Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Νικόλα έχω πάρει δύο φορές ιώδιο (105 και 100 μΚ) και δεν παρατήρησα τίποτα στον οργανισμό μου. Κάθε οργανισμός βέβαια αντιδρά διαφορετικά.

Δεν πιστεύω κάποια μαμά να θέλει μετά τι ιώδιο να κοιμάται σε ξεχωριστό δωμάτιο με το μωρό της; Η ραδιενέργεια ΔΕΝ σταματά στους τοίχους, για την ακρίβεια οι τοίχοι είναι σαν να μην υπάρχουν. Απομόνωση θα πει απομόνωση. Στα μωρά πλησιάζουμε μετά από 10 ημέρες τουλάχιστον!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σας.Διάβασα πολλά από τα σχόλια σας και με βοήθησαν αρκετά σε κάποια πράγματα αλλά θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει.Έχω κάνει αφαίρεση θυρεοειδή τον ιούνιο του 2012 και τον δεκέμβριο του 2012 έκανα και θεραπεία με ιώδιο.Τώρα είναι να κάνω τις ενέσεις Thyrogen και το ολόσωμο σπινθηρογράφημα.Καταρχάς η πρώτη μου ερώτηση μπόρει να είναι και χαζή δεν ξερω.Εγώ είχα hasimoto.Τώρα μετά την αφαίρεση συνεχίζω να έχω αυτό το αυτοάνοσο?Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί το καλοκαίρι έβγαλα κάτι εξανθήματα στα πόδια κυρίως που ενώ δεν με ενοχλούσαν ούτε με πόνο ούτε με φαγούρα δεν ήξερα γιατί βγήκαν.Σε δύο δερματολόγους που πήγα δεν ήξεραν τι είναι,πήρα μια κρέμα από ένα φαρμακείο για δερματικές παθήσεις και τελικά μετά από περίπου δυο μήνες έφυγαν αλλά έμεινε ένα αχνό σημαδάκι.Και τώρα εμφανίστηκαν άλλα τρία σε διαφορετικά σημεία.Και κάπου διάβασα ότι αν έχεις hasimoto μπορεί να έχεις και άλλα αυτοάνοσα που δημιουργούν δερματικές παθήσεις και όπως επίσης συνδέεται και με την δυσανεξία στην γλουτένη(κάτι που δεν είχα ακούσει ποτέ) και έχω αγχωθεί λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Διάβασα πολλά από τα σχόλια σας και με βοήθησαν αρκετά σε κάποια πράγματα αλλά θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει.Έχω κάνει αφαίρεση θυρεοειδή τον ιούνιο του 2012 και τον δεκέμβριο του 2012 έκανα και θεραπεία με ιώδιο.Τώρα είναι να κάνω τις ενέσεις Thyrogen και το ολόσωμο σπινθηρογράφημα.Καταρχάς η πρώτη μου ερώτηση μπόρει να είναι και χαζή δεν ξερω.Εγώ είχα hasimoto.Τώρα μετά την αφαίρεση συνεχίζω να έχω αυτό το αυτοάνοσο?Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί το καλοκαίρι έβγαλα κάτι εξανθήματα στα πόδια κυρίως που ενώ δεν με ενοχλούσαν ούτε με πόνο ούτε με φαγούρα δεν ήξερα γιατί βγήκαν.Σε δύο δερματολόγους που πήγα δεν ήξεραν τι είναι,πήρα μια κρέμα από ένα φαρμακείο για δερματικές παθήσεις και τελικά μετά από περίπου δυο μήνες έφυγαν αλλά έμεινε ένα αχνό σημαδάκι.Και τώρα εμφανίστηκαν άλλα τρία σε διαφορετικά σημεία.Και κάπου διάβασα ότι αν έχεις hasimoto μπορεί να έχεις και άλλα αυτοάνοσα που δημιουργούν δερματικές παθήσεις και όπως επίσης συνδέεται και με την δυσανεξία στην γλουτένη(κάτι που δεν είχα ακούσει ποτέ) και έχω αγχωθεί λιγο.

