Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

avac ολα θα περασουν.Κουραγιο και η σκεψη στον τελικο σκοπο.Ολα ειναι πιο ευκολα οταν τα μοιραζεσαι και γιαυτο εδω ολοι λεμε τις ανυσηχιες μας και τις αποριες μας οσο αστειες και να ακουγονται.Δεν ειμαι παλια,ειμαι ενα δυο σκαλοπατακια πιο μετα απο σενα,αλλα εχω βρει πολλες φορες κουραγιο και πληροφοριες σημαντικες απο αυτη την μεγαλη παρεα.Εχω και γω μια κορη 10 χρονων και σε νιωθω.Αν βρεις τροπο να λειψεις εντελως απο το σπιτι,σα να ησουν διακοπες ή καπου για δουλεια,θα σου ειναι ευκολοτερο πιστεψε με.Μπορει να λειψει βεβαια και το παιδι.Παντως θελει προσοχη αυτη η περιοδος και λογω συναισθηματικης φορτησης αλλα κυριως λογω ακτινοβολιας γιατι το παιδακι σου ειναι μικρο και δεν καταλαβαινει.Εσυ τωρα πρεπει να σκεφτεσαι μονο θετικα και να κανεις παρεα με θετικα ατομα,οπως εμας!!!!!;)χιχιχιχι!:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

avac, Καλως ήλθες και επισημα λοιπον, στην παρεα μας.

Χαιρομαι που κοντα μας ο Γολγοθας σας γινεται λιγοτερο ανηφορικος και σε διαβεβαιω πως μαζι μας, θα φτασεις στην κορυφη και θα εισαι υγιης αλλα και πιο δυνατη, πραγμα που θα σε κανει να παραμεινεις κι εσυ στην παρεα για να δωσεις δυναμη στους νεους επισκεπτες μας.(το χω δει πολλες φορες αυτο το "εργο" )

Διαβαζοντας την αρχικη αναρτηση σου, ηθελα να γραψω πολλα αλλα επειτα ειδα οτι η Χρυσα εγραψε ολα οσα ηθελα να σου πω.

Η προταση της να πας εσυ καπου αλλου αυτο το διαστημα ειναι καλυτερη απο το να παραμεινεις στο σπιτι με το παιδι σε αλλο δωματιο. Πρεπει να εξασφαλισεις την αποσταση που απαιτειται για την υγεια του.

Δυστυχως πολλες κοπελες σαν κι εσενα χρειαστηκε να απομακρυνθουν απο τα παιδια τους αλλα ευτυχως το περασαν. Η σκεψη σου στον τελικο στοχο, κανε καλη προετοιμασια με τις αναλογες διαιτες και αν υιοθετησεις το "μοτο" μας : ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.

Επισης, μη διστασεις να ρωτησεις οποιαδηποτε απορια σου- οσο χαζη κι αν σου φαινεται- .Εδω υπαρχουν ατομα που εκει που εισαι, ηταν και εκει που ειναι, θα πας.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σας λόγια. Έχω αποφασίσει να λείψω εγώ από το σπίτι γιατί δεν θέλω να αλλάξω περιβάλλον στο παιδί στέλνοντάς το να μείνει σε γιαγιάδες-παππούδες. Το κακό είναι ότι ο μικρός μου είναι απίστευτα προσκολλημένος πάνω μου και ελπίζω να μην πάρει βαριά την απουσία μου.

Όλα μου ήρθαν πολύ ξαφνικά μια και μπήκα στο χειρουργίο για αφαίρεση του θυροειδή πιο πολύ προληπτικά και τα αποτελέσματα μας ξάφνιασαν.Τι εννοώ, είχα ένα πολύ μικρό όζο, ο οποίος μεγάλωσε ελαφρώς ενώ ήμουν υπό αγωγή με τ4. Τον παρακεντήσαμε και ενώ το αποτέλεσμα έδειξε ατυπία ο ενδοκρινολόγος μου με συμβούλεψε να βγάλουμε το θυροειδή για να ξεμπερδεύω. Με διαβεβαίωσε και ο ενδοκρινολόγος αλλά και ο χειρούργος ότι δεν θα χρειαζόταν να κάνω λήψη ιωδίου γιατί επρόκειτο για ένα όζο μόλις 7χιλ. και αν όντως ήταν κάτι κακό μου είπαν ότι με το χειρουργίο θα το έχουμε προλάβει. Τελικά αποδείχθηκε ότι υπήρχε και άλλος όζος, ήταν καρκινώματα και είχαν διηθήσει στην κάψα του θυροειδή. Όπως καταλαβαίνεται από εκεί που νόμιζα ότι κάνω το χειρουργίο και τέλος βρέθηκα να αντιμετωπίζω τα χειρότερα νέα που θα μπορούσα να ακούσω. Τώρα 1 μήνα μετά θεωρώ ότι το έχω χωνέψει και προσπαθώ να διαχειριστώ όλα αυτά που αισθάνομαι και να σκέφτομαι ότι στο τέλος ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα......

