Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

Θα μαι 38 παρά μια ημέρα. Αυτό φοβάμαι. Που ίσως φοβάμαι άδικα γιατί σιγά μην κάνει διάφορα το 37+6 Με το 38.

 ο γιατρός μου λέει  ούτε στις 36 χρειάζεται πόσο μάλλον 37 ή 38. Αντίστοιχα ρώτησα τώρα 3 φίλες μου και οι 3 έκαναν και μια κοπέλα πελάτισσα μου που γέννησε πριν λίγες μέρες θυμάμαι ότι της είχα δώσει. 

Κάνω αυτά που κοροϊδεύω τώρα το ξέρω.  Ότι δλδ δεν εμπιστεύομαι τον γιατρό μου αλλά εμπειρίες άλλων γυναικών. 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Farmakotriftena είπε:

Θα μαι 38 παρά μια ημέρα. Αυτό φοβάμαι. Που ίσως φοβάμαι άδικα γιατί σιγά μην κάνει διάφορα το 37+6 Με το 38.

 ο γιατρός μου λέει  ούτε στις 36 χρειάζεται πόσο μάλλον 37 ή 38. Αντίστοιχα ρώτησα τώρα 3 φίλες μου και οι 3 έκαναν και μια κοπέλα πελάτισσα μου που γέννησε πριν λίγες μέρες θυμάμαι ότι της είχα δώσει. 

Κάνω αυτά που κοροϊδεύω τώρα το ξέρω.  Ότι δλδ δεν εμπιστεύομαι τον γιατρό μου αλλά εμπειρίες άλλων γυναικών. 

Τι να σου πω?!?

Εγω 2 κοπελες σου ειπα δεν κανανε.

Γενικα, δεν εχω ακουσει καμια να κανει μετα τις 36 βδομαδες...αν ομως εχεις αγχος ρωτα κανα αλλο γιατρο...

 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Θα μαι 38 παρά μια ημέρα. Αυτό φοβάμαι. Που ίσως φοβάμαι άδικα γιατί σιγά μην κάνει διάφορα το 37+6 Με το 38.

 ο γιατρός μου λέει  ούτε στις 36 χρειάζεται πόσο μάλλον 37 ή 38. Αντίστοιχα ρώτησα τώρα 3 φίλες μου και οι 3 έκαναν και μια κοπέλα πελάτισσα μου που γέννησε πριν λίγες μέρες θυμάμαι ότι της είχα δώσει. 

Κάνω αυτά που κοροϊδεύω τώρα το ξέρω.  Ότι δλδ δεν εμπιστεύομαι τον γιατρό μου αλλά εμπειρίες άλλων γυναικών. 

κ εγω 1 κοπελα ξερω οτι δεν εκανε. νομιζω ειναι πολυ προλιπτικο να κανεις σε τελειομηνο μωρο ενεσεις μην ανχωνεσε για μια μερα δεν παιζει ρολο βρε σε τοσο προχωρημενη εγκυμοσυνη! ελα ολα τελεια θα πανε εφτασες πια στο τελος τυχερουλα!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Θα μαι 38 παρά μια ημέρα. Αυτό φοβάμαι. Που ίσως φοβάμαι άδικα γιατί σιγά μην κάνει διάφορα το 37+6 Με το 38.

 ο γιατρός μου λέει  ούτε στις 36 χρειάζεται πόσο μάλλον 37 ή 38. Αντίστοιχα ρώτησα τώρα 3 φίλες μου και οι 3 έκαναν και μια κοπέλα πελάτισσα μου που γέννησε πριν λίγες μέρες θυμάμαι ότι της είχα δώσει. 

Κάνω αυτά που κοροϊδεύω τώρα το ξέρω.  Ότι δλδ δεν εμπιστεύομαι τον γιατρό μου αλλά εμπειρίες άλλων γυναικών. 

Κορίτσι μου απο τη στιγμή που εχεις κλεισει τον 8ο,το αναπνευστικο του μωρού ειναι ωριμο! Και εγω μεχρι τις 34 wks ξερω οτι γινονται...  Μην αγχώνεσαι και μοιρασου τς προβληματισμους με το γιατρο σου!! 

Σορυ για την σφηνα!! :)

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Farmakotriftena είπε:

Μεγάλο θέμα τελικά αυτή με τις ενέσεις κορτιζόνης. Κι εγώ είχα κάνει στην κόρη μου(αλλά γιατί φοβόμασταν για προωρο) και απ όσο ξέρω κάνουν σε προγραμματισμένη καισαρική. Ωστόσο μίλησα με τον δικό μου γιατρό πριν μισή ώρα και μου είπε ότι δε χρειάζεται για στις 38 που θα είμαι εγώ είναι ώριμο πλέον το μωρό.. 

