Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Faith22 said:

      😳Πόσο λυπάμαι.Εσύ από τι έχασες το μωράκι σου?Η ξαδέρφη μου θρόμβωση στον ομφάλιο λώρο περιμένουμε κ τα αποτελέσματα της νεκροψίας βέβαια αλλά μάλλον αυτό ήταν.

      Ακριβώς αυτό που είπες,θύμωσε η μαία κ ο γιατρός,μου έστειλε να με μαλώσει.

      Α να σου πω... καλύτερα μου φαίνεται που δεν θα μπεις στο χώρο των χοριακων,πολύ αγχωτικό κομμάτι κ αυτό.

      Ναι πέρυσι και για μένα οι χοριακες ήταν πολύ αγχωτικες… έτσι κ αλλιώς ότι είναι να γίνει θα γίνει με η χωρίς … 

Σπερματέγχυνση με φάρμακα ή χωρίς;;;


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια και καλώς σας βρήκα!

Θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ γιατί έχω μπερδευτεί...
Έχω κάνει δύο σπερματεγχύσεις με ενέσεις μενοπούρ, όπου την πρώτη φορά είχα 3 ωάρια από τα οποία τα 2 μεγάλωναν ενώ στη δεύτερη προσπάθεια κατέβασα μόνο ένα ωάριο (δηλαδή αυτό που θα είχα ούτως ή άλλως).
Ο γιατρός τότε μου είπε ότι δεν έχουν νόημα οι ενέσεις για επόμενη προσπάθεια (αν δεν έμενα πάλι έγκυος) αφού δεν δημιούργησα παραπάνω από ένα ωάριο (και μάλιστα τη δεύτερη φορά μου είχε αυξήσει τη δόση), και όταν τον ρώτησα αν παρ' όλα αυτά με τις ενέσεις βελτιώνεται η ποιότητα του ωαρίου, μου είπε πως δεν παίζει ρόλο.  Τελικά έμεινα έγκυος τότε αλλά δυστυχώς παλινδρόμησε...

Τώρα σκεφτόμαστε να ξαναπροσπαθήσουμε με σπερματέγχυνση αφού είδαμε αποτέλεσμα έτσι, αλλά ο γιατρός μου είπε να κάνω πάλι ενέσεις παρ' όλο που δεν κατεβάζω περισσότερα ωάρια γιατί έτσι μπορούμε να το βοηθήσουμε καλύτερα...

Όπως καταλαβαίνεται λοιπόν έχω μπερδευτεί τελείως και το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε ούτε λεφτά για τα φάρμακα (είμαι άνεργη και ανασφάλιστη και ο σύζυγος επίσης ανασφάλιστος), ούτε τον άπειρο χρόνο για προσπάθειες (είμαι 39 χρονών) αλλά και τα φοβάμαι γενικά τόσα φάρμακα...

Με βάση την εμπειρία σας λοιπόν, θα είχε νόημα να πάμε για σπερματέγχυνση χωρίς φάρμακα ή έχουμε περισσότερες πιθανότητες με αυτά; Βελτιώνουν ή χειροτερεύουν την ποιότητα των ωαρίων τελικά;

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα αλλά όπως καταλαβαίνεται τα πράγματα είναι λίγο μπλεγμένα μες το κεφάλι μου...


UUiMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 20/6/2017 at 4:23 ΜΜ, Nightwish είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και καλώς σας βρήκα!

Θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ γιατί έχω μπερδευτεί...
Έχω κάνει δύο σπερματεγχύσεις με ενέσεις μενοπούρ, όπου την πρώτη φορά είχα 3 ωάρια από τα οποία τα 2 μεγάλωναν ενώ στη δεύτερη προσπάθεια κατέβασα μόνο ένα ωάριο (δηλαδή αυτό που θα είχα ούτως ή άλλως).
Ο γιατρός τότε μου είπε ότι δεν έχουν νόημα οι ενέσεις για επόμενη προσπάθεια (αν δεν έμενα πάλι έγκυος) αφού δεν δημιούργησα παραπάνω από ένα ωάριο (και μάλιστα τη δεύτερη φορά μου είχε αυξήσει τη δόση), και όταν τον ρώτησα αν παρ' όλα αυτά με τις ενέσεις βελτιώνεται η ποιότητα του ωαρίου, μου είπε πως δεν παίζει ρόλο.  Τελικά έμεινα έγκυος τότε αλλά δυστυχώς παλινδρόμησε...