Avac, εννοειται οτι ολα θα πανε καλα. ;) Αν θελεις, πες μας σε ποιο νοσοκομειο / κλινικη χειρουργηθηκες και που θα κανεις το ιωδιο???

Πως νιωθεις τωρα που δεν παιρνεις χαπι???? Εχεις εντονα ή ηπια συμπτωματα υποθυροειδισμου?? Ο καθενας περναει με διαφορετικο τροπο αυτη τη φαση.

Κανεις διαιτα??? Οι αντοχες πως πανε???

Μοιρασου μαζι μας την εμπειρια σου και ο καιρος θα περασει..... γρηγορα και ισως πιο αναλαφρα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Χειρουργήθηκα στο Υγεία και το ιώδιο θα το κάνω στο Ιατρόπολις. Έχω μόλις 3 μέρες που έκοψα το χάπι αλλά και το διάστημα από το χειρουργείο μέχρι τη διακοπή χαπιού (περίπου 1,5 μήνα δηλ.) έπινα τη δόση του τ4 που έπινα 3 χρόνια τώρα όντως υποθυροειδική. Σίγουρα δεν με κάλυπτε πλήρως αλλά στεκόμουνα στα πόδια μου. Από την οριστική διακοπή του χαπιού και μετά έχω πολύ έντονες ψυχολογικές μεταπτώσεις, με πιάνουν τα κλάματα στα καλά καθούμενα και βέβαια οι αντοχές μου έχουν μειωθεί αλλά όχι σε τραγικό ακόμα βαθμό. Από δίαιτα έχω κόψει αλάτι, κοτόπουλο, αυγά, θαλασσινά. Είναι και οι γιορτές που θα με βρουν με τη δίαιτα αλλά δεν πειράζει καλύτερα για να μην πέσω και με τα μούτρα στα τραπέζια και πάρω πολλά κιλά :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Avac καλώς ήλθες και από εμένα!!!

Θα δεις ότι ο καιρός θα περάσει και μετά θα σου φαίνεται λες και δεν το πέρασες ποτέ.....και εγώ θηλώδες πολυεστιακό με μεγαλύτερο όζο 1 εκατοστό...χα και νόμιζα ότι εμένα ήταν μικρό...και εσύ μόνο 7 χιλιοστά! Με το καλό όλα! Ό,τι να ρωτάς! Και για να περάσει ο καιρός...βιβλία, ταινίες κτλ.

Fofigk πως πας;;;

Link to comment
Share on other sites

Avac κι εγώ στο Ιατρόπολις το έκανα το ιώδιο, μην ανησυχείς, ο Βολιοτόπουλος είναι πάρα πολύ καλός και σαν επιστήμονας και σαν άνθρωπος, θα σε ηρεμήσει πολύ και μόνο που θα του μιλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αrs πως τα πας με τους αδενες;Εμενα μετα απο πολυ με εστειλαν σε ρευματολογο γιατι υποψιαζονται για αυτοανοσο που χτυπαει αδενες και βλενογονους.Εκανα εξτρα εξετασεις και ειναι καπως ανεβασμενη η καθιζηση παρολο που περνω ακομα πολυ λιγη κορτιζονη.Τωρα πρεπει να αυξησω λιγο την κορτιζονη και να κανω βιοψια στους ελασονα σιελογονους.Μεχρι στιγμης ακομα δεν μπορω να φαω αμυλουχα και γαλακτοκομικα χωρις βοηθεια υγρου και φυσικα απο λιγο.Φτιαχνω σιλουετα.Ελπιζω μονο να βρεθει λυση συντομα γιατι αδυνατιζοντας δεν μπορω να βρω τη δοση στο χαπι και αφου ειμαι υπερθυρεοειδικη παλι αδυνατιζω.Τι να πω πολυ περιπλοκη μηχανη ο ανθρωπινος οργανισμος!:roll:

Link to comment
Share on other sites

Α εσένα σε ταλαιπωρεί πολύ ε; Δεν το ήξερα ότι υπήρχε τέτοιο σκηνικό....εγώ αφού μου είπαν ότι δεν είναι υποτροπή επαναπαύτηκα και δεν ξαναπήγα σε ωρλ....βέβαια υποχώρησε κάπως και ο πόνος αν και παραμένουν κάπως πρησμένοι. Αν δω και με ξαναπιάσει έντονα θα πάω, αν όμως πηγαίνει προς το καλύτερο δεν θα βιαστώ...να σου πω την αλήθεα κουράστηκα να τρέχω από γιατρό σε γιατρό και ο καθένας να διαψεύδει τον προηγούμενο....

