Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Σκέψου ότι η κορούλα μου δεν ήταν ΑΑ,όπως πχ το πρώτο που βάλαμε και δεν έγινε καν εμφύτευση και όπως αυτό τώρα που εξελίχθηκε σε βιοχημική 

      Θέμα τύχης μάλλον είναι που θα βρεθεί το υγιή έμβρυο !!

      να την χαίρεσαι την κορούλα σου και εύχομαι σύντομα να της κανείς το αδελφάκι !!! 

      • Ευχαριστώ 1

μανουλες Μαιου 2018


xaroumenh mama

Recommended Posts

1 hour ago, Farmakotriftena είπε:

Και σε μένα πολλές γουλιές και ενώ δείχνει ότι πεινάει πίνει ελάχιστα και μετά τσιρίζει...

Επίσης γενικά τσιρίζει. Και δεν κοιμάται πάνω από 20' με.μιση ώρα. Με τα χίλια ζόρια καταφέρνω να τον ταιζω στην μια ώρα τουλάχιστον (που και πάλι νομίζω ανά μια ώρα είναι λίγο το διαστημα) και σε σας έτσι κανουν;

 

Τι κάνεις?πως πήγε με την συμβούλο θηλασμού?και εμενα σήμερα με έχει ξεζουμισει ανά μια ώρα και λιγότερο μόνο στα χέρια κοιμάται περισσότερη ωρα...πριν που την ειχα αγκαλιά δίπλα μου στο κρεβάτι κοιμήθηκε 1:30 ώρα περίπου...ξύπνησε έφαγε την πήρε ο ύπνος και μόλις την ακούμπησα στο πορτ μπεμπέ σε 5 λεπτά άρχισε να τσιρίζει...και πάλι αγκαλιά και κοιμήθηκε στην αγκαλιά μου...υπομονή...την κάνω μπάνιο την θηλάζω και την έχει ο άντρας μου αγκαλιά κανένα 2-3 και κοιμάμαι λίγο και μόλις την αφήσει κάτω ξυπνάει και το βράδυ ανά μια ώρα περίπου σπάνια παραπάνω αλλά δεν θηλάζει πολύ ώρα την νύχτα την παίρνει ο ύπνος...ελπίζω να στρώσουν μετά το δίμηνο...αύριο γινόμαστε 1 μήνα!!!

πρίν από 19 λεπτά , katrin* είπε:

Εμενα συνήθως τον παίρνει ο ύπνος μετά το θηλασμό...μπορεί να ξυπνήσει βέβαια στο πεντάλεπτο αν τον αφήσω κ δεν τον κρατάω αγκαλιά...ανα μια ώρα περίπου θηλάζει, κάποιες φορές και ανά μισάωρο...σπάνια να ξεπεράσει την ημέρα τη μια ώρα χωρίς να θηλάσει...το βράδυ μου είχε κάνει δύο φορές τριωρα...γενικά σίγουρα μέχρι το δίμηνο έτσι θηλάζουν...στο τρίμηνο μπορεί να έχουν ένα πιο "εύκολο" πρόγραμμα απ ότι θυμάμαι από την κόρη μου,δηλαδή να μένει περισσότερο κενό ανάμεσα στους θηλασμούς...

Τα ίδια περίπου και εμείς!!!στην αγκαλιά πάντως δεν πεινάνε τόσο γρήγορα μόνο όταν τα αφήσεις κάτω!!!χαχαχα!!!ελπίζω και εγώ να στρώσουν τα πράγματα μετά το δίμηνο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Farmakotriftena είπε:

Και σε μένα πολλές γουλιές και ενώ δείχνει ότι πεινάει πίνει ελάχιστα και μετά τσιρίζει...

Επίσης γενικά τσιρίζει. Και δεν κοιμάται πάνω από 20' με.μιση ώρα. Με τα χίλια ζόρια καταφέρνω να τον ταιζω στην μια ώρα τουλάχιστον (που και πάλι νομίζω ανά μια ώρα είναι λίγο το διαστημα) και σε σας έτσι κανουν;

 

Μήπως κάνει παλινδρόμηση κ γι'αυτό κλαίει κ βγάζει πολλές γουλιες; 


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι μια χαρα ειναι τα μωρακια μας, ουτε κολικοι, ουτε τιποτα, απλα θελουν αγκαλιτσα...το χουν πιασει το νοημα τα σκατουλάκια μας!

