Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ναι ναι θα παω μέσα στο ΣΚ. Το ότι η κοιλιτσα μια φουσκώνει μια ξεφουσκώνει είναι νορμαλ; Τα πρωινά ξυπνάω ξεφούσκωτη και όσο προχωρά η μέρα (ίσως επειδή τρώω κιόλας) αρχίζει και φουσκώνει..

      Ναι συμβαίνει αυτό.. Δεν ξέρω γιατί, να πω την αλήθεια.. Αλλά το βράδυ κ εγώ φαινομουν "περισσοτερο έγκυος" σε σχέση με το πρωί..

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

Καλημέρα :) και εγώ δεν το ήξερα αυτό για την αποστειρωση, τα αφήνω μέσα στον αποστειρωτη με κλειστό καπάκι μέχρι να τα χρησιμοποιήσω, δεν τα βάζω ψυγείο.... 

Πάνες αγνοτις χρησιμοποιώ, προς το παρόν δεν έχουμε διαρροές καθόλου αλλά κορίτσια μας έχει χεσει και κατουρησει τον διάδρομο (και τα ρούχα μου φυσικά) πολλές φορές καθώς την πηγαίνω από το δωμάτιο στο μπάνιο οπότε τώρα την αφήνω λίγη ώρα με το παμπερς μήπως θελήσει να κάνει και άλλα και την πάω με το παμπερς πλέον στο μπάνιο.... 

Χθες ήταν ένα καλό βράδυ, ξύπνησε μόνο στις 3μιση, έφαγε και ξανακοιμηθηκε μέχρι τις 8παρα...Το πρωί λίγο γκρίνια αλλά χρησιμοποιησαμε την μπάλα πιλατες και έπιασε... 

Μαρσιπο μου φερανε δώρο έναν babasling που είναι από 0 αλλά σε κιλά λέει από 3,5 κιλά και είμαστε μικρές ακόμα αλλά σε κανένα μήνα το πολύ σίγουρα θα ξεκινήσω να την βάζω... 

Εμάς σχεδόν μετά από κάθε γεύμα έχει λοξυγγα, εσάς έχουν;;; επίσης τα κακά της τα κάνει πάντα με ήχο και από χθες κάνει και πορδουλες... 

Σήμερα μου φαίνεται πάλι λίγο κίτρινη, παίζει να ανέβασε πάλι ικτερο μετά από τόσες μέρες και ενώ κάνει συνέχεια τσισα και κακά (κυρίως κακά);;; Θα πάρω και την παιδίατρο το απόγευμα... 


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια και απο εμενα!!   Ειχα δυσκολη αναρρωση... ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ!!!!   40 και 5 γεννησα.. σημερα ο Απολλωνας ειναι 8 ημερων.. αποκλειστικος θηλασμος στο στηθος..εχει παρει ολο το βαρος που εχασρ την επομενη της γεννησεις *4 κιλα*  Πολυ ξενυχτι, πιπιλα η μπιμπερο καθολου.. Μονο βυζακι!!! Ειναι τρελα!!! Γλυκας!! Να μας ζησουν!!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

@KarMar84 αχχχ!!! όπως τα λες για το διάδρομο!!!! και τις τελευταίες μέρες έχουμε και το άλλο!! αν γκρινιάζει λίγο την ώρα που τον αλλάζουμε επειδή συνήθως τον αλλάζουμε προτού φάει, ξαφνικά σταματάει, παίρνει ένα ύφος απόλυτης χαλάρωσης απλώνει το χέρι πάνω και αράζει..και λες τώρα τι σκέφτεται;;; ε δε σκέφτεται!!!!!!!!! κατουράει!!!!!!!!! μιλάμε πολύ γέλιο!!! 

εν τω μεταξύ έχει αρχίσει και μας γελάει περισσότερο...λιώνωωω!!! όση κούραση και να χει μαζευτεί τελικά έχουν δίκιο που λένε ένα χαμόγελο τους αρκεί να τα ξεχάσεις όλα....

@iwanna24 μια χαρά είστε!!! αμα κοιμάται μόνη της η μπεμπούλα από τώρα!!! Εγω η αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει να τον βάλω να αποκοιμηθεί εξαρχής μόνος του..κοιμισμένο τον βάζω και αν δεν έχει αποκοιμηθεί με κούνημα ξυπνάει σε 2 λεπτά...

