Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 46 λεπτά , Nima21 είπε:

      Καλησπέρα σε όλες!

      Ετοιμάζομαι για εμβρυομεταφορά τις επόμενες μέρες και σήμερα ξεκίνησα κολπικά το utrogestan των 200 3 φορες τη μέρα.. 

      Ερώτηση: αν το παίρνεις από το στόμα δεν σημαίνει οτι είναι και πιο δραστικό απο το κολπικό σωστά; Μου το άφησαν ανοιχτό στον τρόπο χορήγησης, αλλα επειδη εχω ακούσει για την υπνηλία που προκαλεί προτίμησα προφανώς να το παίρνω κολπικά. Αλλά δεν καταλαβαίνω ποια η διαφορά και πότε σου συστήνουν να τα παιρνεις απο το στόμα; Επίσης σημερα καταλαβα ότι το κουτί των 200 είναι και για τους 2 τροπους.. νομιζα οτι ειναι αλλης μορφης τα χάπια..

      Εγώ μόνο κολπικά τα έπαιρνα,αλλά καλό θα ήταν να ρωτήσεις το γιατρό σου.Καλη επιτυχία ❤️

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

2014 ευχες για ΥΓΕΙΑ και οτι αλλο επιθυμει ο καθενας. Οποιος εχει νοσησει ειναι σε θεση να εκτιμησει οτι το πολυτιμοτερο αγαθο ειναι η υγεια.

Υγεια λοιπον και ολα τα υπολοιπα επονται!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κ καλή χρονιά σε όλους! Υγεία, υγεία κ ΥΓΕΙΑ, όλα τα άλλα έρχονται....

Θα ήθελα την βοήθειά σας, είτε εδώ είτε με πμ, ψάχνω ενδοκρινολογο για δεύτερη (ίσως κ τρίτη) γνώμη στην Αθήνα. Είναι περίεργη περίπτωση κ έχω λίγο πελαγωσει, θα μπορούσατε σας παρακαλώ πολύ να με βοηθήσετε;

Ευχαριστει πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια σε ολους!!! εμενα δε μου μπηκε και τοσο καλα.το φταιξιμο μαλλον δικο μου καθως εστειλα τις εξετασεις μου στο γιατρο μου στην Ελλαδα πριν 2 μηνες και ενω ο γιατρος εδω μου ειπε οτι ολα ειναι οκ,ο Ελληνας μου ειπε να χαμηλωσω οπωσδηποτε δοση.Φοβηθηκα και λεω αντε αφου αυτος ξερει το ιστορικο μου καλυτερα απο τον βελγο γιατρο ας κανω αυτο που μου λεει.την πατησα.επαιρνα 100mg απο δευτερα ως παρασκ και 125 το σαββατοκυριακο και μου ειπε το σαββατοκυριακο να παιρνω 50mg.αυτο σημαινει 600 mg το μηνα λιγοτερο.χαζη και γω ενω ημουν μια χαρα εχει 1 βδομαδα που "επεσα".κοπωση,ξανα κατι μουδιασματακια,ζαλαδα και ολα οσα εχω οταν ειμαι υπο.Ξαναπηγα στο βελγο γιατρο του το ειπα και μου ειπε να παιρνω τα σαββατοκυριακα 100mg γιατι δε γινεται να το αυξησουμε κατευθειαν παλι.τα θελα και τα παθα.Τουλαχιστον πλεον καταλαβαινω το σωμα μου χωρις να κανω εξετασεις αιματος.Ας ελπισουμε οτι θα επανελθω συντομα.εκλαιγα απο τα νευρα μου.δεν ηθελα να το νιωσω αυτο.το χα διαγραψει απο τη μνημη μου.ααα επισης το κλαμα το χω παλι ετοιμο .ειναι απο τα πρωτα μου συμπτωματα.χαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ καλή χρονιά σε όλους! Υγεία, υγεία κ ΥΓΕΙΑ, όλα τα άλλα έρχονται....

Θα ήθελα την βοήθειά σας, είτε εδώ είτε με πμ, ψάχνω ενδοκρινολογο για δεύτερη (ίσως κ τρίτη) γνώμη στην Αθήνα. Είναι περίεργη περίπτωση κ έχω λίγο πελαγωσει, θα μπορούσατε σας παρακαλώ πολύ να με βοηθήσετε;

Ευχαριστει πολύ εκ των προτέρων!

Ελενη χρονια πολλα,χρονια πολλα σε ολους τους φιλους,ειμαι παλιος γνωριμος του parent παλαιμαχος του θυρεοειδη,αλλαξε γιατρο σιγουρα,το θεμα να μπορεις να επικοινωνεις βρε παιδι μου,παντως το οτι το αφησες καποια χρονια πολυ κακο,το εχω πληρωσει ακριβα εγω,οσο για την παρακεντηση να την κανεις,συνηθως οζους 10 mm και πανω τους παρεκεντουν,οσο για ενδοκρινολογο εχω πολυ καλο,Αθηνα μενω,εαν θες στον προτεινω ,βεβαια ειναι ιδιωτης με επισκεψη 60 ευρω,ηρεμησε ομως μην ξεχνας ποτε τις εξετασεις σου,καθε εξη μηνες υπερηχο και αιματολογικες,καλο βραδυ!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.επαιρνα 100mg απο δευτερα ως παρασκ και 125 το σαββατοκυριακο και μου ειπε το σαββατοκυριακο να παιρνω 50mg

Δεν ειναι δυνατοννννννννννννννν!!!!!

