Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

πρίν από 14 λεπτά , iwanna24 είπε:

Όχι...μαμά δεν είπε...είπε μαμ παραλίγο μαμά...μαμ δεν της λέμε όπως λένε πολλοί το φαγητό...το λέμε γάλα. Οπότε δεν έχει ακούσει το μαμ σαν κάτι άλλο...υποθέτω ότι το πάει για μαμά επειδή όλη μέρα το ακούει!

Αν και συνήθως λένε μπαμπά. 

Θα δείξει! 

Εμένα η μεγάλη είπε μαμα! Για να σε προετοιμασω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 24 λεπτά , katsif είπε:

Εμένα η μεγάλη είπε μαμα! Για να σε προετοιμασω....

Μακάρι...αν και ότι και να πει είμαι πολύ ευτυχισμένη..λόγω επαγγέλματος αγχώνομαι..να μιλήσει. Να περπατήσει να είναι κοινωνική και όλα τα σχετικά :razz:


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, iwanna24 είπε:

Μακάρι...αν και ότι και να πει είμαι πολύ ευτυχισμένη..λόγω επαγγέλματος αγχώνομαι..να μιλήσει. Να περπατήσει να είναι κοινωνική και όλα τα σχετικά :razz:

Καλησπερα!

Ειπε μαμα στα αγγλικα! χαχα! Και ο γιος μου μετα το αγκου ειχε πει μαμ ... αλλα εμεις λεγαμε το γαλα μαμ ... οταν αρχισε να τρωει το λεγαμε αμ! χαχα! Και μετα και καλα το μαμα αγγλιστι  .. ειπε στους 9 μηνες μπαμπα ... καθαρα :)

Αληθεια ... τι επαγγελμα κανεις και αγχωνεσαι για ολα αυτα που λες;

Χθες η δικη μου κοιμηθηκε για πρωτη φορα στο πλαι ... δλδ γυρισε μονη της καποια στιγμη στον υπνο της υποθετω ... παντως το πρωι σε καποια φαση ετσι ηταν ... και σημερα που την βαλαμε στο κρεββατι κοιμισμενη ανασκελα, ξυπνησε ... εμεινε λιγο ξυπνια ... γυρισε στο πλαι και κοιμαται τωρα! Τελικα τις 12 τις πιανουμε μια καθε καθε μερα! χαχα!

Τι εγινε με τον Ξενοφωντα και τον Ζορμπα ; Ολες καλα ειστε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κορίτσια!!

@iwanna24 Πολυ ομορφο κάθε επιτευγμα του μωρού μας! Να είναι χαρούμενο και τυχερό το γλυκάκι σου!

@mamSof Με τον Ξενοφωντα και το Ζορμπά μια χαρά κα6ως δεν έχω βγει καθολου απο το σπίτι! Προς το παρον μου αρεσει αυτος ο καιρός αλλά σιγα σιγα θα ήθελα να ξεκινησω να βγαινω με τη μικρη ξανα καμια βολτα με το καρότσι! Εσεις βγαινετε με τέτοιο καιρό;

Κοριτσια εσείς πότε επιστρέφετε στη δουλειά; Εγω με το νέο έτος! Το μωράκι ποιος θα σας το κρατάει; Εχει χρησιμοποιήσει καμία τη σελίδα εύρεσης νταντάς; Τι αποψη έχετε σχετικά την υπαρξη κάμερας, η οποία σαφώς και δεν θα είναι κρυφή! Πολλές οι αγωνίες όταν πρεπει να εμπιστευτεις το παιδί σου ουσιαστικά σε κάποιον αγνωστο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Καλό μήνα και καλή εβδομάδα!! 