Σήμερα τελικά τα κατάφερε και κοιμήθηκε στο ριλάξ αλλά μόνο και μόνο επειδή ήταν γλαρωμένος ήδη, και τον έβαλα στην 2η ρύθμιση της κούνιας να πηγαίνει πιο γρήγορα..μιλάμε δεν το πίστευα!! έφτιαξα να φάω και κοιμήθηκε έτσι μιάμιση ώρα!! γενικά τρίωρο ή τετράωρο έχει να κοιμηθεί από τις πρώτες εβδομάδες, ένα 5ωρο μου κοιμήθηκε πριν καμιά 10αρια μερες αλλα πρέπει να εφταιγε οτι είχε κουραστεί επειδή γκρίνιαζε το βράδυ!! Ευτυχώς πλέον τα καταφέρνουμε και αν τον πάρει ο υπνος τον βάζω στο λίκνο τις περισσότερες φορές (εκτός από το βράδυ καμια φορα εαν δυσκολεύεται να φάει και περάσει ώρα και δεν έχω κουράγιο)..μόλις τον ακούμπαγα τις πρώτες εβδομάδες λες και είχε αισθητήρες στην πλάτη!! ξύπναγε αμέσως!! 

Όσο για το κλιματιστικό και εμείς δεν εχουμε στο υπνοδωμάτιο και δε μπορούμε να βάλουμε κίολας λόγω κατασκευής ..δεν γίνεται να τρυπήσει ο τοίχος εκεί που έχει χώρο..οπότε ο μπεμπης είναι με την πάνα μόνο 2 μέρες τώρα..και με το σημερινό καύσωνα μάλλον τα χει δει όλα και κοιμάται πιο βαριά!!

  • Χαχα 1

tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Korina12 είπε:

Γεια και απο εμενα!!   Ειχα δυσκολη αναρρωση... ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ!!!!   40 και 5 γεννησα.. σημερα ο Απολλωνας ειναι 8 ημερων.. αποκλειστικος θηλασμος στο στηθος..εχει παρει ολο το βαρος που εχασρ την επομενη της γεννησεις *4 κιλα*  Πολυ ξενυχτι, πιπιλα η μπιμπερο καθολου.. Μονο βυζακι!!! Ειναι τρελα!!! Γλυκας!! Να μας ζησουν!!!

Καλημερα απο τα ξημερωματα :)

Να σας ζησει!

15 ώρες πρίν, KarMar84 είπε:

Καλημέρα :) και εγώ δεν το ήξερα αυτό για την αποστειρωση, τα αφήνω μέσα στον αποστειρωτη με κλειστό καπάκι μέχρι να τα χρησιμοποιήσω, δεν τα βάζω ψυγείο.... 

Πάνες αγνοτις χρησιμοποιώ, προς το παρόν δεν έχουμε διαρροές καθόλου αλλά κορίτσια μας έχει χεσει και κατουρησει τον διάδρομο (και τα ρούχα μου φυσικά) πολλές φορές καθώς την πηγαίνω από το δωμάτιο στο μπάνιο οπότε τώρα την αφήνω λίγη ώρα με το παμπερς μήπως θελήσει να κάνει και άλλα και την πάω με το παμπερς πλέον στο μπάνιο.... 

Χθες ήταν ένα καλό βράδυ, ξύπνησε μόνο στις 3μιση, έφαγε και ξανακοιμηθηκε μέχρι τις 8παρα...Το πρωί λίγο γκρίνια αλλά χρησιμοποιησαμε την μπάλα πιλατες και έπιασε... 

Μαρσιπο μου φερανε δώρο έναν babasling που είναι από 0 αλλά σε κιλά λέει από 3,5 κιλά και είμαστε μικρές ακόμα αλλά σε κανένα μήνα το πολύ σίγουρα θα ξεκινήσω να την βάζω... 

Εμάς σχεδόν μετά από κάθε γεύμα έχει λοξυγγα, εσάς έχουν;;; επίσης τα κακά της τα κάνει πάντα με ήχο και από χθες κάνει και πορδουλες... 

Σήμερα μου φαίνεται πάλι λίγο κίτρινη, παίζει να ανέβασε πάλι ικτερο μετά από τόσες μέρες και ενώ κάνει συνέχεια τσισα και κακά (κυρίως κακά);;; Θα πάρω και την παιδίατρο το απόγευμα... 

