Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Σε ταλαιπώρησαν πολλές μέρες..φαντάζομαι τον πόνο που πέρασες και ειλικρινά δεν αξίζει σε καμία γυναίκα να το περάσει όλο αυτό.

      Μην κοιτάς τα συμπτώματα,δεν υπάρχει στάνταρ.Μια ερχονται,μια φεύγουν..Ευχομαι μέσα απ' την καρδιά μου να είσαι έγκυος και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο❤️  Πότε πας για χοριακη είπαμε?

      Ναι μ είπε μια κοπέλα ουι είναι και τα χάπια που παίρνουμε και ότι ο οργανισμός συνηθίζει … όποτε για αυτό .. καιι φυσικά ότι πάνω από 500 μονάδες υπάρχουν συμπτώματα … όπως και μα έχει σε ευχαριστω βαθιά ! Θα τα λέμε εδώ και μην πτοείσαι …. Ευτυχώς να λες είναι σχετικά χαμηλή η χοριακη και δεν θα καταλάβεις τίποτα μέχρι να πέσει είσαι τυχερή μέσα σε όλο αυτό … και επίσης εψεις μια βλαστοκύστη σα να κρύα τα νερά  χαχαχα

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

Κορίτσια απορία... Μπανακι ολοσωμο ξεκινάμε να τα κάνουμε όταν πέσει το μανταλακι ή όταν κλείσει εντελώς ο αφαλος;;; 

Με τα ραμματα στο περινεο, όσες κάνατε, πως τα πάτε; σας ενοχλούν; ματωσανε καθόλου; 


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, KarMar84 είπε:

Κορίτσια απορία... Μπανακι ολοσωμο ξεκινάμε να τα κάνουμε όταν πέσει το μανταλακι ή όταν κλείσει εντελώς ο αφαλος;;; 

Με τα ραμματα στο περινεο, όσες κάνατε, πως τα πάτε; σας ενοχλούν; ματωσανε καθόλου; 

Φιλενάδα εμένα μου είπε η παιδίατρος όταν ο αφαλος δεν έχει αιματακι. Μετά το μανταλάκι έχει λίγο αίμα.  Η δικιά μου είναι 22 ημερών και ακόμα δεν την έχω κάνει μπανακι. ...

Φίλες με τα βυζια έξω. Είναι αλήθεια ότι ο θηλασμός είναι πολύ ζόρι.  Θέλει πολύ υποστήριξη από την οικογένεια και πολύ υπομονή από εμάς.  Εγώ που το προσπαθώ ήμουν σίγουρη ότι δεν θα τα καταφέρω, με βυζια πέτρωμενα και θηλες να στάζουν αίμα.  Αλλά είχα σκυλιά σει. Στην μεγάλη δεν τα είχα καταφέρει, έδινα και βυζι και ξένο.  Και λέω τώρα τέλος η αποστειρωση και το ξένο.  Και χτες που την ζύγισα έχει πάρει αρκετό βάρος. Οπότε πάμε καλά! Και να φανταστείτε έχω τον άντρα μου να μου λέει συνέχεια για το ξένο. ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, KarMar84 είπε:

Κορίτσια απορία... Μπανακι ολοσωμο ξεκινάμε να τα κάνουμε όταν πέσει το μανταλακι ή όταν κλείσει εντελώς ο αφαλος;;; 

Με τα ραμματα στο περινεο, όσες κάνατε, πως τα πάτε; σας ενοχλούν; ματωσανε καθόλου; 

Σημερα πηγαμε παιδιατρο...26 ημερων!

Μπορουμε πλεον να κανουμε ολοσωμο μπανιο...εχει γινει κανονικος αφαλος.

Τα ραμματα δεν ματωσαν καθολου.

Ειχα ενοχλησεις γενικα αλλα ειμαι καλυτερα.

Οχι κατι τραγικο..πιστευω οτι μεσα σε 40 μερες οντως περνανε...εσυ πως εισαι;

  • Ευχαριστώ 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, iwanna24 είπε:

Σημερα πηγαμε παιδιατρο...26 ημερων!

Μπορουμε πλεον να κανουμε ολοσωμο μπανιο...εχει γινει κανονικος αφαλος.

Τα ραμματα δεν ματωσαν καθολου.

