Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

μανουλες Μαιου 2018


xaroumenh mama

Recommended Posts

πρίν από 28 λεπτά , katrin* είπε:

@Afroditi85ναι έχει ωραία θέματα...αλλά στο θέμα του ύπνου όπως λέει και η @Vana87 σχετικά με τη ρουτίνα που χρειάζεται να έχουμε τα μικρά δεν μπορώ με τπτ να το εφαρμόσω στη μικρή...από μικρή και εμένα κοιμόταν πολύ αργά ότι και αν εκανα για να το αλλάξω...ευελπιστώ από φέτος που θα ξεκινήσει παιδικό να φτιάξει το ωράριο της...είναι στο παιδί μάλλον...

Και εμενα η κορη μου σταμάτησε να κοιμάται μεσημέρι από 2 χρονών και δεν κοιμάται πριν τις 10:30 το βράδυ και τώρα που πάει σχολείο...και αν πάμε κάπου δεν κοιμάται αντέχει μέχρι αργά...αλλά δεν μας ενοχλεί...κοιμάται μόνη της στο δωμάτιο της...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Afroditi85 είπε:

Τι τυχερή που είσαι με το μωρο!εμενα την μεγάλη δεν την καταλαβαίνεις ότι υπάρχει στο σπίτι...λίγο με το φαγητό με ταλαιπωρεί...τρώει συγκεκριμένα φαγητά...και θέλει γλυκά...οποτε έχουμε μια μόνιμη διαμάχη...αλλά είναι πολύ ήσυχη...

Έγινα μέλος της ομάδας!έχει ενδιαφέροντα θέματα!

Ναι παρα πολυ καλη ομαδα. Διαβαστε και τα αρχεια! Νομιζω οτι με λυπηθηκε ο θεος και μου εστειλε ενα μωρο ηρεμο. Ειλικρινα αν εκανα και δευτερο σαν το γιο μου θα κατεληγα στο δαφνι. Ειναι παρα πολυ ζωηρος.

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Elina09 είπε:

 

Θηλάζετε αποκλειστικά;εμείς Ναι αλλά επειδή είναι αδυνατουλι θα του δίνουμε και λίγο ξένο Μέχρι να πάρει τα πάνω του..

Μπραβο,μια χαρα τωρα το μικρο σας..

Κι εγω θηλαζω αποκλειστικα. Στην κλινικη εδωσα κ συμπληρωμα 2-3 φορες αφου ειχα θηλασει κ οταν ανεβασε ικτερο 2 γευματα επι 3 μερες . 


jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , agapi27 είπε:

Μπραβο,μια χαρα τωρα το μικρο σας..

Κι εγω θηλαζω αποκλειστικα. Στην κλινικη εδωσα κ συμπληρωμα 2-3 φορες αφου ειχα θηλασει κ οταν ανεβασε ικτερο 2 γευματα επι 3 μερες . 

Κοριτσια εγω δεν εζω δωσεις καθολου ξενο. Και εμενα εκανε ικτερο αλλα επεμενα με το θηλασμο και το ξεπερασε. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! @Elina09 δεν παίρνει αρκετό βάρος και δίνετε συμπλήρωμα?γτ το γεγονός ότι είναι αδυνατουλι όπως λες δεν σημαίνει ότι δεν τρέφεται καλά με το θηλασμό και μόνο...

@Afroditi85 μια χαρά η κόρη σου!κ εγω λέω αντε να ξεκινήσει να κοιμάται μόνη της η μεγάλη μου αλλά να σου πω την αλήθεια μου αρέσει που ακόμα θέλει να μου πιάνει το χεράκι για να κοιμάται...θα μου λείψει όλο αυτό...

Και εγώ θηλαζω αποκλειστικά και επειδή φοβόμουν που λένε ότι τα αγοράκια ανεβάζουν ίκτερο πιο εύκολα από τα κοριτσάκια, όταν ήμασταν στο μαιευτήριο τρεις μέρες δεν κοιμήθηκα σχεδόν καθόλου για να τον βαζω στο στήθος όλη την ώρα...ευτυχώς δν μου ανέβασε,έφτασε μέχρι το 6 οπότε και βγήκαμε...

