Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

@aspa80 σμηγματορροϊκή δερματίτιδα είναι τα σπυράκια!! θα φύγουν! εμάς η παιδίατρος μας είπε κομπρέσες με φυσιολογικό ορό, αυτόν που καθαρίζουμε και τη μυτούλα του! ηρέμησαν λίγο, αλλά στην πραγματικότητα έφυγαν με πράσινο σαπούνι όταν τον κάναμε μπάνιο! είναι φυσιολογικά όμως, τα περισσότερα μωράκια βγάζουν! 


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, KarMar84 είπε:

 

Καλημέρα κορίτσια, δίνετε την πιπιλα μαζί με θηλασμό ή δεν θηλαζετε;;; 

Κάνω αποκλειστικό θηλασμό, και τον μεγάλο μου τον θήλασα 13 μήνες κ αυτόν πιπίλα από την 3 μέρα... γιατί να μην κάνει?σου είπε κάτι ο γιατρός?γιατί εμάς αν είναι ανήσυχος στην εξέταση π.χ μας ρωτάει κ όλας "παίρνει πιπίλα το παιδί"?για να την δώσουμε κ να ηρεμήσει..κ σε αυτόν τον παιδίατρο που πάω τώρα κ στην προηγούμενη...

Παρεμπιπτόντως κ εμείς είμαστε πολύ σπυριαριδες....πότε θα φύγουν αυτά ρε παιδιά μας χαλάνε την μόστρα!!! χαχαχαχα

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2018 at 1:29 ΜΜ, Lia21 είπε:

καλησπέρα κορίτσια!

Αστεράκια μου, προσπαθώ να θηλάσω όσο μπορώ. Τον γιο μου τον θήλασα αποκλειστικά 18 μήνες. Με το μωρό τώρα νιώθω ότι δεν έχω γάλα ή δεν χορταίνει. Κάποια στιγμή εκεί που τρώει βάζει τα κλάματα , τεντώνεται , σφίγγεται, κοκκινίζει. Σκέφτομαι μήπως τον ενοχλεί η ροή που δεν είναι πολλή , όπως στα πρώτα λεπτά του θηλασμού, ή τελείωσε το γάλα. 

Ύστερα από μιάμιση ώρα, αρκετές φορές, ξαναπεινάει κι ενώ τον βάζω πάλι στο στήθος, θηλάζει όσο έχει το οποίο απ ό,τι καταλαβαίνω δεν του αρκεί. 

Την άλλη βδομάδα θα πάμε στον παιδίατρο να δω τι θα μου πει κι αυτός.

Εν τω μεταξύ βγάζει πολλές γουλιές, σκέφτομαι μην έχει παλινδρόμηση. 

Lia21 το ξέρω ότι ό θηλασμός δεν είναι έύκόλή ύπόθέσή κάί όλες οι πέρίπτώσέίς δεν έίνάί ίδίές. Κάπόίές έχόύν πέρίσσότέρό γάλα κάπόίές Όχι.Ό γίάτρός έίνάί ό μόνάδίκός πόύ μπόρέί μέ τίς γνώσέίς τόύ νά ένήμέρώσέί κάπόίόν.Έπίσής ό θηλασμός δεν είναι άύτός πόύ θά κάθόρίσέί άν έίνάί κάπόίά κάλή μαμά ή όχι. Όπότέ άν ό θηλασμός άύτή τής φορά έίνάί ύπό άλλες συνθήκες τόν πέρίμένέί μία άγκάλίά και μία άπέράντή άγάπή θέμέλίό ζωής γίά τό πλάσμάτάκί σόύ πόύ έίμάί σίγουρη ότι θα τήν έχέί άπό σένα. Σύγνώμή γίά τήν γράφή άλλά το πληκτρολόγιό κάτι έχέί πάθέί στο κίνήτό. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Melody90 όχι δεν μου είπε τπτ η γιατρός, δεν την έχω ρωτήσει ακόμα γτ είχα ακούσει για σύγχυση θηλων και "χάσιμο" γευματων οπότε δεν την είχα κατά νου.... 

@Diana. Και εγώ ακόμα έχω αίμα :-( όχι ποσότητα και όχι κόκκινο αλλά όπως και να έχει δεν μπορώ άλλο με τις σερβιετες και την μυρωδιά :mad:

Εμενα είναι αρκετά ανησυχη τα δύο τελευταία βράδια και σήμερα και την ημέρα, ηρεμει μόνο μπρουμυτα στο στερνο μας... Δεν ξέρω αν την πονάει η κοιλίτσα ή έχει καμία παλινδρομηση αλλά για κολικους νομίζω είναι νωρίς ακόμα... 


