Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

      Σε καμία περίπτωση δεν είσαι παράλογη. Εμένα δεν θυμάμαι από ποια εβδομάδα μου είχε πει ο γιατρός να "ακουω-καταλαβαίνω" το μωρό ανά κάποιες ώρες αλλά ήταν σίγουρα πριν τη 30η εβδομάδα γιατί στην 30η όντως δεν το άκουσα μια μέρα. έφαγα γλυκό και εκεί κάπως τη κατάλαβα αλλά με έτρωγε η ανησυχία και πήγα στο γιατρό. κάτι μου έλεγε οτι δεν πάει καλά. δυστυχώς έπαθα το ίδιο με την ξαδέρφη σου 1 μέρα μετά. Δεν το λέω τώρα για να σε τρομοκρατήσω. Αλλά πρέπει να μας ακούνε. Για μένα να βρεις ένα γιατρό που καταλαβαίνει τις ανησυχίες σου και κυρίως να κρατά ένα πεαγγελαμτικό επίπεδο. δλδ θύμωσε η μαία που δεν είπες καλησπέρα και μετά σε διωχνει ο γιατρος;; πάνω στον πανικό σου, θα σκεφτείς τα τυπικα;; 

      😳Πόσο λυπάμαι.Εσύ από τι έχασες το μωράκι σου?Η ξαδέρφη μου θρόμβωση στον ομφάλιο λώρο περιμένουμε κ τα αποτελέσματα της νεκροψίας βέβαια αλλά μάλλον αυτό ήταν.

      Ακριβώς αυτό που είπες,θύμωσε η μαία κ ο γιατρός,μου έστειλε να με μαλώσει.

      πρίν από 8 λεπτά , Lila ki είπε:

      Μακάρι να πάνε όλα καλα !!! Χοριακη δεν ξέρω αλλά μάλλον όχι …. Θα με πάρουν το μεσημεράκι να μου πουν πως προχωράμε αλλά ρώτησα στην γραμματεία κ μ είπαν το επόμενο βήμα είναι σκαν στην 7η εβδομάδα…

      Καλή Ανασταση να έχουμε με υγεία να λέμε μόνο ευχάριστα !!! Χοριακη δεν θα κάνω μάλλον …. Μ είπαν για σκαν υην 7η εβδομάδα θα με πάρουν το μεσημεράκι να με ενημερώσουν ! 

      Α να σου πω... καλύτερα μου φαίνεται που δεν θα μπεις στο χώρο των χοριακων,πολύ αγχωτικό κομμάτι κ αυτό.

