Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Τι σου ειπαν ομως, απο τι ειναι? Απο πιεση ή σακχαρο? Καλά είμαι, περιμένω την Τετάρτη να δω πως είναι τα πράγματα ........

      Αυτό το έχω ξανακούσει...άρα πας ταυτόχρονα σε,2 γιατρούς? Και αν αυτά που σου λένε είναι  διαφορετικά? Ποιες οδηγίες ακολουθείς?

      Να σου πω δεν έχω φτάσει μέχρι αυτό το σημείο ακόμη.....

      Κάνε ότι σε κάνει νιώθεις ασφαλής κ σου δίνει σιγουριά. Όλα θα πάνε καλά!

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2017!


Hope!

Recommended Posts

19 minutes ago, mantelena είπε:

Μπράβο ρε κορίτσι για τα ευχάριστα! Εγώ για παράδειγμα δεν έχω ούτε για τοξόπλασμα, ούτε για ερυθρά και μου είπε μακριά από παιδάκια! Και για τα κρέατα μου είπε να τα προετοιμάζω με γάντια.

Για το ουρεόπλασμα μην ανησυχείς! Δε βλάπτει το έμβρυο.

Σε ζηλεύω για το υ/γ! Έχω να κάνω από 30/1 και πρέπει να περιμένω άλλη μια εβδομάδα, έχω καιρό να το ακούσω, θέλω μόνο να είναι καλά! Αν επιτρέπεται, πόσο περίπου στοιχίζει αυτή η εξέταση?Και πότε την κάνεις?

Για στίγμα δεν είναι αυτή που κάνουν και οι 2 γονείς?Νομίζω την έχουμε κάνει.

Από εξετάσεις, τη Δευτέρα θα ξανακάνω εξέταση για βιταμίνη D να δω αν ανέβηκε με τις αμπούλες.

κι εγω να σου πω ανυπομονω να το ακουσω το μικρουλι....χαχα κατι ειπες για παιδακια...η δουλεια μου ειναι αυτη...αστα! Κανω υπομονη κι ειμαι απο μακρια κι αγαπημενη....

Την εκανα σε ενα διαγνωστικο που μου προτεινε ο γυναικολογος μου και το 100% κοστιζε 240 ευρώ. Αν κανεις το 100%κανει μονο η γυναικα σε μικροτερα ποσοστα κανει κι ο αντρας για καποιο συγκεκριμενο γονιδιο. την κανεις οποιαδηποτε στιγμη της εγκυμοσυνης(όπως και για το στιγμα)γιατι ειναι γονιδιακος ελεγχος..

οι περισσοτεροι κανουν το 89% που κοστιζει καπου 150 αλλα μου ειπε ο γιατρος μου περιπτωση που του ετυχε να υπαρχει αλλοιωση στο υπολοιπο 11% και γι αυτο εκεινος παντα προτεινει το 100%...

Εγω δεν ξερω αν εχω στιγμα ουτε ο συζυγος,οποτε θα παμε στο κεντρο μεσογειακης αναιμιας που ειναι οι ειδικοι...απ'οτι διαβασα κανουν εξεταση για την κυστικη ινωση δωρεαν εκει....ψαξ'το λιγο! απλα δεν ξερω ποσο τοις εκατο καλυπτει η εξεταση...τουχαχιστον ξερω οτι κι εγω και ο αντρας μου απο σιδηρο και αιματοκριτη ειμαστε οκ...

15 minutes ago, Ioanitta είπε:

κι εγώ από αντισώματα δεν έχω τίποτα. Αυριο θα πάω τις εξετάσεις στο γιατρό όμως για να μου πει .

Απο αιματοκρίτη πως πάτε εσείς κορίτσια ? μόνο εγώ έχω τόσο χαμηλό δλδ 29?