Ευχαριστώ με καθυστέρηση όσον αφορά τα κιλά..!!! συγχωρέστε με που δεν κρατώ όνομα αλλά κάποια με ρώτησε τι του δίνω!! την ίδια ερώτηση μου καναν οι κουμπάροι μας και με ρώτησαν αν του δίνω κρυφά πατσά!! χαχαχ αφήστε τα και εμείς κάθε μια μιάμιση ώρα τρώμε..κοιμάται πλέον μισάωρα..έχει πέσει το τέταρτο άλμα μαζί με τα δόντια και τα χω δει όλα..ευτυχώς πέρασε η 17η εβδομάδα που ήταν όντως η κορύφωση ..και να μην ξανάρθει γιατί τα είδαμε όλα μαμά και μπαμπάς... και ήρθε η γκρίνια και ο πόνος απο τα δόντια..αφού εχτές το έπιασε μανία το παιδάκι..τράβαγε μαλλιά, αυτιά, έβαζε το χέρι με μανία στο στόμα και ακούμπαγε τα ούλα του...δάγκωνε...αφήστε τα..λίγο πριν καταφύγω στο παυσίπονο κατάφερε να φάει..από τον πόνο είχε χάσει 2 γεύματα...ελπίζω να σκάσουν νωρίς όπως εμένα που έβγαλα το πρώτο 3 μηνών..γιατι αν συνεχίσει έτσι για μήνες δεν θα την παλέψουμε..

@iwanna24 μπράβο στο παιδάκι σου!!! άντε και μαμά εύχομαι!! :)

Με τον Ζορμπά επιβιώσαμε εμείς, αλλά πολύ κρύο ρε κορίτσια απο χθες..αφού έβαλα μετα ευχαρίστησης γούνινη πιτζαμούλα από πάνω..σα να πηδήξαμε το φθινόπωρο και μπήκαμε καταχείμωνο σε 2 μέρες..και το φθινόπωρο είναι το αγαπημένο μου..άντε να επανέλθειιιι!!!! βέβαια τώρα με το μωρό δεν ξέρω πως θα την παλέψουμε με τις βροχές κλπ.. @Sunshine84 κι εγώ θέλω να αρχίσω ναα βγαίνω αλλά αγχώνομαι για το τι θα του φοράω έξω..ήδη μου χει αρπάξει κρυωματάκι παρότι μέσα στο σπίτι και με ολοσωμο μακρυμάνικο φορμάκι όλη μέρα.. ευτυχώς το καρότσι έχει αδιάβροχο αλλά αυτό είναι το λιγότερο..δυστυχώς δεν υπάρχουν υποδομές (πεζοδρόμια κλπ) για να κυκλοφορήσεις με καρότσι καλά καλά στις περισσότερες περιοχές της Αθήνας..που να βρέχει κιόλας..

Κι εγώ στο νέο έτος επιστρέφω..θα τον κρατάει ο άντρας μου για λίγο καιρό που θα χει άδεια..και μετά βλέπουμε..προσπαθώ να αλλάξω καριέρα για να δουλεύω και απο το σπίτι (και γιατί αυτό που κάνω τώρα δε με καλύπτει) (οπότε έχω και διάβασμα μέσα σε όλα..)..δυστυχώς δεν υπάρχει η επιλογή γιαγιάδων-παππούδων..και δεν εμπιστεύομαι βρεφονηπιακούς και νταντάδες μετά από τόσα που έχω ακούσει..τα φοβάμαι...οπότε αν μπορέσω να το συνδυάσω με μία δουλειά από το σπίτι θα είμαι ευτυχής..από πάντα το ήθελα, τώρα έχει γίνει επιτακτική η ανάγκη..όσο για αυτό που λες με την καμερα εγώ είμαι υπέρ..αν η άλλη είναι σωστή δεν έχει να φοβηθεί και τίποτα..πολλή μεγάλη ευθύνη και πολλά τα ρίσκα όπως λες..

ελπίζω να μην τα έγραψα πολύ περίεργα γιατί γκρινιάζει ταυτόχρονα το μωρό και με καλεί το καθήκον!! θα επανέλθω άλλη ώρα!! 