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

Βρε mamsof τι μούτρα είναι αυτά???λίγο αισιοδοξία βρε!όλα καλά θα πάνε μας τρώει το άγχος τώρα οκ αλλά μην το κάνεις στον εαυτό σου! κορίτσια βλέπω πολύ θέμα οι κορτιζονες γιατί?εγώ το πρώτο που γέννησα προγραμματισμένη καισαρική δεν τις έκανα 38 κ 2 ήμουν! τώρα το Σάββατο που ήμουν νοσοκομείο τις έφαγα 34 κ 1 ήμουν γιατί φοβούνται για προωρότητα οκ έτσι ,αλλιώς γιατί σε ενα τελειομηνο μωράκι? βασικά αυτό που μου είπε ο διευθυντής της κλινικής ήταν ότι έχουν νέες οδηγίες κ ότι τις κάνουν τώρα μέχρι κ 37 εβδομάδων...(αυτός πάει κ έρχεται Αμερική μου είπαν)τώρα τι να σας πω. Εν τω μεταξύ έχω φάει και εγώ ένα άσχημο σκάλωμα τώρα εγώ σας είχα πει κορίτσια ότι θα γεννήσω στο Γένεσις έτσι με το γιατρό μου όπως τα ήξερα ακριβώς όπως και στο πρώτο... Τώρα που μπήκα στο νοσοκομείο και είδα πόσες κοπέλες γεννάνε εκεί το σκέφτηκα το ξανασκέφτηκα... Οι εγκαταστάσεις του νοσοκομείου είναι άψογες και όλο το κλίμα εκεί. Μου είπαν επίσης ότι προλαβαίνω ακόμα να ανοίξω καρτέλα εκεί και να μπούμε προγραμματισμένη καισαρική. Τώρα εγώ που κολλάω θα σας το πω βοηθήστε με κορίτσια! Όταν μου έκαναν εξέταση τραχήλου δεν υπήρχαν κάν προφυλακτικά περάσανε από πάνω γάντι!!! Τα ράμματα τους ειδικά για αυτούς που θα κάνουν καισαρική Δεν είναι και τα καλύτερα είναι όλα κινέζικα πολλές φορές κόβονται ή δεν έχουν οι γιατροί ακριβώς τα ράμματα που χρειάζονται (αυτά τα είδα τέσσερις μήνες που ήμουνα στα χειρουργεία τους είμαι του χώρου για αυτό) επίσης δεν υπάρχουν νεογνόλογοι είναι απλοι παιδίατροι. Δηλαδή αν συμβεί κάτι με το παιδί Αυτοί δεν έχουν ούτε μονάδα εντατικής το παιδί θα το στείλουνε αμέσως Θεσσαλονίκη.(πόσο γρήγορα όμως)? Ούτε εντατική ενηλίκων δεν υπάρχει Δηλαδή αν συμβεί και κάτι με μένα θα στείλουν και  εμένα Θεσσαλονίκη(πόσο γρήγορα πάλι)? Εντωμεταξύ στην πρώτη μου καισαρική ο γιος μου λόγω υπογλυκαιμίας μπήκε 12 ώρες σε θερμοκοιτίδα για να το παρακολουθήσουνε επειδή ήταν χοντρούλης γεννήθηκε 4.150. Καθόλου παράξενο να το πάθω και τώρα γιατί και τώρα είναι μεγάλο το μωρό Δηλαδή αυτοι τι θα το κάνουνε θα το στείλουν Θεσσαλονίκη? Καισαρική θα μου έκανε ο ίδιος ο διευθυντής της κλινικής. Και θα πλήρωνα 30 ευρώ την ημέρα  για μονόκλινο για τέσσερις ή πέντε μέρες.τιποτα δηλαδή μπροστά σε αυτά που θα πλήρωνα στην κλινική γιατί εκεί θα ήθελα ενάμιση χιλιάρικο για την καισαρική και ο γιατρός μου είναι ακριβώς και θα πλήρωνα χίλια και .....και για αυτόν. Εν τω μεταξύ το επίδομα που θα πάρω από το ΙΚΑ είναι για γέλια γιατί είμαι τετράωρη σύμβαση. Θα πάρω 610 ευρώ πριν και 690 ευρώ μετά τη γέννα... Αν γεννήσω στο νοσοκομείο θα κρατήσω αυτά τα λεφτά και θα κάνω και μία ωραία βάπτιση Αν γεννήσω στην κλινική θα τα πληρώσω αλλά δεν θα είμαι τόσο με την ψυχή στο στόμα. Τι να κάνω βρε κορίτσια πείτε μου και εσείς Τι γνώμη σας βοήθεια θέλω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 7 λεπτά , Melody90 είπε:

Βρε mamsof τι μούτρα είναι αυτά???λίγο αισιοδοξία βρε!όλα καλά θα πάνε μας τρώει το άγχος τώρα οκ αλλά μην το κάνεις στον εαυτό σου! κορίτσια βλέπω πολύ θέμα οι κορτιζονες γιατί?εγώ το πρώτο που γέννησα προγραμματισμένη καισαρική δεν τις έκανα 38 κ 2 ήμουν! τώρα το Σάββατο που ήμουν νοσοκομείο τις έφαγα 34 κ 1 ήμουν γιατί φοβούνται για προωρότητα οκ έτσι ,αλλιώς γιατί σε ενα τελειομηνο μωράκι? βασικά αυτό που μου είπε ο διευθυντής της κλινικής ήταν ότι έχουν νέες οδηγίες κ ότι τις κάνουν τώρα μέχρι κ 37 εβδομάδων...(αυτός πάει κ έρχεται Αμερική μου είπαν)τώρα τι να σας πω. Εν τω μεταξύ έχω φάει και εγώ ένα άσχημο σκάλωμα τώρα εγώ σας είχα πει κορίτσια ότι θα γεννήσω στο Γένεσις έτσι με το γιατρό μου όπως τα ήξερα ακριβώς όπως και στο πρώτο... Τώρα που μπήκα στο νοσοκομείο και είδα πόσες κοπέλες γεννάνε εκεί το σκέφτηκα το ξανασκέφτηκα... Οι εγκαταστάσεις του νοσοκομείου είναι άψογες και όλο το κλίμα εκεί. Μου είπαν επίσης ότι προλαβαίνω ακόμα να ανοίξω καρτέλα εκεί και να μπούμε προγραμματισμένη καισαρική. Τώρα εγώ που κολλάω θα σας το πω βοηθήστε με κορίτσια! Όταν μου έκαναν εξέταση τραχήλου δεν υπήρχαν κάν προφυλακτικά περάσανε από πάνω γάντι!!! Τα ράμματα τους ειδικά για αυτούς που θα κάνουν καισαρική Δεν είναι και τα καλύτερα είναι όλα κινέζικα πολλές φορές κόβονται ή δεν έχουν οι γιατροί ακριβώς τα ράμματα που χρειάζονται (αυτά τα είδα τέσσερις μήνες που ήμουνα στα χειρουργεία τους είμαι του χώρου για αυτό) επίσης δεν υπάρχουν νεογνόλογοι είναι απλοι παιδίατροι. Δηλαδή αν συμβεί κάτι με το παιδί Αυτοί δεν έχουν ούτε μονάδα εντατικής το παιδί θα το στείλουνε αμέσως Θεσσαλονίκη.(πόσο γρήγορα όμως)? Ούτε εντατική ενηλίκων δεν υπάρχει Δηλαδή αν συμβεί και κάτι με μένα θα στείλουν και  εμένα Θεσσαλονίκη(πόσο γρήγορα πάλι)? Εντωμεταξύ στην πρώτη μου καισαρική ο γιος μου λόγω υπογλυκαιμίας μπήκε 12 ώρες σε θερμοκοιτίδα για να το παρακολουθήσουνε επειδή ήταν χοντρούλης γεννήθηκε 4.150. Καθόλου παράξενο να το πάθω και τώρα γιατί και τώρα είναι μεγάλο το μωρό Δηλαδή αυτοι τι θα το κάνουνε θα το στείλουν Θεσσαλονίκη? Καισαρική θα μου έκανε ο ίδιος ο διευθυντής της κλινικής. Και θα πλήρωνα 30 ευρώ την ημέρα  για μονόκλινο για τέσσερις ή πέντε μέρες.τιποτα δηλαδή μπροστά σε αυτά που θα πλήρωνα στην κλινική γιατί εκεί θα ήθελα ενάμιση χιλιάρικο για την καισαρική και ο γιατρός μου είναι ακριβώς και θα πλήρωνα χίλια και .....και για αυτόν. Εν τω μεταξύ το επίδομα που θα πάρω από το ΙΚΑ είναι για γέλια γιατί είμαι τετράωρη σύμβαση. Θα πάρω 610 ευρώ πριν και 690 ευρώ μετά τη γέννα... Αν γεννήσω στο νοσοκομείο θα κρατήσω αυτά τα λεφτά και θα κάνω και μία ωραία βάπτιση Αν γεννήσω στην κλινική θα τα πληρώσω αλλά δεν θα είμαι τόσο με την ψυχή στο στόμα. Τι να κάνω βρε κορίτσια πείτε μου και εσείς Τι γνώμη σας βοήθεια θέλω!!!