Μηπως παρακουσες οταν καταλαβες το 125 να το κανεις 50????? Ή μηπως ο γιατρος δεν ακουσε καλα κλπ!!!! Δε νομιζω να υπαρχει περιπτωση που να αυξομειωνεται η δοση κατα τοσα mg ετσι αποτομα. Εννοειται οτι καθε αλλαγη γινεται σταδιακα απο 6 ή 12 ή 24 mg αναλογα την περιπτωση και φυσικα υπο παρακολουθηση (με εξετασεις καθε 40-50 ημερες).

Τωρα ομως οπως ειπες κι εσυ, την πατησες αλλα μην ανησυχεις, συντομα θα επανελθει ο οργανισμος σου στα συγκαλα του.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, εννοείται ότι θέλω να μου στείλεις το όνομα του ενδοκρινολογου σου!

Ευχαριστώ πολύ βρε παιδια, είστε φοβεροί!

(κι εννοείται κάνω παρακεντηση άμεσα, αύριο παίρνω τηλ καλοβιδουρη)...

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, εννοείται ότι θέλω να μου στείλεις το όνομα του ενδοκρινολογου σου!

Ευχαριστώ πολύ βρε παιδια, είστε φοβεροί!

(κι εννοείται κάνω παρακεντηση άμεσα, αύριο παίρνω τηλ καλοβιδουρη)...

Καλημέρα!!!!

Και εγώ εκεί κάνω πάντα υπέρηχο θυροειδή...στον κ. Καλοβιδούρη!!! (μου τον σύστησε η ενδοκρινολόγος μου)

Αναμονή 6 μήνες και τιμή: 100 ευρώ, αλλά έχω το κεφάλι μου ήσυχο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

Η αναμονή στον Καλοβιδούρη για νέο περιστατικό δεν είναι τόσο μεγάλη, το εξάμηνο ισχύει για εμάς που πάμε για τακτική παρακολούθηση. Το λέω γιατί έκλεισε πρόσφατα φίλη μου ραντεβού και ενώ πήρε τέλη Δεκέμβρη τηλέφωνο, της έδωσε ημερομηνία στις 6 Φλεβάρη. Αλλά θα συμφωνήσω με όλους τους προλαλήσαντες... ο υπέρηχός του είναι εγγύηση! Όσο για ενδοκρινολόγο, επειδή κι εγώ Αθήνα μένω eleni_k έχω να προτείνω γιατρό από Δημόσιο Νοσοκομείο (εγώ δεν πρόλαβα να βρω ιδιώτη της προκοπής, έπεσα σε κομπογιαννίτες και μετά κατευθείαν στο νυστέρι) αλλά μετά απ' αυτά που έπαθα την εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια.

marian84 είσαι για λόττο κι εσύ παιδάκι μου! Τι να πω... υπομονή να ξαναστρώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα!

Eleni K και εγω για παρακεντηση πηγαινα κι ενας πολυ φιλος μου γιατρος,μου ειπε οτι η βελονα μπορει να μην πεσει στα καρκινικα κυτταρα και οτι ειναι ρισκο,αν τελικα υπαρχει κακοηθεια.Μου συνεστησε το χειρουργειο και μου εσωσε την ζωη!!Μου ειπε οτι μια πολυοζωδης βρογχοκηλη με "υποπτους" οζους,μπορει να κρυβει μια κακοηθεια,οπως και τελικα ετσι ηταν με μενα!Δεν γινεται μου ειπε,να κανεις συνεχως παρακεντησεις και να διαιωνιζεται η αρρωστημενη αυτη κατασταση!Ειχα τελικα πολυεστιακο καρκινο και μαλιστα σε οζους κατω του ενος εκατοστου,που δεν παρακετωνται.

Την εγχειρηση δεν την καταλαβα καθολου ,δεν πονεσα καθολου και ολα ηταν μια χαρα!!Εσυ μην βαζεις με το μυαλο σου οτι μπορει να εχεις κατι κακο!!Ειναι πολυ σπανιος ο καρκινος του θυρεοειδη!Θα περιμενουμε νεα σου και μην αγχωνεσαι!!Ολα καλα θα πανε!!

marian84 τι γιατρος ηταν αυτος??Μηπως εγινε λαθος?50 μιλ.ειναι πολυ λιγα!!Θα στρωσει γρηγορα ο οργανισμος σου γιατι δεν ησουν σε διακοπη.Ηδη επαιρνες θυροξινη.Περαστικα σου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρες!