Από την άλλη ξέρω πως οι περισσότεροι κάνουν.. . Σκέφτομαι να ρωτήσω κι άλλον γυναικολόγο γιατί ειμαι σε δίλλημα. 

Είναι αυτό που λες,ότι με τον φυσιολογικό καθαρίζουν τα πνευμόνια.με την καισαρική τις κάνουν κάποιοι γιατροί για αποφυγή ταχυπνοιας

Κτ το οποίο από μόνο του δ είναι κτ σοβαρό κ ανησυχητικό,αλλά κρατάνε το μωρό σε παρακολούθηση ένα 24ωρο

Δ νομίζω ότι έχει νόημα να ρωτήσεις άλλο γιατρό,σημασία έχει τι προτείνει ο δικός σου

Στην έκτακτη καισαρική αλλά είναι αυτά τα οποία προέχουν,οπότε κ στις 37να γίνει το τελευταίο που σκέφτονται είναι η κορτιζονη

Επίσης για μια μέρα ειδικά δ είναι τπτ,μην το σκέφτεσαι.στην πρώτη μπήκα με πρόκληση 39+2,το βράδυ καισαρική χωρίς κορτιζονη.στη δεύτερη προγραμματισμένη καισαρική στις 38+2 κ ενέσεις κορτιζόνης δύο βδομάδες πριν

Η αδερφή μου πχ στις 37 που πήγαινε για φυσιολογικό κ έκανε έκτακτη,εκείνη την ώρα ούτε κορτιζόνη υπήρχε χρόνος να σκεφτούν ούτε τπτ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τη βοήθεια που λέτε κορίτσια, εγώ θα έχω για καμια 10αριά μέρες τη μητέρα μου και αυτό για το σπίτι κυρίως από άποψη καθαριότητας και για κανά μαγείρεμα..πιστεύω πως θα τα καταφέρναμε και μόνοι μας αν δεν είχαμε αυτή τη δυνατότητα..αλλά αφού μπορεί να πάρει άδεια να με βοηθήσει δε θα πω όχι..γιατί αν τα καταφέρω με το θηλασμό και ξυπνάω κάθε 3 ώρες θα μαι σα ζόμπι φαντάζομαι..

Θα έρθει και η πεθερά μου από επαρχία βέβαια να δει το μωρό, 1ο εγγόνι βλέπετε, αλλά έχουμε συνεννοηθεί να μείνει εδώ μόνο όσο θα βρίσκομαι στο μαιευτήριο, γιατί το σπίτι είναι δυάρι και όταν θα γυρίσουμε πρώτον θέλω να μαστε μόνοι μας τις πρώτες ώρες και δεύτερον αν είναι να έχω κάποιον για βοήθεια, αισθάνομαι πιο άνετα με τη μητέρα μου..επειδή έχουμε και συγγενείς κοντά έχει προτείνει να πηγαινοέρχεται για να μένουμε και λίγο μόνοι μας..

δεν ξέρω τι είναι politically correct σε αυτές τις περιπτώσεις αλλά φαντάζομαι ότι μας κάνει να νιώθουμε πιο άνετα..


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vikib είπε:

Είναι αυτό που λες,ότι με τον φυσιολογικό καθαρίζουν τα πνευμόνια.με την καισαρική τις κάνουν κάποιοι γιατροί για αποφυγή ταχυπνοιας

Κτ το οποίο από μόνο του δ είναι κτ σοβαρό κ ανησυχητικό,αλλά κρατάνε το μωρό σε παρακολούθηση ένα 24ωρο

Δ νομίζω ότι έχει νόημα να ρωτήσεις άλλο γιατρό,σημασία έχει τι προτείνει ο δικός σου

Στην έκτακτη καισαρική αλλά είναι αυτά τα οποία προέχουν,οπότε κ στις 37να γίνει το τελευταίο που σκέφτονται είναι η κορτιζονη

Επίσης για μια μέρα ειδικά δ είναι τπτ,μην το σκέφτεσαι.στην πρώτη μπήκα με πρόκληση 39+2,το βράδυ καισαρική χωρίς κορτιζονη.στη δεύτερη προγραμματισμένη καισαρική στις 38+2 κ ενέσεις κορτιζόνης δύο βδομάδες πριν

Η αδερφή μου πχ στις 37 που πήγαινε για φυσιολογικό κ έκανε έκτακτη,εκείνη την ώρα ούτε κορτιζόνη υπήρχε χρόνος να σκεφτούν ούτε τπτ

Κορίτσι ναι,  ακριβώς γι αυτό.  Για την ταχυπνοια.  Διάβασα πως μεγάλο ποσοστό νεογνών παρουσίασαν ταχυπνοια μετά από καισαρική τομή.  Προγραμματισμένη.  Οχι καισαρική που προκύπτει έπειτα από πρόκληση ή ανεπιτυχη ολοκλήρωση φτ

Εσύ έκανες σε προγραμματισμένη καισαρική 2 βδομάδες πριν! Η αδερφή σου, σίγουρα αφού έγινε  τελευταία στιγμή τελικά καισαρική δεν πρόλαβαν όμως ίσως αν ήταν ώρα σε αναμονή για φτ ίσως και αυτό να έπαιξε ρόλο στην ωρίμανση των πνευμόνων. Τελικά ίσως είναι και στην κρίση του κάθε γυναικολογου.  Απ ότι αντιλαμβάνομαι ο καθένας κάνει τα δικά του. 

