Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Sisheido είπε:

      Κορίτσι μου λυπάμαι για την εξέλιξη... Πάντα έλεγα καλύτερα να μη πιάσω πάρα να χαθεί στη πορεία το όνειρο! 

      Αγκάλιασε το παιδάκι σου και συνέχισε όσο αντέχεις! Έχω κι εγώ ένα γιο 4ων από την 3η εμβρυομεταφορα και παλέψαμε για τα αδελφάκια... στο τέλος τα καταφέραμε με τροποποιημενο φυσικό κύκλο και γίναμε τριτεκνοι!

      Εύχομαι η βλαστοκυστουλα σας την επόμενη φορά να σας γεμίσει την αγκαλιά!!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      • Καλή τύχη! 1

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

καλησπέρα κορίτσια!

Αστεράκια μου, προσπαθώ να θηλάσω όσο μπορώ. Τον γιο μου τον θήλασα αποκλειστικά 18 μήνες. Με το μωρό τώρα νιώθω ότι δεν έχω γάλα ή δεν χορταίνει. Κάποια στιγμή εκεί που τρώει βάζει τα κλάματα , τεντώνεται , σφίγγεται, κοκκινίζει. Σκέφτομαι μήπως τον ενοχλεί η ροή που δεν είναι πολλή , όπως στα πρώτα λεπτά του θηλασμού, ή τελείωσε το γάλα. 

Ύστερα από μιάμιση ώρα, αρκετές φορές, ξαναπεινάει κι ενώ τον βάζω πάλι στο στήθος, θηλάζει όσο έχει το οποίο απ ό,τι καταλαβαίνω δεν του αρκεί. 

Την άλλη βδομάδα θα πάμε στον παιδίατρο να δω τι θα μου πει κι αυτός.

Εν τω μεταξύ βγάζει πολλές γουλιές, σκέφτομαι μην έχει παλινδρόμηση. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 38 λεπτά , evaki_ είπε:

Ευχαριστω κορίτσια !! Ειχα αρχισει ν ανησυχω!! 

@Αστεράκια μου οι κολικοι ομως δεν τα κανουν να κλαινε;; αυτη την εντυπωση ειχα..αν οχι τοτε ειναι πιθανο!! 

@Melody90 ναι ενας λογος που θελαμε νωρις νωρις ηταν για να μην πολυκαταλαβαινει!! Χαχα αλλα χειμωνα με το κρυο δε θελω με τιποτα..οποτε θα ναι 11 μηνων στη βαφτιση του πρωτα ο Θεος..

@iwanna24 τεντωνεται κιολας οταν σου κανει ετσι;; μαλλον πρεπει να σηνηθισουμε τους ηχους αληθεια είναι !! Και εγω μιλησα με τη παιδιατρο πριν λιγο και μου ειπε πως μαλλον ειναι λογω της παλινδρομησης της κρυφης που κανει και να του δωσω περισσοτερο σιροπακι..θα δείξει..

Τεντωνει ποδαρακια, ναι!

Πρεπει να το συνηθισουμε. Δεν γινεται αλλιως. Εγω στην αρχη αγχωνομουν αλλα πλεον το εμαθα.!

  • Μου αρέσει 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Lia21 είπε:

καλησπέρα κορίτσια!

Αστεράκια μου, προσπαθώ να θηλάσω όσο μπορώ. Τον γιο μου τον θήλασα αποκλειστικά 18 μήνες. Με το μωρό τώρα νιώθω ότι δεν έχω γάλα ή δεν χορταίνει. Κάποια στιγμή εκεί που τρώει βάζει τα κλάματα , τεντώνεται , σφίγγεται, κοκκινίζει. Σκέφτομαι μήπως τον ενοχλεί η ροή που δεν είναι πολλή , όπως στα πρώτα λεπτά του θηλασμού, ή τελείωσε το γάλα. 

Ύστερα από μιάμιση ώρα, αρκετές φορές, ξαναπεινάει κι ενώ τον βάζω πάλι στο στήθος, θηλάζει όσο έχει το οποίο απ ό,τι καταλαβαίνω δεν του αρκεί. 

