Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, linaa είπε:

να κανετε υπερηχο για γοπ κ αν δυσκολευετε στα κακα να σας δωσει ειδικο γαλα. το πρωτο τριμηνο οντως ειναι το πιο δυσκολο αν κλαιει κ στο φαγητο να κοιταξετε για οισοφαγιτιδα. επισης αν εχει γοπ να αφηνεις το παιδι στην σταση ρεψιματος για πολυ ωρα. εγω τον αφηνα για 1 ωρα χωρις υπερβολη κ αυτο μας εσωσε κυριολεκτικα. μπορει να κουραζομασταν να τον κραταμε αλλα γλιτωσαμε οισοφαγιτιδες κλαματα κ γουλιες. 

Ναι αυτό με το ρέψιμο τον αφήνω κάπου μισάωρο. Λες να χρειάζεστε παραπάνω? Μετά θα τον πάρει ο υπνος


...:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα κοριτσια!

Τελικα ειμαστε αρρωστουλες! Ναι ναι ... καταφεραμε και κολλησαμε μαλλον ιωση γιατι ειχε μυξουλες πρασινες και κιτρινες! Ο γιατρος μας εδωσε tobradex & otrivin παιδικο ... και οι μυξουλες ειναι πια διαφανες ή ας πουμε πολυ αχνες κιτρινες ... 2 μερες τωρα κανει την αγωγη ... αλλα εχει κι ενα βηχαλακι που και που ... που ομως μπορει να ειναι και λογω της μυξας ... αλλα λεω να παμε στο γιατρο αυριο. Ελπιζω να ειναι καλα ολα τα μπεμπακια! 

Οσο για την τριχοπτωση κοριτισια ... αχ αχ αχ! απελπισια σκετη! Αρχισα να μακραινω τα μαλλια μου απο το καλοκαιρι του 17. Στις αρχες εκεινου του καλοκαιριου ηταν που τα εκοψα ... οχι αγορε αλλα πολυ κοντο καρε να πω ...Στην περιοδο της εγκυμοσυνης ηταν μια χαρα ... τριχοπτωση ελαχιστη ... Τωρα ομως βρε τι πραγμα ειναι αυτο; Κανω περουκα σιγουρα στον μηνα αν τις μαζεψω ολες! Και δεν μου αρεσει καθολου να πεφτουν τριχες! απαπαπα! Γιατι μακραινω το μαλλι; Αρεσει στον καλο μου! Ειπε και η κουμπαρα μου να μην το κοψω μεχρι τα Χριστουγεννα που θα βρεθουμε να με δει απο κοντα με μακρυα μαλλια που εχει χρονια να με δει ... Νομιζω οτι ηταν απο την προηγουμενη εγκυμοσυνη ... Στο 6μηνο μετα την γεννα τα εκοψα ... και καθε φορα που τα εκοβα, τα εκοβα και πιο κοντα! χαχα! Τωρα με το μωρο παντως μονο μαζεμενα μπορω να τα εχω ... Και ακομη και τοτε τα γραπωνει! χαχα!

Τωρα που ειναι αρρωστουλα που λετε ... μονο στην αγκαλια καθεται ... κι εκει οχι παντα ... δλδ γκρινιαζει και κλαιει ακομη και τοτε! Ολα της φταινε! Χαζευει και της αρεσει και ειναι ησυχη οταν ειμαστε εξω και βλεπει κοσμο! Την πρωτη νυχτα που αρρωστησε ... αφου καταφεραμε με κοπους πολλους να την κοιμισουμε στις 1 και ... σε 2 ωρες ξυπνησε με αναφιλητα ... Τρομαξα οτι θα ξυπνουσε και ο μικρος! Την πηρα στο κρεβατι και ειμασταν ... Της εδινα την πιπιλα στο στομα ... Την εφτυνε σε 3 λεπτα και στο δευτερολεπτο εκλαιγε και παλι απο την αρχη! Αυτο απο τις 3 μεχρι τις 7 ... που ξυπνησε και ο μικρος για να ετοιμαστουμε για το σχολειο ... Δραμα! Τωρα της εχω ανασηκωσει το στρωμα με μια κουβερτα για να κοιμαται καλυτερα ... Και μπορει να μην την γιατρεψαν τα φαρμακα εντελως αλλα σιγουρα ειναι καλυτερα. Χρησιμοποιει καποια αυτο το εργαλειο που ρουφαει τις μυξες; 

