Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Vxatz είπε:

      Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

      Καλησπέρα και λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια που βίωσες.. ξέρω πόσο πιο σκληρό είναι όταν έχεις επενδύσει τόσο κόπο και χρήμα.. 

      Δεν ξέρω τι είναι αυτό το "όλα" από τα οποία ήσουν καλυμμένη και τι εξετάσεις έχετε κάνει.. εγώ θα σου πρότεινα να ξεσκονίσετε το σπέρμα πρώτον, να ελέγξετε το περιβάλλον της μήτρας για κανά μικρόβιο ή ενδομητριτιδα πχ (ngs & υστεροσκοπηση δηλαδή) και μετά να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από αιματολογο ενδοκρινολόγο και ίσως επίσκεψη σε ρευματολόγο..

      Σε εμένα πχ μετά την παλινδρομη βρέθηκε μικρόβιο και 0% γαλακτοβακιλοι (οπότε αντιβίωση και προβιοτικα!) και εν συνεχεία πήρα δεύτερη γνώμη από αιματολογο όπου στις ίδιες εξετάσεις που δεν έβλεπε τίποτα η πρώτη αιματολογος η δεύτερη είδε υποψία αυτοανοσου όπου και με προέτρεψε σε ρευματολόγο.. πήγα και σε ρευματολόγο κύησης λοιπόν όπου επιβεβαιώθηκε αυτοάνοσο χωρίς να καταφέρουμε ακόμα βέβαια να βρούμε τι ακριβώς έχω αλλά είμαι σε προληπτική αγωγή καταστολής του ανοσοποιητικού πριν την επόμενη ετ για καλό και για κακό γιατί αυτά "ξυπνάνε" στη κύηση..

      Αλλά να ξεσκονίσετε το σπέρμα!! Μη το αφήσετε! Αν δεν το έχετε κάνει ήδη δηλαδή γιατί δεν μας λες και πολλά, έχουμε δει πολλούς γιατρούς να λένε "έλα μωρέ μια χαρά είναι το σπέρμα" και "όλα θα φτιάξουν με τη δωρεά ή στο εργαστήριο.." 

      Τέλος θα σε ρωταγα για τις παλινδρομες.. σταμάτησε το έμβρυο να αναπτύσσεται ή ήταν με αιμορραγίες;; Σε ρωτάω γιατί συνήθως αν σταματάει το έμβρυο μάλλον κάτι υπάρχει στο ίδιο το έμβρυο (που μπορεί να προκύψει από το σπέρμα ή το ωάριο).. αν είναι με αιμορραγίες πιθανόν είναι κάτι οργανικό σε εσένα (πχ μήτρα, αιματολογικό κτλ) δεν στο ρωτάω για να μου το απαντήσεις αλλά για να έχεις και εσύ μια υποψία ως προς το που πρέπει να κινηθείς ανάλογα..

      Και πάλι λυπάμαι πολύ για την απώλεια σας..

μανουλες Μαιου 2018


xaroumenh mama

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια ! τι κανετε? ποια απο σας εχει συμπτωματα ?  εγω ηδη μετραω 2 ! δεν μπορω να φαω οτιδηποτε γλυκο ( ενω πριν ετρωγα παστες και σοκολατες σχεδον καθε μερα :D ) και σήμερα ξεκίνησαν οι αναγουλες ... Σιγα Σιγα νιωθω οτι οντως ειμαι εγκυος.. Καμια συμβουλη για τις αναγουλες και τους εμετους απο καποια που τα εχει  η τα περασε?? 


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 17 λεπτά , ada32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια ! τι κανετε? ποια απο σας εχει συμπτωματα ?  εγω ηδη μετραω 2 ! δεν μπορω να φαω οτιδηποτε γλυκο ( ενω πριν ετρωγα παστες και σοκολατες σχεδον καθε μερα :D ) και σήμερα ξεκίνησαν οι αναγουλες ... Σιγα Σιγα νιωθω οτι οντως ειμαι εγκυος.. Καμια συμβουλη για τις αναγουλες και τους εμετους απο καποια που τα εχει  η τα περασε?? 

Καλημερα!! Αυτο με τα γλυκα το χω πάθει κι εγω!! Πριν ετρωγα κάθε μέρα. Τώρα ουτε να τα δω! Τίποτα άλλο δεν έω εγώ εκτός απο τσιμπήματα! Ευτυχώς δηλαδή!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!λοιπόν για αναγουλες προσπάθησε να τρως όσο πιο απλές τροφές μπορείς...φρούτα, λαχανικά,ψητά κρέατα και όχι βαριά φαγητά τύπου κοκκινιστα...εγώ μέχρι αρχές της βδομάδας ήμουν χάλια, με 5-10 εμετούς ημερησίως και δεν έτρωγα σχεδόν τίποτα...τώρα είμαι καλύτερα έχουν μείνει οι αναγουλες και έχω να κάνω εμετό από προχθές το πρωί...βέβαια προσπαθώ να προσέχω γιατί αν κρίνω από την κόρη μου,αυτή η κατάσταση δεν θα φύγει πριν το τρίμηνο-τετράμηνο...μετά πιστεύω ηρεμούμε οι περισσότερες τουλάχιστον...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Vana87 είπε:

Καλημερα!! Αυτο με τα γλυκα το χω πάθει κι εγω!! Πριν ετρωγα κάθε μέρα. Τώρα ουτε να τα δω! Τίποτα άλλο δεν έω εγώ εκτός απο τσιμπήματα! Ευτυχώς δηλαδή!

