Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

      Αυτά είναι άριστης ποιότητας,αλλά έχει κ άλλες κατηγορίες εμβρύων τα οποία δεν είναι ΑΑ και δίνουν εγκυμοσύνες

      Για τα ποσοστα του άρθρου έλεγα που λέει καλής ποιότητας ,το ότι δίνουν εγκυμοσύνες δίνουν το θέμα είναι να προχωρήσουν …

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

Λέγαμε και εμείς να βάλουμε Netflix αλλά δεν πολυβλεπουμε τηλεόραση πλέον γτ το μωρό εδώ και 10 μέρες κοιμάται μετά τις 12+ :cry: κορίτσια παρήγγειλα θηλαστρο και θα κάνω τα μισά γεύματα με μπουκάλι γτ δεν αντέχω άλλο ποναω πολύ και στα δύο στήθη ειδικά στο δεξί :shock:


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια!! Καλή εβδομάδα και καλό χειμώνα!!!

Είχα να μπω μερικές μέρες..έχω πέσει ψυχολογικά και δε ξέρω το λόγο..περιμένω να στολίσουμε μπας και μου φτιάξει η διάθεση καθόλου..αλλά αισθάνομαι συνέχεια κουρασμένη και είμαι ευερέθιστη λόγω αυπνίας...ο μικρός μάλλον περνάει το άλμα 22-26..πολύ πιο ήπιο από το προηγούμενο αλλά ξυπνάει στις 3.30 το πρωί σχεδόν κάθε βράδυ..και μετά ή θα φάει και θα κοιμηθεί μία φορά και τις υπόλοιπες πρέπει να τον νανουρίζω ή θα ξυπνήσει από εκείνη την ώρα και θα πρέπει να τον νανουρίσω...έχω αρχίσει να απελπίζομαι..σε 10 μέρες γίνεται 6 μηνών και περίμενα οτι θα χει αρχίσει να στρώνει ο ύπνος του..στις 7.30 το μάτι γαρίδα, αλλά νυστάζει και αν δεν τον κοιμίσεις ξανά έχει περισσότερη γκρίνια...βέβαια την υπόλοιπη μέρα είναι σχετικά ήσυχος..

εχθές γύρισε μόνος του από ανάσκελα τελείως μπρούμυτα στην κούνια και πιάστηκε από τα κάγκελα και κοίταγε από πάνω..οπότε πρέπει να κατεβάσουμε το επίπεδο της κούνιας γιατί τον κοβω να βγαίνει απ εξω...και γενικά προσπαθεί να μπουσουλήσει..μόλις τον βάζεις μπρούμυτα χαμογελάει και είναι η καλύτερη του..

έκλεισα δύο μήνες διατροφής και αποχαιρέτισα 7 κιλά..είμαι επίσημα λιγότερα κιλά απ ότι πέρσι πριν την εγκυμοσύνη αλλά έχω άλλα 7 να χάσω για το ιδανικό βάρος συμφωνα με τη λιπομέτρηση που έκανα..κλείσαμε και τη βάφτιση για Φεβρουάριο..ήταν να την κάνουμε καλοκαίρι αλλά τελικά λόγω θέματος των κουμπάρων θα το κάνουμε νωρίτερα..οπότε βιάζομαι να χάσω τουλάχιστον τα 4 μέχρι τότε..έχετε κλείσει εσείς τίποτα για βάφτιση;; περιμένω τα προσκλητήρια σήμερα και θα αρχίσω στις γιορτές να τα μοιράζω..

Πήγα και στο γυναικολογο για Τεστ ΠΑΠ..περιμένω τα αποτελεσματα αυτη τη βδομάδα, αλλά ολα καλά μου είπε..εσείς έχετε πάει;; εγώ το καθυστέρησα ήταν να πάω απο τοτε που αρρώστησε ο μικρός και μετά το αμέλησα..

Βρε κορίτσια εσάς πως τα πάνε με τον ύπνο;;; δεν ξέρω τι να κάνω..διάβασα ότι πρέπει να τα αφηνεις στην κούνια και να μην τα κοιμίζεις κατευθείαν αν ξυπνάνε γιατί σε αυτή την ηλικία πρέπει να μάθουν να ηρεμούν από μόνα τους και να ξανακοιμούνται...ισχύει;; όσες έχετε και άλλα παιδιά τι κάνετε;; βοήθεια!!!!!

@Farmakotriftena έχετε ξεκινήσει το ζωμό;;; στην αρχή δινουμε σκέτο το ζωμό σωστά; και μετά τη πρώτη βδομάδα αλέθεις τα λαχανικα; και εάν είναι στην κατάψυξη πως του το δίνεις?? το ζεσταίνεις σε κατσαρολάκι?? ουφ πολλές ερωτήσεις..ήταν να πάμε παιδίατρο για εμβόλιο αλλά κάτι της έτυχε και θα πάμε αυτη τη βδομάδα..συγγνώμη για τον καταιγισμό των ερωτήσεων...


