Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • ρε κορίτσια ειμαι 29 και μόλις σηκωθώ νιώθω τεράστιο βάρος στη κοιλιά! ειδικά από το απόγευμα και μετά ! είναι λες και θα μου πέσει κάτω το μωρο, παω τουαλέτα και γυρίζω μετά να ξαπλώσω γιατί δεν αντέχω ! έχει να κάνει και με την ξάπλα ή είναι φυσιολογικό η να πάρω τον γιατρο;

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

πρίν από 30 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Γεια σου κι από εμένα Αγγελική!! Είμαστε μαζί κι εγώ 28η . Είναι όντως νωρίς για βαλίτσα.  Αλλά μπαίνεις σε mood σιγά σιγά. Γιατί φοβάσαι για πρόωρο; το πρώτο σου παιδάκι ποτέ γεννήθηκε;

Ωραια χερομε ..14/8/2016. Ειναι το πρωτο μ με φ.τ...δεν ξερω γτ φοβαμαι ετσι ....αλλα λεω ποτε μην λες ποτε ...ειμαι αυτης της αποψης..και ενω στο πρωτο ημουν πιο προετιμασμεμη και με ρουχα και αντικιμενα και ψυχολογικα στο δευτερο ακριβως το αντιθετο ...δν ξερω τι φτεει η ορμονες αυτα που ακουω και βλεπω και εχω διαβασει ..ειναι και λιγο εως πολυ θα ελεγα ο φοβος του τοκετου ..γτ ο πρωτος μου ηταν εφιαλτης και δν ευχαριστηθηκα τιποτα ..ξερω και εγω ...και κατι ασχετο κοριτσια 27 μαιου εχω γενεθλια και να πω την αληθεια ευχομε να γενησω εκεινην την ημερα θα το ηθελα παρα μα παρα πολυ καθως ηθελα κοριτσι και ηρθε κοριτσι καθως εγω της βρηκα και το ονομα αρα θα ηθελα να συμβει και αυτο :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, KarMar84 είπε:

Καλημέρα Κατερίνα! Εγώ το έχω πάρει απόφαση ότι αποκλείεται να είμαι φιτ το καλοκαίρι οπότε δεν το σκεφτομαι χεχε ας μπορέσουμε να κάνουμε κανένα μπανακι και ας πάμε σε ερημικες παραλίες δεν πειράζει ;) τα μπεμπακια από ποιον μήνα επιτρέπεται να πάνε παραλία;;; (όχι για μπάνιο απλά παραλία) 

Γιατί βρε κοριτσι; Αύγουστο θα είμαστε κορμαρες αυτό να λες χαχαα 

Στην κόρη μου είχα πάρει 8κιλακια (εδω σε αυτην δεν θα τα καταφερω ηδη εχω παρει 6 ) γέννησα και τα έχασα και σε 2 μήνες είχα χάσει κι αλλα όχι με δίαιτα αλλα ήταν υγρά κτλ της εγκυμοσύνης.  Αλλά θυμάμαι ότι υπεφερα από κυτταρίτιδα που πριν δεν είχα καθόλου.  Είχα απελπιστεί  αλλά μετά από κανένα 2μηνο έφυγε κι αυτή.  (Γέννησα ίδια εποχή) ουσιαστικά πάλι την κυτταρίτιδα φοβάμαι ήδη έχω βγάλει πάλι :-(

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Γιατί βρε κοριτσι; Αύγουστο θα είμαστε κορμαρες αυτό να λες χαχαα 

Στην κόρη μου είχα πάρει 8κιλακια (εδω σε αυτην δεν θα τα καταφερω ηδη εχω παρει 6 ) γέννησα και τα έχασα και σε 2 μήνες είχα χάσει κι αλλα όχι με δίαιτα αλλα ήταν υγρά κτλ της εγκυμοσύνης.  Αλλά θυμάμαι ότι υπεφερα από κυτταρίτιδα που πριν δεν είχα καθόλου.  Είχα απελπιστεί  αλλά μετά από κανένα 2μηνο έφυγε κι αυτή.  (Γέννησα ίδια εποχή) ουσιαστικά πάλι την κυτταρίτιδα φοβάμαι ήδη έχω βγάλει πάλι :-(

Τοσο συντομα ..βασικα δεν ειχες παρει πολλα.κιλα ...εγω στην πρωτη εγκυμοσηνη πηρα 35 κιλα .να μην πω πως εγινα ..αλλα δν ειμαι και ατομο που προσεχω ..να τα λεμε.και αυτα ....συνολο που δεν τα εχασα ολα ..τωρα θα δουμε στην δευτερη ...αλλα με τα μωρα τι γινετε ?? Γτ και εγω ειμαι τις αποψεις οτι θα χασω το καλοκαιρι και λογου σωματος αλλα και του βρεφους ...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Aggeliki22 είπε:

