Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Καλημέρα! Πετάγομαι κι εγώ στη συζήτηση χωρίς να συμμετέχω ενεργά για να δώσω εμψύχωση... Κι εγώ την 9η μέρα έκανα τεστ και ήταν έτσι αχνή και τελικά έχω δίδυμα! Οπότε απόλαυσε το ότι ανιχνεύεται η χοριακή και μη σκας, όλα καλά θα πάνε! 🥰😇🥰😇

      • Μου αρέσει 1

Θα γίνουμε γονείς τον Μάρτιο του 2018


Recommended Posts

1 hour ago, anemoni1989 είπε:

Δεν ξέρω ποιο είναι το μαξιλαράκι που λέτε, αλλά φαντάζομαι είναι για να δίνει κλίση στο μωρό όταν είναι ανάσκελα..

Δεν ξέρω γιατί τονίζουν το ανάσκελα στις ιστοσελίδες, θα έπρεπε να ερωτηθούν και να δούμε αν απαντάνε με επιστημονικά επιχειρήματα ή απαντήσεις του τύπου "ετσι είναι"... Εμείς πάντως πάντα τονίζαμε πλάγια γιατί τα νεογνά και βρέφη πολλές φορές δε ρεύονται σωστά, βγάζουν γουλίτσες ή έχουν ΓΟΠ... Αποτέλεσμα αυτού, είναι το μωρό να κάνει εμετό και αν είναι ανάσκελα να πάθει εισρόφηση και να πνιγεί (κάτι που θα πάθει και ένας ενήλικας φυσικά αν είναι ανάσκελα όταν κάνει εμετό και δεν γυρίσει).. Όταν είναι πλάγια, ο εμετός φεύγει στα πλάγια και άρα δεν υπάρχει κίνδυνος!!! Επίσης, το μπρούμυτα συστήνεται να αποφεύγεται διότι έχει κατηγορηθεί για πολλά περιστατικά αιφνίδιου βρεφικού θανάτου, τα οποία μειώθηκαν σημαντικά αφότου σταμάτησαν οι παιδίατροι να συστήνουν το μπρούμυτα ως ιδανικό τρόπο για να κοιμιζουμε τα μωρά! Άλλο ένα κολπο, επίσης, για να μη γυρνάνε τα μωρά όταν τα βάζουμε στο πλάι, είναι διπλωμενη πετσετούλα σαν λουκάνικο και τη σφηνώνουμε στην πλάτη του μωρού (σα σφηνα δηλαδή για να το κραταει σε αυτή τη θέση).

Ναι αυτό με τη σφήνα το έκανα κι εγώ!

Πάντως έτσι από περιέργεια κανε ένα search να δεις τι γράφουν! Πριν λίγο που πάτησα εισροφηση βρέφους και μου έβγαζε κείμενα Που όλα έγραφαν να βάζουμε το βρέφος ανάσκελα. Πόση παραπληροφόρηση!! 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

1 hour ago, Farmakotriftena είπε:

Ναι αυτό με τη σφήνα το έκανα κι εγώ!

Πάντως έτσι από περιέργεια κανε ένα search να δεις τι γράφουν! Πριν λίγο που πάτησα εισροφηση βρέφους και μου έβγαζε κείμενα Που όλα έγραφαν να βάζουμε το βρέφος ανάσκελα. Πόση παραπληροφόρηση!! 

Καλά η παραπληροφόρηση στο διαδίκτυο γενικά παει σύννεφο. Για αυτό είναι καλό να τσεκάρουμε από που αντλούν τις πληροφοριες αυτοί που τα γράφουν και τι επαγγέλονται... Αλλά δυστυχώς αυτό δεν είναι αύκολο καθόλου... Πέρα από το ότι στην Ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι!!

