Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

@Lia21 ωχ μωρέ το μικρούλι,....ταλαιπωρία μεγάλη...ευτυχως κάτσατε μονο 5 μερες..οσσο για το βηχα ελπιζω να μη μεινει τοσο πολύ..του κανετε μασκες??

@farmakothriftena ωχ αμάν...αυτοί οι άντρες ρε παιδί μουυυ!!!  :lol: ρώτα τον τώρα αν θα το ξανακάνει!!!!εμας η παιδιατρος μας ειπε πολυυυυυυυυυ ορό για να τον βοηθήσουμε και να γλιτώσουμε τα χειρότερα...οποτε μπουμπούνα τον να του φύγει του μωρού!άτιμο πράγμα το μπούκωμα...και εμείς σε ενάμιση μήνα με ζωμό και λαχανικά ξεκινάμε!! 

εμείς σήμερα 8η μέρα αγωγής και είδαμε φως στο τούνελ..κοιμήθηκε το βράδυ περισσότερο και σήμερα κατά τη διάρκεια της ημέρας..βγήκαμε και από το άλμα ..και είμαστε όλο χαρά...αν εξαιρέσουμε τη γκρίνια με τα δόντια....πολύ πονάει το έρμο!!! η παιδίατρος μου είπε καμια 15αρια μέρες σύνολο οτι θα του πάρει επειδή είναι μικρούλης..συνεχίζουμε και βλέπουμε..τώρα μου γελάει που τον έχω δίπλα μου ΚΑΘΙΣΤΟ στο ρηλάξ...έφτασε η στιγμή...!!!! μη φανταστείτε βέβαια..για κανα 10λεπτο κάθεται και μετά μουρμουράει αλλά λογικό αφού ακομα μπουκώνει και τον εχουμε με ορους και τον ρινικό αποφρακτήρα...

εχθες ήμουν στα πρόθυρα κατάρρευσης..ευτυχώς σήμερα πήρα δυναμη οπως πάει ο μικρός..και εγώ καλύτερα με την αγωγή ..έκανα και μπάνιο επιτέλους και ζυγίστηκα κιολας και είδα -4,5 κιλά οπότε έξτρα διάθεση..:lol:

θέλει πάντως πολύ προσοχή με τις ιωσεις..εσεις πως τα ντύνετε οταν τα βγάζετε έξω αυτή την εποχή??  φοβάμαι οτι δεν τον εντυνα αρκετα βαριά και έπεσε το ανοσοποιητικό του...

 


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Farmakotriftena είπε:

@aspa80 ξεκινάτε στερεές ε; Πόσο ειστε; εμείς αργούμε. Περίπου σε έναν   μήνα θα ξεκινήσουμε με ζωμους από κρέας κ μετά από 10 μέρες με φρούτα!

@katsif είπαμε αδιαθετησες ή οχι; παίζει ρόλο κι αυτό. Εμένα τελικά δεν μου ήρθε περίοδος. Πονούσα πολύ για 2 μέρες την προηγούμενη βδομάδα αλλά τελικά δεν ήρθε. Πιστεύω όμως ετοιμάζεται να κάνει την 1η της εμφάνιση...

Θα ειμαστε 4,5 μηνων εκεινη τη μερα...απ'οτι εχω καταλαβει καθε γιατρος εχει τη δικη του θεωρια με τις στερεες ποτε πρεπει να εισαγονται...ε!ο δικος μας ξεκιναει νωρις!Δεν με χαλαει καθολου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια. 

Αχ 

Δυσκολα...κόλλησα ιωση.

Η μπεμπα στα χειρότερα της...γκρίνια και γκρίνια.

Τρίτο εμβόλιο σήμερα κι σε 15 μέρες ξεκινά φρούτα.

Θα δείξει.

Νωρίς μου φαίνεται.


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!

Περαστικα στα αρρωστουλικα μωρακια και αρρωστουλες μαμαδες!

Χαθηκα λογω δουλειας και λογω κουρασης! Να φανταστειτε κοιμαμαι με το κοιμηθουν τα μωρα ... Η μικρη βεβαια μας ξενυχταει λιγο ... αλλα ετσι ειναι σε αυτες τις ηλικιες ... ο μικρος μου ηταν χειροτερος! χαχα! Οποτε αυτη μου φαινεται μια χαρα! Καθε παιδακι διαφορετικο! 