Χθες κοιμήθηκε ένα τρίωρο σερί οπότε ξεκουραστηκα κ εγω γτ δν ξέρω πότε θα έχω ξανά τέτοια τύχη χαχαχα!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Γεια σας κ από εμένα ..!!! Κ εμάς μας έδωσε βιταμίνη d μας είπε πως τα πρωτόκολλα έχουν αλλάξει κ πλέον την δίνουν σε όλα τα μωρά θηλάζοντας κ μη .. κ κανονικά μας είπε πως πρέπει να περνει κ η μαμα ..!! 

Τις μέρες που είχε ζεστάνει ο καιρός τον είχα με ένα ζιπουνακι το βράδυ κ τον σκεπαζα με ένα σεντόνι .. τώρα που κρύωσε τα βράδια του φοράω πατελονσκι κ του βάζω κ μια Πικέ κουβερτουλα ..!!! 

Για τον ύπνο κ εγώ πιστεύω πως είναι στην ιδιοσυγκρασία του παιδιού .. ο γιος μου ο μεγάλος σαν βρέφος κ μέχρι πριν 3 μήνες κοιμόταν παρα πολλές ώρες .. τώρα αν κοιμηθεί το μεσημέρι έστω κ μια ώρα από της 2 με 3 μπορεί να πάει κ 12 το βράδυ για να κοιμηθεί .. κ έτσι αν δε νυστάζει δε τον κοιμηζω κ πέφτει ξερως 9 το βράδυ μέχρι την άλλη μέρα στις 9 με 10 το πρωί ..!!!

Καλημέρα! Πώς είστε εμείς ξύπνησε τις άπειρες φορές τη νύχτα κ τη μέρα όλο χέρια θέλει....

Ο οντως παίρνετε κ εσείς Βιτ d?


kcVQp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Again mama είπε:

Καλημέρα! Πώς είστε εμείς ξύπνησε τις άπειρες φορές τη νύχτα κ τη μέρα όλο χέρια θέλει....

Ο οντως παίρνετε κ εσείς Βιτ d?

Εγώ δε περνω γιατί είμαι αρκετή ώρα στον ήλιο κ με το αντηλιακό ποτέ δεν είχα καλή σχέση κ έτσι βάζω πολύ σπάνια .. βέβαια δεν έχω κάνει ποτέ εξέταση για τη συγκεκριμένη βιταμίνη .. στις επόμενες εξετάσεις σκέφτομαι να κάνω ..!!!!


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, katrin* είπε:

Καλημέρα! @Elina09 δεν παίρνει αρκετό βάρος και δίνετε συμπλήρωμα?γτ το γεγονός ότι είναι αδυνατουλι όπως λες δεν σημαίνει ότι δεν τρέφεται καλά με το θηλασμό και μόνο...

@Afroditi85 μια χαρά η κόρη σου!κ εγω λέω αντε να ξεκινήσει να κοιμάται μόνη της η μεγάλη μου αλλά να σου πω την αλήθεια μου αρέσει που ακόμα θέλει να μου πιάνει το χεράκι για να κοιμάται...θα μου λείψει όλο αυτό...

Και εγώ θηλαζω αποκλειστικά και επειδή φοβόμουν που λένε ότι τα αγοράκια ανεβάζουν ίκτερο πιο εύκολα από τα κοριτσάκια, όταν ήμασταν στο μαιευτήριο τρεις μέρες δεν κοιμήθηκα σχεδόν καθόλου για να τον βαζω στο στήθος όλη την ώρα...ευτυχώς δν μου ανέβασε,έφτασε μέχρι το 6 οπότε και βγήκαμε...

Χθες κοιμήθηκε ένα τρίωρο σερί οπότε ξεκουραστηκα κ εγω γτ δν ξέρω πότε θα έχω ξανά τέτοια τύχη χαχαχα!