Ειχα ενοχλησεις γενικα αλλα ειμαι καλυτερα.

Οχι κατι τραγικο..πιστευω οτι μεσα σε 40 μερες οντως περνανε...εσυ πως εισαι;

Γενικώς καλά είμαι και εγώ, κάποιες μέρες έχω όπως λες ενοχλησεις αλλά σήμερα έκανα κακά μου (:oops:) και νομίζω ματωσε λίγο στα ραμματα, δεν είμαι σίγουρη αλλά έτσι μου φάνηκε στο χαρτί... 


Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, KarMar84 είπε:

Γενικώς καλά είμαι και εγώ, κάποιες μέρες έχω όπως λες ενοχλησεις αλλά σήμερα έκανα κακά μου (:oops:) και νομίζω ματωσε λίγο στα ραμματα, δεν είμαι σίγουρη αλλά έτσι μου φάνηκε στο χαρτί... 

Μηπως ηταν απο τον πωπο;

Τα λοχεια σου τελειωσαν;

Αν δεν σε ποναει παντως δεν ειναι κατι...εχω και γω αιματακι οταν παω τουαλετα...

  • Ευχαριστώ 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κορίτσια!

στον πρώτο μου γιο είχα θηλάσει 18 μήνες αποκλειστικά και έτσι πίστευα θα είναι και στο μωρό.

Αλλά νιώθω ότι δεν έχω πολύ γαλά. Κι αυτό που λένε ότι όσο πιο πολύ στο στήθος βάζεις το μώρο, τόσο πιο πολύ ευεργετείται ο θηλασμός , δε βλέπω να ισχύει. 

Οπότε ο γιατρός συμβούλεψε πρώτα να θηλάζω και μετά να δίνω ξένο, αν βλέπω ότι δε χόρτασε

Ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω: εσάς τα μωρά σας κατεβάζουν το γάλα από το μπιμπερό μονορούφι; Γιατί έτσι κάνει ο δικός μου 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lia21 said:

καλημέρα κορίτσια!

στον πρώτο μου γιο είχα θηλάσει 18 μήνες αποκλειστικά και έτσι πίστευα θα είναι και στο μωρό.

Αλλά νιώθω ότι δεν έχω πολύ γαλά. Κι αυτό που λένε ότι όσο πιο πολύ στο στήθος βάζεις το μώρο, τόσο πιο πολύ ευεργετείται ο θηλασμός , δε βλέπω να ισχύει. 

Οπότε ο γιατρός συμβούλεψε πρώτα να θηλάζω και μετά να δίνω ξένο, αν βλέπω ότι δε χόρτασε

Ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω: εσάς τα μωρά σας κατεβάζουν το γάλα από το μπιμπερό μονορούφι; Γιατί έτσι κάνει ο δικός μου 

Καλησπέρα @Lia21!

Κ εμένα η δική μου τα 90ml τα κατεβάζει κοντα στα 5 λεπτα ανεξάρτητα με το αν την έχω θηλάσει πριν ή όχι!

Να χαιρεσαι το μικρούλι σου :)

Link to comment
Share on other sites

 

 

20 ώρες πρίν, Sunshine84 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Επειδη παιδεύτηκα με το θέμα βάρος μωρού πλέον δίνω 6 γεύματα με μπουκάλι.

Πριν που έδινα λιγότερα όποτε έδινα στήθος στο μωρό έκλαιγε και δεν είχε υπομονη.

Ακόμα το ζητάει το στηθος συχνά αλλά όταν πειναει πολύ δεν του φτάνει με τιποτα!

Παράλληλα έχω νοικιασει νοσοκομειακο θήλαστρο και βγαζω 7-8 φορες τη μέρα. Κοριτσια το μαρτυριο της σταγόνας κ τα δυο στηθη βγάζουν απο 10 μεχρι max μια φορά έφτασα τα 50ml.Απλα καταφέρνω τα 2 απο τα 6 γεύματα να τα δίνω μητρικό. Αυτο είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω! Πίνω και μαγια μπυρας και από σήμερα τσάι θηλασμού! Για να δούμε!

Αυτο που σε όλα τα σεμιναρια θηλασμου λένε ότι όλες έχουν γάλα και φτάνει η στιγμή να θηλάσεις κ διαιστώνεις το αντίθετο είναι πολύ απογοητευτικό.