Ωραια χερομε ..14/8/2016. Ειναι το πρωτο μ με φ.τ...δεν ξερω γτ φοβαμαι ετσι ....αλλα λεω ποτε μην λες ποτε ...ειμαι αυτης της αποψης..και ενω στο πρωτο ημουν πιο προετιμασμεμη και με ρουχα και αντικιμενα και ψυχολογικα στο δευτερο ακριβως το αντιθετο ...δν ξερω τι φτεει η ορμονες αυτα που ακουω και βλεπω και εχω διαβασει ..ειναι και λιγο εως πολυ θα ελεγα ο φοβος του τοκετου ..γτ ο πρωτος μου ηταν εφιαλτης και δν ευχαριστηθηκα τιποτα ..ξερω και εγω ...και κατι ασχετο κοριτσια 27 μαιου εχω γενεθλια και να πω την αληθεια ευχομε να γενησω εκεινην την ημερα θα το ηθελα παρα μα παρα πολυ καθως ηθελα κοριτσι και ηρθε κοριτσι καθως εγω της βρηκα και το ονομα αρα θα ηθελα να συμβει και αυτο :)

Στο εύχομαι!! Έτσι κι αλλιώς οριακά είσαι στο να γεννηθεί το κοριτσάκι σου τότε! Πριν που σε ρώτησα ποτέ γεννησες εννοούσα σε ποια βδομάδα; 

πρίν από 6 λεπτά , Aggeliki22 είπε:

Τοσο συντομα ..βασικα δεν ειχες παρει πολλα.κιλα ...εγω στην πρωτη εγκυμοσηνη πηρα 35 κιλα .να μην πω πως εγινα ..αλλα δν ειμαι και ατομο που προσεχω ..να τα λεμε.και αυτα ....συνολο που δεν τα εχασα ολα ..τωρα θα δουμε στην δευτερη ...αλλα με τα μωρα τι γινετε ?? Γτ και εγω ειμαι τις αποψεις οτι θα χασω το καλοκαιρι και λογου σωματος αλλα και του βρεφους ...

Γεννάμε την καλύτερη εποχή! Αρχές καλοκαιριού. Εγώ θα γεννήσω περίπου 26/5, τον Αύγουστο θα είμαστε  μια χαρά και τα μωρά μας για τα μπάνια τους ότι πρέπει!!! Τι να πουν τα κοριτσια που θα γεννησουν Ιούλιο πχ; 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , katsif είπε:

Λέτε να είμαστε κορμαρες? Αχχχχχ βαχχχχ! Όπως και να έχει θα έχουμε τα ομορφότερα μωράκια!!!!!

Ναι καλέ κορμαρες θα είμαστε ίσως με λίγο κυτταρίτιδα αλλά οκ... αχαχαχ 

Πόσα έχεις πάρει μέχρι τωρα; νομίζω από δω και πέρα θέλει προσοχή με τα κιλά.  Ειδικά 8ο 9ο αν δεν προσέξουμε κάθονται εύκολα τα κιλά πάνω μας!!

Στην κόρη μου ήμουν προσεκτική μια γουρούνια όμως είχα πει στον εαυτό μου ότι θα την κάνω πριν γεννήσω.  Έτσι και εκανα. Λίγες μέρες πριν γέννησα έφαγα σε μια μέρα ότι παγωτό υπάρχει ... 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Farmakotriftena είπε:

Στο εύχομαι!! Έτσι κι αλλιώς οριακά είσαι στο να γεννηθεί το κοριτσάκι σου τότε! Πριν που σε ρώτησα ποτέ γεννησες εννοούσα σε ποια βδομάδα; 

Γεννάμε την καλύτερη εποχή! Αρχές καλοκαιριού. Εγώ θα γεννήσω περίπου 26/5, τον Αύγουστο θα είμαστε  μια χαρά και τα μωρά μας για τα μπάνια τους ότι πρέπει!!! Τι να πουν τα κοριτσια που θα γεννησουν Ιούλιο πχ; 

Εε το πρωτο αυγουστο τον εκανα 14 κιολας ...και ζυτημα να ειχα παει δυο φορες και αυτο με το ζορι γτ δν ηθελε ο συζυγος νααα του πηγενε ...για να παμε για μπανιο ...ενω τωρα φοβαμε εγω να παω για μπανιο γτ πιστευω θα ειναι πολυ μικρο και μεσα στην ζεστη δν ξερω νομιζω πιο πολυ θα το ταλαιπωρο παρα θα το χερετε ..βλεπωντας και κανοντας..αα τωρα που το θυμηθηκα 40+5 γενησα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Καλωσορισες Αγγελικη! Με το καλο να ερθει το μπεμπακι σου! 

