Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

1 hour ago, iwanna24 είπε:

Στρες εχω αρκετο...ειμαι πολυ αγχωδης.

Ωστοσο, ειναι παρα πολυ εντονος ο πονος. Τυπου να κλαιω...να μην μπορω να γυρισω ή γελασω.

Υπαρχει λες περιπτωση τοσο εντονος πονος απο στρες? Τι να πω?

Ημουν αγχωδης απο την αρχη...δεν ξερω.

Σκεφτομαι οτι μηπως σχετιζεται αυτος ο πονος με τα τοοοοσο υψηλα λευκα? Θα κλεισω σε εναν παθολογο που εχω. Ισως βοηθησει...

Γτ οχι τον καθε ανθρωπο τον χτυπαει διαφορετικα το στρες ...εγω πονουσα πολυ και καποιες συιγμες δν μπορουσα να κουνηθω κατι σαν αγκυλοση ..ημουν φουλ στις ημικρανιες ..δυσκολια στην αναπνοη..και δν θυμαμαι τι αλλο ειχα ...και τελικα βγηκε απο το στρες ..και τωρα αμα αχγοθω θα γινω χαλια...οταν ειμαι χαλαρη ολα οκ ....αλλα πανε και μια στο παθολογο...χαλαρωσε λιγο κανε πραγματα που σου αρεσουν ..και ασε λιγο τα προβληματα στη ακρη..και θα δεις αμα εισαι καλυτερα ...ε τοτε συγουρα ηταν αυτο ..αλλιως κατι εχεις ...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 1 λεπτό , Aggeliki22 είπε:

Γτ οχι τον καθε ανθρωπο τον χτυπαει διαφορετικα το στρες ...εγω πονουσα πολυ και καποιες συιγμες δν μπορουσα να κουνηθω κατι σαν αγκυλοση ..ημουν φουλ στις ημικρανιες ..δυσκολια στην αναπνοη..και δν θυμαμαι τι αλλο ειχα ...και τελικα βγηκε απο το στρες ..και τωρα αμα αχγοθω θα γινω χαλια...οταν ειμαι χαλαρη ολα οκ ....αλλα πανε και μια στο παθολογο...

Και δυσκολια στην αναπνοη εχω...αχ αν ειναι απο το αγχος μου φαινεται πολυ δυσκολο να το κοντρολαρω...

Ειμαι εκ φυσεως υπερβολικα αγχωδης...φαντασου τωρα που βρισκομαι σε φαση που ουτως ή αλλως υπαρχει αγχος...

Θα παω γις αρχη σε εναν παθολογο να δω...να αποκλεισω για αρχη ολα τα αλλα!!!

Ευχαριστω για τη βοηθεια!


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, iwanna24 είπε:

Δεν μπορει να μην ειναι τιποτα...διοτι ποναω. Και ποναω τωρα πανω απο μηνα. Απλα μου πε ειναι φυσιολογικο...εκανα καλλιεργεια ουρων, αιμα και υπερηχο. Δεν βρηκαν κατι ανησυχητικο :-(

Μπορεί να είναι πιεστικό το θεμα σου. Να πιέζει εκεί το μωρό.  Αν ήταν κολικος,  θα το είχες καταλάβει για τα καλά.  Ο κολικος σε στέλνει νοσοκομείο.  Επίσης είναι πόνος που όπως και αν κάτσεις πονάει.  Για να είναι υποφερτος πόνος ίσως είναι πιεστικό. 

Απ'την άλλη από τον 4ο μήνα μέχρι και πριν πάθω τη μεγάλη κρίση  (στις 34 βδομάδες στην κόρη μου) έκανα ένα σωρό υπερηχους και ποτέ δεν έβλεπαν τπτ,  παραμονο τη διάταση. Στο τέλος έπαθα υδρονεφρωση. Οπότε όπως σωστά σου λέει και η Ντιανα,  κανε και αίματος.

Βρε @mamSof πολύ στεναχωριέμαι με εσένα τώρα..  είναι ψυχοφθόρο να πρέπει ανά ώρα να νιώθεις κινήσεις του μωρού.  Τι σου έχει πει ομως; θα σε ξεγεννησει νωρίτερα αν συνεχίσεις ετσι; πόσα.κιλα ζυγίζει το μωρο;


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι ...