Η μαια με παροτρυνε για αποκλειστικό και όλοι μου έλεγαν το παιδι πιανει κ τρωει κανονικά και το παιδι έχανε βαρος συνέχεια και έκανε ίκτερο!

Το βαρος γέννησης εχθες το επιασε η μικρούλα με ξένο! Παιδευτηκαμε να το φτάσουμε και να σκεφτειτε στην αρχη θηλαζα 20 ωρες τη μέρα!

Ήδη με τα παραπανω γευματα ηρεμησα γιατι το παιδι δεν σπαράζει στο κλάμα από την πείνα!

Λιακάδα βαζε το μωρό συνέχεια στο στήθος για να παίρνει ερεθίσματα. Κι ας μη σιτιζεται από το στήθος. Θέλει υπομονή κορίτσια. Εμένα ήθελε 3 βδομάδες για να αυξηθεί η παραγωγή. Αλλά είχα το μωρό όλη την ώρα στο στήθος. Θυμάστε ότι μέχρι και πριν λίγες μέρες ήμουν φρικαρισμενη.. Δεν μου ήταν ευχάριστο. Καθόμουν και εγραφα ανά πόση ώρα το έβαζα στο στήθος πόση ώρα μου έπαιρνε και κάθε πόση ώρα ξυπνούσε. Πλέον σταμάτησα να γράψω ούτε ώρα κοιτάω ούτε τίποτα παρά μόνο βάζω το μωρό όλη την ώρα στο στήθος. Με το θήλαστρο λίγο τα έχω κάνει χάλια γιατι δεν υπάρχει ο χρόνος να βάζω και θήλαστρο. Χθες δεν έβαλα καθόλου σημερα 2 φορές πρόλαβα. 

Επίσης μαγιά μπύρας δεν είναι σίγουρο ότι βοηθάει. Αν παίρνεις θέλει πολλά χάπια. Αν έχεις πάρει των 300mg θέλει 21χαπια την ημέρα. (7×3 φορές την ημέρα) μη φοβάσαι δεν θα πάθεις τίποτα.

Επίσης έλεγξε αν το τσάι θηλασμού έχει μάραθο γιατί διάβασα ότι δεν είναι συμβατό με το θηλασμό.

 

1 ώρα πρίν, Lia21 είπε:

καλημέρα κορίτσια!

στον πρώτο μου γιο είχα θηλάσει 18 μήνες αποκλειστικά και έτσι πίστευα θα είναι και στο μωρό.

Αλλά νιώθω ότι δεν έχω πολύ γαλά. Κι αυτό που λένε ότι όσο πιο πολύ στο στήθος βάζεις το μώρο, τόσο πιο πολύ ευεργετείται ο θηλασμός , δε βλέπω να ισχύει. 

Οπότε ο γιατρός συμβούλεψε πρώτα να θηλάζω και μετά να δίνω ξένο, αν βλέπω ότι δε χόρτασε

Ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω: εσάς τα μωρά σας κατεβάζουν το γάλα από το μπιμπερό μονορούφι; Γιατί έτσι κάνει ο δικός μου 

Γράφω σε ένα μήνυμα μου στην προηγούμενη σελίδα πως το δίνω εγώ για να αποφύγω τη σύγχυση θηλων. Παιδευε τον λιγο με το μπιμπερό μη γεμίζει ολη.η θηλή με γάλα. Μου το είπε η σύμβουλος θηλασμού ως λύση για σίτιση με μπιμπερό προς αποφυγή σύγχυσης.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 29/6/2018 at 4:29 ΜΜ, Farmakotriftena είπε:

Αααα θα το δοκιμάσω κι αυτό!!!

Τα χάπια σιγά σιγά θα τα κόψω  γιατί θα πάθω ζημιά στο τέλος. Από αύριο θα τα μειώσω σταδιακά.  Η αλήθεια είναι πως είναι αρκετά καλύτερα τα πράγματα! Πλέον μόλις ζουλαω το στήθος τρέχει γάλα και κάποιες φορές και συντριβανακι. Το μωρό όμως πρέπει να έχει πάθει ψιλοσυγχυση θηλων.  Δυσκολεύεται να πιάσει στήθος παρ' όλο που με το μπουκάλι τον παιδευω πολύ του το δίνω με τρόπο τέτοιο ώστε να του πηγαίνει σταγόνα σταγόνα αλλά ο άντρας μου το βράδυ δεν έχει την υπομονή για τέτοια. 

