Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

On 29/10/2018 at 7:08 ΜΜ, evaki_ είπε:

@Lia21 δες μηπως κατεβασεις καμια εφαρμογη στο κινητο που  να καταγραφεις τι τρως..

χμ... σωστή σε βρίσκω, δεν το είχα σκεφτεί. Προς το παΡόν ψωνίζω ρούχα στο παλιό μου νούμερο για να έχω ένα βασικό ερέθισμα να μην τρώω. 

τώρα έχω άλλη έννοια. Ναι μεν το μωράκι μου γυρίζει μπρούμυτα με το που θα βρει άπλα... Αλλά τώρα ξεκίνησε να το κάνει και στον ύπνο του. Θα γυρίσει ή πλάι ή μπρούμυτα και θα κοιμηθεί. Τέλος το ανάσκελα. Με αγχώνει  αυτό. Είμαι συνέχεια με την ενδοεπικοινωνία στο χέρι. Στην αρχή τον γύριζα ανάσκελα μόλις κοιμόταν , αλλά αυτό ξυπνούσε με κλάμα και ξαναγύριζε. Κάποιες φορές βρίσκει κάγκελο , εκνευρίζεται και ξυπνάει κι από πάνω με κλάμα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Lia21 μην αγχώνεσαι! άλλωστε οι οδηγίες λένε ανάσκελα μέχρι να μην μπορεί να γυρίσει μόνο του το παιδί απ΄οσο ξέρω..εφόσον γυρνάει μόνο του , στηρίζει και το κεφαλάκι του δεν υπάρχει λόγος να το ξεβολεύεις!! άστο να κοιμηθεί!! και εμένα εβρισκε στο κάγκελο στην αρχη αν κοιμοταν πάνω απο 3ωρο, γιατι μετακινείται προς τα δεξια!! οποτε τον βάζω αριστερα τερμα και εχω το νου μου..αν και πλέον δεν βρίσκει! έμαθε το χώρο του υποσυνείδητα πιστεύω!! τώρα το μόνο που μου κάνει είναι οτι πάει διιπλα στα κάγκελα, τα κρατάει, γυρνάει στο πλάι και προσπαθεί να σηκωθεί..σα να κάνει πλάγιους κοιλιακούς ένα πράγμα...τώρα το ΣΚ θα κατεβάσω επίπεδο την κούνια γιατί δεν του έχω εμπιστοσύνη...

όσο για την εφαρμογή δοκιμασε το!! εγω και ρούχα που έχω πάρει για να μπω στο παρελθόν δεν με βοήθησε στο να το κρατήσω..τώρα βεβαια ειναι και στον ανθρωπο! πάντως επειδή τσιμπολογούσα συνέχεια, μόλις αρχισα να καταγράφω συνειδητοποίησα οτι έτρωγα πααααααααρα πολυ παραπανω χωρις να το καταλαβαίνω..και καλα επειδη θηλάζω δλδ το είχα ξεφτιλίσει...δε χρειαζόταν να τρώω τόσο..ευτυχώς έχει κλείσει το στομάχι μου πλεον:lol:

α κορίτσια εχθές μας είπε και μπαμπα!! για την ακρίβεια ξεκάθαρα το μπα!! και αντι για μπαμπα --> "μπουα-μπα" αχαχαχ πολύ πλάκα!!!

  • Χαχα 1

tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2018 at 7:43 ΜΜ, evaki_ είπε:

Κι εμείς έτσι θα ξεκινήσουμε. πώς θα το κάνεις;; αν έχω καταλάβει καλά, προτείνετε ένα λαχανικό κάθε τρεις μέρες εισαγωγή. Οπότε πχ 1η μέρα πατάτα, 4η μέρα πατάτα κολοκύθι κλπ. αλεσμένα με ζωμό. Έτσι θα το κάνεις; Θέλω να μιλήσω και με την παιδίατρο να δω τι θα μου πει αλλά δεν έχω σκοπό να δώσω κρέμες κλπ αφού το παιδί είναι ανεπτυγμένο και δε χρειάζεται να πάρει βάρος, ούτε ρυζάλευρο αφού δεν προσφέρει απολύτως τπτ. Θα ακολουθήσω αυτό το δρόμο με το ζωμό και λαχανικά, και τα φρούτα αργότερα. Δε θέλω να μάθει στα γλυκά (φρούτα)  και μετά να μην τρώει τα λαχανικά..:/ 

Θα ξεκινήσω μια βδομάδα πριν τον 6ο και θα δίνω μόνο ζωμό. Μοσχάρι για 2-3 μέρες  και κοτόπουλο. Και μετά στον 6ο θα προσθέτω 1 λαχανικό κάθε 3 ημέρες όπως σωστά είπες. Δλδ 1η μέρα ζωμό με καρότο 4η μέρα ζωμό καρότο και γλυκοπατατα κτλ!!