Πως καλε χρησιμοποιειτε την μπαλα πιλατες;

Και η δικη μου εχει λοξυγγα πολλες φορες! Νομιζω οτι μια φορα το ειχα καταλαβει ακομη οταν ηταν στην κοιλια! Στον γιο δεν ειχα νιωσει τιποτα ... και δεν θυμαμαι αν ειχε και λοξυγγα σαν μωρο ... μαλλον οχι τοσο συχνα για να μην το θυμαμαι λεω ... Γενικα και η δικη μου κανει ηχους οταν κανει κακα ή αεριζεται ... και μια δυσκολια την εχει ... οποτε για αυτο λεω οτι εχει και κολικους ... Αντε να φτιαξουν τα εντερακια της ... 

Επισης και αυτη ειναι της αγκαλιας αρκετα :)

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Korina12 είπε:

Γεια και απο εμενα!!   Ειχα δυσκολη αναρρωση... ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ!!!!   40 και 5 γεννησα.. σημερα ο Απολλωνας ειναι 8 ημερων.. αποκλειστικος θηλασμος στο στηθος..εχει παρει ολο το βαρος που εχασρ την επομενη της γεννησεις *4 κιλα*  Πολυ ξενυχτι, πιπιλα η μπιμπερο καθολου.. Μονο βυζακι!!! Ειναι τρελα!!! Γλυκας!! Να μας ζησουν!!!

Να σου ζήσει ο μπεμπουλης σου! Να τον δεις όπως ποθείς!  Γερο και τυχερό! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, mamSof είπε:

Καλημερα απο τα ξημερωματα :)

Να σας ζησει!

Πως καλε χρησιμοποιειτε την μπαλα πιλατες;

Και η δικη μου εχει λοξυγγα πολλες φορες! Νομιζω οτι μια φορα το ειχα καταλαβει ακομη οταν ηταν στην κοιλια! Στον γιο δεν ειχα νιωσει τιποτα ... και δεν θυμαμαι αν ειχε και λοξυγγα σαν μωρο ... μαλλον οχι τοσο συχνα για να μην το θυμαμαι λεω ... Γενικα και η δικη μου κανει ηχους οταν κανει κακα ή αεριζεται ... και μια δυσκολια την εχει ... οποτε για αυτο λεω οτι εχει και κολικους ... Αντε να φτιαξουν τα εντερακια της ... 

Επισης και αυτη ειναι της αγκαλιας αρκετα :)

Καλημέρα! Εμένα είχε συχνά λοξυγγα από την κοιλιά και έλεγα από τότε "να δείτε ότι όταν γεννηθεί θα έχει λοξυγγα" χαχα 

Κάθεσαι πάνω στην μπάλα έχοντας αγκαλιά το μωρό και απλά κουνιεσαι πάνω κάτω ;)

  • Μου αρέσει 1

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , KarMar84 είπε:

Καλημέρα! @evaki_ εμένα αεριζεται 3-4 φορές την ημέρα αλλά πάντα κάνει τα κακά της με ήχο... 

Κορίτσια όσες θηλαζετε έχετε αδιαθετησει;;; εγώ έχω αίμα σήμερα :???:

Καλημερα! Γιατι νομιζα οτι αμα θηλαζεις αργει να σου ερθει περιοδος?Λαθος νομιζα?Εγω πιστευα οτι κανει 3-4 μηνες να ερθει...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , aspa80 είπε:

Καλημερα! Γιατι νομιζα οτι αμα θηλαζεις αργει να σου ερθει περιοδος?Λαθος νομιζα?Εγω πιστευα οτι κανει 3-4 μηνες να ερθει...

Έτσι ήξερα και εγώ, ότι συνήθως όταν Θηλαζεις καθυστερεί κάποιους μήνες γι αυτό θορυβηθηκα λίγο... 


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 9 λεπτά , KarMar84 είπε:

Έτσι ήξερα και εγώ, ότι συνήθως όταν Θηλαζεις καθυστερεί κάποιους μήνες γι αυτό θορυβηθηκα λίγο... 