Χρύσα, και εσύ πες το όνομα της ενδοκρινολόγου, θέλω να πάω τουλάχιστον σε δύο άτομα ακόμα... Όντως η αναμονή για την παρακέντηση είναι μάλλον νορμάλ, πριν λίγο μου έκλεισαν για 27/02. Ούτε δύο μήνες! Οπότε, μετά θα πάω για δεύτερη/τρίτη γνώμη σε άλλους ενδοκρινολόγους, αφού έχω και τα αποτελέσματα της παρακέντησης...

Και μετά ακούω κάποια ιστορία σαν της Σόνιας και μου έρχεται ο θάνατος... Εντάξει, Σόνια μπορώ να φανταστώ το σοκ σου και τώρα επίσης αυτό σκέφτομαι, μήπως να μην κάνω παρακέντηση που έχει και το κόστος της (280 ευρώ βρε παιδιά και δεν γράφεται πουθενά!) και να ψαχτώ με χειρουργούς? Εντάξει, μιλάει ο πανικός τώρα, μάλλον επειδή το έχω κι εγώ στο πίσω μέρος του μυαλού μου αυτό που συνέβη στην Σόνια...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!

Χρύσα, και εσύ πες το όνομα της ενδοκρινολόγου, θέλω να πάω τουλάχιστον σε δύο άτομα ακόμα... Όντως η αναμονή για την παρακέντηση είναι μάλλον νορμάλ, πριν λίγο μου έκλεισαν για 27/02. Ούτε δύο μήνες! Οπότε, μετά θα πάω για δεύτερη/τρίτη γνώμη σε άλλους ενδοκρινολόγους, αφού έχω και τα αποτελέσματα της παρακέντησης...

Και μετά ακούω κάποια ιστορία σαν της Σόνιας και μου έρχεται ο θάνατος... Εντάξει, Σόνια μπορώ να φανταστώ το σοκ σου και τώρα επίσης αυτό σκέφτομαι, μήπως να μην κάνω παρακέντηση που έχει και το κόστος της (280 ευρώ βρε παιδιά και δεν γράφεται πουθενά!) και να ψαχτώ με χειρουργούς? Εντάξει, μιλάει ο πανικός τώρα, μάλλον επειδή το έχω κι εγώ στο πίσω μέρος του μυαλού μου αυτό που συνέβη στην Σόνια...

Είναι η κα Μαλακτάρη Σοφία, στο Ενδοκρινολογικό του Ιπποκρατείου, νομίζω τα ραντεβού κλείνονται από το 1535. Αν όμως θες, μπορείς να πάρεις και στο 213-2088369, μήπως και καταφέρεις κάτι πιο γρήγορο από εκεί. Αφού όπως λες έρχεσαι από μέρος εκτός Αθηνών, μπορείς να τους το πεις για να κλείσεις συγκεκριμένο ραντεβού και συγκεκριμένη ώρα σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Eleni K δεν θελω να σε πανικοβαλλω,αλλα ετσι εγινε στη περιπτωση μου!!Μπορεις να μου πεις λεπτομερειες για το αν υπαρχουν υποπτοι οζοι,Χασιμοτο κτλ?Εχουν αγγειωση?Ειναι υποχοικοι?Ανησυχει ο ενδοκρινολογος?Εμενα δεν ανησυχουσε κι οταν του πηγα την βιοψια μου "ΕΜΕΙΝΕ""!!Ειπε οτι θα αναθεωρησει ολο το σκεπτικο που εχουν στο Νοσοκομειο για πολυχρονη παρακολουθηση σε τετοιους θυρεοειδεις!!Μου ζητησε και συγνωμμη που οχι δεν με εστειλε στο χειρουργειο αλλα και που ηθελε να με δει μετα απο 1 χρονο δηλ. ...... που θα ειχα μεταστασεις!!!

Link to comment
Share on other sites

χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο.πως εγω δεν μετρησα τα mg που μου μειωσε?δεν το πιστευω ακομα .πρωτη φορα που ακουω κατευθειαν γιατρο .συνηθως κανω μια ερευνα και μονη μου πρωτα.Τωρα ειχα αλλες δουλεις εδω και το πηρα σαν το βλακα.οταν αρχισαν τα συμπτωματα μετρησα τα mg και επαθα σοκ.Ξαναδιαβασα το emailτου γιατρου στην Ελλαδα και δεν ειχα κανει εγω λαθος.μου εκοψε 600mg.χαχαχα για γελια και για κλαματα ειναι η κατασταση.υπομονη θα κανω και σε ενα μηνα θα χω στρωσει.το χω ξαναδει το εργο.Στον Βελγο γιατρο ειπα οτι μονη μου το κατεβασα για να μην μας κανω ξεφτιλα διεθνως.

Link to comment
Share on other sites

Marian, μπορεις να περιγραψεις τους πονους στις αρθρωσεις???

Ρωτω γιατι εχω κατι ανεξηγητους πονους ποτε στη μια αρθρωση και ποτε σε αλλη. Στα χερια στην πρωτη μετα τα νυχια. Οχι σε ολα τα δακτυλα συγχρονως αλλα μεμονωμενα.

Οταν βγηκε η διαγνωση του θυροειδη μου ελεγε πολυοζωδη τοξικη βρογχοκηλη και δεν αναφερθηκε τιποτα για αυτοανοσο.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...