Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

πρίν από 13 λεπτά , iwanna24 είπε:

Χαμηλα πολυ ειναι.

Σαν νευροπονος αλλα υπερβολικα εντονος.

Παιρνω 3 μαγνησια και 3 ουτρο...

Θεωρω οτι εισαι ηδη ασφαλης...ειναι οκ το μωρακι...αντε λιγες ακομα μερες να παει 2.800 και τελος.

Κοριτσι ηρεμησε δεν βοηθας την κατασταση σ ετσι ειτε εχεις κατι ειτε οχι με το να πανικοβαλεσε δν βοηθας να το ξες ...ασε που ετσι κανεις κακο στο μωρακι σ ....σκεψου αυτο και χαλαρωσε ..δν ξερω αμα σε βοηθαει να πας μια βολτα με το αμαξι ..ενω να οδηγησει ο συζηγος ...μια βολτα ανηξε και λιγο το παραθυρο να σε χτυπαει αερας ...και ηρεμησε ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 2 λεπτά , Diana. είπε:

Ιωάννα τα νεφρά πονάνε στη μέση ή καμία φορά στο πλάι.... Υπάρχει ειδικότητα που βγαίνει κάποιος ακτινολογος και είναι ο πλέον κατάλληλος άνθρωπος για να σου πει ακριβώς τι έχεις! Κανε ενα κόπο και κλείσε ενα ραντεβού ή πήγαινε σε κάποιο νοσοκομείο. Τώρα όταν πας για αίματος ζητά κι αυτές τις εξετάσεις που σου είπα!

Ναι. Το Σαββατο θα κανω αιματολογικες και θα ζητησω και αυτες.

Ευχαριστω...


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!  Περαστικά σε όλες τις κοπέλες που αντιμετωπίζουν κάποιο θέμα!! Όλα καλά θα πάνε κορίτσια, τον φάγαμε τον γάιδαρο! Αισιοδοξία!!

@iwanna24 κορίτσι σε ακτινολόγο όπως σου είπαν τα κορίτσια πιο πάνω, είναι ο αρμόδιος για να σου πει με σιγουριά!

Από πονάκια περιόδου πως πάτε; εμένα ξεκίνησαν απο εχθές..σήμερα πιο έντονα.. με είχαν προειδοποιήσει να τα περιμένω και να μην ανησυχήσω..επίσης μου επιβλήθηκε περπάτημα 2 ώρες τη μέρα..χαλαρό βέβαια..όχι μαραθώνιο, αρκεί να κινούμαι.. και αρχίσαμε τις εβδομαδιαίες επισκέψεις και την κολπική εξέταση για τη διαστολή..

Από τη μία ημερολογιακά βλέπω να πλησιάζουν οι μέρες και είμαι σε εγρήγορση..από την άλλη δε μπορώ να το συνειδητοποιήσω..μάλλον είναι θέμα πρωτότοκης; τι λέτε και εσείς;

 

  • Ευχαριστώ 1

tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , evaki_ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!  Περαστικά σε όλες τις κοπέλες που αντιμετωπίζουν κάποιο θέμα!! Όλα καλά θα πάνε κορίτσια, τον φάγαμε τον γάιδαρο! Αισιοδοξία!!

@iwanna24 κορίτσι σε ακτινολόγο όπως σου είπαν τα κορίτσια πιο πάνω, είναι ο αρμόδιος για να σου πει με σιγουριά!

Από πονάκια περιόδου πως πάτε; εμένα ξεκίνησαν απο εχθές..σήμερα πιο έντονα.. με είχαν προειδοποιήσει να τα περιμένω και να μην ανησυχήσω..επίσης μου επιβλήθηκε περπάτημα 2 ώρες τη μέρα..χαλαρό βέβαια..όχι μαραθώνιο, αρκεί να κινούμαι.. και αρχίσαμε τις εβδομαδιαίες επισκέψεις και την κολπική εξέταση για τη διαστολή..