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Diana. είπε:

Μαρίνα ηρεμούν γιατί ακούνε την καρδιά μας! Και πιάνονται κι όλη μέρα ανάσκελα κ στο πλάι!:-D

Μάζευε της λίγο τα πόδια στο στήθος να δεις αν ανακουφίζεται!!!

Το έχω δοκιμάσει Άρτεμις και αυτό με τα ποδαράκια αλλά δεν βλέπω να της κάνει διαφορά... 


Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Ξερω ... χαθηκα ... αλλα δυσκολα τα πραγματα στην καθημερινοτητα μου ... τρεχω και δεν προλαβαινω ... και κοιμαμαι και ελαχιστα ... και κοιμαμαι και ορθια που λενε μετα ... ή μαλλον ορθια οπου καθισω!

Εχω να διαβασω απειρα ... θα δω τι μπορω να καταφερω και θα επανερθω ...

Στα γρηγορα πως εχουν τα πραγματα ...

Κοιμαμαι 2-3 ωρες το βραδυ ... Για την ωρα θηλαζω και δινω και φορμουλα ... Ειχα νοικιασει και νοσοκομειακο θηλαστρο αλλα το γυρισα ... Κουραστικο και αυτο να αντλεις ... Γενικα η μερα μου ειναι τοσο γεματη κι εχω τοσα να κανω που ολα μου φαινονται δυσκολα ...

Στον μηνα η μπεμπα ειχε παρει τα πανω της. Το βαρος γεννησης ηταν 3010γρ .. εφτασε στις 10 μερες να ειναι 2760γρ και 20 μερες μετα, στον μηνα δλδ 3650γρ. Τωρα θα μας δει ο γιατρος στις 23 του μηνα που θα ναι 2 μηνων για το 1ο εμβολιο.

Γενικα εχει κολικους ... Δυσκολευεται να ρευτει και μπορει και να μην γινει οποτε βγαζει γουλιες ή κανει εμμετο ... κι εχει βγαλει καποιες φορες και απο την μυτη! Νομιζω οτι χρειαζεται να βαλω φυσιολογικο ορο για το γαλα που μπορει να εχει μεινει εκει μην δημιουργησει κανενα προβλημα ...

Εχει γινει πολυ της αγκαλιας! Μολις την αφησεις στο κρεβατι της τοτε τα θυμαται ολα και γκρινιαζει ή κλαει! Και οταν πειναει σηκωνει το σπιτι στο ποδι απο το κλαμα! Ειναι λιγο "πειναλεων" που λεω εγω! χαχα!

Οσες δινεται φορμουλα, ποσα ml δινετε,καθε ποσες ωρες, ποιο γαλα και ποια ειναι η ηλικια των μωρων σας; Τωρα πινει 150ml και τις περισσοτερες φορες θηλαζει πριν αλλα οχι παντα, καθε 3 με 4 ωρες, της milupa το aptamil 1. Εχουμε ηδη δοκιμασει το frizolac και το ναν. Θελουμε να δουμε αν καποιο της καθεται καλυτερα σε σχεσει με τους κολικους.

Τα κανετε μπανιο καθε μερα; Εμεις οχι. Δυσκολευομαι να βρω μια καταλληλη ωρα να πω την αληθεια!

Εχει μεγαλωσει παντως η πιτσιρικα μεσα σε 5 βδομαδες! Εκεινα τα κορμακια που ειχα νομιζω νουμερο 56, μαλλον για τον 1ο μηνα δεν της κανουν πια! Τελικα με τον καιρο που μας εκανε τσαμπα ανησυχουσα για τα ρουχα που ειχα! Μια χαρα της φορεσα τα μακρυμανικα! Κατεληξε να εχει περισσοτερα απο τον αδερφο της με τοσα που μας εδωσαν! 

Βολτα βγηκατε εξω; Εγω την ειχα κανει αρκετες βολτες σε γιατρους και κλινικες ... αλλα καμια κοινωνικη/κοσμικη ή εκει γυρω στην γειτονια ακομη .. Την εβγαλα τωρα που ο καιρος καλυτερευσε στο μπαλκονι! Εγω για καφε δεν πηγα αλλα ολο και βγαινω μια φορα την βδομαδα να κανω κατι αγορες ... Τωρα που εφυγε η πεθερα μου, πανω 2 βδομαδες και ... ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα ... Ο καλος μου δεν αντεχει μονος του με 2 για πολυ ... Προχθες εγινε 40 ημερων η μικρη :)

Παω να τελειωσω κατι δουλειες .... θα σας διαβασω οσο το ματι μενει ανοιχτο και θα επανερθω το πρωι! Καλο ξημερωμα!