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, iwanna24 είπε:

Μακάρι...αν και ότι και να πει είμαι πολύ ευτυχισμένη..λόγω επαγγέλματος αγχώνομαι..να μιλήσει. Να περπατήσει να είναι κοινωνική και όλα τα σχετικά :razz:

Όλα θα γίνουν βρε στην ώρα τους!! Ούτε μαμα ούτε μπαμπά λένε συνειδητά. Βαβιζουν. Μπα μπα μπα μαμ κτλ. Η κόρη μου μαμά είπε στο τέλος. Τα είχε πει όλα εκτός από μαμά αχαχα.

Περπάτησε πολύ νωρίς και εκεί άρχισε το δράμα. Από 9 μηνών περπατούσε κανονικότατα κι εγώ κυνηγούσα. Κάτι μου λέει κ πως ο μπέμπης νωρίς θα περπατήσει. Ήδη κάνει τη κίνηση για να σηκωθεί όταν είναι ξάπλα. Πάει να κάνει κοιλιακούς!

8 ώρες πρίν, Sunshine84 είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια!!

@iwanna24 Πολυ ομορφο κάθε επιτευγμα του μωρού μας! Να είναι χαρούμενο και τυχερό το γλυκάκι σου!

@mamSof Με τον Ξενοφωντα και το Ζορμπά μια χαρά κα6ως δεν έχω βγει καθολου απο το σπίτι! Προς το παρον μου αρεσει αυτος ο καιρός αλλά σιγα σιγα θα ήθελα να ξεκινησω να βγαινω με τη μικρη ξανα καμια βολτα με το καρότσι! Εσεις βγαινετε με τέτοιο καιρό;

Κοριτσια εσείς πότε επιστρέφετε στη δουλειά; Εγω με το νέο έτος! Το μωράκι ποιος θα σας το κρατάει; Εχει χρησιμοποιήσει καμία τη σελίδα εύρεσης νταντάς; Τι αποψη έχετε σχετικά την υπαρξη κάμερας, η οποία σαφώς και δεν θα είναι κρυφή! Πολλές οι αγωνίες όταν πρεπει να εμπιστευτεις το παιδί σου ουσιαστικά σε κάποιον αγνωστο!

Ποιος είναι ο Ξενοφώντας κ ποιος ό Ζορμπας;;

Δουλειά εγώ θα αργήσω.. Δεν έχω βοήθεια από κανέναν κ για ένα χρόνο σίγουρα θα μείνω με το μωρο σπίτι..

Αλλά να βάλεις κάμερα. Εννοείται!!! Στη κόρη μου είχα για νταντά μια "καλή φιλη" 15χρονια σχεδόν. Φίλη από το γυμνασιο. Φέρθηκε απαίσια σε μένα έφυγε χωρίς να με ειδοποιήσει. Και έμεινα ξεκρεμαστη μέσα σε μια μέρα. Συν ότι τις τελευταίες 2 βδομάδες έβλεπα περίεργη συμπεριφορά της μικρής μου. Με το που έμπαινα σπίτι έτρεχε και κρυβόταν πίσω μου!!!!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Πού χαθήκατε καλέ όλες?!?! Τι κάνουν τα μικρά σας??

Εμείς βλέπουμε φως στο τούνελ του άλματος..μερικές μέρες έμειναν!! Αλλα μιλάμε για πολύυυυυυυυυυ γκρίνια τις τελευταίες μέρες....μουγκρίζει από το πρωί μέχρι το βράδυ!!! Βέβαια του έπεσαν μαζί και τα δόντια ...εσείς πως τα πάτε;;;

