Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

      Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

μανουλες Μαιου 2018


xaroumenh mama

Recommended Posts

Καλημέρα! @xaroumenh mama ξεκίνησαν οι κολικοι? Πφφφ ταλαιπωρειται το μικράκι σου...

Εγώ θα πάρω μιση ευχή στις 20 μέρες κ μετά θα βγω...αναγκαστικά για να πάω στο νησί αλλιώς δεν μου κάνει αίσθηση να βγω ακόμα...ούτε κ στην κορη μου με ένοιαζε...αφήστε που δεν μου κάνει τπτ ακόμα οπότε με τι να κυκλοφορησω έξω?χαχαχα!μου έχουν μείνει 9 κιλάκια...πάντως για όσες θέλετε να βγείτε και δεν τίθεται ζήτημα θρησκευτικό  (σαραντισμου) έχει καλό καιρό για τα μωράκια μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Afroditi85 είπε:

Καλημέρα!!!υπομονή θα περάσουν οι μέρες!!!Να ξεπεταχτουν λίγο τα ζουζουνια να μπούμε σε μια σειρά και μετά θα βολταρουμε με τα καρότσια!!!θα περιμενεις να σαραντησεις για να βγεις?εμείς σαραντιζουμε στις 11 Ιούνη αλλά θα πάμε την Κυριακή στις 10 να πάρουμε την ευχή μετά που θα τελειώσει η λειτουργία στο χωριό του άντρα μου!η παιδιατρος μου έχει πει ότι μπορούμε να την πηγαίνουμε βόλτα σε ανοιχτά μέρη αλλα να μην έχει πολύ κόσμο και να μην πηγαίνουμε από πάνω της άτομα!

Σιγα μην περιμενω να περασουν 40 μερες. Στις 10 μερες στον γιο μου πηγαμε πανηγηρι. Ηδη βγηκαμε πηγαμε εκκλησια συις 8 μερες πηγαμε στη μαμα μου και αυριο θα παμε για το τεστ ακοης. Το θεμα ειναι οτι ποναω ακομα και νομιζω δεν μπορω να οδηγησω. Και μονη μου με 2 μωρα δεν μπορω να παω καπου. Ο γιος μου ειναι πολυ ζωηρος. Και ο αντρας μου δουλευει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xaroumenh mama είπε:

Καλημέρα κορίτσια κ από εμένα σήμερα το βράδυ μας δεν ήταν κ τόσο καλό έχουν ξεκινήσει οι κολικοί κ είναι ανυσηχος λίγο ..!!!! Εμείς έχουμε Ίδη ξεκινήσει τις βολτουλες δε θα άντεχα μέσα στο σπίτι .. τη πρώτη βόλτα την καναμε όταν πηγαμε στη παιδίατρο κ τη δεύτερη όταν πηγαμε για το τεστ ακοής κ μετά καναμε βολτουλα με το καρότσι ..!!!!

Μπράβο είναι ωραία και στα Χανιά!θα ερθω σε ένα γάμο 29 Ιουνίου!πρώτα ο Θεός!και εμείς έχουμε πάει στην παιδίατρο και θα ξαναπάμε την Πέμπτη αλλά δεν το υπολόγισα για βόλτα!το ευχαριστω είναι ότι η μεγάλη μου είναι καλά τώρα την πηγαμε στην παιδίατρο και μπορούν να έρχονται σε επαφή και να είναι στον ίδιο χώρο επιτέλους!

πρίν από 33 λεπτά , Vana87 είπε:

Σιγα μην περιμενω να περασουν 40 μερες. Στις 10 μερες στον γιο μου πηγαμε πανηγηρι. Ηδη βγηκαμε πηγαμε εκκλησια συις 8 μερες πηγαμε στη μαμα μου και αυριο θα παμε για το τεστ ακοης. Το θεμα ειναι οτι ποναω ακομα και νομιζω δεν μπορω να οδηγησω. Και μονη μου με 2 μωρα δεν μπορω να παω καπου. Ο γιος μου ειναι πολυ ζωηρος. Και ο αντρας μου δουλευει