On 18/6/2018 at 12:49 ΠΜ, Sunshine84 είπε:

@mamSof και εγω ειχα θεματάκι με τον ίκτερο και το βάρος της μικρής.

Αυτή ήταν η αφορμή της μικτής διατροφής! Θηλάζω και μετά δινω ξένο 3 φορες τη μέρα (προς το παρον). Γιατι ξεκινήσαμε με ένα γευμα συμπληρωμα αλλα δεν επεφτε ο ίκτερος και επιπλέον το παιδάκι δεν έπαιρνε βάρος! 

Τωρα το ζυγιζουμε καθε 2 μέρες και μιλάμε με την παιδίατρο.

@mamSofΜε τη μικτή διατροφη πως είναι απο κενώσεις? 

Όσες κάνετε αποστείρωση κρατάτε εντος ψυγείου αποστειρωμένα μπουκάλια? Αν ειναι να βγείτε έξω εχετε σε θερμός το αποστειρωμένο νερό; Επειδη προσφατα ξεκινησα την αποστείρωση εχω γεμίσει απορίες!

Ξερω οτι ειναι απο 2 βδομαδες πριν ... 

Πηγατε να μετρησετε παλι τον ικτερο; Ειχα παει μια βδομαδα μετα που βγηκαμε απο την φωτοθεραπεια και ηταν στα 8,8. Δεν ξαναπηγα ... αλλα μια ανησυχια την εχω να πω την αληθεια ... μου φαινεται και ωρες ωρες κιτρινη ... βεβαια μπορει να ειναι ειτε η ιδεα μου ειτε να εχει λιγο και να ειναι που λενε οτι παιρνει καιρο να φυγει εντελως ...

Με το θηλαστρο που εβγαζα μπορουσα να δωσω μονο ενα γευμα μητρικο και τα υπολοιπα φορμουλα. Και τοτε καποιες φορες θηλαζα πριν δωσω μπιμπερο αλλα οχι παντα. Οσο αφορα τις κενωσεις ... νομιζω οτι κανει μια φορα την μερα και οταν ειναι μετα απο φορμουλα εχουν σαν κοκκους μεσα ... ενα μετα απο μητρικο φαινεται να εχουν λεια υφη ... ολα σε κιτρινο χρωμα.

Οσο αφορα την αποστειρωση δεν ξερω κατα ποσα τα κανω καλα. Εγω τα βαζω και μεσα στο ψυγειο αλλα τα αφηνω και μεσα στον αποστειρωτη ακομη και αν τον εχω ανοιξει να παρω καποιο. Στην περιπτωση εξοδου, εχω θερμος με νερο ζεστο, κουτακι με την δοση της φορμουλας και το μπιμπερο ... ή το νερο στο μπιμπερο μεσα σε αυτες τις θηκες που ομως δεν το κρατανε ιδιαιτερα ζεστο για ωρα πολλη...

Γενικα τις εχεις λυσει τις αποριες σου;

On 18/6/2018 at 12:23 ΜΜ, annaefin είπε:

Καλημέρα μανούλες!! Αποκλειστικό θηλασμό κι εμείς, Με πόνο βέβαια και με πολλή επιμονή από την πρώτη μέρα  (τώρα είμαστε στη 16η)... ευτυχώς παίρνει βάρος συνέχεια.. έχει έρωτα με το στήθος μου και ειναι πια πολύ κουραστικό γιατί θέλει συνεχεια να τη βάζω. Κάνει ότι πεινάει και μόλις τη βάζω νανουριζεται, το θέλει για πιπίλισμα κ μπορεί να τραβήξει και 3 ώρες όλο αυτό  (τη βάζω, νανουριζεται, πάω να την αφήσω στην κούνια, ξανά από την αρχή!!) Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να της δώσω πιπίλα! Έχει δώσει καμία?

Πιπιλα δινω εγω ... και πριν τις 40 μερες ... αλλα τωρα εχω ενα μωρο που δεν την θελει και την φτυνει! Καποιες φορες θα την κρατησει αλλα ειναι ελαχιστες ... ισως για να νανουριστει οταν την εχω στην αγκαλια αλλα και αυτο οχι συχνα ... ενω ο γιος δεν ειχε κανενα θεμα ... πανω κατω την ιδια περιοδο την ειχα δωσει και σε αυτον ... Και αναρωτιεμαι τι θα εχει για να παραγοριεται ... βεβαια νομιζω οτι τεινει να εχει το στηθος μου για αυτο αλλα και για να αποκοιμηθει που το δοκιμασα καποιες φορες τωρα τελευταια ... κατι που δεν με τρελαινει κιολας να πω την αληθεια ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/6/2018 at 6:20 ΜΜ, Lia21 είπε:

καλησπέρα κορίτσια!