Από τη μία ημερολογιακά βλέπω να πλησιάζουν οι μέρες και είμαι σε εγρήγορση..από την άλλη δε μπορώ να το συνειδητοποιήσω..μάλλον είναι θέμα πρωτότοκης; τι λέτε και εσείς;

 

Και εμεις που ειμαστε δευτεροτοκες ανυπομονουνε πως και πως ...αφου εισαι καλα ολα τελεια ..ολα φυσιολογικα δλδ ...μια χαρα σε βρισκω ..καο δν μ ακουγεσε πολυ πανικοβλημενη για πρωτοτοκη..μπραβο σ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Aggeliki22 είπε:

Και εμεις που ειμαστε δευτεροτοκες ανυπομονουνε πως και πως ...αφου εισαι καλα ολα τελεια ..ολα φυσιολογικα δλδ ...μια χαρα σε βρισκω ..καο δν μ ακουγεσε πολυ πανικοβλημενη για πρωτοτοκη..μπραβο σ...

η αλήθεια είναι πως για την ώρα δεν έχω πανικοβληθεί! ίσα ίσα που είμαι χαλαρή...αλλά ελπίζω να συνεχίσει μέχρι τέλους αυτή η ηρεμία!! χαχαχα σας ζηλεύω λίγο εσάς τις δευτερότοκες γιατί έχετε μία ιδέα παραπάνω για το τι μέλλει γενέσθαι!! 

παντως δεν ξέρω για εσάς αλλά οι κράμπες πάντως δίνουν και παίρνουν το βράδυ στον ύπνο τώρα που έκοψα το μαγνήσιο, ξέχασα να το σημειώσω..


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια :)

Ησυχα γενικα εδω ... με μια μπεμπα να μην κλωτσα πολυ αλλα νομιζω οτι τη νιωθω ... θα παω σε λιγο να ξαπλωσω να την ταρακουνησω και να δω ... Για την ωρα της εχω βαλει μουσικη να ακουσει μπας και χορεψει!

Η φιλη μου που λες ... δεν ξερω γιατι το μωρο ζυγιζε τοσο λιγο ... πριν γεννησει ο  γιατρος το εβγαζε στον υπερηχο πανω απο 2700 ... Ηταν πολυ αδυνατη και πηρε πολυ λιγα κιλα λογω διατροφης λογω διαβητη κυησης ... Το μωρο παντως υγειεστατο! Σκορδα! Ο ανηψιος μου στις 40 εβδομαδες παρα 3 μερες αν θυμαμαι καλα και βγηκε 2900γρ ... ειναι τσιλιμπιθρας σαν τον μπαμπα του ;)

Αντε ... με το καλο οσες εχετε μπει στον μηνα σας! Περιμενουμε νεα! Για τις υπολοιπες ... να περιμενετε!

Οσο για την κορτιζονη δεν θυμαμαι που το διαβασα γιατι διαβασα και πολλα αυτο το 2ημερο. Σορι.

Σε μενα παντως για την ωρα δεν ανεφερε κατι τετοιο ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα!

36+2 σημερα και ολα ηρεμα...ουτε πονακια ουτε τιποτα.Αυτες τις μερες χαλαρωνω και απο εβδομαδα ξεκιναω περπατημα.Μου ειπαν και εμενα ενα διωρο τη μερα να κανω χαλαρο περπατημα ετσι ωστε να ξεκινησουν οι συσπασεις...ευκαιρια να μην κατσει και κανενα κιλο γιατι 1-2 τα τσιμπησα απο εκει που 2 μηνες ηταν σταθερη η ζυγαρια!!

Κατα τα αλλα αρκετη αγωνια εχω για το πως θα εξελιχθουν τα πραγματα...να κανω και μια ερωτηση...θα εχετε μετα τον τοκετο οταν με το καλο γυρισετε σπιτι βοηθεια απο μαμα ,πεθερα κλπ? Θα τις επιστρατευσετε να ερχονται πρωι ή βραδυ για βοηθεια?Σε περιπτωση φυσιολογικου τοκετου εννοω , γιατι σε καισαρικη φανταζομαι ειναι πιο ζορικα...

