Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Δεν ξερω κατα ποσο σ αυτην την ηλικια "τρεχει" ο θυροειδης αλλα θα ηταν καλο να κανει εναν προληπτικο υπερηχο και μια ενδοκρινολογικη εξεταση. Επαιρνε ποτε χαπι για τον αδενα??? Μηπως το αμελησε τα τελευταια χρονια???

Φυσικα, ακομη κι αν δεν υπαρχει θεμα με το θυροειδη, το γεγονος οτι εχει καποια παρατεταμενη ενοχληση και παρουσιαζεται θεμα με τη φωνη, καλο θα ηταν να το ψαξετε.

Και τα 74 χρονια της δεν ειναι τοσα που να το αφησει στο ελεος της τυχης. Μια χαρα ωριμη γυναικα ειναι και να τα εκατοστησει.

όχι χαπι δεν έχει πάρει ποτέ απ' ό,τι μου έχει πει απλώς το παρακολουθούσε. εν πάσει περιπτώσει εγώ της το είπα ήδη να το κοιτάξει αφού ούτως ή άλλως το παρακολουθούσε ας το κοιτάξει άλλη μια φορά. Μωρέ στο έλεος δεν αφήνει τίποτα ίσα ίσα προσέχει τον εαυτό της απλώς νιώθω οτι κοιτάζει λάθος κατεύθυνση.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.


U6Vip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μωρέ στο έλεος δεν αφήνει τίποτα ίσα ίσα προσέχει τον εαυτό της απλώς νιώθω οτι κοιτάζει λάθος κατεύθυνση.

Παει το μυαλο σου σε "κατι αλλο"???


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου,

Ήθελα να σας ρωτήσω αν έχει πάρει τίποτα το αυτί σας για σχέση Χασιμότο με άλλα αυτοάνοσα. Έβγαλα κάτι στο πόδι από το Σεπτέμβρη αλλά νόμιζα ότι ήταν τσίμπημα ή κάτι άσχετο και δεν έδωσα σημασία. Τελικά πήγα στο Συγγρός και το κοίταξα προχτές, μου είπαν ότι θα το θεωρήσουμε μεμονωμένο γεγονός και ότι θα φύγει σε μερικούς μήνες. Αν όμως βγάλω κι άλλο πρέπει να πάω άμεσα, γιατί είναι αυτοάνοσο και λέγεται Λεύκη. Είπα το ιστορικό μου με το Χασιμότο, τον καρκίνο κλπ και μου απέκλεισαν σχέση μεταξύ τους. Επειδή όμως μου φάνηκε υπερβολικά μεγάλη σύμπτωση να εμφανίσω και δεύτερο αυτοάνοσο, το έψαξα στο ίντερνετ και βρήκα ότι τελικά έχει πολύ μεγάλη σχέση η εμφάνιση λεύκης σε ασθενή που ήδη έχει αυτοάνοσο Χασιμότο. Δεν έχω κάνει ακόμα ούτε τις εξετάσεις του έτους από το χειρουργείο και το ιώδιο, και είμαι ήδη σε αναμμένα κάρβουνα, ένα δεύτερο αυτοάνοσο? Αυτό που με φόβισε είναι τι άλλα αυτοάνοσα μπορεί να "ξυπνήσουν", βλέπε Λύκος πχ, που είναι και πιο επικίνδυνο.

Και το βρήκα εδώ http://parents.org.gr/forum/archive/index.php/t-24575.html

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας...Με λένε Χριστίνα είμαι 21 και στα 18 μου χρόνια έκανα ολική αφαίρεση θυρεοειδούς αδένα λόγω μεγάλων όζων(καλοήθεις ήταν των 2 εκατοστών) που εμφάνισα και αφαιρέθηκαν αυτοί και ο θυρεοειδής μου...Είχα υποθυρεοειδισμό από όταν γεννήθηκα και έπαιρνα χρόνια χάπια.Μετά την εγχείρηση παίρνω Τ4 των 137 και κάθε δεύτερη Κυριακή Τ4 των 125.Αυτό που με απασχολεί είναι το κάπνισμα...Μπορώ να καπνίζω ή ενδέχεται να δημιουργήσω προβλήματα στην υγεία μου;Μόλις πριν 2 μήνες το ξεκίνησα και θα ήθελα να ξέρω για να το κόψω γρήγορα πριν μου γίνει εθισμός...Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παει το μυαλο σου σε "κατι αλλο"???