Την άλλη βδομάδα θα πάμε στον παιδίατρο να δω τι θα μου πει κι αυτός.

Εν τω μεταξύ βγάζει πολλές γουλιές, σκέφτομαι μην έχει παλινδρόμηση. 

Αυτα που περιγράφεις περναμε κι εμεις!τεντωνεται, σφιγγεται, κλαιει..σε εμας οφειλεται στην παλινδρομηση το οτι τρωει λιγο καθε μιαμιση ωρα περίπου!  Χορταίνει απλα θελει μικρα και συχνα γευματα! Και βαρος παιρνει και με το παραπανω..

Αν κλαιει δοκιμασε να το ηρεμησεις και μετα απο λιγο βαλτο στο αλλο στηθος.. σ εμας πιάνει..

Δες και τι θα σου πει ο παιδιατρος!


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, evaki_ είπε:

Ευχαριστω κορίτσια !! Ειχα αρχισει ν ανησυχω!! 

@Αστεράκια μου οι κολικοι ομως δεν τα κανουν να κλαινε;; αυτη την εντυπωση ειχα..αν οχι τοτε ειναι πιθανο!! 

@Melody90 ναι ενας λογος που θελαμε νωρις νωρις ηταν για να μην πολυκαταλαβαινει!! Χαχα αλλα χειμωνα με το κρυο δε θελω με τιποτα..οποτε θα ναι 11 μηνων στη βαφτιση του πρωτα ο Θεος..

@iwanna24 τεντωνεται κιολας οταν σου κανει ετσι;; μαλλον πρεπει να σηνηθισουμε τους ηχους αληθεια είναι !! Και εγω μιλησα με τη παιδιατρο πριν λιγο και μου ειπε πως μαλλον ειναι λογω της παλινδρομησης της κρυφης που κανει και να του δωσω περισσοτερο σιροπακι..θα δείξει..

 

Παράθεση

Εμάς γκρίνιαζε στόύς κόλίκόύς έίχέ πολλά άέρίά.Άνήσύχή ήταν κάί μάζευε ή τέντώνέ τά πόδάράκίά τής άπό κλάμά τίποτα τό έντονα Ίσως γίάτί την βγάζάμέ μπρόύμύτά άγκάλίά και άνάκόύφίζότάν σχεδόν την πέρίσσότέρή ώρά. Νόμίζώ έίνάί τό άγχος πόύ έχόύμέ όί μάνόύλές κάί τά βλέπόύμέ όλά πέρίέργά.Έύχόμάί κάθέ μάνόύλά νά πρόσπέράσέί τό άγχος τής κάί νά άπόλάύσέί τό ύπέρόχό τάξίδί τής μήτρότήτάς.

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας μανούλες

Εγώ σκέφτομαι για βάφτιση τα Χριστουγεννα... Ξέρω είναι χειμώνας αλλά είναι η αγαπημένη μου εποχή! 

Ρε κορίτσια πιπίλα έχετε δώσει?  Με τον θηλασμο λέει δεν κάνει και έχω μπει όλες φορές στον πειρασμό...

Ο άντρας μου έφυγε εκτός Αθηνών για 5 μέρες και έχω χεστει πάνω μου. Έχω και τις σκατοενεσεις ηπαρινης ααααα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κοριτσια σας ζηλευω...

εγω ακομα δεν εχω γεννησει και εσεις φτασατε να λετε για βαφτισεις...

ουφ...ο μπεμπης μου δεν θελει να βγει..

αλλα το πολυ μεχρι τελος εβδομαδας θα τον εχω αγκαλίτσα.

ειχε περασει καμια τις 40 εβδομαδες;

να χαιρεστε τα μωρουλια σας.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Lia21 είπε:

καλησπέρα κορίτσια!

Αστεράκια μου, προσπαθώ να θηλάσω όσο μπορώ. Τον γιο μου τον θήλασα αποκλειστικά 18 μήνες. Με το μωρό τώρα νιώθω ότι δεν έχω γάλα ή δεν χορταίνει. Κάποια στιγμή εκεί που τρώει βάζει τα κλάματα , τεντώνεται , σφίγγεται, κοκκινίζει. Σκέφτομαι μήπως τον ενοχλεί η ροή που δεν είναι πολλή , όπως στα πρώτα λεπτά του θηλασμού, ή τελείωσε το γάλα. 