Πως περασατε το ΣΚ σας ή το ΠΣΚ σας; Ηρθαν φιλοι μας απο την Αθηνα ... και ηταν οι πρωτες μερες που βγηκα τοσο πολυ υστερα απο 1,5 χρονο να πω ... το καλοκαιρι του 17 που ειχαμε παει Μυτιληνη και βγαιναμε με τους φιλους μας εκει. Με την μπεμπα ηταν η πρωτη μας φορα ετσι εξω συνεχομενες 4 ωρες +! Μια χαρα τα πηγαμε ... αν και αρρωστουλα ... σουρτουκακι θα ειναι και τουτη σαν τους υπολοιπους! χαχα! Ειδαμε και τους φιλους μας που ειχα να τους δω απο την Μυτιληνη γιατι δεν πηγαμε καθολου απο τοτε λογω εγκυμοσυνης, μωρου και οχι οικονομικων εισιτηριων ... αλλα θα παμε τωρα τα Χριστουγεννα. Μου αρεσει οταν μαζευεται παρεα!

Οσο για παρεες εδω στην πολη ... Αν κι εγω καποιες φιλες ... Δεν μενουν κοντα μου στην γειτονια ... Αν και με το αμαξι οι αποστασεις δεν ειναι μεγαλες ... Αλλα ειναι δυσκολο να κανονισεις να βρεθεις συχνα ... Διαφορετικα ωραρια στην δουλεια ... πολλες δουλειες ... κουραση ... Αυτο που ελεγε η μαμα μου και τοτε δεν μπορουσα να το κατανοησω, ισχυει! Δεν υπαρχει χρονος .... με την εννοια χρονος τετοιος που να εισαι ξεκουραστος και να χαρεις την παρεα σου ... καθε μερα σιγουρα οχι αλλα μην πω και καθε βδομαδα! Αν τωρα βρεθω μια φορα τον μηνα ... ειμαι ευχαριστημενη! Και ο καιρος περνα τοσο γρηγορα που δεν θα χω καταλαβει οτι περασε κι ενας μηνας και θα μου φαινεται σαν την προηγουμενη βδομαδα ... Βεβαια με τους περισσοτερους ... επικοινωνουμε ιντερνετικα! χαχα! Ευτυχως υπαρχουν ολα αυτα τα chat τυπου messenger, viber, hagouts κτλ .... Να φανταστειτε οτι σπανια γραφω πια email! Μονο για την δουλεια!

 

2 ώρες πρίν, ναντια δε είπε:

Ναι αυτό με το ρέψιμο τον αφήνω κάπου μισάωρο. Λες να χρειάζεστε παραπάνω? Μετά θα τον πάρει ο υπνος

Μηπως να μην μπειτε στην διαδικασια να κανετε ολες αυτες τις εξετασεις και ταλαιπωρησετε το μωρακι; Μηπως να αλλαξετε το γαλα ωστε να ειναι πιο ευπεμπτο ... για κολικους .... για δυσκοιλιοτητα ...Μηπως βγαζει δοντια! Και μην γελασεις! Ο ανηψιος του αντρα μου που ειναι ενα μωρακι που κλαιει συνεχεια σχεδον! ... Γεννηθηκε αρχες Σεπτεμβρη ... ο γιατρος τους ειπε οτι βγαζει δοντια! Δεν βγηκαν αλλα το προσπαθουν ... Για αυτο και το τοσο κλαμα ... Εχει και κολικους! Τι να κανουν τα καημενα και αυτα! Κι εμεις χρειαζεται να κανουμε υπομονη! Οσο για γοπ ... ο μικρος μου εβγαζε ρουκετες σε καθε γευμα ... εβγαζε ουσιαστικα το μισο γαλα ισως οχι αλλα το 1/3 ναι ... Να σκεφτεις οτι σκεπαζαμε τους καναπεδες με πανες αγκαλιας για να μην λερωθουν! Δεν δωσαμε τιποτα! Ο γιατρος ειπε οτι σε αυτη την ηλικια μπορει σε καποια μωρακια να μην κλεινει καλα η βαλβιδα και να γινεται η γοπ. Νομιζω οτι εφταιγε και το μπιμπερο που οπως επινε το γαλα μαλλον επαιρνε αερα να πω ... Παντως στην ηλικια των 2 που περασαμε σε ποτηρακι εκπαιδευτικο με καλαμακι σταματησε δια μαγειας! Να σκεφτεις οτι απο τα 1+ που ξεκινησε να το κρατα μονος του και να πινει του εβαζα πετσετα μακρυα ... και βεβεια τα χαλια μας πηγαν για πλυσιμο!