Efi84 καλησπέρα, κατ'αρχάς περαστικά σου. Ο ασφαλέστερος τρόπος να μάθεις αν έχεις ακόμα χασιμοτο είναι να κάνεις μια αιματολογική εξέταση για τα αντισώματα, μπορείς να πεις στον ενδοκρινολόγο σου να σου τις γράψει για να μην τις πληρώνεις άδικα. Σου λέω πάντως ότι το χασιμότο μπορεί να το έχεις και καιρό μετά στον οργανισμό σου (εγώ τώρα κλείνω χρόνο από το χειρουργείο και το ιώδιο και τα αντισώματα είναι 265, ενώ μπήκα με 5.000). Όσο για το δερματικό πρόβλημα που αναφέρεις, να το πεις στον ενδοκρινολόγο σου και σε όποιον δερματολόγο σε δει να αναφέρεις το χασιμότο. Επειδή το τσέκαρα πολύ πρόσφατα, το χασιμότο συνδέεται όντως με εμφάνιση λεύκης, που είναι επίσης αυτοάνοσο. Δεν παίρνει θεραπεία η λεύκη, αλλά τουλάχιστον αν την έχεις να ξέρεις τι να κάνεις για να μην γίνει έντονο το πρόβλημα. Σε κάθε περίπτωση, θα σου πω ότι μου είπε η δική μου ενδοκρινολόγος... αν είσαι ήρεμη τα αυτοάνοσα θα σε αφήσουν ήσυχη... αν αγχώνεσαι και στενοχωριέσαι, θα τα ξυπνάς εσύ. Εύκολο στα λόγια δύσκολο στην πράξη θα μου πεις...αλλά είναι αλήθεια...τα αυτοάνοσα εξαρτώνται πολύ από την ψυχική ηρεμία. Γι' αυτό... :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και από εμένα Έφη! Σου απάντησε ήδη η Χρύσα, να προσθέσω μόνο ότι στη δική μου περίπτωση δεν υπήρχαν ανεβασμένα αντισώματα πριν κάνω το χειρουργείο και έτσι δεν υπήρχε υποψία για χασιμότο, στην FNA όμως (παρακέντηση για λήψη δείγματος που εστάλη για βιοψία) πριν το χειρουργείο, φάνηκε ότι υπάρχει Χασιμότο, γεγονός που επαληθεύτηκε και μετά το χειρουργείο με την κανονικά βιοψία.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους απο τις Βρυξελλες.Λοιπον να σας ενημερωσω για την αποψη των γιατρων εδω σχετικα με τα αυτοανοσα(εννοειται οτι εχω ρωτησει εδω ολες μου τις αποριες)Ακομα και μετα την θυρεοειδεκτομη συνεχιζεις να κουβαλας για μια ζωη το αυτοανοσο σου,στη δικη μου περιπτωση hashimoto απλα εχεις βγαλει το οργανο στο οποιο επιτιθεται .Αυτο ομως δε σημαινει οτι δεν εχεις πλεον το αυτοανοσο με οτι αυτο συνεπαγεται.Χαρακτηριστικα μου ειπε οτι καποιοι πονοι σε αρθρωσεισ πχ ακομα και αν ειμαι ευθυρεοειδικη μπορει να συνεχισουν να υπαρχουν λογω του αυτοανοσου.Δημιουργει δηλ απο μονο του προβληματα.Οσον αφορα στην προδιαθεση για δευτερο αυτοανοσο αυτο ισχυει δυστυχως.Με τα αυτοανοσα του θυρεοειδη συνδεεται στενα η λευκη και η κοιλιοκακη.το 80% των ανθρωπων με hashimoto εχουν και δυσανεξια στη γλουτενη αν οχι κοιλιοκακη.Ογιατρος εδω μου ειπε να την περιορισω οσο μπορω αν δε μπορω να την κοψω εντελως.εχει κατηγορηθει για πολλα αυτοανοσα.Επισης μου εκανε τρομερη εντυπωση οτι μου συνεστησε να περπαταω μιση ωρα την ημερα και να κανω γιογκα.Ακουγεται τρελο γιατρος να σου λεει να κανεις γιογκα αλλα εδω ειναι τελειως διαφορετικη η αντιμετωπιση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φοβερο αυτο marian84!Νομιζω πως αυτο που μου ειπε εμενα ο οριλας στην προσπαθεια του να μου εξηγησει πως οσο αγχωνομαι επιδεινωνω την κατασταση μου και θα πρεπει να ηρεμησω μεχρι να βγαλουμε ακρη με το αυτοανοσο μου,εκει το εχουν σπουδασει και προτεινουν τροπους να ελεγχουμε καπως το στρες μας!Αρα ειναι τεκμηριωμενο και σε αυτον τον τομεα πως οσο κραταμε την ψυχολογια μας ανεβασμενη ολα ειναι πιο ευκολα.Παιδια ανεβειτε!!:D