Εμάς το τεστ ακοής το κάνουνε στην κλινική... για τα ισχυα πρέπει να πάμε νομίζω 13 του μήνα έχουμε ραντεβού...καλά και εγω δεν εχω πρόβλημα να βγω αλλά με το θηλασμό δεν έχουμε ωράριο και λεω ασε ακόμα...και στην παιδίατρο που πάμε με το βυζι έξω είμαι ευτυχώς που είναι γυναίκα...εμενα ο παπάς ελεγε στην πεθερα μου να έχω καθαρίσει για να πάω Εκκλησία για την ευχή...και τις λεω εμα 40 μέρες και δεν θα εχω καθαρίσει...είναι λίγο παράξενος ο παπάς αλλά τέλος παντων...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Afroditi85 είπε:

Μπράβο είναι ωραία και στα Χανιά!θα ερθω σε ένα γάμο 29 Ιουνίου!πρώτα ο Θεός!και εμείς έχουμε πάει στην παιδίατρο και θα ξαναπάμε την Πέμπτη αλλά δεν το υπολόγισα για βόλτα!το ευχαριστω είναι ότι η μεγάλη μου είναι καλά τώρα την πηγαμε στην παιδίατρο και μπορούν να έρχονται σε επαφή και να είναι στον ίδιο χώρο επιτέλους!

Εμάς το τεστ ακοής το κάνουνε στην κλινική... για τα ισχυα πρέπει να πάμε νομίζω 13 του μήνα έχουμε ραντεβού...καλά και εγω δεν εχω πρόβλημα να βγω αλλά με το θηλασμό δεν έχουμε ωράριο και λεω ασε ακόμα...και στην παιδίατρο που πάμε με το βυζι έξω είμαι ευτυχώς που είναι γυναίκα...εμενα ο παπάς ελεγε στην πεθερα μου να έχω καθαρίσει για να πάω Εκκλησία για την ευχή...και τις λεω εμα 40 μέρες και δεν θα εχω καθαρίσει...είναι λίγο παράξενος ο παπάς αλλά τέλος παντων...

πολύ ευχαριστώ κ πολύ καλό που είναι καλά η μικρή σου ... Ποια είναι η σχέση της με το μωρό ..;;


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, katrin* είπε:

Καλημέρα! @xaroumenh mama ξεκίνησαν οι κολικοι? Πφφφ ταλαιπωρειται το μικράκι σου...

Εγώ θα πάρω μιση ευχή στις 20 μέρες κ μετά θα βγω...αναγκαστικά για να πάω στο νησί αλλιώς δεν μου κάνει αίσθηση να βγω ακόμα...ούτε κ στην κορη μου με ένοιαζε...αφήστε που δεν μου κάνει τπτ ακόμα οπότε με τι να κυκλοφορησω έξω?χαχαχα!μου έχουν μείνει 9 κιλάκια...πάντως για όσες θέλετε να βγείτε και δεν τίθεται ζήτημα θρησκευτικό  (σαραντισμου) έχει καλό καιρό για τα μωράκια μας...

Νομίζω ότι και εμενα ξεκινάνε οι κολικοί...γιατί έχει αέρια 2-3 μέρες τώρα και μαζεύει τα ποδαράκια της...δεν ξερω βέβαια μήπως την πείραξε κάτι που έφαγα...το εχω ακούσει και εγώ για την μισή ευχη...ναι ο καιρός είναι πολύ καλός...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

πολύ ευχαριστώ κ πολύ καλό που είναι καλά η μικρή σου ... Ποια είναι η σχέση της με το μωρό ..;;

