Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους.εγω παντως παρακεντηση ειχα κανει εδω στην αθηνα στον αγιο σαββα και μπορω να πω οτι ουτε ταλαιπωρηθηκα και αν δεν κανω λαθος μου το ειχαν γραψει και εδωσα μονο μια συμμετοχη.οσο για ενδοκρινολογο εχω μια ιδιωτικη στο μενιδι που πηγαινω και ειναι καλη.παιρνει 50 ευρω την επισκεψη και σου κανει και υπερηχογραφημα μαζι εκεινη.αν θες κωνστάντουρα λεγεται και το τηλ ειναι 2102446565

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κι απο εμένα. Και η δική μου ιστορία δεν διαφέρει . Ο ενδοκρινολόγος που με παρακολουθούσε, αργούσε να μου πει για χειρουργείο, γιατί όπως αποδείχτηκε εκ των υστέρων, με ...έσπρωχνε για την ιδιοτική κλινική που χειρουργούσε ο ανηψιός του!! Η βοηθός του , μου έδωσε την ευκαιρία να σκεφτω και να αποφασίσω να εγχειριστώ χωρίς να τον υπολογίσω. Η παρακέντηση δεν είχε δειξει κάτι , όμως στους 7-8 όζους που είχε κάθε λοβός,αποδείχτηκε με την βιοψία οτι οι 4 μικρότεροι είχαν το πρόβλημα!!! πήρα ιώδιο και τώρα όλα είναι μια χαρά. Εleni μην ανησυχείς, πρώτα απο όλα θα πρέπει να βρεις τον γιατρο που θα τον εμπιστευτείς και μαζί θα φτάσετε στον σκοπό που είναι η ιαση!!! Αν θέλεις κάποιο όνομα γιατρού ευχαρίστως να σου δώσω. Σήμερα με παρακολουθεί ο κ. Χατζιωαννίδης στο ΝΙΜΙΤΣ.είναι πολύ καλός.Σας χαιρετώ.

Link to comment
Share on other sites

Marian, μπορεις να περιγραψεις τους πονους στις αρθρωσεις???

Ρωτω γιατι εχω κατι ανεξηγητους πονους ποτε στη μια αρθρωση και ποτε σε αλλη. Στα χερια στην πρωτη μετα τα νυχια. Οχι σε ολα τα δακτυλα συγχρονως αλλα μεμονωμενα.

Οταν βγηκε η διαγνωση του θυροειδη μου ελεγε πολυοζωδη τοξικη βρογχοκηλη και δεν αναφερθηκε τιποτα για αυτοανοσο.

εμενα ποναει συνηθως καρπος,γονατα και η λεκανη μου.ειναι ενασ περιεργος πονος.ενας"μεταλλικος"πονος.σαν να εχω ας πουμε μεταλλο μεσα στις αρθρωσεις.Ειναι πονοι απο το θυρεοειδη.τους ιδους πονους εχει και η μαμα μου χρονια τωρα και εψαχνε να βρει απο τι ειναι(εχει και αυτη υποθυρεοειδισμο) και οταν επιασαν και μενα το συνδεσαμε και το εψαξα.οπως επισης εχω και στους μυες μου πονους.σαν να ναι σφιγμενοι.ααα και οταν ειμαι υπο δε μπορω να σταθω στο ιδιο σημειο για πολυ ωρα.αυτο προσφατα εμαθα οτι ειναι συμπτωμα.νομιζα οτι αρχισα να γερναω.η μαμα μου εχει αυτους τουσ πονουσ στα δαχτυλα στον καρπο και στο γονατο.

Link to comment
Share on other sites

Πωπωπ κόσμος και κοσμάκης και πολλές πληροφορίες!! Μπράβο παιδιά, είστε και από Αθήνα οπότε μπορεί να πάω και εγώ σε κάποιον από αυτούς που προτείνετε...

Βρε Μαριάν τι άκυρος ήταν αυτός ο γιατρός και σε έβαλε σε νέους μπελάδες;;;; Έλεος!!