Στεναχωριέμαι... τόσος κόπος και τελικά στα τέλος να μη θέλει στηθος;;

 

Άντε μπράβο!!! Μη στεναχωριέσαι, είμαστε ακόμα στην αρχή..πάλεψε το αφού βλέπεις βελτίωση και σε λίγο καιρό θα είναι όλα πιο εύκολα!!

Προσπαθεί να μάθει και το μωράκι!! Σε λίγο διάστημα αν το παλέψεις θα χει μάθει να το πιάνει άνετα!!  Προσωπικά βλέπω διαφορά μέρα με τη μέρα.. όταν του φεύγει η θηλή του δικού μου πλέον την πιάνει μόνος του στην ξαπλωτή στάση..ενώ στις αρχές παλεύαμε!! μου χει ρίξει πολλές μπουνίτσες ο γλυκός μου..άθελά του βέβαια!!

Για τα χάπια δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά, αν και μάλλον κάνουν αφού άρχισες να βλέπεις και συντριβανάκι!! Αλλά για το γλυκάνισο που σου είπα η μαία μου εγγυάται προσωπικά.. 

 

Εμείς σιγά σιγά πλησιάζουμε το πρώτο άλμα ανάπτυξης.. τρέμω!!!!!! αλλά ταυτόχρονα χαίρομαι γιατί θα αρχίσει να αντιλαμβάνεται αλλιώς τον κόσμο!!!


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, iwanna24 είπε:

Μηπως ηταν απο τον πωπο;

Τα λοχεια σου τελειωσαν;

Αν δεν σε ποναει παντως δεν ειναι κατι...εχω και γω αιματακι οταν παω τουαλετα...

Νομίζω ήταν από το περινεο αλλά δεν ξέρω... Τα λοχεια δεν τελείωσαν ακόμα αλλά έχουν μειωθεί κατά πολύ... Ναι δεν μπορώ να πω ότι με πονάει, έχω ενόχληση κάποιες φορές αλλά όχι πόνο... 

Κορίτσια σας είπαν και εσάς οι παιδίατροι σας ότι πλέον έχουν καταργηθεί και τα ριλαξ όπως οι περπατουρες;;; 


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, evaki_ είπε:

Άντε μπράβο!!! Μη στεναχωριέσαι, είμαστε ακόμα στην αρχή..πάλεψε το αφού βλέπεις βελτίωση και σε λίγο καιρό θα είναι όλα πιο εύκολα!!

Προσπαθεί να μάθει και το μωράκι!! Σε λίγο διάστημα αν το παλέψεις θα χει μάθει να το πιάνει άνετα!!  Προσωπικά βλέπω διαφορά μέρα με τη μέρα.. όταν του φεύγει η θηλή του δικού μου πλέον την πιάνει μόνος του στην ξαπλωτή στάση..ενώ στις αρχές παλεύαμε!! μου χει ρίξει πολλές μπουνίτσες ο γλυκός μου..άθελά του βέβαια!!

Για τα χάπια δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά, αν και μάλλον κάνουν αφού άρχισες να βλέπεις και συντριβανάκι!! Αλλά για το γλυκάνισο που σου είπα η μαία μου εγγυάται προσωπικά.. 

 

Εμείς σιγά σιγά πλησιάζουμε το πρώτο άλμα ανάπτυξης.. τρέμω!!!!!! αλλά ταυτόχρονα χαίρομαι γιατί θα αρχίσει να αντιλαμβάνεται αλλιώς τον κόσμο!!!

Ο γλυκανισος σε τι μορφη; σκονη;

Το ένα χάπι που παίρνω το παίρνουν γυναίκες που υιοθετούν παιδιά για να καταφέρουν να θηλάσουν. Αυξάνει την προλακτινη αλλά ως παρενέργεια. Θεωρώ ότι θα έπρεπε να είχα δει πιο πολλά πράγματα...