εγω εχω 40! αλλα πριν την εγκυμοσυνη εινα 44 φαντασου...εχω πολύ υψηλο...


c6xsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 368
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

57 minutes ago, Mairouli2807 είπε:

Σίγουρα κολπικό θα σου κάνει.. ειδικά αν εισαι και αδυνατουλα... ειναι απο τα h&M εχει υφασμα μπλε χρωματος το οποιο σε μενα φτανει μεχρι κατω απο το στηθος, δεν εχει φερμουαρ κλπ μονο ενα διακοσμητικο κουμπι και ειναι χαμηλοκαβαλο πολυ μπροστα μονο.. εγω που φοραγα 28ή38 αναλογα την εταιρεια, αυτο ειναι 30/40.. ενα νουμερο μεγαλυτερο δηλαδη! τωρα μου ειναι χαλαρο.. σιγουρα μετα θα στενεψει... εγω προτιμω να ερθει το καλοκαιρι να βαλουμε τα φουστανακια να ειμαστε ανετες...

Με το αδυνατούλα γέλασα πολύ χαχαχ. Έγραψα πως είμαι μικροκαμωμένη βρε Μαίρη μου όχι αδύνατη. Δηλ κοντή με μικρό σκελετό.Από κιλάκια όμως είμαι πάνω από το κανονικό. 1,64 ύψος και πλέον 66 κιλά. Είμαι -1. Έχω σωματότυπο μήλο οπότε όλα μου τα άκρα είναι αδύνατα το ίδιο και η λεκάνη έχω όμως κοιλίτσα και στήθος. Μέχρι να γεννήσω θα είμαι σαν ντομάτα με πόδια. χαχαχα

Άντε να δούμε και σήμερα τι θα γίνει. Κορίτσια ευτυχώς ήρθε η Παρασκευή γιατί είμαι κομμάτια.Όσες ώρες και αν κοιμηθώ ξυπνάω κουρασμένη!

Ioanitta ο αιματοκρίτης είναι χαμηλός. Προσπάθησε να τρώως κρέας με λίγο λεμόνι, σταφίδες και αυγά  βοηθάνε πολύ. Μην σου δώσει από τώρα σίδηρο. Εάν έχεις το στίγμα είναι φυσιολογικό να είναι πιο χαμηλός.  Εγώ έχω 39 αιματοκρίτη και μου είπε να παρακαλάω να μην πέσει για να μην πάρω και σίδηρο γιατί ήδη υποφέρω από δυσκοιλιότητα. 

Για τις εξετάσεις τοξόπλασμα κτλ και εγώ μόνο αντισώματα ερυθράς έχω. Πίστευα ότι τόσα χρόνια που μαζεύω τις αδέσποτες γάτες θα το είχα κολλήσει και θα είχα αντισώματα αλλά δεν. 

Καλή συνέχεια κορίτσια θα σας στείλω το απόγευμα να σας πω πως πήγε η εξέταση. 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, stelkyritsa said:

Ioanitta ο αιματοκρίτης είναι χαμηλός. Προσπάθησε να τρώως κρέας με λίγο λεμόνι, σταφίδες και αυγά  βοηθάνε πολύ. Μην σου δώσει από τώρα σίδηρο. Εάν έχεις το στίγμα είναι φυσιολογικό να είναι πιο χαμηλός.  Εγώ έχω 39 αιματοκρίτη και μου είπε να παρακαλάω να μην πέσει για να μην πάρω και σίδηρο γιατί ήδη υποφέρω από δυσκοιλιότητα. 

Μπράβο ρε κορίτσια έχετε πολυ καλό αιματοκρίτη!! ζηλευω πραγματικά !!!

Δεν έχω στίγμα απλά έχω πολύ χαμηλό . Και πρίν την εγκυμοσύνη είχα 36 ( Δεν μου αρέσει και πολύ το κρέας και το απέφευγα)

 αλλά δεν περίμενα να φτάσει και 29 απο τωρα  . Σίδηρο και φυλλικό παίρνω ( με τέτοιο αιματοκρίτη δεν γίνεται να μήν πάρω)

και πίνω και φούλ χυμό πορτοκάλι, αυξησα και το κρέας.

Εμένα με έβαλε ο γιατρός να κάνω και καμπύλη ζαχάρου απο τώρα επειδή είμαι 31 αλλά οκ δεν έχω ζάχαρο

 


yH5Ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας εγκυούλες!εγω καπως καλυτερα με τις αναγούλες,αλλα εχω πολύ φουσκωμα συνέχεια,κ αν φαω μια κανονικη μεριδα φαγητου ειμαι σαν μπαλονι για ωρες.