Link to comment
Share on other sites

Ασπα, με το καλο! Εχεις μπει πια στον μηνα σου :) Καλο περπατημα λοιπον! 

Μην σκας για τα κιλα ... θα φυγουν ολα :)

Οσο για την βοηθεια που θες ... εσυ πως νιωθεις καλυτερα και πως το σκεφτεσαι ..

Στον γιο, που γεννησα φυσιολογικα, ειχε ερθει η πεθερα μου για καμια βδομαδα .. ουσιαστικα 4 μερες ειμασταν μαζι, μια που τις 3 ημουν στην κλινικη. Η γυναικα εκανε πολυ ωραια καθαριοτητα. Και περισσοτερο για αυτα την θελαμε. Στο μωρο, οντας το πρωτο τοτε και με τις ορμονες μου τρελαμενες ... με μια επιλοχειο εκει γυρω ... δεν ηθελα και πολλα πολλα .. εκνευριζομουν πολυ ευκολα με χαζες ερωτησεις ... τυπου ... να κλαει το βραδυ και να ρωτα ειτε γιατι κλαει ειτε να το παρει .. λες και θα εκανε θαυματα ή θα το ταιζε αυτη! χαχα! Κρατουσα απλα την ψυχραιμια μου ... Και η μητερα μου που ερχοταν μετα ... περισσοτερο τον κρατουσε για να κοιμηθω λιγο ή σιδερωνε ή ισως να εφερνε και φαγητο ... αυτο το τελευταιο δεν το θυμαμαι καλα ...

Σημασια εχει να σε βοηθουν και να εισαι ηρεμη. Τωρα λοιπον με το καλο να ερθει η μπεμπα, θα ερθει η πεθερα μου και παλι αλλα λεμε να καθισει περισσοτερο καιρο μια που τωρα περα απο την μπεμπα εχουμε και τον μικρο οποτε διαφορετικο το πλαισιο απο την προηγουμενη φορα. Η καθαριοτητα δεν ειναι η αγαπημενη μου δραστηριοτητα, αλλα σιγουρα η δικη της οποτε ... θα την αφησω να χαρει λιγο και παλι ... και δεν ειναι ασχημο να εχουμε και μαγειρεμενο φαγητο :)  Αυτες οι σκεψεις μου για το θεμα βοηθεια μετα τον τοκετο ... Οι δικες σας κοριτσια;

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, vikib είπε:

Συγνώμη που παρεμβαίνω αλλά σε προγραμματισμένη καισαρική πριν 2-3χρονια συνήθιζαν να προτείνουν ενέσεις κορτιζόνης παρόλο που η καισαρική θα γινόταν 38η εβδομάδα.αλλα δ θυμάμαι πόσο εβδομάδων τις έκανα.νομιζω όμως είχα μπει στον μήνα μου

@iwanna24 που ακριβώς πονάς;γενικά σε κολικούς,πχ έντερο,νεφρα ο πόνος είναι ανυπόφορος.σε αιματολογικές μπορείς να ελέγξεις κ τρανσαμινασες για τη χολη

Μεγάλο θέμα τελικά αυτή με τις ενέσεις κορτιζόνης. Κι εγώ είχα κάνει στην κόρη μου(αλλά γιατί φοβόμασταν για προωρο) και απ όσο ξέρω κάνουν σε προγραμματισμένη καισαρική. Ωστόσο μίλησα με τον δικό μου γιατρό πριν μισή ώρα και μου είπε ότι δε χρειάζεται για στις 38 που θα είμαι εγώ είναι ώριμο πλέον το μωρό.. 

Από την άλλη ξέρω πως οι περισσότεροι κάνουν.. . Σκέφτομαι να ρωτήσω κι άλλον γυναικολόγο γιατί ειμαι σε δίλλημα. 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Farmakotriftena είπε:

Μεγάλο θέμα τελικά αυτή με τις ενέσεις κορτιζόνης. Κι εγώ είχα κάνει στην κόρη μου(αλλά γιατί φοβόμασταν για προωρο) και απ όσο ξέρω κάνουν σε προγραμματισμένη καισαρική. Ωστόσο μίλησα με τον δικό μου γιατρό πριν μισή ώρα και μου είπε ότι δε χρειάζεται για στις 38 που θα είμαι εγώ είναι ώριμο πλέον το μωρό.. 