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, KarMar84 είπε:

Νομίζω ήταν από το περινεο αλλά δεν ξέρω... Τα λοχεια δεν τελείωσαν ακόμα αλλά έχουν μειωθεί κατά πολύ... Ναι δεν μπορώ να πω ότι με πονάει, έχω ενόχληση κάποιες φορές αλλά όχι πόνο... 

Κορίτσια σας είπαν και εσάς οι παιδίατροι σας ότι πλέον έχουν καταργηθεί και τα ριλαξ όπως οι περπατουρες;;; 

Τα ριλαξ καταργήθηκαν?  Αλήθεια?  Γιατί?  

Για τις περπατουρες το καταλαβαινω αλλά τα ριλαξ μου κάνει εντύπωση.  Και το έπλυνα.... αρα να μην το δώσω στο μωρο ε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , katsif είπε:

Τα ριλαξ καταργήθηκαν?  Αλήθεια?  Γιατί?  

Για τις περπατουρες το καταλαβαινω αλλά τα ριλαξ μου κάνει εντύπωση.  Και το έπλυνα.... αρα να μην το δώσω στο μωρο ε?

Μου είπε ότι καταργηθηκαν γτ έχουν λάθος στάση σώματος για νεογέννητα... Αργότερα μπορώ να την βάλω αλλά τότε δεν θα κάθετα μου είπε γτ θα έχει μεγαλώσει... Και εγώ πολύ στενοχωρεθηκα... Ρωτα όμως καλύτερα και εσύ τον παιδίατρο για να είσαι σίγουρη... 


Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Ο γλυκανισος σε τι μορφη; σκονη;

Το ένα χάπι που παίρνω το παίρνουν γυναίκες που υιοθετούν παιδιά για να καταφέρουν να θηλάσουν. Αυξάνει την προλακτινη αλλά ως παρενέργεια. Θεωρώ ότι θα έπρεπε να είχα δει πιο πολλά πράγματα...

Σπορους ! Η φυλλα αμα έχεις!

Ναι η αλήθεια είναι πως οπως τα περιγραφεις τα πραγματα θα πρεπε να βοηθαει περισσοτερο.. δεν ηξερα οτι υπάρχει επιλογη θηλασμου για τις γυναικες που υιοθετουν παιδακια..πολυ καλο και χρήσιμο..

Εν τω μεταξυ συνεχεια στο στηθος δεν το εχεις το παιδι απο την πρωτη στιγμή;;  σου εδωσε καμια συμβουλος θηλασμου καμια απαντησή γιατι ταλαιπωρεισαι τοσο;; 

Παντως συνεχιζω να πιστευω πως αφου ειδες και βελτιωση δεν αξιζει να αποκαρδιωνεσαι!! Συνέχισε την προσπαθεια!

 

 

πρίν από 3 λεπτά , KarMar84 είπε:

Μου είπε ότι καταργηθηκαν γτ έχουν λάθος στάση σώματος για νεογέννητα... Αργότερα μπορώ να την βάλω αλλά τότε δεν θα κάθετα μου είπε γτ θα έχει μεγαλώσει... Και εγώ πολύ στενοχωρεθηκα... Ρωτα όμως καλύτερα και εσύ τον παιδίατρο για να είσαι σίγουρη... 

Εμενα μου ειπαν πως εξαρταται το ριλαξ.. μερικα του εμποριου ειναι οντως για μεγαλυτερα παιδακια.. 

Εμεις αυτο που εχουμε κανει και για νεογεννητο και τον ανακουφιζει κιολας και φαίνεται..

Για τις στρατες ξερω πως τις εχουν καταργησει στο.εξωτερικο κυριως..μου ειπαν οτι επιβαρυνουν τα γονατα αλλα και αυτο δεν ειναι αποδεδειγμενο..και πλεον παιρνουν ολοι αυτα τα τυπου  jumparoo η οπως αλλιως λεγεται δε θυμαμαι ακριβως..

 

  • Μου αρέσει 1

tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

@Farmakotriftena  σύγχυση δεν έχει πάθει,όχι! Χαρά στην υπομονή σας κορίτσια! Εγώ τον έχω στο στήθος το πολύ μισή ώρα κι αν δω ότι πεινάει,μπουκάλι κατευθείαν! Τι χάπι έχεις παρει;

Κορίνα να σου ζήσει!


ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...