γέννησα κι εγώ στις 10 ιουνίου με τεχνητούς πόνους. εκείνη τη μέρα συμπλήρωνα τις 40 εβδομάδες και μου είπε ο γιατρός να πάω πρωί πρωί της κυριακής για να γεννησώ με τεχνητούς. 

δύσκολος τοκετός, πέρασαν αρκετές ώρες για να πάρει μπρος. σκληρός τράχηλος οπίσθιος, το μωρό δεν κατέβαινε και όταν το πήρε απόφαση ερχόταν στραβά.  

οπότε έβαζε χέρι ο γιατρός για να το φέρει στο σωστό δρόμο.  χωρίς επισκληρίδιο. ας μην περιγράψω άλλο χχααχχ! όλα τώρα έχουν τελειώσει και είμαστε σπίτι με τον μπέμπαρό μου!

κι ενώ ο άλλος μου γιος ήταν σαν μωρό ένα αγγελούδι, ο μπέμπης είναι ζωηρός. 

θέλει μόνιμα στήθος στο στόμα με αποτέλεσμα να πονούν οι θήλες μου, ύπνος και ξεκούραση 5ωρο διακεκομμένο το πολύ, μέσα στο 24ωρο και όλα τα παρελκόμενα! αλλά θα μπει σε μια σειρά, πού θα πάει!

μ έχει μπερδέψει πολύ με το φαγητό. ώρες ώρες δεν μπορώ να διακρίνω αν πεινάει ή θέλει να πιπιλήσει.

ήθελα να θηλάσω αποκλειστικά, αλλά τελικά ο γιατρός είπε να δίνω και συμπλήρωμα αν χρειαστεί για να χορτάσει. 

πιπίλα τόλμησα να δώσω , ύστερα απο συνεννόηση με τον παιδίατρο, αλλά δεν την παίρνει με τίποτα

Να σου ζησει!

On 19/6/2018 at 10:39 ΜΜ, Farmakotriftena είπε:

@KarMar84 ακόμα να γεννήσεις;;; Αφού νιώθω ότι είσαι η επόμενη...

@Diana. συναδέλφισσα τι κάνεις;; Πώς είναι ο γιος σου; Πώς το πήρε η κόρη σου; το φαρμακείο σου, σου λείπει; εμένα Πολύ...

 

@Aggeliki22 εσύ πως είσαι κορίτσι μου; Δεν μπαίνω στη διαδικασία να έρθω σε επαφή και με άλλη σύμβουλο. Ήδη αυτή η υπερπροσπάθεια μου με έχει ρίξει πολύ..μια νέα σύμβουλος προφανώς θα μου δώσει και διαφορετικά πράγματα να κάνω και ήδη κάνω πολλά. Με το θήλαστρο έχω απελπιστεί.  Σπατάλη χρόνο που δεν μου περισσεύει κιόλας. Σήμερα δεν άντεξα να κάνω κάθε φορά μετά το μωρό και θήλαστρο. 

Βασικά αν δεν φοβόμουν αυτή την περιβόητη "σύγχυση θηλων" θα έκανα ότι και η @mamSof πρώτα θηλασμό και μετά μπουκάλι.  Κάθομαι και παιδευομαι με σωληνακια levin και μ@λ@κι@ς. Και δεν ξέρω αν όταν τελικά παθαίνουν συγχυση; ;;; 

@mamSof όλα καλά με την κορούλα σου!! Κοιμάσαι καθόλου; είναι ηρεμη;

Ο γιος μου δεν ειχε παθει συγχυση .. τοτε ειχα παθει μαστιτιδα στην βδομαδα κι εδωσα με μπιμπερο φορμουλα ... κι επειδη ειχα και πληγωμενες θηλες εβγαζα με θηλαστρο κι εδινα με μπιμπερο το μητρικο. Τον ξαναεβαλα στο στηθος μετα τον μηνα που ειχε μεγαλωσει το στομα του κι επιανε καλυτερα. 

Τωρα με την μικρη δεν βλεπω και παλι να υπαρχει θεμα γιατι οταν ειναι να φαει και την παρω αγκαλια αμεσως γυριζει το κεφαλι και ψαχνει θηλη ... κι αυτη τωρα που μεγαλωσε πιανει καλυτερα ... στην αρχη ηταν δραμα ... στοματακι αυτη, θηλαρα εγω ... καμια συνεννοηση! Το αριστερο στηθος μου εχει ενα θεματακι και γλιτωσα μαλλον απο μαστιτιδα 2-3 φορες στο τσακ την δυσκολευει γιατι αργει να κατεβει το γαλα και δεν εχει ροη καλη, οποτε ξεκινω συνηθως απο το δεξι παντα ... Και δεν καθομαι ποτε με τις ωρες ... το πολυ ενα 20λεπτο στο καθενα ... αλλα συνηθως 10 λεπτο θα ελεγα .. αντε τεταρτο ...