Η μικρη δεν θελει να καθεται πια στο ριλαξ! Σε μια βδομαδα θα ειναι 5 μηνων! Ο αδερφος της καθοταν μεχρι 8 μηνων! Γενικα δεν θελει να την αφηνουμε μονη της! Την περισσοτερη ωρα την εχω αγκαλια ... Και αγκαλια με ενα μωρο δυσκολα δουλευω ... Μεσα στην μερα θα ριξει 3-4 υπνους μετα απο καμια ωρα απο το φαγητο της για κανενα μισαωρο ... αν εχει ησυχια ισως και ωρα ... Αλλα ησυχια στο σπιτι μας με παρον τον μικρο δεν εχουμε! Καθεται για λιγο και στο παρκο, ενω ο αδερφος της που τον εβαλα και μεγαλυτερο και δεν ειχε μαθει δεν το ηθελε καθολου. Σε γενικες γραμμες ειναι πιο γκρινιαρα τωρα και σε σχεση με πριν και σε σχεση με τον αδερφο της! χαχα! Να την εχεις ομως βολτα εξω και να βλεπει καινουρια πραγματα και προσωπα το καλυτερο της ... τοτε θα γκρινιαξει μονο οταν θα κουραστει και θα θελει να κοιμηθει ... Οποτε θεωρω οτι γκρινιαζει γιατι βαριεται και ειναι περιεργη και θελει να δει καινουρια πραγματα ... οποτε δικιο εχει ... αλλα κι εγω τι να πρωτοπρολαβω η μανα! χαχα! Ολοι δικιο εχουμε!

Στους 4,5 μηνες σα να ναι πολυ μικρα τα μωρακια να ξεκινησουν στερεα τροφη ... Ο δικος μας γιατρος λεει εκει στους 5,5 μηνες .. Ετσι το εκανα με τον μικρο, αλλα με την μικρη θα ξεκινησω στους 6. Δεν πρεπει βεβαια να το καθυστερησω και μετα ... Προφανως αυτο ειναι το παραθυρακι για να μπεις στις στερεες. Αυτη την φορα ισως να μην δωσω ρυζαλευρο ... οποτε ειτε θα ξεκινησω με φρουτα ... ειτε με λαχανικα και κατοπιν κρεας ... αλλα οχι ζωμο. Οπως και στον μικρο ... ειτε τα φρουτα ειτε το μεσημεριανο τα εκανα σαν πουρε/χυλο και οχι σουπα ... ηταν δλδ πυκτα στην υφη. Οποτε εμεις ξεκιναμε σε κανενα μηνα ... Τις γιορτες παντως θα καθισουμε στο τραπεζι να φαμε ολοι μαζι! χαχα!

Εχουμε κανει ηδη 3 εμβολιο και στις αρχες του Νοεμβρη θα κανουμε το 4. Δεν καναμε το ποσιμο για την γαστρεντεριτιδα ... Το εκανε καποια στο μικρο της; Ειχαμε ξεφυγει απο την ηλικια που επρεπε να γινει γιατι καθυστερησα μισο μηνα για το τελευταιο εμβολιο κι επρεπε να αποφασισουμε εκεινη την μερα ... οποτε το αφησαμε τελικα. Η μπεμπα μας εχει φτασει τα 6550γρ και 65 εκ. Στις καμπυλες ειναι νομιζω καπου στην μεση.

Νινιδα δεν εχει αυτη, αλλα ειχε ο αδερφος της. Υπαρχει απο την frezyderm ενα προιον που θα μπορουσατε να χρησιμοποιησετε ... Εμεις ειναι η αληθεια δεν το χρησιμοποιησαμε ... Εφυγε αργα απο μονη της ... αλλα να πω οχι εντελως ή οτι τελικα ο μικρος μου εχει ξηροδερμια γιατι εχει καποια σημεια που βγαζει κατι σαν τη νινιδα ακομη και τωρα που ειναι 5.