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να σας ρωτησω κατι, εχω υποθυροειδισμο και αυτο το μηνα δεν παιρνω χαπι για να δουμε αν τελικα λειτουργει η οχι. Εκανε εχτες tsh και ηταν 4 ενω πριν ενα μηνα που επινα χαπι ηταν 1,8 αρα σημαινει οτι δεν λειτουργει. Επειδη αυτο το καιρο εχω ταχυκαρδιες και σημερα πηγα στο νοσοκομειο μου ειπαν οτι πρεπει να τον ρυθμισω. Μιλησα με την ενδοκρινολογο μου και μου ειπε οτι με τον υπο εχεις βραδυκαρδια και οχι ταχυκαρδια και δεν μπορει τωρα να μου δωσει χαπι. Κι εχω βεβαια μπερδευτει, θα παω το βραδυ και σε αλλο καρδιολογο. Ειχε καποιος συμπτωμα την ταχυκαρδια και να ειχε υπο? επισης διαβασα ως συμπτωμα και προβλημα στα χερια (δεν θυμαμαι πως λεγεται ενα συνδρομο με το σωληνα του καρπου) και παρατηρω οτι τις 2 τελευταιες μερες δεν μπορω να πληκτρολογησω, μου μουδιαζουν τα δαχτυλα και ποναω στον καρπο. Τι γνωμη εχετε?

Link to comment
Share on other sites

Το 4αρι δεν ειναι πολυ καλο. Οι ταχυκαρδιες πιθανον παρουσιασθηκαν απο ενα σοκ -ας πουμε- που υπεστη ο οργανισμος μου απο τη διακοπη χαπιου. Θεωρω οτι δεν επρεπε να γινει διακοπη χαπιου αλλα ισως ηταν καλυτερα να μειωθει η δοση που λαμβανες. Τι ηθελε να διαπιστωσει ο γιατρος σου??? Αν θα λειτουργησει σωστα ο ασθενης θυροειδης σου????

Τα μουδιασματα στα ακρα μπορει αν σημαινουν μια διαταραχη στην τιμη του ασβεστιου ή και σε αλλο τελειως ασχετο οπως αρθριτιδες κλπ.

Πηγες στον αλλο καρδιολογο?? Τι σου ειπε????