κοιτα εγω αν πηγαινα προγραμματισμενα δεν θα πηγαινα σε αυτη την κλινικη που αποτι φαινετε τις λειπουν τα ακρως απαραιτητα. σιγουρα θα εχουν σχεδιασει τι θα κανουν σε περιπτωση αναγκης αλλα γιατι να συμβει εστω κατι πολυ απλο κ να τρεχετε θεσσαλονικη???? δεν ξερω εγω δεν θα πηγαινα. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ προβληματισμένη με το θέμα της ένεσης.  Και ο 2ος γιατρός είπε ότι δε χρειάζεται γιατι 37+6 που θα μαι εγώ θεωρείται τελειομηνο μωρό και ώριμο.  Από την άλλη ξέρω οτι τις κάνουν κατά κόρον.  Ο άντρας μου λέει να μην τις κάνω και να ακούσω τους 2 γιατρούς . Μάλλον αυτό θα κάνω ... αλλά με βαριά καρδιά.  Μου έχει κολλήσει στο μυαλό ότι επειδή είναι καισαρική φοβάμαι μη συναντήσω θέματα με ταχυπνοια. 

Τέλος πάντων.. .

@Diana. σε 9 μέρες γενναω οπότε δεν έχει νόημα να ψαχτω με νεφρούς.  Εσύ όμως επειδή έχεις ακόμα μέρες και επειδή βρήκατε διάταση κοίταξε το μη σε πιάσει ξαφνικά. (Χτυπάω ξύλο)

@mamSof κι εγώ νομίζω σε κυριαρχεί ο πανικός τώρα.  Και γι αυτό φοβάσαι ότι μπερδεύεις συσπάσεις με κινήσεις μωρού.  Ειναι ψυχοφθόρο που σε έχει βάλει η γιατρός να μετράς ανά κάποιες ώρες κινήσεις.  Προσπάθησε τουλάχιστον να μη σε πιάνει πανικός. 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Είμαι πολύ προβληματισμένη με το θέμα της ένεσης.  Και ο 2ος γιατρός είπε ότι δε χρειάζεται γιατι 37+6 που θα μαι εγώ θεωρείται τελειομηνο μωρό και ώριμο.  Από την άλλη ξέρω οτι τις κάνουν κατά κόρον.  Ο άντρας μου λέει να μην τις κάνω και να ακούσω τους 2 γιατρούς . Μάλλον αυτό θα κάνω ... αλλά με βαριά καρδιά.  Μου έχει κολλήσει στο μυαλό ότι επειδή είναι καισαρική φοβάμαι μη συναντήσω θέματα με ταχυπνοια. 

Τέλος πάντων.. .

@Diana. σε 9 μέρες γενναω οπότε δεν έχει νόημα να ψαχτω με νεφρούς.  Εσύ όμως επειδή έχεις ακόμα μέρες και επειδή βρήκατε διάταση κοίταξε το μη σε πιάσει ξαφνικά. (Χτυπάω ξύλο)

@mamSof κι εγώ νομίζω σε κυριαρχεί ο πανικός τώρα.  Και γι αυτό φοβάσαι ότι μπερδεύεις συσπάσεις με κινήσεις μωρού.  Ειναι ψυχοφθόρο που σε έχει βάλει η γιατρός να μετράς ανά κάποιες ώρες κινήσεις.  Προσπάθησε τουλάχιστον να μη σε πιάνει πανικός. 

Farmakotriftena κι εγω ετσι οπως πανε τα πραγματα θα κανω προγραμματισμεμη καισαρικη στις στις 38 + εβδομαδες. Ο γιατρος μου δεν ανεφερε τιποτα για τις ενεσεις κορτιζονης αλλα αυριο θα τον δω και θα τον ρωτησω σχετικα. Αν και νομιζω αν ηταν να τις κανω θα το ειχε πει ηδη.

@mamSof μην ανησυχεις!Και σε εμενα το μωρο εδω και μια βδομαδα περιπου δεν δινει κλωτσιες παρα μονο κινειται. Φανταζομαι οτι αυτο συμβαινει λογω ελλειψης χωρου.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@mamSof είμαι μια βδομάδα πριν από εσένα και πλέον παρατηρώ κι εγώ διάφορα!Μόνο εξογκώματα!