Τώρα σκεφτόμαστε να ξαναπροσπαθήσουμε με σπερματέγχυνση αφού είδαμε αποτέλεσμα έτσι, αλλά ο γιατρός μου είπε να κάνω πάλι ενέσεις παρ' όλο που δεν κατεβάζω περισσότερα ωάρια γιατί έτσι μπορούμε να το βοηθήσουμε καλύτερα...

Όπως καταλαβαίνεται λοιπόν έχω μπερδευτεί τελείως και το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε ούτε λεφτά για τα φάρμακα (είμαι άνεργη και ανασφάλιστη και ο σύζυγος επίσης ανασφάλιστος), ούτε τον άπειρο χρόνο για προσπάθειες (είμαι 39 χρονών) αλλά και τα φοβάμαι γενικά τόσα φάρμακα...

Με βάση την εμπειρία σας λοιπόν, θα είχε νόημα να πάμε για σπερματέγχυνση χωρίς φάρμακα ή έχουμε περισσότερες πιθανότητες με αυτά; Βελτιώνουν ή χειροτερεύουν την ποιότητα των ωαρίων τελικά;

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα αλλά όπως καταλαβαίνεται τα πράγματα είναι λίγο μπλεγμένα μες το κεφάλι μου...

Eγω παλι με τοσες σπερματεγχυσεις κ στα 39 κ με δοδομενο την μη ανταποκριση σε φαρμακα θα σου προτεινα να δεις το κομματι εξωσωματικη σε φυσικο κυκλο σε δημοσιο νοσοκομειο που ναι δωρεαν..οι πιθανοτητες δε συγκρινονται κ επιπλεον θα δεις κ για πιο λογο δεν μενεις μονη σου..εκανα 4 σπερματεγχυσεις χωρις να χω αιτια κ γενναω το παιδακι μου με εξωσωματικη...ημουν 28... Αποψη μου φυσικα..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες για εξωσωματική σε φυσικό κύκλο σημαίνει ότι για κάποιους μήνες θα συλλέγουν τα ωάρια που βγάζω φυσιολογικά και μετά από κάποιον αριθμό θα κάνουν τη διαδικασία? ή κατευθείαν θα γίνεται εξωσωματική στον ένα μήνα που θα έχω ένα ωάριο? Φάρμακα πρέπει να πάρεις?
Συγνώμη που τα ρωτάω όλα αυτά αλλά δεν γνωρίζω τι γίνεται ακριβώς...

Ο γιατρός μου δε θεωρεί αναγκαίο να πάμε για εξωσωματική, παρ' όλο που κάνει εξωσωματικές σε δημόσιο νοσοκομείο, γιατί ήδη με τη δεύτερη σπερματέγχυνση έμεινα έγκυος...

Απλά θεωρεί ότι πρέπει να πάρω και φάρμακα παρ' όλο που σε μένα δεν έκαναν κάτι...


UUiMp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 22/6/2017 at 0:54 ΜΜ, Nightwish είπε:

Αυτό που λες για εξωσωματική σε φυσικό κύκλο σημαίνει ότι για κάποιους μήνες θα συλλέγουν τα ωάρια που βγάζω φυσιολογικά και μετά από κάποιον αριθμό θα κάνουν τη διαδικασία? ή κατευθείαν θα γίνεται εξωσωματική στον ένα μήνα που θα έχω ένα ωάριο? Φάρμακα πρέπει να πάρεις?
Συγνώμη που τα ρωτάω όλα αυτά αλλά δεν γνωρίζω τι γίνεται ακριβώς...

Ο γιατρός μου δε θεωρεί αναγκαίο να πάμε για εξωσωματική, παρ' όλο που κάνει εξωσωματικές σε δημόσιο νοσοκομείο, γιατί ήδη με τη δεύτερη σπερματέγχυνση έμεινα έγκυος...

Απλά θεωρεί ότι πρέπει να πάρω και φάρμακα παρ' όλο που σε μένα δεν έκαναν κάτι...