Μου ειπε οτι αν δεν νιωσω κινηση στο 3ωρο και το κουνησω και δεν κουνηθει να ενημερωσω για να με δει.

Ενιωσα στις 6:30 .. μεχρι 9:30 πρεπει να τη νιωσω.

Μου ειπε οτι ειναι γυρω στα 2,5 κιλα ... βαλε μεσα και την αποκλιση -200/300 γρ ...

Βεβαια σημερα εμαθα οτι μια φιλη που γεννησε στις 38 εβδομαδες εκανε μια μπεμπα 2250γρ χωρις να χρειαστει να μπει θερμοκοιτιδα κτλ.

Επισης διαβασα οτι αυτες οι ενεσεις κορτιζονης για τα πνευμονια του μωρου γινονται μεχρι τις 34 εβδομαδες ... Οποτε καλα ειμαστε αφου πλεον ειμαι 34+, δλδ στην 35η εβδομαδα ...

Απλα ... δεν ειναι να σηκωθω να παω απο εδω εκει .. ποναω χαμηλα ... :(

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κορίτσια!!!! Εσείς τι κάνετε??? Πρώτα-πρώτα ευχαριστώ για τα περαστικά σας για να μην απαντάω σε καθεμία  χωριστά!!!:-D Είμαι καλά Τώρα είμαι στο σπίτι Απλά μου είπανε ξεκούραση συνεχίζω να παίρνω τα Μαγνησία μου 6 την ημέρα ,δεν υπάρχει άλλη γιατρειά πρέπει να κάτσω φρόνιμα μέχρι να γεννήσω! τώρα διαβασα όλα τα μηνύματα και έχω πάθει πλάκα!καλέ η καθεμιά μας βγάζει από κάποιο πρόβλημα Τώρα τι πάθαμε όλες??? Τώρα που Κοντεύουμε κιόλας? Είμαστε κι εμείς οι γυναίκες όμως.... Εγώ νομίζω τα περισσότερα τα παθαίνουμε από το άγχος μας επειδή πλησιάζει και η ώρα τώρα και τα θέλουμε όλα όπως τα θέλουμε... Και είμαστε όλες έτοιμες για αμόκ!!! Και εγώ έχω κάποια πονάκια ειδικά στο θώρακα νομίζω ότι θα μου κοπεί η ανάσα πολλές φορές. Ακόμα και όταν ξαπλώνω πλέον είτε είμαι στα πλάγια είτε ανάσκελα με πιάνει μία δυσφορία δεν μπορώ να συνέλθω.. αλλά και αυτό σιγουρα της εγκυμοσύνης είναι μας πιέζουν τα ζουζούνια γιατί δεν βρίσκουν χώρο! περαστικά σε οοοολες που είχατε περιπέτειες αυτές της ημέρες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, mamSof είπε:

 

Επισης διαβασα οτι αυτες οι ενεσεις κορτιζονης για τα πνευμονια του μωρου γινονται μεχρι τις 34 εβδομαδες ... Οποτε καλα ειμαστε αφου πλεον ειμαι 34+, δλδ στην 35η εβδομαδα ...

Απλα ... δεν ειναι να σηκωθω να παω απο εδω εκει .. ποναω χαμηλα ... :(

 

Ή φίλη σου στις 38 βδομάδες μόνο 2250 το μωρο; γιατι;

Επίσης που διάβασες ότι οι ενέσεις κορτιζόνης γίνονται μέχρι την 34η βδομάδα; Με ενδιαφέρει γιατί  εγώ γενναω 38 βδομάδες  (πάρα μια ημέρα) και θέλω Δευτέρα να τον ρωτήσω μήπως πρέπει να κάνω ένεση. 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Ή φίλη σου στις 38 βδομάδες μόνο 2250 το μωρο; γιατι;

Επίσης που διάβασες ότι οι ενέσεις κορτιζόνης γίνονται μέχρι την 34η βδομάδα; Με ενδιαφέρει γιατί  εγώ γενναω 38 βδομάδες  (πάρα μια ημέρα) και θέλω Δευτέρα να τον ρωτήσω μήπως πρέπει να κάνω ένεση. 

