Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Marian εγώ είχα ρωτήσει μια ιδιώτη ενδοκρινολόγο και μου 'χε πει τ'αντίθετα...τρέχα γύρευε. Αυτό με την κοιλιοκάκη πολύ ενδιαφέρον και τρομακτικό μου ακούγεται...το 80%;; Τρομερό...ό,τι μαθαίνεις πάντως ρίχνε και από εδώ μία ενημέρωση όποτε μπορείς! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το θεμα του θυροειδη δεν με αγχωνει καθολου, ξερω οτι απο δω και περα πρεπει να πινω χαπι και πραγματικα δε με νοιαζει. Η καρδια μου φοβαμαι μην εχει προβλημα. Ενα μηνα και κατι δεν πινω φαρμακο και μου ειπε να το ξεκινησω σ ενα μηνα και αυτο ειπε και ο καρδιολογος. Εγω ομως νιωθω πως δεν θα αντεξω τοσο πολυ. Εχω φτασει και 90 tsh και ημουν μια χαρα, αφου απορουσαν οι γιατροι και τωρα λιγο ανεβαινει και ειμαι χαλια. Τωρα που το σκεφτομαι μου ειχε πει οτι μαλλον εχω Hasimoto, αυτο δεν θελει παντα χαπι? Απλα πιστευε μηπως επανελθει η λειτουργια του οπως παλαιοτερα και καναμε το τεστ του κοψιματος

τελικα ξεκινησα το χαπι του θυροειδη. Το holter που εκανα δεν εδειξα κατι ουτε το καρδιογραφημα. Εκκρεμει ο υπερηχος καρδιας. Και ταχυκαρδια να μην εχω νιωθω τους παλμους μου και νιωθω καμμια φορα οτι δεν με φτανει ο αερας που αναπνεω, σαν να μην κατεβαινει στα πνευμονια μου και νιωθω ωρες ωρες ατονια. Το χαπι βεβαια εχτες το αρχισα, να δω αν τελικα ολα αυτα ειναι απο το θυροειδη

Link to comment
Share on other sites

τελικα ξεκινησα το χαπι του θυροειδη. Το holter που εκανα δεν εδειξα κατι ουτε το καρδιογραφημα. Εκκρεμει ο υπερηχος καρδιας. Και ταχυκαρδια να μην εχω νιωθω τους παλμους μου και νιωθω καμμια φορα οτι δεν με φτανει ο αερας που αναπνεω, σαν να μην κατεβαινει στα πνευμονια μου και νιωθω ωρες ωρες ατονια. Το χαπι βεβαια εχτες το αρχισα, να δω αν τελικα ολα αυτα ειναι απο το θυροειδη

Αισθημα παλμων μαζι σε συνδυασμο αισθησης ελλειψης οξυγονου, μου θυμιζει κρισουλες πανικου. Χαλαρωσε λιγο....... το σωμα σου πρεπει να ηρεμησει και ολα θα πανε καλα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Αισθημα παλμων μαζι σε συνδυασμο αισθησης ελλειψης οξυγονου, μου θυμιζει κρισουλες πανικου. Χαλαρωσε λιγο....... το σωμα σου πρεπει να ηρεμησει και ολα θα πανε καλα.

προχτες το μεσημερι κοιμομουνα και με ξυπνησε ο αντρας μου και τοτε ενιωθα οχι ταχυκαρδια αλλα οτι δεν εχω δυναμη ουτε ν αναπνευσω και του ελεγα πεθαινω. Δεν μπορουσα να εξηγησω τι εχω αλλα ενιωθα οτι χανομαι και ταχυκαρδια δεν ειχα, αντε να ανεβηκαν λιγο πανω απο το κανονικο οι παλμοι. Μαλλον κριση πανικου θα ειχα κι ευτυχως κρατησε λιγο, μετα συνηλθα. Αυτες αραγε γιατι τις παθαινω? λεω να παρω και καμμια βιταμινη γιατι τωρα τελευταια με ολα αυτα δεν εχω καθολου ορεξη για φαγητο

Link to comment
Share on other sites

προχτες το μεσημερι κοιμομουνα και με ξυπνησε ο αντρας μου και τοτε ενιωθα οχι ταχυκαρδια αλλα οτι δεν εχω δυναμη ουτε ν αναπνευσω και του ελεγα πεθαινω. Δεν μπορουσα να εξηγησω τι εχω αλλα ενιωθα οτι χανομαι και ταχυκαρδια δεν ειχα, αντε να ανεβηκαν λιγο πανω απο το κανονικο οι παλμοι. Μαλλον κριση πανικου θα ειχα κι ευτυχως κρατησε λιγο, μετα συνηλθα. Αυτες αραγε γιατι τις παθαινω? λεω να παρω και καμμια βιταμινη γιατι τωρα τελευταια με ολα αυτα δεν εχω καθολου ορεξη για φαγητο