Εχει και προτιμηση στα μπιμπερο η μπεμπα! Της αρεσουν τα mam! Εχω και κατι nuk απο τον γιο ... που δεν ειχε θεμα, επινε απο ολα , αλλα αυτη χτυπιεται οταν την τα εδινα οποτε πηρα κι εγω 2 ακομη ... να εχω 4 να μην πλενω ολη την ωρα και αποστειρωνω ... να το κανω 2 φορες την μερα ... 

Ησυχη ηταν οσο ειχε ικτερο ... Ειναι της αγκαλιας πια ... την καλοεμαθε η γιαγια μου φαινεται! χαχα! Και σα να ναι γκρινιαρα ... ακομη και στον υπνο της! Βεβαια και το γεγονος οτι δυσκολευεται να ρευτει κι εχει και κολικους ... δεν βοηθουν πολυ την κατασταση! 

Οσο για τον δικο μου υπνο ... τα εγραψα και παραπανω ... ελαχιστος ... αλλα κραταω γερα ... δεν το εχω παρει κατακαρδα οπως την 1η φορα! χαχα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1)fani_ 16/05/18  ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

2)Aggeliki22 31/05/18  3920kg ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

3)aspa80 05/06/18  ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

4)Farmakotriftena 19/05/18  3250kg ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

5)annaefin 02/06/18  3080kg ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

6)evaki_ 01/06/18  4080kg ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

7)Chrimai 11/06/18  3800kg ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

8)katsif 06/06/18  2630kg ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!! 

9)mamSof 23/05/18  3010kg ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

10)Melody90 23/05/18  3900kg ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

11)Lina27  Π.Η.Τ.   17-6-2018 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

12)Sunshine84 09/06/18  3800kg ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!

13)J3nny Π.Η.Τ.  19-6-2018

14)Lia21 10/06/18  ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

15)orianna Π.Η.Τ.   21-6-2018   ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

16)Diana. 08/06/18  2830kg ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

17)KarMar84 20/06/18  2730kg ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

18)Korina12 26/06/18  4000kg ΑΓΟΡΑΚΙ!!! 

19)elena**  Π.Η.Τ.   30-6-2018   ΑΓΟΡΑΚΙ!!! 

20)iwanna24 03/06/18  3000kΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!

  • Μου αρέσει 1

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, mamSof είπε:

Καλημερα κοριτσια!

Ξερω ... χαθηκα ... αλλα δυσκολα τα πραγματα στην καθημερινοτητα μου ... τρεχω και δεν προλαβαινω ... και κοιμαμαι και ελαχιστα ... και κοιμαμαι και ορθια που λενε μετα ... ή μαλλον ορθια οπου καθισω!

Εχω να διαβασω απειρα ... θα δω τι μπορω να καταφερω και θα επανερθω ...

Στα γρηγορα πως εχουν τα πραγματα ...

Κοιμαμαι 2-3 ωρες το βραδυ ... Για την ωρα θηλαζω και δινω και φορμουλα ... Ειχα νοικιασει και νοσοκομειακο θηλαστρο αλλα το γυρισα ... Κουραστικο και αυτο να αντλεις ... Γενικα η μερα μου ειναι τοσο γεματη κι εχω τοσα να κανω που ολα μου φαινονται δυσκολα ...

Στον μηνα η μπεμπα ειχε παρει τα πανω της. Το βαρος γεννησης ηταν 3010γρ .. εφτασε στις 10 μερες να ειναι 2760γρ και 20 μερες μετα, στον μηνα δλδ 3650γρ. Τωρα θα μας δει ο γιατρος στις 23 του μηνα που θα ναι 2 μηνων για το 1ο εμβολιο.

Γενικα εχει κολικους ... Δυσκολευεται να ρευτει και μπορει και να μην γινει οποτε βγαζει γουλιες ή κανει εμμετο ... κι εχει βγαλει καποιες φορες και απο την μυτη! Νομιζω οτι χρειαζεται να βαλω φυσιολογικο ορο για το γαλα που μπορει να εχει μεινει εκει μην δημιουργησει κανενα προβλημα ...

Εχει γινει πολυ της αγκαλιας! Μολις την αφησεις στο κρεβατι της τοτε τα θυμαται ολα και γκρινιαζει ή κλαει! Και οταν πειναει σηκωνει το σπιτι στο ποδι απο το κλαμα! Ειναι λιγο "πειναλεων" που λεω εγω! χαχα!