8 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Πότε αρχιζεις; αν και στον 8ο μπαίνουν 3 γεύματα και έχουμε ελπίδες. Με ένα ή δύο γεύματα δεν νομίζω να δούμε καμία διαφορά..

 

Στον μικρο ειχα ξεκινησει με κρεμα και φρουτα εκει 6 μηνων παρα 1 βδομαδα ... κι ενα μηνα μετα ... καπου δλδ 7 μηνων μας εβαλε και το μεσημερινο να πω ....

Αν τον θηλαζεις συνεχεια και δεν υπαρχει παντως ωραριο δε νομιζω οτι θα αλλαξει κατι ... ακομη και οταν μπει το κυριως γευμα ... 

Ξεχασα να πω ... Εχει αρχισει να απλωνει τα χερακια της ... και καταφερε να πιασει και μια κουδουνιστρα που ειναι σαν κρικος, πλαστικη με ενα αρκουδακι, να την κουνησει! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα κορίτσια!!!! 

@Farmakotriftena  αστα και εμένα έτσι 10 με 12.30 ή 01.00 το πολύ!!! βέβαια το Σάββατο το βράδυ τελικά μου κοιμήθηκε 6ωρο ακουσον άκουσον!!!!!!!!!!!! μετά για να κοιμηθει βέβαια πέρασε 1,5 ωρα!!! και εχθές που ξύπνησε εκεί κοντά στις 01.30 το βράδυ, τον είδα που έψαχνε να πιπιλίσει ουσιαστικά στον ύπνο του και του έβαλα απο την εφαρμογή που έχω στο κινητό απορροφητήρα, τον κούνησα στην κούνια μέσα και κοιμήθηκε άλλο ενα 2ωρο...ελπίζω να κρατήσει...εσείς είστε και λίγο μεγαλύτεροι αν θυμαμαι καλά, μήπως είστε στο επόμενο αναπτυξιακό στάδιο και γι αυτο δυσκολεύεται περισσότερο;;  εμείς αν πιστέψω την εφαρμογή, αυτη τη βδομάδα θα μπούμε στο επόμενο άλμα...αλλα μετά το προηγουμενο μαλλον δε φοβάμαι τίποτα...θα δείξει, περιμένω να δω απο τη συμπεριφορά του για να μην είμαι προκατειλημμένη με τα άλματα...

όσον αφορά τις στέρεες κλείνουμε τους 6 1η Δεκέμβρη οπότε απο τότε!! εσείς ποτε ξεκινάτε;;;

Αυτή τη βδομάδα είναι να πάμε και για εμβόλιο..μου βήχει λιγο και που και που φτερνίζεται και τα χω κανει πανω μου μην ξαναρρωστήσει..δε νομίζω να το αντέξουμε...εχθές που λέτε τον βγάλαμε με το καρότσι βόλτα, και κοιμήθηκε εν τέλει αφου παλευε μονος του 20 λεπτα και σςτο τελος του βαλα στο κινητο λευκούς ηχους..στα 2 λεπτα εκλεισε ματια..και με τον ιδιο τροπο τον κοιμισα και καθιστή χωρίς τα πέρα δόθε...παλεύουμε να του το κόψουμε...ελπίζω να τα καταφέρουμε...

Ετοιμάζει και 3ο δόντι, αναγνωρίζω τα σημαδια τωρα..στα προηγούμενα 2 μου εκανε και πυρετο και το εβγαλε την επόμενη..οπότε τώρα ξέρω..