Και θα συμφωνησω με τη Δεσποινα Κ για το αγχος. Δυστυχως, το αγχος στρεσαρει το σωμα μας και πολλες φορες δημιουργει προβληματα σε διαφορα μερη του σωματος μας. Κατι σαν εκδικηση, σαν εκτονωση........ και για το λογο αυτο πρεπει να μαθουμε ολοι να το διαχειριζομαστε πριν μας κανει κακο.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να σας ρωτησω κατι, εχω υποθυροειδισμο και αυτο το μηνα δεν παιρνω χαπι για να δουμε αν τελικα λειτουργει η οχι. Εκανε εχτες tsh και ηταν 4 ενω πριν ενα μηνα που επινα χαπι ηταν 1,8 αρα σημαινει οτι δεν λειτουργει. Επειδη αυτο το καιρο εχω ταχυκαρδιες και σημερα πηγα στο νοσοκομειο μου ειπαν οτι πρεπει να τον ρυθμισω. Μιλησα με την ενδοκρινολογο μου και μου ειπε οτι με τον υπο εχεις βραδυκαρδια και οχι ταχυκαρδια και δεν μπορει τωρα να μου δωσει χαπι. Κι εχω βεβαια μπερδευτει, θα παω το βραδυ και σε αλλο καρδιολογο. Ειχε καποιος συμπτωμα την ταχυκαρδια και να ειχε υπο? επισης διαβασα ως συμπτωμα και προβλημα στα χερια (δεν θυμαμαι πως λεγεται ενα συνδρομο με το σωληνα του καρπου) και παρατηρω οτι τις 2 τελευταιες μερες δεν μπορω να πληκτρολογησω, μου μουδιαζουν τα δαχτυλα και ποναω στον καρπο. Τι γνωμη εχετε?

ταχυκαρδια εχεις οταν περπατας,κανεις δουλειεσ κτλ η και σε κατασταση ηρεμιας?εγω ειχα ταχυπαλμιες οταν ημουν υποθυρεοειδικη οταν περπατουσα γιατι ειχα δυσπνοια απο τον υποθυρεοειδισμο.Μπορει να χει δικιο η georgiamami για το σοκ του οργανισμου.Οσον αφορα στα μουδιασματα νομιζω οσοι εχουν διαβασει την ιστορια μου μου δινουν το δικαιωμα να εχ αποψη καθως με ταλαιπωρουσαν για πανω απο 1 χρονο.Τα μουδιασματα ειναι συμπτωμα τοσο του υποθυρεοειδιμου οσο και του υπερ.Το μουδιασμα που οφειλεται σε πτωση του ασβεστιου παρουσιαζεται στα ακροδαχτυλα δηλ κοντα στα νυχια,γυρω απο το στομα και τη μυτη.Το συνδρομο καρπιαιου σωληνα ειναι συχνο σε ανθρωπουσ με υποθυρεοειδισμο αλλα οταν εχε αφεθει για πολυ καιρο χωρις θεραπεια.Μολις βρεις τη σωστη δοση θα φυγουν και τα μουδιασματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν ημουν υποθυροειδικη, δεν ειχα ταχυκαρδιες αλλα κοπωση.

Ταχυκαρδιες εκαναν την εμφανιση τους μονο σε φασεις που ξεκινουσα μεγαλυτερη δοση και μονο τις πρωτες 10 μερες. Το περασα καθε φορα που πηγα απο τα 100mg, στα 112, στα 125, στα 137 και τελος στα 150 που παιρνω τωρα. Για αυτο πιστευω οτι πρεπει να δοθει στον ασθενη απο την αρχη η ΣΩΣΤΗ δοση χαπιου. Τωρα ειμαι ευθυροειδικη και ειμαι μια χαρα. Το μονο κουσουρι που δεν μπορω να απαλλαγω ειναι τα κιλα..... :(


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επαιρνα πολυ χαμηλη δοση χαπιου και το κοψαμε για να δουμε αν λειτουργει απο μονος του. Πηγα στον καρδιολογο το βραδυ και μου ειπε και αυτος οτι δεν φταίει ο θυροειδης και μου εβαλε ενα 24ωρο μηχανημα που καταγράφει πως λειτουργει η καρδια και θα μου κανει και υπερηχο. Το θεμα ειναι οτι εγω νιωθω τα συμπτωματα του θυροειδη, εχει επηρεασει πολυ την ψυχολογια μου και τωρα πανω σε αυτο πεφτει και η φοβια μου μηπως εχω κατι παθολογικο στην καρδια και συμφωνουν και οι δυο να μην παρω χαπι ακόμα