Κοριτσια ... ολα ειναι μια ιδεα ... μην σας νοιαζει τι λενε οι αλλοι ... μια χαρα θα ειμαστε ... μολις θα εχουμε γεννησει ... σημασια εχει να ναι καλα τα μωρα ... τι 3 τι 5 τι 10 τι 15 κιλα παραπανω ... δεν θα μεινουν για παντα πανω μας ... με το καλο και με προσοχη θα φυγουν οταν ειναι ... Αυτο συγκεκριμενα δεν με απασχολει καθολου ... Περισσοτερο με απασχολει που θα χασω τα μπανια τα ΣΚ! χαχα! Αλλα μετα τις 40 μερες που θα εχω παει μια βολτα απο την γιατρο να με δει και πει το οκ ... βουρ στην θαλασσα. Για ζεστη δεν ανησυχω γιατι εμεις ουτως ή αλλως παμε απογευμα κι εκει που παμε εχει σκια ... Το μπεμπακι με το καλο του χρονου θα το βουτηξω :)

Πηγα σημερα στην γυναικολογο. Θαυμα! Πηρα απο τον Γεναρη μονο ενα κιλο! Δεν το πιστευα! Και με διατροφη μονο απο τις αρχες του Φλεβαρη ... λετε να εχασα και τιποτα; Αισιως λοιπον εχω φτασει μονο τα 83 κιλα και απο την αρχη μεχρι και τον εκτο εχω παρει τελικα μονο 9 κιλα! Δεν πειναω πια ευτυχως ... Μαλλον στην αρχη λιγο γκρινιαζα :) Θα σταματησω το φιλισιν και θα συνεχιζω ενα σιδηρο κι ενα ασβεστιο και αν νιωθω και συσπασεις ... 3-4 σε μια ωρα μου ειπε να παρω και μαγνησιο ... θα δουμε για αυτο. Οποτε τωρα βλεπω τις πρωινες μου μετρησεις κι ελπιζω ολες να ειναι μεχρι το οριο ...

Θα κανω κι εκεινη την εξεταση coombs. Οχι την ενεση γιατι λεει οτι την κανουν προληπτικα και συνηθως οταν την κανουν βγαινει θετικη η εξεταση .... Θα δουμε ...

Ολα καλα λοιπον θα ελεγα ... Με το κεφαλι κατω και τα ποδια πανω η μπεμπα. Και συνεχιζει να δινει κλωτσιες ... βεβαια κανει την εμφανιση της καποιες ωρες της μερας ... ας πουμε πρωι, μεσημερι, βραδυ ...

Κι εγω μετα το Πασχα θα αρχισω τις προετοιμασιες ... Πολυ νωρις ειναι ακομη ... Μονο οσοι ειναι να μου δωσουν κατι ας το κανουν οταν θελουν ... αλλα εγω τα δικα μας θα τα ψαξω μετα ...

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ...καλως σας βρηκα...αμα σου πω οτι στην πρωτη εγκυμοσυνη ημουν 57/58 κιλα και μεχρι να γεννησω ειχα παει 83/84 κιλα σοκ....αλλα εκανα και εναν παιδαρο 3.760 κλ. 56εκ. Και περιμετρος κεφαλις 36... και απο οτι μου λεει ο γιατρος το δευτερο .μαλλον θα βγει πιο μεγαλο....οσο για τα κιλα καμια 10/12 κιλα αλλα εχω ακομα δρομο...αχ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια..

Κι εγώ σημερα είχα γυναικολόγο.. απελπισία.. μέσα σε 3 εβδομάδες 4 κιλα συν.. εχω κανει κατακράτηση και έχουν πρηστεί τα ποδια μου..δεν το ειχα καταλαβει μέχρι χθες το βράδυ που τα κοίταξα..και μου είπε πως 2 κιλά είναι σίγουρα το νερό..συνολικά έχω πάρει 10 κιλά δλδ από την αρχή.....απο αύριο κόβω το αλάτι όπως μου συνέστησε και προσέχω περισσότερο..θα βοηθήσει και η νηστεία ελπίζω..

επίσης για το σίδηρο μου είπε να τον παίρνω και μετά από 1 ώρα να πίνω χυμό πορτοκάλι για να απορροφάται καλύτερα..

ο μικρός έχει πάρει ήδη θέση απ ότι μου είπε και με εβαλε να νιώσω και το κεφάλι με ψηλάφηση πριν τον υπέρηχο! έχει πάρει 900 γρ. από τη β' επιπέδου και συνολικά είμαστε στα 1.400..

μου έφεραν και το καρότσι και το έχω και κάθεται εδώ στο σπίτι τώρα! είναι ολοκαίνουριο, το είχαν χρησιμοποιήσει το πολύ 5-6 φορές..οπότε πάει και αυτό το άγχος! δεν ήθελα να καταπιαστώ με έρευνα αγοράς για καρότσι, πελάγωνα στην ιδέα και μόνο!