Εμενα παντως ευτυχως τρωει καλα και κοιμαται 3ωρα και την ημερα και τη νυχτα, αλλα οταν ειναι ξυπνιος θελει συνεχεια να τον κραταω στα χερια.

  • Μου αρέσει 1

verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι ο δικος μου,ακομα κ αν χασμουριεται μονο στην αγκαλια κοιμαται. Μετα απο πολλη ωρα τον βαζω στην κουνια ή στο πορτ μπεμπε.

Εγω προσπαθω να κοιμαμαι τα βραδια τις ωρες π κοιμαται.Ειδικα με μπανακι τ κ το βραδινο θηλασμο,παω κ ξαπλωνω κ ας θελω να μεινω για λιγο με τον αντρα μ.

Απλα να εχω κουραγιο κ δυναμη για τα ξυπνηματα τ κατα τη διαρκεια της νυχτας. 

Χθες το βραδυ κοιμηθηκε διπλα μ στο κρεβατι κ κατα τις 3,5 ξυπνησε κ μειναμε μετα απο το θηλασμο 2,5 ωρες αγκαλια στον καναπε.Εννοειται οτι με πηρε ο υπνος.:P

Τη μερα ακομα κ αν πω οτι θα κοιμηθω,ολο κ καποια δουλεια θα κανω,ολο κ κατι θα προσπαθησω να συμμαζεψω.Μπορει να ερθει κ η πεθερα μ ή η μητερα μου και δεν μπορω.

 

 

  • Μου αρέσει 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

@agapi27 @katrin*  @Afroditi85 εντάξει παίρνω θάρρος τουλάχιστον ότι δεν τραβάω μόνο εγώ αυτά που τραβάω... 

Γενικά εμένα σε όλο το 24ωρο κάνει μόνο έναν  ύπνο 3ωρο σερι και αυτός δυστυχώς είναι νωρίς περίπου 8.30 με 11.30 το βράδυ και όλες τις άλλες ώρες ξυπνάει ανά 20' μισάωρο το πολύ μια ώρα. Και συνήθως ξημερώματα έχουμε έντονο κλάμα που μας κρατάει αυπνους μέχρι το πρωί! Τα νεύρα μου έχουν σπάσει εμένα. Γενικά κάτι 2ωρα σε όλο το 24  κοιμάμαι και δεν το αντέχω για πολύ.

Με τη σύμβουλο καλά πηγαίνει. Νιώθω το στήθος μου σήμερα πιο γεμάτο. Όμως νιώθω και κάτι σαν κάψιμο και στα δύο στήθη. Όχι την ώρα του θηλασμού. Είναι φυσιολογικο; σημαίνει ότι γεμίζει γάλα ή ότι το πάω για καμία μαστιτιδα;

Κάνουμε τη μέθοδο sns όπου το μωρό τρώει ταυτόχρονα από στήθος και ξένο με σωληνάκι... Δράμα λίγο η κατάσταση...

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Evangeliaa είπε:

Εγω νομιζω οτι μια χαρα ειναι τα μωρακια μας, ουτε κολικοι, ουτε τιποτα, απλα θελουν αγκαλιτσα...το χουν πιασει το νοημα τα σκατουλάκια μας!

Εμενα παντως ευτυχως τρωει καλα και κοιμαται 3ωρα και την ημερα και τη νυχτα, αλλα οταν ειναι ξυπνιος θελει συνεχεια να τον κραταω στα χερια.

Μια χαρά τα πάτε εσείς!τρίωρο τέλεια!!!εμείς μόνο αγκαλιά κοιμάται παραπάνω!

πρίν από 10 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

@agapi27 @katrin*  @Afroditi85 εντάξει παίρνω θάρρος τουλάχιστον ότι δεν τραβάω μόνο εγώ αυτά που τραβάω... 