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Lia21 είπε:

ωωω κορίτσια κι εμεις βάλαμε νετφλιξ!

μέχρι στιγμής έχω καταφέρει να δω la casa de papel και stranger things. Αυτό το τελευταίο είναι του αγαπημένου μου είδους... λίγο μυστήριο, λίγο φαντασία, λίγο τινάγματα. Ο πρώτος κύκλος με είχε αφήσει σε κάποια σημεία με ανοιχτό το στόμα. Ο δεύτερος με απογοήτευσε. Ελπίζω ο τρίτος να είναι κάτι καλό. 

Τ'ωρα με τι λέτε να συνεχίσω; 

Και αφυγραντήρα θέλουμε να πάρουμε.. αφήστε... 2 μισθοί μπαίνουν στο σπίτι και δε μένει τίποτα :( Τέσπα, την υγεία μας να έχουμε και τα παιδάκια μας υγιή κι ευτυχισμένα.

Κι εγώ κοίταζα χθες για αφυγραντηρα... βέβαια σε μας ανάβουν πολλές ώρες τα καλοριφέρ(Έχουμε κεντρική θέρμανση)  και το σπίτι είναι πάντα ζεστό. Να κοιτάξεις να έχει και ιονιστη για να καθαρίζει τον αέρα και να είναι αθόρυβος γιατί στα περισσότερα σχόλια σε διάφορες μάρκες παραπονιούνται για θόρυβο.

πρίν από 29 λεπτά , evaki_ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Καλή εβδομάδα και καλό χειμώνα!!!

Είχα να μπω μερικές μέρες..έχω πέσει ψυχολογικά και δε ξέρω το λόγο..περιμένω να στολίσουμε μπας και μου φτιάξει η διάθεση καθόλου..αλλά αισθάνομαι συνέχεια κουρασμένη και είμαι ευερέθιστη λόγω αυπνίας...ο μικρός μάλλον περνάει το άλμα 22-26..πολύ πιο ήπιο από το προηγούμενο αλλά ξυπνάει στις 3.30 το πρωί σχεδόν κάθε βράδυ..και μετά ή θα φάει και θα κοιμηθεί μία φορά και τις υπόλοιπες πρέπει να τον νανουρίζω ή θα ξυπνήσει από εκείνη την ώρα και θα πρέπει να τον νανουρίσω...έχω αρχίσει να απελπίζομαι..σε 10 μέρες γίνεται 6 μηνών και περίμενα οτι θα χει αρχίσει να στρώνει ο ύπνος του..στις 7.30 το μάτι γαρίδα, αλλά νυστάζει και αν δεν τον κοιμίσεις ξανά έχει περισσότερη γκρίνια...βέβαια την υπόλοιπη μέρα είναι σχετικά ήσυχος..

εχθές γύρισε μόνος του από ανάσκελα τελείως μπρούμυτα στην κούνια και πιάστηκε από τα κάγκελα και κοίταγε από πάνω..οπότε πρέπει να κατεβάσουμε το επίπεδο της κούνιας γιατί τον κοβω να βγαίνει απ εξω...και γενικά προσπαθεί να μπουσουλήσει..μόλις τον βάζεις μπρούμυτα χαμογελάει και είναι η καλύτερη του..

έκλεισα δύο μήνες διατροφής και αποχαιρέτισα 7 κιλά..είμαι επίσημα λιγότερα κιλά απ ότι πέρσι πριν την εγκυμοσύνη αλλά έχω άλλα 7 να χάσω για το ιδανικό βάρος συμφωνα με τη λιπομέτρηση που έκανα..κλείσαμε και τη βάφτιση για Φεβρουάριο..ήταν να την κάνουμε καλοκαίρι αλλά τελικά λόγω θέματος των κουμπάρων θα το κάνουμε νωρίτερα..οπότε βιάζομαι να χάσω τουλάχιστον τα 4 μέχρι τότε..έχετε κλείσει εσείς τίποτα για βάφτιση;; περιμένω τα προσκλητήρια σήμερα και θα αρχίσω στις γιορτές να τα μοιράζω..

Πήγα και στο γυναικολογο για Τεστ ΠΑΠ..περιμένω τα αποτελεσματα αυτη τη βδομάδα, αλλά ολα καλά μου είπε..εσείς έχετε πάει;; εγώ το καθυστέρησα ήταν να πάω απο τοτε που αρρώστησε ο μικρός και μετά το αμέλησα..

Βρε κορίτσια εσάς πως τα πάνε με τον ύπνο;;; δεν ξέρω τι να κάνω..διάβασα ότι πρέπει να τα αφηνεις στην κούνια και να μην τα κοιμίζεις κατευθείαν αν ξυπνάνε γιατί σε αυτή την ηλικία πρέπει να μάθουν να ηρεμούν από μόνα τους και να ξανακοιμούνται...ισχύει;; όσες έχετε και άλλα παιδιά τι κάνετε;; βοήθεια!!!!!