Γενικά αυτό που ισχύει είναι "ο Θεός να σε φυλάει", γιατί όπως και όλοι κάποια στιγμή στη ζωή μας έχουμε διαπιστώσει, υπάρχουν και γιατροί που έδιναν λάθος συμβουλές στους ασθενείς και τους "πήραν στο λαιμό τους"....

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια και χρονια πολλα

Εμεις εχουμε να δωσουμε πολυ καιρο σημεις ζωης γτ η μαμα ηταν σε μαυρο χαλι.σαν να μην εφτανες η εξαντληση απο την δυσκολια του τοκετου,τα ραμματα,οι πονοι στη λεκανη και στις θηλες, ηρθε και μια ωραιοτατη μαστιτιδα με 40 πυρετο ακτεβατο.ο,τι κ να σας πω για αυτα που περασα ειναι λιγο.ευτυχως στηριγμα μου ο αντρας μου.βοηθεια απο μαμα και πεθερα απεριγραπτη προκειμενου να προσπαθησω να συνεχισω να θηλαζω. Ημουν σε καταστολη για 4 μερες.ενιωθα σαν ετοιμοθανατη.ριγος και πυρετος κ να μην μπορω να ανταπεξελθω στα θελω του παιδιου.σημερα τελικα επεσε ο πυρετος κ προσπαθω ακομα να αποφραξω τα στηθη μου με ζεστες κομπρεσες κ βαζοντας την μικρη να θηλασει σε διαφορες θεσεις.ελπιζω να μην μας επιφυλασσει κατι χειροτερο η λοχεια γτ πλεον εφτασα κ ξεπερασα τα ορια μου.

Ελπιζω ολες σας να εισαστε καλα και υγιεις κ καμια να μην περναει αυτη την κατασταση που περασα εγω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ χρονια πολλα σε ολες!!

4 ώρες πρίν, Stalicha είπε:

Καλημερα κοριτσια και χρονια πολλα

Εμεις εχουμε να δωσουμε πολυ καιρο σημεις ζωης γτ η μαμα ηταν σε μαυρο χαλι.σαν να μην εφτανες η εξαντληση απο την δυσκολια του τοκετου,τα ραμματα,οι πονοι στη λεκανη και στις θηλες, ηρθε και μια ωραιοτατη μαστιτιδα με 40 πυρετο ακτεβατο.ο,τι κ να σας πω για αυτα που περασα ειναι λιγο.ευτυχως στηριγμα μου ο αντρας μου.βοηθεια απο μαμα και πεθερα απεριγραπτη προκειμενου να προσπαθησω να συνεχισω να θηλαζω. Ημουν σε καταστολη για 4 μερες.ενιωθα σαν ετοιμοθανατη.ριγος και πυρετος κ να μην μπορω να ανταπεξελθω στα θελω του παιδιου.σημερα τελικα επεσε ο πυρετος κ προσπαθω ακομα να αποφραξω τα στηθη μου με ζεστες κομπρεσες κ βαζοντας την μικρη να θηλασει σε διαφορες θεσεις.ελπιζω να μην μας επιφυλασσει κατι χειροτερο η λοχεια γτ πλεον εφτασα κ ξεπερασα τα ορια μου.

Ελπιζω ολες σας να εισαστε καλα και υγιεις κ καμια να μην περναει αυτη την κατασταση που περασα εγω

περαστικά βρε κοριτσι μου!να παρεις θηλαστρο να βγαζεις το γαλα κ φυσικα να βαζεις συχνα τη μικρη στο στηθος!μην ανησυχείς κ ολα θα καλυτερέψουν!


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια και χρόνια πολλά! Με πρόλαβε η @Stalicha, θα έγραφα και εγώ σήμερα! Καλε που έχετε χαθεί όλες;; πως πέρασε το πρώτο Πάσχα με τα μωράκια σας;

Βρε κορίτσι τι έπαθες; τουλάχιστον να τα αφήσεις πίσω σου όλα αυτά και να χαρείς την μπέμπα σου από δω και πέρα! Περαστικά και αγύριστα να είναι και υπομονή. Μπράβο σου που το παλεύεις με το θηλασμό και δεν τα παράτησες! 