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς στον 6 θα ξεκινήσουμε. Αλλά εντάξει ο κάθε γιατρός τηρεί το δικό του πρωτόκολλο. 

@mamSof γκρινιάρα και η δική σου;; έτσι κι εμένα. Είναι αντάρτης εμένα!

@iwanna24 περαστικά! Κόλλησε και η μικρή; εμένα ακόμα μα του περάσει.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Farmakotriftena δεν μου έχει έρθει περίοδος ακόμα αλλά σαν να μου φαίνεται ότι έχω επιλοχειο....

Εμεις έχουμε κάνει το πόσιμο εμβόλιο!  Σε δύο δόσεις. Νομίζω είναι και το μόνο με 25%συμμετοχή 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

@katsif μου γιατί κορίτσι μου επιλοχειο; εντάξει οιστρογόνα και προλακτινη είναι στα ύψη. Γι αυτό και μας επηρεάζει όσο να'ναι..

Έχετε κάνει όλες το πόσιμο; εμείς όχι. Ούτε στη κόρη μου το έκανα.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το κάναμε το πόσιμο..την πρώτη δόση..και ραντεβού για το 3ο εμβόλιο έχουμε σε 2 εβδομάδες που θα είναι 5 μηνών..αργήσαμε να κάνουμε το 2ο και το πόσιμο λόγω διακοπών..

@katsif αν έχεις υποψία για επιλόχειο λάβε άμεσα δράση..δεν είναι να παίζεις με αυτά τα πράγματα έστω και αν φλερτάρεις απλά με την κατάθλιψη..

Εγώ μαλλον γκαντεμιάζω την ίδια μας την τύχη..εχθές το βράδυ ο μικρός ξύπνιος κάθε μια ωρα κλαίγοντας υστερικά..εν τω μεταξύ το στηθος το χει μονιμα στη μούρη του το βράδυ αλλιως δεν κοιμαται μόνος του..παρα μονο πανω μας στην πολυθρόνα..έχει αρχίσει να βραχνιάζει απο το κλάμα..και ενώ δεν το θέλω αναγκαστικά τον έχουμε με παυσίπονα εκτός των αλοιφών για τα δόντια..είναι φουλ πρησμένα τα ούλα του πάλι..η μάνα μου λέει θα σκάσει μαζί κανα δυο τρία δοντια για υτο εχει τοση γκρίνια...τρώει τα χέρια του όλη την ώρα..

και από μύξα αλλο τίποτα..άτιμο πράγμα οι ιώσεις στα μπεμπάκια..

επάνω που αναθάρρησα εχθές που σας έλεγα, είμαι παλι στα πρόθυρα κατάρρευσης σήμερα..απο τη μια νευριάζω απο την αλλη νιωθω τυψεις που νευριάζω γιατί το μωρό υποφέρει...και ο άντρας μου και εγώ ζόμπι έχουμε γίνει..περισσότερο γι αυτον στεναχωριέμαι γιατί ξεκινάει και δουλειά..εγώ έχω μάθει στον σπαστό υπνο μήνες τώρα..(καλα οχι οτι συγκρίνεται με αυτό που τραβάμε τώρα, αυτο που ζούσαμε τόσους μήνες...!!!!!!!)..θυμάμαι που με χάλαγε που κοιμόμουν 2 -3 ώρες και μετά ήθελε γάλα ο μικρός και έπρεπε να τον σηκώσω απο την κούνια, να τον ταίσω ξαπλωτά και να τον ξαναβάλω και γελάω τώρα που το σκέφτομαι...μου φαινόταν κουραστικό..αχαχαχ που να ξερα..

εχω τρομοκρατηθεί λιγο..αν δε σκάσει συντομα τα δοντια και συνεχισει ετσι για καιρο δεν ξερω πως θα επιβιώσουμε..

@mamSof κι εμένα έτσι ακριβώς κάνει ο μικρός με τα καινούργια πράγματα..βαριέται απίστευτα γρήγορα και μονίμως κάτι καινούριο πρέπει να βρούμε να τον απασχολούμε..

βγάλτον έξω να κοιτάει γύρω γύρω και είναι η καλύτερή του..