@Farmakotriftena  εγώ έχω μέλλον όποτε θεωρώ ότι φοβούνται μη γεννήσω και νωρίτερα λόγω του θέματος γι αυτό και μπορεί να επιμένουν!

@Melody90 κι εγώ μπήκα στον πειρασμό για νοσοκομείο αλλα σε εμάς ο,τι τύχει σε στέλνουν Λάρισα όποτε ίσως να είμαι καλύτερα στο Ιασώ...Αν πας νοσοκομείο πιάσε και μια μαία,συμφώνησε και τι θέλει για να σας έχει από κοντά γιατί το Μόνο θέμα με νοσοκομείο και καισαρική είναι που με το που σηκωθείς το μωρό το αναλαμβάνεις εσυ αποκλειστικά...


ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Diana. είπε:

@mamSof είμαι μια βδομάδα πριν από εσένα και πλέον παρατηρώ κι εγώ διάφορα!Μόνο εξογκώματα!

@Farmakotriftena  εγώ έχω μέλλον όποτε θεωρώ ότι φοβούνται μη γεννήσω και νωρίτερα λόγω του θέματος γι αυτό και μπορεί να επιμένουν!

@Melody90 κι εγώ μπήκα στον πειρασμό για νοσοκομείο αλλα σε εμάς ο,τι τύχει σε στέλνουν Λάρισα όποτε ίσως να είμαι καλύτερα στο Ιασώ...Αν πας νοσοκομείο πιάσε και μια μαία,συμφώνησε και τι θέλει για να σας έχει από κοντά γιατί το Μόνο θέμα με νοσοκομείο και καισαρική είναι που με το που σηκωθείς το μωρό το αναλαμβάνεις εσυ αποκλειστικά...

Ναι έχεις δίκιο πάνω σ'αυτό κ εμένα μου πέρασε από το μυαλο...άκυρο τελικά το νοσοκομείο ομως που σκεφτόμουν Diana γιατί χθες πήγα στο γιατρό μου και ....αγχώθηκα....δεν βασιζομαι τελικά να πάω κάπου που δεν είναι κ οργανωμένοι.Μου είπε ότι το μωρό πήγε 3050 gr.μεσα σε 2  εβδομάδες έβαλε 1 κιλό.αρα πάλι πάμε για μωράκι 4 φεύγα....αν μπορούσε λέει θα με έβαζε στην κλινική κ θα με έδενε πάνω στο κρεβάτι για να μην κουνιεμαι.θελει ολο τον Μάιο να τον βγάλω ξάπλα λόγω του ότι κάνει συσπάσεις η μήτρα το μωρό Είναι μεγάλο και έχει κατέβει αρκετά να μην σπάσουν τα νερά η ανοίξει η παλιά τομη κ τρέχουμε!κατά τις 22-23 με το καλό θα με ξαναδεί και προγραμματίζουμε καισαρική.ελπιζει να πιάσουμε Ιούνιο για είμαι 38+ που είναι κ καλό για το μωρό.ουφφφφ...:cry:

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω πολλα γεννητουρια και το Μαιο...με το καλο να πανε ολα καλα για ολες..εγω σημερα ειμαι ενα μηνα πριν την πητ....

 

Ενεσεις κορτιζονης δεν εχω εμπειρια να σας πω...δε χρειαστηκε να κανω...σε καποιες φιλες μου εκαναν προληπτικά οι γιατροί

 

Η κορη ειναι αρκετα κινητικη στη κοιλιά...οπως και η προηγουμενη...ενω τα αγορια ολο κοιμοντουσαν και ειχαν μειωμενη κινητικοτητα...αυτη δε κινειται απλως....κανει τον νιτζα....

 

 

Εγω κινουμαι αρκετα αλλα λαχανιαζω και συχνα ανεβαζω παλμους και νιωθω κουραση...γενικα ειμαι ετοιμη να κανω μπαμ...παρολα αυτα και περπαταω και δουλειες κανω και δουλευω...