Σήμερα ξεκίνησε καλά η μέρα!!! Ζυγίστηκα επιτέλους και είμαι μείον 3 κιλά με τη διατροφή...άλλα 3 θέλω και είμαι εκει που ήμουν πέρσι πριν την εγκυμοσύνη,.. και βέβαια μετά έχω άλλα 9 αλλά δεν αγχώνομαι θα τα καταφέρω τώρα που ακολουθώ πρόγραμμα!! Έκανα τη λιπομέτρηση και έπαθα σοκ γιατί υπάρχει πολύυυυυυυ δουλειά να γίνει..οπότε το εχω για κίνητρο..είναι και θέμα υγείας μετά από ένα σημείο..Επίσης εχθές κοιμήθηκε ομ ικρός 2.5 ωρίτσες το μεσημέρι και μπόρεσα να φτιάξω νύχια και να κάνω ένα μπάνιο σαν άνθρωπος...ξύπνησα άλλος άνθρωπος σήμερα σας λέωω ..και ας σιδέρωνα μέχρι τις 12 το βράδυυυυ:lol:

Καλή εβδομάδα να έχουμε!!!


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια! καλή εβδομάδα!

κι εμείς  σήμερα βγήκαμε από την 17η εβδομάδα και την κορύφωση του άλματος. Ελπίζω να ηρεμήσει λίγο από γκρίνια. Αλλά έχουμε τα ούλα που αρχίζουν και φουσκώνουν και όπως είπε ο γιατρός, ετοιμάζεται να σκάσει το πρώτο δόντι. Πολύ σάλιο εν τω μεταξύ, αλλάζω σαλιάρες συνέχεια.

Ευάκι πήγες σε διατροφολόγο ή κάνεις διατροφή μόνη σου; Εγώ προσπαθώ να προσέχω, αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ, θέλω μονίμως γλυκό. Εδω και 3 μήνες έχει κολλήσει η ζυγαριά στα +10. Πρέπει να το πάρω απόφαση. Ίσως φταίει κι ο θηλασμός που δεν μπορώ να κρατηθώ. 

κορίτσια που θηλάζετε, εδραιώθηκε ο θηλασμός σ εσάς; εμένα βγαίνει ακόμα το συντριβάνι. ωστόσο το στήθος μου είναι πια μαλακό, δεν τουμπανιάζει. αν και εχω προβληματιστει. πλέον το μωρό θηλάζει 6 φορές το 24ωρο και ο γιατρός μου ειπε ότι 6-7 θηλασμούς κάνουν σε αυτή την ηλικία. όμως δεν πήρε τα κιλά που έπαιρνε τους άλλους μήνες. Μάλιστα ο γιατρός είπε ότι αν έπαιρνε ακόμα 150 γρ αυτόν τον μήνα , θα ήταν απόλυτα ευχαριστημένος. Πήρε 650γρ σε 5 βδομάδες. Ελπίζω να μη μου μειώνεται το γάλα και δεν τρέφεται σωστά, λόγω μείωσης των θηλασμών. Και εδώ που το σκέφτομαι, μερικές φορές κλαίει όταν θηλάζει ή όταν σταματάει. Θα δούμε και τον άλλο μήνα πώς θα τα πάει από πλευράς κιλών. Βέβαια πέρασε και μια ουρολοίμωξη αυτόν τον μήνα, ίσως να φταίει κι αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Lia21 είπε:

καλημέρα κορίτσια! καλή εβδομάδα!

κι εμείς  σήμερα βγήκαμε από την 17η εβδομάδα και την κορύφωση του άλματος. Ελπίζω να ηρεμήσει λίγο από γκρίνια. Αλλά έχουμε τα ούλα που αρχίζουν και φουσκώνουν και όπως είπε ο γιατρός, ετοιμάζεται να σκάσει το πρώτο δόντι. Πολύ σάλιο εν τω μεταξύ, αλλάζω σαλιάρες συνέχεια.

Ευάκι πήγες σε διατροφολόγο ή κάνεις διατροφή μόνη σου; Εγώ προσπαθώ να προσέχω, αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ, θέλω μονίμως γλυκό. Εδω και 3 μήνες έχει κολλήσει η ζυγαριά στα +10. Πρέπει να το πάρω απόφαση. Ίσως φταίει κι ο θηλασμός που δεν μπορώ να κρατηθώ. 