κοριτσι ναι τις ενεσεις τις κανεις μεχρι τις 34 εβδομαδες τις ειχε κανει η αδερφη μου. εσυ στις 38 θα πας τελειομηνη εγκυμοσυνη δεν χρειαζετε να στις κανουν. εκτος αν εχουν δει απο πολυ πριν δηλαδη απο τις 32 εβδομαδες οτι το παιδι δεν περνει βαρος 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , linaa είπε:

κοριτσι ναι τις ενεσεις τις κανεις μεχρι τις 34 εβδομαδες τις ειχε κανει η αδερφη μου. εσυ στις 38 θα πας τελειομηνη εγκυμοσυνη δεν χρειαζετε να στις κανουν. εκτος αν εχουν δει απο πολυ πριν δηλαδη απο τις 32 εβδομαδες οτι το παιδι δεν περνει βαρος 

Κι εγώ στην κόρη μου στις 34 έκανα αλλά μετά από κρίση κολικου. Ουσιαστικά πριν κάνω επέμβαση στο νεφρό και φοβόντουσαν ότι θα γεννουσα πρόωρα.   Απλά επειδή γίνονται για τους πνεύμονες του μωρού έλεγα μήπως επειδή πάω με καισαρική χρειαστεί να κάνω. Ενώ κατά το φυσιολογικό τοκετό ίσως περνώντας το μωρό όλη τη διαδικασία μέχρι να βγει εκκρίνονται ουσιες λογω του στρες που περνάει και είναι μια πιο ομαλή διαδικασία για τους πνεύμονες του έτσι. 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Κι εγώ στην κόρη μου στις 34 έκανα αλλά μετά από κρίση κολικου. Ουσιαστικά πριν κάνω επέμβαση στο νεφρό και φοβόντουσαν ότι θα γεννουσα πρόωρα.   Απλά επειδή γίνονται για τους πνεύμονες του μωρού έλεγα μήπως επειδή πάω με καισαρική χρειαστεί να κάνω. Ενώ κατά το φυσιολογικό τοκετό ίσως περνώντας το μωρό όλη τη διαδικασία μέχρι να βγει εκκρίνονται ουσιες λογω του στρες που περνάει και είναι μια πιο ομαλή διαδικασία για τους πνεύμονες του έτσι. 

δεν χρειαζετε γιαυτο περιμενουν μεχρι τις 38 που ειναι ολα ετοιμα στο μωρακι βγαινει υπερπληρες κ ενισχυμενο. εκεινη την ωρα της γεννας δεν ξερω μηπως μηπως κανουν τιποτα προετοιμασια αλλη για το μωρο..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , linaa είπε:

δεν χρειαζετε γιαυτο περιμενουν μεχρι τις 38 που ειναι ολα ετοιμα στο μωρακι βγαινει υπερπληρες κ ενισχυμενο. εκεινη την ωρα της γεννας δεν ξερω μηπως μηπως κανουν τιποτα προετοιμασια αλλη για το μωρο..

Σ'ευχαριστώ Λινακι! 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συγνώμη που παρεμβαίνω αλλά σε προγραμματισμένη καισαρική πριν 2-3χρονια συνήθιζαν να προτείνουν ενέσεις κορτιζόνης παρόλο που η καισαρική θα γινόταν 38η εβδομάδα.αλλα δ θυμάμαι πόσο εβδομάδων τις έκανα.νομιζω όμως είχα μπει στον μήνα μου

@iwanna24 που ακριβώς πονάς;γενικά σε κολικούς,πχ έντερο,νεφρα ο πόνος είναι ανυπόφορος.σε αιματολογικές μπορείς να ελέγξεις κ τρανσαμινασες για τη χολη

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , vikib είπε:

Συγνώμη που παρεμβαίνω αλλά σε προγραμματισμένη καισαρική πριν 2-3χρονια συνήθιζαν να προτείνουν ενέσεις κορτιζόνης παρόλο που η καισαρική θα γινόταν 38η εβδομάδες.αλλα δ θυμάμαι πόσο εβδομάδα τις έκανα.νομιζω όμως είχα μπει στον μήνα μου

@iwanna24 που ακριβώς πονάς;γενικά σε κολικούς,πχ έντερο,νεφρα ο πόνος είναι ανυπόφορος.σε αιματολογικές μπορείς να ελέγξεις κ τρανσαμινασες για τη χολη

Ποναω χαμηλα στην κοιλια...κυριως αριστερα.