Οσες δινεται φορμουλα, ποσα ml δινετε,καθε ποσες ωρες, ποιο γαλα και ποια ειναι η ηλικια των μωρων σας; Τωρα πινει 150ml και τις περισσοτερες φορες θηλαζει πριν αλλα οχι παντα, καθε 3 με 4 ωρες, της milupa το aptamil 1. Εχουμε ηδη δοκιμασει το frizolac και το ναν. Θελουμε να δουμε αν καποιο της καθεται καλυτερα σε σχεσει με τους κολικους.

Τα κανετε μπανιο καθε μερα; Εμεις οχι. Δυσκολευομαι να βρω μια καταλληλη ωρα να πω την αληθεια!

Εχει μεγαλωσει παντως η πιτσιρικα μεσα σε 5 βδομαδες! Εκεινα τα κορμακια που ειχα νομιζω νουμερο 56, μαλλον για τον 1ο μηνα δεν της κανουν πια! Τελικα με τον καιρο που μας εκανε τσαμπα ανησυχουσα για τα ρουχα που ειχα! Μια χαρα της φορεσα τα μακρυμανικα! Κατεληξε να εχει περισσοτερα απο τον αδερφο της με τοσα που μας εδωσαν! 

Βολτα βγηκατε εξω; Εγω την ειχα κανει αρκετες βολτες σε γιατρους και κλινικες ... αλλα καμια κοινωνικη/κοσμικη ή εκει γυρω στην γειτονια ακομη .. Την εβγαλα τωρα που ο καιρος καλυτερευσε στο μπαλκονι! Εγω για καφε δεν πηγα αλλα ολο και βγαινω μια φορα την βδομαδα να κανω κατι αγορες ... Τωρα που εφυγε η πεθερα μου, πανω 2 βδομαδες και ... ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα ... Ο καλος μου δεν αντεχει μονος του με 2 για πολυ ... Προχθες εγινε 40 ημερων η μικρη :)

Παω να τελειωσω κατι δουλειες .... θα σας διαβασω οσο το ματι μενει ανοιχτο και θα επανερθω το πρωι! Καλο ξημερωμα!

Ξερω οτι ειναι απο 2 βδομαδες πριν ... 

Πηγατε να μετρησετε παλι τον ικτερο; Ειχα παει μια βδομαδα μετα που βγηκαμε απο την φωτοθεραπεια και ηταν στα 8,8. Δεν ξαναπηγα ... αλλα μια ανησυχια την εχω να πω την αληθεια ... μου φαινεται και ωρες ωρες κιτρινη ... βεβαια μπορει να ειναι ειτε η ιδεα μου ειτε να εχει λιγο και να ειναι που λενε οτι παιρνει καιρο να φυγει εντελως ...

Με το θηλαστρο που εβγαζα μπορουσα να δωσω μονο ενα γευμα μητρικο και τα υπολοιπα φορμουλα. Και τοτε καποιες φορες θηλαζα πριν δωσω μπιμπερο αλλα οχι παντα. Οσο αφορα τις κενωσεις ... νομιζω οτι κανει μια φορα την μερα και οταν ειναι μετα απο φορμουλα εχουν σαν κοκκους μεσα ... ενα μετα απο μητρικο φαινεται να εχουν λεια υφη ... ολα σε κιτρινο χρωμα.

Οσο αφορα την αποστειρωση δεν ξερω κατα ποσα τα κανω καλα. Εγω τα βαζω και μεσα στο ψυγειο αλλα τα αφηνω και μεσα στον αποστειρωτη ακομη και αν τον εχω ανοιξει να παρω καποιο. Στην περιπτωση εξοδου, εχω θερμος με νερο ζεστο, κουτακι με την δοση της φορμουλας και το μπιμπερο ... ή το νερο στο μπιμπερο μεσα σε αυτες τις θηκες που ομως δεν το κρατανε ιδιαιτερα ζεστο για ωρα πολλη...

Γενικα τις εχεις λυσει τις αποριες σου;

Πιπιλα δινω εγω ... και πριν τις 40 μερες ... αλλα τωρα εχω ενα μωρο που δεν την θελει και την φτυνει! Καποιες φορες θα την κρατησει αλλα ειναι ελαχιστες ... ισως για να νανουριστει οταν την εχω στην αγκαλια αλλα και αυτο οχι συχνα ... ενω ο γιος δεν ειχε κανενα θεμα ... πανω κατω την ιδια περιοδο την ειχα δωσει και σε αυτον ... Και αναρωτιεμαι τι θα εχει για να παραγοριεται ... βεβαια νομιζω οτι τεινει να εχει το στηθος μου για αυτο αλλα και για να αποκοιμηθει που το δοκιμασα καποιες φορες τωρα τελευταια ... κατι που δεν με τρελαινει κιολας να πω την αληθεια ...