ΚατΜαρ πόσο είναι το παιδάκι σου?κ εμενα περίπου στο σαραντισμο μου σταμάτησαν τα λοχεια κ μετά από καμιά βδομάδα είχα λίγο αίμα για δύο μέρες...το ίδιο είχα πάθει κ στην κορη μου κ τότε είχα πάρει τον γιατρο κ μου είπε αποκλείεται να αδιαθετησες απο τόσο νωρίς αφού θηλαζεις αποκλειστικά,μάλλον είναι μου λέει υπόλοιπα από τα λοχεια...Κ όντως σταμάτησε το αίμα κ πρώτη φορά αδιαθετησα μετά τον τοκετό στο εξάμηνο με αποκλειστικό θηλασμό...στο αναφέρω μήπως ισχύει κ σε εσένα κάτι παρόμοιο...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , katrin* είπε:

ΚατΜαρ πόσο είναι το παιδάκι σου?κ εμενα περίπου στο σαραντισμο μου σταμάτησαν τα λοχεια κ μετά από καμιά βδομάδα είχα λίγο αίμα για δύο μέρες...το ίδιο είχα πάθει κ στην κορη μου κ τότε είχα πάρει τον γιατρο κ μου είπε αποκλείεται να αδιαθετησες απο τόσο νωρίς αφού θηλαζεις αποκλειστικά,μάλλον είναι μου λέει υπόλοιπα από τα λοχεια...Κ όντως σταμάτησε το αίμα κ πρώτη φορά αδιαθετησα μετά τον τοκετό στο εξάμηνο με αποκλειστικό θηλασμό...στο αναφέρω μήπως ισχύει κ σε εσένα κάτι παρόμοιο...

Ειναι μόνο 15 ημερών και τα λοχεια από χθες ήταν ελάχιστα... Μακάρι να μην αδιαθέτησα από τώρα και να μην είναι κάτι κακό.... :cry:


Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, KarMar84 είπε:

Ειναι μόνο 15 ημερών και τα λοχεια από χθες ήταν ελάχιστα... Μακάρι να μην αδιαθέτησα από τώρα και να μην είναι κάτι κακό.... :cry:

Καλέ τι κακό να είναι? Μίλησε και με το γυναικολόγο σου αλλά λογικά είναι λοχεια,είναι φυσιολογικό να έχεις αυξομείωση στο αίμα...μν αγχώνεσαι :) να το χαίρεσαι το παιδάκι σου!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Μου είπε η παιδίατρος ότι μπορώ άμα θέλω να δίνω στο μωρό και επιπλέον υγρά πέρα από το γάλα, δλδ νερό-χαμομήλι κτλ.. δίνει καμία σας? Γιατί σκέφτομαι μόλις μπήκαμε στον 2ο, μου φαίνεται λίγο νωρίς..

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, annaefin είπε:

Καλημέρα!! Μου είπε η παιδίατρος ότι μπορώ άμα θέλω να δίνω στο μωρό και επιπλέον υγρά πέρα από το γάλα, δλδ νερό-χαμομήλι κτλ.. δίνει καμία σας? Γιατί σκέφτομαι μόλις μπήκαμε στον 2ο, μου φαίνεται λίγο νωρίς..

Καλημερα!!απ οτι ξερω το μωρακι δε χρειαζεται κατι αλλο περαν απο το γαλα..χανει γευματα μετα..τουλαχιστον εμενα ετσι μου εχουν πει ολοι (γιατροί μαιες σύμβουλοι)..

Χαμομήλι παλιοτερα εδιναν για τους κολικους αλλα δε ξερω κατα ποσον εκανε δουλεια ..πλεον δε συνιστάται αλλα μερικοί πιο παλιοι παιδίατροι ακομα το προτεινουν..κι εμενα η παιδιατρος μου ανέφερε οτι αν θελω και ποναει πολυ το μωρο μπορω να δωσω..

Νερο ωστοσο νομιζω πως δεν δινουν στα μωρά παρα μονο πολυ μετα απο το χρονο..

 

Κοριτσια κοιμηθηκαμε 4ωρο σερι το βραδυ!!! Αχ τι ευτυχια!! 

Με τα κιλα της εγκυμοσυνης πως τα πατε;; μου εχουν μεινει ακομα 4 για να φτασω το προ εγκυμοσυνης βαρος.. αλλα επειδη ειχα παχυνει το τελευταιο χρόνο εχω αλλα 4 επιπλεον για χασιμο..

Ειχα παρει συνολο 14.5 κιλά..βγαινοντας απο το μαιευτηριο ειχα χασει τα 8.. εχουμε μελλον μπροστά μας μου φαινεται!!

 


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...