@Farmakotriftena έχετε ξεκινήσει το ζωμό;;; στην αρχή δινουμε σκέτο το ζωμό σωστά; και μετά τη πρώτη βδομάδα αλέθεις τα λαχανικα; και εάν είναι στην κατάψυξη πως του το δίνεις?? το ζεσταίνεις σε κατσαρολάκι?? ουφ πολλές ερωτήσεις..ήταν να πάμε παιδίατρο για εμβόλιο αλλά κάτι της έτυχε και θα πάμε αυτη τη βδομάδα..συγγνώμη για τον καταιγισμό των ερωτήσεων...

Ευακι έχω φτιάξει μπόλικο ζωμό και τον έχω σε μεριδουλες στην κατάψυξη κ βγάζω λίγο κάθε μέρα. Λαχανικά φτιάχνω την ίδια ημέρα και μετά τα αλεθω όλα μαζί (Κ με τον ζωμό) με την ράβδο. Το θέμα είναι ότι δεν τρώει!!!  Οπότε σταμάτησα τα λαχανικά κ απλά του δίνω λίγο ζωμό σε εκπαιδευτικό Κύπελλο αλλά και πάλι πίνει ελάχιστο. Και ξεκίνησα με φρούτα και τρώει λίγο (λαχανικά δεν τα ήθελε καθολου) πφφφ κακοφαγος θα μου βγει... μόνο βυζι θέλει.

**κάνω φυσική αποψυξη του ζωμό δλδ το βάζω σε τάπερ και βάζω το τάπερ στην πόρτα του ψυγείου και την επόμενη μέρα που θα έχει λιώσει το βάζω σε μπρίκι και το ζεσταίνω...

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, evaki_ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Καλή εβδομάδα και καλό χειμώνα!!!

Είχα να μπω μερικές μέρες..έχω πέσει ψυχολογικά και δε ξέρω το λόγο..περιμένω να στολίσουμε μπας και μου φτιάξει η διάθεση καθόλου..αλλά αισθάνομαι συνέχεια κουρασμένη και είμαι ευερέθιστη λόγω αυπνίας...ο μικρός μάλλον περνάει το άλμα 22-26..πολύ πιο ήπιο από το προηγούμενο αλλά ξυπνάει στις 3.30 το πρωί σχεδόν κάθε βράδυ..και μετά ή θα φάει και θα κοιμηθεί μία φορά και τις υπόλοιπες πρέπει να τον νανουρίζω ή θα ξυπνήσει από εκείνη την ώρα και θα πρέπει να τον νανουρίσω...έχω αρχίσει να απελπίζομαι..σε 10 μέρες γίνεται 6 μηνών και περίμενα οτι θα χει αρχίσει να στρώνει ο ύπνος του..στις 7.30 το μάτι γαρίδα, αλλά νυστάζει και αν δεν τον κοιμίσεις ξανά έχει περισσότερη γκρίνια...βέβαια την υπόλοιπη μέρα είναι σχετικά ήσυχος..

εχθές γύρισε μόνος του από ανάσκελα τελείως μπρούμυτα στην κούνια και πιάστηκε από τα κάγκελα και κοίταγε από πάνω..οπότε πρέπει να κατεβάσουμε το επίπεδο της κούνιας γιατί τον κοβω να βγαίνει απ εξω...και γενικά προσπαθεί να μπουσουλήσει..μόλις τον βάζεις μπρούμυτα χαμογελάει και είναι η καλύτερη του..

έκλεισα δύο μήνες διατροφής και αποχαιρέτισα 7 κιλά..είμαι επίσημα λιγότερα κιλά απ ότι πέρσι πριν την εγκυμοσύνη αλλά έχω άλλα 7 να χάσω για το ιδανικό βάρος συμφωνα με τη λιπομέτρηση που έκανα..κλείσαμε και τη βάφτιση για Φεβρουάριο..ήταν να την κάνουμε καλοκαίρι αλλά τελικά λόγω θέματος των κουμπάρων θα το κάνουμε νωρίτερα..οπότε βιάζομαι να χάσω τουλάχιστον τα 4 μέχρι τότε..έχετε κλείσει εσείς τίποτα για βάφτιση;; περιμένω τα προσκλητήρια σήμερα και θα αρχίσω στις γιορτές να τα μοιράζω..

Πήγα και στο γυναικολογο για Τεστ ΠΑΠ..περιμένω τα αποτελεσματα αυτη τη βδομάδα, αλλά ολα καλά μου είπε..εσείς έχετε πάει;; εγώ το καθυστέρησα ήταν να πάω απο τοτε που αρρώστησε ο μικρός και μετά το αμέλησα..

Βρε κορίτσια εσάς πως τα πάνε με τον ύπνο;;; δεν ξέρω τι να κάνω..διάβασα ότι πρέπει να τα αφηνεις στην κούνια και να μην τα κοιμίζεις κατευθείαν αν ξυπνάνε γιατί σε αυτή την ηλικία πρέπει να μάθουν να ηρεμούν από μόνα τους και να ξανακοιμούνται...ισχύει;; όσες έχετε και άλλα παιδιά τι κάνετε;; βοήθεια!!!!!