Από την άλλη ξέρω πως οι περισσότεροι κάνουν.. . Σκέφτομαι να ρωτήσω κι άλλον γυναικολόγο γιατί ειμαι σε δίλλημα. 

Συγγνωμη αλλα αν γεννησεις 37η βδομαδα...σπασουν τα νερα κανεις ενεσεις?

Δεν ειναι τελειομηνο?

Γιατι να κανεις εσυ 38η?

πρίν από 48 λεπτά , mamSof είπε:

Ασπα, με το καλο! Εχεις μπει πια στον μηνα σου :) Καλο περπατημα λοιπον! 

Μην σκας για τα κιλα ... θα φυγουν ολα :)

Οσο για την βοηθεια που θες ... εσυ πως νιωθεις καλυτερα και πως το σκεφτεσαι ..

Στον γιο, που γεννησα φυσιολογικα, ειχε ερθει η πεθερα μου για καμια βδομαδα .. ουσιαστικα 4 μερες ειμασταν μαζι, μια που τις 3 ημουν στην κλινικη. Η γυναικα εκανε πολυ ωραια καθαριοτητα. Και περισσοτερο για αυτα την θελαμε. Στο μωρο, οντας το πρωτο τοτε και με τις ορμονες μου τρελαμενες ... με μια επιλοχειο εκει γυρω ... δεν ηθελα και πολλα πολλα .. εκνευριζομουν πολυ ευκολα με χαζες ερωτησεις ... τυπου ... να κλαει το βραδυ και να ρωτα ειτε γιατι κλαει ειτε να το παρει .. λες και θα εκανε θαυματα ή θα το ταιζε αυτη! χαχα! Κρατουσα απλα την ψυχραιμια μου ... Και η μητερα μου που ερχοταν μετα ... περισσοτερο τον κρατουσε για να κοιμηθω λιγο ή σιδερωνε ή ισως να εφερνε και φαγητο ... αυτο το τελευταιο δεν το θυμαμαι καλα ...

Σημασια εχει να σε βοηθουν και να εισαι ηρεμη. Τωρα λοιπον με το καλο να ερθει η μπεμπα, θα ερθει η πεθερα μου και παλι αλλα λεμε να καθισει περισσοτερο καιρο μια που τωρα περα απο την μπεμπα εχουμε και τον μικρο οποτε διαφορετικο το πλαισιο απο την προηγουμενη φορα. Η καθαριοτητα δεν ειναι η αγαπημενη μου δραστηριοτητα, αλλα σιγουρα η δικη της οποτε ... θα την αφησω να χαρει λιγο και παλι ... και δεν ειναι ασχημο να εχουμε και μαγειρεμενο φαγητο :)  Αυτες οι σκεψεις μου για το θεμα βοηθεια μετα τον τοκετο ... Οι δικες σας κοριτσια;

Προσωπικα θα ερχεται απλα η μαμα μου το πρωι ωστε να κανω κανα μπανιο και να κανει δουλεια στο σπιτι...

Αυτο...γενικα θελω να πιστευω οτι νταξει περα απο τις δουλειες με το μωρο θα τα καταφερνω μια χαρα...

Θα χω και το απογευμα τον αντρα μου...

Τωρα δεν ξερω αν στραβωσει το θεμα και παω με καισαρικη...δεν θελω ουτε να το σκεφτω...


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσι ίσως και τότε σου κάνουν στο νοσοκομείο αν προλαβαίνεις.  Ίσως δεν ξέρω. Αλλά σε φτ ξέρω πως δεν χρειάζεται γιατί από το στρες που περνάει το μωρό εκείνη την ώρα οι πνεύμονες του "παίρνουν μπρος" ενω στην καισαρικη φαντάσου ότι το μωρό από εκεί που είναι μια χαρά μέσα στην κοιλια ξαφνικά μέσα σε δευτερόλεπτα είναι στον έξω κόσμο. 