 

κορίτσια τι παιχνιδάκια μπορούμε να παίρνουμε σε αυτή την ηλικία? κοιτάω για καλύτερο μασητικό και λέω να του πάρω και κάτι αλλο να ασχολείται γιατί οπως προείπα βαριεται εύκολα κατα πρώτον και κατά δεύτερον νομίζω καλό είναι να ξεκινάει απο νωρίς την εξερεύνηση!!

στο γυμναστήριο τώρα με την ίωση και τα δόντια δεν κάθεται..γενικα μολις τον βαζεις ανασκελα ουρλιάζει..και η καλύτερη του είναι το μπρούμυτα..είτε πάνω μου είτε στο πάτωμα..μολις τον βάλεις μπρούμυτα αρχίζει να γελάει..και προσπαθεί να πάει μπροστά αλλα προς ώρας έχει καταφέρει μόνο πίσω να πάει.

επίσης δεν θυμάμαι αν σας το είπα αλλα ειπε μαμα την προηγούμενη εβδομάδα και το ξανάπε και το ΣΚ. καλά λένε πως το μαμά το λένε μεσα στο παράπονο!!! τυρρανιόταν ο μικρος μου!!

το δοντάκι του πάντως κοφτερό κοφτερό..μου χει χώσει μερικές καλές την ώρα που προσπαθεί να φάει γιατί τον ενοχλούν τα ούλα του, και εννοείται οταν του βάζουμε κρέμα στα ούλα μας δαγκώνει με μανια...


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!

οπότε δεν είναι μόνο το δικό μου μπεμπάκι αρρωστούλικο. Ο γιατρός μού είπε να του βάζω πριν από κάθε γεύμα όρο. Ρίχνω τουλάχιστον 2 αμπούλες πριν το γεύμα, πολλές φορές χρειάζεται 3 για να καθαρίσει. Τελικά ήθελα κάθε βδομάδα 70 ορούς κατά μέσο όρο, οπότε αυτή τη φορά πήρα μπουκάλι. Έχει κι αυτό τα έξοδά του. 

Ευάκι μάσκες του κάναμε μόνο στο νοσοκομείο. Και με τα χίλια ζόρια, δεν καθόταν.

Κι εγώ με το ντύσιμό του δεν ξέρω αν του βάζω σωστά ρούχα. Προς το παρόν μέσα στο σπίτι τον ντύνω με μακρυμάνικο φορμάκι χωρίς κάτι άλλο. Να ψυχράνει λίγο ακόμα και θα του βάλω και ζιπουνάκι από μέσα. 

Εμένα το ριλάξ με βόλεψε πολύ. όσο δεν είχε κάτσει ο μεγάλος μου γιος, τοσο έπιασε τόπο στο μωρό. Αλλά πριν 10 μέρες ήταν 7 κιλά. Δεν το βλέπω να κάθεται για πολύ ακόμα δυστυχώς. Και πού να τον βάζω όμως. Μου είπαν στο καρότσι. Είναι κι αυτο μια λύση. όταν αρχίσει να κάθεται σ ένα δίμηνο, θα τον βάζω στο καρεκλάκι.

Το βράδυ δεν κοιμηθήκαμε όπως και κατά τη διάρκεια της μέρας. Τον ενοχλούν και τον δικό μου τα δόντια. Βάζει δάχτυλα, σαλιάρες, μπούνιες μέσα στο στόμα. Γυρίζει την πιπίλα πέρα δώθε, τη γυρίζει προς το σκληρό μέρος της και ροκανίζει. Πρέπει να του πάρω μασητικό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Lia21 είπε:

καλησπέρα κορίτσια!

οπότε δεν είναι μόνο το δικό μου μπεμπάκι αρρωστούλικο. Ο γιατρός μού είπε να του βάζω πριν από κάθε γεύμα όρο. Ρίχνω τουλάχιστον 2 αμπούλες πριν το γεύμα, πολλές φορές χρειάζεται 3 για να καθαρίσει. Τελικά ήθελα κάθε βδομάδα 70 ορούς κατά μέσο όρο, οπότε αυτή τη φορά πήρα μπουκάλι. Έχει κι αυτό τα έξοδά του. 