Εμένα ευτυχώς δεν ανέβασε...όχι ότι είναι κάτι...αλλά επειδή είμαι λίγο ανασφαλής με το θηλασμό...λόγω του ότι στο πρώτο μου παιδί δεν τα κατάφερα...λόγω ψυχολογίας καθαρά και μη σωστή ενημέρωσης...μπορεί να έμπαινα στην διαδικασία να της δώσω ξένο...

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες Μα'ί'ου ( κ Απριλίου) :

  1.  xaroumenh mama  30/4/2018 > αγοράκι      - 3920 γρ
  2. Afroditi85                   2/5/2018 >  κοριτσάκι  - 3280 γρ
  3. nena111                     3/5/2018 >  κοριτσάκι   - 3500 gr
  4. Evangeliaa                 5/5/2018 >  αγοράκι        - 3040 γρ
  5. Again mama              5/5/2018 > κοριτσάκι    - 3340 γρ
  6.  katrin*                          9/5/2018 >  αγοράκι        - 3590 γρ
  7. Vana87                        12/5/2018 > κοριτσάκι    - 3300 γρ
  8. Agapi27                     14/5/2018 >  αγοράκι      - 3530 γρ
  9. Elina09                       16/5/2018 > αγοράκι       - 3640 γρ
  10. Vasia21                      16/5/2018 > αγοράκι       - 3220 γρ

Να μας ζησουν.

  • Μου αρέσει 5

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, katrin* είπε:

Καλημέρα! @Elina09 δεν παίρνει αρκετό βάρος και δίνετε συμπλήρωμα?γτ το γεγονός ότι είναι αδυνατουλι όπως λες δεν σημαίνει ότι δεν τρέφεται καλά με το θηλασμό και μόνο...

@Afroditi85 μια χαρά η κόρη σου!κ εγω λέω αντε να ξεκινήσει να κοιμάται μόνη της η μεγάλη μου αλλά να σου πω την αλήθεια μου αρέσει που ακόμα θέλει να μου πιάνει το χεράκι για να κοιμάται...θα μου λείψει όλο αυτό...

Και εγώ θηλαζω αποκλειστικά και επειδή φοβόμουν που λένε ότι τα αγοράκια ανεβάζουν ίκτερο πιο εύκολα από τα κοριτσάκια, όταν ήμασταν στο μαιευτήριο τρεις μέρες δεν κοιμήθηκα σχεδόν καθόλου για να τον βαζω στο στήθος όλη την ώρα...ευτυχώς δν μου ανέβασε,έφτασε μέχρι το 6 οπότε και βγήκαμε...

Χθες κοιμήθηκε ένα τρίωρο σερί οπότε ξεκουραστηκα κ εγω γτ δν ξέρω πότε θα έχω ξανά τέτοια τύχη χαχαχα!

Μου είπαν ότι ίσως είναι ακόμα αραιό το γάλα μου και γι αυτό δεν χορταίνει. Θα του δώσω λίγο ξένο για κάποιες μέρες  Να πάρει τα πάνω του κ μετα θα το κόψω.βλέπω ήδη ότι αρχίζει κ χορταίνει με το  γάλα μου οπότε θα γίνει σύντομα!

Χρησιμοποιείται καθόλου ψευδοθηλες;τι γνώμη έχετε;εγώ την έβαλα στο μαιευτήριο αλλά μετα τη σταμάτησα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Elina09 είπε:

Μου είπαν ότι ίσως είναι ακόμα αραιό το γάλα μου και γι αυτό δεν χορταίνει. Θα του δώσω λίγο ξένο για κάποιες μέρες  Να πάρει τα πάνω του κ μετα θα το κόψω.βλέπω ήδη ότι αρχίζει κ χορταίνει με το  γάλα μου οπότε θα γίνει σύντομα!

Χρησιμοποιείται καθόλου ψευδοθηλες;τι γνώμη έχετε;εγώ την έβαλα στο μαιευτήριο αλλά μετα τη σταμάτησα..