Εχω αρχισει να ανησυχω παλι...κλασικα.

Θα μιλησω παλι με το γιατρο και θα παω σε κανα παθολογο μπας και περασει.

3 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Μπορεί να είναι πιεστικό το θεμα σου. Να πιέζει εκεί το μωρό.  Αν ήταν κολικος,  θα το είχες καταλάβει για τα καλά.  Ο κολικος σε στέλνει νοσοκομείο.  Επίσης είναι πόνος που όπως και αν κάτσεις πονάει.  Για να είναι υποφερτος πόνος ίσως είναι πιεστικό. 

Απ'την άλλη από τον 4ο μήνα μέχρι και πριν πάθω τη μεγάλη κρίση  (στις 34 βδομάδες στην κόρη μου) έκανα ένα σωρό υπερηχους και ποτέ δεν έβλεπαν τπτ,  παραμονο τη διάταση. Στο τέλος έπαθα υδρονεφρωση. Οπότε όπως σωστά σου λέει και η Ντιανα,  κανε και αίματος.

Βρε @mamSof πολύ στεναχωριέμαι με εσένα τώρα..  είναι ψυχοφθόρο να πρέπει ανά ώρα να νιώθεις κινήσεις του μωρού.  Τι σου έχει πει ομως; θα σε ξεγεννησει νωρίτερα αν συνεχίσεις ετσι; πόσα.κιλα ζυγίζει το μωρο;

Ωχ....μην μου λες τετοια τωρα...περασε εν τελει?

Πως?

Φου.


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι χαμηλά στην κοιλιά το πιο λογικό είναι να είναι από το μωρο.μαγνησιο παίρνεις;

Κ προσπαθήσε να μην ανησυχείς.το ελέγχεις κ προσέχεις.αν είναι ψυχολογικό δ βοηθάς ετσι

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , vikib είπε:

Αν είναι χαμηλά στην κοιλιά το πιο λογικό είναι να είναι από το μωρο.μαγνησιο παίρνεις;

Κ προσπαθήσε να μην ανησυχείς.το ελέγχεις κ προσέχεις.αν είναι ψυχολογικό δ βοηθάς ετσι

Χαμηλα πολυ ειναι.

Σαν νευροπονος αλλα υπερβολικα εντονος.

Παιρνω 3 μαγνησια και 3 ουτρο...

3 ώρες πρίν, mamSof είπε:

Καλησπερα και παλι ...

Μου ειπε οτι αν δεν νιωσω κινηση στο 3ωρο και το κουνησω και δεν κουνηθει να ενημερωσω για να με δει.

Ενιωσα στις 6:30 .. μεχρι 9:30 πρεπει να τη νιωσω.

Μου ειπε οτι ειναι γυρω στα 2,5 κιλα ... βαλε μεσα και την αποκλιση -200/300 γρ ...

Βεβαια σημερα εμαθα οτι μια φιλη που γεννησε στις 38 εβδομαδες εκανε μια μπεμπα 2250γρ χωρις να χρειαστει να μπει θερμοκοιτιδα κτλ.

Επισης διαβασα οτι αυτες οι ενεσεις κορτιζονης για τα πνευμονια του μωρου γινονται μεχρι τις 34 εβδομαδες ... Οποτε καλα ειμαστε αφου πλεον ειμαι 34+, δλδ στην 35η εβδομαδα ...

Απλα ... δεν ειναι να σηκωθω να παω απο εδω εκει .. ποναω χαμηλα ... :(

 

Θεωρω οτι εισαι ηδη ασφαλης...ειναι οκ το μωρακι...αντε λιγες ακομα μερες να παει 2.800 και τελος.


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα τα νεφρά πονάνε στη μέση ή καμία φορά στο πλάι.... Υπάρχει ειδικότητα που βγαίνει κάποιος ακτινολογος και είναι ο πλέον κατάλληλος άνθρωπος για να σου πει ακριβώς τι έχεις! Κανε ενα κόπο και κλείσε ενα ραντεβού ή πήγαινε σε κάποιο νοσοκομείο. Τώρα όταν πας για αίματος ζητά κι αυτές τις εξετάσεις που σου είπα!

  • Μου αρέσει 1

ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...