Ευάκι μάσκες του κάναμε μόνο στο νοσοκομείο. Και με τα χίλια ζόρια, δεν καθόταν.

Κι εγώ με το ντύσιμό του δεν ξέρω αν του βάζω σωστά ρούχα. Προς το παρόν μέσα στο σπίτι τον ντύνω με μακρυμάνικο φορμάκι χωρίς κάτι άλλο. Να ψυχράνει λίγο ακόμα και θα του βάλω και ζιπουνάκι από μέσα. 

Εμένα το ριλάξ με βόλεψε πολύ. όσο δεν είχε κάτσει ο μεγάλος μου γιος, τοσο έπιασε τόπο στο μωρό. Αλλά πριν 10 μέρες ήταν 7 κιλά. Δεν το βλέπω να κάθεται για πολύ ακόμα δυστυχώς. Και πού να τον βάζω όμως. Μου είπαν στο καρότσι. Είναι κι αυτο μια λύση. όταν αρχίσει να κάθεται σ ένα δίμηνο, θα τον βάζω στο καρεκλάκι.

Το βράδυ δεν κοιμηθήκαμε όπως και κατά τη διάρκεια της μέρας. Τον ενοχλούν και τον δικό μου τα δόντια. Βάζει δάχτυλα, σαλιάρες, μπούνιες μέσα στο στόμα. Γυρίζει την πιπίλα πέρα δώθε, τη γυρίζει προς το σκληρό μέρος της και ροκανίζει. Πρέπει να του πάρω μασητικό.

Κάνει ο όρος μπουκάλι; εμένα μου είχε πει όχι η παιδιατρος


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Lia21 είπε:

καλησπέρα κορίτσια!

οπότε δεν είναι μόνο το δικό μου μπεμπάκι αρρωστούλικο. Ο γιατρός μού είπε να του βάζω πριν από κάθε γεύμα όρο. Ρίχνω τουλάχιστον 2 αμπούλες πριν το γεύμα, πολλές φορές χρειάζεται 3 για να καθαρίσει. Τελικά ήθελα κάθε βδομάδα 70 ορούς κατά μέσο όρο, οπότε αυτή τη φορά πήρα μπουκάλι. Έχει κι αυτό τα έξοδά του. 

Ευάκι μάσκες του κάναμε μόνο στο νοσοκομείο. Και με τα χίλια ζόρια, δεν καθόταν.

Κι εγώ με το ντύσιμό του δεν ξέρω αν του βάζω σωστά ρούχα. Προς το παρόν μέσα στο σπίτι τον ντύνω με μακρυμάνικο φορμάκι χωρίς κάτι άλλο. Να ψυχράνει λίγο ακόμα και θα του βάλω και ζιπουνάκι από μέσα. 

Εμένα το ριλάξ με βόλεψε πολύ. όσο δεν είχε κάτσει ο μεγάλος μου γιος, τοσο έπιασε τόπο στο μωρό. Αλλά πριν 10 μέρες ήταν 7 κιλά. Δεν το βλέπω να κάθεται για πολύ ακόμα δυστυχώς. Και πού να τον βάζω όμως. Μου είπαν στο καρότσι. Είναι κι αυτο μια λύση. όταν αρχίσει να κάθεται σ ένα δίμηνο, θα τον βάζω στο καρεκλάκι.

Το βράδυ δεν κοιμηθήκαμε όπως και κατά τη διάρκεια της μέρας. Τον ενοχλούν και τον δικό μου τα δόντια. Βάζει δάχτυλα, σαλιάρες, μπούνιες μέσα στο στόμα. Γυρίζει την πιπίλα πέρα δώθε, τη γυρίζει προς το σκληρό μέρος της και ροκανίζει. Πρέπει να του πάρω μασητικό.

Κι εμείς από αμπούλες το γυρίσαμε στο μπουκάλι, για τη μύτη του τουλάχιστον.Για τα μάτια δεν κάνει γιατί έχει αλάτι. Αλλά πήγαιναν οι 60 αμπούλες 8,50 ευρώ και ο ορός συμφέρει κατά πολύ σε μπουκαλάκι. Του βάζω με τη σύριγγα πλέον την 10άρα. 