Καμπυλη ζαχάρου ειχα κανει μονο στην πρωτη εγκυμοσυνη στο 3ο τριμηνο(ημουν 33χρονων

 κ τωρα 37).

Ρουχα φοραω μονο φορμες κ με ελαστικη μέση ετσι κ αλλιως(δε μπορω τιποτα που να με σφιγγγει)κ απο ρουχα εγκυμοσυνης ειχα παρει επισης στην 1η εγκυμοσ. απ΄το Η&Μ ενα τζιν κ ενα παντελονι κ με βολεψαν πολυ καλα, Τα ειχα δανεισει κ σε μια φιλη μου κ τα λατρεψε!

Αιματοκριτη εχω 36,5,κ στις προηγουμενες τοσο περιπου.Παιρνω μονο φυλλικο οξυ,αλλα προσπαθω να τρωω οτι χρειαζεται.

Κουρασμένη ολη μερα αλλα ειδικα το μεσημερι δεν αντεχω,πρεπει να ξαπλωσω.

Ευτυχως αυτη τη φορα εχω αντισωματα κ για τοξοπλασμα.

Ουφ,τα μικρα δε μάφηνουν να γραψω αλλο,να ειστε ολες καλά

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια που χαθηκατε???

ηρθε σκ και πηραμε ρεπο?χαχα

Εγω αυριο εχω ραντεβου με το σπορακι μου ξανα....!ανυπομονω....

πως ειστε απο συμπτωματα?εγω εχω αρκετες ναυτιες τα πρωινα μεχρι να φαω κατι...και απο φουσκωμα βεβαια καλα παμε!


c6xsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 hours ago, jane.austen είπε:

Κοριτσια που χαθηκατε???

ηρθε σκ και πηραμε ρεπο?χαχα

Εγω αυριο εχω ραντεβου με το σπορακι μου ξανα....!ανυπομονω....

πως ειστε απο συμπτωματα?εγω εχω αρκετες ναυτιες τα πρωινα μεχρι να φαω κατι...και απο φουσκωμα βεβαια καλα παμε!

Γεια σας κοριτσάκια!! Είχα πολυ τρέξιμο αυτη την εβδομάδα..

Το φουσκωμα μου εχει σπασει τα νευρα, παρηγγειλα κι εγω τα εγκυμοσύνης μου. Δεν νοιώθω με τίποτα άνετα. Επισης εχω αγχωθεί και με τον θυροειδή. Μου έχει ανοίξει τρελά η όρεξη και δεν ξέρω τι θα κάνω. Στο γραφείο το μεσημέρι πεινάω τόσο πολύ που νομίζω θα λιποθυμήσω χωρις φαγητό!

Ποια αλλη κοπέλα έχει θέμα με τον θυροειδή;; Πάλι διάβαζα διάφορα..

Επίσης είπαμε στην μικρή για το μωρό και ήταν πραγματικά απο τις πιο ευτυχισμένες στιγμές της ζωής μου. Δεν το πίστευε.. Τρελλάθηκε απο την χαρά της.. Ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι..

Τι είναι η εξάταση για την κυστική ίνωση;; Ολο καινούργιες εξετάσεις ακούω.. Τόσο πολύ έχω μείνει πίσω;;;

Αντε με το καλό!!

Κάθε φορά που πάτε στον γιατρό δεν σας κάνει και υπέρηχο;; Καλα δεν θυμάμαι;; Εδω δεν κανουν αλλά εγω είπα του γιατρού να κάνουμε κάθε φορά..

Αχ θέλω επίσης να έρθω το καλοκαίρι οπως σας είπα, αλλά δεν το βλέπω. Ολοι με μαλώνουν ότι είναι πολύ ριψοκίνδυνο.. Ευτυχώς θα σας έρθω το Πάσχα.


widxp1.png

Link to comment
Share on other sites

mary μου τι ευχαριστα με τη μικρη σας!!! ετσι,τα αδερφακια ειναι ευτυχια....

Η κυστικη ινωση πλεον προβλεπεται και απ τον εοππυ(το ενα γονιδιο ομως γραφεται). Εξεταζει αν υπαρχει αλλοιωση που θα προκαλεσει αυτην την σοβαρη αναπνευστικη νοσο-μπορεις να δεις τι ειναι στο ιντερνετ.

