Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια από ποιο μήνα και μετά σας αφήνει ο γιατρός να βάφετε νύχια; Εμένα μου έχει απαγορέψει τα μαλλιά αλλά τα νύχια μου έχει πει από την αρχή ότι μπορώ να τα βάφω. Εγω βέβαια φοβάμαι και δεν τα έχω βάψει έως τώρα αλλά τώρα που ανοίγει ο καιρός έλεγα μήπως φτιάξω λίγο τα ποδαράκια. Πήρα και μανό από το φαρμακείο για να μην έχει πολλά χημικά (λέμε τώρα..)

Cafe Αύγουστος 2011


Συντονιστής Org

Recommended Posts

Σειλορ από το θηλασμό αν ήταν βρε θα τα είχε βγάλει τα σπυράκια τόσους μήνες....Εμένα πάντως πλέον ότι βγάζει από τροφές που εισάγω αλλιώς με τον θηλασμό τίποτα...

εχεις δικιο!!!θα το δω λιγες μερες πως θα παει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

εμένα το σλινγκ με έχει βολέψει τόσο ώστε δεν χρειάστηκα άλλο μάρσιπο αλλά ο γιος περπάτησε 9 μηνών και από τότε δεν έκατσε ξανά αγκαλιά ήθελε να περπατάει.Τώρα η μικρή δεν ξέρω πως θα πάει..Μει ται δεν έχω να σου πω


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites

εχω μαρσιπο ring sling και με εχει κουρασει λιγο!

σκεφτομουν να παρω mei tai για πιο γρηγορο μπες βγες

χαζομαρα θα κανω; το εχετε βολευτει;

Το μει ται με εχει σωσει!! Δεν συγκρινεται με το σλινγκ...

Ευχαριστιεσαι δεσιμο!!

Αξίζει με τα 1000......

Α!Εντιτ: Δεν είναι πιο γρήγορο το μπες-βγες... αλλά είναι πολύ πιο βολικο, ξεκουραστο κ άνετο..

Τι να σου πω μενεις κ κορυδαλλο να ερχοσουν για τεστ ντραιβ...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα ην καινουρια μαμα εδω μεσα. Μάλλον βρηκα το σωστο μερος να πω τον πόνο μου και να με συμβουλεψετε. Η Νεφέλη μου ειναι σχεδόν 7 μηνων. (γεννηθηκε 30/8/2011.)

Στον 4 μήνα παρουσιασε αλλεργια στην λακτόζη οποτε και το διατροφολόγιο μας ειναι περιορισμένο. Κοτοπουλάκι βράστο, λαχανικά βελουτε, και υποαλλεργικές κρέμες. Απο τότε λοιπόν που ξεκινησαμε το φαγητό , τρωμε σαν τα πουλάκια. Συπληρώνουμε και γαλατάκι, και κουτσα στραβά περναμε 150-200 γρ μηνιαιος. Τις τελευταιες 2 εβδομάδες περίπου το στόμα απλός

" σφράγισε'' και γω κοντευω να τρελαθώ. σας δινω το ημερήσιο πρόγραμμα πρωί:100 γρ γάλα

δεκατιανο:25 γρ φρούτο

μεσημεριανο : 45 γρ φαγητό

απογευματινο:35 γρ κρέμα

βράδυνο: 100γρ γάλα

οπως βλέπετε τρώει σαν πουλάκιconfused.gif

εχει νευρα ολη την ημερα , το βράδυ ξυπναέι απο τις 2:30 και κλαιει μεχρι τις 6 που την ξαναπαιρνει ο ύπνος.

και το παραπανω προγραμμα παρακαλώ σχεδόν 2 εβδομάδες. Να σημειωσω δε οτι σωματικα και ψυχολογικά ειναι στα πατώματα. Μεσοβδόμαδα θα την παω στο παιδιατρο να του ζητησω να μου γραψει αιματολογικές και να ψαξουμε επιτελους τι συμβαινει.

πως θα μεγαλωσει με τοσο λιγο φαγάκι ?confused.gif ευχαριστω που με ακουσατε

καθε βοήθεια-συμβουλή δεκτη


B57sp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλως την!

Οχι στη λακτόζη.. στη λακτοζη μονο δυσανεξια υπάρχει, στην πρωτεϊνη μάλλον εννοεις αλλεργια.

Θα ξεκινησω να σου γραφω αλλά δεν ξερω αν θα ολοκληρώσω γιατι ξυπνησε η μεγάλη.