Εμείς μέσα στο σπίτι πλέον φοράμε κοντομάνικο απο μέσα και μακριμάνικες πιτζάμες απ εξω γιατί ότι είναι σετάκι πάνω κάτω, το τραβάει και βγαίνει η κοιλιά του έξω. Αν του βαλω μακρυμανικο φορμάκι κι εγώ δεν του βαζω τιποτα αλλο απο μέσα.

Το ρηλαξ δυστυχώς εχουμε αυτος της φίσερ, 3 σε 1 και αποχαιρετίσαμε την κούνια΄γιατί έφτασε 10 κιλά και είναι μέχρι 9. Οπότε και εμείς στο καρότσι (όταν κάθεται αυτές τις μέρες) και όπου είμαι μέσα στο σπίτι απο πίσω, και στο καθισματάκι από το ρηλαξ που εμεινε χωρίς κούνια πια αλλά βαριέται εύκολα. Περιμένω πως και πως να αρχίσει να στηρίζει την πλάτη να τον βάζω σε καρεκλάκι και εγώ!!! να τρώει και μαζί μας σιγά σιγά!!! αχχ..!!!

Τελικά εμένα κοιμήθηκε στο μάρσιπο 2 φορές σήμερα, και την 2η φορά με πιπίλα την οποία δεν την έπαιρνε με τίποτα,αλλά τώρα τη δάγκωσε με μανία και μετά από 2 ρουφηξιές κοιμήθηκε. Θα δοκιμάσω αν την παίρνει μπας και ανακουφιστεί. 

Εγώ είχα πάρει την σόφη για μασητικό την καμηλοπάρδαλη, αλλά δεν τον βολεύει σε τόσο μικρή ηλικία. Οπότε παρήγγειλα κάτι δροσιστικούς κρικους σημερα και περιμένω να έρθουν. Ένα άλλο που εχω ειναι πολυ σκληρό και επειδη σε τοσο μικρη ηλικια εχουν πιο σκληρά ούλα, διάβασα πως τα οφελεί πιο μαλακό μασητικό.

 


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , evaki_ είπε:

Κι εμείς από αμπούλες το γυρίσαμε στο μπουκάλι, για τη μύτη του τουλάχιστον.Για τα μάτια δεν κάνει γιατί έχει αλάτι. Αλλά πήγαιναν οι 60 αμπούλες 8,50 ευρώ και ο ορός συμφέρει κατά πολύ σε μπουκαλάκι. Του βάζω με τη σύριγγα πλέον την 10άρα. 

Εμείς μέσα στο σπίτι πλέον φοράμε κοντομάνικο απο μέσα και μακριμάνικες πιτζάμες απ εξω γιατί ότι είναι σετάκι πάνω κάτω, το τραβάει και βγαίνει η κοιλιά του έξω. Αν του βαλω μακρυμανικο φορμάκι κι εγώ δεν του βαζω τιποτα αλλο απο μέσα.

Το ρηλαξ δυστυχώς εχουμε αυτος της φίσερ, 3 σε 1 και αποχαιρετίσαμε την κούνια΄γιατί έφτασε 10 κιλά και είναι μέχρι 9. Οπότε και εμείς στο καρότσι (όταν κάθεται αυτές τις μέρες) και όπου είμαι μέσα στο σπίτι απο πίσω, και στο καθισματάκι από το ρηλαξ που εμεινε χωρίς κούνια πια αλλά βαριέται εύκολα. Περιμένω πως και πως να αρχίσει να στηρίζει την πλάτη να τον βάζω σε καρεκλάκι και εγώ!!! να τρώει και μαζί μας σιγά σιγά!!! αχχ..!!!

Τελικά εμένα κοιμήθηκε στο μάρσιπο 2 φορές σήμερα, και την 2η φορά με πιπίλα την οποία δεν την έπαιρνε με τίποτα,αλλά τώρα τη δάγκωσε με μανία και μετά από 2 ρουφηξιές κοιμήθηκε. Θα δοκιμάσω αν την παίρνει μπας και ανακουφιστεί. 