Εμενα μου εχει κανει υπερηχο και τις 2 φορες που εχω παει και θα μου κανει κι αυριο παροτι με εχει βαλει εμβολιμα αναμεσα σε ραντεβου για να δε τις εξετασεις μου.

κοριτσια ο σιδηρος καπου διαβασα πως φερνει δυσκοιλιοτητα...ισχυει?? εχω αιματοκριτη 40,θα τον ρωτησω αν ειναι απαραιτητο να παρω και σιδηρο...αν μου πει βεβαια,θα παρω χωρις συζητηση!

Εγω δεν εχω θεμα με θυροειδη,εχω ομως φιλη που κι αυτη στην εγκυμοσυνη ειχε παρομοια θεματα...

καλυτερα για το ταξιδι να συμβουλευτεις τον γιατρο σου...νομιζω πς καποιες εταιρειες κι ολας δεν επιτρεπουν σε προχωρημενη εφκυμοσυνη...ποσο θα εισαι τοτε μαιρη??


c6xsp2.png

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, jane.austen είπε:

mary μου τι ευχαριστα με τη μικρη σας!!! ετσι,τα αδερφακια ειναι ευτυχια....

Η κυστικη ινωση πλεον προβλεπεται και απ τον εοππυ(το ενα γονιδιο ομως γραφεται). Εξεταζει αν υπαρχει αλλοιωση που θα προκαλεσει αυτην την σοβαρη αναπνευστικη νοσο-μπορεις να δεις τι ειναι στο ιντερνετ.

Εμενα μου εχει κανει υπερηχο και τις 2 φορες που εχω παει και θα μου κανει κι αυριο παροτι με εχει βαλει εμβολιμα αναμεσα σε ραντεβου για να δε τις εξετασεις μου.

κοριτσια ο σιδηρος καπου διαβασα πως φερνει δυσκοιλιοτητα...ισχυει?? εχω αιματοκριτη 40,θα τον ρωτησω αν ειναι απαραιτητο να παρω και σιδηρο...αν μου πει βεβαια,θα παρω χωρις συζητηση!

Εγω δεν εχω θεμα με θυροειδη,εχω ομως φιλη που κι αυτη στην εγκυμοσυνη ειχε παρομοια θεματα...

καλυτερα για το ταξιδι να συμβουλευτεις τον γιατρο σου...νομιζω πς καποιες εταιρειες κι ολας δεν επιτρεπουν σε προχωρημενη εφκυμοσυνη...ποσο θα εισαι τοτε μαιρη??

Ο σίδηρος είναι πονεμένη ιστορία.. Θα ζήσεις (και θα ζήσουμε στιγμές απέιρου κάλους :cool:).

Οι εταιρείες που με αφορούν επιτρέπουν μέχρι τέλος της 36ης εβδομάδας και εγω θα είμαι 2 μέρες πριν. Πιο οριακά δεν γίνεται. Οι γιατροί εδω ειναι πολύ κουλ. Προυπόθεση η βεβαίωση του γιατρού οτι όλα βαίνουν καλώς. Αν δηλαδη γίνει κατι στην Ελλάδα δεν θα μπορώ να πετάξω και αυτό σημαίνει οτι θα πρέπει να γεννήσω στην Ελλάδα και να πετάξω πίσω μετα σπο 6 εβδομάδες (νεογέννητα δεν επιτρεπεται). Η μικρη θα εχει ηδη ξεκινησει σχολειο, με λιγα λογια καταστροφή.. Αυτο ειναι το χειροτερο πιθανο σεναριο.. Που εννοειται αν μεινω εδω δεν θα γινει τιποτα..


widxp1.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα! Ειμαι καινουρια εδω.. εχω κανει δυο τεστ που βγηκαν θετικα κ αυριο παω για την πρωτη μου χοριακη..! Αχ ευχηθειτε μου καλη τυχη!!!