Προς το παρών καλά...αλλά λόγω του κρυωματος δεν είχαν έρθει σε πολύ επαφή...ο άντρας μου ασχολείται πολύ μαζί της και την πάει βόλτες και η μαμα μου που είναι εδώ τώρα...και προσπαθώ και εγώ...εμενα με ειχε δεδομένη και τώρα πιστεύω της κακοφαίνεται αλλά δεν λέει κάτι...απλά και το πιο απλό όπως να την ετοιμάσω για το σχολείο να την χτενισω να της διαβάσω παραμύθι χαίρεται παρά πολύ το βλέπω στα μάτια της...ενώ πριν ήταν κάτι δεδομένο...χθες καναμε σαπουνοφουσκες στο μπαλκονι και η χαρά ήταν μεγάλη...της εξηγώ συνέχεια ότι έτσι ήταν και αυτή όταν ήταν μωρό...και ότι σε λίγο θα μεγαλώσει η μικρή και θα πηγαίνουμε όλοι μαζί βόλτες...και ότι θα ξαναμπουμε στην καθημερινότητα...γιατι ένοιωσα ότι σοκαριστηκε λίγο...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Afroditi85 είπε:

Μπράβο είναι ωραία και στα Χανιά!θα ερθω σε ένα γάμο 29 Ιουνίου!πρώτα ο Θεός!και εμείς έχουμε πάει στην παιδίατρο και θα ξαναπάμε την Πέμπτη αλλά δεν το υπολόγισα για βόλτα!το ευχαριστω είναι ότι η μεγάλη μου είναι καλά τώρα την πηγαμε στην παιδίατρο και μπορούν να έρχονται σε επαφή και να είναι στον ίδιο χώρο επιτέλους!

Εμάς το τεστ ακοής το κάνουνε στην κλινική... για τα ισχυα πρέπει να πάμε νομίζω 13 του μήνα έχουμε ραντεβού...καλά και εγω δεν εχω πρόβλημα να βγω αλλά με το θηλασμό δεν έχουμε ωράριο και λεω ασε ακόμα...και στην παιδίατρο που πάμε με το βυζι έξω είμαι ευτυχώς που είναι γυναίκα...εμενα ο παπάς ελεγε στην πεθερα μου να έχω καθαρίσει για να πάω Εκκλησία για την ευχή...και τις λεω εμα 40 μέρες και δεν θα εχω καθαρίσει...είναι λίγο παράξενος ο παπάς αλλά τέλος παντων...

Στις 8 μερες εκκλησιασαμε το βρεφος. Χωρις εμενα. Και στις 40 θα παω μαζι με το μωρο να εκκλησιαστουμε. 

Οσον αφορα το θηλασμο σκασιλα μου μεγαλη.οπου και να μαι θα θηλαζω και σε οποιον δεν αρεσει να κοιταει αλλου. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vana87 είπε:

Στις 8 μερες εκκλησιασαμε το βρεφος. Χωρις εμενα. Και στις 40 θα παω μαζι με το μωρο να εκκλησιαστουμε. 

Οσον αφορα το θηλασμο σκασιλα μου μεγαλη.οπου και να μαι θα θηλαζω και σε οποιον δεν αρεσει να κοιταει αλλου. 

Σωστηηηη!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Vana87 είπε:

Στις 8 μερες εκκλησιασαμε το βρεφος. Χωρις εμενα. Και στις 40 θα παω μαζι με το μωρο να εκκλησιαστουμε. 

Οσον αφορα το θηλασμο σκασιλα μου μεγαλη.οπου και να μαι θα θηλαζω και σε οποιον δεν αρεσει να κοιταει αλλου. 

Δεν το ήξερα αυτό για της 8 μέρες...ειχα ακούσει μόνο για την μισή ευχη...και εγω θα θηλάζω και εξω σίγουρα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.Και εμεις σημερα που γιορταζε ο αντρας μ, πηγαμε στην πεθερα μου για φαγητο. Κ 2 φορες εχουμε παει για εξεταση. 

Οσες γεννησατε με φ.τ. εχετε ακρατεια; εγω εχω πολυ.

Μ ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο,αλλα ειναι τρομερα αβολο κ κουραστικο.Σε ποσο καιρο περναει συνηθως;

Χθες το βραδυ εδωσα πιπιλα. Ξερω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο,αλλα δεν κοιμοταν ΟΛΟ το βραδυ.

Ημουν πολυ ηρεμη κ υπομονετικη . Κοιμοταν με το θηλασμο στην αγκαλια μ,τον επαιρνε ο αντρας μ να ρευτει,τον βαζαμε στην κουνια κ ξυπνουσε.Ολο το βραδυ. Ολη τη νυχτα στο στηθος κ αγκαλια. Εντελει,κατα τις 6 του εδωσα την πιπιλα με τρομερες τυψεις...Αλλα ειναι μαγικη...B)B) Κοιμηθηκε σε ενα λεπτο.

