Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, linaa είπε:

      Καλέ πόσο είναι η fsh k η ε2 σου? Αυτό έχει σημασία . Αν είναι καλές θα έχεις Κ καλή διεργεση 

      Συμφωνώ...παίζουν ρόλο και οι άλλες ορμόνες...Η ΑΜΗ δε καθορίζει την έκβαση μιας προσπάθειας. Το έχουμε δει άπειρες φορές! Πίστεψε με! Κάνε την προσπαθεια σου!! Σου εύχομαι να πετύχεις το θαυματακι σου!!!!

Cafe Αύγουστος 2011


Συντονιστής Org

Recommended Posts

tinger, δεν τιθεται θεμα αμφισβητησης το ποσο δραστικά ειναι όλα αυτα αλλά υποτίθεται οτι εχουν περάσει και 30+ χρόνια απο τότε που γεννηθήκαμε εμεις (εγω τουλάχιστον :lol:) και υπαρχουν άλλα μέσα ανακούφισης.

Και μενα οταν γεννηθηκε η μικρη και τις πρωτες εβδομαδες εκλαιγε κλασσικα όπως τα περισσότερα βρεφακια, ερχοταν η μαμα μου εβαζε μιση κουταλιτσα μοσχοκαρυδο στο στομα, το σαλιωνε καλα καλα, το εφτυνε σε ενα βαμβακι (σορρυ για την περιγραφη) και το βαζαμε στην αφαλουδακι της. Μετα την κρατουσε μπρουμητα στα γονατα, λιγο η ζεστουλα, λίγο το καρυκευμα, λιγο η αγκαλιτσα κοιμόταν η ζουζουνα μου! Εγω βεβαια κοιτουσα σαν εξωγηινος!

Τι να πεις! Ενα βιβλιο με γιατροσόφια να γραψουμε, να ξετιναξουμε την ιατρική! :)


lnUXp3.png

κανείς δε γνωρίζει το παιδί σου όπως εσύ ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

καλημέρα!!!!

Μου φαίνονται τόσο παράξενα όλα αυτά για τα δοντια!!!:confused:

Εμένα η μπουμπού χθες κοιμήθηκε το βράδυ και δεν ξύπνησε, δηλαδή τι ήταν αυτό που έκανε 4 μέρες? αναλαμπή? Πω Πω βουνό μου φαίνονται όλα αυτά!!!!!:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

vivouli μήπως περνούσατε κανένα αλμα ανάπτυξης;

Κορίτσια μου είπε και η δική μου η μαμά ότι μας έβαζε ούζο στα ούλα και ότι ανακουφιζόμασταν...Βέβαια δε νομίζω να ακολουθήσω τέτοιες πρακτικές!

Εμείς ετοιμαζόμαστε να πάμε βολτούλα στο mall αφού δεν έχει καλό καιρό για έξω.

Φιλιά σε όλες!


mxOsp2.pngBr57p2.pngEWfBp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια τι κανετε??εμεις απο εχθες τρεχει λιγο η μυτουλα μας+ το οτι περνουμε αντιβιωση παλι αντε να ανοιξει λιγο ο καιρος να ηρεμησουμε!!!κοριτσια εμενα ο γιατρος μου ειναι λιγο κατα των φαρμακων δεν δινει ευκολα φαρμακο και τωρα με την αντιβιωση μια εβδομαδα περασαμε με αερολιν και φλιξοταιτ και στο τελος μας ειπε να παρουμε αντιβιωση( βρογχιολιτιδα)οπως και τοτε με τον ποπο μας που λεγαμε οτι μπορει να εβγαζε και δοντακι μου ειχε πει να παρω μελανι απο το φαρμακειο και να βαζω τοπικα στις φουσκαλιτσες τις περασε σε 2-3 μερες!!τι να πω ο καθε γιατρος λεει τα δικα του.

Link to comment
Share on other sites

princess@prince σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!

Μπεν μαρι για τη φρουτόκρεμα δεν μου πέρασε καθόλου από το μυαλό!!!!!! θα το δοκιμάσω αύριο κιόλας!!!!

Καλά ο ποπός τι δουλειά έχει με τα δοντάκια???:confused:

Για το ρακί όντως δεν είναι λίγο υπερβολικό? Έχω ραντεβού την

Πέμπτη με την παιδίατρο και θα δω τι θα μου πει και αυτή της έχω γράψει ένα κατεβατό με απορίες!!!!:rolleyes:

Χθες το βράδυ ευτυχώς κοιμήθηκε! :-P Ξύπνησε κατά τις 3:30 αλλά της έβαλα το παιχνίδι της με τη μουσική και κοιμήθηκε πάλι! Ευτυχώς δεν θα το άντεχα πάλι!!!