Ο δικος μου, μου τα χάλασε φέτος.  Αν γυρνούσα πίσω το χρόνο,  θα τον άλλαζα.  Δευτέρα που πήγα και κλείσαμε την καισαρική στον υπέρηχο είδε μόνο τους χτύπους της καρδιάς και τέλος.  2' με κράτησε.  Και του λέω καλά κιλά και μετρήσεις δεν θα κανουμε; και μου λέει όχι γιατί έκανες doppler πριν 3 βδομάδες και ήταν όλα άψογα.  Και του λέω θέλω να ξέρω κιλά για να είμαστε σίγουροι για τις 37+6... ούτε καν αμνιακα είδε. Και θα ξαναπάω Δευτέρα  (κατόπιν δικής μου παρότρυνσης)

@evaki_ εγώ όταν γέννησα την κόρη μου δεν ήθελα κανέναν. Ειδικά την μανα μου που έχουμε και μια κοντριτσα απαπα.  Εφιάλτης.  Τώρα μόνο τον άντρα μου θέλω. 

Μου λέει χθες η μάνα μου, ότι όσο είμαι στο μαιευτήριο τις καθημερινές θα είναι μαζί μου απο το πρωί μέχρι το μεσημέρι που θα γυρνάει να παίρνει την μικρή από το παιδικό.  Απαπαπ  της λέω όχι μια χαρά θα τα καταφέρω έχω τις μαιες σε ό,τι χρειαστώ !!!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εχω βοηθεια παλι καλα γτ δν ξερω πως θα τα εβγαζα περα ..ειχα και στο πρωτο ..αλλα τωρα με ενα μωρο 21 μηνων και ενα βρεφος εε οσο να πεις την χριαζομε και με το παραπανω εχω και μεγαλο σπιτι..για αυτο οποιος θελει καλοδεχουμενος ειδικα με την καθαριοτιτα ....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Κορίτσι ναι,  ακριβώς γι αυτό.  Για την ταχυπνοια.  Διάβασα πως μεγάλο ποσοστό νεογνών παρουσίασαν ταχυπνοια μετά από καισαρική τομή.  Προγραμματισμένη.  Οχι καισαρική που προκύπτει έπειτα από πρόκληση ή ανεπιτυχη ολοκλήρωση φτ

Εσύ έκανες σε προγραμματισμένη καισαρική 2 βδομάδες πριν! Η αδερφή σου, σίγουρα αφού έγινε  τελευταία στιγμή τελικά καισαρική δεν πρόλαβαν όμως ίσως αν ήταν ώρα σε αναμονή για φτ ίσως και αυτό να έπαιξε ρόλο στην ωρίμανση των πνευμόνων. Τελικά ίσως είναι και στην κρίση του κάθε γυναικολογου.  Απ ότι αντιλαμβάνομαι ο καθένας κάνει τα δικά του. 

Ο δικος μου, μου τα χάλασε φέτος.  Αν γυρνούσα πίσω το χρόνο,  θα τον άλλαζα.  Δευτέρα που πήγα και κλείσαμε την καισαρική στον υπέρηχο είδε μόνο τους χτύπους της καρδιάς και τέλος.  2' με κράτησε.  Και του λέω καλά κιλά και μετρήσεις δεν θα κανουμε; και μου λέει όχι γιατί έκανες doppler πριν 3 βδομάδες και ήταν όλα άψογα.  Και του λέω θέλω να ξέρω κιλά για να είμαστε σίγουροι για τις 37+6... ούτε καν αμνιακα είδε. Και θα ξαναπάω Δευτέρα  (κατόπιν δικής μου παρότρυνσης)

@evaki_ εγώ όταν γέννησα την κόρη μου δεν ήθελα κανέναν. Ειδικά την μανα μου που έχουμε και μια κοντριτσα απαπα.  Εφιάλτης.  Τώρα μόνο τον άντρα μου θέλω. 

Μου λέει χθες η μάνα μου, ότι όσο είμαι στο μαιευτήριο τις καθημερινές θα είναι μαζί μου απο το πρωί μέχρι το μεσημέρι που θα γυρνάει να παίρνει την μικρή από το παιδικό.  Απαπαπ  της λέω όχι μια χαρά θα τα καταφέρω έχω τις μαιες σε ό,τι χρειαστώ !!!