 

Συσπασεις και πετρωματα μπολικα αλλα οχι κατι με διαρκεια ...συνεχεια αλλα με μικρη διαρκεια και ακανονιστα

  • Μου αρέσει 2

Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια,

Σημερα το πρωι πηγα για καρδιοτοκογραφημα και υπερηχο, ολα καλα. Δεν καταγραφηκαν συσπασεις αν και εχω πονο στη μεση απο χθες. Το μωρο εχει εμπεδωθει με τον ποπο και πια εχει σφηνωσει και δεν ειναι καθολου πιθανο να αλλαξει θεση. Οκ, δεν πειραζει, θα παμε με καισαρικη.

Με το που ερχομαι σπιτι και παω τουαλεττα, τί να δω...αιμα!Πηρα τον γιατρο μου λεει πριν λιγο τα ειδαμε ολα, μαλλον ειναι απο τον τραχηλο. Ξαπλα και παρακολουθηση και βλεπουμε. Ουφ! Μονο οταν γεννησουμε θα ησυχασουμε!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , fani_ είπε:

Γεια σας κοριτσια,

Σημερα το πρωι πηγα για καρδιοτοκογραφημα και υπερηχο, ολα καλα. Δεν καταγραφηκαν συσπασεις αν και εχω πονο στη μεση απο χθες. Το μωρο εχει εμπεδωθει με τον ποπο και πια εχει σφηνωσει και δεν ειναι καθολου πιθανο να αλλαξει θεση. Οκ, δεν πειραζει, θα παμε με καισαρικη.

Με το που ερχομαι σπιτι και παω τουαλεττα, τί να δω...αιμα!Πηρα τον γιατρο μου λεει πριν λιγο τα ειδαμε ολα, μαλλον ειναι απο τον τραχηλο. Ξαπλα και παρακολουθηση και βλεπουμε. Ουφ! Μονο οταν γεννησουμε θα ησυχασουμε!!!

Αχ βρε @fani_ πάλι ξάπλα ε;; να σου πω όμως το αίμα ήταν μπόλικο ή είχες λίγο με βλεννα;

@Diana. έτσι μου έρχεται να αρπάξω μια από το ράφι και να κάνω  (κρυφά από τον άντρα μου και το doc χαχα) όσο το ψάχνω παντού βρίσκω ότι κάνουν. Και στις μανούλες Μάιου με ένα κορίτσι που είμαστε κοντά στις μέρες και θα κάνει καισαρική  (38+1) θα κάνει. 

Κι εδώ στη δουλειά ένα κορίτσι που γέννησε πριν λίγες μέρες καισαρική στις 38 έκανε.. .  Από την άλλη φοβαμαι να παρακαμψω 2 γυναικολογους.  

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Αχ βρε @fani_ πάλι ξάπλα ε;; να σου πω όμως το αίμα ήταν μπόλικο ή είχες λίγο με βλεννα;

@Diana. έτσι μου έρχεται να αρπάξω μια από το ράφι και να κάνω  (κρυφά από τον άντρα μου και το doc χαχα) όσο το ψάχνω παντού βρίσκω ότι κάνουν. Και στις μανούλες Μάιου με ένα κορίτσι που είμαστε κοντά στις μέρες και θα κάνει καισαρική  (38+1) θα κάνει. 

Κι εδώ στη δουλειά ένα κορίτσι που γέννησε πριν λίγες μέρες καισαρική στις 38 έκανε.. .  Από την άλλη φοβαμαι να παρακαμψω 2 γυναικολογους.  

Βρε φιλεναδα ξεκολλα...πες οτι δεν ξερεις ποτε γεννας.

Δεν μπορω να πιστευω οτι δυο γιατροι θα αφηναν ενα μωρο τελειομηνο να αντιμετωπισει το οποιοδηποτε προβλημα. 

Βαθιες ανασες...γεννας κωλοφαρδη.

Εγω σημερα εχω πονακια περιοδου...πφφφ.