@mamSof περαστικά σας!!!! εμεις τα περάσαμε σχετικά ήσυχα, μόνο που πηγαμε για επισκεψη το Σαββατο και καπως αλλαξαμε παραστάσεις..σε συνδυασμο με την καροτσαδα χθες και την εκκλησια που πήγαμε λίγο για εσπερινό θα έλεγα οτι καναμε πρόοδο...εμεις το χρησιμοποιησαμε πολυ αυτο το εργαλείο για τις μύξες..βεβαια με το φόβο μην παθουν τα αυτια του τιποτα..η παιδιατρος μας ειπε οτι δεν ευθύνεται για ωτίτιδες αλλά ένα άγχος το είχα οσο να ναι...παντως ειναι πολυ αποτελεσματικο, καλυτερο απο τη φούσκα...βγάζει πολύ πράγμα, και τα ανακουφίζει αμέσως...

Και εμένα άρχισε να πιάνει ο μπεμπούλης, στο μπάνιο που τον έκανα του έχω πάρει μια μπάλα με ενα παπι μεσα και εσκυψε και το επιασε με τα δυο χέρια..!!! χαρά η χαζοπρωτομαμά δεν περιγράφεται!! ημουν και μονη μου!! την επόμενη μερα ηταν και ο μπαμπας αλλα δεν έλεγε να το πιασει με τα 2 χερια!! κρατιοταν με το 1 χερι απο το μπανάκι και με το αλλο απλα το πήγαινε περα δοθε οπως επέπλεε!!!

ευτυχώς που υπάρχουν τα messenger, viber κλπ αλλά και πάλι έχω χάσει επικοινωνία...με εχει παρει απο κάτω..δεν έκατσε να κρατήσουμε και επαφη στα μαθηματα του ΙΚΑ, δεν ξαναπηγα αφου γεννησα για τα μαθηματα πρωτης βοήθειας που μας ειχαν προτείνει, και οι υπόλοιπες μιλάνε με viber και κανονιζουν για καφε..αλλα είμαι στην α πεξω...περιμένω να παω διατροφολογο στο τελος της εβδομάδας να δω τι έκανα..πιστευω πως δε τα χω παει καλα, γιατι δεν επινα πολυ νερο και αισθανομαι φουσκωμα μια βδομαδα τώρα..επίσης αυτο το μηνα δε μου ρθε η περιοδος παροτι μου μειώθηκε η ροή του γάλατος στις μέρες που την περίμενα..αλλά μονο και μονο που μπαίνω σε ρούχα που ειχα να μπω απο περσι τετοια εποχή, αισθάνομαι καλύτερα..ξεκίνησα και γυμναστική δειλά δειλά...έκοψα και το μαλλί μετά απο χρόνια, εως τους ώμους..και κάπως έτσι προσπαθώ να φτιάξω την ψυχολογία μου..

ο μικρός ευτυχως βολεύτηκε το καρεκλάκι του φαγητου που έχει και κλίση σαν το ρηλάξ, και τη βγάζει εκεί 3 ωρες το 24ωρο θα έλεγα...σα να βλέπω το φως στην άκρη του τούνελ!!! Ψάχνω για πάρκο τώρα...

On 27/10/2018 at 6:33 ΜΜ, Lia21 είπε:

καλησπέρα κορίτσια!

ευάκι συμπάσχω. Όχι σε τετοιο βαθμό  αλλά σε καταλαβαίνω. ίσως είναι η ηλικία τώρα γιατί και ο δικός μου χθες για παράδειγμα κοιμήθηκε 2 μισάωρα (ένα το πρωί κι ένα το μεσημέρι) κι ευτυχώς άλλη μια ώρα το απόγευμα κατά τις έξι. Το β΄ραδυ κι εμένα έχει αρχίσει να ξυπνάει. Εκεί που κοιμόταν 5ωρο τώρα στο 2ωρο, 3ωρο ξυπνάει.  Ξυπνάει τρώει κι όχι μόνο αυτό. Αργεί να κοιμηθεί. Τεντώνεται, γυρίζει στο πλάι , προσπαθεί να γυρίσει μπρούμυτα και όταν γυρίζει, κλαίει γιατί ούτε μπρούμυτα θέλει. Τον γυρίζω ανάσκελα κι άντε πάλι από την αρχή. Κι εκεί με πιάνουν κι εμένα τα νεύρα μου. Γενικά τελευταία λόγω κούρασης έχω πολλά νεύρα. Και φυσικά το πρωί μετά τις 7 δεν έχει ξυπνήσει ποτέ. Να για παράδειγμα τώρα που σας γράφω, είναι 6μιση η ώρα. Και ναι, τώρα επιτέλους έκατσα ρε κορίτσια. όλη μέρα παιδιά και δουλειές χαχαχα.