Ύστερα από μιάμιση ώρα, αρκετές φορές, ξαναπεινάει κι ενώ τον βάζω πάλι στο στήθος, θηλάζει όσο έχει το οποίο απ ό,τι καταλαβαίνω δεν του αρκεί. 

Την άλλη βδομάδα θα πάμε στον παιδίατρο να δω τι θα μου πει κι αυτός.

Εν τω μεταξύ βγάζει πολλές γουλιές, σκέφτομαι μην έχει παλινδρόμηση. 

Κι εγώ το ίδιο... απλά σε μένα πάνω από μια ώρα δεν μένει εκτός στήθους. Το μωρό μόνο τη νύχτα δεν το θηλάζω . Κατά τα άλλα θηλάζω ατελείωτες ωρες. Πλέον έχω χάσει τόσο την μπάλα που ούτε που θυμάμαι σε ποιο στήθος τον εβαλα τελευταια φορά και τον βάζω μια στο ένα μια στο άλλο συνέχεια.

@Αστεράκια μου σ ευχαριστώ για την απάντηση. Άρα αντλουσες με θήλαστρο και έδινες γάλα απ ότι κατάλαβα. Μετά τους δύο μήνες πόσο γαλα έβγαζες ; αντλουσες ανα 3 ωρες;

πρίν από 38 λεπτά , Elena** είπε:

Αχ κοριτσια σας ζηλευω...

εγω ακομα δεν εχω γεννησει και εσεις φτασατε να λετε για βαφτισεις...

ουφ...ο μπεμπης μου δεν θελει να βγει..

αλλα το πολυ μεχρι τελος εβδομαδας θα τον εχω αγκαλίτσα.

ειχε περασει καμια τις 40 εβδομαδες;

να χαιρεστε τα μωρουλια σας.

Ε ε έρχεται!!!!! Κάνε υπομονή. Τουλάχιστον δε σου βγήκε δίδυμος αχαχαα


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, katsif είπε:

Γειά σας μανούλες

Εγώ σκέφτομαι για βάφτιση τα Χριστουγεννα... Ξέρω είναι χειμώνας αλλά είναι η αγαπημένη μου εποχή! 

Ρε κορίτσια πιπίλα έχετε δώσει?  Με τον θηλασμο λέει δεν κάνει και έχω μπει όλες φορές στον πειρασμό...

Ο άντρας μου έφυγε εκτός Αθηνών για 5 μέρες και έχω χεστει πάνω μου. Έχω και τις σκατοενεσεις ηπαρινης ααααα

Και εγώ έχω μπει στο πειρασμό γιατι θέλει να πιπιλάει για να κοιμηθεί και του έρχεται γάλα και νευριάζει και κλαιει..αλλά λέω αφού πέρασε 1 μήνας και δεν δώσαμε καλύτερα να την αποφύγουμε γιατί δε θελω να πάθει καμια συγχυση θηλών..ας εδραιωθεί ο θηλασμός πρώτα και μετά βλέπουμε..

Κουράγιο κορίτσι! με την κούραση ούτε που θα καταλάβεις πότε θα περάσουν οι μέρες!! 

Το παθαίνετε και εσείς κορίτσια;;; λόγω αυπνίας δεν καταλαβαίνω πως περνάνε οι ώρες της ημέρας, και πως περνάνε οι μέρες και οι εβδομάδες.. την άλλη Δευτέρα σαραντίζουμε με το καλό και δεν κατάλαβα πότε φτάσαμε τόσο κοντά!!! Τώρα μένει να περιμένουμε το 1ο άλμα ανάπτυξης :shock::lol:

 

@Αστεράκια μου αχ και εμείς από αέρια άλλο τίποτα!!!! έχει πλάκα να έχει κολικούς και να μην έχω πάρει χαμπάρι... πάντως δεν ουρλιάζει ο μπέμπης!! και τα γαλακτοκομικά τα έκοψα λόγω της παλινδρόμησης οπότε θα δούμε αν θα καλυτερεύσει η κατάσταση!! έχεις δίκιο ότι έχουμε πολύ άγχος και πρέπει να το προσπεράσουμε..!