μου ειχε πει οτι επειδη τα κακακια της λογο δοντιων ειναι λιγο οξινα ερεθιζουν τον ποπο τους αλλες Φορες πολυ και αλλες λιγο!! τι να πω!!:P

πολυ χαιρομαι που κοιμηθηκε το βραδυ το ζουζουνακι σου!!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

marroz90 άλμα ανάπτυξης??????:confused:

Δηλαδή μεγαλώνει και αλλάζει συμπεριφορά???

Που να ξέρω!

Είμαι και λίγο ασχετούλα να το πω???? Το λέω!!!:eek:

Προχθές διάβασα τα μηνύματα και έμαθα και το "αίισθημα αποχωρισμού" γιατί τα κάνει και η μπέμπα αυτά και απορούσα γιατί το κάνει αυτό από τη στιγμή που καθόταν στο καρεκλάκι ή στο ριλάξ και έπαιζε με τα παιχνίδια της.Τώρα πετάει τα παιχνίδια της για να πας εκεί να της τα δώσεις!

Επίσης αυτόν τον μήνα μου φαίνεται ότι έγινε η διπλάσια! Μεγάλωσε απότομα έγινε ανθρωπάκι!!! Πάει το νινί που ήταν!!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

mamouna μου τα συγκεκριμενα γιατροσοφια, εγιναν οταν δεν επιανε κανενα απο τα συγχρονα σκευασματα και το παιδι συνεχιζε να κλαιει με λυγμους. οταν δεν το πιανει το μασαζ με τις κρεμουλες του φαρμακειου,οταν δεν το πιανει παυσιπονο και το παιδι υποφερει τοτε δεν εχω προβλημα να μουδιασουν τα ουλα του με λιγο τσιπουρο. δεν το συστηνω σε καμια να το κανει,προς Θεου:)απλα λεω οτι εμενα προσωπικα δε με πειραξε.απο το να το βλεπω να σπαραζει και να μην μπορω να κανω κατι αλλο,απλα δεχτηκα τη συγκεκριμενη λυση.


line_line_typew4_beg_d_typew6_time_1247889600_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.giftt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Τα θηλάζοντα μωράκια στο άλμα ανάπτυξης περνούν πιο πολλες ώρες στο στήθος την ημέρα και την νυχτα φροντιζοντας έτσι να αυξησουν την παραγωγή της μαμάς .

Τα μωράκια που πινουν ξένο γάλα κανουν μεγαλύτερης χρονικής διάρκειας γεύματα χωρίς πολύ ορεξη και πολλες φορες αφήνουν στη μέση το γεύμα .

Στο άλμα ανάπτυξης τα μωρά ετοιμάζονται ψυχολογικά και σωματικά για τα νέα τους κατορθώματα(μπουσούλημα,περπάτημα,ομιλία κλπ)..

και εγώ είμαι άσχετη..μη νομίζεις! Τα κορίτσια εδώ με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ και μου έχουν ανοίξει τα μάτια σε θέματα που αφορούν το μωρό!


mxOsp2.pngBr57p2.pngEWfBp3.png
Link to comment
Share on other sites

οι 10 πιο δύσκολες φάσεις των αλματων ανάπτυξης ειναι : (σε εβδομάδες )

Η 5η

Η 8η και η 9η

Η 12η

Η 15η -16η-17η-18η-19η (συνεχόμενες με κορύφωση στην 17η)

Η 23 -24-25-26 (με κορύφωση στην 26η)

Η 29-30 (πολυ ήπια)

Η 34-35-36-37 (με κορύφωση στην 36η)

Η 42-43-44-45-46 (με κορύφωση στην 44)

Η 51-52-53-54 (με κορύφωση στην 53)

Η 60-61-62-63-64 ( με κορύφωση μεταξή 61-62)

Η 71-72-73-74-75 (με κορύφωση μεταξύ 72-73)


mxOsp2.pngBr57p2.pngEWfBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και καλώς ορίσατε οι καινούριες μανούλες! Έχω καιρό να μπω εδώ και δεν ξέρω τι να πρωτοπώ..

Μαριλού μου σε θαυμάζω που επιμένεις τόσο με το θηλασμό, δεύτερη φορά επαναγαλακτισμό ούτε εγώ η μανιακή δε θα έκανα... Βασικά εγώ δεν είχα και ποτέ καλή σχέση με το θήλαστρο, ίσως γι' αυτό μου φαίνεται βουνό κάτι τέτοιο. Κατα τ' άλλα κι εμείς ξυπνάμε 2 φορές μες στη μαύρη νύχτα για μανουλογαλατάκι, οπότε σερί ύπνο έχω να κάνω τουλάχιστον 6 μήνες.