Γενικά εμένα σε όλο το 24ωρο κάνει μόνο έναν  ύπνο 3ωρο σερι και αυτός δυστυχώς είναι νωρίς περίπου 8.30 με 11.30 το βράδυ και όλες τις άλλες ώρες ξυπνάει ανά 20' μισάωρο το πολύ μια ώρα. Και συνήθως ξημερώματα έχουμε έντονο κλάμα που μας κρατάει αυπνους μέχρι το πρωί! Τα νεύρα μου έχουν σπάσει εμένα. Γενικά κάτι 2ωρα σε όλο το 24  κοιμάμαι και δεν το αντέχω για πολύ.

Με τη σύμβουλο καλά πηγαίνει. Νιώθω το στήθος μου σήμερα πιο γεμάτο. Όμως νιώθω και κάτι σαν κάψιμο και στα δύο στήθη. Όχι την ώρα του θηλασμού. Είναι φυσιολογικο; σημαίνει ότι γεμίζει γάλα ή ότι το πάω για καμία μαστιτιδα;

Κάνουμε τη μέθοδο sns όπου το μωρό τρώει ταυτόχρονα από στήθος και ξένο με σωληνάκι... Δράμα λίγο η κατάσταση...

Γεμίζει το στήθος σου και εγώ το νοιώθω αυτό!λίγο μετά που θηλάζει!κατεβαίνει το γάλα!ωραία σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!εγώ το στήθος δεν το νοιώθω πρησμένο γιατι θηλάζει συχνά...μόνο αν περάσει πάνω από 1 με 1,5 ώρα αρχίζει και τρέχει γάλα μολις κλάψει το μωρό...εύχομαι να πάνε όλα όπως τα θες!και εγω απογοητευομαι ώρες ώρες αλλά θα το προσπαθήσω λίγο ακόμα!εχω σκεφτεί να της δώσω πιπίλα!!!αλλά προσπαθώ να το αποφύγω ακόμα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Afroditi85 είπε:

εχω σκεφτεί να της δώσω πιπίλα!!!αλλά προσπαθώ να το αποφύγω ακόμα!

Εγω ειχα δωσει 2 φορες μια πιπιλα της ΜΑΜ 0-2 μηνων. ολα οκ. Κ μια φορα εδωσα της κικο κ δεν την εβαζε στο στομα. 

Να σου πω την αληθεια,παρολο π την εβαζα για να ηρεμησει κ να ξεκουραστω ενιωθα ωραια που δεν τη δεχοταν κ την απερριπτε μονος του.

Τελικα δεν δινω πια γιατι φοβηθηκα μην παθει συγχυση θηλων. Και γενικα οταν του την εβαζα ενοιωθα καπως..:P:P

2 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

@agapi27 @katrin*  @Afroditi85 εντάξει παίρνω θάρρος τουλάχιστον ότι δεν τραβάω μόνο εγώ αυτά που τραβάω... 

 

Κι εγω παιρνω πολυ θαρρος απο εδω.Καποια στιγμη ενιωσα οτι εγω του χαλασα τις ωρες.Στην κλινικη ηταν τοσο ηρεμος κ ησυχος ,ολο μαμ κ νανι.  Και ηρθαμε στο σπιτι και ολα διαφορετικα.Αλλα ευτυχως βλεπω οτι ειναι φυσιολογικο κ συνεχιζω δυναμικα...8)8)

Επισης ο μικρος μ εβγαλε νεογνικη ακμη κ εχουν γεμισει τα μουτρακια τ σπυρακια... Χρησιμοποιουμε απο εχθες μια κρεμα της frezyderm,ελπιζω να φερει αποτελεσματα γιατι στεναχωριεμαι λιγο π τον βλεπω ετσι...:P:P

  • Μου αρέσει 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Afroditi85 είπε:

Μια χαρά τα πάτε εσείς!τρίωρο τέλεια!!!εμείς μόνο αγκαλιά κοιμάται παραπάνω!

Γεμίζει το στήθος σου και εγώ το νοιώθω αυτό!λίγο μετά που θηλάζει!κατεβαίνει το γάλα!ωραία σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!εγώ το στήθος δεν το νοιώθω πρησμένο γιατι θηλάζει συχνά...μόνο αν περάσει πάνω από 1 με 1,5 ώρα αρχίζει και τρέχει γάλα μολις κλάψει το μωρό...εύχομαι να πάνε όλα όπως τα θες!και εγω απογοητευομαι ώρες ώρες αλλά θα το προσπαθήσω λίγο ακόμα!εχω σκεφτεί να της δώσω πιπίλα!!!αλλά προσπαθώ να το αποφύγω ακόμα!