@Farmakotriftena έχετε ξεκινήσει το ζωμό;;; στην αρχή δινουμε σκέτο το ζωμό σωστά; και μετά τη πρώτη βδομάδα αλέθεις τα λαχανικα; και εάν είναι στην κατάψυξη πως του το δίνεις?? το ζεσταίνεις σε κατσαρολάκι?? ουφ πολλές ερωτήσεις..ήταν να πάμε παιδίατρο για εμβόλιο αλλά κάτι της έτυχε και θα πάμε αυτη τη βδομάδα..συγγνώμη για τον καταιγισμό των ερωτήσεων...

Αυτο με τον υπνο το εχουμε και εμεις θεμα απο τοτε που γεννηθηκε...για να τον παρει ο υπνος συνηθως θελει κουνημα στο καροτσι.Χθες μεχρι την 1 δεν τον επαιρνε με τιποτα και οταν λαγοκοιμηθηκε και τον ακουμπησα στο λικνο αρχισε να χτυπιεται...αποτελεσμα ηταν να τον παρω μαζι μας στο κρεββατι να τον βαλω στο στηθος και να αποκοιμηθει ετσι. Εν τω μεταξυ το ΣΚ τον ειχα σε παρακολουθηση γιατι περασε ιωση (μια που βγαζει εξανθηματα προς το τελος) και πριν 10 μερες ανεβασε πυρετο απο εμβολιο οποτε αναγκαστικα τον ειχα μαζι στο κρεββατι και φοβαμαι μην καλομαθε τωρα. Συν οτι αποκοιμιεται καμια φορα στην αγκαλια και αμα τον αφησεις λικνο ή καροτσι ξυπναει.Αγχωνομαι τοσο πολυ μηπως το χειριζομαι λαθος...ακουω οτι αλλα μωρακια κοιμουνται μια χαρα στην κουνια τους και λεω γιατι οχι κ ο δικος μου, τι δεν κανω καλα?Προσπαθω ν παρηγορηθω λεγοντας οτι καθε παιδακι ειναι διαφορετικο!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου @aspa80 κοιμάται μόνο με στήθος το βράδυ... Η κόρη μου που δεν πολυθηλασε κοιμόταν μόνη της στην κούνια. Ο μικρός που θηλάζει φουλ υποχρεωτικά τον έχω μαζί μου στο κρεβάτι...


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα ...εμείς ξεκινήσαμε φρούτα μπανάνα, μήλο, αχλαδι και κρεατοσουπα...καρότο...λάδι...κοτόπουλο...πατάτα και κολοκύθι...

Το τρώει όλο...τα καταπινει όλα...

Δεν αφήνει μπουκια. ...ανοίγει το στόμα και τρώει κανονικά...σοκ η μανα...

Και αν έχει και κανα κομμάτι το φτύνει...πόσο έξυπνα είναι;!

Εδώ και δέκα μέρες ξυπνάει 3 το πρωί...ανά μισή ώρα...δεν ξέρω γιατί...άλμα μυρίζει...κοιμάται μόνο στο καρότσι...βασικά στην καλαθουνα και ας μην χωράει καλά! Κούνια ξυπνάει ανά μισή ώρα...άραγε θα επιστρέψει στον ύπνο;

Γυρίζει πλέον και από μπρούμυτα ανάσκελα και προσπαθεί να μπουσουλησει.

Λέει διαφορά στη γλώσσα της και φυσικά απεριόριστη αγκαλιά...να ναι καλά η σκατουλα...πίνει και νερό σε ποτήρι κανονικά...δεν θέλει να έχει πιπίλα ..πολύ γέλιο...

Παπ ακόμα δεν αξιώθηκα ..πρέπει σύντομα...προς το παρόν φτιάχνω δόντια...καθαρισμό κτλ.

Βλέποντας ...


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , iwanna24 είπε:

Καλησπέρα ...εμείς ξεκινήσαμε φρούτα μπανάνα, μήλο, αχλαδι και κρεατοσουπα...καρότο...λάδι...κοτόπουλο...πατάτα και κολοκύθι...

Το τρώει όλο...τα καταπινει όλα...

Δεν αφήνει μπουκια. ...ανοίγει το στόμα και τρώει κανονικά...σοκ η μανα...

Και αν έχει και κανα κομμάτι το φτύνει...πόσο έξυπνα είναι;!

Εδώ και δέκα μέρες ξυπνάει 3 το πρωί...ανά μισή ώρα...δεν ξέρω γιατί...άλμα μυρίζει...κοιμάται μόνο στο καρότσι...βασικά στην καλαθουνα και ας μην χωράει καλά! Κούνια ξυπνάει ανά μισή ώρα...άραγε θα επιστρέψει στον ύπνο;

Γυρίζει πλέον και από μπρούμυτα ανάσκελα και προσπαθεί να μπουσουλησει.