Εμείς ήσυχα, δεν ψήσαμε πουθενά γιατί φοβήθηκα μην κολλήσει η μικρή μου καμιά ίωση από τα ξαδερφακια της και στη συνέχεια κολλήσει και τον μπέμπακο, οπότε τη βγάλαμε σπίτι. Κάναμε βόλτες, όμως, το ένα μωρό στο μάρσιπο το άλλο στο καρότσι και βουρ για παιδική χαρά. Κατά τα άλλα ο μπέμπακος είναι πολύ ήσυχος, τα βράδια γενικά κοιμάται, ξυπνάει βέβαια στο τετράωρο για φαγητό. Είναι μέρες που μπορεί να είναι στο στήθος όλη μέρα σε σημείο να τσούζουν οι θηλες μετά και άλλες που πίνει γάλα στο δίωρο. Πρέπει να έχει κάποια πονακια γιατί έχει πολλά αέρια, σφίγγεται και.ζορίζεται μέχρι να τα κάνει αλλά δεν κλαιει! Αυτά τα νέα μας. Περιμένω να διαβάσω τα δικά. Σας! 


Dj4pp3.png

y7uDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χριστός ανέστη μανούλες!!Μα και εγώ σήμερα θα σας έγραφα! @Stalicha Περαστικά σου,υπομονή κορίτσι μου πέρασε θα συνέλθεις τώρα!Μπράβο για τον θηλασμό!Όλα καλά να πάνε από εδώ και πέρα και μόνο ωραίες στιγμές με την μπέμπα σου να έχεις! @dobby Έχουμε και εμείς πονακια και αεριζομαστε συνεχως,σφίγγεται και κλαίει λίγο!!

Κορίτσια αυτό που έχουμε πάθει με έχει στεναχωρησει πολύ,ο μικρός συγκαηκε και έχει χειροτερέψει πάρα πολύ ενώ τον προσέχουμε συνεχώς αλλαγμα πλύσιμο με νερό.Τώρα βάζουμε μελάνι και μια κρέμα αντιβίωση και ψάχνουμε σε όλα τα φαρμακεία επιθέματα έλκους για βρέφη που μου είπε ο γιατρός με αυτά θα σωθούμε αλλά δεν τα βρίσκουμε.Έβγαλε και αιμα και εκεί τα είδα όλα!Η ψυχολογία μου είναι χάλια είμαι πολύ κουρασμένη αφού δεν κοιμάται τα βράδια κλαίει που σφίγγεται την ημέρα ήμαστε καλύτερα!Πονάει η καρδιά μου που είναι έτσι!Είναι υπερβολικά ευαίσθητος μας είπε ο γιατρός.Πασχα και όλες τις μέρες στο σπίτι θέλω και σαραντισμο τρομάρα μου που κοντεύω να πάθω καταθλιψη εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά κορίτσια. Εμείς σχετικά καλά, αϋπνία πολύ η μικρή κλαει συνέχεια κ σφίγγεται μάλλον κολικοί Παρασκευή πάμε γιατρό. Κατά τ αλλά τωρει κανονικα. Για αυτό κ μας είπε ο γιατρός να πάμε Παρασκευή. Είμαστε 1 μήνα σήμερα. 

 

@Stalicha Περαστικά κορίτσι μου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Stella.T Πωπώ τον καημένο!Ακούγεται πολύ άσχημο! Βρε συ, μήπως τον πειράζει κάτι από αυτά που τρως;μήπως ειναι κάποια αλλεργία;

@Maria36 σε νιώθω, είχε η κόρη  μου πολυ άσχημους κολικούς, υπομονή, μετά τις έξι βδομάδας φτιάχνει η κατάσταση. 