Λοιπόν έχουμε το ιδιο πρόβλημα... όχι ως προς την όρεξη αλλά ως προς την αλλεργία. αλλεργια είχε κ η πρώτη κόρη μου κ δεν είχε ανοιξει στόμα να φαει ως 9 μηνων!!!

εκει να δεις δράματα...

Ως 9 μηνών μονο θήλαζε!!!Το στομα όχι μονο δεν το άνοιγε αλλά το εσφιγγε κιόλας...

Τα παιδάκι όταν έχουν αλλεργιες καλό είναι να ξεκινούν στερεες (οταν θηλαζουν ισχυει σιγουρα αυτό, οταν δεν θηλάζουν κραταω επιφυλαξη) όταν γίνουν 7 μηνών ώστε το εντεράκι τους να έχει ωριμασει περισσότερο κ να είναι πιο προστατευμένα από ασχημες αντιδράσεις στις νεες τροφές.

Το δικό σου το παιδί ήδη τρωει με γάλη γκάμα τροφών.. πιστευω να αφηνες το ασφαλές διαστημα των 4 ημερών???

Στην αρχη τα αλλεργικα ξεκινουν με λαχανικά κ αργότερα τα φρούτα...

Αυτά τα παιδάκια κλεινουν το στοματακι για να προστατευσουν τον εαυτό τους , μπορεί κάτι από αυτά που του δίνεις να το ενοχλει...

Για παραδειγμα η πρωτη μου ενω είχε ξεκινησει να τρωει μπανανα, καποια στιγμή έβαζε τα κλάματα όταν της την έδινα. Ετσι κ εγώ η έξυπνη της την έβαλα κρυφα μέσα σε άλλο φρούτο... κ το παιδί έβγαλε αλλεργία στην μπανανα τελικά.

Τα παιδια λοιπόν μάλλον γνωρίζουν κ κάτι που εμεις αγνοουμε....

Τωρα πως έλυσα ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ??

Ξεκίνησα να της δίνω τροφή που την έτρωγε μονη της με τα χεράκια της...

Εγινε άλλο παιδί, εκει που θα ήταν σίγουρα τρομερά κακόφαγη, έγινε ένα παιδί που απολαμβανει το φαγητο. ΠΟσότητες δεν έφαγε ποτε αλλά λύσαμε τις διαμάχες.

Το ίδιο λοιπόν έκανα με τη 2η μου.

Ξεκινησαμε με λαχανικά, βρασμένα σε στικ κ περασμενα κ από το φουρνο στη συνέχεια για να μην λιωνουν στα χερια της, τώρα έχει φαει

κολοκυθα, πατατα, γλυκοπατατα, καρότο, αγγουρι, αβοκαντο, μηλο, αχλαδι, κοτόπουλο, δαμασκηνο, φοινοκιο και άλλα.

ειμαι σίγουρη πως αν της είχα δωσει λιωμένα θα είχα τα ιδια με τη μεγάλη...Αντιθετα αυτη βλεπει φαι κ τρελαινεται, επειδή το φαγητο σε αυτη τη μορφη είναι εμπειρια για αυτά κ όχι καταναγκασμος...

η συνεχεια μετα,... η μεγαλη με τραβαει...

Link to comment
Share on other sites

γιουπι σε ευχαριστω για τη βοηθεια και την προταση!

θα παω να δοκιμασω και mei tai μπας και αγορασω!

πολυ καλη η ιδεα για τα στικς λαχανικων και φρουτων

φανταζομαι πως τα αφηνεις 2-3 λεπτα στο φουρνο ε;

Link to comment
Share on other sites

Αχ και ο μεγάλος μου το ίδιο.Μας παιδεψε πολυ με τις αλλεργίες μεχρι τα 6 του χρόνια. Τουλαχιστον εκεινος έτρωγε.Με την μπεμπεα δεν ξερω πως να ο χειριστω πραγματικά.

Αυτο το ''βρασμενα σε στικ ''με μαγεψε.οταν βρεις καποια στιγμη χρονο θα ηθελα να μου πεις πως ακριβως γινονται. Δηλαδη με αυτο τον τροπο το αφηνεις με τα χερακια μονο του και τα βαζει στο στομα ή παρανόησα? εχω αγχωθει ....θα ξαναδιαβασω παλι το μηνυμα σου.


B57sp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ξανθή το εβαλα και στο fb αλλα το παραθέτω και εδω για όλες ...