όσο για το καλοκαίρι ευελπιστώ όπως λέτε να είμαστε κορμάρες!!! τουλάχιστον μέχρι τον Αύγουστο.. εμείς λέμε να πάμε διακοπές κάπου στις αρχές Σεπτέμβρη για να χει ξεπεταχτεί λίγο..τι λέτε εσείς οι πιο έμπειρες? θα μπορούμε να τον βουτήξουμε νωρις το πρωί που δε θα χει ήλιο ή θα ναι πολύ νωρίς; 

σιγά σιγά αρχίζω να το συνειδητοποιώ..ακόμα δεν το έχω συνειδητοποιήσει πλήρως..δεν ξέρω αν είμαι η μόνη..και εαν ειναι φυσιολογικό..και εαν θα το συνειδητοποιήσω μετά τη γέννα..τώρα που αρχίζω να μαζεύω πράγματα κάπως μπαίνω στο mood..

 


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, evaki_ είπε:

όσο για το καλοκαίρι ευελπιστώ όπως λέτε να είμαστε κορμάρες!!! τουλάχιστον μέχρι τον Αύγουστο.. εμείς λέμε να πάμε διακοπές κάπου στις αρχές Σεπτέμβρη για να χει ξεπεταχτεί λίγο..τι λέτε εσείς οι πιο έμπειρες? θα μπορούμε να τον βουτήξουμε νωρις το πρωί που δε θα χει ήλιο ή θα ναι πολύ νωρίς; 

σιγά σιγά αρχίζω να το συνειδητοποιώ..ακόμα δεν το έχω συνειδητοποιήσει πλήρως..δεν ξέρω αν είμαι η μόνη..και εαν ειναι φυσιολογικό..και εαν θα το συνειδητοποιήσω μετά τη γέννα..τώρα που αρχίζω να μαζεύω πράγματα κάπως μπαίνω στο mood..

 

Την κόρη μου Μάιο την γέννησα, μέσα Αυγούστου πήγαμε σε νησί και έκανε και τα μπάνια της! Και μάλιστα της άρεσαν! Απλά προσεχαμε να μην την πηγαίνουμε ώρες που καίει ο ήλιος και πηγαίναμε σε παραλίες ήρεμες!

Επίσης ούτε εγώ το έχω συνειδητοποιήσει ότι σε 2 μήνες γενναω και ότι θα έχω και 2ο παιδί. Και στην κόρη μου γέννησα πρώτα και μετά το συνειδητοποίησα. 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Και εγώ έχω πάρει 3-4 κιλά μέχρι τώρα ΑΛΛΑ ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με +8 περιττά :-( πολύ χαίρομαι που τα μπεμπακια μπορούν να πάνε παραλία τόσο νωρίς γτ εγώ νόμιζα μόνο μετά τον 5ο-6ο μήνα... 

Εύα και εμένα το χειρότερο μου είναι η έρευνα για καρότσι, είναι τόσα πολλά και απελπιζομαι! 


Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια ....η μητερα μ που ειναι παλιας σχολης πιστσυει οτι το αλμηρο νερο.κανει πολυ καλο στα βρεφη...απλα να προσεχουμε οχι πολυ ζεστη σε ηρεμεες παραλιες και παει λεγοντας ...τωρα οσο για εμαςς τι να πω ..ο θεος βοηθος να προλαβουμε λιγο χαχαχαχα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!!Σας εχασα,ετοιμαζα το δωματιο των παιδιων και στο σπιτι γινοταν χαμος!!! Νιωθω και οτι φουσκωνω ολη την ωρα, παρολο που δεν εχω βαλει σχεδον τιποτα απο κιλα ,τι να πω!Τα πρωτα σας τα παιδακια τα σηκωνετε αγκαλια;

@Farmakotriftena εγω απο καροτσι εχω peg perego και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη!!!


ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!Εγω εχω επιδοθει στο shopping therapy τις τελευταιες μερες ...δεν εχω ρουχα να μου κανουν και χθες πηρα απο h&m ενα τζηνακι(φρικαρα λιγο με το νουμερο στο οποιο χωρεσα!!) και ειναι σουπερ ανετο. Σε λιγο λεω να παω να ριξω μια ματια και για νυχτικα γιατι δεν εχω και βρηκα ενα μαγαζι με προσφορες ...λεω να παρω 2 για εκεινες τις μερες φτανουν νομιζω,ετσι δεν ειναι?.Πρωτα ομως εχω ραντεβου στο γιατρο για να κανω την ενεση για το ρεζους :?...σας αφηνω προς το παρον και τα λεμε αργοτερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...