Πάντως κ εγώ πιστεύω ότι σύντομα θα είσαι καλύτερα αφού δεν έκανες διακοπή αλλά απλώς μείωσες δόση όπως ειπε και η Σόνια παραπάνω.

Ελένη Κ. 230 φαντάζομαι εννοείς στον Καλοβιδούρη γιατί στη Βιοιατρική, στον Πετρόπουλο που μου είχαν συστήσει πάρα πολλοί, ο οποίος δεν είχε τόση αναμονή -συγνώμη αλλά εμένα και 2 μήνες πολλοί μου φαίνονται- έκανε γύρω στα 140, όπως σου είπα. Δεν φαντάζομαι να άλλαξε τόσο η τιμή σε λίγους μήνες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πωπωπ κόσμος και κοσμάκης και πολλές πληροφορίες!! Μπράβο παιδιά, είστε και από Αθήνα οπότε μπορεί να πάω και εγώ σε κάποιον από αυτούς που προτείνετε...

Βρε Μαριάν τι άκυρος ήταν αυτός ο γιατρός και σε έβαλε σε νέους μπελάδες;;;; Έλεος!!

Πάντως κ εγώ πιστεύω ότι σύντομα θα είσαι καλύτερα αφού δεν έκανες διακοπή αλλά απλώς μείωσες δόση όπως ειπε και η Σόνια παραπάνω.

Ελένη Κ. 230 φαντάζομαι εννοείς στον Καλοβιδούρη γιατί στη Βιοιατρική, στον Πετρόπουλο που μου είχαν συστήσει πάρα πολλοί, ο οποίος δεν είχε τόση αναμονή -συγνώμη αλλά εμένα και 2 μήνες πολλοί μου φαίνονται- έκανε γύρω στα 140, όπως σου είπα. Δεν φαντάζομαι να άλλαξε τόσο η τιμή σε λίγους μήνες!!!

Ars αυτος ο γιατρος ηταν που τελικα καταφερε να μου ρυθμισει τη δοση οποτε του ειχα εμπιστοσυνη.δε ξερω πως του ηρθε και μου το εκανε αυτο.η tsh μου ηταν στα φυσιολογικα ορια αλλα στα κατωτερα.οκ να μου μειωσεις δοση αλλα οχι και ετσι.τελικα αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι πρεπει να ακουμε το σωμα μας.Νομιζω οτι ο καθενασ μας μπορει να καταλαβει ποτε κατι δεν παει καλα.Αυτη η ζαλη παντως δεν παλευεται.φοβαμαι να κυκλοφορησω μονη μου

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλη χρονια να εχουμε ολοι,με υγεια.Δεν ειχα ιντερνετ και αρχες Δεκεμβριου πηγα για ιωδιο στον Ευαγγελισμο.Μπηκα με καλη ψυχολογια :wink: κ οι ημερες στο θαλαμο περασαν γρηγορα.Μετα ηταν λιγο δυσκολα τα πραγματα,εκανα 3εβδομαδες να επιστρεψω σπιτι μου,γιατι τα παιδια μου ειναι μικρα.Τουλαχιστον εκανα γιορτες με την οικογενεια μου...μου ζητησαν απο το νοσοκομειο να κανω στους 3 μηνες FT4,TSH και να τα στειλω.Ο γιατρος μου αρχες φεβρουαριου μου ζητησε ΘΥΡΕΟΣΦΑΙΡΙΝΗ, Αντισώματα έναντι θυρεοσφαιρίνης καιFT4 ,TSH....:!:

απο εδω και περα τι γινεται;:?:

Link to comment
Share on other sites

Καλή προσαρμογή Φώφη!!...αρχες φεβρουαριου σου ζητησε θυροεσφαιρίνη; Με διακοπή χαπιού ή χωρίς;

Τώρα τι δόση παίρνεις;