κορίτσια που θηλάζετε, εδραιώθηκε ο θηλασμός σ εσάς; εμένα βγαίνει ακόμα το συντριβάνι. ωστόσο το στήθος μου είναι πια μαλακό, δεν τουμπανιάζει. αν και εχω προβληματιστει. πλέον το μωρό θηλάζει 6 φορές το 24ωρο και ο γιατρός μου ειπε ότι 6-7 θηλασμούς κάνουν σε αυτή την ηλικία. όμως δεν πήρε τα κιλά που έπαιρνε τους άλλους μήνες. Μάλιστα ο γιατρός είπε ότι αν έπαιρνε ακόμα 150 γρ αυτόν τον μήνα , θα ήταν απόλυτα ευχαριστημένος. Πήρε 650γρ σε 5 βδομάδες. Ελπίζω να μη μου μειώνεται το γάλα και δεν τρέφεται σωστά, λόγω μείωσης των θηλασμών. Και εδώ που το σκέφτομαι, μερικές φορές κλαίει όταν θηλάζει ή όταν σταματάει. Θα δούμε και τον άλλο μήνα πώς θα τα πάει από πλευράς κιλών. Βέβαια πέρασε και μια ουρολοίμωξη αυτόν τον μήνα, ίσως να φταίει κι αυτό.

 

μην ανησυχεις η ουρολοιμωξη κ μειωμενη ορεξη εχει κ μειωμενη προσληψη βαρους

καλο ομως ειναι να κανετε 8θηλασμους την ημερα κ να εχετε 5πανες κατουρημενες

Link to comment
Share on other sites

Καλημερσ κοριτσια!! @Lia21 καλύτερα πρόσθεσε κάνα 2 θηλασμους ακόμα. Εμείς κάνουμε περίπου 14 το 24ωρο αχααχαχ. Μπορεί να έχει γκρίνια λόγω της υπερπαραγωγής σου αν λες ότι έχει συντριβάνια. Εμένα πετάγεται γάλα μόνο αν πιέσω το στήθος.

Αυτό το άλμα με τάραξε εμένα. Τα είδα όλα με τον μικρό. Δεν μπορούσα να βγω ούτε για να πάρω 2 πράγματα από το σούπερ μάρκετ. Ούρλιαζε όλη μέρα. Έκανα να βγω από το σπίτι περίπου 3 βδομάδες. Πολλά νεύρα!!! Ευτυχώς ηρέμησε κάπως. Τουλάχιστον δεν κλαίει στην βόλτα.

Πλέον προσπαθώ να του φτιάξω πρόγραμμα ύπνου γιατί δεν είχε. Κοιμάται πρωί μεσημέρι απόγευμα αλλά για πολύ λίγο... μισή ωρίτσα. Και κοιμάται συγκεκριμένες ώρες πάνω κάτω.

Οι κόρη μου ήταν πολύ ήρεμο μωράκι. Ούτε άλματα καταλάβαμε ούτε δόντια ούτε κολικούς. Εδώ με τον μπεμπη τα έχω δει όλα. Και αυτά τα δόντια πως τα φοβάμαι!! Παντως το αλμα 15-19 ειναι το χειροτερο; ο γιατρος μου δεν τα εμπιστεύεται τα άλματα. Λεει ότι είναι απλές θεωρίες..


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Farmakotriftena είπε:

Καλημερσ κοριτσια!! @Lia21 καλύτερα πρόσθεσε κάνα 2 θηλασμους ακόμα. Εμείς κάνουμε περίπου 14 το 24ωρο αχααχαχ. Μπορεί να έχει γκρίνια λόγω της υπερπαραγωγής σου αν λες ότι έχει συντριβάνια. Εμένα πετάγεται γάλα μόνο αν πιέσω το στήθος.

Αυτό το άλμα με τάραξε εμένα. Τα είδα όλα με τον μικρό. Δεν μπορούσα να βγω ούτε για να πάρω 2 πράγματα από το σούπερ μάρκετ. Ούρλιαζε όλη μέρα. Έκανα να βγω από το σπίτι περίπου 3 βδομάδες. Πολλά νεύρα!!! Ευτυχώς ηρέμησε κάπως. Τουλάχιστον δεν κλαίει στην βόλτα.

