Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, katsif είπε:

Και συνεχίζει θηλασμό ή έχεις βάλει ξένο?  Με έχουν μπερδέψει ότι ταλαιπωρώ το μωρό καο της έδωσα με βαριά καρδιά ένα μπουκάλι  τις τελευταίες μέρες δεν το θέλει και το πίνει μόνο αν ακούει φουρειρα.....

Χαχαχα τέλειο!! Όχι δεν της έδωσα, η παιδιατρος μας είναι και σύμβουλος θηλασμού οπότε δεν μου το πρότεινε καν απλά εμένα έτρωγε το βράδυ κατά τις 11.30-12 και την ξυπνουσα εγώ στις 6 για να την ταισω και απλά μου είπε να δοκιμάσω να την ξυπνάω και κατά τις 4 γτ 4-6 είναι πιο αυξημένη η Προλακτινη μας οπότε το δοκίμασα και όντως αυτή την βδομάδα πήρε 200-250 γρ!! Μου είχε πει ότι η επόμενη κίνηση αν συνέχιζε να μην παίρνει πολύ βάρος θα ήταν να της κάνουμε μια εξεταση - καλλιέργεια ούρων για ουρολοιμωξη... Εσένα πόσο περίπου παίρνει την εβδομάδα; μου είπε μόνο να προσέχω να μην πέφτω κάτω από 8 θηλασμούς το 24ωρο, τώρα την ταιζω 9 φορές το 24ωρο... 


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγώ πριν 2 μέρες σαν πέρυσι είχα μάθει ότι είμαι έγκυος!!!

Βαριέται κι εμένα πολύ εύκολα. Πιο πολύ είναι στήθος και κουρνιαζει. Μετά μόνος του δεν κάθεται ούτε με παιχνίδια. Ψικοδραμα... Και προς το απόγευμα έχουμε τρελή γκρίνια. Χθες ήταν ίσως από τις χειρότερες μέρες. Ούρλιαζε από τις 2μμ με χει τις 10μμ που κοιμήθηκε. Κοπανιομουν από τα νεύρα μου. Δεν μπορούσα να τον ηρεμήσω.. να'ναι αλμα;; 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Farmakotriftena said:

Δεν μπορούσα να τον ηρεμήσω.. να'ναι αλμα;; 

Πόσο εβδομάδων είναι τωρα; Αν κ λενε πως τα μετρανε βασει  ΠΗΤ. Πόσο εβδομαδων γεννηθηκε; Για να κοιταξω τα άλματα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Sunshine84 είπε:

Πόσο εβδομάδων είναι τωρα; Αν κ λενε πως τα μετρανε βασει  ΠΗΤ. Πόσο εβδομαδων γεννηθηκε; Για να κοιταξω τα άλματα!

Είναι 19η και γεννήθηκε 37.4. Ειναι;


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Farmakotriftena said:

Είναι 19η και γεννήθηκε 37.4. Ειναι;

To τεταρτο αλμα ειναι απο 15 μεχρι 19η εβδομαδα και η κορυφωση του αλματος ειναι τη 17η, εκει που βρισκεται ο μικρουλης σου βασει ΠΗΤ! Αρα παιζει να ναι και αλμα!

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 hours ago, Farmakotriftena said:

Είναι 19η και γεννήθηκε 37.4. Ειναι;

To τεταρτο αλμα ειναι απο 15 μεχρι 19η εβδομαδα και η κορυφωση του αλματος ειναι τη 17η, εκει που βρισκεται ο μικρουλης σου βασει ΠΗΤ! Αρα παιζει να ναι και αλμα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!

12 θηλασμούς την ημέρα; πω πω πολύ πράμα! πώς αντέχετε κορίτσια! εγώ 7-8 θηλασμούς και λέω, αμάν κουράστηκα!

μάρσιπο χρησιμοποιώ, είναι μέχρι 9 κιλά! το μωρό υπολογίζω να είναι 7,5 κιλά. Σκέφτομαι να πάρω έναν άλλον μετά, από αυτούς που δέχονται περισσότερα κιλά γιατί σε ορισμ'ενες περιπτώσεις βολεύει περισσότερο από το καρότσι. όμως με πιάνει μετά η πλάτη μου, εκέι με χτυπάει το βάρος του μωρού.

όσον αφορά την απασχόληση του μωρού, ο δικός μου μένει μάξιμουμ 3 ώρες ξύπνιος. Σ αυτές τις ώρες μας παίρνει μισή ώρα να τον αλλάξω, να φάει, να ρευτεί. Μετά λίγο ριλάξ μέχρι να γκρινιάξει. Κανά τέταρτο στο γυμναστήριο, μέχρι να γκρινιάξει δηλ. Μετά κανά τέταρτο παίζουμε με τα παιχνίδια του (κουδουνίστρες, κάτι πάνινα, κάποια με ήχους και τραγούδια) μετά πάλι ριλάξ να κάνουμε και καμιά δουλειά (μέχρι ν αρχίσει το κλάμα) και μετά αγκαλιά, βόλτες στο σπίτι ή ό,τι άλλο βρω. Πού και πού ασχολείται και ο άλλος μου γιος. Μέχρι να έρθει η ώρα να ξαναφάει, να αλλαχτεί και να ρευτεί και να κοιμηθεί! Το πρωί και το απόγευμα κοιμάται από μισή ώρα μέχρι μια ώρα. Μόνο το μεσημέρι θα κοιμηθεί μια με δυο ώρες.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

@Sunshine84 αλμα ε;;; πφφφφφ άντε να δούμε!