Mακάρι να συνεχισεις έτσι !


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , katrin* είπε:

Καλημέρα!λοιπόν για αναγουλες προσπάθησε να τρως όσο πιο απλές τροφές μπορείς...φρούτα, λαχανικά,ψητά κρέατα και όχι βαριά φαγητά τύπου κοκκινιστα...εγώ μέχρι αρχές της βδομάδας ήμουν χάλια, με 5-10 εμετούς ημερησίως και δεν έτρωγα σχεδόν τίποτα...τώρα είμαι καλύτερα έχουν μείνει οι αναγουλες και έχω να κάνω εμετό από προχθές το πρωί...βέβαια προσπαθώ να προσέχω γιατί αν κρίνω από την κόρη μου,αυτή η κατάσταση δεν θα φύγει πριν το τρίμηνο-τετράμηνο...μετά πιστεύω ηρεμούμε οι περισσότερες τουλάχιστον...

Ωραια ,οποτε  θα αποφυγω τα μαγειρευτα κ να δουμε .. εχω διαβασει για τσαι απο τζιντζερ για τους εμετους , οποτε αμα με πιασουν θα το δοκιμασω κ αυτο . Ελπιζω να μην εμφανιστουν οι εμετοι γτ εχω ακουσει πολυ κακες εμπειριες απο γνωστες μου , η μια τους 2 πρωτους μηνες τους περασε σε κλινικη με ορο ενω η αλλη με ορο στο  σπιτι .. για αυτο φοβαμαι λιγακι , κ λεω να παρω τα μετρα μου .!! 

πρίν από 2 λεπτά , Vana87 είπε:

Ουτε στο γιο μου ειχα τίποτα! Μονο καουρες προς το τελος της εγκυμοσυνης και ακρατεια! Τραγικο! Χαχαχαχχα

Ακρατεια ??? ωχχχχ , να φανταστω ετρεχες καθε λιγο στην τουαλετα!!!! :D 


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , ada32 είπε:

Ωραια ,οποτε  θα αποφυγω τα μαγειρευτα κ να δουμε .. εχω διαβασει για τσαι απο τζιντζερ για τους εμετους , οποτε αμα με πιασουν θα το δοκιμασω κ αυτο . Ελπιζω να μην εμφανιστουν οι εμετοι γτ εχω ακουσει πολυ κακες εμπειριες απο γνωστες μου , η μια τους 2 πρωτους μηνες τους περασε σε κλινικη με ορο ενω η αλλη με ορο στο  σπιτι .. για αυτο φοβαμαι λιγακι , κ λεω να παρω τα μετρα μου .!! 

Ακρατεια ??? ωχχχχ , να φανταστω ετρεχες καθε λιγο στην τουαλετα!!!! :D 

Δεν προλαβαινα να παω βρε. Επειδη εχω αλλεργειες και φτερνιζομαι συνεχεια (στην εγκυμοσθνη γινεται πιο εντονο) μου εφευγαν. Φορουσα μεγαλες σερβιετες συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Vana87 είπε:

Δεν προλαβαινα να παω βρε. Επειδη εχω αλλεργειες και φτερνιζομαι συνεχεια (στην εγκυμοσθνη γινεται πιο εντονο) μου εφευγαν. Φορουσα μεγαλες σερβιετες συνεχεια!

A μαλιστα!!!!!! εχω να δω μαθω πολλα ακομα μάλλον .... 

πρίν από 1 λεπτό , ada32 είπε:

A μαλιστα!!!!!! εχω να δω μαθω πολλα ακομα μάλλον .... 

@Vana87 Να σε ρωτήσω , απο ρουχα μπορώ να φοράω τα στενά τζιν που έχω η πρεπει να παρω  πιο ελαστικα στην κοιλια?

 

 


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, xristina55 είπε:

Πολυ καλες οι χοριακες σας κοριτσια

Mary μου μην ανησυχεις για το αιμα ,ο γιατρος μου με προειδοποιησε οτι το 70% των γυναικων θα δουνε αιμα το πρωτο 3μηνο κ τις περισσοτερες φορες ειναι ασημαντο

Οπως κ να χει μη ζοριζεσαι πολυ κ μη σηκωνεις βαρη

Εγω δουλευω σε οδοντιατρειο οπου οι μυρωδιες ειναι οτι πρεπει για τις 24ωρες ναυτιες που εχω κ αυτη ειναι κ η  μεγαλη μου απορια για την παλινδρομη κυηση...πως συνεχιζουν ολα τα συμπτωματα κανονικα ,οι αναγουλες ,η κουραση τα πονακια περιοδου κ δεν εχω δει ουτε μια σταγονα αιμα...κ ομως η κυηση δεν προχωραει ,ισως επειδη κυκλοφορει ακομα η χοριακη με παραπλανει ,τι να πω...