Έχεις κάποια ανησυχία για το βάρος;κ ο δικός μου πολύ λιγομίλητος.στη δεύτερη ούτε βάρος έλεγε,ούτε φύλο.να πας όμως για να είσαι ηρεμη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , vikib είπε:

Έχεις κάποια ανησυχία για το βάρος;κ ο δικός μου πολύ λιγομίλητος.στη δεύτερη ούτε βάρος έλεγε,ούτε φύλο.να πας όμως για να είσαι ηρεμη

Απλά επειδή μπαίνω σε 10 μέρες να γεννήσω θέλω να ξέρω ότι έχει ανέβει σε κιλά. doppler το είχα κάνει στις 33βδομαδες και ήταν 2250. Πωε είναι τόσο σίγουρος ότι τώρα έχει ανέβει σε ικανοποιητικά κιλά. Θα τα δω τη Δευτέρα όλα αυτά.. .


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπόν κορίτσια για τις κορτιζόνες καλο είναι να γίνουν σε καισαρική ακόμα κι αν γεννησουμε στις 38 ειδικά για όσες περιμένουμε αγόρι... Ρώτησα παιδίατρο κ 2 γυναικολόγους. Κι εγώ δεν ήθελα να τις κάνω αλλά δε με βλέπω να τις αποφεύγω.... @Farmakotriftena εσυ νεφρούς κοίταξες σε αυτήν την εγκυμοσυνη;


ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Diana. είπε:

Λοιπόν κορίτσια για τις κορτιζόνες καλο είναι να γίνουν σε καισαρική ακόμα κι αν γεννησουμε στις 38 ειδικά για όσες περιμένουμε αγόρι... Ρώτησα παιδίατρο κ 2 γυναικολόγους. Κι εγώ δεν ήθελα να τις κάνω αλλά δε με βλέπω να τις αποφεύγω.... @Farmakotriftena εσυ νεφρούς κοίταξες σε αυτήν την εγκυμοσυνη;

Πότε σου είπαν ότι πρέπει να γινουν; 24ωρες πριν; μια βδομάδα πριν; Με καισαρική θα πας;

Νεφρούς όχι δεν κοίταξα καθόλου επειδή δεν με έπιασε πόνος σε αυτή την εγκυμοσύνη.  Εσύ έχεις κάποιο νεότερο με την κατάσταση σου;


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τις κάνω όταν κλείσω 35.Θα γεννήσω κλεισμένες 38 με καισαρική αν όλα πάνε καλά! Γύρω στις 20 θα ξανακάνω υπέρηχο στα νεφρά και βλέπουμε!

Και τώρα σε πιάνουν πάντως αν τις κάνεις! Ο γιατρός σου τι λεει;

 


ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Πολυ με εχει αγχωσει και πιεσει το θεμα με τις κινησεις του μωρου...

Καθομαι σπιτι μου ησυχα αλλα πλεον αμφιβαλλω για το τι καταλαβαινω!

Κραταω αρχειο πια ...

Αλλα οι κινησεις του δεν ειναι οπως πριν παντα ... κλωτσιες μπουνιες ... μπορει απλα να κουνηθει ...

Κι εχω λιγο τρομοκρατηθει μην δεν καταλαβω κατι καλα ...

Αν ειναι κινηση ή συσπαση δλδ ...

Ξερω οτι το μυαλο μου παει στο κακο ... αλλα δεν μπορω ... εχω φοβια μαλλον ... βεβαια λογω των ιστοριων που ξερω δυστυχως ...

Και κυριως επειδη η μπεμπα κλωτσουσε και δεν εκανε απλα βολτες .... αχ αχ!

Εκει που λες ολα καλα .... Τωρα καταλαβαινω την φιλη μου που τοτε ειχε μια χαρα εγκυμοσυνη και μονο στο τελος δεν ειχε γυρισει το μωρο κι επρεπε να κανει καισαρικη και ειχε σκασει! Ενω εγω και τι δεν ειχα στην εγκυμοσυνη του γιου ... μονο εντελως ξαπλα στο κρεββατι δεν εκανα ... κι ελεγα για δες τι κανουν οι ορμονες ... Αλλα τωρα την καταλαβαινω :)

Μουντιλα εχουμε εδω με κατι ψιχαλες ... Αλλα τωρα ειναι το τελευταιο που με νοιαζει ...

Οσες εχετε μεγαλυτερα παιδακια ... θα κανετε καποιο δωρο στις δασκαλες τους τωρα που κλεινουν τα σχολεια; Στο fb ολο τετοια διαβαζω .... Για πειτε ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...