Ολα καλα να πανε σε ολες μας!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια. Πώς τα περάσατε το Σαβ/κο? Μαίρη εγώ πάντως δε θα έκανα τέτοιο ταξίδ στην 35 εβδομάδα. Εδώ το σκέφτομαι να πάω Ελλάδα Ιούνιο που θα είμαι γύρω στις 26 με 27. Δε μπορείς να πας πιο νωρίς; Βέβαια πόσο μακρυνό είναι το ταξίδι; Αν είναι γύρω στις 2 ώρες είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Εγώ αν έρθω Ιούνιο, πολύ πιθανον να έρθω μόνη με τη μικρή, 4 και ώρες ως Αθήνα, και μετά Θεσσαλονίκη, αλλά αν γίνει έτσι θα κανονίσω η μητέρα μου να με περιμένει Αθήνα. Εγώ βέβαια φοβάμαι μη πάθω και κανά κουλό με καμιά θρόμβωση, αλλά πολύ θα ήθελα να πάω, και πιο πολύ για τη μικρή. Θα δούμε. 

Για το σίδηρο, πάλι αν είναι υψηλός, θα έλεγα να μη πάρετε. Στην Ελλάδα μου φαίνεται πως οι γιατροί δίνουν πολλά περισσότερα φάρμακα από ότι σε άλλες χώρες. Δε ξέρω αν θα εμπιστευόμουν τυφλά οποιαδήποτε γιατρό, όσο καλός και αν είναι!

Για το φούσκωμα, μάυρο χάλι. Λες και είμαι 5 μηνών, τώρα ή από το πολύ φαγητο (πάιζει και αυτό εδώ που τα λέμε) ή για μια ακόμη φορά διαπιστώνω πως οι μυοις τις κοιλιας μου είναι διακοσμητικοί!

Αρσιχαμε να λέμε και εμείς στη μικρή μας (4.5 χρονών) για το μωράκι στη κοιλιά της μαμάς. Φαίνεται να το παίρνει καλύτερα από όσο νομιζά, αν βέβαια το μωρό είναι κορίτσι! Θα μάθω σε καμιά 2 και βδομάδες με τα αποτελέσματα του Harmony. Τη τετάρτη έχω τον υπέρηχο, εύχομαι να είναι ακόμα εκει υγιέστατο και να μεγαλώνει!

Καλή βδομάδα να έχουμε!

Link to comment
Share on other sites

ΠΗΤ ομάδας

Hope: αρχες Σεπ.

Halex: 5 - Σεπ.

Skye: 7 - Σεπ.

Jane.austen: 9 - Σεπ.

Mantelene: 9 - Σεπ

Pepe: 10 - Σεπ.

Ioannita: 14 - Σεπ.

afpk: 16 - Σεπ.

Daip: 21 - Σεπ.

Mairouli2807: 25 Σεπ.

Mary_M: 29 - Σεπ.

 

Καλημέρα κορίτσια !!! Διόρθωσα την Π.Η.Τ μου επειδή δεν θυμόμουν καλά και το Σάββατο που είδα τον γιατρό μου είπε 14 Σεπτεμβρίου.

'Oποια κοπέλα δεν είναι ας μας πει Π.Η.Τ για να την προσθέσουμε.

Τελικά εγω το Σάββατο πήγα στο γιατρο , κάναμε κοιλιακο υπέρηχο και το είδαμε κανονικά το μωρακι (κουνούσε χέρια - πόδια) και μου είπε ο γιατρός να κλείσω για αυχενική γύρω στις 6 Μαρτίου

Αντισώματα δεν έχω για τίποτα ούτε καν για ερυθρά


yH5Ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κορίτσια, τι κάνετε? Εγώ πέρασα ένα περίεργο Σ/Κ. Καταρχήν την Παρασκευή πήγα γιατρό. Μου πήρε υγρό για καλλιέργεια κολπικού μου έκανε και τεστ παπ. Όποια είπε ότι δεν πονάς, ότι δεν είναι όπως πριν την εγκυμοσύνη κάνει λάθος. Η διαδικασία είναι ίδια με πριν και η γιατρός μου είπε ότι το μωράκι είναι προστατευμένο δεν παθαίνει τίποτα. Περιττό να σας πω ότι κόντεψα να λιποθυμήσω.  Μετά είδαμε το κουκουναλάκι. Την Παρασκευή ήμουν 8 εβδομάδων και 6 ημερών. Το μωρό ήταν 1,6 εκατοστά και είχε 150 παλμούς. Πάλι δεν μου είπε ΠΗΤ και πάλι δεν ορίσαμε ημερομηνία για αυχενική. Μου είπε να πάω αρχές Μάρτη να το ξαναδούμε να το μετρήσει γιατί πρέπει να είναι κάποια εκατοστά και πάνω και τότε θα μου πει πότε. Πολύ ταλαιπώρια όμως. Δεν ξέρω....