Πλέον προσπαθώ να του φτιάξω πρόγραμμα ύπνου γιατί δεν είχε. Κοιμάται πρωί μεσημέρι απόγευμα αλλά για πολύ λίγο... μισή ωρίτσα. Και κοιμάται συγκεκριμένες ώρες πάνω κάτω.

Οι κόρη μου ήταν πολύ ήρεμο μωράκι. Ούτε άλματα καταλάβαμε ούτε δόντια ούτε κολικούς. Εδώ με τον μπεμπη τα έχω δει όλα. Και αυτά τα δόντια πως τα φοβάμαι!! Παντως το αλμα 15-19 ειναι το χειροτερο; ο γιατρος μου δεν τα εμπιστεύεται τα άλματα. Λεει ότι είναι απλές θεωρίες..

Πω πω και μεις περάσαμε μια 17η εβδομάδα χαλί μαύρο...άστα.

Ένα άλλο παιδί...γκρίνια κλάμα τρελά. Χέρια στο στομα όλη μέρα...γενικά άθλια βδομαδα..χτες άρχισε να στρώνει λίγο. Δεν ξέρω τώρα πως θα είναι και οι άλλες 2!

Αφού έλεγα τι έπαθε το παιδι μου...δεν είναι έτσι!

Ένα δράμα.

Ευτυχώς ηρέμησε λίγο...πρόγραμμα έχουμε μόνο το βράδυ που κοιμάται 10 και ξυπνάει το πρωι..κατά τα άλλα τα γνωστά σε όλους 30λεπτα.


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς που μπήκαμε στην 19η περνάω τη γκρίνια που είχε και στη 17η...τα χω δει όλα σήμερα..βιάστηκα να πω οτι ειναι ωραία μέρα το πρωί!! Αμ ΔΕεεεεεεεεεεεεε!!!! δεν εχει κοιμηθει το μεσημεριανό του υπνο και είμαι έτοιμη να πηδηχτώ απο το παράθυρο....1 ώρα ησυχίας δεν έχω βρει ...και μετά αισθάνομαι και τύψεις απο πα΄νω...δεν μπορώ αλλο ας φυγει αυτο το αλμα να τελειώνουμε...γιατί θα χει γκρίνια και μονο με τα δόντια αλλα νομίζω το άλμα το δυσχεραίνει το όλο πράγμα...

@Lia21 διατροφή με διατροφολόγο...πάντα μόνη μου πάλευα αλλά μιας και δεν έχασα τίποτα μέχρι να μου ρθει η περίοδος, τώρα που αδιαθέτησα ξεκίνησα με διατροφολόγο..δεν παλευοταν αλλο η κατάσταση δεν είχα ρούχα να βάλω....

όσον αφορά το θηλασμό και εμένα είναι μαλακό εδώ και ένα μηνα αλλα τα συντριβάνια συντριβάνια..λογικα η ουρολοίμωξη φταίει!! προσπαθησε να του προσφέρεις και άλλες 1-2 φορές για να είσαι στους 8 θηλασμούς την ημέρα να διατηρήσεις παραγωγή!!!

@Farmakotriftena πως προσπαθείς να του φτιάξεις πρόγραμμα;; για πες γιατί κι εγώ ψάχνομαι...πόσο είστε εσείς;; έφτιαξε καθολου ο βραδινός υπνος σας;;

εμένα 3 μέρες τώρα ξυπνάει κάθε μια ώρα το βράδυ...και ενώ πριν το άλμα έψαχνε απλα και κοιμόταν με το στήθος τώρα θέλει και σήκωμα μερικές φορές..για το βραδινο υπνο περιμενω να παει 6 μηνων και αν δεν εχει μαθει να κοιμάται το βράδυ μόνος του θα του κανω εκπαίδευση...με βαριά καρδια΄..για τον ύπνο μέσα στην ημέρα, κοιμόταν με πέρα δόθε κούνημα πήγαινε έλα στο σπίτι και απορροφητήρα αναμμενο...τις τελευταίες 2 μέρες με πολυ γκρίνια τον κοιμίζω καθισμένη γιατι δεν αντέχει η μέση μου...κοντεύει τα 10 κιλά πλέον..αν δεν τα χει πατήσει..