Φρούτα στον 7ο σαν 2ο γεύμα!

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Farmakotriftena μάλλον κι εμείς έτσι!! Θα φτιάχνεις φρέσκο η θα βάλεις καταψυξη;;

Επίσης πως πάτε με τον υπνο;; καλυτερα;;

Εμένα ξυπνάει τώρα 2 μέρες το βράδυ και κάνει μιάμιση δύο ώρες να ξανακοιμηθει.. ξυπνάει κανονικά και με το νόμο δηλαδή..  και μιλάει και γελάει.. και προσπαθω να μαι μούγκα και να τον νανουριζω για να μη του γίνει συνήθειο αλλά δε ξέρω πόσο θα αντέξω..  

Επισης πεταγεται με το παραμικρο θορυβο οταν τρωει.. και κατα τγ διαρκεια της μερας πολλες φορες στον υπνο του..

 

Καλή Εβδομάδα να χουμε!!

  • Μου αρέσει 1

tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Εχω αρκετο καιρο να γραψω...λείπαμαι 2 εβδομαδες λογω αδειας του αντρα μου και τωρα γυρισαμε πισω στη βαση μας!Σημερα γιναμε και 5 μηνων...μεγαλωσαμε!Νομιζω ειμαι η μονη που ξεκινησαμε στερεες τοσο νωρις,ε?Ειμαστε τωραα στην 3η εβδομαδα με εισαγωγη μονο λαχανικων...απο χθες τρωμε πατατα ,καροτο ,κολοκυθι ,σελινο και σπανακι.Εχει ανταποκριθει πολυ καλα σε ολα και αυριο εχουμε γιατρο οποτε θα μας πει αν θα βαλουμε και κανενα αλλο γευμα ή αν θα περιμενουμε ακομα..Εν τω μεταξυ τωρα το πρωι που τον εβαλα λιγο στο διπλο κρεββατι γυρισε μπρουμυτα(το κανει καιρο αυτο) και τον πηρε ο υπνος ετσι!Ακομα στο λικνο τον κοιμιζω οπου εκει δεν εχει τοσο χχωρο και δεν μπορει να το κανει,αλλα οταν τον ειδα ετσι αγχωθηκα μηπως δεν αναπνεει σωστα και τον γυρισα αμεσως!Ακομα τιποτα σε δοντι αλλα εχει ενοχλησεις γιατι βαζει και τα δυο χερακια στο στομα..αντε να δουμε ποτε θα κανουν την εμφανιση τους...σχεδον απο 2 μιση μηνων ταλαιπωρειται.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@aspa80 τυχερή που είναι καλοφαγο το παιδί σου φτου φτου!! Κρέας πότε θα του βαλεις;

@evaki_ έστρωσε λίγο ο ύπνος αλλά εδώ κ 3 μέρες οπότε δεν λέω μεγάλα λόγια. . . Πιπίλα ακόμα προσπαθώ. Δεν θα τα καταφέρω όμως τίποτα δε γίνεται μόνο στηθος θέλει τι θα γίνει όσο μεγαλώνει....  μετάνιωσα που δεν του την ένα θα από νωρίς κ φοβόμουν για σύγχυση.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

@aspa80 τυχερή που είναι καλοφαγο το παιδί σου φτου φτου!! Κρέας πότε θα του βαλεις;

@evaki_ έστρωσε λίγο ο ύπνος αλλά εδώ κ 3 μέρες οπότε δεν λέω μεγάλα λόγια. . . Πιπίλα ακόμα προσπαθώ. Δεν θα τα καταφέρω όμως τίποτα δε γίνεται μόνο στηθος θέλει τι θα γίνει όσο μεγαλώνει....  μετάνιωσα που δεν του την ένα θα από νωρίς κ φοβόμουν για σύγχυση.