Δεν ξερω αν ειναι σιγουρα κρισεις. Αυτο το διαπιστωνει ειδικος. Εγω ειπα μαι αποψη γιατι περασα καποιες καταστασεις προσφατα και ειχα παρομοια συμπτωματα που ενω αρχικα τα απεδιδα στο θυροειδη, αποδειχθηκε οτι αιτια ηταν το συσωρευμενο αγχος μου.Λιγες εκτονωτικες βολτιτσες, γυμναστηριο ισως, ευχαριστες αποδρασεις απο την καθημερινοτητα, υπνος (δωσε βαση σε αυτο, εμενα με βοηθησε πολυ), και εκπαιδευση διαχειρισης του αγχους.

Για ολα υπαρχει λυση..... χαΛΛΛΛαρωσε και ζησε.Να σκεφτεσαι οτι ολα θα πανε καλα και να το πιστεψεις. Στο τελος ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως ρε παιδιά τι να σας πω επειδή το άγχος είναι στη φύση μου, παρατήρησα ότι με το αερόμπικ ανέβαινε πολύ η ψυχολογία μου. Στο κάθε άτομο βέβαια επιδρά διαφορετικά καθετί...πάντως σε εμένα συγκεκριμένα το αερόμπικ με ''ξαλάφρωνε'', έφευγα από το γυμναστήριο γεμάτη ευεξία και με περισσότερη αισιόδοξη διάθεση-πράγμα σπάνιο σε εμένα...αν βρείτε παρέα -σε περίπτωση που δεν θέλετε να ξεκινήσετε μόνες, όπως εγώ- δοκιμάστε το. Δυστυχώς εγώ το παράτησα με την περιπέτεια του θυρεοειδούς αλλά σκοπεύω να το ξαναξεκινήσω κάποια στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομουνα οτι χρειαζομαι λιγη γυμναστικη αλλα δεν εχω που να αφηνω το μικρο. Ο αντρας μου δουλευειε με βαρδιες οποτε ειναι λιγα τ απογευματα στο μηνα που ειναι σπιτι και επειδη τις πιο πολλες ωρες τοω εχουν οι γονεις μου δεν μπορω να τους επιβαρυνω και το απογευμα. Η αληθεια ειναι οτι πρεπει να βρω τροπο ν ασχοληθω με τον εαυτο μου και μετα παλι σκεφτομαι οτι ειμαι αρρωστη και δεν θα καταφερω τιποτα. Μ εχει παρει πολυ απο κατω γενικα και δεν ξερω το λογο

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι πολύ φυσιολογικό η ψυχολογία σου να είναι πεσμένη. Ίσως τώρα να μην είναι κατάλληλη περίοδος να ξεκινήσεις γυμναστική όμως θα σε συμβούλευα να βάλεις στην άκρη ένα κομμάτι από τον χρόνο σου σου ΓΙΑ ΣΕΝΑ. Είτε μια φορά την εβδομάδα θα είναι, ένα Σάββατο ας πούμε, είτε μία ώρα την ημέρα θα είναι...να τα καταφέρεις να ασχοληθείς με τον ευατό σου γιατί όπως έχει γίνει σήμερα ζωή τρέχουμε σαν τα ποντίκια γύρω από τη ρόδα και μετά αναρωτιόμαστε γιατί είμαστε αγχωτικοί γιατί μας πιάνει πανικός γιατί νοιώθουμε πεσμένοι κτλ κτλ. Κάτσε γράψε σε ένα χαρτί προτεραιότητες...1. ρύθμιση της υγείας 2. χρόνος για ΕΜΕΝΑ κτλ. και θεώρησέ τα σαν στόχους που ό,τι και να γίνει πρέπει να επιτευχθούν....τώρα τα λέω σε εσένα να τα ακούω και εγώ, μη νομίζεις...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι πολύ φυσιολογικό η ψυχολογία σου να είναι πεσμένη. Ίσως τώρα να μην είναι κατάλληλη περίοδος να ξεκινήσεις γυμναστική όμως θα σε συμβούλευα να βάλεις στην άκρη ένα κομμάτι από τον χρόνο σου σου ΓΙΑ ΣΕΝΑ. Είτε μια φορά την εβδομάδα θα είναι, ένα Σάββατο ας πούμε, είτε μία ώρα την ημέρα θα είναι...να τα καταφέρεις να ασχοληθείς με τον ευατό σου γιατί όπως έχει γίνει σήμερα ζωή τρέχουμε σαν τα ποντίκια γύρω από τη ρόδα και μετά αναρωτιόμαστε γιατί είμαστε αγχωτικοί γιατί μας πιάνει πανικός γιατί νοιώθουμε πεσμένοι κτλ κτλ. Κάτσε γράψε σε ένα χαρτί προτεραιότητες...1. ρύθμιση της υγείας 2. χρόνος για ΕΜΕΝΑ κτλ. και θεώρησέ τα σαν στόχους που ό,τι και να γίνει πρέπει να επιτευχθούν....τώρα τα λέω σε εσένα να τα ακούω και εγώ, μη νομίζεις...