αφού έχει κάνει του κόσμου τις εξετάσεις που της έδωσαν οι πνευμολόγοι και δεν βρέθηκε τίποτα, στο μονο που πήγε το μυαλό μου μετά είναο ο θυρεοειδής. έχει παχύνει, νιώθει κουρασμένη, έχει βραχνιάσει, την ενοχλεί συνεχώς ένα φλέμα στο λαιμό που δεν μπορεί να βγάλει και έχει 5 χρόνια να τον τσεκάρει. μπορεί να μην φταίει αυτό κι εδώ που τα λέμε με έβαλες σε σκέψεις για το θέμα της ηλικίας της.. αλλά θεωρώ οτι είναι καλύτερα να το αποκλείσουμε το ενδεχόμενο από το να μας τρώει. έχω κι εγώ πρόβλημα με τον θυρεοειδή μου και είμαι σε χάπι ασταμάτητα τα τελευταία 13 χρόνια. συγκεκριμένα έχω προβληματική TSH. κατά διαστήματα σε περιόδους μεγάλης κούρασης και άγχους διογκώνεται στην προσπάθεια΄του να ανταπεξέλθει στις ανάγκες του οργανισμού μου.


U6Vip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας...Με λένε Χριστίνα είμαι 21 και στα 18 μου χρόνια έκανα ολική αφαίρεση θυρεοειδούς αδένα λόγω μεγάλων όζων(καλοήθεις ήταν των 2 εκατοστών) που εμφάνισα και αφαιρέθηκαν αυτοί και ο θυρεοειδής μου...Είχα υποθυρεοειδισμό από όταν γεννήθηκα και έπαιρνα χρόνια χάπια.Μετά την εγχείρηση παίρνω Τ4 των 137 και κάθε δεύτερη Κυριακή Τ4 των 125.Αυτό που με απασχολεί είναι το κάπνισμα...Μπορώ να καπνίζω ή ενδέχεται να δημιουργήσω προβλήματα στην υγεία μου;Μόλις πριν 2 μήνες το ξεκίνησα και θα ήθελα να ξέρω για να το κόψω γρήγορα πριν μου γίνει εθισμός...Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας...Με λένε Χριστίνα είμαι 21 και στα 18 μου χρόνια έκανα ολική αφαίρεση θυρεοειδούς αδένα λόγω μεγάλων όζων(καλοήθεις ήταν των 2 εκατοστών) που εμφάνισα και αφαιρέθηκαν αυτοί και ο θυρεοειδής μου...Είχα υποθυρεοειδισμό από όταν γεννήθηκα και έπαιρνα χρόνια χάπια.Μετά την εγχείρηση παίρνω Τ4 των 137 και κάθε δεύτερη Κυριακή Τ4 των 125.Αυτό που με απασχολεί είναι το κάπνισμα...Μπορώ να καπνίζω ή ενδέχεται να δημιουργήσω προβλήματα στην υγεία μου;Μόλις πριν 2 μήνες το ξεκίνησα και θα ήθελα να ξέρω για να το κόψω γρήγορα πριν μου γίνει εθισμός...Ευχαριστώ!

Γεια σου Χριστινα. Ειπες οτι το ξεκινησες πριν 2 μηνες...... εννοεις οτι τωρα εγινες καπνιστρια?????

Ρωτας :<<Μπορώ να καπνίζω ή ενδέχεται να δημιουργήσω προβλήματα στην υγεία μου;>> και θελεις να σου πουμε την απαντηση??? Νομιζω οτι την ξερεις αλλα ψαχνεις μαι δικαιολογια για να μην την εφαρμοσεις.

Δεν ξερω να σου πω αν θα βλαψει 100% την υγεια σου αλλα σιγουρα θα την βλαψει σε ενα μεγαλο ποσοστο. Το τσιγαρο ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ κανει!!!

Οσο για τον εθισμο....... επειδη εχω περασει τα σταδια καπνισματος, διακοπης και επανεναρξης, εχω να σου πω οτι ο "εθισμος" ειναι ΜΟΝΟ στο μυαλο μας.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα μην ξεκινας κατι για το οποιο θα μετανιωσεις.Εισαι νεα και δεν μπορω να δεχτω πως γνωριζοντας πλεον τι εστι τσιγαρο το συζητας για τις επιπτωσεις μονο στο θυροειδη;Αν λοιπον ησουν φιλη μου ή κορη μου θα σου ελεγα πως αν στην παρεα σου σε πιεζουν τοτε δεν ειναι πραγματικοι φιλοι.Οι φιλοι μας δεχονται για αυτο που ειμαστε.Εσυ τωρα αν νιωθεις ξεκομενη το τσιγαρο δε θα σε φερει κοντα να εισαι σιγουρη.Αλλου θα ψαξεις να τονωσεις την αυτοπεποιθηση σου.Οσο για την εικονα που εχει μια γυναικα που καπνιζει νομιζω πως αν την σκεφτεις πως θα ειναι εσωτερικα και εξωτερικα σε 7-10 χρονια θα καταλαβεις πως πραγματικα δεν αξιζει.Βεβαια ο καθενας κανει τις επιλογες του.Ομως εγω προσωπικα δεν εχω γνωρισει καπνιστη που να μην θελει να το κοψει μετα απο καποιο διαστημα.ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ!