Θα προσπαθησω να μην τη δινω καθε βραδυ...Παρα μονο οταν πραγματικα δεν αντεχω.


jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εμενα εχει αρχισει να γκρινιαζει κ να ζηταει αγκαλια. Συνηθως ειναι μερα και δεν με ενοχλει-ενα βραδυ μονο ηταν πιο ανησυχος. Ο αντρας μου φωναζει να μην τον σηκωνω οποτε κλαιει γιατι θα τον κακομαθω, εμενα ομως σπαραζει η καρδια μου να τον ακουω. Αληθεια κακομαθαινει? Αντιλαμβανεται απο τοσο νωρις? Ή πραγματικα θελει να νιωσει την ασφαλεια μιας αγκαλιας?


verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Evangeliaa είπε:

Κι εμενα εχει αρχισει να γκρινιαζει κ να ζηταει αγκαλια. Συνηθως ειναι μερα και δεν με ενοχλει-ενα βραδυ μονο ηταν πιο ανησυχος. Ο αντρας μου φωναζει να μην τον σηκωνω οποτε κλαιει γιατι θα τον κακομαθω, εμενα ομως σπαραζει η καρδια μου να τον ακουω. Αληθεια κακομαθαινει? Αντιλαμβανεται απο τοσο νωρις? Ή πραγματικα θελει να νιωσει την ασφαλεια μιας αγκαλιας?

Αυτό το μη το περνεις αγκαλιά θα κακομαθει είναι μια έκφραση που την έλεγαν παλιά κ δε μπορώ να καταλάβω πως τα αφήνανε τα μωράκια να κλαίνε χωρίς να τους νοιάζει για να μη κακομαθουν .. !! Που εγώ πιστεύω πως είναι κ στο μωρό .!!! Καλύτερα να μάθει στις αγκαλιές τώρα που τις χρειαζετε που όταν μεγαλώσει να είναι ποιο ανεξάρτητος .. τον μεγάλο μου γιο δε τον επερνα πολλές αγκαλιές γιατί ήταν πολύ ησύχως κ δε τις ζητούσε ήταν μαμ κακα κ νάνι κ ξύπνιος καθόταν αρκετα μόνος του στο ριλαξ .. τώρα είναι δυόμιση χρονων κ από πριν κλείσει τα δύο συκωνει χέρια κ λέει θέλω αγκαλιά κ να τον κραταμε να τον κάνουμε βόλτες ευτυχώς που είναι κ αδύνατος ..!!

  • Μου αρέσει 1

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Evangeliaa είπε:

Κι εμενα εχει αρχισει να γκρινιαζει κ να ζηταει αγκαλια. Συνηθως ειναι μερα και δεν με ενοχλει-ενα βραδυ μονο ηταν πιο ανησυχος. Ο αντρας μου φωναζει να μην τον σηκωνω οποτε κλαιει γιατι θα τον κακομαθω, εμενα ομως σπαραζει η καρδια μου να τον ακουω. Αληθεια κακομαθαινει? Αντιλαμβανεται απο τοσο νωρις? Ή πραγματικα θελει να νιωσει την ασφαλεια μιας αγκαλιας?

Καλημέρα! Όπως στα είπα η @xaroumenh mama τα μωρά δεν κακομαθαινουν...αυτή η νοοτροπία που κυκλοφορεί ακόμα στην Ελλάδα να μν κακομαθουν τα λεχουδακια και όταν ενηλικιωθουν δεν αφήνουμε να παιδιά μας να ανεξαρτητοποιηθουν με ξεπερνάει...το μωρακι είχε συνηθίσει τόσους μήνες στο ασφαλές περιβάλλον της κοιλιτσας σου, να αισθάνεται τους χτύπους της καρδιάς σου...θέλει την αγκαλιά σου!του είναι απαραίτητη! Προσπάθησε να το εξηγήσεις του άντρα σου :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...