 

συγγνώμη για τη διπλή δημοσιευση κορίτσια αλλα τωρα είδα τα ΄άλλα μηνύματα!!!

@Lia21 αχ τελικά είμαστε πολλές...!!! και εμένα τεντώνεται γυρνάει στο πλάι, με τη διαφορά οτι οταν γυρνάει μπρούμυτα ειναι μεσα στη καλή χαρα!! σου σκάει χαμογελο που λαμπει το πρόσωπο του!!! χαχαχ ..σε  νιώθω ομως και εγώ τις τελευταίες 2 μέρες που κοιμηθηκε λιγο παραπανω καπως ισιωσα..τοσες εβδομάδες ήμουν στην τσίτα...πόσο είστε εσεις;;;;

On 28/10/2018 at 10:07 ΠΜ, katsif είπε:

Μην απελπίζεσαι.  Μόλις μπεις στον έκτο θα δώσει φαγητό και θα στρώσουν τα πράγματα. 

Σκέψου τα χειρότερα όπως δίδυμα χοχοχοχοχο

Εμένα τα νεύρα μου είναι χάλια. Η μεγάλη δεν με ακούει καθόλου,  κάνει τα δικά της. Ο άντρας μου όλο βρίσκει δικαιολογιες και λείπει από τι σπίτι  έχω βαρεθεί να λέω τα ίδια και τα ίδια...

αχ αυτά σκέφτομαι και παίρνω κουραγιο...οπως όλες οσες δεν έχουν βοηθεια απο τους άντρες τους..ευτυχώς ο μπαμπάς μας βοηθάει πολύ..και στις δουλειές και με το μωρό..δεν ξέρω τι θα έκανα αλλιως..με το φαγητό το σκεφτομαι, αλλα δεν ξερω κατα πόσον θα στρώσει και πολύ αφου θα τρώει ελαχιστα τον πρώτο μήνα...πιστεύω απο 7 μηνων που θα μπει και το 2ο γεύμα καπως να στρώσει..παντως λενε για όσα θηλάζουν αποκλειστικά, να προσφέρεις και γάλα συνέχεια πριν και μετά το φαγητό...εγω σκέφτομαι να του δίνω μονο αμα ζητάει, καθώς δεν εχω σκοπο να θηλασω πανω απο τον χρόνο και δε με ενδιαφέρει να διατηρήσω παραγωγή..μετά θα δινω φρέσκο γάλα..θελω απο το χρόνο και μετά να αποσυνδέσει το στήθος με τον βραδινό ύπνο..τώρα βεβαια μια σκεψη λεω θα δείξει τότε...


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! 

Σοφία Περαστικά σας! Έχουμε και εμείς το "ρουφηχτηρι" για τις μυξουλες αλλά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ γτ της το κάνει ο άντρας μου, μας είπε η παιδιατρος να το κάνουμε γτ αλλιώς τις καταπινουν τις μυξες τους... 

  • Μου αρέσει 1

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!

Ευάκι σήμερα μπήκαμε στην 21η εβδομάδα. 

κορίτσια εγώ αντί να χάσω κιλά, πήρα ένα. πεινάω συνέχεια , μήπως φταίει κι ο θηλασμός γι αυτό. Συνέχεια λέω να προσέχω και δεν μπορώ να κρατηθώ. Μ έχει επηρεάσει αυτό ψυχολογικά. Νιώθω εντελώς απεριποίητη. Θέλω να πάω κομμωτήριο, αλλά δεν έχω πού ν αφήσω το μωρό. Τελικά θα πάρω μια φυτική βαφή από φαρμακείο ν ανανέωθω λιγάκι. Και το χειρότερο είναι ότι το βράδυ που κάνω ένα μπάνιο τελείως πτώμα, δεν έχω το κουράγιο ούτε να λουστώ, πόσο μάλλον να κάνω αποτρίχωση. Έχω βαλτώσει πρέπει να πάρω τα πάνω μου. Πότε βέβαια ν ασχοληθώ με τον εαυτό μου αφού κοιμάται μισάωρα. Και τι να πρωτοκάνω τότε χαχαχα. Προχθές με πήρε η μάνα μου τηλ το απόγευμα, όταν επιτέλους κοιμήθηκε το μωρό. Δεν είχα όρεξη ούτε να της μιλήσω.