Georgiamami μου αρεσουν πολυ τα αρθρα που βρισκεις.Σ'ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Georgiamami μου αρεσουν πολυ τα αρθρα που βρισκεις.Σ'ευχαριστω πολυ!

Και που να δεις ποσα βαζω στο facebook!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι μου!!!

Ακτινογραφία θώρακος...ΤΣΕΚ! Καθαρή! Μένουν οι αιματολογικές και ο υπέρηχος, αλλά στον ετήσιο έλεγχο τουλάχιστον αποκλείσαμε πιθανότητα μετάστασης! Ακριβώς ένα χρόνο μετά το χειρουργείο...και κάτι αλλάζει!!! :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χρυσα, υπεροχα νεα. Με το καλο να τελειωνεις κι εσυ με την ταλαιπορια του θυροειδη σου.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλα τα μέλη αυτού του θέματος που πραγματικά μου έχει δώσει πολύ κουράγιο εδώ και λίγο καιρό που το διαβάζω γι αυτό και αποφάσισα πλέον να γραφτώ για να μοιραστώ μαζί σας τη δική μου ιστορία.

Χειρουργήθηκα πριν 1 μήνα και κάτι, η ιστολογική έδειξε πολυεστιακό θηλώδες καρκίνωμα.Από χθες έχω κάνει διακοπή χαπιού, μέσα Ιανουαρίου θα κάνω λήψη ιωδίου και έχω ένα υπέροχο αγοράκι 15 μηνών που δεν ξέρω πως θα αντέξω μακριά του όταν θα πάρω το ιώδιο...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλα τα μέλη αυτού του θέματος που πραγματικά μου έχει δώσει πολύ κουράγιο εδώ και λίγο καιρό που το διαβάζω γι αυτό και αποφάσισα πλέον να γραφτώ για να μοιραστώ μαζί σας τη δική μου ιστορία.

Χειρουργήθηκα πριν 1 μήνα και κάτι, η ιστολογική έδειξε πολυεστιακό θηλώδες καρκίνωμα.Από χθες έχω κάνει διακοπή χαπιού, μέσα Ιανουαρίου θα κάνω λήψη ιωδίου και έχω ένα υπέροχο αγοράκι 15 μηνών που δεν ξέρω πως θα αντέξω μακριά του όταν θα πάρω το ιώδιο...

Αχ καλή μου, δεν έχω παιδιά οπότε δεν μπορώ να σου πω ότι καταλαβαίνω, μόνο να φανταστώ μπορώ, σου λέω όμως ότι θα περάσει ο καιρός πιο γρήγορα απ' ότι νομίζεις! Κι αυτό που θες είναι το αγοράκι σου να έχει μαμά και μάλιστα υγιή! Μέσα σε όλη αυτή την ατυχία έχεις κάτι που αντιμετωπίζεται και θεραπεύεται! Ξέρω ότι τώρα σου φαίνεται βουνό, προσπάθησε όμως να το δεις λίγο πιο αισιόδοξα... είναι για την υγεία σου, για το καλό σου...άρα και για το καλό του μωρού σου! Κι εγώ καινούρια είμαι σ' αυτό το σάιτ, αν διαβάσεις όμως ότι έχουν γράψει τα παλιότερα μέλη (που πάρα πολλά είναι γυναίκες και πέρασαν την ίδια διαδικασία με εσένα ενώ είχαν παιδιά) πιστεύω θα πάρεις δύναμη και θα νιώσεις καλύτερα. Από μένα πραγματικά μέσα απ' την ψυχή μου περαστικά και να ξεμπερδεύεις όσο πιο γρήγορα γίνεται... σε περιμένει ένας μπεμπές!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Χρύσα μου σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και εύχομαι να ξεμπέρδεψες μια και καλή με το θυροειδή!

Για αυτό γράφτηκα γιατί ακριβώς όταν έμαθα ότι θα πρέπει να κάνω λήψη ιωδίου μου κόπηκαν τα πόδια αλλά διαβάζοντας εδώ πήρα δύναμη από τις υπόλοιπες μαμάδες που το πέρασαν.

Τώρα το μόνο που θέλω είναι να περάσει γρήγορα αυτός ο μήνας του βαρύ υποθυροειδισμού (δυστυχώς δεν μπορούσα να μπω για ιώδιο με thyrogen γιατί το καρκίνωμα έχει επηρεάσει ιστό και εκτός του θυροειδή και οι γιατροί θέλανε να κάνω διακοπή χαπιού για να πετύχουμε πιο καλό αποτέλεσμα) και να περάσει ακόμα πιο γρήγορα ο επόμενος μήνας που θα τον περάσω μακριά από το παιδάκι μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...