@Lia21 το μωρό μένει 3 ωρες ξύπνιο στο 24ωρο;;; Ζηλευωωωω

Καλημερα με το ξημερωμα :)

Καλε τι 3 ωρες το 24ωρο! χαχα! Θελω να πιστευω οτι εννοει 3 ωρες την φορα μαξιμουμ ... απο υπνο σε υπνο δλδ! Η δικη μου δε νομιζω οτι αντεχει 3 ωρες ξυπνια ... μετα απο το γαλα που πινει το πολυ στην 1,5 ωρε θελει να κοιμηθει! Και τωρα που εχει ξεκινησει τα γυρισματα μπορει και πιο νωρις ... Κουραζεται!

Σας εφτασε η κακοκαιρια; Εδω για την ωρα βρεχει ... Αυριο θα δουμε.

 

Στον μητρικο θηλασμο διαβασα οτι ισχυει απο την ΠΗΤ οτι μετραμε την ηλικια για τα αλματα στα προωρα ... Τωρα ποια να εννοει προωρα ... χμ...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!

3 ώρες εννοώ ανάμεσα στα γεύματα. Άντε 2 1/2. Το βράδυ κοιμάται 10 ώρες με ξυπνήματα βέβαια για 2 θηλασμούς στο ενδιάμεσο.

Τη μέρα κοιμάται το πολύ 4 ώρες συνολικά! Κάτι μισάωρα το πρωί και το απόγευμα και ένα 2ωρο το μεσημεράκι περίπου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια ζηλεύω. Εμένα μόνο τη νύχτα κοιμάται. Από τις 9.30 το πρωί που θα ξυπνήσει μέχρι τις 10μμ δε κοιμαται καθόλου.. ελάχιστες φορές να έχει κοιμηθεί 10'  και αυτά στο στήθος μόνο.

Άρχισε να μουρμουραει εμένα. Όλο και τι οοοοο και αααα κάνει.

Χθες εκεί που κοιμόταν ξύπνησε με κάτι ουρλιαχτά άλλο πράγμα. Έριξε και κάτι πορδιτσες και χτυπιοταν από τον πόνο. 2 φορές το έκανε αυτό για 5' περίπου. :sad:


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 28/9/2018 at 11:19 ΠΜ, KarMar84 είπε:

Χαχαχα τέλειο!! Όχι δεν της έδωσα, η παιδιατρος μας είναι και σύμβουλος θηλασμού οπότε δεν μου το πρότεινε καν απλά εμένα έτρωγε το βράδυ κατά τις 11.30-12 και την ξυπνουσα εγώ στις 6 για να την ταισω και απλά μου είπε να δοκιμάσω να την ξυπνάω και κατά τις 4 γτ 4-6 είναι πιο αυξημένη η Προλακτινη μας οπότε το δοκίμασα και όντως αυτή την βδομάδα πήρε 200-250 γρ!! Μου είχε πει ότι η επόμενη κίνηση αν συνέχιζε να μην παίρνει πολύ βάρος θα ήταν να της κάνουμε μια εξεταση - καλλιέργεια ούρων για ουρολοιμωξη... Εσένα πόσο περίπου παίρνει την εβδομάδα; μου είπε μόνο να προσέχω να μην πέφτω κάτω από 8 θηλασμούς το 24ωρο, τώρα την ταιζω 9 φορές το 24ωρο... 

Διάβασα το μήνυμα σου και έχω σκασει. Η δικιά μου στην πρώτη δυσκολία προτείνει ξένο.  Και να σου πω την αλήθεια έδωσα με πολύ στεναχώρια γιατί φοβηθηκα ότι είμαι εμμονικη. Καο δεν είδα και τρομερά αποτελέσματα στο βάρος.  Τώρα σε λίγες μέρες έχει εμβόλιο και σκέφτομαι να αλλάξω και παιδίατρο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια. 

Συγκλονιστικα νεα.

Είπε μαμ.

ναι...μαμ. Και με κοιταζε στα μάτια. Σοκ!

προφανώς ήταν τυχαίο αλλά εγώ ένιωσα πολύ μαμά εκείνη την ώρα!

Με τον ύπνο τα πάμε τελεια. Αλλά 7 με 10 έχουμε τρελή γκρίνια!

ΔΡΑΜΑ!

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , iwanna24 είπε:

Καλησπερα κορίτσια. 

Συγκλονιστικα νεα.

Είπε μαμ.

ναι...μαμ. Και με κοιταζε στα μάτια. Σοκ!

προφανώς ήταν τυχαίο αλλά εγώ ένιωσα πολύ μαμά εκείνη την ώρα!

Με τον ύπνο τα πάμε τελεια. Αλλά 7 με 10 έχουμε τρελή γκρίνια!

ΔΡΑΜΑ!

Είπε μαμα θες να πεις!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , katsif είπε:

Είπε μαμα θες να πεις!!!!!!

Όχι...μαμά δεν είπε...είπε μαμ παραλίγο μαμά...μαμ δεν της λέμε όπως λένε πολλοί το φαγητό...το λέμε γάλα. Οπότε δεν έχει ακούσει το μαμ σαν κάτι άλλο...υποθέτω ότι το πάει για μαμά επειδή όλη μέρα το ακούει!

Αν και συνήθως λένε μπαμπά. 

Θα δείξει! 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...