σχολείο, αλλά ως αναπληρωτρια δικαιούμαι μόνο 2 μήνες πριν και 3 μετά.. Δυστυχώς υπάρχει αδικία. Οι μόνιμες 2 χρόνια, εμείς 5 μηνες με το ζόρι. Ευτυχώς που πριν είναι το καλοκαίρι και θα περάσω ήρεμα τους τελευταίους μήνες. Γενικά στην  Ελλάδα  όλα άδικα είναι. Πολλές φορές εύχομαι να ήμουν στο εξωτερικό. 

Κατερίνα καλησπέρα και με το καλό! Πότε έχεις πητ; εγώ αυχενική έχω στις 16 του μήνα. 


c6xsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...