Εγω δεν έχω χρησιμοποιήσει...το σκέφτηκα γιατί πονάω ακόμα...και οι θηλές μου είναι πληγωμενες χωρίς να τρεχει αίμα όμως...θηλάζει με πολύ δύναμη τώρα όχι οπως την αρχή που την έπαιρνε ο ύπνος...αλλά φοβάμαι για την σύγχυση θηλων και για την μείωση της παραγωγής...οποτε κάνω υπομονή και πιστεύω θα περάσει ο πόνος. ..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Elina09 είπε:

Μου είπαν ότι ίσως είναι ακόμα αραιό το γάλα μου και γι αυτό δεν χορταίνει. Θα του δώσω λίγο ξένο για κάποιες μέρες  Να πάρει τα πάνω του κ μετα θα το κόψω.βλέπω ήδη ότι αρχίζει κ χορταίνει με το  γάλα μου οπότε θα γίνει σύντομα!

Χρησιμοποιείται καθόλου ψευδοθηλες;τι γνώμη έχετε;εγώ την έβαλα στο μαιευτήριο αλλά μετα τη σταμάτησα..

Εγώ τις ειχα χρησιμοποιησει στην κορη μου μιας και είχα επίπεδες θηλες...πλέον είναι εξέχουσες...

δεν βρίσκω λόγο να χρησιμοποιουσα ξανά τώρα γτ παρότι με πονάνε οι θηλές μου βαριέμαι τις αποστειρώσεις...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, katrin* είπε:

Εγώ τις ειχα χρησιμοποιησει στην κορη μου μιας και είχα επίπεδες θηλες...πλέον είναι εξέχουσες...

δεν βρίσκω λόγο να χρησιμοποιουσα ξανά τώρα γτ παρότι με πονάνε οι θηλές μου βαριέμαι τις αποστειρώσεις...

Και έκαναν δουλειά οι ψευδοθηλες?ένα μέγεθος υπάρχει?ο πόνος είναι λιγοτερος ετσι?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Afroditi85 είπε:

Και έκαναν δουλειά οι ψευδοθηλες?ένα μέγεθος υπάρχει?ο πόνος είναι λιγοτερος ετσι?

Νομίζω υπάρχουν διάφορα μεγέθη...εμένα μου έκαναν δουλειά γτ η μικρή είχε κ χαλινο (οπότε δυσκολευοταν στο θηλασμό), είχε να αντιμετωπισει κ τις επίπεδες θηλες μου κ χωρίς αυτές δεν θα μπορούσε να θηλάσει ή θα ήταν πιο δύσκολο,δεν ξέρω...επίσης δν με πλήγωσε, ενώ τώρα που δν τις χρησιμοποιησα πληγωθηκαν οι θηλές μου...αλλά δν τις χρησιμοποιησα αυτή τη φορά, δν το θεώρησα απαραίτητο...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, katrin* είπε:

Νομίζω υπάρχουν διάφορα μεγέθη...εμένα μου έκαναν δουλειά γτ η μικρή είχε κ χαλινο (οπότε δυσκολευοταν στο θηλασμό), είχε να αντιμετωπισει κ τις επίπεδες θηλες μου κ χωρίς αυτές δεν θα μπορούσε να θηλάσει ή θα ήταν πιο δύσκολο,δεν ξέρω...επίσης δν με πλήγωσε, ενώ τώρα που δν τις χρησιμοποιησα πληγωθηκαν οι θηλές μου...αλλά δν τις χρησιμοποιησα αυτή τη φορά, δν το θεώρησα απαραίτητο...

Κατάλαβα...υπομονή λοιπόν που θα πάει θα περάσει ο πόνος...Εγω γενικά εχω ευαίσθητη και ανοιχτόχρωμη επιδερμίδα...

τα ματάκια των μωρών σας είναι και εσάς γαλάζιο γκρι?στην μεγάλη μου κορη σκουρινανε αμέσως λόγω του ότι δεν θήλασαμε πολύ...έγιναν κάστανα σκούρα...τώρα να έχω ελπίδες να πήρε τα δικά μου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...