Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

      Μήπως είναι έντερο; Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, δεν ξέρω κάτι... Φαντάζομαι λόγω άγχους όλες πονάμε και υποθέτουμε πράγματα αυτές τις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά... Καλή επιτυχία! Α! Σε ποια χώρα βρίσκεσαι;

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Σήμερα έκανα πρώτη χοριακή 9η μερα μετά από εμβρυομεταφορα μια κατεψυγμενης βλαστοκυστης 5 ημερών σε τεχνητό κύκλο. Το αποτέλεσμα ήταν θετικό αλλά πολύ χαμηλό (24). Ο γιατρός μου είπε να ότι έχουμε 50% πιθανότητα να προχωρήσει, να συνεχισω τα φαρμακα και να επαναλάβω χοριακή σε 4 ημέρες. Τον ρώτησα αν χρειάζεται να αλλάξω τις δραστηριότητες μου για να βοηθήσω την κατάσταση και είπε όχι. Ξέρετε εσείς κάτι άλλο που μπορούμε να κάνουμε σε αυτή τη φάση για να βελτιώσουμε την εξέλιξη; πχ. να κάθομαι κρεβάτι. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, armousi είπε:

Καλησπέρα σας. Σήμερα έκανα πρώτη χοριακή 9η μερα μετά από εμβρυομεταφορα μια κατεψυγμενης βλαστοκυστης 5 ημερών σε τεχνητό κύκλο. Το αποτέλεσμα ήταν θετικό αλλά πολύ χαμηλό (24). Ο γιατρός μου είπε να ότι έχουμε 50% πιθανότητα να προχωρήσει, να συνεχισω τα φαρμακα και να επαναλάβω χοριακή σε 4 ημέρες. Τον ρώτησα αν χρειάζεται να αλλάξω τις δραστηριότητες μου για να βοηθήσω την κατάσταση και είπε όχι. Ξέρετε εσείς κάτι άλλο που μπορούμε να κάνουμε σε αυτή τη φάση για να βελτιώσουμε την εξέλιξη; πχ. να κάθομαι κρεβάτι. Ευχαριστώ

Καλησπερα κοριτσι μου.. ευχομαι να πανε ολα καλα.. το 24 9η μερα ειναι νομιζω οτι σου πε ο γιατρος μπορει κ ναι μπορει και Οχι εγω ξεκινησα με 37 9η μερα πηγαινε καλα ως ενα σημειο αλλα στην 8η εβδομαδα παλινδρόμησε. Ολα ειναι πιθανά σιγουρα ενα χαμηλό νουμερο δεν εχει και τα καλυτερα στατιστικά σιγπυρα ομως δεν ειναι στο χερι σου δεν μπορεις να επηρεάσεις καπως την έκβαση.. Πιστη και υπομονη! Σου ευχομαι να παει καλα!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Ευαγγελιαα είπε:

καλημέρα κορίτσια...δεν ξέρω τι γίνεται πια...έκανα χοριακη κ σημερα όπως μου είπε ο γιατρός και από 329 χθες πήγε 390 σήμερα...σίγουρα το ένα έφυγε...πιθανων να παλεύει το 2ο μου είπαν.. 

αυριο πάλι... :-(

Αχ βρε κοριτσάκι μου, τι αγωνία είναι αυτή... Εύχομαι να είναι πολύ γερό το εμβρυάκι σου και να έχει γραπωθεί καλά! Έχε πίστη σε αυτό! 

1 ώρα πρίν, armousi είπε:

Καλησπέρα σας. Σήμερα έκανα πρώτη χοριακή 9η μερα μετά από εμβρυομεταφορα μια κατεψυγμενης βλαστοκυστης 5 ημερών σε τεχνητό κύκλο. Το αποτέλεσμα ήταν θετικό αλλά πολύ χαμηλό (24). Ο γιατρός μου είπε να ότι έχουμε 50% πιθανότητα να προχωρήσει, να συνεχισω τα φαρμακα και να επαναλάβω χοριακή σε 4 ημέρες. Τον ρώτησα αν χρειάζεται να αλλάξω τις δραστηριότητες μου για να βοηθήσω την κατάσταση και είπε όχι. Ξέρετε εσείς κάτι άλλο που μπορούμε να κάνουμε σε αυτή τη φάση για να βελτιώσουμε την εξέλιξη; πχ. να κάθομαι κρεβάτι. Ευχαριστώ

Δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω εσύ για να επηρεάσεις την έκβαση. Μόνο υπομονή... Είναι καθαρά θέμα εμβρύου τώρα. Να έχεις πίστη γιατί μπορεί να πάνε όλα καλά! Υπάρχουν εγκυμοσύνες που ξεκίνησαν με χαμηλές χοριακές και έδωσαν γέννες με γερό μωρό! Αυτό να σκέφτεσαι! Γιατί όμως ο γιατρός σου είπε να πας μετά από 4 μέρες για χοριακή? Δε θα δείξει και στις 2? Το λέω γιατί μου φαίνεται πολύ δύσκολη αυτή η αναμονή... Κουράγιο!! 

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2022 at 10:51 ΜΜ, kroxa είπε:

Άστα να πάνε είμαι!!!!! Αδιαθετησα κανονικότατα και με πήρε από κάτω.... Έχω κάνει ωοληψια 26/3 και κάναμε με φρέσκα έμβρυα (βλαστοκυστη) 31/3 εβρυομεταφορα. Κάνω ένεση προγεστερονη prolutex κάθε πρωί και από χθες ξεκίνησα να βάζω κολπικα 1 utrogestan 200 το βράδυ.... Και τις άλλες δύο αποτυχημένες προσπάθειες κάναμε ωοληψια μετά εμβρυομεταφορα και πάλι μου ερχόταν το αίμα νωρίτερα από την χοριακη. Από την τελευταία προσπάθεια μου έχουν μείνει 2 βλαστοκυστη (κατάψυξη)..... Σε ευχαριστώ πολύ για την αγκαλιά σου την έχω πολύ ανάγκη!!!! 

Υπομονή η επόμενη ίσως είναι και η τυχερή σου!!!Να είσαι αισιόδοξη ❤️

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , MarialenaG. είπε:

Υπομονή η επόμενη ίσως είναι και η τυχερή σου!!!Να είσαι αισιόδοξη ❤️

Δεν νομίζω.... Έχω κάνει 8 μερα την χοριακη και βγήκε αρνητική.... Σήμερα που είναι 10 έκανα τεστ το πρωί με τα ουρά αρνητικό.... Έχει βέβαια μέρες ακόμα μέχρι την Πέμπτη, αλλά πλέον δεν έχω ελπίδα ποια..... 

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 8/4/2022 at 8:31 ΠΜ, Nephele78 είπε:

Από αγωγη μονο προλουτεξ πηρες ; Και στις 2  προηγουμενες αποτυχημενες παλι τα ιδια;για να ερχεται η περιοδος που ευχομαι να μην ειναι περίοδος..! σημαινει εχει αποτυχει πληρως η προσπαθεια-ετσι ειχε πει σε μενα τουλαχιστον ο γιατρος.Πηγαινε για χοριακη κοριτσι μου κ κανε και ε2 κ prg που σου ειπε η momin να Δουμε τι γινεται..αναμενουμε νεα σου!.να πάνε ολα καλα!

Δεν επαρκεί η prolutex?και εγώ δύο κάνω την ημέρα ως την ημέρα της χοριακης αλλά καθόλου πρήξιμο στο στήθος ούτε κάτι άλλο νιώθω.απογοητευομαι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Angot είπε:

Κορίτσια έφτασε η μέρα μ, αυριο κάνω εμβρυομεταφορά. 2 κατεψυγμενα εμβρυακια 3ων ημερών. Ποναει η εμβρυομεταφορά;;; 

Κάποια συμβουλή;;; 

 Καλη  επιτυχια!! Παντα η ετ προκαλει μια ευχάριστη ανυπομονησία.. δεν ποναει σαν τεστ παπ ειναι.. να σαι αισιόδοξη και θετικη σκέψη.. μετα θα προσέξεις μερικες μερες και θα ξεκουραστεις και ολα θα πανε καλα!❤️Σου ευχομαι αυριο να εισαι εγκυος

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , ksvolimi είπε:

 Καλη  επιτυχια!! Παντα η ετ προκαλει μια ευχάριστη ανυπομονησία.. δεν ποναει σαν τεστ παπ ειναι.. να σαι αισιόδοξη και θετικη σκέψη.. μετα θα προσέξεις μερικες μερες και θα ξεκουραστεις και ολα θα πανε καλα!❤️Σου ευχομαι αυριο να εισαι εγκυος

Ευχαριστω πολυ! Δεν έχω άγχος ακόμα, νομίζω το βραδυ που θα ξαπλωσω  θα με ζωσουν τα φιδια! :-P 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2022 at 8:57 ΜΜ, happiness79 είπε:

Αχ βρε κοριτσάκι μου, τι αγωνία είναι αυτή... Εύχομαι να είναι πολύ γερό το εμβρυάκι σου και να έχει γραπωθεί καλά! Έχε πίστη σε αυτό! 

Δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω εσύ για να επηρεάσεις την έκβαση. Μόνο υπομονή... Είναι καθαρά θέμα εμβρύου τώρα. Να έχεις πίστη γιατί μπορεί να πάνε όλα καλά! Υπάρχουν εγκυμοσύνες που ξεκίνησαν με χαμηλές χοριακές και έδωσαν γέννες με γερό μωρό! Αυτό να σκέφτεσαι! Γιατί όμως ο γιατρός σου είπε να πας μετά από 4 μέρες για χοριακή? Δε θα δείξει και στις 2? Το λέω γιατί μου φαίνεται πολύ δύσκολη αυτή η αναμονή... Κουράγιο!! 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν τον ρώτησα γιατί στις 4 και όχι στις 2. Πιστεύω ίσως για να του δώσει χρόνο και να έχει πιο ξεκάθαρη εικόνα αφού θα βρίσκεται στην 13η μέρα μετα τη ΕΤ (;). 

 

1 ώρα πρίν, Angot είπε:

Κορίτσια έφτασε η μέρα μ, αυριο κάνω εμβρυομεταφορά. 2 κατεψυγμενα εμβρυακια 3ων ημερών. Ποναει η εμβρυομεταφορά;;; 

Κάποια συμβουλή;;; 

Δεν πόνεσα καθόλου. Αυτό που με δυσκόλεψε εκείνη την ώρα περισσότερο είναι να κρατιέμαι να μη φύγουν τα ούρα από τη γεμάτη κύστη γιατι μου πίεζαν από πάνω την κοιλιά με το διακοιλιακό υπερηχογράφημα για να βλέπουν τη μήτρα. Ίσως μου απέσπασε και την προσοχή αυτός ο πόνος και δεν ένιωσα πόνο από το τράχηλο και τη μήτρα. Μια συμβουλή που άκουσα κι εγώ εκεί είναι να μην το παρακάνεις με το νερό γιατί αν είσαι πάρα πολυ γεμάτη και μπορείς να κρατηθείς μπορεί να σου ζητήσουν να ουρήσεις εκείνη την ώρα πάνω στο κρεβάτι. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 26 λεπτά , armousi είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν τον ρώτησα γιατί στις 4 και όχι στις 2. Πιστεύω ίσως για να του δώσει χρόνο και να έχει πιο ξεκάθαρη εικόνα αφού θα βρίσκεται στην 13η μέρα μετα τη ΕΤ (;). 

 

Δεν πόνεσα καθόλου. Αυτό που με δυσκόλεψε εκείνη την ώρα περισσότερο είναι να κρατιέμαι να μη φύγουν τα ούρα από τη γεμάτη κύστη γιατι μου πίεζαν από πάνω την κοιλιά με το διακοιλιακό υπερηχογράφημα για να βλέπουν τη μήτρα. Ίσως μου απέσπασε και την προσοχή αυτός ο πόνος και δεν ένιωσα πόνο από το τράχηλο και τη μήτρα. Μια συμβουλή που άκουσα κι εγώ εκεί είναι να μην το παρακάνεις με το νερό γιατί αν είσαι πάρα πολυ γεμάτη και μπορείς να κρατηθείς μπορεί να σου ζητήσουν να ουρήσεις εκείνη την ώρα πάνω στο κρεβάτι. Καλή επιτυχία!

Εγω μονίμως κατουριεμαι δεν έχω τέτοιο θέμα. Το cyclacour μου φέρνει συχνοουρια!! 