Dj4pp3.png

y7uDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , dobby είπε:

@Stella.T Πωπώ τον καημένο!Ακούγεται πολύ άσχημο! Βρε συ, μήπως τον πειράζει κάτι από αυτά που τρως;μήπως ειναι κάποια αλλεργία;

@Maria36 σε νιώθω, είχε η κόρη  μου πολυ άσχημους κολικούς, υπομονή, μετά τις έξι βδομάδας φτιάχνει η κατάσταση. 

Τόσο χάλια δεν το περιμενα, φαντάσου ότι το βράδυ κλαίει από τις 9 μέχρι τη 1 μετά κοιμάται ένα δίωρο κ ξαναξυπναει κ κλαίει. Αλλά ουρλιαχτό όχι αστεία... Από δουλειές δεν προλαβαίνω να κάνω ούτε τα βασικά ειμαι μόνη όλη μέρα η μικρή γκρινιάρα, το σπίτι αχουρι κ με τον άντρα μου τσακωνόμαστε τώρα τελευταία... 

Link to comment
Share on other sites

@Stella.T οντως μηπως εχει καποια αλλεργια σε αυτα που τρως?

Απο οτι βλεπω ολες μας περναμε τα παλουκια μας τις πρωτες μερες.μετα απο αυτον τον γολγοθα περιμενω να δω αν θα τα βρουμε στο προγραμμα με τη μικρη.γενικα δεν ειναι γκρινιαρα κ με τον υπνο ευελπιστω πως θα το στρωσουμε.ομως το πρωι αναμεσα 7-8 έως και το μεσημερι στις 3-4 εχει φαση ενεργητικοτητας.τρωει συνεχεια,τα κανει πανω της και μετα παλι στηθος και κακα κ.ο.κ. κ υπνος ζητημα αν καταφερει να κοιμηθει καμια ωρα.απο το απογευματακι καπως φτιαχνει αλλα πιστευω θα το βρουμε κ το πρωι.

Απο αυριο ξεκιναω να ψαχνω για θηλαστρο.κουραστηκα να κανω κομπρεσες και να "αρμεγω"τα στηθη.ευχομαι τονθηλαστρο να καταφερει τη δουλεια που δεν καταφερνει η μικρη.ομως ρε κοριτσια εχω μια απορια...η μικρη θηλαζει αρκετα συχνα και με "ορμη" στην αρχη(βεβαια μετα απο κανα 5 λεπτο θηλαζει πιο φυσιολογικα) και δεν εχει καταφερει να μου αποφραξει τους αδενες.ειναι σιγουρο πως το θηλαστρο θα μπορεσει?τι πιστευετε?ολοι μου λενε σιγουρα θα το αποσυμφορισει αλλα εγω εχω χασει τις ελπιδες μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , Stalicha είπε:

@Stella.T οντως μηπως εχει καποια αλλεργια σε αυτα που τρως?

Απο οτι βλεπω ολες μας περναμε τα παλουκια μας τις πρωτες μερες.μετα απο αυτον τον γολγοθα περιμενω να δω αν θα τα βρουμε στο προγραμμα με τη μικρη.γενικα δεν ειναι γκρινιαρα κ με τον υπνο ευελπιστω πως θα το στρωσουμε.ομως το πρωι αναμεσα 7-8 έως και το μεσημερι στις 3-4 εχει φαση ενεργητικοτητας.τρωει συνεχεια,τα κανει πανω της και μετα παλι στηθος και κακα κ.ο.κ. κ υπνος ζητημα αν καταφερει να κοιμηθει καμια ωρα.απο το απογευματακι καπως φτιαχνει αλλα πιστευω θα το βρουμε κ το πρωι.