Τεσπα το Σάββατο ξυπνάω πέρνω το καρότσι της λαϊκης και πάω συνάμενη κουνάμενη να ψωνίσω. Έρχομαι σπίτι μετά από καμοιά ώρα τρώω κάτι και μετά από λίγο με πιάνει μια ζάλη άλλο πράγμα. Να γυρίζουν όλα!!! Μετράω πίεση 9 με 4,5. Πίνω καφέ τρώω ελίτσες και έρχομαι στα ίσα μου. Πάω να μαγειρέψω τον κιμά που πήρα να μου έρχετε αναγούλα. Τελικά μια κατσαρόλα σουντζουκάκια ο σύζυγος τρώει από το Σάββατο. Εμένα το στομάχι πονάει πολύ, ότι και να φάω είναι σαν πέτρα. 

Σήμερα με βλέπω να την βγάζω μόνο με γάλα και νερό. Λέτε να είναι από την εγκυμοσύνη (μέχρι στιγμής δεν είχα ενοχλήσεις) ή κόλλησα δεύτερη ίωση στα καππακια? Ωχχ

12 hours ago, jane.austen είπε:

mary μου τι ευχαριστα με τη μικρη σας!!! ετσι,τα αδερφακια ειναι ευτυχια....

Η κυστικη ινωση πλεον προβλεπεται και απ τον εοππυ(το ενα γονιδιο ομως γραφεται). Εξεταζει αν υπαρχει αλλοιωση που θα προκαλεσει αυτην την σοβαρη αναπνευστικη νοσο-μπορεις να δεις τι ειναι στο ιντερνετ.

Εμενα μου εχει κανει υπερηχο και τις 2 φορες που εχω παει και θα μου κανει κι αυριο παροτι με εχει βαλει εμβολιμα αναμεσα σε ραντεβου για να δε τις εξετασεις μου.

κοριτσια ο σιδηρος καπου διαβασα πως φερνει δυσκοιλιοτητα...ισχυει?? εχω αιματοκριτη 40,θα τον ρωτησω αν ειναι απαραιτητο να παρω και σιδηρο...αν μου πει βεβαια,θα παρω χωρις συζητηση!

Εγω δεν εχω θεμα με θυροειδη,εχω ομως φιλη που κι αυτη στην εγκυμοσυνη ειχε παρομοια θεματα...

καλυτερα για το ταξιδι να συμβουλευτεις τον γιατρο σου...νομιζω πς καποιες εταιρειες κι ολας δεν επιτρεπουν σε προχωρημενη εφκυμοσυνη...ποσο θα εισαι τοτε μαιρη??

jane αν έχεις 40 αιματοκρίτη προς το παρόν είσαι μια χαρά. στην πορεία βέβαια θα πέσει. Εμένα η γιατρός μου είπε ότι μέχρι 35 δεν δίνει σίδηρο. Από εκεί και κάτω ναι. Όντως το σίδηρο κάνει τρελλή δυσκοιλιότητα. 

Για την κυστική ίνωση ρώτησα και εγώ την γραμματέα της γιατρού που γράφει τις εξετάσεις και είχε μαύρα μεσάνυχτα. Της είπα να το ψάξει και να μου πει την επόμενη φορά. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες!!! Και εγω αποφάσισα να παω να δω το φασολάκι μου κ εγω κ άγχος και χαρά... και εγω δεν Εχω αντισώματα σε τοξόπλασμα κ μεγαλοκυτταροιο... μακριά απο αρρώστους, γάτες και καλα πλυμένο κ μαγειρεμένο κρέας κ λαχανικά.. κρέας δεν τρώω ακομα.. ουτε σαν σκέψη στο μυαλό δεν χωράει το κρέας.. εγω αυχενική εχω 8/3 αλλα δεν μπορούσα να περιμένω μέχρι τοτε και να μην εχω δει τι κανει το σποράκι μας... και εγω νιωθω πολύ Πρισμενη.. και σημερα ρε γαμωτο ξυπνηςα με πόνο στον λαιμό.. ελπίζω να μην αρρωστήσω..