  • Μου αρέσει 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 50 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Αχ βρε @fani_ πάλι ξάπλα ε;; να σου πω όμως το αίμα ήταν μπόλικο ή είχες λίγο με βλεννα;

@Diana. έτσι μου έρχεται να αρπάξω μια από το ράφι και να κάνω  (κρυφά από τον άντρα μου και το doc χαχα) όσο το ψάχνω παντού βρίσκω ότι κάνουν. Και στις μανούλες Μάιου με ένα κορίτσι που είμαστε κοντά στις μέρες και θα κάνει καισαρική  (38+1) θα κάνει. 

Κι εδώ στη δουλειά ένα κορίτσι που γέννησε πριν λίγες μέρες καισαρική στις 38 έκανε.. .  Από την άλλη φοβαμαι να παρακαμψω 2 γυναικολογους.  

Το αιμα ευτυχως δεν ηταν μπολικο. Ελπιζω να μην ξαναδω..οσο για τη βλεννα ειναι λιγο παραπανω αυτες τις μερες αλλα δε μπορω να πω οτι ειναι κατι το αξιοσημειωτο. Εν τω μεταξυ ο ντοκ ειπε οτι δεν χρειαζονται οι ενεσεις κορτιζονης. Βεβαια οταν τον ρωτησα ειχαμε δεδομενο το 25/5..με το που ειδα το αιματακι προβληματιστηκα και για αυτο!γιατι αλλο 38+ και αλλο 36+. 

Τί να πω βρε φιλεναδα, θα τρελαθω μεχρι να γεννησω. Στον υπερηχο ο γιατρος που μου τον εκανε στην κλινικη λεει στον δικο μου "λειπει κατι;" εστιαζοντας στην σπονδυλικη στηλη του μωρου. Λεω τί λειπει βρε παιδια? Τελικα μου ειπε οτι του φανηκε οτι ελειπε σπονδυλος αλλα τελικα ειχε ανοιξει λιγο η σπονδ. στηλη (το ειδα κ εγω) απο την πιεση που εχει το μπεμπε λογω της θεσης του. Και μετα μου λενε ηρεμησε, δεν θελει αγχος..Πειτε μου εσεις πώς μπορω να το πετυχω!!

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από εμένα!! Το Σάββατο που μας πέρασε ήρθα Αθήνα με τον άντρα μου να ειμαι πιο ασφαλής καθώς Κυριακή θα έφευγε Καλαμάτα κ θα επέστρεφε Τρίτη κ δεν ήθελα να μείνω στο νησί.. Τετάρτη θα γυρνούσαμε νησί γιατί δούλευε Πέμπτη-Σαββατο κ Κυριακή πάλι Αθήνα. Τρίτη μεσημέρι που λέτε, ξεκινούν κάτι πόνοι ψηλά στην κοιλιά ανυπόφοροι.. δακρυζα.. (σ.σ. Κυριακή μπήκα στον 9ο). Ευτυχώς είχα κλείσει ένα ραντεβού της τελευταίας στιγμής στον γιατρό μου για να ειμαι σίγουρη πριν φύγουμε για νησί. Πάω στο ιατρείο 7 το απόγευμα κλαίγοντας από τον πόνο, Με βλέπει στις 9 (!) Κ επειδή όλο αυτό το 2ωρο πήγαινα κάθε 5' τουαλέτα μου λέει ότι 99% έχω Ουρολοίμωξη η οποία προκαλεί πρόωρο τοκετό κ συσπάσεις.. βλέπει το μωρό, 2.600 kg, ο τράχηλος επίσης ξεκίνησε να ανοίγει, μου ζητάει εξετάσεις ούρων για το επόμενο πρωί κ αμέσως μετά αντιβιωση. Σήμερα πήρα τις εξετάσεις, αρνητικές. Δεν έχω Ουρολοίμωξη. Φυσικά κ δεν έφυγα για το νησί, έμεινα εδώ κ μετράω τις ώρες να πάει Κυριακή να έρθει ο άντρας μου. Περιμένω να δει το mail o γιατρός μου να μου πει τι να κάνω.. λέτε να είναι κ αυτό ψυχολογικό? Τόσο πολύ δύναμη το αγχος/Η κούραση/Η πίεση που να προκάλεσαν τόσους πόνους? Απ την άλλη έφαγα κοκκινιστό χοιρινό, ίσως βαρύ για τη διατροφή μου. Τι να πω δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω, κόντεψα να γεννησω! Κ μετά την εξέταση απλά πέρασε..  έφαγα κ ένα καλαμάκι κοτόπουλο κ κοιμήθηκα..