προσπαθώ να είμαι πιο χαλαρή γιατί νομίζω θα περάσει οκαιρός και θα κοιτάμε πίσω και θα αναπολούμε τις εποχές που ήταν μικρούλια αργότερα..αλλά δεν είναι και εύκολο!! το παλεύω όμως!

  • Μου αρέσει 1

tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, katsif είπε:

Γειά σας μανούλες

Εγώ σκέφτομαι για βάφτιση τα Χριστουγεννα... Ξέρω είναι χειμώνας αλλά είναι η αγαπημένη μου εποχή! 

Ρε κορίτσια πιπίλα έχετε δώσει?  Με τον θηλασμο λέει δεν κάνει και έχω μπει όλες φορές στον πειρασμό...

Ο άντρας μου έφυγε εκτός Αθηνών για 5 μέρες και έχω χεστει πάνω μου. Έχω και τις σκατοενεσεις ηπαρινης ααααα

Εννοείται πιπίλα! σώζει ζωές! χαχαχα...να σού πω εμένα προσωπικά κανένας γιατρός δεν με μάλωσε γι'αυτό.κ άσε που όσο το αργείς τόσο πιο δύσκολα θα πάρει πιπίλα..αρκεί να μην την έχει όλη μέρα στο στόμα κ επίσης να μην την έχει πολλά χρόνια...για τα δόντια...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

Εννοείται πιπίλα! σώζει ζωές! χαχαχα...να σού πω εμένα προσωπικά κανένας γιατρός δεν με μάλωσε γι'αυτό.κ άσε που όσο το αργείς τόσο πιο δύσκολα θα πάρει πιπίλα..αρκεί να μην την έχει όλη μέρα στο στόμα κ επίσης να μην την έχει πολλά χρόνια...για τα δόντια...

Και μας η πιπιλα ειναι μεγαλη αγαπη...

  • Μου αρέσει 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

Εννοείται πιπίλα! σώζει ζωές! χαχαχα...να σού πω εμένα προσωπικά κανένας γιατρός δεν με μάλωσε γι'αυτό.κ άσε που όσο το αργείς τόσο πιο δύσκολα θα πάρει πιπίλα..αρκεί να μην την έχει όλη μέρα στο στόμα κ επίσης να μην την έχει πολλά χρόνια...για τα δόντια...

 

πρίν από 28 λεπτά , iwanna24 είπε:

Και μας η πιπιλα ειναι μεγαλη αγαπη...

Καλημέρα κορίτσια, δίνετε την πιπιλα μαζί με θηλασμό ή δεν θηλαζετε;;; 


Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Εγω του εδωσα πιπιλα μετα απο οδηγια  παιδιατρου αλλα το πολυ 5 λεπτα την κραταει στο στομα...δεν τη θελει!Χθες το βραδυ μου ηταν μια ταλαιπωρια..καθε 1 ωρα ξυπναγε κ τον θηλαζα..κατι τετοιες στιγμες σκεφτομαι να τον σταματησω τον θηλασμο, αλλα λεω να κανω λιγο υπομονη ακομη.Εν τω  μεταξυ ,εχει καμιας απο εσας το μπεμπακι βγαλει σπυακια στο προσωπο?

Link to comment
Share on other sites

Άσπα τα σπυράκια είναι νεογνική ακμή κ θα περάσει μόνο του! Υπάρχουν κ κρέμες αλλά δε χρειάζεται να ασχοληθείς! Έχει να κάνει με τις ορμόνες μας που τους μεταφέραμε στην κοιλιά.. Εγώ δίνω πιπίλα από τη δεύτερη μέρα,πέρα από τις πρώτες φορές που δεν ήξερε τι να την κάνει,μετά την κράτησε κανονικά! Και κανένα πρόβλημα δεν είχα με το θηλασμό! 

  • Μου αρέσει 1

ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...