Link to comment
Share on other sites

ταχυκαρδια εχεις οταν περπατας,κανεις δουλειεσ κτλ η και σε κατασταση ηρεμιας?εγω ειχα ταχυπαλμιες οταν ημουν υποθυρεοειδικη οταν περπατουσα γιατι ειχα δυσπνοια απο τον υποθυρεοειδισμο.Μπορει να χει δικιο η georgiamami για το σοκ του οργανισμου.Οσον αφορα στα μουδιασματα νομιζω οσοι εχουν διαβασει την ιστορια μου μου δινουν το δικαιωμα να εχ αποψη καθως με ταλαιπωρουσαν για πανω απο 1 χρονο.Τα μουδιασματα ειναι συμπτωμα τοσο του υποθυρεοειδιμου οσο και του υπερ.Το μουδιασμα που οφειλεται σε πτωση του ασβεστιου παρουσιαζεται στα ακροδαχτυλα δηλ κοντα στα νυχια,γυρω απο το στομα και τη μυτη.Το συνδρομο καρπιαιου σωληνα ειναι συχνο σε ανθρωπουσ με υποθυρεοειδισμο αλλα οταν εχε αφεθει για πολυ καιρο χωρις θεραπεια.Μολις βρεις τη σωστη δοση θα φυγουν και τα μουδιασματα.

Η ταχυκαρδια με πιανει ξαφνικα και κυριως οταν εχω χαλαρωσει και ψιλοκοιμηθει και ξυπνησω και σηκωθω να κανω κατι. Εχτες μονο μ επιασε στη δουλεια περπατησα λιγο να παω σε κατι γραφεια και μολις μπηκα ενιωσα αφορητη ζεστη ειχαν στο φουλ τα κλιματιστικα μ επιασε δυσφορία και πολυ έντονη ταχυκαρδια. Συνηθως μες στη μερα δεν εχω προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Επαιρνα πολυ χαμηλη δοση χαπιου και το κοψαμε για να δουμε αν λειτουργει απο μονος του. Πηγα στον καρδιολογο το βραδυ και μου ειπε και αυτος οτι δεν φταίει ο θυροειδης και μου εβαλε ενα 24ωρο μηχανημα που καταγράφει πως λειτουργει η καρδια και θα μου κανει και υπερηχο. Το θεμα ειναι οτι εγω νιωθω τα συμπτωματα του θυροειδη, εχει επηρεασει πολυ την ψυχολογια μου και τωρα πανω σε αυτο πεφτει και η φοβια μου μηπως εχω κατι παθολογικο στην καρδια και συμφωνουν και οι δυο να μην παρω χαπι ακόμα

Μου θυμιζεις εμενα οταν επαιρνα μικρη δοση και ειχα TSH 4,8. Μου παρουσιασθηκαν πολλα προβληματα και ετρεχα απο γιατρο σε γιατρο ανα την περιπτωση για να δω μηπως φταιει κατι αλλο. Τελικα για ολα εφταιγε ο θυροειδης και οταν ρυθμισα τη δοση, επανηλθα στα φυσιολογικα μου και φυσικα αποκατασταθηκε και η ψυχολογια μου. Η ταχυκαρδια ή καλυτερα το αισθημα παλμων ειναι πιο εντονο την ωρα που χαλαρωνεις γιατι τοτε το αισθανεσαι περισσοτερο λογω της αδρανειας.