Όλες τελικά κ από μια ιστορία :razz:

Ανυπομονώ να αρχίσουμε να ξεγενναμε μια μια και να πανε ολα καλά!! 

Μόλις μίλησα και με τον γιατρό. Προπαρασκευαστικές ωδίνες!!

Ευτυχώς σταματάω αντιβίωση  (τσάμπα την πήρα κιόλας :?)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, iwanna24 είπε:

Βρε φιλεναδα ξεκολλα...πες οτι δεν ξερεις ποτε γεννας.

Δεν μπορω να πιστευω οτι δυο γιατροι θα αφηναν ενα μωρο τελειομηνο να αντιμετωπισει το οποιοδηποτε προβλημα. 

Βαθιες ανασες...γεννας κωλοφαρδη.

Εγω σημερα εχω πονακια περιοδου...πφφφ.

Κι εγώ έχω έχω πόνους περιόδου σήμερα φουλ!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια διακρίνω έναν πανικό τώρα που φτάνουμε στο τέλος!  Καλέ τον φάγαμε τον γάιδαρο!

Εδώ όλα θεωρώ υπό έλεγχο. ... Η κοιλια τεράστια, οι κινήσεις δυσκολεύουν....

Ο άντρας μου ευτυχώς δεν θα φύγει ταξίδι αυτόν τον μήνα γιατί τέταρτη μπαίνω και εγω στον 9ο! Αλλά την Κυριακή έρχονται πεθερικα και βαριεμαιαιαιαιι. Άσε που θεωρώ ότι δεν καταλαβαινουν, να με αφήσουν στην ησυχία μου άιντε! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, fani_ είπε:

Το αιμα ευτυχως δεν ηταν μπολικο. Ελπιζω να μην ξαναδω..οσο για τη βλεννα ειναι λιγο παραπανω αυτες τις μερες αλλα δε μπορω να πω οτι ειναι κατι το αξιοσημειωτο. Εν τω μεταξυ ο ντοκ ειπε οτι δεν χρειαζονται οι ενεσεις κορτιζονης. Βεβαια οταν τον ρωτησα ειχαμε δεδομενο το 25/5..με το που ειδα το αιματακι προβληματιστηκα και για αυτο!γιατι αλλο 38+ και αλλο 36+. 

Τί να πω βρε φιλεναδα, θα τρελαθω μεχρι να γεννησω. Στον υπερηχο ο γιατρος που μου τον εκανε στην κλινικη λεει στον δικο μου "λειπει κατι;" εστιαζοντας στην σπονδυλικη στηλη του μωρου. Λεω τί λειπει βρε παιδια? Τελικα μου ειπε οτι του φανηκε οτι ελειπε σπονδυλος αλλα τελικα ειχε ανοιξει λιγο η σπονδ. στηλη (το ειδα κ εγω) απο την πιεση που εχει το μπεμπε λογω της θεσης του. Και μετα μου λενε ηρεμησε, δεν θελει αγχος..Πειτε μου εσεις πώς μπορω να το πετυχω!!

Κι εγώ θα είχα αγχωθεί.  Αλλά όλα καλά!! Να ρωτήσεις το doc για τις ενέσεις και να μου πεις μουαχαχαχα

Για τη βλεννα σε αίμα σε ρώτησα γιατί είναι και σύμπτωμα τοκετού  (τραχηλικο πωμα που λένε) αλλά δεν είναι ποσότητα.  Ειναι συνήθως μια βλεννη  με ελάχιστο αίμα. 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...