το αν θα κανεις εξωσωματικη ειναι δικο σου θεμα καθαρα...κι εμενα δεν ηθελε..το οτι εμεινες εγκυος ειναι πολυ ενθαρυντικο ωστοσο δεν ξερουμε αν και κυριως ποτε θα ξαναμεινεις με αυτη τη μεθοδο που τα ποσοστα της ειναι ιδια σχεδον με κανονικης συλλυψης...φυσικος κυκλος στην εξωσωματικη ειναι αυτο που ειπες..συλλογη ωαριου η ωαριων (για πολλους μηνες η κι σε ενα κυκλο με ελαχιστα φαρμακα οπως αυτα που θα παρεις τωρα αν παρεις τωρα)δεν ξερω ποσο καιρο προσπαθεις..εγω ξεκινησα 28 και ειμαι 34 και μολις μπηκα στο μηνα μου..μετανιωνω που δεν ξεκινησα πιο νωρις...το κοστος στα δημοσια δεν υπαρχει(εννοειται αν πας ιδιωτικα η εξωσωματικη κοστιζει παρα πολυ)και οι πιθανοτητες απο 18% γινονται 40% τουλαχιστον...εγω φαρμακα για σπερματεγχυση δεν θα επερνα...και στην εξωσωματικη χρειαστηκα ελαχιστες μοναδες..μολις 75 τη μερα(το λιγοτερο που μπορει να παρει καποια)βασικα παρε μια δευτερη γνωμη...αν εισαι 39 μην κλεινεις τα αφτια σου ακουγοντας ενα μονο γιατρο...σε μια κυηση ο χρονος ειναι ο καλυτερος συμαχος σου...αυτη ειναι η δικη μου γνωμη...

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τη βοήθειά σου! Εμείς προσπαθούμε αισίως 6 - 7 χρόνια και αυτό γιατί ενώ όλα φαινόντουσαν οκ είχα υδροσάλπιγγα την οποία και αφαίρεσα τελικά.
Γενικά η εξωσωματική με τρομάζει ψυχικά και δεν ξέρω αν θα είχα το συναισθηματικό σθένος να περάσω αυτή τη διαδικασία...
Ακόμα κι αν πάω σε δημόσειο για τα φάρμακα δεν πρέπει να περάσω επιτροπή? Είμαι ανασφάλιστη, δικαιούμαι από τον εοππυ φάρμακα?

Τις προηγούμενες φορές έκανα ενέσεις μενοπουρ 150 μονάδες για 7 μέρες αν θυμάμαι καλά και τώρα μου είπε να πάρω 20 κουτιά altermon επειδή είναι πιο φτηνά αλλά τελικά έρχονται το ίδιο σε κόστος με τα μενοπουρ...
Γενικά μισώ τα φάρμακα και θα ήθελα να μην ξαναπάρω τίποτα αλλά ο ντοκ πιστεύει ότι βοηθάνε κι ας μην κάνω περισσότερα του ενός ωαρίου... Αλλά που βοηθάνε ακριβώς δεν έχω καταλάβει... Αυτό είναι το ζήτημα...


UUiMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ακουσμα της λεξης εξωσωματικη ολους μας τρομαζει κακα τα ψεματα..ολοι ξυπνησαμε ενα πρωι μετα το γαμο μας η μεσα σε μια συμβιωση με το ονειρο να παρουμε ενα τεστ να το κανουμε εκπληξη στον αντρα κ στους συγγενεις..για πολλες αυτο εμεινε ονειρο..ωστοσο να ευγνωμονεις το θεο που ζεις στο 2017 κ δεν υπαρχει περιπτωση να μη γινεις μανα...το πως θα το διαχειριστεις ειναι δικο σου θεμα..εγω εκανα χωρις κανενα απολυτως θεμα ( κατα τον τοτε γιατρο μου ) 4 σπερματεγχυσεις..Σκεψου οτι εσυ εχεις μια σαλπιγγα εγω δεν ειχα κ δεν εχω τιποτα...ακουσα το γιατρο μου..ξεκινησα με προγραμματισμενες επαφες..πετασα σε σπερματεγχυσεις...τιποτα..στα32 μου ειπα στοπ παω για εξωσωματικη..εχω κανει ολες τις γνωστες εξετασεις κ δεν εχω τιποτα κι ομως 4 χρονια παιδι δεν ειδα...αλλαξα γιατρο...πηγα μετα απο αναζητηση σε εξωσωματικο...οντως μας χαρακτηρισε ανεξηγητα υπογονιμους ως αναφορα το γυναικολογικο κ ανδρικο κομματι..εκανα την πρωτη πηρα μηδεν...κ ξαφνικα εντελως τυχαια απο ενα γυναικολογο της γειτονις κυριολεκτικα...ακουσα πρωτη φορα τις εξετασεις σε αιματολογο ανοσολογο ενδοκρινολογο...πηγα σε ειδικους..το θεμα μου εντοπιστηκε εκει..κ οντως δεν ημουν ανεξηγητα υπογονιμη ειχα 2 αυτοανοσα που δε μου επετρεπαν φυσικη συλλυψη κ που κ να γινοταν θα κατεληγε σε παλλινδρομη...εκανα δευτερη εξωσωματικη..παλλινδρομη7 βδομαδα τυχαιο γεγονος χρωμοσωμικη ανωμαλια( το στειλα για εξεταδη) κι ομως επιασα..με την αιματολογικη θεραπεια επιασα..τροτη εξωσωματικη διδυμα παλλινδρομη 8 βδομαδων παλι χρωμοσωμικα..βασικ το ενα κ δυστυχως παρεσυρε κ το αλλο...κ εφτασα ως την τεταρτη...σημερα μπηκα στον 9 μηνα...αναλογικα με το τι περασαν αλλες δεν περασα τιποτα...αλλα εσφιξα τα δοντια κι ειπα μια ιδεα ειναι...