Λέει διαφορά στη γλώσσα της και φυσικά απεριόριστη αγκαλιά...να ναι καλά η σκατουλα...πίνει και νερό σε ποτήρι κανονικά...δεν θέλει να έχει πιπίλα ..πολύ γέλιο...

Παπ ακόμα δεν αξιώθηκα ..πρέπει σύντομα...προς το παρόν φτιάχνω δόντια...καθαρισμό κτλ.

Βλέποντας ...

Γειά σου να σε ρωτήσω τι ποσότητα φαγητού τρώει; 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Alex. Arap είπε:

Γειά σου να σε ρωτήσω τι ποσότητα φαγητού τρώει; 

Τρώει τη φρουτοκρεμα...μια μπανάνα...μισό μήλο που είναι  μεγαλο... ένα αχλάδι..και μετά βάζω 150 γρ κοτόπουλο ..δύο καρότα...δυο πατάτες...δύο κολοκύθια και λαδακι...και τα τρωει μισά τη μια μέρα και μισά την άλλη!


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , iwanna24 είπε:

Τρώει τη φρουτοκρεμα...μια μπανάνα...μισό μήλο που είναι  μεγαλο... ένα αχλάδι..και μετά βάζω 150 γρ κοτόπουλο ..δύο καρότα...δυο πατάτες...δύο κολοκύθια και λαδακι...και τα τρωει μισά τη μια μέρα και μισά την άλλη!

Εγώ της βάζω 3/4αχλαδι μισό μήλο μεγάλο μισή μπανάνα μισό ακτινίδιο από μισό πορτοκαλί το χυμό και από 1 μανταρίνι το χυμο. Είναι ένα μπολακι γεμάτο. Και φαγητό μισή πατάτα μεγάλη 2 καρότα 1 κρεμμυδάκι 3 φύλλα σπανάκι και βάλαμε και μπρόκολο σήμερα 2 φούντες και 1 κουταλιά λάδι αυτό είναι 1 μισό μπολακι λες να σκάσει; και μετά τρώμε βρωμη με φρούτα πάλι ένα μπολακι. Και λίγο λεμονι


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Alex. Arap είπε:

Εγώ της βάζω 3/4αχλαδι μισό μήλο μεγάλο μισή μπανάνα μισό ακτινίδιο από μισό πορτοκαλί το χυμό και από 1 μανταρίνι το χυμο. Είναι ένα μπολακι γεμάτο. Και φαγητό μισή πατάτα μεγάλη 2 καρότα 1 κρεμμυδάκι 3 φύλλα σπανάκι και βάλαμε και μπρόκολο σήμερα 2 φούντες και 1 κουταλιά λάδι αυτό είναι 1 μισό μπολακι λες να σκάσει; και μετά τρώμε βρωμη με φρούτα πάλι ένα μπολακι. Και λίγο λεμονι

Πόσο είστε;

εμείς 5 μισή μηνών ..η παιδίατρος είπε αυστηρά 3 φρούτα ..

Για το μεσημεριανό δεν είναι πολλά...βάζουμε και εμείς και άνηθο...και λεμόνι κτλ...αλλά τα φρούτα σαν πολλά ακούγονται...επίσης πορτοκάλι είπε μετά τους 7 μήνες.  Καλά οι παιδίατροι καθένας έχει τα δικά του!

Τα βάζεις όμως και όλα μισά...οπότε δεν ξέρω...εγώ κανονικά όλα ολόκληρα μου είπε απλά βάζω μισό μήλο επειδή είναι τεράστια...

Αλλιώς αν είναι κανονικό το βάζω όλο...οπότε τρία ολόκληρα φρούτα...με τα μισά δεν ξέρω πως πάει!

Τα μπολ όντως είναι γεματα...όχι εναμιση...ένα μπολ φουλ

Δεν τη ζοριζω...μόνη της τα τρώει όλα...πεινάει γενικά...

Γάλα δεν πίνει όσο θα περίμενα...πίνει 210 τρία γεύματα και δύο είναι η φρουτοκρεμα και η κρεατοσουπα...

 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Κι εγώ κοίταζα χθες για αφυγραντηρα... βέβαια σε μας ανάβουν πολλές ώρες τα καλοριφέρ(Έχουμε κεντρική θέρμανση)  και το σπίτι είναι πάντα ζεστό. Να κοιτάξεις να έχει και ιονιστη για να καθαρίζει τον αέρα και να είναι αθόρυβος γιατί στα περισσότερα σχόλια σε διάφορες μάρκες παραπονιούνται για θόρυβο.

Ευακι έχω φτιάξει μπόλικο ζωμό και τον έχω σε μεριδουλες στην κατάψυξη κ βγάζω λίγο κάθε μέρα. Λαχανικά φτιάχνω την ίδια ημέρα και μετά τα αλεθω όλα μαζί (Κ με τον ζωμό) με την ράβδο. Το θέμα είναι ότι δεν τρώει!!!  Οπότε σταμάτησα τα λαχανικά κ απλά του δίνω λίγο ζωμό σε εκπαιδευτικό Κύπελλο αλλά και πάλι πίνει ελάχιστο. Και ξεκίνησα με φρούτα και τρώει λίγο (λαχανικά δεν τα ήθελε καθολου) πφφφ κακοφαγος θα μου βγει... μόνο βυζι θέλει.