τριχόπτωση προς το παρόν δεν έχω πολλή, αλλά αυτη που είχα κάθε φθινόπωρο. Στον μεγάλο μου γιο είχα πολλή τριχόπτωση.

Τώρα που άλλαξε η ώρα έχουμε λίγο βγει από το πρόγραμμά μας. Τουλάχιστον επιτέλους φαίνεται να πέρασε η ίωση!!!!

Ακόμα η περίοδος δεν έχει φανεί.  

Το μπεμπέ σε λίγο θα μπουσουλήσει έτσι όπως το πάει χαχαχ. Γυρίζει μπρούμυτα και σηκώνει τον πωπό, σπρώχνει με τα πόδια του. Κι εγώ τον χαζεύω και γελάω. Αλλά αυτό που μου δίνει την απόλυτη ικανοποίηση είναι η σχέση του με τον μεγάλο μου. Στην αρχή δεν τον ήθελε, μάλλον τον είχε πάρει με κακό μάτι γιατί ο μεγάλος έπαιζε με τα παιχνίδια του κι έκανε θόρυβο, φώναζε και τον ξυπνούσε και τέτοια σχετικά. Τώρα όμως συνέχεια τον κοιτάζει, του βγάζει κραυγούλες, του γελάει και χαίρομαι πολύ να τους βλέπω ν αλληλεπιδρούν. Και ο μεγάλος επίσης χαίρεται και τον αγαπάει πολύ. Πάλι καλά λέω, γιατί όταν βγήκαμε από το μαιευτήριο είχε βγάλει μεγάλη αντίδραση και με είχαν πιάσει μέχρι και τα κλάματα με αυτή την κατάσταση.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια...τι κάνετε;

Εμεις καλύτερα....καλά πάλι έχουμε γκρίνια.

Έχω δύο ερωτήσεις.

Πρώτον με τι τα σκεπάζετε;

Δευτερον όλα γυρνάνε μπρούμυτα ; Μόνο εμείς δεν γυρίζουμε ΑΚΟΜΑ;;;;

 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Lia21 αχ πόσο σε νιώθω να ξερες...εγω όλο το καλοκαίρι έτσι το πέρασα...και δεν μου έκανε και τίποτα οπότε η ψυχολογία χείριστη!!!! πραγματικά πιστεύω οτι αν δεν το χα παρει απόφαση να παω σε διατροφολόγο για να ελέγχω μερίδες δεν προκειται α ειχα χασει γραμμαριο...δες μηπως κατεβασεις καμια εφαρμογη στο κινητο που  να καταγραφεις τι τρως..εμενα μ εχει βοηθησει πολυ στο να το τηρώ! εχω βαλει ποσα κιλα θελω να χασω και μου βγαζει θερμίδες για την ημερα, οι οποιες ειναι ιδιες με αυτές που μου χει δώσει η διατροφολός πάνω κάτω...και έτσι έχω εικόνα τι τρώω κάθε μερα αλλα βλέπβ και την πρόοδο και παίρνω κουράγιο για τη συνέχεια και ώθηση..

@iwanna24 εγώ δεν τον σκέπαζα μέχρι πριν 4 μέρες απλά τον έντυνα πολύ καλά..τωρα πλεον τον βαζω στον υπνόσακο..νομίζω τον βοήθησε στο να αρχισει να κοιμάται λίγο περισσότερο, υπάρχει περίπτωση να ψιλοκρύωνε πριν.

Για να σου δώσω παρηγοριά να σου πω ότι εμένα σήμερα γύρισε τελείως μόνος του μπρούμυτα. Μέχρι τώρα μόνο πλάγια...εχθές τον βρήκα αγκαλια με τα κάγκελα της κούνιας και προσπαθούσε να σηκωθεί όπως ήταν στο πλάι..και σήμερα το απόγευμα οπως τον εβαλα στο γυμναστήριο , σηκωσε κώλο ψηλα και τα πόδια και γύρισε μπρούμυτα!!!