Το μόνο που με ανησυχεί λίγο είναι όλη αυτή η διχογνωμια για τα έμβρυα 3ης ημέρας και τα έμβρυα βλαστοκυστης! Δεν τα υποτιμάω τα εμβρυακια μ προς θεού, απλως μου δημιουργεί μια ανασφαλεια! 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, MarialenaG. είπε:

Δεν επαρκεί η prolutex?και εγώ δύο κάνω την ημέρα ως την ημέρα της χοριακης αλλά καθόλου πρήξιμο στο στήθος ούτε κάτι άλλο νιώθω.απογοητευομαι

Ο γιατρος μου ειχε πει οτι καλυτερα απορροφουνται τα ουτρογεσταν κολπο/στομα παρα η προλουτεξ..δεν ειχα ρωτησει ομως αν ειναι για τη περιπτωση μου ή γενικα..επισης το εχει συνηθες να κανουν εξ.αιματος ε2 & prg  ολες οι γυναικες του την μερα ετ & την 5η ή 6η μερα ετ κ καθε βδομαδα σε ολο το 1ο τριμηνο σε περιπτωση θετικού ,γιατι του εχουν τυχει περιπτωσεις που ειχανε αποβολες απο ελλειψη αυτων των ορμονων.ετσι μου ειχε πει οταν του ειχα πει οτι μηπως ειναι υπερβολη να το τσεκαρουμε τοσο συχνα κ επειδη ειχα χαμηλο κ μου εδινε εξτρα σικλακουρ.

16 ώρες πρίν, MarialenaG. είπε:

Δεν επαρκεί η prolutex?και εγώ δύο κάνω την ημέρα ως την ημέρα της χοριακης αλλά καθόλου πρήξιμο στο στήθος ούτε κάτι άλλο νιώθω.απογοητευομαι

Να μην απογοητευεσαι γιατί και εγω κανενα συμπτωμα δεν ειχα παρα μονο 12η ριγος και ειχα διδυμα ! Να πανε ολα τελεια! Και τωρα ειδα οτι κανεις 2 προλουτεξ οκ μια χαρα !!καλη επιτυχια!!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Nephele78 είπε:

Ο γιατρος μου ειχε πει οτι καλυτερα απορροφουνται τα ουτρογεσταν κολπο/στομα παρα η προλουτεξ..δεν ειχα ρωτησει ομως αν ειναι για τη περιπτωση μου ή γενικα..επισης το εχει συνηθες να κανουν εξ.αιματος ε2 & prg  ολες οι γυναικες του την μερα ετ & την 5η ή 6η μερα ετ κ καθε βδομαδα σε ολο το 1ο τριμηνο σε περιπτωση θετικού ,γιατι του εχουν τυχει περιπτωσεις που ειχανε αποβολες απο ελλειψη αυτων των ορμονων.ετσι μου ειχε πει οταν του ειχα πει οτι μηπως ειναι υπερβολη να το τσεκαρουμε τοσο συχνα κ επειδη ειχα χαμηλο κ μου εδινε εξτρα σικλακουρ.

Να μην απογοητευεσαι γιατί και εγω κανενα συμπτωμα δεν ειχα παρα μονο 12η ριγος και ειχα διδυμα ! Να πανε ολα τελεια! Και τωρα ειδα οτι κανεις 2 προλουτεξ οκ μια χαρα !!καλη επιτυχια!!!!

Συμφωνω απόλυτα . Κ ο δικός μου γιατρός το ίδιο πρωτόκολλο ακολουθεί. Outrogestan μόνο και κολπικά!

  • Μου αρέσει 2

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2022 at 12:08 ΜΜ, Ευαγγελιαα είπε:

καλημέρα κορίτσια...δεν ξέρω τι γίνεται πια...έκανα χοριακη κ σημερα όπως μου είπε ο γιατρός και από 329 χθες πήγε 390 σήμερα...σίγουρα το ένα έφυγε...πιθανων να παλεύει το 2ο μου είπαν.. 

αυριο πάλι... :-(

καλημερα καλημερα
πως εισαι? πήγες θα πάς για μέτρηση?

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , silvy22 είπε:

καλημερα καλημερα
πως εισαι? πήγες θα πάς για μέτρηση?

 

καλημέρα κούκλα μου..χάλια είμαι ..ξύπνησα με εμετο...δεν με πονά το στομάχι μου .

από την 4η μέρα της ετ ανά διαστήματα κάνω..πιθανων τα φάρμακα με πειράζουν..  έκανα τη χοριακη κ περιμένω.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...