Σχετικά με την πιθανή επιδημία ίωσης (γραμμενα απο παιδίατρο, οχι εμενα)

Τον τελευταίο μήνα έχει παρατηρηθεί μια έξαρση εμπύρετου ίωσης. Τα συμπτώματα είναι: πυρετός διάρκειας 3-5 ή και 7 ημερών, βήχας, καταρροή, καταβολή, πόνοι στα κόκαλα. Φαίνεται ότι δε χρειάζονται φάρμακα για τη θεραπεία. Απλές καθημερινές συνταγές, όπως: πολλά υγρά, ζεστό χαμομήλι με μέλι, εντριβές, ζεστασιά και παραμονή στο σπίτι, φαίνεται πως είναι αρκετά.

Μην ξεχνάτε πως όλες οι ασθένειες έχουν τις επιπλοκές τους. Μπορεί να προκύψουν: πνευμονία, ωτίτιδα, ιγμορίτιδα, βρογχίτιδα.

Μην ησυχάζετε αν ο παιδίατρός σας έχει εξετάσει το παιδί και έχει διαγνώσει απλή ίωση. Οι επιπλοκές μπορεί να συμβούν την τρίτη, την τέταρτη ή την πέμπτη ημέρα.

Εάν, λοιπόν, ο πυρετός συνεχίζεται μετά το τρίτο 24ωρο, εάν το παιδί είναι απύρετο, αλλά νωθρό και μαραμένο, εάν ο βήχας αλλάζει χαρακτήρα, εάν το ίδιο το παιδί δεν αισθάνεται καλά, μη διστάσετε να ζητήσετε ξανά εξέταση από το γιατρό σας.

Μην πανικοβάλλεστε. Με ψύχραιμη αντιμετώπιση και με καλή επικοινωνία η ίωση θα αντιμετωπιστεί.


lnUXp3.png

κανείς δε γνωρίζει το παιδί σου όπως εσύ ...

Link to comment
Share on other sites

SMARA καλως ήρθες και ευχομαι να τα πατε γρήγορα καλυτερα με το φαγητο!

Και εγω ενθουσιαστηκα με την ιδεα των στικ γιατι αν το χερι της δικιας μου δεν βουταει μεσα στο πιατο δεν το ανοιγει το στόμα της. Αφηστε που με το που θα της βαλω σαλιαρα κα θα την κατσω στο καρεκλάκι αρχιζει και φτυνει χωρις καν να εχει δοκιμάσει. :rolleyes:

YIOUPI σε τι ηλικια αρχισες τα στικ στη μεγαλη σου? ετσι κοντα 7 μηνων?


lnUXp3.png

κανείς δε γνωρίζει το παιδί σου όπως εσύ ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2310158#post2310158

Εδώ έγινε μια συζήτηση που εξηγω για τα στικ.. αν θελετε κάτι ακόμα αφου το διαβασετε να σας το πω....

Στους 6 μήνες ξεκίνησα μαμούνα... αν κ αλλεργικό το παιδί του αρχισα τοτε δειλά δειλά έτσι για να εξοικειώνεται με την κινηση.. ωστε στους 7 να τρωει ικανοποιητικά. Κατευθειαν με στικ.

Πάντως με αυτη τη μεθοδο πρεπει να προσεχεις τι φαγητό δίνεις κ σε ποια μορφή. δεν δίνεις οτι να ναι σε στικ... Τις πρωτε 5-7 μέρες έκανε αυτό το γκαγκ reflex που αναφέρω πιο πάνω κ λίγο με τσίτωνε...αλλά όντως όπως λεει κ το βιβλίο το ξεπερασε στην εβδομαδα περίπου...

Link to comment
Share on other sites

Yioupi, τελικά χθες που πήγαμε στην παιδίατρο και πήγα να της τα δείξω είχαν εξαφανιστεί...Μου είπε ότι δεν είναι από φαγητό(ελπίζω να της τα περιέγραψα σωστά). Του δίνω μόνο βιολογικά..Αυτό με το θείο το έχω ακούσει κ εγώ και αποφεύγω σταφίδες/δαμάσκηνα κλπ που έχουν συνήθως.

7800 και 72 πόντους έφτασε το τζουτζούκι μου..και την ώρα που τον εξέταζε η γιατρός,πιάστηκε από το χέρι της και σηκώθηκε!! κουκουβαου-κουκουβάου!!!:D


mxOsp2.pngBr57p2.pngEWfBp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλωσήρθες Smara!!!

sailor Εγώ έχω βολευτεί με το μει-ταϊ...είναι τέλειο! Μοιράζεται πολύ καλά το βάρος στους ώμους,στην πλάτη και είναι πολύ ξεκούραστο! Aλλα είμαι κ εγώ αρκετά μακρια για να το δοκίμαζες...:rolleyes:


mxOsp2.pngBr57p2.pngEWfBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...