Εγω δεν εχω δωσει ξενο ποτε αλλα πιππιλα δινω αν μολις θηλαζει ειναι ιδιοτροπη. Δεν παθαινουν ολα συγχιση.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Vana87 είπε:

Εγω δεν εχω δωσει ξενο ποτε αλλα πιππιλα δινω αν μολις θηλαζει ειναι ιδιοτροπη. Δεν παθαινουν ολα συγχιση.

Το ξέρω κάθε μωρό είναι διαφορετικό...Θα δω σίγουρα θα της δώσω κάποια στιγμή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 43 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Εγώ από εχθές έδωσα πιπίλα. Δεν άντεχα άλλο. Όμως όλο τη φτύνει..

Και εγώ το σκέφτομαι η αλήθεια είναι...εχω πάρει της chicco και δεν ξερω...ξερετε ποια εταιρεία είναι πιο κοντα στην θηλή?

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Afroditi85 είπε:

Και εγώ το σκέφτομαι η αλήθεια είναι...εχω πάρει της chicco και δεν ξερω...ξερετε ποια εταιρεία είναι πιο κοντα στην θηλή?

δεν μπορω να σου απαντησω σιγουρα,αλλα με της ΜΑΜ δεν ειχα κανενα θεμα. Τη δεχοταν κ με το θηλασμο ολα οκ.'

Της κικο δεν την δεχοταν,την απερριπτε κ ενιωσα οτι δυσκολευεται στο θηλασμο λιγο μετα(μπορει να ηταν τυχαιο γεγονος κ να τον ενοχλουσε κατι αλλο-1 φορα εδωσα).

Αν ξαναδωσω θα δωσω της ΜΑΜ. Εχω για 0-2 σιλικονης.

 

  • Ευχαριστώ 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αισθάνεστε κ εσείς ζεστά τα μπεμπακια σας?ίσως επειδή ακουμπάει στο σώμα μου τον αισθάνομαι έτσι...γτ του βάζω θερμόμετρο κ είναι φυσιολογική η θερμοκρασία του...Κ τον έχω ντυμένο μόνο με ένα φανελάκι, τπτ άλλο...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , agapi27 είπε:

δεν μπορω να σου απαντησω σιγουρα,αλλα με της ΜΑΜ δεν ειχα κανενα θεμα. Τη δεχοταν κ με το θηλασμο ολα οκ.'

Της κικο δεν την δεχοταν,την απερριπτε κ ενιωσα οτι δυσκολευεται στο θηλασμο λιγο μετα(μπορει να ηταν τυχαιο γεγονος κ να τον ενοχλουσε κατι αλλο-1 φορα εδωσα).

Αν ξαναδωσω θα δωσω της ΜΑΜ. Εχω για 0-2 σιλικονης.

 

Η κουνιαδα μου που θηλάζε και αυτή έδωσε της philps avent και δεν είχε πρόβλημα αλλά μετά τις 40 μέρες βέβαια δεν την έπιανε εύκολα και του την έδινε μόνο το βράδυ και γενικά δεν ήταν το παιδί της πιπίλας μόνο στον ύπνο κατά την διάρκεια της ημέρας καθόλου...στην μεγάλη μου έδινα της chicco αλλά θηλασα πολύ λίγο ούτε μήνα με συμπλήρωμα οποτε δεν μετράει αυτή η εμπειρία...

πρίν από 29 λεπτά , katrin* είπε:

Καλημέρα! Αισθάνεστε κ εσείς ζεστά τα μπεμπακια σας?ίσως επειδή ακουμπάει στο σώμα μου τον αισθάνομαι έτσι...γτ του βάζω θερμόμετρο κ είναι φυσιολογική η θερμοκρασία του...Κ τον έχω ντυμένο μόνο με ένα φανελάκι, τπτ άλλο...

Καλημέρα!και εγω με ένα φανελάκι την εχω μέσα στο σπίτι κάνει πολύ ζέστη...και έτσι που είναι πάνω μου συνέχεια ιδρώνει κιόλας γιατι παίρνει την θερμοκρασία μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...