Link to comment
Share on other sites

Αrs πως τα πας με τους αδενες;Εμενα μετα απο πολυ με εστειλαν σε ρευματολογο γιατι υποψιαζονται για αυτοανοσο που χτυπαει αδενες και βλενογονους.Εκανα εξτρα εξετασεις και ειναι καπως ανεβασμενη η καθιζηση παρολο που περνω ακομα πολυ λιγη κορτιζονη.Τωρα πρεπει να αυξησω λιγο την κορτιζονη και να κανω βιοψια στους ελασονα σιελογονους.Μεχρι στιγμης ακομα δεν μπορω να φαω αμυλουχα και γαλακτοκομικα χωρις βοηθεια υγρου και φυσικα απο λιγο.Φτιαχνω σιλουετα.Ελπιζω μονο να βρεθει λυση συντομα γιατι αδυνατιζοντας δεν μπορω να βρω τη δοση στο χαπι και αφου ειμαι υπερθυρεοειδικη παλι αδυνατιζω.Τι να πω πολυ περιπλοκη μηχανη ο ανθρωπινος οργανισμος!:roll:

ΔέσποιναΚ αυτοάνοσο κι εσύ?? Δες το ποστ μου πριν καμιά βδομάδα, αυτό ρώταγα κι εγώ! Μάλλον εμφάνισα λεύκη και μου είπαν ότι το Χασιμότο "ξυπνάει" πολλά αυτοάνοσα. Αν ήταν και το δικό σου πρόβλημα στο θυρεοειδή λόγω αυτοάνοσου (είτε Χασιμότο είτε Graves), δεν το αναφέρεις? Ίσως έχει σημασία...τι να πω. Σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι να μην είναι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα σας!!

avac ολα καλα θα πανε!!Μην στεναχωριεσαι για τις παρενεργειες του υπο-θυρεοειδισμου.Ειναι φυσιολογικα αυτα που σου συμβαινουν ,τα εχουμε περασει ολοι μας και οταν θα αρχισεις το Τ4 θα περασουν ολα και θα νιωσεις καλυτερα!!

Περαστικα!!

Link to comment
Share on other sites

Χρυσα το διαβασα και πραγματικα σε θυμηθηκα.Στη βιοψια δεν αναφερθηκε αυτοανοσο.Ομως εχει η μαμα μου λυκο και επειδη παρουσιασα πριν τρια χρονια ξηροφθαλμια θελουν να επιβεβαιωσουν με βιοψια σιελογονου μηπως εχω sjorgen νομιζω.Βεβαια ηταν και η καθιζηση λιγο πιο πανω παρολο που περνω μικρη δοση κορτιζονης ακομα.Μεσα στην αλλη εβδομαδα θα ξερω πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Eγινε η λήψη I131 ( 15 mc)( για αποφυγή εγχείρησης ) με στόχο το υπερ- να γίνει υπό-και μετά χάπι.

ΣΕ δύο μήνες , είναι η οδηγία για εξέταση TSH, T3 T4.

Aπομένουν 45 ημέρες ακόμη.

Σε αυτές τις υπολειπόμενες ημέρες εμφανίζονται συμπτώματα- αλλαγές αντιληπτές???

Υπάρχει σχετική εμπειρία απο άλλη ανάλογη περίπτωση???

Link to comment
Share on other sites

ΝikolasP αν καταλαβα καλα εισαι καινουργιος στην παρεα και δεν εκανες χειρουργειο,αλλα πηρες ιωδιο;Η δοση που λες ειναι 150 μιλικιουρι;Τελος παντων χωρις να εχω παρομοια εμπειρια γιατι εγω εκανα χειρουργιο,φανταζομαι πως θα ισχυει οτι και σε μενα χωρις το κομματι του εντονου υποθυρεοειδισμου.Δηλαδη μπορει να μην νιωσεις τιποτα ιδιαιτερο περα απο μια αλλαγη στη γευση και στην οσφρηση,ισως και στην ποσοτητα σαλιου.Νομιζω πως σωστοτερο θα ηταν αν εσυ παρατηρησεις διαφορες να μας ρωτησεις γιατι ο καθενας αντιδραει διαφορετικα και σε αλλη ενταση.Ισως αν γινεις πιο λεπτομερης;Εγω παντως σου ευχομαι να πανε ολα ευκολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

ΝikolasP αν καταλαβα καλα εισαι καινουργιος στην παρεα και δεν εκανες χειρουργειο,αλλα πηρες ιωδιο;Η δοση που λες ειναι 150 μιλικιουρι;Τελος παντων χωρις να εχω παρομοια εμπειρια γιατι εγω εκανα χειρουργιο,φανταζομαι πως θα ισχυει οτι και σε μενα χωρις το κομματι του εντονου υποθυρεοειδισμου.Δηλαδη μπορει να μην νιωσεις τιποτα ιδιαιτερο περα απο μια αλλαγη στη γευση και στην οσφρηση,ισως και στην ποσοτητα σαλιου.Νομιζω πως σωστοτερο θα ηταν αν εσυ παρατηρησεις διαφορες να μας ρωτησεις γιατι ο καθενας αντιδραει διαφορετικα και σε αλλη ενταση.Ισως αν γινεις πιο λεπτομερης;Εγω παντως σου ευχομαι να πανε ολα ευκολα καλα!

H δόση ήταν 15 μιλικιουρι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...