**κάνω φυσική αποψυξη του ζωμό δλδ το βάζω σε τάπερ και βάζω το τάπερ στην πόρτα του ψυγείου και την επόμενη μέρα που θα έχει λιώσει το βάζω σε μπρίκι και το ζεσταίνω...

Εντάξει αφού τρώει τα φρούτα κάτι είναι και αυτό!!!!!!!!!! αυτός ειναι ο φόβος μου και εμένα..μη μου βγει κακοφάγος..αν και γενικά το φαί του το τρώει (βλ. γάλα) έχουμε φτάσει 11 κιλά ρε παιδιά..ζωή να χει το πουλάκι μου..ανέβηκε πάλι νούμερο στις πάνες..κοντός ψαλμός αλληλοούια δλδ γιατί από το ΣΚ θα του ξεκινήσω ζωμό, το αργότερο Δευτέρα..πρέπει να πα΄ρω εκπαιδευτικό κύπελλο και εγώ..για κουτάλι τι ενδείκνυται?? σιλικόνης?? δεν το ξέρω καθόλου το σπορ..δεν το χω ψάξει η έρμη δεν προλαβαίνω..από ποσότητα ζωμού τι δίνεις?? δεν έχω προλάβει να τσεκάρω και την ομάδα στο ΦΒ που έχει τα αρχεία ρε γαμώτο..

Όσο για αφυγραντήρα κορίτσια εμείς πήραμε πέρσι έναν ελληνικής κατασκευής και δεν καταλάβαμε χειμώνα..αφού οποιος έμπαινε σπίτι νόμιζε οτι ειχαμε ανάψει καλοριφέρ..φοβερή δουλειά..τώρα τον είχαμε κόψει που ήταν άρρωστος ο μικρός γιατί δεν κάνει να είναι ξηρή η ατμόσφαιρα και του έβαζα υγραντήρα..αλλά τώρα που χειμώνιασε έχω φουλ αφυγραντήρα/ιονιστή σε δράση..

10 ώρες πρίν, aspa80 είπε:

Αυτο με τον υπνο το εχουμε και εμεις θεμα απο τοτε που γεννηθηκε...για να τον παρει ο υπνος συνηθως θελει κουνημα στο καροτσι.Χθες μεχρι την 1 δεν τον επαιρνε με τιποτα και οταν λαγοκοιμηθηκε και τον ακουμπησα στο λικνο αρχισε να χτυπιεται...αποτελεσμα ηταν να τον παρω μαζι μας στο κρεββατι να τον βαλω στο στηθος και να αποκοιμηθει ετσι. Εν τω μεταξυ το ΣΚ τον ειχα σε παρακολουθηση γιατι περασε ιωση (μια που βγαζει εξανθηματα προς το τελος) και πριν 10 μερες ανεβασε πυρετο απο εμβολιο οποτε αναγκαστικα τον ειχα μαζι στο κρεββατι και φοβαμαι μην καλομαθε τωρα. Συν οτι αποκοιμιεται καμια φορα στην αγκαλια και αμα τον αφησεις λικνο ή καροτσι ξυπναει.Αγχωνομαι τοσο πολυ μηπως το χειριζομαι λαθος...ακουω οτι αλλα μωρακια κοιμουνται μια χαρα στην κουνια τους και λεω γιατι οχι κ ο δικος μου, τι δεν κανω καλα?Προσπαθω ν παρηγορηθω λεγοντας οτι καθε παιδακι ειναι διαφορετικο!

 

Αχ πόσο σε νιώθω για το θέμα του ύπνου...Και εγώ δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος..Έχω και τη μάνα μου να μου λέει οτι τον έχω κακομάθει......

Εμένα πλέον μπορεί μια στο τόσο να κοιμηθεί στο καρότσι (με απορροφητήρα ΜΑΖΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!) αλλά κατά βάση του έκοψα το πέρα δόθε και τον κουνάω στον καναπέ..συνήθως σε 15 λεπτά έχει κοιμηθεί αλλά τις τελευταίες μέρες έκλεισα και μισάωρο..γιατί τον άφηνα κάτω στην κούνια και ξύπναγε..με την αρρώστια και εμένα είχε μάθει να κοιμάται πάνω μου και δίπλα μου με το βυζί στο στόμα... του πήρε καμια βδομάδα να συνηθίσει την κούνια, μπορεί και δύο εβδομάδες μη σου πω ψέμματα..αλλά αν κάτι κατάλαβα είναι οτι μαθαίνουν πολύ εύκολα..μια βδομάδα να τους κάνεις κάτι με ένα συγκεκριμένο τρόπο, θα μάθουν έτσι..οπότε μην αγχώνεσαι, προσπάθησε και σιγά σιγά θα συνηθίσει πιστεύω..!!