Καλημερα..

Εμεις τρωμε..στις 11..στις 5...στις 9..και μετα σχεδον αν 3 με 4 ωρες 120 ml με 150! Απο γαλα πινει το novalac και ειναι 31 ημερων!

Βολτες παμε σχεδον καθε μερα...για καφε ή φαγητο!

Μπανακι κανουμε καθε βραδυ πριν το τελευταιο γευμα. Γενικα, ακολουθουμε μια συγκεκριμενη ρουτινα με μικρες αποκλισεις...πχ χτες εφαγε 9, μετα ξεραθηκε..δεν ξυπναγε! Εφαγε παλι 2.30 και ξανα στις 8.30!

Πρεπει με βαση το βαρος της να πινει περιπου 600ml.

Καποιες φορες πινει τοσο και καποιες περισσοτερο.

Σχετικα με την αποστειρωση, και γω μεσα τα αφηνω. Ανοιγω και παιρνω και καποιες φορες το αφηνω ανοιχτο. Δεν πρεπει;

Επισης, πηρα απο τα τζαμπο ενα θερμο, ροζ. Φανταστικος. Για 12 ωρες το λιγοτερο εχω ζεστο νερο! Και σπιτι αυτο κανω. Βραζω νερο και φουλαρω το θερμο!

Η δικια μου εχει ενα βασικο θεμα. Σκαει απο τη ζεστη... στο υπνοδωματιο δεν ειχαμε κλιματιστικο οποτε πρεπει να βαλουμε λιαν συντομως!

 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσαρες 

Νομίζω με την αποστειρωση άμα την ανοίξεις χαλάει και θα πρέπει να τα βάζεις ψυγείο.  Από ότι θυμάμαι από την κόρη μου δηλαδή. ...

Χτες το βράδυ εφιάλτης. Νομίζω δεν κοιμηθηκα  καθόλου.  Θηλαζα την άφηνα καλαθουνα στο τέταρτο ξυπνάνε.  Αμάν! Και έσκασε μύτη και η κόρη για να κοιμηθούμε αγκαλιά . Προς το παρόν θηλάζω αποκλειστικά αλλά φοβάμαι ότι δεν θα τα καταφέρω,  βέβαια αφού τα κατάφερα ως τώρα που κοντεύει ενός μήνα μάλλον είμαστε οκ.

Καλά έχετε πάρει τις πάνες αγνοτις? Μιλάμε μάπα.  Διαρροές φουλ. Χτες έχεσε όταν θηλαζε και μου λερωσε 2 μπλούζες.  Πόσα πλυντηρια να βάλω πια?

Link to comment
Share on other sites

@katsif ειχα παρει το πρωτο νούμερο πριν γεννησω και τελικα επειδη τις πρωτες 10 μερες χρησιμοποιουσαμε τα παμπερς που μας εκαναν δωρπ στο μαιευτήριο  βαλαμε μονο 2 φορες agnotis. Τώρα που πήγε 5 κιλα του ξαναπηρα agnotis και ειμαι ευχαριστημενη αν και εχουν μικρη φόρμα πιστευω και παλι δε θα του κανουν μεχρι τα 9 κιλα που λενε.. νομιζω εχει 1 κιλο αποκλιση σιγουρα..

 

Και εμάς ηταν δυσκολο το βραδυ μας.. ενα δυωρο με δεκαλεπτο διαλριμμα πηγαινα περα δωθε για να ρευτει και να κοιμηθει μεχρι να τον βαλω στο λικνο..

Απο τι ηλικια μπορουν να κοιμηθούν μονα τους; η ειναι στο παιδακι; εμενα δεν τον παιρνει ο υπνος μονο του οσο και κα χει γλαρωσει..χασμουρητά 10ωρες αλλα το ματι ανοιχτό και μετα απο λιγο γκρινια.. στο ρηλαξ ζητημα να κάθεται 20 λεπτα..μου χει φύγει ο ώμος !!!! Ειναι και μεγαλος ο καλος μου..5.250 εχει παει..

Τουλαχιστον οταν ξεκινήσω γυμναστικη θα σηκωνω ανετα τα βαρακια:-P

  • Μου αρέσει 1

tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , katsif είπε:

Καλημέρα κοριτσαρες 

Νομίζω με την αποστειρωση άμα την ανοίξεις χαλάει και θα πρέπει να τα βάζεις ψυγείο.  Από ότι θυμάμαι από την κόρη μου δηλαδή. ...