Ποσο καιρο εχει που εκοψες τελειως το χαπι???? Παντως το γεγονος οτι η TSH σου, ανεβηκε σημαινει οτι πρεπει να το συνεχισεις. Αυτο φυσικα θα σου το συστησει ο γιατρος σου και μονο αυτος.Αν θες παρε και μια δευτερη γνωμη ενδοκρινολογου. (εγω εχω καει απο τον πρωτο)

Και, μη σε πιανει πανικος, ηρεημησε και ολα θα στρωσουν με το καιρο. Οτι και να συμβαινει με το θυροειδη σου, ειναι αντιμετωπισιμο. Το αγχος ομως θα σου κανει περισσοτερο κακο.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμιζεις εμενα οταν επαιρνα μικρη δοση και ειχα TSH 4,8. Μου παρουσιασθηκαν πολλα προβληματα και ετρεχα απο γιατρο σε γιατρο ανα την περιπτωση για να δω μηπως φταιει κατι αλλο. Τελικα για ολα εφταιγε ο θυροειδης και οταν ρυθμισα τη δοση, επανηλθα στα φυσιολογικα μου και φυσικα αποκατασταθηκε και η ψυχολογια μου. Η ταχυκαρδια ή καλυτερα το αισθημα παλμων ειναι πιο εντονο την ωρα που χαλαρωνεις γιατι τοτε το αισθανεσαι περισσοτερο λογω της αδρανειας.

Ποσο καιρο εχει που εκοψες τελειως το χαπι???? Παντως το γεγονος οτι η TSH σου, ανεβηκε σημαινει οτι πρεπει να το συνεχισεις. Αυτο φυσικα θα σου το συστησει ο γιατρος σου και μονο αυτος.Αν θες παρε και μια δευτερη γνωμη ενδοκρινολογου. (εγω εχω καει απο τον πρωτο)

Και, μη σε πιανει πανικος, ηρεημησε και ολα θα στρωσουν με το καιρο. Οτι και να συμβαινει με το θυροειδη σου, ειναι αντιμετωπισιμο. Το αγχος ομως θα σου κανει περισσοτερο κακο.

το θεμα του θυροειδη δεν με αγχωνει καθολου, ξερω οτι απο δω και περα πρεπει να πινω χαπι και πραγματικα δε με νοιαζει. Η καρδια μου φοβαμαι μην εχει προβλημα. Ενα μηνα και κατι δεν πινω φαρμακο και μου ειπε να το ξεκινησω σ ενα μηνα και αυτο ειπε και ο καρδιολογος. Εγω ομως νιωθω πως δεν θα αντεξω τοσο πολυ. Εχω φτασει και 90 tsh και ημουν μια χαρα, αφου απορουσαν οι γιατροι και τωρα λιγο ανεβαινει και ειμαι χαλια. Τωρα που το σκεφτομαι μου ειχε πει οτι μαλλον εχω Hasimoto, αυτο δεν θελει παντα χαπι? Απλα πιστευε μηπως επανελθει η λειτουργια του οπως παλαιοτερα και καναμε το τεστ του κοψιματος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Να σας πω ότι έκανα τις πρώτες ετήσιες εξετάσεις, πήγα και στους γιατρούς και προς το παρόν ούτε χειρουργείο ούτε ιώδιο! Οι λεμφαδένες υπάρχουν αλλά δεν έχουν μεταβληθεί, τα αντισώματα από 860 πέσανε στα 265, οπότε τα ξαναβλέπω όλα πάλι σε 6 μήνες, πάντως η αρχική εκτίμηση είναι ότι πάω καλά. Η γιατρός μου πρότεινε για αυτό το 6μηνο να πάρω σελήνιο γιατί βοηθάει να πέσουν τα αντισώματα κι απ' ότι έμαθα είναι κάτι που γενικά βοηθάει πολύ στο ανοσοποιητικό, το παίρνει και κόσμος που δεν έχει τίποτα, για να ενισχύσει τον οργανισμό του. Επειδή όπως σας είπα εμφάνισα μάλλον λεύκη, ρώτησα κι εγώ για αυτοάνοσα που σχετίζονται κλπ, είδα ότι και η marian αναφέρθηκε σ' αυτό και έχω μια απορία. Πως μπορεί κάποιος να δει αν είναι μέσα σ' αυτό το 80% που έχει δυσανεξία στη γλουτένη;

Σας δίνω και λινκ για το σελήνιο.

http://www.clickatlife.gr/diatrofi/story/9844

http://www.terrapapers.com/?p=19828

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...