Εγώ είχα πάρει την σόφη για μασητικό την καμηλοπάρδαλη, αλλά δεν τον βολεύει σε τόσο μικρή ηλικία. Οπότε παρήγγειλα κάτι δροσιστικούς κρικους σημερα και περιμένω να έρθουν. Ένα άλλο που εχω ειναι πολυ σκληρό και επειδη σε τοσο μικρη ηλικια εχουν πιο σκληρά ούλα, διάβασα πως τα οφελεί πιο μαλακό μασητικό.

 

Αν θες φθηνές αμπούλες εγώ τις έχω βρει στο D.Pharmacy 4.89 τις 60 της clinofar. 

  • Ευχαριστώ 1

5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Lia21 3 αμπουλες;; μια του βάζω και χτυπιέται πνίγεται κοκκινίζει. Του το βάζω σε ημικαθιστη θέση. Εσυ; Δεν πνιγεται;

@evaki_ σε καταλαβαίνω απόλυτα. Τα ίδια είχα μέχρι προχθές. Κάθε μία ώρα να ξυπνάει κ απίστευτη γκρίνια. Χθες όμως που άρχισε να συνέρχεται από το κρύωμα κοιμήθηκε πολύ καλύτερα.

Εμένα ευτυχώς κάθεται στο ρηλαξ. Επίσης βάζει μπουνιτσες στο στομα κ το μασητικο κ ότι βρει αλλά ο γιατρός μου είπε σε κανένα 2μηνο θα σκάσει δόντι. ΘΕΕ ΜΟΥ τι με περιμένει άραγε;;; Η κόρη μου ήταν τόσο ήρεμη. Ποτέ δεν καταλάβαμε πότε έσκαγαν δόντια. 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για το μπουκάλι με ορό δεν έχω ρωτήσει τον παιδίατρο. Απλά τον φαρμακοποιό της γειτονιάς μου που ρώτησα, μου είπε ότι κάνει για τη μύτη. Συμφέρει πάντως.

Farmakotriftena του βάζω ορό πριν από κάθε γεύμα εδώ και 1 1/2 μήνα σχεδόν. Πλέον το έχει συνηθίσει μάλλον. Γκρινιάζει μόνο όταν του βάζω το βράδυ που ξυπνάει για να θηλάσει επειδή είναι μισοκοιμισμένος. Παλία δεν του έβαζα το βράδυ, αλλά μια φορά, αφού θήλασε, ανάσαινε πολύ βαριά και με πήγε πέντε-πέντε. Οπότε του βάζω εδώ και 2 βδομάδες και το βράδυ για να κοιμάται καλύτερα.

Τον ξαπλώνω στην αλλαξιέρα, τον γυρίζω στο πλάι και του ρίχνω. Και μετά μπρούμυτα και χτύπημα στην πλάτη. Ο γιατρός εν τω μεταξύ είπε να τον χτυπάω στην πλατούλα πού και πού για να ξεκολλάνε οι μύξες.

έχει εδώ και λίγες μέρες που γυρίζει το βράδυ για κάποιο διάστημα στο πλάι και κοιμάται. έτσι κι εγώ μόνο στο πλάι μπορώ να κοιμηθώ, ούτε μπρούμυτα , ούτε ανάσκελα.

Link to comment
Share on other sites

@Lia21 θα δοκιμάσω να του βάζω στο πλάι όπως εσύ! Γιατί όρθιος η καθιστός τρομάζει συν ότι πνίγεται. Βέβαια ίσως είναι λογικό να πνίγεται λίγο...

Το μπουλακο συμφέρει σίγουρα. Από τον 4ο μήνα και μετά μπορείς να του βάζεις μπουκάλι με σύριγγα. Εγώ προς το παρόν έχω στοκ φουλ από αμπουλες . Έχω και ρινικό σπρέι για βρέφη και του βάζω και από αυτό. Θα ξεκινήσω κι εγώ να του βάζω μετά από κάθε αλλαγή πάνας γιατί πριν από κάθε θηλασμό χρειάζομαι κάπου 15 αμπουλες την ημέρα. Χαχαχα

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...