Απο αυριο ξεκιναω να ψαχνω για θηλαστρο.κουραστηκα να κανω κομπρεσες και να "αρμεγω"τα στηθη.ευχομαι τονθηλαστρο να καταφερει τη δουλεια που δεν καταφερνει η μικρη.ομως ρε κοριτσια εχω μια απορια...η μικρη θηλαζει αρκετα συχνα και με "ορμη" στην αρχη(βεβαια μετα απο κανα 5 λεπτο θηλαζει πιο φυσιολογικα) και δεν εχει καταφερει να μου αποφραξει τους αδενες.ειναι σιγουρο πως το θηλαστρο θα μπορεσει?τι πιστευετε?ολοι μου λενε σιγουρα θα το αποσυμφορισει αλλα εγω εχω χασει τις ελπιδες μου...

Εμένα το θηλαστρο έκανε δουλειά, άσε που ενώ δεν είχα γάλα τώρα έχω ξένο πίνει πολύ σπάνια η μικρή. Πάντως πάρε ηλεκτρικό γτ εμένα τ πρώτο ήταν χειροκίνητο κ ήταν πολύ κουραστικό το να βγάζω, αλλά τα έφτυσε κ τώρα πήρα ηλεκτρικό.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Maria36 είπε:

Εμένα το θηλαστρο έκανε δουλειά, άσε που ενώ δεν είχα γάλα τώρα έχω ξένο πίνει πολύ σπάνια η μικρή. Πάντως πάρε ηλεκτρικό γτ εμένα τ πρώτο ήταν χειροκίνητο κ ήταν πολύ κουραστικό το να βγάζω, αλλά τα έφτυσε κ τώρα πήρα ηλεκτρικό.

Ναι εννοειται.το ιδιο μου ειπαν οσοι ρωτησα.το ευχομαι να κανει δουλεια.εσυ νοικιασες?κ αν ναι απο που?εγω θα νοικιασω-δεν θα αγορασω

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Stalicha είπε:

Ναι εννοειται.το ιδιο μου ειπαν οσοι ρωτησα.το ευχομαι να κανει δουλεια.εσυ νοικιασες?κ αν ναι απο που?εγω θα νοικιασω-δεν θα αγορασω

Δε νοικιασα, δύσκολα να βρεις εδώ, αγόρασα αλλά πήρα κάτι φθηνό κάνει δουλειά όμως. Το χειροκίνητο μου τ είχαν δώσει.

Link to comment
Share on other sites

εμενα κοριτσια πονακια δεν εχει καθόλου...βεβαια δεν θηλαζουμε...οταν την θηλαζα ειχε πονακια προφανως κατι την ενοχλουσε που ετρωγα...γιναμε κ εμεις ενος σμρ...την ζυγισα κ πηρε 1.100...πηγαμε βολτα σμρ το απογευμα απο τις 7 μεχρι τις 12 ηταν ξυπνια οποτε την βλεπω να ξυπναω αυριο!γενικα δεν κλαιει δεν εχω παράπονο κ εξω που ήμασταν δεν ακούστηκε καθολου.  

να σας ρωτήσω κάτι βρε κοριτσια,που κοιμουνται τα μωρα σας?

  • Μου αρέσει 1

BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , elenakii22 είπε:

εμενα κοριτσια πονακια δεν εχει καθόλου...βεβαια δεν θηλαζουμε...οταν την θηλαζα ειχε πονακια προφανως κατι την ενοχλουσε που ετρωγα...γιναμε κ εμεις ενος σμρ...την ζυγισα κ πηρε 1.100...πηγαμε βολτα σμρ το απογευμα απο τις 7 μεχρι τις 12 ηταν ξυπνια οποτε την βλεπω να ξυπναω αυριο!γενικα δεν κλαιει δεν εχω παράπονο κ εξω που ήμασταν δεν ακούστηκε καθολου.  

να σας ρωτήσω κάτι βρε κοριτσια,που κοιμουνται τα μωρα σας?

Εμένα από τις 7 που γυρίσαμε είναι ακόμα ξύπνια... Δεν κλαίει πολύ τουλάχιστον σήμερα. Εγώ την έχω σε καλαθουνα δίπλα στο κρεβάτι μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...