Έχω μια φιλη που το παιδάκι της κοιμάται στην κούνια με τα μόμπιλε μόνο του..αυτό που έκανε είναι οτι τον άφηνε απο μικρό μόνο του..τώρα εγώ πιστεύω οτι σίγουρα το μικρό σφάδαζε στο κλάμα στην αρχή..μπορεί να είναι και στο παιδί βέβαια..όμως δε μου πήγαινε σε τόσο μικρή ηλικία να τον αφήνω να σπαράζει μόνος του στην κουνια να κοιμηθεί..έχω σκοπό τώρα που θα τελειώσει και το άλμα με το καλό - γιατί πάντα του ταράσει τον ύπνο και το πως τρώει - να προσπαθήσω να τον εκπαιδεύσω..θα δούμε βέβαια... μια άλλη γνωστή μου μου είπε πως κοιμήθηκε όλο το βράδυ ξανά όταν η κόρη της έγινε 2..και τώρα που έκανε το δεύτερο, λέει οτι θα το αφήσει να πάει έτσι φυσικά και όποτε θέλει...

εγώ σκέφτομαι ότι αν κάνουμε δεύτερο και θέλει ο Θεός σε κανα δυο χρόνια, τότε μόλις θα χει ξεπεταχτεί ο μικρός οπότε αν πάει έτσι δε θα κοιμηθώ για τα επόμενα 4 χρόνια στη καλύτερη!!!!1 χαχαχαχ έχω πάει πολύ μπροστά σεναριακά δε μπορείτε να πείτε...αχ σας αφήνω και πάω να ξαπλώσω γιατί θα ξυπνησει σε λίγο ο κανακάρης και θα πρέπει να τον κοιμίσω πάλι..τις τελευταίες μέρες μετά τις 4 μου ξυπνάει κάθε μια ώρα και θέλω να πηδηχτώ από το παράθυρο...καλό κουράγιο μανούλες!!


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια .. απο μια ξενυχτισα με την δουλεια της! Το πρωι μονο οταν κοιμαται η μπεμπα και το βραδυ οταν θα εχουν κοιμηθει και τα δυο μπορω να δουλεψω .. Και σημερα η μπεμπα μας το τραβηξε ... Ενω νυσταζε ... Δεν κοιμοταν! Απο την κουραση και την υπερενταση εκλαιγε κιολας ... και την ακουσα να μουρμουραει μεσα στον υπνο της και λεω αχ να δεις που θα ξυπνησει ... Ξυπνησε ο μικρος ομως ... Ξαπλωσα ομως λιγο κοντα του και ξανακοιμηθηκε ... Στο τσακ ημουν να κοιμηθω κι εγω! χαχα! Μην λετε για ξυπνηματα μανες! Ο μικρος μου ακομη ξυπναει και σε εναν 3 βδομαδες γινεται 6! Θυμαμαι στα πρωτα του γενεθλια αισθανομουν οτι δεν θα ξεκουραστω ποτε! χαχα! Ακομη ξυπνα μια και δυο φορες! Δεν τον αφηνω βεβαια να καλοξυπνησει ... Τρεχω να προλαβω μην εχουμε χορους και πανηγυρια ξημερωματα!

Το Σαββατο ξεκινησαμα και καλα τις στερεες ... Οπως εγραψα μεγαλη πατατα! Και την Κυριακη μια απο τα ιδια! Εβαλα και λεμονι, το εκανα και αραιο ... Τιποτα δεν πηγε κατω! Ε, μετα το 15λεπτο δεν το συνεχισα! Σημερα ημουν πολυ χαλια ψυχολογικα και δεν το προσπαθησα καν! Αυριο τωρα ... Θα βαλω και κολοκυθι και βλεπω! Αν δεν φτουρισει δεν ξερω τι να κανω ...

Στο netfilx τωρα βλεπω το designated survivor. Το εχει δει καποια! Μου αρεσει ... κοντευω να τελειωσω τον πρωτο κυκλο... Το εχω κοντα 1,5 χρονο κι εχω δει αρκετα .. Με βολευει που μπορεις ανα πασα στιγμη να δεις σε οποια συσκευη θελεις οπου κι αν εισαι ... Οχι οτι θα δω ολοκληρο ενα επεισοδιο ... σπανια ... μονο κατι βραδυα που βγαινει ο αντρας μου και κοιμουνται τα μικρα και δεν κοιμαμαι ορθια θα το κανω αυτο. Εχει παντως απο ολα ... οποτε θεωρω απιθανο να μην ικανοποιει καποιον. Προσωπικα μου αρεσουν διαφορα ... ειδα ακομη και ντοκυμανταιρ ...Τελευταια κατι με μινιμαλισμο! χαχα! Προσπαθω να το εφαρμοσω στην ζωη μου αλλα θα μου παρει πολυ χρονο μεχρι να φτασω εκει που θελω! Οταν το λεω στον αδερφο μου, γελαει ... Βεβαια το λεω χρονια! χαχα!