Από εδώ και πέρα κανονικά -συμφωνα με τον Ευαγγελισμό πάντα- σταδιακά αυξάνεται η δόση μέχρι να φτάσουμε το επιθυμητό -δλδ Tsh σε πολύ χαμηλό επίπεδο- και πάλι στο χρόνο έλεγχος. Κάποιοι γιατροί συνιστούν υπέρηχο μετά το ιώδιο, στον Ευαγγελισμό δεν τον θεωρούν χρήσιμο και μόνο αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα μετά από κάποιους μήνες -όπως πχ διόγκωση λεμφαδενών ή κάποια ενόχληση στην περιοχή του τραχήλου σε στέλνουν για υπέρηχο υψηλής ευκρίνειας...με λίγα λόγια σταθεροποιείς τη δόση σου και τους ξαναβλέπεις στο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Ars αυτος ο γιατρος ηταν που τελικα καταφερε να μου ρυθμισει τη δοση οποτε του ειχα εμπιστοσυνη.δε ξερω πως του ηρθε και μου το εκανε αυτο.η tsh μου ηταν στα φυσιολογικα ορια αλλα στα κατωτερα.οκ να μου μειωσεις δοση αλλα οχι και ετσι.τελικα αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι πρεπει να ακουμε το σωμα μας.Νομιζω οτι ο καθενασ μας μπορει να καταλαβει ποτε κατι δεν παει καλα.Αυτη η ζαλη παντως δεν παλευεται.φοβαμαι να κυκλοφορησω μονη μου

Κατάλαβα...ταλαιπωρία...αλλά εντάξει κάνε υπομονή και πιστεύω θα επανέλθεις γρήγορα...τώρα πως του 'ρθε του χριστιανού...άγνωσται αι βουλαι...μπορεί κάτι άλλο να σκεφτόταν....και να μπερδεύτηκε.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας ,Ars μου ζητησε ο γιατρος μ θυροεσφαιρίνη χωρις να διακοψω το χαπι.Ξεκινησα με το 75αρι και 10 ημερες μετα 150 .Ο γιατρος μ μου ειπε οτι θελει να δει πως παω με το χαπι,μηπως θελω αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας και καλη χρονια να εχουμε ολοι,με υγεια.Δεν ειχα ιντερνετ και αρχες Δεκεμβριου πηγα για ιωδιο στον Ευαγγελισμο.Μπηκα με καλη ψυχολογια :wink: κ οι ημερες στο θαλαμο περασαν γρηγορα.Μετα ηταν λιγο δυσκολα τα πραγματα,εκανα 3εβδομαδες να επιστρεψω σπιτι μου,γιατι τα παιδια μου ειναι μικρα.Τουλαχιστον εκανα γιορτες με την οικογενεια μου...μου ζητησαν απο το νοσοκομειο να κανω στους 3 μηνες FT4,TSH και να τα στειλω.Ο γιατρος μου αρχες φεβρουαριου μου ζητησε ΘΥΡΕΟΣΦΑΙΡΙΝΗ, Αντισώματα έναντι θυρεοσφαιρίνης καιFT4 ,TSH....:!:

απο εδω και περα τι γινεται;:?:

Καλησπέρα! Κατ' αρχην να σας πω ότι έχω πολύ καλά νέα. Έκανα σήμερα το πρώτο ετήσιο ολόσωμο σπινθηρογράφημα και ήταν καθαρό. Όλα μια χαρά! Fofigk τώρα λογικά θα κάνεις εξετάσεις στο 3μηνο και το 6μηνο μέχρι να προσδιορίσετε με το γιατρό την κατάλληλη δοσολογία χαπιού. Πιστεύω θα το καταλάβεις και μόνη γιατί θα νιώθεις φυσιολογικά. Προσωπικά στο 6μηνο ένιωσα μια χαρα! Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας ,Ars μου ζητησε ο γιατρος μ θυροεσφαιρίνη χωρις να διακοψω το χαπι.Ξεκινησα με το 75αρι και 10 ημερες μετα 150 .Ο γιατρος μ μου ειπε οτι θελει να δει πως παω με το χαπι,μηπως θελω αλλαγη.