@iwanna24 είσαι τυχερή που σου κοιμάται το βράδυ..εγω εχω διαβάσει οτι τώρα φτιάχνουν τον τρόπο που κοιμούνται  και φοβάμαι πως αν δε κοιμάται και στις επόμενες εβδομάδες και δεν επανέλθει, την κάτσαμε....

 

 


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , evaki_ είπε:

Κι εμείς που μπήκαμε στην 19η περνάω τη γκρίνια που είχε και στη 17η...τα χω δει όλα σήμερα..βιάστηκα να πω οτι ειναι ωραία μέρα το πρωί!! Αμ ΔΕεεεεεεεεεεεεε!!!! δεν εχει κοιμηθει το μεσημεριανό του υπνο και είμαι έτοιμη να πηδηχτώ απο το παράθυρο....1 ώρα ησυχίας δεν έχω βρει ...και μετά αισθάνομαι και τύψεις απο πα΄νω...δεν μπορώ αλλο ας φυγει αυτο το αλμα να τελειώνουμε...γιατί θα χει γκρίνια και μονο με τα δόντια αλλα νομίζω το άλμα το δυσχεραίνει το όλο πράγμα...

@Lia21 διατροφή με διατροφολόγο...πάντα μόνη μου πάλευα αλλά μιας και δεν έχασα τίποτα μέχρι να μου ρθει η περίοδος, τώρα που αδιαθέτησα ξεκίνησα με διατροφολόγο..δεν παλευοταν αλλο η κατάσταση δεν είχα ρούχα να βάλω....

όσον αφορά το θηλασμό και εμένα είναι μαλακό εδώ και ένα μηνα αλλα τα συντριβάνια συντριβάνια..λογικα η ουρολοίμωξη φταίει!! προσπαθησε να του προσφέρεις και άλλες 1-2 φορές για να είσαι στους 8 θηλασμούς την ημέρα να διατηρήσεις παραγωγή!!!

@Farmakotriftena πως προσπαθείς να του φτιάξεις πρόγραμμα;; για πες γιατί κι εγώ ψάχνομαι...πόσο είστε εσείς;; έφτιαξε καθολου ο βραδινός υπνος σας;;

εμένα 3 μέρες τώρα ξυπνάει κάθε μια ώρα το βράδυ...και ενώ πριν το άλμα έψαχνε απλα και κοιμόταν με το στήθος τώρα θέλει και σήκωμα μερικές φορές..για το βραδινο υπνο περιμενω να παει 6 μηνων και αν δεν εχει μαθει να κοιμάται το βράδυ μόνος του θα του κανω εκπαίδευση...με βαριά καρδια΄..για τον ύπνο μέσα στην ημέρα, κοιμόταν με πέρα δόθε κούνημα πήγαινε έλα στο σπίτι και απορροφητήρα αναμμενο...τις τελευταίες 2 μέρες με πολυ γκρίνια τον κοιμίζω καθισμένη γιατι δεν αντέχει η μέση μου...κοντεύει τα 10 κιλά πλέον..αν δεν τα χει πατήσει..

@iwanna24 είσαι τυχερή που σου κοιμάται το βράδυ..εγω εχω διαβάσει οτι τώρα φτιάχνουν τον τρόπο που κοιμούνται  και φοβάμαι πως αν δε κοιμάται και στις επόμενες εβδομάδες και δεν επανέλθει, την κάτσαμε....

 

 

Δεν αντιλέγω.  Νύχτα κοιμάται συνεχόμενο 10ώρο. Αν όμως τις άλλες 14 ουρλιαζει τι σκατα να κάνω?!