εχεις απολυτο δικιο. Για την ωρα δεν θα ασχοληθω με κατι μεχρι ν ανακτησω δυναμεις, να κανω κι εναν υπερηχο καρδιας που εκκρεμει κι αν ολα ειναι καλα θα δω τι θα κανω απο το νεο ετος. Προεχει να παρω δυναμεις γιατι νιωθω χαλια, μακαρι να συνελθω γρηγορα και μετα θα ξεκινησω με κατι χαλαρο πχ περπατημα και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι πολύ φυσιολογικό η ψυχολογία σου να είναι πεσμένη. Ίσως τώρα να μην είναι κατάλληλη περίοδος να ξεκινήσεις γυμναστική όμως θα σε συμβούλευα να βάλεις στην άκρη ένα κομμάτι από τον χρόνο σου σου ΓΙΑ ΣΕΝΑ. Είτε μια φορά την εβδομάδα θα είναι, ένα Σάββατο ας πούμε, είτε μία ώρα την ημέρα θα είναι...να τα καταφέρεις να ασχοληθείς με τον ευατό σου γιατί όπως έχει γίνει σήμερα ζωή τρέχουμε σαν τα ποντίκια γύρω από τη ρόδα και μετά αναρωτιόμαστε γιατί είμαστε αγχωτικοί γιατί μας πιάνει πανικός γιατί νοιώθουμε πεσμένοι κτλ κτλ. Κάτσε γράψε σε ένα χαρτί προτεραιότητες...1. ρύθμιση της υγείας 2. χρόνος για ΕΜΕΝΑ κτλ. και θεώρησέ τα σαν στόχους που ό,τι και να γίνει πρέπει να επιτευχθούν....τώρα τα λέω σε εσένα να τα ακούω και εγώ, μη νομίζεις...

Ιωαννα, εκτος ολα αυτα που ειπε η Ars θα προσθεσω: μιλησε στον συζυγο σου για το πως αισθανεσαι και ζητησε του να σε βοηθησει αναλαμβανοντας -εστω προσωρινα- καποιες δικες σου υποχρεωσεις ωστε εσυ να κανεις κατι για σενα με σκοπο να ανακτησεις λιγο τις δυναμεις (σωματικες και ψυχικες) που λες. Ακομη και μια βολτα να κανεις αφηνοντας πισω τις υποχρεωσεις σου, θα γυρισεις σπιτι ανανεωμενη και πιο υγιης.

Η γυμναστικη γενικοτερα βοηθαει εφοσον αυξανει μια ορμονη (δε θυμαμαι πως τη λενε) και νιωθπυμε πιο ευδιαθετοι μετα απο αυτην. Οσο βαρετη φαινεται στο ξεκινημα της, τοσο ενδιαφερουσα αποδεικνυεται στη συνεχεια και ειδικα οταν γινεται με παρεα..... ακομη καλυτερα.

Πιστευω οτι η καρδουλα σου ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και ολα αυτα που νιωθεις ειναι αποτελεσμα του αγχους που φαινεται οτι σε διακατεχει.

Παρε χαρτι και μολυβι και γραψε, τις προτεραιοτητες της ζωης σου. Οταν συνειδητοποιησεις οτι αγχωνεσαι για δευτερευοντα θεματα, θα αλλαξεις τακτικη και η ζωη σου θα ειναι πιο απλη (πρακτικα) αλλα πιο ουσιαστικη (ποιοτικα).

εχεις απολυτο δικιο. Για την ωρα δεν θα ασχοληθω με κατι μεχρι ν ανακτησω δυναμεις, να κανω κι εναν υπερηχο καρδιας που εκκρεμει κι αν ολα ειναι καλα θα δω τι θα κανω απο το νεο ετος. Προεχει να παρω δυναμεις γιατι νιωθω χαλια, μακαρι να συνελθω γρηγορα και μετα θα ξεκινησω με κατι χαλαρο πχ περπατημα και βλεπουμε

Απο το τιποτα κατι ειναι και αυτο.

Ξεκινα!!!! (εγω ψαχνω για παρεα στο περπατημα αλλα υποθετω οτι ειμαστε μακρυα)


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ο συζυγος τα ξερει ολα αυτα που νιωθω κι ευτυχως συμμετεχει σε ολα οταν ειναι σπιτι. Θα κανω οτι μπορω καλυτερα κι ας πιεστω στην αρχη, εχετε δικιο, πρεπει να κανω κατι για τον εαυτο μου. Ας σταματησουν οι κρισεις και δεν θελω τιποτα αλλο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...