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, iwanna24 said:

Καλησπέρα κορίτσια...τι κάνετε;

Εμεις καλύτερα....καλά πάλι έχουμε γκρίνια.

Έχω δύο ερωτήσεις.

Πρώτον με τι τα σκεπάζετε;

Δευτερον όλα γυρνάνε μπρούμυτα ; Μόνο εμείς δεν γυρίζουμε ΑΚΟΜΑ;;;;

 

Ιωαννα προχθες γυρισε κ μένα! Το κανει σε ανυποπτη στιγμή κ μετα αφου το μάθει δεν σταματαει να γυρίζει! Μου φαινεται όμως οτι κουραζεται κ μου κοιμαται πολυ τη μέρα κ το βραδυ ξυπναει πιο συχνα!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κοριτσαρες,

Παιδιά χτες πάθαμε το εξής.  Έφυγε η μεγάλη μου κόρη για να παίξει με μια φίλη της το απόγευμα.  Με το που φεύγει αρχίζει η μπεμπα γκρίνια. Λεω στον άντρα μου, της λείπει η αδελφή της. Μπααααα μου λέει αποκλείεται.  Παιδιά μέχρι να έρθει γκρινιάζε. Ηρεμησε μόλις την είδε. Απίστευτο? 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, iwanna24 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια...τι κάνετε;

Εμεις καλύτερα....καλά πάλι έχουμε γκρίνια.

Έχω δύο ερωτήσεις.

Πρώτον με τι τα σκεπάζετε;

Δευτερον όλα γυρνάνε μπρούμυτα ; Μόνο εμείς δεν γυρίζουμε ΑΚΟΜΑ;;;;

 

Εγώ την σκεπαζω με λεπτή κουβερτούλα πλεχτη μέχρι κάτω από τις μασχαλες και ούτε εμένα έχει γυρίσει μέχρι τώρα, μόνο στο πλάι :)


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ με μια παιδική κουβερτούλα κθ εγω κοιμαμαι σε διαφορετική κουβέρτα.

Όταν πιάσουν τα κρύα θα του βάζω υπνοσακο. Εγγύηση ο υπνοσακος.

Είμαι χάλια σωματικά κ κυρίως ψυχολογικά. Ο μικρός συνεχίζει τα ίδια κ χειρότερα. Κοιμάται 10 με 12.3 κ μετά κάτι 10' το πολύ 20' μέχρι το πρωί. Δεν μπορώ άλλο. Με έχει πάρει πολύ από κάτω αυτή η ιστορία. Έχω να κοιμηθώ έστω ένα 4ωρο σερι πάνω από μήνα. Δεν κοιμάμαι καθόλου. Χθες χτυπιομουν από τα νεύρα μου κ ήρθε κ τον πήρε ο άντρας μου(κοιμάται μαζί μου το μωρο) τον έχωσε στη κούνια κι αυτός γκρίνιαζε. Τον λυπήθηκα... από κει που ήταν στην αγκαλιά της μαμας βρέθηκε μόνος του στη κούνια . Τον λυπήθηκα κ τον πηρα ξανά στο κρεβάτι με αποτέλεσμα να μένω αυπνη. Δεν ξέρω το να κανω... προχθές έκλαιγα από αγανάκτηση. Θέλω να κοιμηθώ έστω λίγο. Ένα μήνα τώρα δεν έχω κοιμηθεί δεν αντέχω αλλο. Να πω ότι πάλι έχει μύξες κ τα βράδια έχει πολύ υγρή αναπνοή. Η μύτη του είναι γεμάτη. 

Σε σας που δεν έχουν γυρίσει ακόμα μπρούμυτα, να χαίρεστε γιατί λογικά θα έχετε ήρεμα παιδιά. Εμένα είναι Υπερκινητικός από νεογεννητος κ γυρίζει μπρουμυτα από 30 ημερών αλλά μου έχει πει ο γιατρός ότι θα ναι ζωηρό παιδάκι...

  • Λυπημένη/-ος 2

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, KarMar84 είπε:

Εγώ την σκεπαζω με λεπτή κουβερτούλα πλεχτη μέχρι κάτω από τις μασχαλες και ούτε εμένα έχει γυρίσει μέχρι τώρα, μόνο στο πλάι :)

Ουφ ηρεμηαα λίγο με τις απαντήσεις σας.