Μόνιμος πονοκέφαλος. Και χω και τη δουλειά...δράμα.


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

@iwanna24  ωχ έχεις ξεκινήσει και δουλειά?! εγώ το σκέφτομαι και με πιάνει κρύος ιδρώτας...1η Μαρτίου  πιάνω και μετράω αντίστροφα σαν τους κατάδικους κάθε εβδομάδα...είμαι και 9ωρη και πολύ μακριά..θα πρέπει να λείπω 11 ώρες από το σπίτι..πως τα πήγες με τη μετάβαση εσύ;; 

όσο για τα ουρλιαχτά σε νιώθω..ειδικά σήμερα μου χει τινάξει τα πέταλα με τις τσιρίδες..δε ξέρω κάτι πρεπει να τον ενοχλει δε ξέρω αν κάνει ετσι μονο λογω αλματος..φαντάζομαι θα δείξει απο την αλλη εβδομάδα με το καλό...πονοκέφαλος δε λες τίποτα..σήμερα με το ζόρι έχει κοιμηθεί 2 μισάωρα και ένα τέταρτο..ξυπνάει γιατί του έρχεται ρέψιμο και νευριάζει και δεν μπορεί να ξανακοιμηθεί..αλλά για να τον ξανακοιμήσω εαν ξύπνησε θέλει ένα μισάωρο...δεν κοιμάται αμέσως..τα χω φτύσει..οπότε τον αφήνω να ξυπνήσει και αρχίζει η γκρίνια μέχρι που περνάει μια ώρα και τον νανουρίζω να κοιμηθεί..

ευτυχώς ξεπεράσαμε την απεργία θηλασμού σε μεγάλο βαθμό..μόνο λίγα ναζάκια μου κάνει τώρα..οχι αυτό το πράγμα των πρώτων 2 εβδομάδων όμως του άλματος..


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Εμεις μπηκαμε στην 19η εβδομαδα σημερα...περναμε αλμα?Γιατι χθες ειχε τετοια γκρινια...ηθελε συνεχεια αγκαλιες.Εκει που τον ηρεμουσα και πηγαινα  να τον αφησω στο ριλαξ ξεκινουσε το κλαμα.Και η ολη κατασταση ειχε ξεκινησει απο το προηγουμενο βραδυ που ξυπνουσε ανα μια ωρα.Ευτυχως χθες ξυπνησε μονο 1 φορα για θηλασμο και αλλη μια στις 7 το πρωι και τωρα κοιμαται και μου κανει εντυπωση γιτι τον τελευταιο καιρο απο τισ 7 και μιση ειναι στο ποδι.Εμενα μου ηρθε περιοδος πριν μια εβδομαδα και ηταν οπως κααι πριν την εγκυμοσυνη αλλα με λιγοτερο πονο (2-2 τα επαιρνα τα ντεπον συνηθως και αυτη τη φορα δε χαπακωθηκα).

Αυτο παντως που συνεχιζει να με αγχωνει ειναι οτι ακομα τους βραδινους υπνους τους κανει στο ριλαξ...το λικνο ειναι διακοσμητικο πια...σκεφτομαι μηπως παρω καρεκλακι φαγητου και τον βαζω εκει κατα τη διαρκεια της μερας μηπως και ξεσυνηθησει το ριλαξ και απαλλαγουμε απο αυτο γιατι  στεναχωριεμαι που τον βλεπω να κοιμαται μονο εκει.Μονο τα μεσημερια ευτυχως τον παιρνω στο διπλο και θηλαζοντας ξαπλωτος τον παιρνει υπνος και για κανενα διωρο κοιμαται κι σε κρεββατι.

Κοριτσια τα μωρακια σας εχουνε νινιδα?Εμεις παλευουμε εδω και καιρο ...εκει που λεω παει εφυγε,ξαναεμφανιζει...προσπαθω να την αντιμετωπισω με φυσικο λαδι αλλα δεν βλεπω πολλα αποτελεσματα...μηπως ξερετε κατι πιο αποτελεσματικο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...