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, stelkyritsa είπε:

Καλημέρα Κορίτσια, τι κάνετε? Εγώ πέρασα ένα περίεργο Σ/Κ. Καταρχήν την Παρασκευή πήγα γιατρό. Μου πήρε υγρό για καλλιέργεια κολπικού μου έκανε και τεστ παπ. Όποια είπε ότι δεν πονάς, ότι δεν είναι όπως πριν την εγκυμοσύνη κάνει λάθος. Η διαδικασία είναι ίδια με πριν και η γιατρός μου είπε ότι το μωράκι είναι προστατευμένο δεν παθαίνει τίποτα. Περιττό να σας πω ότι κόντεψα να λιποθυμήσω.  Μετά είδαμε το κουκουναλάκι. Την Παρασκευή ήμουν 8 εβδομάδων και 6 ημερών. Το μωρό ήταν 1,6 εκατοστά και είχε 150 παλμούς. Πάλι δεν μου είπε ΠΗΤ και πάλι δεν ορίσαμε ημερομηνία για αυχενική. Μου είπε να πάω αρχές Μάρτη να το ξαναδούμε να το μετρήσει γιατί πρέπει να είναι κάποια εκατοστά και πάνω και τότε θα μου πει πότε. Πολύ ταλαιπώρια όμως. Δεν ξέρω....

Τεσπα το Σάββατο ξυπνάω πέρνω το καρότσι της λαϊκης και πάω συνάμενη κουνάμενη να ψωνίσω. Έρχομαι σπίτι μετά από καμοιά ώρα τρώω κάτι και μετά από λίγο με πιάνει μια ζάλη άλλο πράγμα. Να γυρίζουν όλα!!! Μετράω πίεση 9 με 4,5. Πίνω καφέ τρώω ελίτσες και έρχομαι στα ίσα μου. Πάω να μαγειρέψω τον κιμά που πήρα να μου έρχετε αναγούλα. Τελικά μια κατσαρόλα σουντζουκάκια ο σύζυγος τρώει από το Σάββατο. Εμένα το στομάχι πονάει πολύ, ότι και να φάω είναι σαν πέτρα. 

Σήμερα με βλέπω να την βγάζω μόνο με γάλα και νερό. Λέτε να είναι από την εγκυμοσύνη (μέχρι στιγμής δεν είχα ενοχλήσεις) ή κόλλησα δεύτερη ίωση στα καππακια? Ωχχ

jane αν έχεις 40 αιματοκρίτη προς το παρόν είσαι μια χαρά. στην πορεία βέβαια θα πέσει. Εμένα η γιατρός μου είπε ότι μέχρι 35 δεν δίνει σίδηρο. Από εκεί και κάτω ναι. Όντως το σίδηρο κάνει τρελλή δυσκοιλιότητα. 

Για την κυστική ίνωση ρώτησα και εγώ την γραμματέα της γιατρού που γράφει τις εξετάσεις και είχε μαύρα μεσάνυχτα. Της είπα να το ψάξει και να μου πει την επόμενη φορά. 

Κορίτσι καλημέρα και καλή εβδομάδα! Συγνώμη που όπως αποδείχτηκε σου έδωσα λάθος εντύπωση, αλλά πραγματικά ενώ στο παπ νιώθω ενόχληση, στο κολπικό υγρό δεν είχα νιώσει τίποτα. Μου κάνει εντύπωση επίσης που σου έκανε παπ ενώ εγκυμονείς, δεν έχει τύχει να το ξανακούσω, αλλά όσο να πεις γιατρός είναι, σίγουρα κάτι παραπάνω θα ξέρει. Κρίμα που ήταν δυσάρεστη η εμπειρία. Τέσπα, να ναι πάντα γερό και δυνατό το "κουκουναλάκι" κι όλα τα άλλα φτιάχνονται!

Μάλλον από την εγκυμοσύνη θα είναι αυτό που περιγράφεις, αλλιώς θα πρόκειται για πολύ περίεργη ίωση!!!


lqUsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...