Κρεατακι τον αλλο μηνα που θα γινει 6 μηνων...σημερα φαγαμε και φρουτοκρεμα για πρωτη φορα.Μισο μηλο μαζι με ρυζαλευρο και ανα 4 μερες θα προσθετω και αλλο ενα φρουτο.Εν τω μεταξυ καναμε εμβολιο χθες και πριν λιγο τον καταλαβα οτι ηταν ζεστος.Εκανε 37,6 αλλα περιμενω δεν του δινω τιποτα γιατι η γιατρος ειπε οτι απο 38 και πανω πυρετο να του δινω ντεπον.Τωρα κοιμαται , ουτε το γευμα του εφαγε δεν το ηθελε...μας εβγαλε ανησυχια αυτη τη φορα το εμβολιο.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, aspa80 είπε:

Κρεατακι τον αλλο μηνα που θα γινει 6 μηνων...σημερα φαγαμε και φρουτοκρεμα για πρωτη φορα.Μισο μηλο μαζι με ρυζαλευρο και ανα 4 μερες θα προσθετω και αλλο ενα φρουτο.Εν τω μεταξυ καναμε εμβολιο χθες και πριν λιγο τον καταλαβα οτι ηταν ζεστος.Εκανε 37,6 αλλα περιμενω δεν του δινω τιποτα γιατι η γιατρος ειπε οτι απο 38 και πανω πυρετο να του δινω ντεπον.Τωρα κοιμαται , ουτε το γευμα του εφαγε δεν το ηθελε...μας εβγαλε ανησυχια αυτη τη φορα το εμβολιο.

Οπότε Άσπα τώρα δίνεις 2 γευματα; Ανυπομονώ να ξεκινησω κι εγώ μπας και ηρεμήσει λίγο... του αρεσε το μήλο; στην κορη μου δεν αρεσε καθολου και δεν το έβαζα ποτέ στην φρουτοκρεμα


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2018 at 1:18 ΜΜ, Farmakotriftena είπε:

@aspa80 τυχερή που είναι καλοφαγο το παιδί σου φτου φτου!! Κρέας πότε θα του βαλεις;

@evaki_ έστρωσε λίγο ο ύπνος αλλά εδώ κ 3 μέρες οπότε δεν λέω μεγάλα λόγια. . . Πιπίλα ακόμα προσπαθώ. Δεν θα τα καταφέρω όμως τίποτα δε γίνεται μόνο στηθος θέλει τι θα γίνει όσο μεγαλώνει....  μετάνιωσα που δεν του την ένα θα από νωρίς κ φοβόμουν για σύγχυση.

Κι εγώ μια απο τα ίδια...υπομονή πλησιάζει η ώρα να φάνε..εμείς σε 2 εβδομάδες θα ξεκινήσουμε το ζωμό..αυτο που δεν ξερω ειναι επειδη εχουμε κουνέλια δικά μας, πως να το κανω..εχεις καμια ιδεα? βράζεις το κρέας κανονικά και κρατάς το ζουμί; γιατί είχα σκοπο να ξεκινησω με κόκαλα..δεν ξερω αν ενδείκνυται...

για την πιπιλα ακριβως το ίδιο και εμείς..

έχουμε πολυ γκρίνια βγαίνουν τα πάνω δόντια..νομιζω μεσα στις επομενες 2 εβδομάδες το αργότερο θα έχουν πεταχτεί...


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

@evaki_ ναι διαλέγεις κρέας με κόκαλα κ λίπος. Τα κόκαλα είναι πλούσια σε ιχνοστοιχεία. Γεμίζεις την κατσαρόλα με νερό μόλις πάρει βράση βάζεις το κρέας κ σιγοβράζεις για 2 με 2μιση ώρες μέχρι το κρέας να ξεκολλαει εντελώς από το κόκαλο. Σουρωνεις πολύ καλά κ βάζεις το ζωμό σε Φορμακια η βαζακια που μπορούν να μπουν στην κατάψυξη.

  • Ευχαριστώ 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 7 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

@evaki_ ναι διαλέγεις κρέας με κόκαλα κ λίπος. Τα κόκαλα είναι πλούσια σε ιχνοστοιχεία. Γεμίζεις την κατσαρόλα με νερό μόλις πάρει βράση βάζεις το κρέας κ σιγοβράζεις για 2 με 2μιση ώρες μέχρι το κρέας να ξεκολλαει εντελώς από το κόκαλο. Σουρωνεις πολύ καλά κ βάζεις το ζωμό σε Φορμακια η βαζακια που μπορούν να μπουν στην κατάψυξη.