Εκανες 150 μοναδες τη μερα εκανα75... Η διαφορα ξερεις ποια ειναι; Οτι εγω 14 μερα με μεθηβεδωσα ωαρια..η μονη διαφορα ειναι αυτη...κατα τα αλλα ο συζυγος εδωσε οπως εσενα σπερμα κ 5 μερας μετα με τον ιδιο καθετηρα που κανες σπερματεγχυση εγω εκανα εξωσωματικη..δεν εβαλα σπερμα αλλα εμβρια..η διαδιλασια ιναι ακριβως ιδια πλην της ωοληψια που δεν εχει καν πονο κ διαρκει 10 λεπτα..το οικονομικο κοστος ειναι μεγαλο..ωστοσο εξαρταται αν θα το καβεις σε δημοσιο κ λυριως απο το πρωτοκολλο..οταν πχ δε βγαζεις ωαρια γιατι να παρεις φαρμακα; Σε πανε σε φυσικο κυκλο..τωρα ως αναφορα την ρπιτροπη νομιζω οτι δικαιουνται κ οσοι εχουν προνοιας ασφαλεια..μπορεις να κανεις ενα τηλ( διλαιουσαι κ για σπερματεγχυση) ..προσωπικα ειχα παθει εμμονη με το θεμα...ειχα κουραστει τα πηγαινε ελα..κι ας μη το πιστευε ο γιατρος μου οτι χτειαχομουν..κ τωρα μου λενε ολοι μπορω να μεινω κ μονη μου...οκ ναι ισως..μου το εγγυαται καποιος; Κι αν ναι ποτε; Στα 45 που θα μου χει βγει η ψυχη κοντα 15 χρονια προσπαθειων; ..ειλικρινα δεν ξερω..εγω για 4 σπετματεγχυσεις εδωσα συνικα 2000 ευρω κ 2200 εδωσα για την εξωσωματικη...τι να πω...ευχομαι απο καρδιας να πετυχεις με τον οποιο τροπο απλα ρωτησε τον γιατι τοσο φαρμακο αν δεν εχεις παραγωγη

Link to comment
Share on other sites

ναι έχεις δίκιο σ' αυτά που λες...
Θα πρέπει να τα βάλω κάτω και να δω... και κυρίως τι παίζει με την επιτροπή...

Τον ρώτησα γιατί φάρμακα και μου είπε για να βοηθήσουμε το ωάριο αλλά πως βοηθιέται δεν έχω καταλάβει...

Σ' ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σου και εύχομαι να γεννήσεις μ' έναν πόνο και όλα να σου έρχονται όπως επιθυμείς!


UUiMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παντως την ποιοτητα δε τη φτιαχνει..η ποιοτητα δε φτιαχνεται 6 χρονιαχμε τοσες κοπελες τοσα φορουμ τοδπυς γιατρους αυτο ξερω..για αυτο κ σε γυναικες πανω απο 40 προτεινουν φυσικους..ψαξτο καλα πριν φορτωσεις τον οργανισμο σου κ ψαξε κ αλλους γιατρους..μην επαναπαυεσαι στο οτι ειναι καλος ο γιατρος σου...επιτυχιες να αναζητησεις..για αυτους ειμαστε νουμερα...

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...