Ax ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!  Σήμερα αποφάσισα να μην είμαι πλέον τόσο ανήσυχη και επιβαρύνω την ψυχολογία μου. Xristina εύχομαι ολόψυχα να σου πάνε όλα καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

@ada32 τα ρούχα εγκυμοσύνης εξαρτώνται και από τη μήτρα...για παραδειγμα εμένα που είναι προσθια η μητρα μου δεν πρέπει να φοράω πολύ στενά ρούχα απ ότι μου είπε ο γιατρός...

@xristina55 σημέρα θα πας και σε άλλο γιατρό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, katrin* είπε:

@ada32 τα ρούχα εγκυμοσύνης εξαρτώνται και από τη μήτρα...για παραδειγμα εμένα που είναι προσθια η μητρα μου δεν πρέπει να φοράω πολύ στενά ρούχα απ ότι μου είπε ο γιατρός...

@xristina55 σημέρα θα πας και σε άλλο γιατρό?

εμενα είναι ελαφρια οπισθια , οποτε να ρωτησω και τον γιατρο ...


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ada32 είπε:

A μαλιστα!!!!!! εχω να δω μαθω πολλα ακομα μάλλον .... 

@Vana87 Να σε ρωτήσω , απο ρουχα μπορώ να φοράω τα στενά τζιν που έχω η πρεπει να παρω  πιο ελαστικα στην κοιλια?

 

 

Αν τα αντεχεις φορα τα οσο μπορεις ειναι νωρις ακομα! Εγω δεν τα αντεχω παντως! Με σφιγγουν!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλημερα ,με λυπη σας ανακοινωνω οτι σημερα επιβεβαιωθηκε η παλλινδρομη κ αυριο παμε για αποξεση...θα στειλουμε το εμβρυο για καρυοτυπο κ ιστολογικη μπας κ βγαλουμε ακρη τι συνεβη αυτη τη φορα

Παει κ αυτο το ονειρο...του χρονου με το καλο αν βρω το κουραγιο παμε το καλο για την 6η προσπαθεια

Ο γιατρος σηκωνει τα χερια ψηλα με την περιπτωση μου ,πλεον θα ναι τυχαιο να χω τελειομηνη εγκυμοσυνηε υγιες παιδι

Ευχομαι τα καλυτερα σε ολες κ με το καλο γερα κ υγιη παιδακια στην αγκαλια σας

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , xristina55 είπε:

Κοριτσια μου καλημερα ,με λυπη σας ανακοινωνω οτι σημερα επιβεβαιωθηκε η παλλινδρομη κ αυριο παμε για αποξεση...θα στειλουμε το εμβρυο για καρυοτυπο κ ιστολογικη μπας κ βγαλουμε ακρη τι συνεβη αυτη τη φορα

Παει κ αυτο το ονειρο...του χρονου με το καλο αν βρω το κουραγιο παμε το καλο για την 6η προσπαθεια

Ο γιατρος σηκωνει τα χερια ψηλα με την περιπτωση μου ,πλεον θα ναι τυχαιο να χω τελειομηνη εγκυμοσυνηε υγιες παιδι

Ευχομαι τα καλυτερα σε ολες κ με το καλο γερα κ υγιη παιδακια στην αγκαλια σας

Λυπαμαι πολυ... πιστευω οτι πρεπει να πας και σε αλλους γιατρους και να το ψαξεις οσο μπορεις. Καπου θα υπαρχει προβλημα..

@ada32 ξαναεκανες χοριακη ή όχι; ποτε θα πας στο γιατρο; θυμισε μου λιγο ειμαστε μαζι; 4 +5 μερες σημερα; ποτε εκανες τη χοριακή;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xristina55 είπε:

Κοριτσια μου καλημερα ,με λυπη σας ανακοινωνω οτι σημερα επιβεβαιωθηκε η παλλινδρομη κ αυριο παμε για αποξεση...θα στειλουμε το εμβρυο για καρυοτυπο κ ιστολογικη μπας κ βγαλουμε ακρη τι συνεβη αυτη τη φορα

Παει κ αυτο το ονειρο...του χρονου με το καλο αν βρω το κουραγιο παμε το καλο για την 6η προσπαθεια

Ο γιατρος σηκωνει τα χερια ψηλα με την περιπτωση μου ,πλεον θα ναι τυχαιο να χω τελειομηνη εγκυμοσυνηε υγιες παιδι

Ευχομαι τα καλυτερα σε ολες κ με το καλο γερα κ υγιη παιδακια στην αγκαλια σας

Λυπαμε πολύ κοπέλα μου εύχομαι η επόμενη φορά να είναι τελειωμηνη ...!! Μη τα βάζεις κάτω δώσε χρόνο στο σώμα σου να ξεκουραστεί κ σιγά σιγά θα έρθει.... Ο άντρας σου έχει κάνει εξετάσεις;


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...