Θα το επιβεβαιώσω εγώ. Κι αν μου πει και ο 2ος γιατρός όχι τότε δεν θα κάνω.  Ξενερώνω τόσο με την καισαρική... μακάρι να μπορούσα να την αποφύγω αλλά για vbac φοβάμαι περισσότερο 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια! 

Η δικιά μου εμπειρία από βοήθεια ήταν ότι εφόσον βοηθούσε ο άντρας μου δεν χρειαζόμουν μαμα και φυσικά όχι πεθερα. Θεωρώ ότι μπορεί να μείνει και το σπίτι λίγο πίσω. .. Για τα άλλα άμα υπάρχει συνεργασία στο ζευγάρι όλα γίνονται. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Farmakotriftena είπε:

Κορίτσι ίσως και τότε σου κάνουν στο νοσοκομείο αν προλαβαίνεις.  Ίσως δεν ξέρω. Αλλά σε φτ ξέρω πως δεν χρειάζεται γιατί από το στρες που περνάει το μωρό εκείνη την ώρα οι πνεύμονες του "παίρνουν μπρος" ενω στην καισαρικη φαντάσου ότι το μωρό από εκεί που είναι μια χαρά μέσα στην κοιλια ξαφνικά μέσα σε δευτερόλεπτα είναι στον έξω κόσμο. 

Θα το επιβεβαιώσω εγώ. Κι αν μου πει και ο 2ος γιατρός όχι τότε δεν θα κάνω.  Ξενερώνω τόσο με την καισαρική... μακάρι να μπορούσα να την αποφύγω αλλά για vbac φοβάμαι περισσότερο 

Και γω θα φοβομουν vbac τρελα...λοιπον παντως η κολλητη μου δευτερη καισαρικη περυσι και αυτη 38η βδομαδα δεν εκανε.

Επισης, μια αλλη γνωστη που γενναει και αυτη δευτερο καισαρικη ουτε εκεινη θα κανει...

 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Farmakotriftena είπε:

Κορίτσι ίσως και τότε σου κάνουν στο νοσοκομείο αν προλαβαίνεις.  Ίσως δεν ξέρω. Αλλά σε φτ ξέρω πως δεν χρειάζεται γιατί από το στρες που περνάει το μωρό εκείνη την ώρα οι πνεύμονες του "παίρνουν μπρος" ενω στην καισαρικη φαντάσου ότι το μωρό από εκεί που είναι μια χαρά μέσα στην κοιλια ξαφνικά μέσα σε δευτερόλεπτα είναι στον έξω κόσμο. 

Θα το επιβεβαιώσω εγώ. Κι αν μου πει και ο 2ος γιατρός όχι τότε δεν θα κάνω.  Ξενερώνω τόσο με την καισαρική... μακάρι να μπορούσα να την αποφύγω αλλά για vbac φοβάμαι περισσότερο 

Ρε συ φιλενάδα την ενεση στην κάνουν άμα είσαι στον 8ο. Όχι στον 9ο. Το μωρό είναι έτοιμο.  Με αυτή την λογική σκέψου ότι θα πρεπει να κάναμε όλες αφού πάντα υπάρχει η πιθανότητα απροβλεπτης καισαρικής έτσι δεν είναι? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , katsif είπε:

Γειά σας κορίτσια! 

Η δικιά μου εμπειρία από βοήθεια ήταν ότι εφόσον βοηθούσε ο άντρας μου δεν χρειαζόμουν μαμα και φυσικά όχι πεθερα. Θεωρώ ότι μπορεί να μείνει και το σπίτι λίγο πίσω. .. Για τα άλλα άμα υπάρχει συνεργασία στο ζευγάρι όλα γίνονται. 

Λες τα καταφερνουμε ε?

Με εχουν ψιλοφοβησει ολοι...αλλα να σου πω προτιμω τη ψυχικη μας ηρεμια και ας τρωμε ντελιβερι...

  • Μου αρέσει 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...