 

 

On 18/11/2018 at 4:14 ΜΜ, Farmakotriftena είπε:

αν έχεις κι εσύ κανένα καλό πρότεινε μου please!!

To Money Heist aka Casa de Papel ειναι καλο αν σου αρεσει το ειδος. Απο αυτα που ειδες το ματι εχει πιασει μονο το orzak. Θα ριξω μια ματια και στα αλλα. Τι ειδος σου αρεσει;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, iwanna24 είπε:

Πόσο είστε;

εμείς 5 μισή μηνών ..η παιδίατρος είπε αυστηρά 3 φρούτα ..

Για το μεσημεριανό δεν είναι πολλά...βάζουμε και εμείς και άνηθο...και λεμόνι κτλ...αλλά τα φρούτα σαν πολλά ακούγονται...επίσης πορτοκάλι είπε μετά τους 7 μήνες.  Καλά οι παιδίατροι καθένας έχει τα δικά του!

Τα βάζεις όμως και όλα μισά...οπότε δεν ξέρω...εγώ κανονικά όλα ολόκληρα μου είπε απλά βάζω μισό μήλο επειδή είναι τεράστια...

Αλλιώς αν είναι κανονικό το βάζω όλο...οπότε τρία ολόκληρα φρούτα...με τα μισά δεν ξέρω πως πάει!

Τα μπολ όντως είναι γεματα...όχι εναμιση...ένα μπολ φουλ

Δεν τη ζοριζω...μόνη της τα τρώει όλα...πεινάει γενικά...

Γάλα δεν πίνει όσο θα περίμενα...πίνει 210 τρία γεύματα και δύο είναι η φρουτοκρεμα και η κρεατοσουπα...

 

Καλημέρα είμαστε 6 μηνών και 7 ημερών τα τρώει όλα και τα φρούτα και το χυμό από πορτοκαλί αυτή μου το είπε που να ξέρω ότι θέλει η κάθε παιδίατρος. Το τρωει όλο όταν σφραγίζει το στόμα σταματώ δεν την ζορίζω γάλα πίνουμε μόνο πρωί και βράδυ την θηλαζω και δεν ξέρω πόσο πίνει. Και εμένα πειναει πολύ με το γάλα πάντα είχαμε θέμα καιμε το δικό μου και με το ξενο δεν της αρέσει με το ζόρι το επεινε. Δεν έχεις ζυγίσει να δεις πόσο σου βγενει η ποσότητα; 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Alex. Arap είπε:

Καλημέρα είμαστε 6 μηνών και 7 ημερών τα τρώει όλα και τα φρούτα και το χυμό από πορτοκαλί αυτή μου το είπε που να ξέρω ότι θέλει η κάθε παιδίατρος. Το τρωει όλο όταν σφραγίζει το στόμα σταματώ δεν την ζορίζω γάλα πίνουμε μόνο πρωί και βράδυ την θηλαζω και δεν ξέρω πόσο πίνει. Και εμένα πειναει πολύ με το γάλα πάντα είχαμε θέμα καιμε το δικό μου και με το ξενο δεν της αρέσει με το ζόρι το επεινε. Δεν έχεις ζυγίσει να δεις πόσο σου βγενει η ποσότητα; 

Καλημέρα....όχι δεν ζυγίζω ούτε θα ζυγίζω...το τρώει όλο και γενικά φαίνεται αρκετό...με αγχωνουν τα ζυγισματα...

πρίν από 43 λεπτά , Alex. Arap είπε:

Καλημέρα είμαστε 6 μηνών και 7 ημερών τα τρώει όλα και τα φρούτα και το χυμό από πορτοκαλί αυτή μου το είπε που να ξέρω ότι θέλει η κάθε παιδίατρος. Το τρωει όλο όταν σφραγίζει το στόμα σταματώ δεν την ζορίζω γάλα πίνουμε μόνο πρωί και βράδυ την θηλαζω και δεν ξέρω πόσο πίνει. Και εμένα πειναει πολύ με το γάλα πάντα είχαμε θέμα καιμε το δικό μου και με το ξενο δεν της αρέσει με το ζόρι το επεινε. Δεν έχεις ζυγίσει να δεις πόσο σου βγενει η ποσότητα; 

Αφού τα τρώει...χυμό πορτοκάλι έγραφε στις οδηγίες κλεισμένο 7ο...για αυτό δεν δίνω .. 

 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , iwanna24 είπε:

Καλημέρα....όχι δεν ζυγίζω ούτε θα ζυγίζω...το τρώει όλο και γενικά φαίνεται αρκετό...με αγχωνουν τα ζυγισματα...

Αφού τα τρώει...χυμό πορτοκάλι έγραφε στις οδηγίες κλεισμένο 7ο...για αυτό δεν δίνω .. 

 

Κατάλαβα είναι λίγο ανχοτικο αν ζυγίσεις. Τα τρώει αφού της αρέσει και δεν έχει κάνει καμία αλλεργία της το δίνω. Νερό πίνετε; 

  • Μου αρέσει 1

5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...