Να σας ρωτησω πόσο νερό βάζεις και πόσο κρεας; εμείς έτσι κάνουμε τι πηχτή δεν ξέρω αν τι γνωρίζεται. 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Οπότε Άσπα τώρα δίνεις 2 γευματα; Ανυπομονώ να ξεκινησω κι εγώ μπας και ηρεμήσει λίγο... του αρεσε το μήλο; στην κορη μου δεν αρεσε καθολου και δεν το έβαζα ποτέ στην φρουτοκρεμα

Τωρα που το σκεφτομαι χθες δεν ειχα προλαβει να παρω μηλα κ του εδωσα αχλαδι...μπορω να πω οτι το εφαγε με πιο ευχαριστηση!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις τσουπρες!

Άλλαξα παιδιατεο πήγα σε σύμβουλο θηλασμου και βρήκα την υγειά μου. Είμαστε από την τρίτη 5 μηνών!  Τροφές μετά από ένα μήνα.  Έτσι μας είπε!  Οι οδηγίες λένε 6 μήνες αποκλειστικά θηλασμό. 

Έχετε δίκιο πάντως,  ξεκινάς με πρωτεΐνη!  Λειπει από το μητρικό γαλα καο το συμπληρώνεις. 

Ψυχολογικά είμαι χαλια κορίτσια. Δεν ξέρω τι να κάνω.  Πολλές εκρήξεις και πολύ θυμός.  Ο άντρας μου δεν με βοηθάει όσο θέλω.  Η μεγάλη αντιμιλαει συνέχεια.  Δεν ξέρω πόσο θα αντέξω . 

  • Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Ξεκινήσαμε φρουτοκρεμα λοιπόν...αχλάδι μπανάνα και μεθαύριο μήλο...

Το τρώει όλο....γενικά είναι πειναλου.

Αγκαλιά μόνιμα ..

Δεν είναι το παιδί μου αυτό αλλά νταξει...

Τα κάνω όλα με το ένα χέρι.

Δεν σταματάει τη γκρίνια αν δεν ειμαστ αγκαλιά...καθιστή της αρέσει αλλά πάνω μας.

Μόνη της βαριέται.

Γενικά όλο βαριέται.

Λίγο με τη Σόφι κάθεται...κάνα δεκάλεπτο όχι παραπάνω...από ύπνο εντάξει κοιμάται.

Αλλά ειλικρινά μαγειρευω μόνο αν είναι κάποιος εκεί...κατά τα άλλα σκουπίζουμε αγκαλιά. Βάζουμε πληντυριο αγκαλιά...όλα αγκαλιά. Ευτυχώς στον ύπνο δεν θέλει αγκαλιά.

Ούτε στο καθισμα του αυτοκινήτου δεν κάθεται...θέλει αγκαλιά. Ουρλιάζει...

Την αφήνουμε αλλά κάπου λυγίζω. Με ζαλίζει δηλαδή με τα ουρλιαχτά.

Τι σκατα να κάνω;!


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, iwanna24 είπε:

Καλησπέρα...

Ξεκινήσαμε φρουτοκρεμα λοιπόν...αχλάδι μπανάνα και μεθαύριο μήλο...

Το τρώει όλο....γενικά είναι πειναλου.

Αγκαλιά μόνιμα ..

Δεν είναι το παιδί μου αυτό αλλά νταξει...

Τα κάνω όλα με το ένα χέρι.

Δεν σταματάει τη γκρίνια αν δεν ειμαστ αγκαλιά...καθιστή της αρέσει αλλά πάνω μας.

Μόνη της βαριέται.

Γενικά όλο βαριέται.

Λίγο με τη Σόφι κάθεται...κάνα δεκάλεπτο όχι παραπάνω...από ύπνο εντάξει κοιμάται.

Αλλά ειλικρινά μαγειρευω μόνο αν είναι κάποιος εκεί...κατά τα άλλα σκουπίζουμε αγκαλιά. Βάζουμε πληντυριο αγκαλιά...όλα αγκαλιά. Ευτυχώς στον ύπνο δεν θέλει αγκαλιά.

Ούτε στο καθισμα του αυτοκινήτου δεν κάθεται...θέλει αγκαλιά. Ουρλιάζει...

Την αφήνουμε αλλά κάπου λυγίζω. Με ζαλίζει δηλαδή με τα ουρλιαχτά.

Τι σκατα να κάνω;!

Έμπλεξες.  Φιλενάδα μόνο αγκαλιά.  Τι να κάνεις?  Δεν θα είναι για πολύ θέλω να ελπίζω. 

Σκέψου και το άλλο όμως,  θέλει μαμα ρε φίλη μανούλα, μπορείς να το αρνηθείς?  Ψυχούλα είναι και αυτά.  Οπότε φορά τον μάρσιπο και ο θεός βοηθος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...