Η άποψή μου για τα γιατροσόφια είναι όποια και για τα φάρμακα, δηλαδή κατά! Ο θηλασμός και η επαφή με τη μαμά, οι αγκαλίτσες ή το καθαρό νεράκι, άντε κανα χαμομηλάκι ή λίγο ελαιόλαδο (τοπικά πάντα) στο τσακιρ κέφι είναι για μένα οι λύσεις στα προβλήματα και στα εκάστοτε πονάκια. Μπορεί να είμαι τυχερή και να μιλάω εκ του ασφαλούς, αλλά δε θεωρώ ότι κι ο δικός μου είναι ήρεμος. Ειδικά στην αρχή πατούσε κάτι τσιρίδες που ήθελε πολύ τραγούδι, χάδι και όρθια αγκαλίτσα για ώρες για να ηρεμήσει... Η εφαρμογή του ούζου-τσίπουρου-ρακής είναι πολύ συνηθισμένη για τα δοντάκια, εγώ όταν πονούσα από φρονιμήτες με ρακί την έβγαζα και φυσικά γινόμουν φέσι (ευκαιρία να πιω έψαχνα).

Ο μικρός μου σήμερα με φίλησε συνειδητα και έλιωσα.... Αυτά από μενα, σας φιλώ!


VbTYp1.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!! Πώς να μη λιώσεις βρε κορίτσι?!?!? Λογικό είναι.....

Λοιπόν για τον επαναγαλακτισμό που λέτε εγώ επιμονή και υπομονή έχω αλλά μάλλον όχι τόση όση χρειάζεται αυτή τη φορά γιατί δεν καταφέρνω να την αυξήσω τη ρημάδα την ποσότητα και παράλληλα ο Προκοπίκος θελει 220 - 250 ml το βράδυ (το πρωί ακόμη θηλάζει χωρίς πρόβλημα οπότε δεν ξέρω). Έχω λίγο απόθεμα στην κατάψυξη ακόμη αλλά μετά μας βλέπω το βραδυνό να το αντικαθιστούμε με Nulac και να κρατάμε τον πρωινό θηλασμό όσο γίνεται :(:(:(

Στην αρχή στεναχωρήθηκα αλλά μετά είπα ότι όπως σε όλα το κάθε παιδί έχει το ρυθμό του, προφανώς το ίδιο ισχύει και στο θηλασμό. Πού θα πάει το τρίτο δε θα μου κάνει τη χάρη να θέλει Μαραθώνιους θηλασμούς και να ζήσω τη χαρά του βυζί-πιπίλα:confused::tongue::confused::tongue::confused::tongue: Αφού αυτός ρε παιδιά με το που δοκίμασε φαγητό θέλει να μας φάει όλους τον έχει τρομάξει το μάτι μου!!!! Φρούτα 250 γραμμάρια, μεσημεριανό 380 (!!!!!) και απογευματινό 250-300 γραμμάρια πάλι!!!!!

Και μια και το είπαμε πάω να τον ταϊσω τα φρούτα του κι έρχομαι!!!!!


dWXVp3.png

YqUap3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαριλού μια χαρά τα καταφέρατε δεδομένου ότι ο μικρός ήταν και προωράκι οπότε είχες επίπεδο δυσκολίας μεγαλύτερο από εμάς....Αλλά κοντεύετε 8 μηνών και ακόμα πίνει γάλα μαμάς....

Πάντως και η δικιά μου τις τελευταίες μέρες πλήρης αδιαφορία για το στήθος.Ενώ πριν το φαγητό προτείνω πάντα το πιάνει με το χέρι και το σπρώχνει πέρα και ανοίγει στόμα να φάει φαγητό...Με τα πολλά κόψαμε τελείως 2 θηλασμούς και το απόγευμα απλά δεν της δίνω εγώ τις περισσότερες μέρες φαγητό αλλά στήθος.Έτσι κάνει μόλις 4 θηλασμούς την ημέρα τους 3 το βράδυ που κοιμάται έναν ξημερώματα και έναν μόλις ξυπνήσει για πρωί.Αν της δώσω και απογευματινό πολύ φοβάμαι ότι θα κόψει και άλλον έναν....Πουφ μεγαλώσαν τα μικρούλια μας....Αλλά όπως και να έχει ας με οδηγήσει η μικρή τη θέλει να κάνει...

Καλή σαρακοστή σε όλους μας....


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...