Φώφη η θυρεοσφαιρίνη είναι η ορμόνη που χρησιμοποιείται για την ανίχνευση του καρκίνου στον οργανισμό...είναι δλδ καρκινικός δείκτης για το θηλώδες καρκίνωμα. Και είναι προτιμότερο να έχει γίνει διακοπή του χαπιού για να υπάρχουν έγκυρα αποτελέσματα. Ο έλεγχος της θυροεσφαιρίνης γίνεται όσο είσαι υποθυρεοειδική, πριν δλδ κάνεις το ιώδιο και στον χρόνο πάλι. Δεν έχει να κάνει με τη ρύθμιση της δόσης σου.

Αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσουν τα άλλα μέλη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Κατ' αρχην να σας πω ότι έχω πολύ καλά νέα. Έκανα σήμερα το πρώτο ετήσιο ολόσωμο σπινθηρογράφημα και ήταν καθαρό. Όλα μια χαρά! Fofigk τώρα λογικά θα κάνεις εξετάσεις στο 3μηνο και το 6μηνο μέχρι να προσδιορίσετε με το γιατρό την κατάλληλη δοσολογία χαπιού. Πιστεύω θα το καταλάβεις και μόνη γιατί θα νιώθεις φυσιολογικά. Προσωπικά στο 6μηνο ένιωσα μια χαρα! Καλή συνέχεια!

Μπράβο chocolate!!! Και εις άλλα με υγεία!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας.εγω απο οτι θυμαμαι απο περυσι που εκανα θεραπεια με ιωδιο η γιατρος μου με εβαζε να κανω εξετασεις στην αρχη καθε 1,5 μηνα και μου ανεβαζε την δοση των χαπιων.δεν θυμαμαι να εκανα κατι αλλο εκτος απο τις συνηθισμενες τους αιματος.και εγω καπου στο εξαμηνο αρχισα να νιωθω καλα επιτελους.

Link to comment
Share on other sites

Φώφη η θυρεοσφαιρίνη είναι η ορμόνη που χρησιμοποιείται για την ανίχνευση του καρκίνου στον οργανισμό...είναι δλδ καρκινικός δείκτης για το θηλώδες καρκίνωμα. Και είναι προτιμότερο να έχει γίνει διακοπή του χαπιού για να υπάρχουν έγκυρα αποτελέσματα. Ο έλεγχος της θυροεσφαιρίνης γίνεται όσο είσαι υποθυρεοειδική, πριν δλδ κάνεις το ιώδιο και στον χρόνο πάλι. Δεν έχει να κάνει με τη ρύθμιση της δόσης σου.

Αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσουν τα άλλα μέλη

Καλημέρα σε όλους,

Επειδή τα έκανα όλα αυτά τον περασμένο μήνα στον ετήσιο έλεγχο, ρώτησα κι εγώ και μου είπαν ότι η θυρεοσφαιρίνη είναι καρκινικός δείκτης αλλά είναι ασταθής, δεν χρειάζεται διακοπή χαπιού για να γίνει η εξέταση, αρκεί να μην το έχεις πάρει τη μέρα που σου παίρνουν αίμα. Το ασταθής πχ στη δική μου περίπτωση δεν ίσχυε γιατί η "βουτιά" που έκανε ο δείκτης από τον Ιούνιο ως το Δεκέμβρη ήταν τέτοια που αποκλείεται να ήταν ψευδή τα αποτελέσματα. Από κει και πέρα είναι και θέμα γιατρού, πχ εγώ γλίτωσα ετήσιο σπινθηρογράφημα και αξονική εγκεφάλου λόγω της ακρίβειας του υπέρηχου απ' τον Καλοβιδούρη. Πληροφοριακά πάντως, εμένα τώρα άρχισε να στρώνει ο θυρεοειδής και τώρα που στρώνει πήρα κιλά (ενώ το καλοκαίρι πχ είχα φτάσει στα κιλά που ήμουν προ χειρουργείου και δεν εννοώ με δίαιτες κλπ). Τώρα πια παίρνω 6 μέρες τη βδομάδα χάπι, το medithyrox των 150. Την Κυριακή είμαι "ελεύθερη χαπιού".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...