Και μεις πάλι είμαστε σκατα. Κλάμα και κλάμα και κλάμα. Καλά κοιμάται δεν λέω...αλλά κατά τα άλλα;

Μόνο καθιστή θέλει και όλο αγκαλιά και όλο παιχνίδια. 

Γαμωωωω. Πάω στη δουλειά και χαλαρώνω λιγάκι.

Σίγουρα πονάνε τα δόντια...

Αλλά φως στο τούνελ δεν βλέπω!


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Αντε .. καλο τελος του μηνα να εχουμε!

Ακομη αρρωστουλα ειναι η μπεμπα! Θα μιλησω με τον γιατρο σημερα να μας δει. Εχει βηχα ... και ποσες μερες να κανουμε και την αγωγη που μας ειπε! 

Κατα τα αλλα και η δικη μου θελει ολη μερα αγκαλια! Η αληθεια ειναι οταν δεν επειγει να κανω κατι δεν με πειραζει καθολου .. Τα δυσκολα ειναι αν δεν μπορω να την εχω αγκαλια και χρειαζεται να την αφησω και προσπαθω τοτε τροπους να μεινει στο ριλαξ ή στο παρκο χωρις να γκρινιαζει. Δυσκολη δουλεια! Απο την αλλη ο μπαμπας της που την αφηνει στο ριλαξ και μολις γκρινιαξει της δινει πιπιλα ... και του λεω οτι δεν θελει πιπιλα αλλα αγκαλια! χαχα! Και ναι ναι δια μαγειας παει η γκρινια μολις την παιρνουμε! 

Εχεις σταματησει να γυριζει μπρουμυτα εδω και μια βδομαδα ... απο τοτε που ειναι αρρωστουλα δλδ ... αλλα οταν την γυριζω εγω στηριζει πολυ καλα το κεφαλι της και το σηκωνει πολυ! Και βεβαια ειμαστε ολο "λογακια" πια! χαχα! Τις προαλλες ο μπαμπας της ηθελε να της μαθει να λεει "ελα"! Κι αυτη προσπαθουσε να το πει! χαχα! Δεν τα καταφεραμε ακομη ... αλλα που θα παει ...

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αγκαλιά δεν με πειράζει. Ας τον έχω όλη μέρα. Κάποια στιγμή θα μεγαλώσει κ δεν θα θέλει την αγκαλιά μου. Αλλά ο ύπνος είναι ζωτικής σημασίας. Πόσο να αντέξει ένα άνθρωπος χωρίς ύπνο;;

Θα ξεκινήσει κάποια άλλη κοπέλα εισαγωγή με ζωμους από κρεας; εγώ έτσι θα ξεκινήσω


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Αγκαλιά δεν με πειράζει. Ας τον έχω όλη μέρα. Κάποια στιγμή θα μεγαλώσει κ δεν θα θέλει την αγκαλιά μου. Αλλά ο ύπνος είναι ζωτικής σημασίας. Πόσο να αντέξει ένα άνθρωπος χωρίς ύπνο;;

Θα ξεκινήσει κάποια άλλη κοπέλα εισαγωγή με ζωμους από κρεας; εγώ έτσι θα ξεκινήσω

Κι εμείς έτσι θα ξεκινήσουμε. πώς θα το κάνεις;; αν έχω καταλάβει καλά, προτείνετε ένα λαχανικό κάθε τρεις μέρες εισαγωγή. Οπότε πχ 1η μέρα πατάτα, 4η μέρα πατάτα κολοκύθι κλπ. αλεσμένα με ζωμό. Έτσι θα το κάνεις; Θέλω να μιλήσω και με την παιδίατρο να δω τι θα μου πει αλλά δεν έχω σκοπό να δώσω κρέμες κλπ αφού το παιδί είναι ανεπτυγμένο και δε χρειάζεται να πάρει βάρος, ούτε ρυζάλευρο αφού δεν προσφέρει απολύτως τπτ. Θα ακολουθήσω αυτό το δρόμο με το ζωμό και λαχανικά, και τα φρούτα αργότερα. Δε θέλω να μάθει στα γλυκά (φρούτα)  και μετά να μην τρώει τα λαχανικά..:/ 


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...