Χτες το βράδυ εφιάλτης. Νομίζω δεν κοιμηθηκα  καθόλου.  Θηλαζα την άφηνα καλαθουνα στο τέταρτο ξυπνάνε.  Αμάν! Και έσκασε μύτη και η κόρη για να κοιμηθούμε αγκαλιά . Προς το παρόν θηλάζω αποκλειστικά αλλά φοβάμαι ότι δεν θα τα καταφέρω,  βέβαια αφού τα κατάφερα ως τώρα που κοντεύει ενός μήνα μάλλον είμαστε οκ.

Καλά έχετε πάρει τις πάνες αγνοτις? Μιλάμε μάπα.  Διαρροές φουλ. Χτες έχεσε όταν θηλαζε και μου λερωσε 2 μπλούζες.  Πόσα πλυντηρια να βάλω πια?

Καλημερα κοριτσια!

χθες πρεπει να κοιμηθηκα 3-4 ωρες! Αλλα .. δραματικο βραδυ! Κατι δεν πηγαινε καλα με τα μπιμπερο και γιναμε μουσκεμα! Η μπεμπα εκλαιγε για γαλα!  Δεν θελει και ο,τι μπιμπερο να ναι ... τωρα της εδωσα της nuk και μου το φτυνει οπως κανει με τις πιπιλες ... τρελα γλεντια! Ειναι παιδι των mam! LOL!

Οσο για λερωμενα ρουχα ... και των 2 μας πανω απο ενα καθε μερα! Και το ΣΚ που περασε ηταν η πρωτη φορα που βγηκαν τα κακα εξω απο την πανα απο πανω και πασαλειφτηκε! Και η μια φορα ετυχε στον μπαμπα της! χαχα! Pampers παιρνω και ειμαι ευχαριστημενη ... agnotis εχω μερικες απο ενα diapper cake που μας εφεραν και θα τις δοκιμασω και θα σας πω ...

Θελω να αρχισω να την βαζω σε μαρσιπο γιατι δεν γινεται δουλεια με ενα χερι. Το εχετε κανει ή θα το κανετε

....

εχω ring sling. Το mini-monkey ... το ξερει καποια; Τον γιο τον εβαλα μεγαλυτερο γιατι φοβομουν ... αλλα τωρα νομιζω οτι επιβαλλεται ωστε να μπορω να κανω 5 πραγματα που λενε ...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , evaki_ είπε:

@katsif ειχα παρει το πρωτο νούμερο πριν γεννησω και τελικα επειδη τις πρωτες 10 μερες χρησιμοποιουσαμε τα παμπερς που μας εκαναν δωρπ στο μαιευτήριο  βαλαμε μονο 2 φορες agnotis. Τώρα που πήγε 5 κιλα του ξαναπηρα agnotis και ειμαι ευχαριστημενη αν και εχουν μικρη φόρμα πιστευω και παλι δε θα του κανουν μεχρι τα 9 κιλα που λενε.. νομιζω εχει 1 κιλο αποκλιση σιγουρα..

 

Και εμάς ηταν δυσκολο το βραδυ μας.. ενα δυωρο με δεκαλεπτο διαλριμμα πηγαινα περα δωθε για να ρευτει και να κοιμηθει μεχρι να τον βαλω στο λικνο..

Απο τι ηλικια μπορουν να κοιμηθούν μονα τους; η ειναι στο παιδακι; εμενα δεν τον παιρνει ο υπνος μονο του οσο και κα χει γλαρωσει..χασμουρητά 10ωρες αλλα το ματι ανοιχτό και μετα απο λιγο γκρινια.. στο ρηλαξ ζητημα να κάθεται 20 λεπτα..μου χει φύγει ο ώμος !!!! Ειναι και μεγαλος ο καλος μου..5.250 εχει παει..

Τουλαχιστον οταν ξεκινήσω γυμναστικη θα σηκωνω ανετα τα βαρακια:-P

Εγω συνηθως την αφηνω στην κουνια και κοιμαται. Χτες βεβαια την αφησα και εκλαιγε.

Λεω αλλαγμενη ειναι...ταισμενη ειναι...δεν δειχνει να ποναει...εκλαψε-μουρμουρισε κανα 10λεπτο και ξεραθηκε σερι 6ωρο!

Συνηθως το μεσημερι θα μεινει ξυπνια. Γυρω στο 3ωρο...καθεται και παρατηρει τριγυρω. Τη βαζω στο κρεβατι και αυτη χαιρεται μονη της...βλεπω καμια σειρα...μετα την ταιζω καξ κοιμαται. Δεν κλαιει πολυ. Παρα το οτι εχει και λιγους κολικους! Εμοιασε ευτυχως στο μπαμπα της...

Προσπαθω να μην τη μαθω στα χερια...δνε θηλαζω κιολας οποτε ειναι πιο ευκολο...οσο να ναι οταν θηλαζεις ειναι δυσκολο.

 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...